loe aatis let? Kik i UW Voor Goese verkopers van produkten minder-validen (te?) veel vrijheid Nieuwe stichting voor Zeeuwse gehandicapten Werkloosheid in Zeeland daalde in augustus in Opkopers-pakhuis Zierikzee uitgebrand Geld nodig voor ontwikkeling recreatiegebied Veerse Meer Door Stichting Zeeland opgericht TWEE INBRAKEN TE VLISSINGEN WENSEN SCHOONDIJKE: KINDERBAD SPEELWEIDE, TWEEDE SPORTVELD Burgemeester gaf visie op toekomst 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 RECHTBANK MIDDELBURG Ook verkoop van artikelen niet uit werkplaats TWEE GOESE kooplieden, de 41- jarige W. M. en de 38-jarige A. J. G. E., moesten gistermorgen voor de Middelburgse rechtbank duide lijk maken, dat zij hun boekje niet te buiten waren gegaan als verko pers van artikelen, die vervaardigd waren in werkplaatsen voor min- der-valideu. De officier van justi tie, mr. Th. Lebret, legde hen ten laste dat zij onder valse voorwend sels en da iik zij een samenweefsel van verdichtsels ook produkten aan de man brachten, die helemaal niet afkomstig waren uit deze werkplaatsen. Kortom: de kooplie den zouden aan de adspirant- kopers sterk de indruk hebben ge geven, dat ook deze produkten ver vaardigd waren door minder-vali- den. ,,De heren speculeren op de sympa thie, die de bevolking heeft voor de minder-validen", aldus mr. Lebret, „een speculatie dus op een mense lijke zwakheid". Tegen M. eiste hij een voorwaardelijke straf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar, alsmede een boete van ƒ200 of veertig dagen hechtenis. Tegen E., die nog niet eerder met de rechter in aanraking was gekomen, beperk te hij zich tot een geldboete: ƒ200 of veertig dagen hechtenis. Beide kooplieden daarentegen stelden nadrukkelijk, dat zij nimmer bij ver koop van artikelen, die niet uit een werkplaats voor minder-validen kwa men als verkoop-argument gebruik ten, dat ook deze produkten vervaar digd waren door minder-validen. „Ze ker 95 procent van alle artikelen, die we verkopen, komen uit die werkplaat sen", betoogde E. Wel gaf hy toe, dat in vfywel ieder „verkoop-gesprek" de uitdrukking „min der-validen" viel, maar daarbij vermeld de hy steeds, dat zij kwamen van het door hem beheerde „Goese verkoopbu reau". „Als dc mensen dan denken, dat ik van de Goese werkplaats voor min der-validen kom, dan is dat mijn schuld niet", zo meende hij. Ulerkwaard ige wending De zaak werd echter pas gecompliceerd en kreeg een merkwaardige wending, toen de verdedigster, mevrouw mr. M. Roodzand-Visser uit Oud-Beijerland, ver telde over de faciliteiten, die werk plaatsen voor minder-validen aan verkopers geven. In de eerste plaats zij enkele kritische opmerkingen horen over het verkoopsysteem van deze werk plaatsen. „Van enige coördinatie in de verkoop is geen sprake", vertelde zij, „ieder handelt letterlijk en figuurlijk op eigen houtje". „Erger nog", zo voegde zij er aan toe, „er is een felle concur rentie tussen de verschillende werkplaat sen". Wat betreft de faciliteiten zijn er voor de verkopers drie mogelijkheden: ten eerste mogen de verkopers dus produkten aan de man brengen, die in de werkplaats voor minder-validen zijn gemaakt, ten tweede verkopen zij artikelen, die niet door deze werk plaats zijn gemaakt, maar die door de werkplaats zyn aangekocht en ten derde mogen zy als vertegen woordigers van de werkplaatsen ook nog produkten verkopen, die zij niet van of via de werkplaats hebben aangekocht In de twee laatste ge vallen moeten de verkopers dan tien procent van de opbrengst afstaan aan de werkplaats „Dit zijn de mogelijkheden, die de direc teur van de werkplaats in Hulst deze verkopers heeft gegeven", aldus de ver dedigster, ,,en deze directeur heeft hen toegestaan ook te zeggen, dat ze namens de werkplaats kwamen als ze geen pro dukten uit deze werkplaats aanboden maai- andere". De president mr. P. van KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Maarn-Maarsbergen (toez.) W. H. de Jong te Nieuwkoop: te Hein- kenszand: H. Kwakkelstein, vicaris te Rotterdam. Aangenomen naar Zuidbroek (Gr.): D. J. J. Wolthuis, kand. te Groningen. Bedankt voor St.