Hoofd pijn BELGRADO: MEKKA VOOR ATLETEN Prijs Nederlandse tarwe bleef onder garantieprijs ASPRO Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer UIT DE BAND GESPRONGEN 1 </J-en'dl*tcn TZuÓtf /Pt. /ilfMS V .S.-minister: MOSKOU VAT U-2-INCIDENT KALM OP NEGENTIENJARIGE STEEKT VRIEND NEER Tarweprijs BANK IN KORT GEDING GEDAGVAARD VENLOSE REUZEN DOOR ONBEKENDEN ONTVOERD RADIO UILENSPIEGEL WIL DEZE WEEK GAAN ZENDEN HAAGSE WETHOUDERS AANVAARDEN HUN BENOEMING Waar zijn onze schepen? HOOG EN LAAG WATER MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Delgrado", de Zuidslavische hoofdstad met zijn 588.000 inwoners, gelegen op een heuvel boven de Sava en de Donau, is dit jaar bij alle Europese atle ten een magisch begrip geweest. Immers, nog enkele dagen res ten de sportmannen en -vrou wen van ons werelddeel, dan is Bergrado gevangen in de ban van een groots opgezet sport evenement: de strijd om de Europese atletïektïtels, wed strijden die tot de verbeelding van alle sportminnaars zullen spreken. Nu nog heerst er in het hoofd kwartier van het organisatieco mité, waar toernooileider Vlado Ivkovic de scepter zwaait over zijn 1500 medewerkers, een koortsachtige activiteit. Ruim 1200 atleten uit 28 landen be strijden elkaar in de periode van 12 tot en met 16 september in het Stadion van het Leger on der het oog van de wereld, die door Eurovisie, radio en een le gertje journalisten op de tribu nes van minuut tot minuut op de hoogte zal worden gehouden. En dit alles vergt een nauw keurige voorbereiding. Speciale comités zijn in leven mers en officials te herbergen, maar geroepen om niet alleen alie deelne- ook de ruim 8000 loeristen. die spe ciaal voor de Europese titelwedstrij- den naar Belgrado zullen komen. Voor de pers is er een 20-etages hoog hotel uit de grond gestampt, terwijl er voor de atieten een soort „Olym- f)ich dorp" is ingericht bij de sport- ïogeschool in Kosuthjak, ongeveer zeven kilometer buiten de Zuidslavi sche hoofdstad gelegen. Vier sportcentra, met restaurants en alles, wat daarbij hoort, staan klaar en leerlingen van hotelvakscholen zijn gerecrutëèrd om de maaltijden, naar aard en gewoonte van ieder land, te bereiden. De wedstrijden om de Europese ti tels, die om de vier jaar tussen de Olympische Spelen in worden ge organiseerd, vormen telkens weer het grootste atletiekschouwsnel, dat onder auspiciën van de I.A.A.F. wordt geliouden. De kamnloensclian- pen in 19:54 ingesteld op voor stel van de Hongaar dr. Stankoviiz - werden voor het eerst in Turjln ge houden. Nederland bewaart hieraan nog dankbare herinneringen. Want Chris Berger was er oppermachtig op beide sprintnummers, tcrwyl hinkstapspringer Wim Peters even- herhaalde sprinter Tinus Osendarp dit feit met twee gouden medailles op de 100 en 200 mete Na de oorlog werden de kampioen schappen in Oslo, 1946 (Fanny Blanlcers-Koen won de 80 meter hor den en de damesestafetteploeg de 4 x 100 meter) en in Brussel, 1950 (een drievoudige triomf van de „vliegen de huismoeder" op 100, 200 en de 80 meter horden, alsmede een zege van de talentvolle Wim Slijkhuis op de 1500 meter) gehouden. Vier jaar later in Bern won Puck van Duyne- Brouwer nog een zilveren plak op de 100 meter, maar in 1958 in Stock holm keerden wij met lege handen naar huis terug. Sedert „Stockholm" is het prestatie peil weer sterk gestegen en wordt er in het buitenland om prestige-redenen op wetenschap pelijke basis getraind, hetgeen tot gevolg heeft, dat de atleten als het ware naar de top worden „gedron gen". Nederland heeft deze wedloop niet kunnen volgen, bezit echter des ondanks negen vertegenwoordigers, die op de Europese ranglijst van dit jaar hoge plaatsen innemen en in de strijd om de zo begeerde medailles een woordje zullen meespreken. Eén zo'n kanshebber op