m&sft Asfaltfabriek „Doriis Heymans" in sluitgat Grevelingendam gezonken Zuid-Beveland: bijna 100 pet waterleiding Verbouwd landingsvaartuig ging eigen asfaltloper achterop AGENDA VERANDERING IN ONDERWIJS OP BINNENVAARTSCH00L NIEUWS UIT DE KERKEN WEDVLUCHTEN „EUPHONIA" IN GOES PARADEERDE MET NIEUWE VAANDEL OP MARKT PRIJSWINNAARS VAN DAHLIA WEDSTRIJD BEKEND Ds. C. Metselaar in Goes 25 jaar predikant MAANDAG 10 SEPTEMBER 19G2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afgelopen zaterdagmorgen DE „Doms Heymans", de drijvende fabriek van gietasfalt, die de laatste weken in het stroomgat van de Grevelingendam tussen Dnive- land en Flakkee bezig was met het uitrollen van een asfaltloper op de drempel voor de dam onder water, is zaterdagmorgen plotseling gezonken. Het voormalige landingsvaartuig, dat enkele jaren geleden werd omgebouwd en bij de uitvoering van verschillende Delta-werken een vertrouwd beeld vormde, verdween vermoedelijk tengevolge van een scheur in do scheepshuid langzaam onder de waterspiegel. De twee mannen, die zaterdagmorgen de wacht hielden aan boord van deze platte bak met zijn vrij omvangrijke en spectaculaire installa ties, konden de „Dorus Heymans" tijdig verlaten. De drijvende fabriek kwam met de bodem terecht op de vlakke drempel voor de dijk in aanleg. Bij hoog wa ter steekt nog een deel van het dek boven water, terwijl ook de twintig meter hoge, zwarte pijp op het ach terschip als een vreemd baken de plaats van dit op het ogenblik nog vrij „raadselachtige" ongeluk mar keert. Enige tijd geleden was de „Dorus Hey mans" het gevaarte weegt ongeveer 700 ton opnieuw bij het werk aan de Grevelingendam verschenen. Vorig jaar verspreidde liet opvallende vaartuig voor de wal van Bruinisse reeds een as- faltdeken van rond vijfduizend ton uit op de drempel in de geul aan de Dui- velandse kant. De loodrecht op het ach terdek geplaatste buis trok stroken van vijf meter breedte en tot een lengte van tweehonderd meter over de eerste aanzet van de langzaam omhooggroei- ende dam. Op deze drempel werd in mei van dit jaar een serie van 3,1 eenheids caissons geplaatst om de zuidelijke stroomgcul af te sluiten. Nu moest een deel van de drempel in het laatste sluitgat tussen de oever van Flakkee en de reeds voor een groot deel geeredgekomen dam over de Plaat van Oude Tonge van een asfaltlaag worden voorzien. Het werk was vorige week op een fractie na gereedgekomen. Boven dien was met het oog op het week einde de op en neer bewegende pijp omhooggetrokken. Het zinken van de „Dorus Heymans" leverde dus geen gevaarlijke situaties op, ter wijl tevens in het werkschema wei nig stagnatie zal optreden. Het water stroomde geleidelijk de ruim tes binnen, waar normaal de manschap pen verblijven, het spoelde over de dek ken met de machines en motoren voor de aandrijving van de „fabriek" en het drong binnen in de ketels, waar het bitumen nu tot een vaste koek is samen gesmolten. VEEL OPERATIES De „Dorus Heymans" is eigendom van de firma Heymans in Rosmalen en wordt geëxploiteerd door de N.V. „Bitumarin". Reeds verschillende jaren geleden werden met dit uit de oorlogsdagen stammende landingsvaartuig proeven genomen om vloeibaar asfalt uit te strijken op de ri vierbodem. Het vaartuig bezit geen ma chines voor eigen aandrijving. Op de plaats, waar deze in de militaire status Thoolse ploegers verschenen niet Het ploegcomité Tholen en St. Phi- lipsland heeft zaterdagmiddag al zijn voorbereidingen voor een regionale wedstrhd als oriëntering voor de provinciale kampioenschappen weer in rook zien opgaan, toen er zegge en schrijve één deelnemer aan de start verscheen. Op het bedrijf van de heer P. W. C. van Westen in Oud- Vossemeer hadden de afgevaardigden van de verschillende werkgevers- en werknemersorganisaties op de beide eilanden zich een sportieve kamp voorgesteld van landbouwers, die met paardeploegcn, rondgaande trekker- ploegen en trekkerwentelploegen zou den dingen naar de eerste plaats om zo te mogen uitkomen in een pro vinciale wedstryd. De organisatie was in kannen en kruiken, het weer werkte mee, maar wie er ook ver schenen: geen deelnemers. Of liever: het was er één. een schooljongen uit Sint-Maartensdijk. Zo zag men zich dus voor de tweede maal genoodzaakt de voorwedstrijd af te gelasten bij gebrek aan animo onder de Thoolse en Fliplandse agrariërs Middelburg City: Zate.chigavond zon dagmorgen, 20 uur. 18 Jiiar. Electro: Misdaad en lokaas, li).30 uur. 