-Annaland: B. Haver kamp te Blauwkapel. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Monnikendam: H. J. Diekema, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Goënga, Lewedorp, Nieuw- veen-Zevenhoven, Nijbeet, Oosterend Fr.) en voor Scharendijke. Benoemd tot hulpprediker te Vreeland A. A. v. d. Hoorn te Lunteren, laatste lijk predikant te Grijpskerk (Gr.), be noemd tot geestelijk verzorger van de Rekense inrichtingen te Eibergen, Th. Rienks. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Ridderkerk: P. Blok te Dirksfand. VERKEER GESTREMD OP RIJKSWEG 58 In verband met de tijdelijke afsluiting voor alle verkeer van de Westweg te Krabbendijke vanwege de uitvoering van rioleringswerkzaamheden zal voor alle verkeer op de weg Bergen op Zoom naar Vlisslngen tot 1 oktober een ver bod van linkafslaan gelden om via de J. W- Frisostraat Krabbendijke te berei ken. Nagekomen advertenties. Heden nam God tot zich ons lief zoontje en broertje PETER, op de leeftijd van 20 maanden. A. Coppoolse M. Coppoolse- Leendertse en kinderen. Oostkapelle, 5 september 1962. Brouwerijweg 13, I Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, tijdig voorzien van de Genademidde len der H. Kerk, mijn lieve zorgzame man, de heer JOSEPH PETRUS WAUTERS, echtgenoot van Magdalena Jeanetta Petronella Verbist, eerder van Augusta Maria Verbist op de leeftijd van 78 jaar. M. J- P. Wauters- Verbist VHsslngcn, 7 sept- '62. Parklaan 2. De gezongen uitvaart dienst zal plaatsheb ben op dinsdag 11 sep tember a.s. te 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Hulst, gevolgd door de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Empel liet echter duidelijk uitkomen, dat het in, dit geval dan toch in ieder geval zaak was, dat niet de indruk werd gewekt, dat deze produkten ook door minder-validen waren vervaardigd en dat was volgens vele getuigenverkla ringen, die hy voorlas wel gebeurd. Lastige concurrenten Mevrouw mr. Roodzand-Visser wees er echter op, dat vrijwel alie getuigen niet hadden verklaard, dat de beide verko. pers inderdaad hadden betoogd, dat zij van de Goese werkplaats voor minder- validen kwamen. Slechts één getuige, de heer L., had dat gedaan, maar pas in tweede instantie. Zy meende dan ook, dat een zekere werkplaats in deze zaak een goede kans zag om zich van twee lastige concur renten te ontdoen. Beide verkopers wer ken namelijk voor de werkplaatsen te Hulst en Zierikzee. Daarom vroeg zy vrijspraak. Deze affaire was in Yerseke aan het rollen gebracht by de verkoop en repa ratie van zogenaamde oestermanden, die niet door de werkplaatsen vervaardigd waren. Verkoper E. betoogde in dit ver band, dat zij ook werk verkopen van minder-valide particulieren (blinden) Tenslotte bleek echter, dat deze manden niet afkomstig waren van minder-vali den. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 21 september. PROGRAMMA'62-'63 ARBEIDERSKUNSTKRING De plaatselyke afdelingen van de Fe deratie van Arbeiderskunstkringen in Zeeland hebben, naar de stichting Cul tuurspreiding Zeeland meedeelde, het volgende programma voor het seizoen '62-'63 vastgesteld. In Middelburg zal 16 oktober de toneel groep Centrum optreden; 26 november komt het cabaret Tingeltangel, 28 januari de toneelgroep Studio en 5 april de toneelgroep Ensemble. Voor de afdeling Vlissïngen is het pro gramma: 17 oktober toneelgroep Cen trum, 21 november toneelgroep Ensem ble, 29 januari toneelgroep Studio, 15 maart het Rotterdams Toneel en 22 april het cabaret Tingeltangel. 