een gouden, zilveren of bronzen „plak" bij de lieren is zonder twijfel tienkamper Eef Kamerbeek, die wanneer alles mee-zït tegen het geweld van de Rus Vassïly Kiisnetsov, de Duitser Man fred Bock, Werner von Moltbe, Willy Holdorf en de Fin Seppo Suutari kan optornen. Na zijn blessures, die hem noopten de training een tijdlang te onderbreken, was ér het herstel in vorm via 6144 punten naar 7196 punten tijdens de Nederlandse kam pioenschappen. Vervolgens boekte hij voortuitgang op speer (66.54) en discus (46.05) en kwam op de 110 meter horden terug tot 14.5 sec. Wanneer hij zijn snelheid nog iets kan opvoeren en de nieuwe glasfiberstok weet te han teren. zijn verrassingen niet uitgeslo ten. temeer daar de Rus Yuri Ku- tenko door een niersteen-aanval tij delijk uitgeschakeld is geweest en de drie sterke Duitse tienkampers twee weken geleden bii lange na niet aan hun recordprestaties kwamen. De goede vorm. de mentale instelling op het juiste moment zullen de doorslag- geven. De Rotterdamse discusreus Cees Koch krijgt het op te nemen te gen sterke mannen als de Rus Vla dimir Trus8eniev (61.64), de Hon gaar Josef Szecseni (60,66) en Ed mund Piatkowskl (59.52). Hij staat nu op de Europese ranglijst als zes de en heeft zich zorgvuldig geprepa reerd op dit grote treffen. Het zou ons niet verwonderen wanneer hij zijn record op 59 meter zou bren gen, want nog steeds zit hem het falen van Rome dwars. Voor Ray van Asten, de Amerikaan se Nederlander en Henk Snepvan gers, die resp. op de 800 en de 1500 nieter zullen starten, is de uitzen ding lange tyd een twijfelachtig ge val geweest. De laatste wedstrijd te gen Frankrijk-b heef de doorslag ge geven, niet omdat beiden zegevier den, maar vooral omdat zij bewezen in een harde race hun mannetje te staan. Of zij ïn Belgrado tot de fi- n&Ie zullen doordringen is de vraag, maar dat zij beiden in een regel ma- Bij de dames staat Gerda Kraan op de 800 meter met een tijd van 2 min. 06 sec aan de top van de ranglijst en met bijzonder goede races legen de Russische dames. o.a. de Olympische kampioene Ludmilla Lysenko-Shevtsova in het verleden, bézit Gerda Kraan medaillekansen Een blessure aan de achillespees wierp haar trainingsprogramma om ver. maar nu weer hersteld moet zij in staat geacht worden in de finale een belangrijke rol te spelen. Ook verspringster Joke Bijleveld, met 6.30 meter als vierde geklas seerd, heeft een maand rust moeten houden, doch zij behoort in Belgra do met de Russische wereldrecord houdster Tatjana Schelkanova, de Duitse meisjes Belga Hoffmann en Hildrun Claus en de Poolse Elsbieta Krezinska tot de Europese topklas. De gouden medaille Dij het hoog springen dames is weggelegd voor de Roemeense Jolanda Balas, die nu al vijf jaar de toon aangeeft. Wan neer onze landgenote Nel Zwier haar prestatie van 1.70 meter herhaalt zou dat „onder Belgrado-spannin gen" een formidabele verrichting zijn. Voor een verrassing kan Aalsmeers Tilly van der Zwaard zorgen. Zij, de vechtjas, het strijdvaardige type, die tijdens de Nederlandse kampioen schappen zonder concurrentie haar record van 55 sec. precies evenaarde, is capabel om zelfs de Ierse Maevc Kyle, de Britse meisjes Joy Grie- veson en Jean Dunbar-Sorrel, de Russische Yekaterina Parliuk en de Duitse dames Helga Hennïng en Ve ra Kummerfeldt te verslaan. Er is geen enkel marathon daargelaten - onderdeel de - waarin i voorspelling zo moeilijk is als op de 100 meter, nu een topman als een Armin Hary ontbreekt. De atleet, die in de finale 10.3 sec. loopt, is de win naar en kandidaten zijn de Polen An dres Zieli.nski en Marian Foik, de Duitser Peter Gamper en de Frans man Joceleyn Delecour. Op de 200 meter ligt de situatie iets anders. Olympisch kampioen Livio Gerutti is uit vorm, maar zijn landgenoot Ser ge