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 922 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie over Zeeland en Vlaanderen, 918 uur. VlissIiiBc» Alhambra: Zaterdagavond zondagmorgen. 20 uur. 18 jaar. Luxor: De gemaskerde contra Scotland Yard, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: „De Mongolen". 14 J., 20 uur. Museum Turfknde: Tentoonstelling „Hel- •lenburg". 10-12. 14-17 en 19—21 uur. Bergen op Zoom Roxy: So lacht und küsst man in Tirol, 20 uur. a.l. Luxor: Man, vrouw en het huwelijk, 20 uur, 18 jaar. Ternou7.cn Luxor: Een pyjama voor twee, 20 uur. 14 jaar. Oostburg Lcdcltheater: De Chaplln-revue, Axel liet Centrum: De onschuldigen, 20 uur, 18 jaar, Sas van Gent Olympiatheater: Blue Hawaii. 20 uur, a.l. Ilulst Bioseoopgebouw: De duivelsclub, 20 uur. 18 jaar. Zlcrfkzoe Concertzaal: De kanonnen van Navarone, 20 uur, 14 jaar. Burgerwees huis: SchilderijenexpositiP Cora van Cit- ters. 12-17 uur. Haamstede Bioscoop Bom: Tarzan. de geweldige. 20 uur, 14 jaar. In het noordelijk sluitgat van de Grevelingendam is zaterdagmorgen de drijvende asfaltfabriek ,J)oris Heymans" plotseling gezonken. Bij hoogwater is nog een gedeelte van de „fabriek" te zien. van het schip zaten, werd een onderko men voor het personeel gewoonlijk twintig man geschapen. De dekken, die tijdens de oorlog bestemd waren voor het plaatsen van tanks, kregen on der de handen van de waterbouwdeskun- digen de ingewikkelde asfaltapparatuur te dragen. De „Dorus Heymans", die reeds in het Sloe, bij de aanleg van de dam door de Zandkreek, in de Zuiderzee en op ver schillende andere plaatsen heeft geope reerd, is thans voor de kust van Duive- land zijn eigen produkt achterop gegaan. Vandaag zal een beslissing worden ge nomen over de berging van het vaar tuig. Wanneer de drijvende asfaltfabriek weer boven water komt, moeten in ieder geval alle machines worden verwijderd. Hoe groot de schade is staat nog te be- ZEEUWSCH-VLAANDEREN AXEL Openbare verkoping De openbare chr. bibliotheek te Axel heeft haar poorten weer, na een slui ting van enkele weken, voor de Axe laars geopend. Als attractie voor de sportliefhebbers, zowel jeugd als oude ren, wordt gedurende een tweetal we ken een aantal spelen en de daarop betrekking hebbende lectuur in beperk te vorm geëxposeerd. Met tussenpozen van een week zullen ook andere voor werpen en lectuur over allerlei onder werpen tentoongesteld worden. Om en kele onderwerpen te noemen: paarden, Veilig Verkeer, Spoorwegen. Wat zou je willen worden, Kris Kras door Ne derland, enz. Iedereen kan op rustige wijze ervan kennis nemen. Een en an der is de moeite waard er aandacht aan te schenken. TERNEUZEN Verkoping In de bovenzaal van de heer De Vrieze op de Markt te Terneuzen, werd don derdagmiddag openbaar verkocht het huis Axelsestraat 101 met erf en tuin. Het hoogste bod werd gedaan door de heer J. F. Rouw te Terneuzen, die voor de som van 12.000 eigenaar werd. IN VLISSINGEN Cursus vooropleiding geeft aansluiting op theorie Het onderwijs op de Vlissingse binnen vaart school heeft met de nieuwe cursus, die in oktober begint, een wijziging on dergaan. De school, die evenals de bin nen vaartscholen in Yerseke en Terneu zen, nitgaat van de Stichting Koninklyk onderwjjsfonds voor de scheepvaart, leidt zoals bekend, op voor schipper en voor machinist op de binnenvaart. Tot nog toe was het zo, dat de leerlingen direct de opleiding van doorgaans twee jaar in de avonduren (4 avonden per week) gingen volgen. Ingepast in deze twee jaar studie is nu met ingang van oktober oen vooropleiding, waardoor men een betere aansluiting krijgt op de lesstof van bet eerste theoretische deel van do opleiding. Er zijn ook plannen om het onderwijs aan de schippers in de toekomst op de helling te zetten. De theoretische opleiding besteedt voor namelijk aandacht aan algemene vor ming op taalkundig en mathematisch gebied. Het tweede jaar van de oplei ding komt het praktisch