15 oktober toneelgroep Centrum, mber cabaret Tingeltangel, 30 januari toneelgroep Studio, 1 maart het Reizend Volkstheater en 6 april toneel- ~roep Ensemble. roor Zierikzee zijn nog besprekingen raande. De samenwerking tussen de leeuwse Volksuniversiteit en de Arbeiderskunstkring bij het organise ren van evenementen zal in ieder geval worden gecontinueerd. In Terneuzen komt 25 en 26 oktober de toneelgroep Studio, 28 januari en 4 fe bruari zal waarschijnlijk het cabaret Tingeltangel optreden, maar dit is nog niet definitief. Tenslotte komt 5 en 6 maart de toneelgroep Ensemble. Voor de afdeling Kruiningen van de Fe deratie van Arbeiderskunstkringen in Zeeland zal 27 oktober de toneelgroep Studio een toneelavond verzorgen. Efficiënter werkwijze bij beschikbaarstelling van technische hulpmiddelen De Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk heeft tijdens een deze week gehouden bestuursverga dering besloten een Zeeuwse Stichting Technische Hulpmiddelen Gehandicap ten op te richten. Bij de oprichting van dit rechtspersoonlijkheid hebbende, fi- nancieel-techniscli, organisatorische or gaan heeft de Stichting Zeeland zich als doel gesteld de hulp aan blinden, polio patiënten en spastische kinderen, door middel van dit lichaam efficiënter te kunnen verlenen. Het wil als een cen traal punt dienen, waar iedere gehandi capte kan aankloppen om steun en waar de verwerking van do opbrengst der Zeeuwse collecte beter kan worden ge kanaliseerd. De stichting hoopt haar werkzaamheden nog dit jaar te kunnen beginnen. Het nieuw opgerichte orgaan betekent een belangrijke organisatorische en technische vereenvoudiging van de be staande werkwijzen in comissies ad hoe. Zoals bekend werd in 1960 een commissie ad hoc in het leven geroe pen, die zich in samenwerking met de blindenbonden voornamelijk heeft be ijverd steunvragende blinden van een bandrecorder te voorzien. Twintig van deze bandrecorders zijn inmiddels afge leverd; tien wachten er nog op trans port en zullen zoals het zich laat aanzien binnenkort aan de betrok kenen worden uitgereikt. In 1961 stelde de Stichting Zeeland eer speciale com missie ad hoc in, die was gericht op de belangen van poliopatiënten en spasti sche kinderen. Als tastbaar resultaat van de werkzaamheden van deze com missie die evenals de bovengenoem de ter zijde wordt gestaan door werk groepen van deskundigen worden 25 september a.s. 13 rolstoelen naar maat aan gehandicapte kinderen ver strekt. De geldmiddelen van beide com missies werden betrokken uit de Zeeuw se collecte. STIJFSEL-EN GLUCOSE- FABRIEK „SAS VAN GENT" BESTAAT HALVE EEUW De N.V. Styfsel- en Clucosefabriek „Sas van Gent" le Sas van Gent bestaat dit jaar een halve eeuw. De feestelijke her denking van dit feit zal volgende maand Ïilaatsvlnden en wel op 6 oktober. De abriek werd op 12 juli 1912 in bedrjjf gesteld. Tijdens het feest zullen zeven jubilaris- -rden gehuldigd, waarvan er op twee 40 jaar cn vijf een kwart eeuw bij deze vennootschap in dienst zijn. Het belooft een grootse viering te worden, waarvan niet alleen de fabrieks- gemeenschap maar ook de Sasse be volking zal kunnen mee profiteren. In de Koninklijke Schouwburg op het St.- Baafsplein te Gent wordt op zaterdag 6 oktober een revue opgevoerd. Men heeft de schouwburg voor deze feest avond afgehuurd omdat de zaal van het sociaal gebouw daarvoor te klein is. De viering wordt later op de avond voortgezet in hotel „Britannia", tegen over ae schouwburg. De bevolking van Sas van Gent kan op zaterdag 13 oktober merken dat de N.V. Styfsel- en Clucosefabriek feest viert. De Sasse middenstand organiseert dan een etalagewedstrijd en voor de school- ;d zullen films w jeugd i worden gedraaid. 