Ottolina, de Polen Foik en Zielins- ki en het Zweedse idool Ove Jonsson ontlopen elkaar niet veel. Outsiders zijn de Brit David Jones, die Foik eenmaal klopte, terwijl titelhouder Manfred Germar (21 sec.) op papier snellere tegenstanders heeft versla gen. Favorieten op de 400 meter zijn de Britten Robbie Brightwell en Adrian Metcalfe. Laatstgenoemde sukkelt met een blessure, zodat de Duitsers Jochen Reske en Manfred Kinder ze ker niet kansloos zijn. De Zwitserse revelatie Peter Laeng ligt met water pokken in bed en zal niet deelnemen. Bijzonder sterk is ook de Pool Jerzy Kowalski, die een tijd van 46 sec. precies verwezenlijkte. Van de Fransman Michel Jazy, win naar van het zilver op de 1500 meter in Rome, hangt het af of hij zowel op de 800 als op de 1500 meter zal star ten. Hij is de grootste man op beide afstanden. Geroutineerde atleten als Paul Schmidt en Manfred Matu- schewski zullen op de 800 meter hun woordje meespreken, terwijl op de 1500 meter de Pool Witold Baran, de Rus Ivan Belitzki en de 19-jarige ta lentloper Harald Borpoth (Did.) alle aandacht zullen vragen. Nu de Oostduitser Hans Grodotzki in verband met een achillespees operatie voor Belgrado is uitgescha keld, blijft de Rus Pjotr Bolotnikov op de 5 en 10 km de grote favoriet, temeer daar hij enkele weken geleden het wereldrecord op de 10 000 meter tot 28.18.2 terugbracht. Op de 5000 meter wacht hem sterke tegenstand, o.a. van de barrevoets gaande Brit Bruce Tulloh. Dat schriele mannetje is van mening het goud te zullen win nen en wanneer dat niet gebeurt, zal zijn tegenstander een nieuw wereld record moeten lopen. Hoogspringer Valerie Brumel is on gekroond koning en de strijd om de tweede plaats zal gaan tussen Olym pisch kampioen Robert Shavlakadze en de Zweed Stig Pettersson, die in de afgelopen weken tweemaal de Amerikaan John Thomas versloeg. Bij het verspringen steekt weer een Rus met kop en schouders boven alle uit: Igor Ter Ovanesian, die dit jaar het wereldrecord op 8.31 meter bracht. Een opkomende kracht is de Fin Pennti Eskola, polsstokhoog springer Pennti Nikula (4.94 meter met katapultstok) is favoriet met als sterke tweede de Duitser Manfred Preussger. Een zekere gouden medaille voor hoogspringster Jolande Balas, drie zo goed als zekere op de techni sche nummers het speerwerpen (El vira Osolina), het discuswerpen (Ta mara Press) en de vijf kamp (Irene Press) voor Rusland, dat zijn de ver wachtingen bij de dames. Een felle tweekamp wordt het kogel duel tussen Tamara Press en de Duitse Renate Garisch, terwijl bij het verspringen Tatjana Schelkanova als nummer 1 fungeert. Een formidabele sprong van Joke Bijleveld, Helga Hoffman, Hildrun Claus, Elsbieta Krezinska of Mary Rand-Bignal kan alle prognoses omverwerpen. Betty Moore, de Britse hordenloopster, ongetwijfeld de snelste van het ogen blik kan omdat zij in Australië ge boren is niet deelnemen, zodat nu Ka rin Baltzer, Irina Press, Erika Fisch of de Poolse Teresa Ciepla om de medailles zullen strijden. De 400 en 800 meter zal een Russisch-Neder- lands-Engelse. aangelegenheid wor den, waarbij onze landgenoten Tilly van der Zwaard. Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos een rol kunnen spelen. De sprint, zowel de 100 als de 200 meter, wordt uitermate spannend met als tweestrijd de Duitse mïljo- nairsdochter Jutta Heine en de fleg matieke Engelse Dorothy Hyman. DE MODIGUANl NIET! HET IS EEN NAMAAK, DOOR ELUS ZELF GESCHILDERD! HIJ. HEEFT MS ER TUSSEN' GENOMEN, I«*-jGS, PUSSEN GSMOMEM 2195. Burleks schreeuw ging gro tendeels verloren in het stormgeraas maar zijn wilde gebaren waren dui delijk genoeg. Achter het vlot zagen de schipbreukelingen boven de toch al zware deining een grimmige bre ker op zich toerollen. Het was niet de eerste sedert het begin van de storm