deel aan bod met vakken als elektrotechniek, scheeps bouw, matcrialenkennis en metaalbe werking. Een zekere praktische ervaring hebben do cursisten voor een birtnen- vaartschool wel nodig: voor schippers is een voorpraktijk van 4 jaar vereist, machinisten moeten 2 jaar in de ma chinekamer van een scnlp hebben ge werkt, voordat zy het diploma A ont vangen en zij moeten 5 jaar praktyker- varing hebben voor het diploma B. Na een lagere school, l.t.s. of andere opleiding voor wie een dergelgke school niet hebben kunnen volgen is er in het byzonder de nieuwe cursusindeling volgen de leerlingen, waarvan de leef tijd varieert van 16 tot 46 jaar, het on derwijs op de Vlissingse binnenvaart- school, dat door zes leraren wordt ge geven. Directeur van de school is de heer J. Heyse. commissaris van het Loodswezen (2de categorie) te Vlissin- gen. De docenten zyn uit het onderwijs- en bedrijfsleven afkomstig. De Vlissing se school, die in januari 1931 werd op gericht (het binnenvaartonderwijs in ons land dateert van omstreeks 1920) is gehuisvest in de Zeevaartschool. Men krijgt vier avonden in de week les in dit gebouw en juist omdat degenen, die het onderwijs volgen overdag werlcen, tracht men het studiewerk zoveel mogelijk op de school af te krijgen in de avond uren. Men verwacht in oktober met om streeks 15 leerlingen de nieuwe cur sus te kunnen beginnen. Die scholie ren zyn doorgaans afkomstig van onder meer de S.H.V., de Prov. Stoo-nbootdiensten, rijkswaterstaat, de douane, marine, speciale diensten van de landmacht of van het loods wezen. MIDDELBURG Aanwinsten openbare bibliotheek Aanwinsten van de openbare bibliotheek te Middelburg: Romans: Andersen. SprookjesBergen- gruen. De tiran: Breedveld, Hexspoor; Christie, De moord op Roger Ackroyd; Christie. Het vale paard; Cronin, Een man van distinctie; Gatti, De Zonne- venter. Van der Geest, Plaats onder de zon; Greene. Brighton Rock; Huel, Het keerpunt: Huyser, De dood kent geen getal. Lampedusa, De senator en de si rene. en andere verhalen. Lapicrc. Zoon van Han; Lennart, De blauwe horizon: Van Maurik, Amsterdamse vertellingen; Mons, De nerveuze moordenaar; Moy- zisch, Operatie Cicero; Oosterbroek- Dutschun. Dwaaltocht naar het geluk; Petersen, De tochtgenoten van Michel Bernard; Schrader, Een arts nam de vlucht: De Vreede, Eindeloos, een epi sode; Wallis. Ontmoeting in de avond; Wcidenhcim, Vryheidszoekcrs in Mare- sie; Wiesel. De dageraad; Wright, Acht mannen. Studiewerken: Van Andel Ripke. Teke nen aan de wand: Barcata, China gaat zijn eigen weg; Van Bevercn, De ver dwenen kastelen van Schouwcn-Duive- land: Brandt. Kantklossen. Buytendijk, Trimbos en Rooy, Massa-communicatie; Carcopino. Het dagelijks leven in het oude Rome; Dekker. Het kamerplan ten- boek: Delfgraauw, Beknopte geschiede nis der wijsbegeerte; Den vaderland ge trouwe. Diekmann, Als je het nog met wist; Filius en Lissenburg, Gered om te redden; Haggard, Van medicynman tot geneesheer; Hana, Zeedieren; Hooft- man, Supersonische vliegtuigen: Hutton, School voor spionnen; Klyn, Inleiding tot het Nieuwe Testament; Van Paas- sen, Ongewoon reisverhaal, Polet, 1900- 1950; bloemlezing uit de- moderne bui tenlandse poëzie; Sartre, De duivel er God; Salas, De Francisco José Goya: Schomaker, De opvoeding van de kleu ter. Stoottroep van Christus. Vollenho ven, Hoofdlijnen der logica; Woolf, Een kamer voor jezelf; Ziircher, Het boed dhisme. Niet verplicht In tegenstelling tot vele andere vormen van onderwijs is het diploma van de bin- nenvaartscholen, die vallen onder het Nyverhcidsonderwys, nog niet wettelijk verplicht. Er is momenteel een wet in de maak, die het diploma van de bin- nenvaartscholen zal eisen van hen, die als schipper of machinist op binnen schepen willen varen. Dit voorontwerp is besproken met het bedrijfsleven en het zal in de toekomst door de Eerste Tweede Kamer worden behandeld. Het bedrijfsleven voelt zich nauw betrokken bij het goed functioneren van het binnenvaartonderwijs. Er zijn rederyen, die het diploma van deze scholen zeer wenselijk achten voor hun personeel op de binnen vaart. In de praktijk is gebleken, dat het bezit van een dergelyk diploma een „pré" betekent. Daarom ook zitten