's-GravenpoIder sluit kasgeldlening van f 50.000 De gemeenteraad van 's Gravenpolder heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van b. en w. om bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten in Den Haag een kasgeldlening van 50.000 aan te gaan. Deze lening wordt aange gaan tegen een rente van 1 7/8%. De raad verleende machtiging om deze driemaandelijks te verlengen. De heren A. Hoogesteger (s.g.p en P. Kopmels (c.h-u.) werden benoemd tot afgevaardigden bij de Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland- De raad besloot enkele stukken grond van de he ren M. Meijers en J. W. Walraven aan het Nazareth aan te kopen voor 7. per vierkante meter. De neer F. de Wolf kreeg een vaste aanstelling als gemeen tewerkman. De gemeente verleent hem per jaar een bedrag van 10 voor fiet- sengeld en andere onkosten. Voorts ging de raad akkoord met de ge meente-spaarregeling. Alleen de heer Hoogesteger stemde tegen. De heer J. Rijk (kv.p.) werd gekozen tot lid van de woonruimtecommissïe- Hij komt in de plaats van de heer P. Kopmels. De overige leden werden her kozen. Dominee neemt afscheid In de gereformeerde kerk van Hein- kenszand zal ds. H. N. Helner zondag 23 september afscheid nemen wegens zijn vertrek naar Kiazienaveen. De af- scheidsdienst begint om vijf uur. Moeilijkheden De ervaringen met beide commissies waren echter niet altijd even gunstiir. Moeilijkheden onder meer in het tech nische- en organisatorische adminis tratieve vlak hebben tot de oprich ting van de nieuwe Zeeuwse Stich ting Technische Hulpmiddelen Ge handicapten geleid. „Een orgaan, dat nu beter haar middelen zal kunnen kanaliseren", zo deelde drs. If. Laans- ma, directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel werk vrijdagmiddag tijdens een persconferentie mede. „De beide com missies werken een beetje dubbelop, maar we hadden er toen nog geen oplossing voor". De voornaamste argumenten die een rol speelden bij de oprichting van het nieuwe orgaan waren: a. het beeld van de werkwijze der beide commissies was niet duidelijk bekend voor de bui tenwereld; b. er waren diverse advies orgaantjes en teveel kanalen en ka naaltjes, die verwarrend werkten en c. er moest een centraal punt komen, waar de gehandicapten zouden kunnen aankloppen om steun. Het nieuwe or gaan heeft als voordelen, dat het een grote regionale registratie zal bijhou den en dat er iedere week adviezen en rapporten worden gemaakt ten aan zien van de te verlenen steun. Verder zal het een actieve rol spelen bil de fondsenwerving; het zal dus niet alleen geld verzamelen maar het eveneens ver menigvuldigen. In haar nieuwe vorm zal de stichting een hechtere positie in nemen ten opzichte van de samenwer king met de landelijke bonden voor blin den, poliiopatiënten en spastici. Het bestuur van de stichting zal in een nauwere relatie tot de Stichting Zee land staan dan ooit tevoren. Het alge meen bestuur en dagelyks bestuur zullen nog moeten worden gekozen: de technische commissie zal bestaan uit deskundigen en adviseert over de be schikbaarstelling van de gelden. Zi werkt geheel onafhankelijk van het al gemeen bestuur, hetgeen snelheid en efficiëntie bevorderen. Als twee zwaartepunten worden ge zien de technische commissie en dc administratief-registratieve sector. Een speciale werkgroep zal bestaan uit de arts L. C. Buijsert, directeur van de pro vinciale raad voor ciu volksgezondheid, mej. W, J. H. Westera, maatschappelijk medewerkster van de Stichting Zeeland, dokter H. A. Roebers. geneesheer-direc teur van het zeehospitium „Zonne veld", dokter W. M. Wiemer, de heer J. J. Wetselaar, voorzitter van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en de heer F. Koster, logopedist en voor zitter van de afdeling Zeeland van de BOSK. ECHTPAAR THODEN VAN VELZEN BESTUDEERT AUCANERS IN SURINAME ben, hoogleraar i leend voor een etnografisch onderzoek van de Aucaners. Hierdoor heeft prof. Kobben met toestemming