en lot dusver hadden z(j zich, vooral dank zij dc veiligheidstouwen, aan het vlot kunnen vastklampen. De meesten hunner hadden, nu de redding zo nabij was, echter dc tou wen al losgeknoopt, om des te vlug ger in het schip te kunnen overstap pen. Het gebeurde allemaal razend snel. Het vlot werd hoog opgenomen en met hevige kracht legen de on derkant van het rechter draagvlak gesmakt. Toch slaagden de drie mannen er in alle opva renden van het vlot in de luchtsluis te hijsen. Snccuwschoenon aan, een dikke relsjas met grote ruiten en een gestreepte bouf fante om zijn hals gedraald, zo zag hij er min of meer uit als een van die dik buikige Italiaanse flessen en de meid staarde hem een ogenblik verwezen aan. toen hij met schorre stem zei: „Kan de freule ontvangen?" „O, zeker mijnheer". Zo hielp hem zijn zware overjas alt doen en bleef mot verholen plezier toezien, toen hij zich van de vele meters bouf fante ontdeed en deze plechtig aan haar overhandigde. „Ik heb kou gevat", zei hij dreigend. „Dat spijt me mijnheer". Zo ging hem voor naar de zitkamer en deed de deur open, „Kolonel Lufton, mevrouw". „Ik heb kou geval", zei de kolonel op nieuw waarschuwend tegen juffrouw Oswald, die hem tegemoet trad. „Kom niet te dicht bij me. dan word je ook verkouden". Maar niettegenstaande de ze woorden trok hij een stoel voor het vuur vlak naast haar en begor zijn mol lige handjes tc warmen. „Ellendig weer een wonder, dat we nog niet dood zijn", zei hij. „Je moest de winter in Het zuiden door brengen". vertelde inffrouw Oswald hom bedaard- „Ik vraag me dikwijls at, waarom ie eigenlijk altijd in Engeland blijft. Waarom" ga je geen zeereis maken?" Hij keek haar wat achterdochtig aan. „En waarom zou ik een zeereis onderno men?" vroeg hij kortaf. „En waarom mag ik niet in Engeland blijven? Meer dan de helft van mijn leven heb ik in Indlë zitten roosteren on waarom wil jij mij zo graag kwijt?" Juffrouw Oswald glimlachte. „Ik bon je helemaal niet graag kwijt. Ik vind alleen maar. dat het verstandi ger is om in een mild klimaat, de win ters door te brengen, als je nu eenmaal zo vatbaar bent". „In wat voor milder klimaat?" wilde dc kolonel weten. „Als je soms aan Indië denkt dat land hoop ik nooit meer te zien". Juffrouw Oswald tuurde in dc branden de haard. „Er zijn nog andere plaatsen", zei ze rustig, „Australië bijvoorbeeld. Ik heb gehoord, dal het. Australische klimaat verrukkelijk ls". „Australië!" Jeanne-Marianne draalde haar hoofd langzaam naar hem toe, zo glimlachte: „Waarom niet?" vroeg ze. „Ik heb er zelf wel eens over gedacht om er heen te gaan". De waardigheid van de kolonel werd op eens geschaad door een heftig genies, en toen hij weer bedaard was, zei hij ge streng: „Ik houd van klare wijn. Er om heen draaien is niets voor mij. Je kaar ten op tafel, alsjeblieft" Hij draaide zich in zijn stoel om en keek baar pal aan: „Wil je nu zo goed zijn om mij te vertellen, waarom ik hier op zo'n ellen dige, koude avond geïnviteerd word om over Australië te horen praten? Ik heb de laatste tijd voor mijn hele leven ge noeg van Australië gekregen. Ik kan het woord niet meer horen! Australië! Wat mankeert ledereen toch om opeens naar Australië te willen rennen, dat zou vel eens willen weten?" Juffrouw Oswald glimlachte. „Ken je dan iemand, die er heen wilt?" Kolonel Lufton gromde. „Zeker die koppige neef van mij. Be weert. dat er in Engeland geen werk meer is! Bah! Denkt hij soms, dat. het in Australië beter zal zijn? Ik weet van niet! Maar denk je dat' hij naar mij luistert. Geon kwestie van! Eigenwijze jonge gek. „Zeil dan je eigen mast maar over boord", dat waren mijn laatste woorden tegen hem en dat meen ik. Koppigals een muilezel! Melkmuilen". Hij zocht in zijn borstzak. „Vind je het erg als ik een sigaar op steek?" vroeg