in de commissie van toezicht van de Vlissingse binnenvaart- school onder meer personen uit het be drijfsleven, van het loodswezen en van de zeevaartschool. Wethouder W. Pop- pe is voorzitter van deze commissie. Over het gehele land verspreid zyn de binnenvaartscholen te vinden. De leer lingen in Vlissingen hebben dergelij ke gevallen zich al verscheidene malen voorgedaan kunnen het onderwijs steeds vervolgen aan een andere school wanneer zy van de ene gemeente naar de andere stad verhuizen. Dit komt vooral voor wanneer het scholieren be treft, die uit de wereld van de binnen scheepvaart afkomstig zijn. „DE HOEPEL" BRACHT REVUE-PREMIÈRE Het Terneuzense jeugdcabaret „De Hoe pel" heeft vrijdagavond in iiet concert gebouw een beste première beleefd. Het gebeurt niet zo vaak dat een plaatselijk gezelschap lang voor het uur van aan vang het bord „uitverkocht" kan uit hangen. De jongelui van „De Hoepel" hebben dit bij de eerste opvoering van de revue getiteld ,hebt U even tyd" gepresteerd. Tientallen belangstellenden voor een groot deel bestaande uit teenagers moesten worden teleurgesteld. Henk Kramer en zijn jeugdig gezelschap zijn inmiddels aan hun zesde speelseizoen toe en het dienst gezegd dat zij telken male vooruitgang boeken. Elk seizoen weten zij nieuwe vonds ten voor hun cabaretprogramma te ontdekken al zijn er verscheidene schetsjes, die niet helemaal van ei gen origine zijn. De medewerkenden geraken steeds meer vertrouwd met de planken en de verschillende pro gramma-onderdelen volgden elkaar vlot op. Soms wel eens te haastig, waardoor de medewerkers aan het vorige nummer niet eens de leans kregen om het toneel te verlaten. Verder zullen Henk Kra mer en zijn medewerkers wat meer aan dacht moeten besteden aan hun geluid- installatie. In het openingsnummer gin gen de stemmen van de meisjes en jon gens bijna geheel verloren door de be geleidende muziek. Overigens heeft de stampvolle zaal uit bundig genoten van het eerste optreden van „De Hoepel" in het nieuwe seizoen. Een knap stukje was onder meer een schetsje van de „twee mannetjes", een nummer dat sterke overeenkomst ver toonde met een wel zeer Terneuzense aangelegenheid. De muzikale omlijsting van de nummers was prima. Collecte Koningin W ilhelminafonds De collecte voor de Nederlandse vereni ging tot steun aan het Koningin Wilhel- minafonds heeft te Nisse een bedrag van ƒ109,85 voor de kankerbestrijding opgebracht. (Advertentie) Wat is die LEZERS SCHRIJVEN Pocket „Puber" In het nummer van j.l. zaterdag 1 sep tember, las ik in het bijblad onder de rubriek „Van vrouw tot vrouw" een aar dige recensie over een Amerikaans boek- getiteld: „The catcher in the Rye", w :hreven door J. Salinger. De rubriek- schryfster Saskia, die 't bovengenoemde boekje alleraardigst vindt, aarzelt om het ter lezing aan te raden, daar het nog niet in vertaling verschenen is. Toch heeft ze bet genoegen de lezers van de P.Z.C. tydig te waarschuwen indien er een leesbare vertaling mocht verschij nen. Misschien mag ik dan als lezeres het genoegen hebben deze vertaling te vermelden. De eerste druk van het boek je is n.l. al verschenen in 1958 in een vertaling van Henk de Graaf onder de titel „Puber". Het is een pocketuitgave in de serie „Donker Pockets", Rotter dam. Hoek. M. W van Meeuwen-van Geelen. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: A. .T. Lensen-d?.n Hamer d.; G. C. Gilde-Camphens d.; A. de Meijer-Bracke I. B. Rouw-Mouthaan z.; M. M, C. Coone- Cocquyt z.: G, C. Dieleman-Dekker d.: L. M. Wijne-Seels d.: C. L. Moeusen-de Jonge z.; de la Ruelle-Allonsius d,; E. Glaser- Hanemaaijer d.: A. A. van Overbeeke-van M. Martens-van Hooije d. Getrouwd: J. Ensink 42 j. en A. M. E. Benja mins? 21 C. Sonke 21 J. en M. A. Diele- 24 j. Overleden: M Wagenaar 75 j. e.v. C. Diele- P. J. Cortvriendt 77 j. e.v. A. M. Buijsse; W. P. Dees 64 J e.v. C. Schilleman. AARDENBURG. Bevallen: M. A. Rijk-Peissonnier z.. A- D. W. de Cock-Jansen z.: O. M. Quataert-Ver- straete d.; A. A. M. Minnaert-Rodls z. Ondertrouwd: F. Goethals 27 j. en A. M. G. Ferket 24 j. Getrouwd: J. J. van Hermon 24 j .en M. J. Pieters 21 j.; P. Hokke 26 j en A. M. E. Y. Hermie 25 j P. A. Beun 29 j. en .T. A, Fielemon 20 