van het cura torium der Amsterdamse universiteit van augustus 1961 tot juli 1962 sociaal onderzoek in Suriname kunnen doen. Voor hetzelfde onderzoek kende Wo- suna aan twee oud-leerlingen van prof. Kobben, namelijk aan de heer en mevrouw H. Thoden van Velzen- Vanwetering, beiden doctorandi in de sociologie, een subsidie toe. De heer en mevrouw Thoden van Velzen vertrokken in februari 1961 naar Suriname en zullen in oktober van dit jaar terugkeren. De heer en mevrouw Thoden van Velzen vestigden zich in het binnenland op een eilandje een tabiki in de Tapana- hon rivier, van waaruit zij hun onder zoek verrichten. Zij wonen daar in de onmiddellijke nabijheid van de hoofd man, de „granman der Aucaners. Prof. Kobben zelf, die tijdens zijn verblijf in Suriname regelmatig contact met hen heeft gehad, koos als terrein van on derzoek het gebied van de Cottica-rivier, MAANDELIJKS OVERZICHT Van 884 tot 805 Het aantal werkloze mannen in Zeeland is in de maand augustus afgenomen van 884 tot 805, waarmee men enkele tien tallen beneden het peil van vorig jaar bleef (847). Van deze 805 werklozen zijn er 555 uit de sector minder-gescbikten, die hoewel velen van hen tewerk zijn ge steld op binnen- of buitenprojecten (o.m. beschuttende werkplaatsen) als arbeids reserve worden geregistreerd. Deze cij fers werden bekend gemaakt op de maandelijkse persconferentie van het districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland te Middelburg. In de rij van provincies staat Zeeland nog steeds op de vierde plaats met een aantal van 14 werklozen per duizend ar beidskrachten. Drente staat bovenaan met het cijfer 30. gevolgd door Gronin gen met 21 en Friesland met 15. Het landelijk gemiddelde is 9 werklozen op de duizend. Boven het Zeeuwse promil lage van 14 bewegen zich Oostburg met 24 per duizend, Hulst met 22 per dui zend, Terneuzen met 18 per duizend en Zierikzee en Middelburg elk met 17 per duizend. De andere rayons liggen bene den het cijfer van 14. Afname van de werkloosheid in Zeeland was te zien bij de bouwnijverheid, name lijk van 42 eind juli naar 25 eind augus tus, in de landbouwsector (van 100 naar 36), het niet varend transportpersoneel (van 27 naar 15) en losse arbeiders (van 70 naar 60). Een stijging was te zien by de me taalnijverheid, namelyk van 12 naar 26 werklozen, vooral een gevolg van de inschrijving van jeugdigen. Ook in de sector overige werklozen, waar onder kantoorpersoneel, was een stij ging te zien en wel van 63 naar 78. Beduidend lager is de werkloosheid in de landbouw. Dit is een gevolg van seizoen werk. Een gunstige invloed op het cijfer heeft o.m. de Thoolse pendel. Het afge lopen jaar is de pendel op Rotterdam van Tholen uit met 150 arbeidskrachten gestegen. In hoofdzaak zijn zij afkom stig uit de sector landbouw. Min of meer van invloed op de werkloosheidcijfers is ook het aanbod van jongeren, die deze zomer van school zijn gekomen. Hoewel velen direct of met bemiddeling van de arbeidsbureaus werk hebben gevonden, r ook nog een aantal, dat als werk loos staat genoteerd. Dat is o.m. het ge val in de sector metaalnijverheid en kan toorpersoneel. Uit een analyse van de werkloosheid blijkt, dat de seizoenwerkloosheid tot nul werd gereduceerd. Eind juli was dit cijfer nog 40. De wrijvingswerk loosheid liet een stijging zien var 110 tot 120, in hoofdzaak op reke ning komend van de jongeren. De werkloosheid van minder-geschikten steeg van 550 tot 560, terwijl de structuurwerkloosheid als gevolg van het werk in de landbouw daalde van 180 naar 130. De vraag steeg met bijna 200 van 1168 tot 1344. Zij concentreerde zich vooral in de sector voedings- en genotmiddelen (van 22 naar 127) en losse arbeiders in algemene dienst (van 10 naar 95). De stijging in deze sectoren komt voorna melijk voor rekening van de suikerbie