Middelburgs raad „op herhaling" Saneringsplan tweede fase niet ongewijzigd aanvaarden Boekhouder in Kapelle verduisterde f 25.000 Stem natuurbescherming over Zeeuwse landschap ln Zierikzee komt een motorjachtenwerf m Verklaring van de burgemeester Pleidooi voor actieve aankooppolitiek STUDIEJAAR HEILGYMNASTIEK OP „TER P0QRTE" GEOPEND Combine-chauffeur op Tholen verwond ALMANAK FINANCIERING IN DE LAND- EN TUINBOUW IN BELANGSTELLING Bedrijfseconomische gegevens belangrijk B.B.-uost Kapelle woensdag in gebruik 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C OUR ANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 Gisteravond om zeven uur is de raad van Middelburg opnieuw bij een geweest om de vergadering van dinsdagmiddag te herhalen in verband met moeilijkheden, gere zen rond de beëdiging van dins dagmiddag. Zoals gemeld was ach teraf gebleken, dat wèl de z.g. zui veringseed (of -belofte), maar niet de eed (of belofte) van trouw was afgelegd. Burgemeester mr. J. Drijber sprak na de opening van de vergadering gisteravond een korte verklaring uit, die als volgt luidde: „Zoals U reeds mondeling- is medege deeld, is enige, onzekerheid ontstaan over het ill of niet geheel jnist af leggen van de eden, beloften en ver klaringen in de vergadering van de raad van 4 september 19S2. Teneinde elke onzekerheid uit te sluiten is het derhalve noodzakelijk de gisteren verrichte formaliteiten te herhalen vanaf de beëdiging tot en met het laatste agendapunt. Ik betreur het op deze wijze zo onverwacht beslag op uw tijd te moeten leggen. Voor de gang van zaken aanvaard ik uiter aard de verantwoordelijkheid. Een dergelijke onzekerheid zal niet meer mogen voorkomen". Hierna werd de agenda snel afgewerkt, waarbij de procedure bij de verkiezing van de vele raadscommissies en af vaardigingen in besturen kon worden vereenvoudigd. De raadsleden kozen namelijk op één stembiljet alle de dag tevoren gekozen commissieleden, zodat slechts éénmaal de namen behoefden te worden opgelezen en kon worden vol staan elk stembiljet aan te duiden met „conform". Het gevolg van deze proce dure was uiteraard 'wel. dat alle be trokkenen nu met algemene stemmen werden gekozen. De wethoudersverkiezing verliep even eens gelijk aan die van de dag tevoren met dien verstande, dat wegens uitste- -dïgheid van de heer P. H. M. Adriaan- sens (k.v.p.) één stem minder werd uit gebracht. De heer J. S. Hoek werd met 16 stemmen gekozen, evenals de heer W. P. J. Baars, terwijl de heren A. J. Be renpas en drs. Th. J. YVesterhont 15 stemmen op zich verenigden. Ook hier een variatie: dinsdag stemde één lid op de A.R.-leden Van Bennekom en Wat- tel, maar gisteren mocht de heer Wattel de gust niet langer genieten van dit ene raadslid, doch kreeg drs. De Bruijne zijn stem. De andere agendapunten werden als hamerstuk 'afgedaan. Slechts één lid verlangde het woord, namelijk de heer M. A. L. Hubregtse (n.v.d.a.). Naar aan leiding van de 'kantlijn in de P.Z.C. van gisteren onder de titel ..Jeugdig Volkje" verklaarde de heer Hubregt se nadrukkelijk, dat de heer Don zijn motie inzake de kwestie-Dijkwel niet uit zichzelf had ingediend, maar na mens de hele fractie van de P.v.d.A. De leeftijd van de vijf aanwezige leden de zer fractie zo zei de heer Hubregt se. doelend op de uitdrukking „Jeugdig Volkje" varieert ..van negenentwin tig tot tweeënzestig jaar". Advertertlie) Verzoek middenstand aan Vlissingse raad: De Vlissingse Middenstandseen- tiule heeft zich met een verzoek tot de gemeenteraad gewend om het saneringsplan 2e fase voor de binnenstad niet te aanvaarden in de vorm zoals het thans door b. en w. is voorgelegd of het alleen te aanvaarden onder beding dat bur gemeester en wethouders binnen zeer korte tijd een wijzigingsvoor stel zullen indienen, waarbij tege moet gekomen wordt aan de ver langens van de Vlissingse Midden