j.; H. Beun 33 j. en M. S. Fonteijne 39 j. Overleden: C. M. Galle Hl J. J. de Bruijckere 79 j. wedn. v. I. M. Cromheeke. GROEDE. Bevallen: R. F. A. M. Govaert-van Hootegem de Zutter-Bouwens d.: G. M. de Pauw-van Hoorn d. Overleden: I. J. Provoost 79 J. HOEK. Bevallen: A. J. Dorst-Dekker d,: J. S. de Braai-Pijpelink d. Getrouwd: B. J. van der Slikke 25 j. en Jansen 22 j. Overleden: J. E. Mechielsen 71 j. e.v. W. Loof. AXEL. Bevallen: L. M. Wullems-Hofman z.: S. T. Pot-Naeije d.: C. de Feijter-Vink tl.: M. de Feijter-van de Velde z.: F. van Driel-de Kraker d.; J. de JoiiAe-HaiiieUnk d.. T. Fie- •de Pooter d. L Ondertrouwd: C. van'Eekert 27 J. en T. M. de Roolj 23 J.: E. van Ham 22 j. en C. Dieleman 20 j.; P. Haak 23 j. en C. M. Buijs- 21 J.: H. K. van den Broeke 29 j. en J. de Bruijne 23 j.: J. A. Ruij'cnburg 47 j. en A. Bakker 40 j.: M. P. de Visser 23 j. en M. L. Fierinck 20 j.: G. D. Smeets 23 j. en A. C. Crooy 20 j. Getrouwd: J. Harte 24 j. en M. van Cad- sand 20 j.: M. P. Kiel 27 j. en A. B. A. Bode 22 j.; J. W. den Beer 21 j en M. E. Crooy 23 j.: J. H. Hoondert 25 j. en A. E. Mei 21 j.;" A. Koole 25 j. en J. J. Smies 23 J.: A. Ha melink 25 j. en L. de Vries 22 j J. Simons 19 j. en M. M. van Ovormeire 17 j.: C. Schluter 38 j. en A. E. M. Maas 29 j.; I. J. de Hullu 27 j. en C. C. de Putter 24 j. Overleden: J. H. Saman 10 i. Afscheid van ds. C. J. Amesz plaatsje Na de Ds. C. J. Amesz heeft zondagmiddag in Heinkenszand afscheid genomen van de Nederlands Hervormde Gemeente- Hij vertrekt namelyk naar het Rijk in de Haarlemmermeer, dienst de scheidende predikant als tekst zondag 9 uit de Catechismus werd de predikant door kerkelyke en burgerlijke autoriteiten toegespro ken. Ds. L. W. Blok sprak namens de clas sis Goes en de ring Borssele. Ds. N. H. Heiner was de woordvoerder van de Ge reformeerde Kerk en burgemeester N. W- Elzen sprak namens de burgerij. De postduivenhoudersveren. „Recht voor Allen" uit Sluis deed met 62 duiven mee aan een prijsvlucht uit Quïvrain. hoogste snelheid bedroeg; 1087 m. per minuut en de gedetailleerde uitslag luidt: 1. J. de Zutter, 2. G. de Meyer, 3- J. Dierkx, Retranchement, 4 en 8 A. van Haneghem, Retranchement, 5 E. Baert, 6. M. Baert, 7 J. Wage, 9 A. de Clerck, 10 J. Focke. De duivenhoudersvereniging „Nog Sneller" te Breskens hield vanuit Cha- teauroux een vlucht voor jonge duiven. De snelheid van de eerste duif was 952 m. De uitslag was als volgt: 1 ei G. Dusarduyn, 2- A. de Meester, 4 10 J. Kiaaysen, 5, G. Grol, 6. J. v. Gijs, 7. A. v. d. Voorde, 8- W. v. Quekel- berghe. 9. J. Faas. Ook hield „Nog Sneller" een vlucht vanuit Quévrain voor oude en jonge dui ven. De snelheid van de eerste duif was 1192 m. De uitslag was: 1- J. v. Gijs, M. Schelsbraeke, 3 J. Pleyte, 4. Verstraete, 5. A. Vermeulen, 6. Ko Quaars, 7 en 9 M. Quaars, 8 R. v. Quekelberghe, 10 Joh. Pycke. „De Herleving", Kloosterzande. 42 duiven, le 1198,4 m. Quiévrain. 1. en 3. gebr. Hulshout. Hengstdijk, 2. A Colpaert, 4. J. de Waal, 5 J. de Bakker, Hengstdijk, 6. en 9. R. Krieekaert, Walsoorden, 7. gebr. Steijns, 8. H. Clarijs. 10. Th. de Kort. „C.C.". Hulst, 76 oude duiven, sn. le 1320,4 m. 1. en 8. A. J. Nijs, 2. A. van Iteghem, 3. Aug Hillaert. 4. en 5. P. Seghers, Clingen, 6. L. van Gimste, 7. en 10. A. Pieters, 9. F. Rïs- ké. 86 jonge duiven, sn. le 1294,3 m. 1. P. Lee- tens, 2. dr. W. Colsen, 3. L. van Gimste, 4. gebr. Kramers, 5. A. van Helsland. 6. G. van de Walle, 7. J. van Hels'.and, 8. Alf. Nijs, 9. A. J. Nijs, 10. W. Boddaert. „De Herleving", Kloosterzande. Vlissingen. 55 duiven, sn. le 804,8 m. 1. 3. en 4. P. de Caluwé, Graauw, 2. L. Blommaert, 5. Th. van Haalst, 6. A. Hoefijzers. 7. J. Neeteson. 8. J. Pardon. Walsoorden, 9. C de Kort, 10. P. La- feber. Uitslagen wedvluchten vanuit Quiévrain, van zondag 2 september. ,De Eendracht", Terneuzen. 80 duiven, snel heid le 1285, 5 m. 1. en 7 Meyer-van de Berge, 2, en 10. J. Willemsen, 3. en 4. M. de Roo, 5. J. Doorns, 6. J. v. d. Houdt, 8. L. Koch Zn. ,De Volharding", Westdorpe. 41 duiven, sn. e 1286.5 m. 1. R. Gijsel, 2. T. Heijbloem, 3. :n 5. J, Gijsel. 4. 7. en s. A. van Paemel, 6. 1. van de Brande, 8. en 10. E. Backe. „De Postduif", L-amswaarde. 