tenindustrieën met het oog op de komen de campagne. De verdeling van de vraag over de rayons geeft het volgende beeld: Goes 171; Hulst 74; Kruiningen Middelburg 97; Oostburg 90; Sas Gent 375 (suikerindustrie); Terneu zen 177; Tholen 37; Vlissingen 158; Zie rikzee 108. In de nacht van donderdag op vrydag zijn er in Vlissingen twee inbraken ge pleegd. Uit een schoenenmagazyn in de tot het pand toegang verschaft via een achter het magazyn liggend erf. De dader(s?) is (zijn) daarbij over een 2 meter hoge muur geklommen. Men heeft van de achterdeur van het maga zijn een stuk zeil, dat voor het raampje was gespijkerd, weggeduwd en heeft de sleutel, die in het slot stak, kunnen omdraaien. In dezelfde nacht werd ingebroken in een werkkcet bij het „Kleine Dok" op het terrein van „De Schelde". Men fs deze keet binnengekomen door een ruit je aan de achterzijde stuk te slaan. Dc in de keet staande bureaus zijn met een scherp voorwerp opengebroken, waarna de inhoud geheel overhoop werd gehaald. Men is vermoedelijk op zoek geweest naar geld, dat echter niet in de keet aanwezig was. Er wordt dan ook niets vermist. De dader(s?) is (zijn) ver moedelijk op het terrein gekomen door over de afrastering in de hoek tegen over het postkantoor te klimmen. Stijgende vraag Het aanbod van vrouwen steeg in de af gelopen maand van 133 tot 154. Van erk zoekende vrouwen zijn 74 jeugdigen. In augustus vorig jaar was dit cyfer 77 jeugdigen. De stijging manifesteert zich met name bij het huis houdelijk personeel (gestegen van 16 tot 29). LT.-KOL. N. BERGHUIJS NAAR GENERALE STAF Luitenant-kolonel N. Berghuis van het wapen der ^infanterie is bij K B. van 18 1963 in. De heer Berghuijs woonde vroe ger in Vlissingen. AANBESTEDING TE GOES Het gemeentebestuur van Goes heeft vrijdagochtend het maken van parallel wegen, het aanleggen van trottoirs en het uitvoeren van alle bijkomende wer ken op de Middelburgsestraat aanbe steed. Er kwamen vier inschrijvingen binnen: firma Verduin en Ovaa, Oost en West-Souburg, 64.150; firma Duyn- houwer. Goes, 67.000; firma Den Ouden, Biervliet, 74.000; firma Zijlstra, Gorinchem, 74.800. „Sanering" in praktijk MUREN ZAKTEN STUK VOOR STUK TOT PUIN INEEN De smalle Venkelstraat in Zierik zee, die in het saneringsplan van de stad voor het havenkwartier op de nominatie staat om geheel te verdwijnen, heeft vrijdagmorgen vroeg binnen een uur weer een oud pandje verloren. Kort na half ze ven loeide de brandsirene over het nog stille centrum van Zierikzee. Het pakhuis van de handelaar in lompen en metalen J. Korstunje in de Venkelstraat stond in lichter laaie. Omwonenden hadden het vuur ont dekt en alarm geslagen. Toen de brandweer arriveerde was er al niet veel meer te redden. Dichte rookwol ken hielden dc verkoolde spanten van het dak boven het lage pakhuisje ge vangen buiten degezichtskring van de matlneuze omstanders. Toen de brandweermannen de slangen uitrol den was van het dak al niet veel meer over. Even tevoren was het krakend ineengezakt, de top van de voorgevel werd daarbij meegesleept. Het vuur vrut zich binnen een half uur door de inventaris van het pakhuis, voornamelijk bedden, verouderd meubi lair en andere afgedankte voorwerpen, dio dc opkoper in Zierikzee en omgeving op de kop iiad getikt en voorlopig in zijn bouwvallig pakhuis aan de Venkel straat had opgeslagen. Het was voor de brandweer onbegonnen werk om nog maar iets naar bulten te brengen. Twee stralen werden door een zwart gebla kerde deur naar binnen gericht en rond zeven uur waren de hoogste vlammen al bedwongen. Inmiddels waakte de Zie- belendend nog bewoond pand nr. 20. Aanvankelijk vatte een der dakgoten van dit huis vlam, maar even later was dit vuur weer „verwijderd". Halverwege het blusslngswerk werd een balk aan gedragen om de zwakke muurtjes van het pakhuis, voor zover