hij eerst bedaarder „Ik houd van de reuk van een sigaar", zei juffrouw Oswald; ze wachtte even, eer ze verder ging: „Ik weet nog iemand anders, die naar Australië wil Dolgraag zelfs!" De kolonel had een snelle blik naar haar van onder zijn borstelige wenkbrauwen. „Jij zelf!" zei hij kortaf. Jeanne-Marianne schudde haar hoofd. „Neen, Gipsy". „Gipsy!" Kolonel Lufton schreeuwde bijna. .Wil zij daarheen gaan? Ze is gek krankzinnig. Dal mag je niet toestaan". „Ze is mijn dochter niet". „Maarmaar......" De oude man zag er uit, alsof hij elk ogenblik een beroer te kon krijgen. „Australië? Dat kind? En waarom in vredesnaam? En wat wil ze daarginds uitvoeren? En met wie gaat ze?" Juffrouw Oswald zei zonder hem aan te zien: „Ik heb begrepen, dat ze met je neef wil gaan met John Robillard". „Wat!" Sigaar en lucifers tuimelden op de grond en de kolonel sprong op en gooide zijn stoel om. „Met mijn neef! Met John'. Maar ze kent dlc knaap niet. Ze... neem me niet kwalijk, lieve, maar jij bent toch niet in de war, anders ben ik het! Jij beweert dat het kind naar Australië wil gaan met John Robillard? Dat heb je tocli gezegd, nietwaar?" „Zeker. Zie je. zc kennen elkaar al een hele tijd en Ginsy houdt van hem". Weer een volkomen stilte- Juffrouw Os wald bleef doodstil zitten, haar smalle handen in de schoot gevouwen, haar kalme ogen gericht op het rode gezicht van dc kolonel. „Wil jc niet nog even gaan zitten?" vroog zc daarop. „Ik heb je nog heel veel te vertellen" „Gaan zitten- Gaan zitten?" De kolonel draalde zich met een ruk om en begon met zijn handen op zijn rug de kamer op en neer te lopen, alsof hij op het ka zerne-terrein was- „Zitten, zitten", schreeuwde hij bijna. „Je vertelt me daar een onzinnige ge schiedenis van jouw nichtje en mijn neef en dan verwacht je. dat ik zal gaan zitten, alsof je een onschuldige opmer king heb gemaakt over het weer?" „Het is een heel onschuldige opmer king", zei juffrouw Oswald. „Zo vreemd is het toch niet, dat twee jonge mensen op elkaar verliefd worden? Als je even nadenkt, zal je je herinneren, dat mijn broer besloten had om Gipsy van huis te sturen om haar neiging voor een man, die door de familie ongewenst werd geacht. Ze zeiden, dat het een smet op de naam Oswald zou werpen, als ze weigerde om af te zien van de man, die ze lief had". Een half spottende glimlach kwam. om haar ogen. „Die man was je neef John Robillard", be sloot ze. „Wat?" „Ja, je .neef. Zie je, hij hield een ga rage vlak bij het landgoed van mijn broer een beetje te dichtbij naar zijn zin, en toen ze er achter kwamen, dat Gipsy nu en dan hem bezocht, omdat ze hem veel menselijker vond dan haar geachte familie, en omdat ze hem graag mocht, hebben ze een bijeenkomst van de Ronde Tafel belegd, waarbij besloten werd om haar voor onbepaalde tijd te zenden naar een oud familie-factotum ergens in het westen van Engeland, die het kind zeker het leven zo onplezierig mogelijk zou maken". Haar stem trilde van verontwaardiging en het duurde even, eer ze kon vervolgen: „Toen ben ik voor haar in de bres gesprongen en heb haar een tehuis aangeboden; een aanbod, dat waarschijnlijk zou zijn ge weigerd, als ik wat minder rijk was ge weest". Zc keek hem met een flauwe glimlach aan. „Om de een of andere reden hebben deze wonderlijke bloedverwanten diepe eerbied voor mij en het aanbod werd dus aanvaard". De martiale mars van de kolonel was plotseling Len einde. „En jij wist", be schuldigde hij haar, bijna stikkend. „Je wist, dat die man mijn neef Robillard was en je hebt er mij nooit wat van (Wordt vervolgd) neem 2 'ASPRO'5 -^z Urfoittoeek /X.' RAPPORT PRODUKTSCHAP GRANEN: Gehele Zeeuwse gerstoogst was geschikt voor de brouwerij De Amerikaanse minister van binnen landse zaken Stewart. L. Udall heeft na zijn bezoek aan premier