stand. Ook verzoekt de midden stand aan de raad, die maandag a.s. over het plan moet beslissen, te willen meewerken aan en zo no dig bij het college van b. en w. aan te dringen op een actieve aankoop politiek, speciaal voor panden en gronden rondom de Sint-Jacobs- kerk en Groenewoud en omgeving, opdat zo spoedig mogelijk de sa nering, het gezondmaken van deze voor de in de oude stad gevestigde zaken zo belangrijke straten, een feit wordt. In het schrijven spreekt de middenstand er zijn teleurstelling over uit. dat het college van b. en w. gemeend heeft niet aan de eenstemmige wensen van de Vlissingse middenstand te kunnen vol doen om de directe verbindingen met Bruinisser actie voor Perzië In Bruinisse zal op korte termijn de mogelijkheid worden onder zocht om een grote actie op touw te zetten ten bate van de slacht offers van de aardbevingsramp ïn Perzië. In de raad heert de neer M. v. d. Velde (p.v.d.a.) dit idee naar voren gebracht. Hij zag het als een „antwoord" op de groot scheepse hulp. die het dorp in 1953 ontving bij de watersnood ramp. Burgemeester en wethou ders zullen contact opnemen met de besturen van de plaatselijke verenigingen en organisaties. Het voorstel werd in de raad onmid dellijk enthousiast ontvangen. Wethouder W. van Gilst opperde de geste om het presentiegeld van deze vergadering als start voor de actie beschikbaar te stel len. Een idee, dat dadelijk de vol ledige instemming kreeg. Aanbesteding baggeren kanaal Goes-Goese Sas De N.V. „GrontmQ" neeft namens b. en w. van Goes woensdagochtend in de raadszaal van Goes het baggeren van het kanaal GoesGoose Sas. met bijko- mede werken aanbesteed.' De volgende bedrijven hebben inge schreven: H. W. de Vries. Zaandam, f 261.500; P. H. van der Rijk, Diemen. f 265.500; c.v. gebr. Van 't Verlaat, Hardinxveld-Giessendam. f 342.500: E. A. de Boer, Zaandam, f 350.000: J. P. de Koning. Medemblik. f 350.000; M. Uil, Middelburg, f 400.000; firma A. Kraayenvéld. Zwijndrecht. f 405.000. het hart van de stad ten spoedigste te verbeteren en om een parkeerterrein te maken op het terrein, begrensd door Branderijstraat, Lepelstraat, Plein Vier- winden, Groenewoud en Schuitvlot- straat, zoals deze destijds bij het plan le fase door de middenstand in een i tie werden uitgesproken. Tegenover de mening, dat „de ruimte lijke verhoudingen om de kerk geen groot "parkeerplein ten zuiden van dit monument verdragen", staan meningen van andere stedebouwkundigen, welke stellen, dat het scheppen van dit plein juist het zicht op de Kerk zal verbete ren en dit monument beter tot zijn recht zal komen, zo wordt thans in het mid- denstandsschrijven opgemerkt. komt. Hetzelfde geldt trouwens, zo me nen de middenstanders, voor een aantal panden in de Nieuwstraat, waarvan de achterzijde vanuit het Groenewoud zicht baar wordt. Mogelijkheden Ook aan hun verlangen de binnenstad beter bereikbaar te maken voor auto's komt het thans ingediende plan niet tegemoet. „Zelfs indien wij het geheel eens zouden zijn met de bezwaren van Monumenten zorg. die de historische vormgeving van het Bellamypark wil behouden, zijn er o.L toch nog wel andere mogelijkheden om de binnenstad gemakkelijker bereik baar te maken", aldus het schrijven. Als mogelijkheid wordt dan genoemd verbreding van de Lombardstraat, V erpaupering Zoals, het plan, wat betreft het blok ten zuidoosten van de Sint-Jacobskerk tussen de Branderijstraat en de Niéuw- straat thans aan de raad wordt voorge legd, vreesde de georganiseerde mid denstand. dat verdere „verpaupering" niet te voorkomen is, aangezien de hui dige toestand „bevroren" wordt. Verbe tering kan niet afgedwongen worden en kunnen ons niet voorstellen zo vervolgt het schrijven aan de raad dat bijvoorbeeld de eigenaren van de pakhuizen aan de Branderijstraat bereid zullen zijn, belangrijke financiële offers te brengen om