29 duiven, sn. le 1283.6 m. n 6. gebr. Moorthamer. 2. G. Platjouw, 3. A van Sikkelerus, 4. en'5. L. Seghers, 7. Verdunnen, 8. G. Vioen, 9. en 10. J. van Denderen. „De Verwachting". Axel. 21 oude duiven, le 1245.8 m. 1. M. van Beveren, 2. J. Gïe- le. 3. 5. en 8. Eug. van Dorsselaer. 4. en 6. C. Tieleman, 7, J. Vasseur. 18 jonge duiven, sn. le 1232,8 m. 1. J. van Hoorn. 2. en 5. A. Knol, 3. J. Sijs, 4. J. Vas seur, 6. D. Houley. „Nieuw Leven". Koewacht. 34 oude duiven, sn. le 1299,7 m, 1. F. v. d. Sijp, 2. gebr. Ele- geert, 3. C. van Hoecke. 4. L. Belaert, 5. H. de Vliegher. G. en 10. E. de Vos, 7. C. de Cock, 8. R. de Laruelle, 9. R. Martens. 127 jonge duiven, sn. le 1289,8 m. 1. en 3. R. de Waele, 2, F. v. d. Sijp, 4. P. de Waele, 5. A. van Rumste, 6. R. Martens, 7. H. de Vlieg her. 8 P van Goethem, 9. C. de Cock, 10. A. de Kind. „De snelle duif", Clinge. 87 oude duiven, sn. le 1286,45 m. 1. F. Willaert, 2. I. Bracke, 3. en 8. J. de Wit. 4. P. Bolsens. 5. A. v. Vlierberghen, 6. J. Pilaet. 7. A. Vermeulen. 9 J. van de Bran de. 10. E. Pilaet. Combinatie Rapenburg-Kcngstdijk-Boschka- pelle. 80 duiven, sn. le 1286.6 m. 1. J. de Rijk. 2. en 5. Jos de Klerk, 3. E. Boeijkens. 4. Jos Stallaert, 6. W. Marin, 7. T. Boeijkens, 8. F. Dobbelaer. 9. J. Wentzler, 10. J. Cappendijk. „De Zwaluw", Sint-Jansteen. 40 duiven, sn. le 1236,- m. Met een showmars op de Grote Markt heeft de 75-jarige harmonie „Euphonia" in Goes zaterdagmiddag haar nieuwe, door de Goese burgerij geschonken vaandel, aan de inwoners getoond. Het vaandel was namens het Ituldigingsco- mité overhandigd door burgemeester mr. F. G. A. Huber tijdens een korte plechtigheid op het podium op de Grote Markt. De overdracht geschiedde nadat de Zeeuwse fruitfee 1962 in de raadzaal van het stadhuis was geïnstalleerd en de voorzitter van de stichting „Zeeuws Fruitcorso", de heer J- A. van Willegen de fee aan de vele honderden belang stellenden. die de Markt omzoomden, had voorgesteld. De feestelijke over dracht van het nieuwe vaandel speelde zich af voor het forum van de „troep". De huldiging van „Euphonia" werd op geluisterd door de beide zustervereni gingen „Hosanna" en „Excelsior", in een korte speech sprak burgemees- De 75-jarige harmonie Euphonia m Goes kreeg bij de intrede van de fruitfee een nieuw vaandel. Burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes rechtshad een charmant escorte, toen hij vice-voorzitter P. J. Schrij ver hel vaandel overhandigde. (Foto P.Z.C.) ter mr. Huber zijn waardering uit voor „Euphonia", dat al zovele jaren heeft gemusiceerd. Vervolgens overhandigde ny de vice-voorzitter van het korps, de heer P. J. Schryver, het fraaie nieuwe vaandel, dat een geschenk is van de middenstand en het bedrijfsleven, by het 75-jarig bestaan. De heer Schrgver richtte een dankwoord tot de gulle gevers van het nieuwe vaandel, waarnaar zijn vereniging se dert de jubileumviering reikhalzend had uitgezien. „Euphonia" nield daarna een korte showmars op de Markt. v. Vlierberghen, 2. A. Verlinde. 3. A. Jansen, 4. J. Daalman. 5 L. v. d. Mortel, 6. A. Vinck. .De snelle duif". Terhole. 08 oude duiven, in. le 1315.- m. en 6. P. de Vree. 2. 3. 4 en 5. Hon. Col- :en. 7. en 8. Jac. de Brouwer, 9. en 10. D. de Vijlder. ,De Postduif", Sint-Janst.een. 136 duiven, in. le 1282,7 m. en 8. E. Maas, 2. 5. en IC. Th. de Block, 3. r. Thuy, 4. J. de Caluwé. 6. E. van Hooije, A. de Hooge, 9. A. Bosman. „De Reisduif". Graauw. 65 duiven, sn. le 1336.3 m C. de Koning. 2. Th. var. Vlieberghen, 3. en 10. J. van Dalen. 4. Th. Bischop. 5. A. Boogaert, 7. G. van Dalen, 8. gebr. de Kos ter, 9. A. Kouwijzer. vanuit Quiévrain. De uitslag was: 1 H. du Puij, 2. A. Naeije, 3, 4 en 5 C. Brevet, 6. J. Boeije, 7 C. Brevet, 8 M. de Regt. De uitslag van de vlucht met jonge ven was: 1. Lgbaart, 2 F. v. d. Hemel, dui- 3 H. de Ruysscher, 4 P. Weeda, 5 Th. de Boevere, 6 P. Weeda, 7 M. Lecluijze, 8 P. Weeda, 9 H. du Pug. De uitslag van de vlucht met jonge dui ven vanuit Chateauroux was: 1. Termo- te, 3 en 5 H. du Pug, 3, 4 en 6 P. Mang- "I, 7 Ch. v. Vooren, 8 J. Lijbaart, 9 de Krijger, 10 J. v. Ee De heer J. Leys uit Kloetinge heeft in deze gemeente beslag gelegd op de eer ste plaats in de dahliawedstrijd, die de vereniging van oud-leerlingen van de land- en tuinbouwcursussen in deze ge. meente organiseerde. De winnaar mocht uit handen van de juryleden, de heren J. Hertgers (Kloetinge) en P. Hermus (Goes) de wisselbeker in ontvangst ne men. De uitslag was verder als volgt: Wedstryd dahlia's: le prijs J. Leys te Kloetinge. Tevens winnaar van de wis selbeker. 