Kroesjtsjew te kennen gegeven, dat de Russische rege ringsleider niet van plan is het jongste U2-ïncident zeer zwaar te laten wegen op de Sowjet-Amerikaanse betrekkin- tfdall was de eerste Amerikaan die Kroesjtsjew na het incident ontmoette en viereneenhalf uur met hem sprak. Bij zijn terugkeer in Moskou deelde Udall mee. dat hij maandag president Kennedy uitvoerig over zijn gesprek zal inlichten. Tegenover de journalisten wilde hij zien nu niet uitlaten over Kroesjtsjews reactie op het incident, maar hij gaf wel te kennen, dat de reactie milder is dan die op het eerste U2-incïdent. Vrijdagnacht is de 19-jarïge ongehuwde Thomas Bos in Steenwijk door de even oude Ronald van der W. met een mes doodgestoken. Het slachtoffer had de avond doorge bracht bij zijn meisje in Meppel. Tegen half twaalf keerde hij met de trein in Steenwijk terug. Op zijn weg naar huis ontmoette hij enige vrienden, die de handel- en industrietentoonstelling ini Steenwijk hadden bezocht. Ze liepen met Thomas Bos een eindje mee. Op de hoek van de Bloemstraat en de Westdrjk- straat schijnen ze ruzie gekregen te hebben. Men veronderstelt, dat Van der W. zich bedreigd heeft gevoeld en ïn het wilde weg van zich afgestoken heeft. De dader stond niet ongunstig bekend. O Voor de tweede maal ln een week tijds hebben leden van de Ethiopische Merille. stam in het afgelopen weekeinde een slach ting aangericht onder de bevolking van een dorpje van de Turkana-stam, in het n den van Kenya: 32 mensen, onder wie vele vrouwen en kinderen, werden vermoord. Een onderzoek naar de doeltreffendheid van sigarettenfilters heeft aangetoond, dat deze niet volledig de kanker veroorzakende teerprodukten in sigaretten opvangen, doch wél voor tweederde, aldus maakt het blad van het Amerikaanse medische genootschap bekend. Men heeft gedurende een Jaar zes sigarettenmerken, waaronder twee met fil ters, door middel van rookmachines en oplossing van de teerprodukten in aceton, onderzocht. Toegepast op de huid van mui zen veroorzaakte de oplossing, ongeacht het sigarettenmerk, kanker, docli deze ziekte bleek daar waar filters waren toegepast, minder vaak voor te komen, De door de telers gemiddeld gemaakte marktprijs voor Nederlandse tarwe van de oogst 1961 is 39 cent per honderd kilogram lager gebleven dan de bij de garantieregeling in uitzicht gestelde prijs. Haver bleef gemiddeld 53 cent beneden de in uitzicht gestelde prijs, ferst en rogge echter kwamen er resp. 7 en 7 ct. boven. Dit blijkt uit een rap port van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Oogst 1961 was, zoals bekend, de laat ste waarvoor de autonoom Nederlandse regeling gold, waarbij getracht werd de aan de boeren ïn uitzicht gestelde prij zen via de markt te realiseren aoor middel van monopolïeheffingen bij in voer voor wat de voedergranen haver, gerst en rogge betreft; door middel van o.m. verplicht tarwe betreft. E.E.G.-regeling; voor voedergranen als voor tarwe, maar geen verplichte bijmenging van inlandse tarwe meer. De gemiddelde marktprijs voor tarwe was 30,11 (in uitzicht gesteld 30,50); voor haver 25,22 25,75); voor gerst 27,37 27); voor rogge 23,57 23,50). De boeren op de lichte gron den ontvingen voor hun voedergraner een hectaretoeslag, zodat zij meer kre gen dan alleen de op de markt gemaak te prijs. Hun opbrengsten (gemiddelde marktprijs plus hectaretoeslag) werden daardoor: voor haver 31,47. gerst 33,43, rogge 31.50 ner honderd kg. In het rapport van hét Produktschap wordt gezegd, dat de prijsontwikkeling in het afgelopen seizoen mede bepaald is door de goede kwaliteit van en de grote vraag naar de verschillende pro- dulcten. Het was sinds 1956 de eerste keer dat ook voor rogge de streefprijs bereikt kon worden. Tarwe had 14 cent boven de garantieprijs van 30,50 kun