zij gevaarlyk overhelden, legen de grond te vellen. Veel kracht was cr niet nodig voor dit karwei: dc muren begaven het al voor dat zc met dc balk waren aangeraakt. VERKEERD NUMMER Toen enkele uren later ook het nablus- singswerk tot het verleden behoorde, Een schamele puinhoop bleef over van een lompenpahhuis in Zierikzee toen dit vrijdagmorgen binnen een uur geheel randde (Foto P.Z.C.) cr van het pand Venkelstraat 20 niet veel meer over dan een schamele hoop stenen en daartussen wat verkoold hout. Het saneringsplan voor de schut tingen-wijk van Zierikzee werd op deze vroege vrijdagmorgen in praktijk ge bracht op een manier, die het gemeente bestuur nog niet had voorzien. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Overigens had de brand veel eerder be dwongen kunnen worden, wanneer er tydig alarm was gegeven, zo vernemen wij nog van de commandant van de Zie- rikzeese brandweer, de heer C. Berre- voets. De omwonenden hebben namelyk een verkeerd telefoonnummer voor de brandmelding gedraaid. Zy belden het bureau van de rijkspolitie, maar dat is 's nachts niet bezet. Daarom attendeert de brandweercommandant er nogmaals op, dat het telefoonnummer voor brand melding in Zierikzee 2200 is. Collecte De collecte in de Nederlands hervormde kerk te Heinkensznnd voor noodlijdende kerken en personen heeft 39.75 opge bracht. De collecte voor dc kankerbestrijding heeft in Ellewoutsdjjk 52,95 opge bracht. Raad vergaderde Bij aanvang van de nieuwe zittingspe riode heeft burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke tijdens de raadsverga dering zijn visie op de toekomst gege- Slot van pag. 1 ring van meer vrijwillige ruilverkave lingen nog wel behoefte aan een aanpak in wettelijk verband bestaat. Hii pleitte voorts voor een verhoging van net kre diet ten behoeve van dc cultuurtechni sche werken. Hij zou graag meer moge lijkheden zien voor wettelijke ruilverka velingen, voor vrijwillige ruilverkavelin gen en voorts verbetering van ontslui- Jngswegen en verbetering van de wa terstaatkundige toestand. Hij achtte ver hoging van dc arbeidsproduktiviteit noodzakelijk om Nederland in een gro ter Europa zijn vooraanstaande plaats op landbouwgebied te laten behouden. Wat betreft de wateroverlast in vele delen van ons land bemerkte jhr. Quarles van Ufford op, dat er voor vele gebieden plannen klaar liggen. Er zijn echter soms factoren, die een belemmering vormen. De voorzitter van de Heidemaatschappij noemde o.m. het niet tot stand komen van dc samenwerking tussen de waterschap pen. de gemeentelijke, de provinciale en de rijksoverheid. Symbool BHzonder interessant - talrijke niet-Zeeuwen ezlen. De laatste twee eeuwen Je economie hier gestagneerd als gevolg van een complex van oorzaken: o.m. geografische ligging, staatkundige lig ging, en weinig belangstelling van de centraio overheid voor het gebied. Na de oorlog heeft men een verandering in het denken kunnen constateren en eigenlijk sedert 1960 is een wending ten gunste waar tc nemen, betoogde dr. De alan. Thans zitten we in een fase van overgang. Velen zien dc bouw van dc Oostcrschcldcbrug, een eigen Zeeuws initiatief, als een symbool van de ver anderingen ln Zeeland. Volgens dr. De Galan heeft. Zeeland voor de economische ontwikkeling in de toekomst heel wat te bieden: ruimte, gunstige ligging ln groter verband, zee armen en -havens, do mogelijkheden van bodem en klimaat en de recreatie. „We hebben een sterk pakket aan te bieden", merkte hy op. De industrialisatie ont wikkelt '/.ii'li voorspoedig, dc recreatie is snel in opkomst hoewel men hiervan dc financiële uitkomsten niet moet over trekken de tuinbouw breidt zich sterk uit, kortom Zeeland evolueert. van het Deltaplan, dat dc mogelijkheden biedt. Do suggestie van dc A.N.W.B. om een deel van het „Delta"-budget te ge bruiken voor