deze pakhuizen een aan trekkelijk uiterlijk te geven, zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde, wel ke door het scheppen van een expeditie hof in het Groenewoud ook in het zicht Provoostsfraat reeds verbetering tot stand zou komen. Verder wordt in het schrijven opge merkt, dat het de middenstand tot vol doening stemde, dat bij de openbare be handeling van de le fase op 27 januari 1961 door diverse sprekers ruime aan dacht werd geschonken aan de bezwa ren van de middenstand. Evenzo dat b. en w. de toezegging deden het sane ringsplan 2e fase behoudens bijzon dere omstandigheden nog in 1961 bij de raad in te dienen. Hoewel het iets later is geworden, is de georganiseerde Vlissingse middenstand het college van b. en w. toch dankbaar voor de snelle uitvoering van de toezegging. Ook nam men in een bespreking niet het college met genoegen kennis van de medede ling, dat er na de vaststelling en goed keuring van de tweede fase geen ver schil meer is tussen de eerste en de tweede fase. Er is dan één plan. Met proefles „Beweging" Eerste eindexamens in juni-juli Met een boeiende "proefles over „Bewe ging" heeft de directeur, de heer P. Pols. woensdagmiddag in „Tter Poorte" te Koudekerke het derde studiejaar ge opend van het Instituut voor Heilgym nastiek, Massage en Physioteehniek*. Genodigden, docenten, leerlingen en vertegenwoordigers van de inrichtin gen. die het instituut oprichtten, waren bijeengekomen in de aula van „Ter Poorte". waar de secretaris van liet be stuur, de heer M. L. Ahnekinders, in een korte rede een overzicht gaf van de ontwikkeling van het Instituut voor Heilgymnastiek en Massage. Hij noemde de stichters van het op leidingsinstituut: het Middelburgs Gasthuis, het Ziekenhuis Bethesda uit Vlissingen en de Stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land". De heer Almekinders wees er op. dat van nationale samenwerking in ons land nog weinig te bespeuren valt. „In het kader van de E.E.G. preken we over een economische in tegratie van Europa, welke neer komt op een zeer veel verder gaande arbeidsverdeling tussen de landen van do gemeenschap. Het is -vreemd dat we over een internationale ar beidsverdeling spreken en nog zo weinig daadwerkelijke stappen doen toi een realisering van een zelfde streven op nationaal niveau". Hoewel op het gebied van de geïn stitueerde gezondheidszorg samen werking nog veel te wensen over laat. hebben de stichters van het op leidingsinstituut. volgens de heer Al mekinders. een stap gedaan in de lijn van de ontwikkeling in» die sa menwerking. „Buiten de directe waarde van het instituut, acht ik daarom het feit dat de oprichtende instellingen deze stap hebben willen i doen van onschatbare betekenis voor nu en straks". De directeur, de heer Pols, wees er op dat nog steeds, ook in Zeeland, een groot tekort is aan para-medische krachten. De behoefte aan deze krach ten is na de tweede wereldoorlog gro ter geworden en is nog steeds groeien de. De aanvaarding van sociale zeker heid brengt mee de vraag naar revali datie- en reactiveringscentra. Naast de arts heeft de patiënt een heilgymnast. een arbeids- of bezigheidstherapeut en een maatschappelijk werker nodig. De zorg voor reuma- en astmapatiènter verstandelijk gestoorden en chronisch zieke bejaarden is toegenomen. Het oprichten van een opleidingsinsti tuut voor para-medische krachten, met name de heilgymnasten-masseurs. was daarom zeer belangrijk. „In september 1960 startten we met 17 leerlingen en nu, 'drie jaar verder, ho pen we in juni-juli 1963 onze eerste heilgymnasten-masseurs af te leveren", aldus de heer Pols, „het is gelukkig dat we in de gelegenheid zijn ook aan het wetenschappelijk aspect van de op leiding aandacht te besteden. De oefenthernuie en de massage heeft wetenschappelijke onderzoekingen no dig. In de loop der jaren zijn vele proe ven herroepen. De handelwijze moet be rusten op ervaring. In juni 1061 hielden we de eerste wetenschappelijke bijeen komst en wc hopen ze veelvuldig voort te zetten". Op onverklaarbare wijze is woensdag morgen de 22-jarige combine-chauffeur J. C, Wilaart uit St.