nen komen in plaats van 39 cent er onder, als de levering gelijkmatig over de maanden augustus tot en met april zou zijn geschied. Net als vorig jaar werd de hoogste tar weprijs gemaakt in Groningen, namelijk 30,71 en de laagste in Friesland, na- nüeyk 29,54 per honderd kg. Voor Zeeland was deze prijs 29,88. Er werd 78.000 ton inlandse tarwe, zjjnde zeven tien procent van de onder de prijsgaran- het grootste gedeelte, 71.000 ton, eerst gedenatureerd. Van de gerstoogst van 385.077 ton werd 58 procent geschikt bevonden voor brouwgerst. Bij oogst 1960 was dat 42 procent, by oogst 1959 56 procent. In De Franse zakenman K. T. H. E. G. 1 die er van wordt beschuldigd in samen werking met de reeds tot drie jaar cel straf veroordeelde bankemployé J. E. uit Amsterdam de Amsterdamsche Bank door geknoei met betalingsop drachten voor ongeveer acht ton te heb ben benadeeld, heeft tegen de directie van dezelfde bankinstelling een kort ge ding aangespannen. Het dient dinsdag a.s. voor de president van de Amsterdamse rechtbank en han delt over de rekening-courant die G. R. als enige erfgenaam van zijn vader bij de Amsterdamsche Bank zou heb ben. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Oude muziek (gr.). 7.45 Morgengebed en overwej 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammoi muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Klassieke grammofoonmu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11 50 Volaan vooruit, lezing 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Licht lunch concert (vervolg). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Dansorkest en solist. 13.55 Lichte or kestwerken (gr.). 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Koorzang (gr.). 15.05 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending; De Neder landse Antillen in de historie II, door W". Meyer. 18.00 Licht ensemble met so liste. 18.20 Kaarten op tafel, gesprek ken over actuele problemen. 18.30 Ra dio Volksuniversiteit: Hedendaagse Let terkunde VIII, door Jacques den Haan. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.15 Slotconcert vocalistenconcours 1962. nl de pauze: Stemmen over stemmen, im pressies van het vocalistenconcours 1962. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte grammofoon muziek. 23.10 Moderne orkestmuziek (gr.). 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 7.00 AVRO. 7.50 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de viouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Moderne kamermu ziek (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 voor de kleuters. 11.00 Radio-Volksuniversiteit: Weven, een kunst zo oud als de mens heid, door mevrouw U Boorsma-Dietz. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Licht instru mentaal kwintet. 12.20 Regeringsuitzen- ding: Voor de landbouw. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualiteiten of grammofoonmuziek. 13 25 Beursberich ten. 13.30 Licht ensemble en zangsolis ten. 14.00 Klassieke kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Een vreemde eend in de bijt, hoorspel. 16.05 Licht ensemble, zang en Accorde on. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 d'Oprech- te Amateur. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 Lichte orkestmuziek- en zangso- lïst. 19.00 Véronique, opera (gr.). 19.50 Fluïtrecital (gr.). 20.05 Opklaringen, licht programma. 20.50 Voordracht. 21.15 Jazzmuziek (gr.). 22.00 Pianoreci- tal:klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Pizzicato, nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal. 20 20 Politieke uit zending A.R. 20.30 Baden ïn zee (les bains de mer), strandimpressies. 20.45- 22.45 Juarez, speelfilm. VLAAMS-BELGISCIIE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.30 De Katholieke gedachte en actie. 