2e prijs L. van de Linde te Kloetinge. 3e prgs C. Toorenaar te Kloe tinge. Grote dahlia's: le prgs J. M. van 't Veer te Goes. 2e prijs J. A. I. Hoogstrate te Kloetinge. De heer Hoogstrate legde eveneens beslag op de derde prijs. In de eerste categorie waren er 16 en in de tweede 11 deelnemers. Ook de ouderling P. Engelse van de Hervormde gemeente voerde het woord. De gemeente zong daarna het eerste vers van Psalm 103. De scheldende pre dikant bracht tenslotte dank aan de gemeente, de organisten en de koster. Een van de drie hervormde predikan ten in Goes viert deze week zijn jubi leum: voor ds. C. Metselaar is het vrij dag aanstaande 25 jaar geleden, dat hij in zijn eerste gemeente als predi kant zijn intrede deed. De jubilerende predikant werd in 1912 geboren in Delft. opleiding aan Na zyn gymnasiale het Marnixlyceum in Rotterdam studeerde hy theologie de rijksuniversiteit in Utrecht. In 1937 studeerde ds. Metselaar af als theolo gisch kandidaat. Na korte tijd hulppre diker te zijn geweest, werd hij op 12 september 1937 in het ambt bevestigd en deed hy zgn intrede als predikant in het Betuwse Varik. Zes jaar lang dien de ds. Metselaar de hervormde gemeente van Varik. In 1943 nam hij een beroep aan naar Nigtevecht (Utrecht). Vier jaar later kwam ds. Metselaar naar Goes, waar hij het byzonder naar de zin heeft, „Een prettige gemeente", is zyn oor deel- „Het werk is wel druk, maar het is bijzonder plezierig". Ds. Metselaar is praetor van de ring Goes, lid van de classicale zendings- commissie en eindredacteur van het „kopblad Goes" van Hervormd Neder land. Vooi-ts bekleedt hg de functie van leraar Hebreeuws aan het christelgk lyceum. Dankbaar werk heeft ds. Met selaar steeds gehad aan zyn voorzitter schap van de koningin Wilhelmina- school voor bJ.o. Ter gelegenheid van zgn zilveren jubi leum zal ds. Metselaar aanstaande vrg dagavond van 8 tot 9.30 uur recipiëren in de ambachtsschool. Hervormde Kerk zoekt in Zeeland contact met Gereformeerde Kerken De Provinciale Kerkvergadering van de Hervormde Kerk in Zeeland heeft zich met een schrijven tot de kerkeraden van de hervormde gemeenten in Zeeland ge wend, ter aanmoediging van het contact en het gesprek met de leden der gere formeerde kerken. De Provinciale Kerkvergadering noemt als mogelijkheden voor dit contact: 1. gezamenlijke kerkeraadsbesprekingen; 2. het over en weer bezoeken van eik aars kerkdiensten; 3. het houden van gezamenlyke officiële kerkdiensten en 4. het samenwerken op diaconaal ter rein. Thuisfrontgiften voor Nieuw-Guinea Het „Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea" van D. M. Boone, handel in bouwmate rialen, Middelburg f 50,van J. J. Be- kenes, Kapelle f 5,en van de Coöp. Boerenleenbank „Tholen" f 25, De stand bedraagt thans f 10.630,13. Giften voor bovengenoemd Thuisfront kunnen gestort worden op postrekening 154617 t.n.v- de Nutsspaarbank te Ka pelle, onder vermelding „Thuisfront". JAARVERSLAG WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ: Nog 15 onrendabele percelen gebleven Vrywel alle percelen op Zuid-Beveland zgn thans aangesloten op het net van de waterleidingmaatschappij „Zuid-Be veland", aldus blijkt uit het pas ver schenen jaarverslag over 1961. De werkzaamheden van het bedryf waren er in 1961 voornamelijk op gericht, dat de percelen op Zuid-Beveland even als op Noord-Beveland voor 100 aansluitbaar zouden zijn. De nodige uit breiding van het leidingnet voor aan sluiting van de nog resterende 370 on rendabele panden kwam in de loop van het verslagjaar gereed. Eind december kon het laatste perceel, dat onder de subsidieregeling viel, worden aangeslo ten. De op Zuid-Beveland nog niet aangeslo ten percelen in het onrendabele gebied ongeveer 15 stuks zgn percelen, die wegens voorgenomen afbraak of per tinente weigering van de bewoners om aan te