-Maartensdijk met beide armen in het mechanisme van de machine gekomen. Het ongeluk gebeur de op het terrein van Je landbouwer Gaakeer te St.-Maartensdijk. Dokter Zoeteman verleende de eerste hulp. Met ernstige verwondingen werd W. naar het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Aeeuwse Zonder vragen De Ooese man, die nul-nul-tioee draaide voor de juiste tijd, was er tiiet zo bijster mee op de hoogte. Waarom zou hij ook* Er hing een elektrische klok op het kantoor, groot en een beetje schreeuwerig, maar een degelijk afgewerkt precisie-instr urnen t, waar je de klok op gelijk kon zet ten. Tot op een dag de klok het wel letjes vond. De wijzers hingen slap omlaag als bladeren van een verdroogde plant. De man werd er onrustig onder. Komt tijd, komt raad" bemoe digde een collega, maar het vol deed niet. De man wilde de juiste tijd, de enig juiste tijd. Een meis je aan een belendend bureau wist er wel wat op. „Draai nul-nul twee" adviseerde ze, in de hoop dat de onervaren man het gebrui kelijke „dank-u-wel" zou opvoe ren. Het zou anders uitpakken. Op het moment, dat de metalen slem drie maal het vier uur der tien" opdreunde, betrad een be zoeker het vertrek; de tijdmelding ging in de begroeting verloren. ,.Noe hooit dó kreng den'oorn op twee. Een milde glimlach van tevreden heid trok over zJn gezicht. „Of ze me zoeven toch ook be- hrepen-ó" glunderde hij breeduit, „want noe zei ze?t zonder da'k üt vraege. elehans uutereige." Finartcieringsdag in Goes „In land- en tuinbouw is een toenemen de belangstelling waar te nemen voor de financiering". Dit verklaarde de voorzitter van net Landbouw Coöpera tie Centrum Zuid-West Nederland, ir. A. W. Luitjes, op de woensdag in zaal „Juliana" te Goes gehouden „financie ringsdag" van liet L.C.C. voor besturen van boerenleenbanken. Dit is volgens ir- Luitjes een gevolg van de steeds verder gaande vervanging van arbeid door ka pitaal enerzijds en door de vaak slech te bedrijfsresultaten, die de landbouw de laatste jaren hebben gekenmerkt, an derzijds. Verschillende inleiders hebben op de kredietdag 1962 verschilende aspecten van het financieringsvraagstuk aange sneden. Ir. J. S. Keijser, directeur van de Centrale Bank in Utrecht besprak uitvoerig de taak en het beleid van de boerenleenbank inzake de financiering in land- en tuinbouw- Hij verklaarde, dat in de snelle ontwikkeling van deze tijd het daarheen zal worden geleid, dat de boerenleenbanken een meer alge meen karakter gaan dragen. De activi teiten van de boerenleenbanken dienen niet uitsluitend gericht te zijn op de eigen, landbouwkundige kring, aldus spreker. Resultaten Ir. N. A. Tonckens, medewerker van de Centrale Bank, ging nader in op de kredietverlening op basis van be drijfseconomische gegevens. De agra rische kredietverlening is in de eer ste plaats afgestemd op de vraag of de bedrijfsresultaten In de toekomst zodanig zullen zijn, dat de lasten van de financiering door de hoer of fruit teler kunnen worden gedragen. Vol gens ir. Tonckens is de zekerheids- steiling daarbjj plaats verschoven. naar de tweede toegedaan, dat Üe sgevens en de re- bedrijfseconomisch Hij was de mening boekhoudkundige g sultaten van het onderzoek in de landbouw een belang rijke plaats moeten innemen in de kre dietverlening. Gewerkt wordt o.m. met kredietadviseurs, vooral als het gaat om bijzonder moeilijke aanvragen. De taak van de adviseur is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de kredietaanvrager. Uitvoerig ging spreker in op de wijze van financiering. waai$ij hij wees op de bijzondere rege lingen voor jonge