20.00 Nieuws. 20.30 Documentair pro gramma. 21.10 T.V.-Western. 22.00 Va riétéprogramma. 22.2-5 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.30 Station Service. 20.00 Journaal. 20.30 Un crime sous Louis-Philippe, spel. 22.00 Lectuur voor allen. 22.50 Journaal. Zeeland werd de gehele gerstoogst voor brouwdoeleinden geschikt bevonden. Werkelijk voor brouwdoeleinden bestemd werd 149.000 ton zomergerst, zijnde 41 procent van de totale zomergerstpro- duktie in de brouwgerstgebieden: Stee land. West-Brabant, en een deel van Zuid-Holland. Van die 149.000 ton werd het merendeel. 130.000 ton, geëxpor- jrocent van de hele zomergerstpro- duktie en 77 procent van de zomergerst- produktie in de brouwgerstgebieden. Ge middeld werd voor brouwgerst een prijs van 28.13 gemaakt, 1,13 meer dus dan de streefprijs voor gerst en 1,*"" doordat ook voor voergerst hogere prij zen werden gemaakt, De oogst 1961 bracht 482.130 ton tar we op en 1.279.874 ton voedergTanen. Van de voedergranen werd 60 procent afgeleverd en 40 procent op de boerde rij verbruikt. Bij de oogsten 1958 tot en met 1960 werd gemiddeld 47 procent af geleverd en 53 procent op de boerderij verbruikt. De afgeleverde hoeveelheid voedergranen was ongeveer 200-000 ton groter dan het gemiddelde van de drie voorafgaande jaren. Van de tarwe werd 97 procent afgeleverd; in de drie voor gaande jaren was dat 96 procent. Donderdagavond hebben tot dus verre onbekend gebleven daders de Venlose reuzenpoppen Valu- as en Gnntruud weggehaald uit de loods aan de Stalbergweg waar de reuzen hun onderko men hebben. Omwonenden hebben gezien dat de reu zen met vrachtauto's zijn wegge voerd. Dit ging zo voorzichtig in zijn werk dat men vooralsnog niet vreest dat her reuzenpaar ernstig gevaar loopt. Er wordt naarstig naar het echtpaar gezocht. Valuas en Guntruud worden beschouwd als de legendarische stichters van de stad Venlo en treden dientengevolge op bij openbare feestelijkheden. De Belgische reclamezender „Radio Uilenspiegel" zal begin volgende week beginnen met proefuitzendingen. Het i waarop de zender is geïnstalleerd luiten de Belgische territoriale wa- een golflengte in de t ter, nabij de frequentie van „Radio Veronica". De eigenaar van de zender, de Antwerpenaar G. de Caluwe, ver klaarde, dat reeds programma's voor verscheidene weken op de band klaar liggen. De Belgische justitie heeft nog geen maatregelen tegen de Belgische „pira tenzender", die in de Antwerpse haven is ingericht, kunnen nemen. Een wets ontwerp. waarbij het wordt verboden medewerking te verlenen aan radiozen ders aan boord van schepen of vliegtui gen. is wel reeds door de Belgische se naat goedgekeurd, maar nog niet door de Kamer van volksvertegenwoordigers. De heren G. W. Hijlkema en mr. M. Vro lijk, die dinsdag 4 september als leden van de P.v.d-A.-fractie in de Haagse ge meenteraad werden gekozen tot wethou der, hebben hun benoeming aanvaard. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartebroek C. van Bart te Ter Aa. GEREF. KERKEN A. Kuyvenhoven predikant van de Christ. Ref. Church te Lethbridge (Al berta, Canada) is met studieverlof in ons land voor de tijd van een jaar en zal gaarne de kerken zondags dienen. Adres imet ingang van 16 september): Tuin straat 10, Elburg. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Noord-Bergum Th. van der Laan te Coevorden. f Advertentie) UW HAAR CORRECT IN MODEL 11 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzce Wemeldinge nap uur meter 11.30 1.53 11.58 1.69 0.02 1.86 0.23 1.24 0.38 1.46 12.28 1.86 12.41 1.11 13.10 1.33 nap uur meter 5.33 1.33 6.00 1.49 6.30 1.63 6.10 1.05 6.33 1.24 nap uur meter 18.06 1.68 18.35 1.S4 19.06 1.98 18.34 1.42 18.54 1.60

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3