Fruitfee-hulde aan „gouden zwemsters Bezoek aan Ria, Erica, Ada, Adrie en Cockie Flonkerende trofeeën bij Adrie Drie meisjes op een scooter a Op het water DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 FRUIT CORSONUMMER 1962 8 111111111111111111111 UI 111111111 Uil 111111111IIiI i 111III If 11111 Ooit bij een superzwemkampioe- ne thuis op bezoek geweest enkele dagen nadat zij gevierd en verwend met gouden plakken bela den van een internationale zwem- ontmoeting is teruggekeerd? Nee? Jammer, want dit is een belevenis op zichzelf. Ge kunt er de Zeeuwse fruitfee Anneke Dees uit Wissen- kerke naar vragen, die met haar hofdame Tini Karelse uit Schore én in gezelschap van een verslag gever en een fotograaf van onze krant namens héél sportminnend Zeeland „de gouden meisjes van Leipzig" met hun overweldigend succes op de Europese zwemkam- pioenschappen is wezen feliciteren. Op een van die weinige echt zomerse dagen van dit jaar is zij naar de Schie- damse Cockie Gasteiaars getogen, heeft zij Ria van Velsen en Erica Terpstra in een Haags zwembad ontmoet, heeft zy op een rustige etage in Amsterdam het Elakboek van Ada Kok bekeken en wam zij naar Hilversum om de medail- Spontaan en hart veroverend was het bezoek van de Zeeuwse fruitfee aan vijf Nederlandse topzwemsters, die hon derduit vertelden over hun belevenissen in het zwemstadion van Leipzig, waar zij voor het forum van de gehele wereld de zwemelite van Oost-Duitsland, Enge land, Hongarije en vele andere landen naar een verpletterende nederlaag heb ben gedreven. Is het verwonderlijk, dat fee Anneke en hofdame Tini onder de indruk zijn gekomen van de fantastische prestaties van de Nederlandse zwem sters? Is het dan niet begrijpelijk, dat de fee uit het Zeeuwse sprookjesfruit- land een kleine attentie een proe ve van haar eigen Zeeuwse produkten aan de zwemstertjes wilde aanbieden? Volkomen begrijpelijk, zult ge zeggen. Ieder ander in haar plaats zou hetzelfde voornemen hebben gehad. BEGRIP Een dergelijk spontaan gebaar moge dan voor U en ons vanzelfsprekend zijn, min der begrip bracht de Koninklijke Neder landse Zvvcmbond op. Op het bondsbu- reau in Utrecht gaf directeur De Boer ons te verstaan, dat het aanbieden van een presentje, of laten we zeggen een huldeblijk de amateurstatus van de Ne derlandse zwemsters in gevaar zou bren gen. Misschien wist U het nog niet, maar een volbloed amateurzwemster dat zijn onze „gouden meisjes van Leip zig mag geen geld of goederen aan nemen' haar aangeboden uit hoofde van haar naam en faam. Ge zult onmiddel- lijk tegenwerpen: „Hoe zit het dan met onze schaatskampioen Henk van der Grift en met wereldkampioene kunstrij den Sjoukjc Dijkstra, die toch héél wat meer kregen dan een eenvoudig, maar smaakvol opgemaakt mandje met fruit?" Werkelijk, daar moeten wij het antwoord op schuldig blijven. Het is een Nurks, die op dergelijke „kleinigheden" let Hoe het echter ook zjj, fruitfee Anneke heeft do wyze woorden van zwem- directeur De Boer ter harte genomen. Zy heeft zonder mopperen afstand ge daan van haar „recht" om de Europese zwemkampiocncn een cadeautje aan te bieden. Maar het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan. De Zeeuwse fee kón eenvoudig niet op stap gaan zonder enkele van haar heerlijke, sappige en smakelijke vruchten uit het sprookjesrijk mee te nemen. Het moet tot haar eer gezegd worden, dat zij zich aan de regels van het (zwem) spel heeft gehouden. Geen Zeeuwse appels, peren, pruimen, perzi ken en druiven voor Cockie Gastelaars, Erica Terpstra, Ria van Velsen, Ada Kok en Adrle Lasterie. Wie beter dan de moeders van de zwemsters kunnen een dergelijk huldeblijk in ontvangst ne men, heeft fee Anneke bedacht. REUZE IDEE! Kijk, daar is niets tegenin te bren gen. Daar kan zelfs de FINA, het overkoepelend internationaal zwemorgaan, dat vele noodzakelij ke, maar ook overbodige regels ter Samen op de foto met Ada Kok. bescherming van de amateurzwem sters heeft uitgedacht, niets op te gen hebben. Ergens is het toch wel sneu, dat een lieftallige fee, die nauwelijks het verschil weet tus sen een amateur- of een profzwem ster en die alleen maar haar hart laat spreken, onoverkomelijke WATERRAT COCKIE De 24-jarige Schiedamse zwemster Cockie Gastelaars was de eerste van het vijftal bij wie de fee Anneke op haar vermoeiende, maar toch zo plezie rige reis, even binnenwipte. Meteen