fruitaanplantingen en de financiering van landbouwwerk tuigen. Boekhoudkundig ir. Tonckens deelde mede. dat op de Centrale Bank plannen worden uitge werkt om te komen tot een aanvaard bare regeling voor financiering van jonge aanplant op gepachte grond. In de middagvergadering werd het woord gevoerd door de heer B. Meijers, directeur van het boekhoudbureau der Z.L M. te Goes, die een gedegen en goed gedocumenteerde inleiding hield over net onderwerp: „Bedrrjfsinkomsten aan de hand van bedrijfseconomische boek houdingen". Met name een goede be drijfseconomische boekhouding achtte spreker van groot belang, teneinde de mogelijkheden van het bedrijf zo goed mogelijk te kunnen benutten. Aan een dergelijk soort boekhouding kunnen volgens hem ln velerlei opzicht waarde volle gegevens worden ontleend. Dit geldt ook voor de kredietverlening. Een forunt, Ix-staande uit de inleiders en aangevuld met de rykslandhouwcon- sulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom en de rijkstuin- bouwconsiilent, Ir. J. J. van Hennik, kreeg daarna nog een groot aantal vragen ter beantwoording voorgelegd. Zeeland bleef droogste provincie Willen, wij van 1962 nog enige warmte-illusies overhouden dan zullen wij evenals verleden jaar weer op september zijn aangewe zen De start was in ieder geval al zomers. Ook in de koude zo mers van 1907 en 1956 waar dc zomer van 1962 mee mag worden vergeleken, kwamen er in septem ber nog enkele zomerse dagen (boven 25 C.) uit de bus waarvan wij er dit jaar tot op heden in De Bilt slechts vier tegen normaal 23 in een heel jaar hebben genoteerd. Het record stond sinds 1849 ook op vier zomerse dagert in 1956 waargenomen. De zwarte bladzijden van deze zo mer zijn gewijd aan de tempera tuur (etmaal gemiddelde in De Bilt 14.0 C. zodat alleen de zomer van 1907 en 1956 in deze eeuw kouder bleef) en dc zon die een tekort van 65 uren gaf. In De Bilt heeft liet deze zomer 103 uren te gen normaal 108 uren geregend, tegen verleden jaar in de drie zo mermaanden 135 uren. In de meeste provincies is de zo mer, voornamelijk als gevolg van de zeer droge junimaand, droger dan normaal gebleven. Normaal valt er in de drie maanden van de zomer 180 mm in het westen tot 220 mm in het oosten. Plaatselijk in Noord-Nederland, de Veluwe en Zuid-Holland kwam men boven de 200 mm. Verleden jaar lag de regenval in het grootste deel van Nederland in de zomer boven de 300 min, te Beekbergen zelfs 450 mm. In onze omgeving werden in de afgelopen zomer de volgende hoeveelheden gemeten: Axel 173, Cas van Gent 153, Rc- ïesse 150. Serooskerke (W.) 149. Aagtekerke 147, Westkapelle 144, Cadzand en Borsscle 141, Middel burg 135. Ritthem 131, Kapelle 129, Vlissingen 127, Aardenburg 124, Goes en Kats 122. Sint-Maar tensdijk 119 mm. Bij de reparatie-inrichting land- en tuinbouwbenodigdheden van de heer J. de Jager in Kapelle zijn de afgelopen jaren malversa ties gepleegd tot een bedrag van rond f 25.000. De boekhouder van deze Kapelse firma, zekere W. uit Yerseke, zou de verduisteringen hebben gepleegd, die zich over een groot aantal jaren hebben uitge strekt. W. is door zijn werkgever ontslagen. Het justitiële onderzoek is momenteel in volle gang. De justitie heeft op liet ogenblik nog geen stappen tegen W. onderno men. Het was de werkgever van W. reeds geruime tijd bekend, dat op onrechtmatige wijze gelden aan zijn bedrijf werden onttrokken door de boekhouder. Aanvankelijk heeft iiij getracht de zaak in der minne te regelen met zijn boek houder. Toen dit echter niet moge lijk bleek, volgde aangifte bij de politie en werd de Yersekse boek houder ontslag aangezegd. Het to- taje bedrag van de verduisteringen is nog niet bekend, maar aan genomen wordt, dat circa f 25.000 op onrechtmatige wijze aan het bedrijf is onttrokken. Verontrusting onder veehouders Volgens het lid van de Tweede Kamer, de