dc recreatie, vond h(j de overweging waard. ;sfase zit is gebied van de Infrastructuur en op so ciaal-cultureel terrein nog veel nodig. Ook woningen hebben we gebrek, aldus de Inleider. H(| was verder van oordeel, dat men deze nieuwe ontwikkeling in Zeeland, die zich al duidelijk begint af tc tekenen, niet moet overdrijven. Zee land heeft tot nu toe te weinig bekend heid gehad. Wat men thans ziet is iets nieuws, aldus dr. De Galan. Tijdens deze vergadering bracht ir. C. Staf, president-directeur van de maat schappij. verslag uit van de directie, waarin hij er op wees, dat óok de Hei demaatschappij moeilijkheden onder vindt van dc schaarste aan arbeids krachten. Tot commissaris werden benoemd ir. noemd werden als commissarissen ir. C. S. Knottnerus te Steenbergen, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en ir. J. B. G. M. de Ridder van der Schueren te Zwolle. Na de redo van dr. De Galan werd via Noord-Bevcland naar Missingen gere den, waar In hotel „Britannia" het diner werd gebruikt. Voor vandaag staat een excursie naar Zecuwsch-Vlaanderen op liet programma. (Advertentie) ven. Daarbij schonk hij aandacht aan het onderwijs. «Ie volkshuisvesting liet nieuwe uitbreidingsplan. In zijn uiteenzetting zei dc voorzitter, dat hot nieuwe uitbreidingsplan in on derdelen op korte termijn de aandacht zal vragen. Hot zal plaats bieden aan 37 woningwetwoningen. 22 bejaardenwo ningen cn 59 bungalows- Men heeft ver der voldoende ruimte gecreëerd voor de bouw /an een nieuwe landbouwhuis- houdschool, terwijl eveneens aandacht zal worden besteed aan dc groenvoor ziening. Ook zal er nog een plaatsje ge zocht worden voor een brandvijver. Ten slotte houdt men rekening met de bouw van ccn garage en zal dc fa- Van der Siikke gelegenheid krijgen het bedrijf uit te breiden. De burgemeester zei ver der nog over dit plan „Wanneer dit uitbreidingsplan in onder delen in de administratieve molen zit. zal direct daarop aan liet uitbreidings plan in hoofdzaak de laatste hand kun nen worden gelegd- Wat do aankoop van grond betreft zal uw college eveneens diligent dienen te blijven". Sprekende over het onderwiis dacht de voorzitter aan de realisering van een la gere landbouwschool, die in nauwe sa menwerking met de stichting lager landbouwonderwijs West Zeeuwsch- Vlaandercn door dc gemeente zal wor den gebouwd. Verder zijn er plannen voor dc uitbreiding van de landbouw- huishoudschool mot onder meer twee lo kalen. Burgemeester Hoftijzer veronderstelt dat aan hot eind van deze zittingsperio de het woningprobleem in Schoondijke zal zijn opgelost. Momenteel zijn er van de toewijzing 1961 vier woningwetwo ningen bewoond, terwijl er van de toe wijzing 196.1 en 1962 24 woningen in aanbouw zijn. In do particuliere sector zijn er dit jaar vier rfjksgocdkeurlngen afgekomen. De burgemeester had ook nog enige wensen. Een daarvan is ccn speelweide de andere moest, worden opgeruimd voor -de woningbouw, een baby- en kinderbad en een tweede sportveld. Over deze wensen kon hij ten slotte nog me dedelen: „Dc financiële positie van de ge meente la zodanig, dat een en ander niet tclljk tc vc op grond 1 spreek over een zwembad, maar een baby- cn kinderbad". Prisma ultra-platte horloges.., met het prestige van het aparte! Strak en elegant van lijn. C. HARINCK HORLOGER L. Vorststraat 35 - Goes - Tel. 6629 FA. 1'. M. J. HACKENBERG ZN. JUWELIER - HORLOGER Eerste zaak vanaf de Markt Nieuwe Burg 2-4, Middelburg. Telefoon 2927 A. W. HENDKIKSE HORLOGERIE St.-Jacobsstraat 10, Vlissingen N. TH. DE JONG ZN. JUWELIERS - HORLOGERS St.-Pieterstraat 11 - Telefoon S344 Middelburg FIRMA L. MIN DEK HOUD Zuidstraat 66, Westkapelle. Telefoon 01187 -284 v. d. I'LASSGHE HORLOGER - JUWELIER Burg. Erasmusstraat 4, Oostburg Telefoon 01170-2629

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4