al waren de meisjes in een geanimeerd ge sprek gewikkeld, terwijl de gouden plak van Cockie, veroverd op het nummer 4 x 100 meter vrije slag dames van hand tot hand ging. Cockie, die al op 8-jarige leeftijd een echte waterrat was het zwembad, waarin ze traint ligt niet voor niets op een boogschot afstand van haar MOSSELEN ETEN „Of Ria en Erica ook bekend zijn in Zeeland", wilde de fee weten. Nou en of. „Philippine, dat ken ik. Daar kun je heerlijk mosselen eten", antwoord de Erica dromerig. Als vriendinnen namen Anneke en hofdame Tini af scheid van de twee Haagse zwem sters, die met enig voorbehoud be loofden zaterdag 15 september naar Goes te komen. Met de bekende Amsterdamse harte lijkheid werden de Zeeuwse meisjes 's middags ontvangen bij de familie (Ada) Kok in Amsterdam. Eén ogenblik waanden de fee en haar hofdame zich in een bloemenzaak, zóveel bloemstukken sierden de huiskamer. Het eerste, dat de fee in het oog kreeg was een groot, fel gekleurd kartonnen bord, waarop de let ters stonden: „Hulde aan onze Europese kampioene, 1.09", compleet met een ac tiefoto van Ada. „Van de buren", ver duidelijkte de 15-jarige uloscholiere Ada Kok, die het in Leipzig presteerde op een van de zwaarste nummers, de 100 meter vlinderslag ,een nieuw Euro pees record te zwemmen. In het riante zwembad in liet Zuider park te Den Haag ontmoetten de Zeeuwse meisjes de zwemsters Ria van Velsen en Erica Terpstra. Hoog op de springplank: de Zeeuwse sprookjesfee en Erica Terpstra. Op de voorgrond Ria van Velzen, in oranje badjas, en hof dame Tini Karelse. DRIE PLAKKEN MENU Fruitfee Anneke Dees en hofdame Tini Karelse vol bewondering voor de tro feeën van Adrie Lasterie. „Gouden" Ria van Velsen en Erica Terpstra: niet in, maar op het water... moeilijkheden ontmoet als zij een gevierd en bekend zwemstertje een geschenk wil aanbieden Genoeg echter over deze kant van het bezoek van fee Anneke en hofdame Tini de tweede hofdame ontbrak op het Appel wegens vakantie in Rome aan onze gouden zwemsters. Er zfjn geluk kig nog zoveel prettige gebeurtenissen te signaleren. Met uitroepen als „Oh, wat leuk! Dat vind ik gezellig! Een reuze idee!", hadden de zwemmeisjes op een telefoon tje uit Zeeland gereageerd. Zelfs een beroemde zwemster vindt het wat gezel lig om een heuse fee op bezoek te krij gen. Zelfs beroemde zwemsters zijn ge wone meisjes, die het bepaald niet altijd op prijs stellen gevierd en geëerd te wor den. Fee Anneke en hofdame Tini heb ben ondervonden hoe „gewoon" onze „gouden" meisjes zijn: „Zeg maar ge woon Ria". „Nee, geen juffrouw Terp stra. Erica noemen ze mij!" „Adrie, en niets anders!" Het uitstapje van de Zeeuwse fruit fee werd derhalve één groot feest voor de meisjes. Het is langzamer hand een traditie geworden, dat de P.Z.C. de fruitfee kort voor haar in trede één dag meeneemt naar cory feeën van sport en spel. van radio en t.v. enz. Dit jaar trof de fee het wel bijzonder, omdat niemand anders meer in aanmerking kwamen dan de Nederlandse topzwemsters. Zaten de afgelopen weken niet dui zenden Zeeuwen lang niet allen sportenthousiasten voor hun te levisietoestel om de fantastische verrichtingen van onze zwemelite gade te slaan? Hoeveel aanmoedi- gingskreten zullen niet door de huiskamers hebben geschald, toen Ria van Velsen, Ada Kok en Adrie Lasterie op de zwaarste nummers naar Europese titels en records zwommen woning aan de Julianalaan te Schiedam vertelde de Zeeuwse meisjes, dat zij binnenkort een punt achter haar roem volle internationale zwemcarrière zal zetten. Als trainster blijft ze echter vol op in de zwemmery'. Jarenlang heeft het Schiedamse meisje dagelijks haar baan tjes getrokken. De beloning voor haar vele inspanningen zyn reisjes naar Boe dapest, Rome, Australië, Leipzig en tal van andere landen geweest. Dat alles gaat Cockie na de zeslandenwedstrijd, die op 8 en 9 september in Rotterdam wordt gehouden, vaarwel zeggen. Maar als zwomtrainster en als sportverslag- geofstor zal de gebrilde Schiedamse nog nauw betrokken blijven bij de zwem- sport. Met de belofte van Cockie, dat zij, als zij zich even kan vrijmaken naar het fruitcorso in Goes komt, nam fruitfee afscheid van een van onze „gouden" zwemsters. IN ZWEMBAD Aan de rand van het riante zwembad in het Zuiderpark in Den Haag ont moetten de Zeeuwse fruitrepresentanten de 19-jarige Ria van Velsen, die in Leip zig de