sluiten, niet aansluitbaar zgn ge maakt. In de loop van 1961 kwamen enkele be langrijke werken gereed: o.a. het laatste deel van de transportleiding van de Moolweg te Kloetinge af tot op het ter- Bromfietser rijdt in bloemenperk Rond twaalf uur in in de nacht van zaterdag op zondag te Oostburg op de Zuidzandse weg ter hoogte van de Oude Kerkstraat de militair T. uit Schoon- dyke met zijn bromfiets in een bloemen perk gereden. De militair kwam van de Cadzandse kermis en was op weg naar huis. De Oostburgse arts F. F. Loose liet het slachtoffer, die naast het over komen letsel door de landing in de ro zenstruiken ook ontvellingen opliep, naar het ziekenhuis overbrengen. Daar werd hy echter wegens wangedrag onmiddel lijk weer ontslagen. Een vriend zorgde er tenslotte voor dat T. toch nog heel huids thuis kwam. Diefstal in garage in Yerseke snel opgehelderd Reeds geruime tijd miste de garagehou der J. M. te Yerseke regelmatig geld uit zijn kantoor in de garage. Toen dit vorige week zaterdag een aanzienlijk bedrag beliep, waarschuwde hij de poli tie. Zaterdag j.l. werd een aantal bil jetten gemerkt, waarvan er 's avonds enkele waren verdwenen. Intussen was de verdenking gevallen op de 18-jarige L. uit Yerseke. Toen L. van zijn bed werd gelicht bleek dat hij nog enkele van de gemerkte biljetten in zijn bezit had. Hij zal a.s. dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. rein bij de watertoren te Goes. Eveneens werd de laatste hand gelegd aan het laatste deel van de verdubbeling tran sportleiding Goes-Sloedam over een lengte van ruim 2,4 km. De buizen heb ben een doorsnee van 300 mm. De ma chinecapaciteit te Ossendrecht werd ver groot tot circa 1000 kubieke meter per uur. In de beide transportleidingen te Riliand-Bath werd een stel opjagers ge maakt. Aan het eind van het jaar waren nog in staat van uitvoering of voorberei ding: een transportleiding ten westen van Goes, vernieuwing en vergroting van de transportleiding bij 's-Heer- Ilendrikskinderen als gevolg van wij ziging van het wegtracé aldaar, aan leg van een tweede toevoerleiding van Kamperland af naar de Ban- jaard enz. Water Volgens de watermeters op het pomp station te Ossendrecht bedroeg de hoe veelheid water, in het buizennet ge bracht, over 1961: 4.761.810 kubieke me ter tegen 4-592.910 in 1960. In 1961 wer den totaal 1039 aansluitingen bijge maakt. De totale hoeveelheid gedistri bueerd water, namelijk 4.515.379 kubieke meter bracht f 1.543.960.65 in het laatje. Aan derden werd hiervan 1.959.121 ku bieke meter verkocht voor f 469.714,72. Het gebruik per hoofd der bevolking steeg slechts gering. Gebruikte iedere Bevelander in 1960 per etmaal gemid deld 85 liter water, in 1961 was dit 85,5 liter. Marktberichten VEILING SINT-ANNALAND. Bintjes gew. 13,4113.87. drielingen 5,30 6,11, bonken 14,49. Eigenheimers gew. 18 19,30, drielingen 6.23—8.12. Aanvoer 75 ton. VEILING ROTTERDAM. Eigenheimers groot 13—16. poters 7—8. An dijvie 30—38. Sla IA 24—28, 2A 15—24. Spi nazie 1 2039. Bloemkool IA 6 per bak 57 65. 8 per bak 32—86, 10 per bak 16—30. Bloem kool 2A 6 per bak 3413. 8 per bak 25—32, 10 per bak 1522. Dubb. zonen 1 68122, 2 47105. Snijbonen 80104. Pronkbonen 55 58. Kroten 1!15. Sjalotten 16. Komkommers 70-80 24—29 60-70 17—23, 50-60 16—18. Selde rij 4—9. Peterselie 6—9. Rode kool 12—24. Groene kool 13—17. Gele kool 16—22. Uien 15—19. Prei 44—52. Ananasmeloenen 81— 1.34. Oogmeloenen 58—113. Netmeloenen 36— 84. Tomaten A 2.60—2 65 per bak. B 2.50— 2.60. C 2.05. Frankenthalers 200—220. Black Alicante 190—200. James Grieve IA 84100, 1B 80—99. IC 58 77. 2A 77—82. 2B 74—107. 2C 60—99. Zigeu nerin IA 42—61, 1B 35—CO, IC 32—67. Benonï IA 104—115, 1B 85—87, IC 49—52. Stark Ear liest IA 119—125, IB 92—108. IC 70—92. 2A 82m102, 2B 7578, Perzikrode Zomerapp. IA 5462, 1B 4652, IC 4957. Précoce de Trévoux IA 52—70, 1B 47—70, IC 42—51. 2A 5566, 2B 4961, 2C 3610. Clapp's Favourite IA 51—65. IB 48—60. IC 40—15. 2A 53—55. 2B 34—45. 2C 38—10. Aanvoer 90.000 kg. Bramen 35—38 p. d. Perziken A 25—51, B 19—20, C 10—13. Reine Vict. 80—158. Czar- pruimen 70—123. Reine C'.iude 70—120. Belle de Louvain 102—132. Ontario 123.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7