heer D. Kodde te Zoutelande. is er ernstige verontrusting onder de houders in den lande ontstaan, omdat b(j de bestrijding van abortus, veesta pels in beslag worden genomen. „N.V. SWIN-BOTEN" Bouwvergunning nieuwe industrie Zierikzee krijgt er weer een nieuwe industrie bij. Tegenover het 't Luitje aan de Nieuwe Ha ven zal binnen afzienbare tijd een werf voor de bouw van mo torjachten verrijzen. De N.V. „Swïn-boten" te Zwijndrecht heeft reeds een bouwvergun ning binnen voor verplaatsing van liet bedrijf naar Zierikzee, waar dan zal worden begonnen met de fabricage in serie van houten jachten tot een lengte van 24 voet. De directeur van Acht sleepboten trokken Italiaans motorschip los Niet minder clan acht Nederlandse en Belgische sleepboten hebben woensdag middag omstreeks kwart voor vyf liet 7999 brt. metende Italiaanss motor schip „Maria Angelina Martinoli" zijn benarde positie op een zandplaat in de Westerschelde verlost. Het Italiaan schip, dat niet stukgoed op weg was a Antwerpen naar Bremen, was woensdag in alle vroegte by het intre den van eb in de pas van Terneuzen bij Borssele aan de grond gelopen. Direct nadat bekend was dat de „Maria Angelina Martinoli" aan de grond was gelopen voeren vanuit Vlissingen, Ter- neuzen en Antwerpen sLcepboten ter as sistentie uit. Rondom het Italiaanse schip verzamelden zich in de loop van de dag acht sleepboten, die op opko mend tij wachten en de „Maria Angelina Martinoli" nauwlettend in het oog hiel den. Omstreeks kwart voor vijf maak ten de acht sleepboten aan de Italiaan vast en sjorden net weinige ogenblikken later naar diep water. Bij deze sleep- actie waren betrokken de „Scaldis" uit Vlissingen, de „Leon Letzer". „Jean Claude". „Langer Brugge" en „Schelde" uit Terneuzen, alsmede de ..Jean Marie" „Adrianus Letzer" en „Lucile Gerling" uit Antwerpen. De „Scaldis", „Leon Let zer" en „Jean Claude" van de Union de Remorquage et de Sauvetage sleepten het schip daarop naar de Vlissingse rede waar het aan een onderzoek werd onderworpen. De „Maria Angelina Mar tinoli" zette de reis naar Bremen in de loop van de avond voort. Slot van pag. 1 waren atic. Kr is - voor wetenschap en recre- i-t alleen een ethische kant atmirbe scherming, nrnar ook onn praktische. De huidige suikerbiet, die van zeer goede kwaliteit is, zou er nooit zijn gekomen, wanneer niet wilde exemplaren van de biet waren gevonden, die na kruising met de ge wone biet deze suikerbiet hadden op geleverd. Een ander punt is de regulerende werking vnn natuurlijke „prooidie ren" bij de bestrijding van insekten- plagen. Ook dat kan alleen worden bestudeerd door het werk van na tuurbescherming. die voor noodzake lijke studieobjecten zorgt. Moeizaam DIK AANKOPEN gaan echter nogal moeizaam, overal in Nederland en ook in onze provincie- De natuurbe- xehorniing heeft vergeleken met vroeger ontegenzeggelijk meer „stem" gekregen. Men is welwillend en begrijpend. Maar Zeeland is een agrarische pro vincie met prima grond en relatief weinig natuurwetenschappelijk be langwekkende gebieden. Kwalitatief en kwantitatief zal het natuurbe- scliprmingswerk moeilijk blijven in Zeeland. 'Hef is begrijpelijk en de natuurbe schermers hoben z.ich dan ook tot taak gestold door voorlichting, le zingen en excursies, hun belang en dat vun de wetenschapsmensen, en vun dc mens, die recreatie zoekt, kenbaar te maken- Bovendien is er de toenemende industrialisatie in Zeeland, do stormachtige ontwikke lingen op dit gebied zijn bekend. Ook daarmee heeft de natuurbescherming te maken. Ten derde is er de vraag naar re creatie. Deze kan soms samenvallen met het belang van de natuurbe scherming. maar het blijft uiteinde lijk een afweging van belangen der agrarische, industriële en recreatieve sectoren én van de natuurbescher mingssector. Zeeland te inventariseren. Ieder ter- rein van Iedere gemeente moet