gouden medaille op de 100 meter rugslag veroverde en haar leeftijdgenote Erica Terpstra, die goed was voor een gouden plak op het nummer 4x100 me ter vrjje slag. Fee Anneke keek hier haar ogen uit. Zij heeft nog nimmer in een zwembad gezwommen, vertrouwde ze Ria en Erica tot hun niet gerin ge verbazing toen. „Moet ie het nu eens proberen", lokte de goedlach se Erica uit, maar daar voelde de fee weinig voor. „Geef mij maar de zee. Daar voel ik me in mijn ele ment", was het commentaar van de Zeeuwse fruitambassadrice. Met hun vieren zyn de meisjes toen op de foto gegaan. De beide zwemsters ge kleed in een fel-oranje badjas. Zij waren echter niet te bewegen een frisse duik in 't water te nemen! Ria en Erica hielden de Zeeuwse meisjes aangenaam bezig met verhalen over Leipzig, waar ze het enorm naar de zin hebben gehad. Samen lachten ze om het avontuur van die Rotterdamse sportjournalist, die zich in zijn voorbeschouwingen minder vleiend had uitgelaten over de zwemkwaliteiten van de Nederlandse heren en die bij de vyfde gouden plak van Nederland met vereende krachten in het water werd ge- mikt. Natuurlijk vertelden de zwemsters ook over hun toekomstplannen. Met stomme verbazing hebben de Zeeuwse fruitrepresentanten naar Ada geluisterd, toen zij haar dagelyks menu opsomde: VA ons biefstuk, 7 a 8 sinaas appelen, 1 liter melk, een flesje yoghurt, een brood van 8 ons en veel vitaminen. „Tussendoor verdwijnt er dan nog héél wat achter haar kiezen", wist haar va der te vertellen, die zich meestal niet moet afvragen, waarom de voorraadlijs- ten van zijn melk- annex levensmidde lenwinkel aan de Amsteldijk in Amster dam vrywel nooit kloppen met de werke lijke voorraad! „Dat gaat zo met twee dochters, die zwemmen", vertelde hij met de ervaring van een man, die het kan weten. De heer Kok vindt al die mooie zwem- prestaties maar zo-zo. „Het zal me echt niet spijten, als Ada en Gretta er vandaag mee zouden stoppen", merkte hij onder protest van de stevig gebouw de, brildragende Ada op. In elk geval lijdt de studie van Ada niet onder haar liefhebberij. Ze is pas bevorderd naar de vierde klas van de ulo. Tot de eer van de heer Kok moet hem worden nagegeven, dat hij tegen het eind van het school jaar ging informeren hoe zijn dochter er voor stond. „Als er werkelijk kans was geweest, dat ze zou zijn gedoubleerd, had ik haar alle vrijheid gegeven om inten sief te trainen. De laatste weken kun je van slechte cijfers toch geen goede meer maken", liet hij er nuchter op volgen. Overigens: Ada stond er goed voor. De laatste van het quintet, die fee Anne ke bezocht, was Adrie Lasterie in Hil versum, die de meeste roem heeft ver gaard in Leipzig. Met haar drie gouden medailles stak zij in Oost-Duitsland bo ven alle meisjes uit. Gekleed in een lange rode broek en een geel vestje, kwam de kort geknipte Adrie van haar trainingsmiddag thuis, toen de fee al enige tijd met mevrouw Lasterie over de prestatie van Adrie had gepraat. Het Hilversumse meisje, dat vorige week werd gehuldigd door het gemeentebestuur van Hilversum, heeft intensief getraind voor de Europese kampioenschappen. Van 21 mei tot 11 augustus heb ik 900 km gezwommen, „merkte ze zonder ophef op. Dat is een afstand van Amsterdam naar Kopenha gen of van Amsterdam naar Bern! Hoe serieus Adrie Lasterie de zwemmerij neemt, moge blijken uit het feit, dat zij 's avonds om half acht al naar bed gaat. Zelfs het bezoek aan de fee kon daar geen verandering in brengen, zodat er voor de fruitfee en daar hofdame nau welijks tijd overbleef de gouden medaille en andere trofeeën van Adrie te bewon deren en de fotograaf gelegenheid te ge ven een plaatje te schieten van het drie tal. Gelijk met Adrie verdween haar drieja rig zusje Ellen naar hoger sferen, die en passant nog kans zag de drie gouden me dailies te veroveren en er trots mee te paraderen. Dit tafereeltje is beslist een vingerwijzing, want wie weet, misschien staat over vyftien jaar een andere Zeeuwse fee voor hetzelfde doel in een guirlandes eu bloemen versierde woning van de familie Lasterie in Hilversum.., voor een ritje met „gouden" Cockie. hi li i n i n it i li i li lil'lil» 11 li 11 f M i mi i iniii m in lil lUlUll' UUll' tl'11 lUlUUlÜl'lUUllUU'iUltlllllllUlUtli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiuiiiiiiuiuimiiiiiiuiimmiiiiHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9