iti kaart worden gebracht, de verrichte waarnemingen worden aangetekend en do kwalificaties van bescherming moeten hekend worden. Zeeland is wat dit betreft echter nog een .on ontgonnen" gebied. De tijd dringt. De provincie ontwikkelt zich. Zoals bijvoorbeeld het Deltaplan er de veranderingen, die hierdoor zul len optroden. Zoutwatervegetatie zal na verloop van tijd verdwijnen. zoet- watervegetatie komt ervoor in dc plaats, dc flora en fauna van Zeeland zullen een ingrijpende wijziging on dergaan, „zoutplanten" en vogels, die in zoutwatermilieus huizen, zullen verdwijnen. Nederland is_ als geheel voldoende bezet door zoetwaterflora en -fauna, zoutwatergebieden vindt mdh alleen bij de Waddenzee en in Zeeland. Men hoopt dan ook buiten de nieuwe «lijken in Zeeland toch zoutwaterflora cn -fauna te kunnen behouden. Vragen Inventarisatie STAATSBOSBEHEER heeft zich tot taak gesteld alle natuurterreinen in Een der natuurgebieden van Zeeland is het schorren gebied „De Kaloof' in het zuiden van Zuid-Beveland, dal deze fraaie aanblik biedt. Foto P.Z.C.) WEDEROM EEN TAAK voor de n tuurbescherming in onze provincie... Er zijn veel vraagstukken. Moet het Land van Saeftinge worden ingepol derd, of niet? Bij inpoldering slibt de haven van Antwerpen dicht, is ge argumenteerd. En er zijn nog andere argumenten gebruikt Schorren en slikken zijn uniek voor Zeeland, ze moeten behouden blijven, vinden «Ie iiatiiurbeschermiiigsiiisiuii- tioH. liet aantal pleisterplaatsen van ganzen is in West-Europa sterk af genomen; in Nederland zyn er in Zeeland en in Frieslund: de Poel bij Goes en bjj Beets terzwaag alsmede by Willemstad in Noord-Brabant. Do visotter,' die nog in Zeeuwsch-Vlaan- deren voorkomt is zeldzaam in Ne derland, ile zeehonden zullen na uit voering van liet Deltaplan wegtrek ken uit «Ie Onstcrschelde naar de Westerschelde. Dc chemische onkruidbestrijding: cr z(Jn nevenwerkingen bij de bespuiting met chemische middelen. In de laat ste twee. drie jaar heeft deze metho de'van bestriding een grote vlucht genomen, maar er is een gevaar aan verbonden. Bepaalde planten worden doodgespoten, omdat vooral in Zee land - altijd wind het bestrij dingsmiddel zich ook over de niet le bespuiten terreinen verspreid. Bij een pro«:fopzet van een bespuiting in de wegbcplantingen op Schouwen-Dui- veland is men tot de conclusie geko men. dat wél bepaalde planten wer den doodgespoten, maar dat daardoor andere planten méér ruimte kregen. BloemGora op dijken en in wegber men .'an het Zeeuwse landschap kunnen daardoor beschadigd worden. Voorlichting op dit gebied is 'noodza kelijk. Meldingen NATUURBESCHERMING in Zee land: er is een nieuwe lijst van mel- dingsgebicilen in de maak. Dal zyn gebieden, waarin terreinen liggen, die natuurwetenschappelijke land schappelijke ol' recreatieve waarde hebben. Indien in die streken bepaul- «le werken zyn gepland is het de be doeling, «lat dit wordt doorgegeven aan «le burgemeester van «le gemeen te, waarin hef betreffende terrein ligt. Meldingsgebicden zijn onder meer de Manteling van Walcheren, de Ka- loot, d«,' duinen van Noord-Beveland. van Schouwen-Duiveland en van Zecuwsch-Vlaanderen- De natuurbe- scherming hoopt bij de planologie in deze gebieden tc worden betrok ken: een stem te hebben. Men kan. zo zegt de natuurbeschermer niet meer zoals vroeger bungalows en tenten in de duinterreinen zetten. Er moet met dc beschikbare ruimte worden gewoekerd. het bedrijf dat sinds april van het vorig jaar bestaat de heer J. P. C. Marinissen te Dor drecht, werkt momenteel aan de maquette van het bedrijf, dat op het Zierikzeese industrieter rein zal worden gevestigd. Op het ogenblik bomvt de N.V. „Swin-boten" te Zwijndrecht ook reeds aan motorjachten. Van tijd tot tijd wordt op de kleine werf een van deze snelle hecht houten standaard-weekendkruïsers afge leverd. Voor uitbreiiiing van de bestaande outillage biedt de jacht werf niet direct mogelijkheden. Omdat men zich verder op de nieuw bouw van deze houten motorjachten wil gaan specialiseren en daarbij tot scriebouw van het type zal overgaan, wordt het bedrijf uil Zuid-Holland naar Zierikzee gebracht. Dinsdagavond kon burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester de raad medede len, „dat eerlang het bedrijf voor de bouw van motorjachten in deze tot industriekern aangewezen gemeente zal worden gevestigd". Daarmee is Zierikzee weer een stap verder in de richting van de industrialisatie, sinds begin van dit jaar de eerste scheeps motor in de hal van de dieselmoto- renfabriek Smit-Bolnes N.V. op- de proefstand kon worden gebracht en prins Bomhard deze bij zijn werkbe zoek in bedrijf stelde. Gunstig De werf van de N.V. „Swin-boten" komt aan het Zierikzeese haven kanaal te liggen tegenover de plaats, waar thans reeds vele watersport liefhebbers hun jachten meren. Zoals bekend heeft Zierikzee kort geleden van het ministerie van O., K. en W. de mededeling ontvangen, dat het plan voor de aanleg van een jacht haven bij het stadscentrum voorlopig de „ijskast" ingaat. Nieuwe ontwik kelingen in verband met de aanleg van de Oosterscheldebrug en het vrij komen van de veerhaven „De Val" zijn daarvan de oorzaak. Het gemeentebestuur van Zierikzee was weinig ingenomen met deze be slissing, onder meer omdat de veer haven „De Val" naar zijn mening veel te ver van de stad ligt. Daarom wordt thans overwogen om in de ha ven dc huidige provisorische accom modatie vcor het meren van jachten aan ..'t Luitje" tc verbeteren, onder meer door de bouw van aparte boxen. De nieuwe jachtwerf is dus juist tegenover deze plaats geprojecteerd, hetgeen op zichzelf al een gunstige positie is. REPATRIANTEN ARRIVEREN VANDAAG IN HAAMSTEDE Nadat de komst van repatrianten uit Nederlands Nieuw-Guinea in het O.s- toerio-hotel te Haamstede tot driemaal toe oen dag is verschoven, zal nu van middag, donderdag, de eerste groep van 33 personen arriveren. Het gaat hier om moeders met erg jon ge kinderen. Vanmorgen zal dc groep vertrekken uit het opvangscentrum te Wezep, waarheen de passagiers van do Zuiderkruis afgelopen zaterdag na hun debnrkement in Rotterdam in eerste in stantie zijn overgebracht. Het is de be doeling. dat morgen weer een groep in Haamstede aankomt, tot dat het aan tal van 117 repatrianten aldaar com pleet is. Zeelands commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kan door omstandighe den dc commando-post van de Bescher ming Bevolking te Kapelle niet openen op 10 september a.s. De officiële inge- brukiname zal nu plaatsvinden 'op woensdag 12 september, en wel in dc bioscoopzaal van het landbouwcentrum te Goes. (Advertentie) SNEL Uw films vórtr 5 uur gebracht... de "Oigenile dag Klaar FOTO VERSCHOORE Goes Kriiiningen - Vlissingen HET WEER IN EUROPA Oslo. regen. Kopenhagen. hnlf bewolkt. Londen, zwaar b«rwoll:t. Brussel, zwaar bewolkt. Luxemburg, regen. Parijs, zwaar bewolkt, Nice, onbewolkt. Frankfort, regen. München. zwaar bewolkt, irno. zwaar bewolkt, cn, regenbui. Innsbruck, licht bewolkt. Rome. licht bewolkt. Madrid, onbewolkt. Mallere,i. half 'bewolkt. 14 gr. 17 gr. 20 gr. 13 gr. 18 gr. 18 gr. 29 gr. 22 gr. 20 gr. 25 gr. A AN VA N K ELI .IK )I'K LAKINGEN Aanvankelijk opklaringen, maar plaat selijk ook een bui, luier weer toencmen- «le bewolking. Zwakke, later matige wind draaiend naar zuidwest tot zuid. Weinig verandering in teimieratuur. Strandverwachting Enkele opklaringen, gevolgd door een nieuw regenfront. Zwakke, later vrij krachtige zuidwesten wind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: onbestendig weertype door depressleactlvitelt. ZON EN MAAN 7 september Zon op 6.00 onder 19.16 Ma»an op 14.29 onder 23.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2