MOGELIJK UITSTEL VAN E.E.G.- „TOP" U-2'S BLIJVEN IN RUSLANDS BUURT Aardschokken in Japan, Armenië en Italië Natuurbescherming wil stem hebben in gesprek over Zeeuwse grond Russen blijven in Genève De Gaulle in Bonn VANDAAG DEBAT OVER N.-GUINEA WINDHOOS NAM „PAKKERT" TE PAKKEN WELLICHT EEN SOCIALISTISCHE KAMERVOORZITTER IN 1963 Kans op zetelruil WEST-IRIAN-MONUMENT IN DJAKARTA AFWEGING VAN BELANGEN IN VIER SECTOREN Belangen Financiën Snelle repliek Verklaring Vandaag... 205e jaargang - no. 210 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. 9 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.1)0 per kw.; fr. per post ƒ8.25 per kw. Losse nummers 15 cent. 9 Bureaus: Vlissjngen Wolstraat 58-60, tel 2355 Cb.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; w 9 Adv.pr. 27 ct per ram. Min. per adv 4.- Tneez. rued. 3 x tarief Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct r Donderdag 6 sept. '62 Zierlkzee red tel. 2425 adm. t Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. In Bonn wordt verwacht dat eerst in november een topconferen tie van de zes E.E.G.-landen over de Europese politieke unie zal worden gehouden. Er werd naar gestreefd deze conferentie in deze maand te houden, maar gisteren, de tweede dag van het staatsbezoek van de Gaulle, werd in Bonn gezegd dat vooral Frankrijk van mening is, dat deze conferentie nu op de tegen stand van Nederland en België zou stoten en zou kunnen misluk ken. Tijdens het bezoek van Adenauer aan Parijs in juli waren hij en de Gaulle overeengekomen de topcon ferentie in september te houden. Duitsland zou de besprekingen over een politieke unie spoedig wil len hervatten. Geen unie Op een persconferentie in Bonn werd door Von Hase naar aanleiding van het woord „unie", dat door de Gaulle dins dagavond is gebruikt, gezegd dat de Gaulle slechts samenwerking tussen Duitsland en Frankrijk bedoelde en geen speciale unie tussen beide landen. Het Sowietrussische persbureau Tass beschuldigde gisteren Frankrijk en West-Duitsland ervan, tegen hun NAVO-bondgenoten, en „vooral te gen Engeland" samen te spannen, De GaulTe heeft zich dinsdagavond in feite uitgesproken voor een door West-Duitsland en Frankrijk ge vormd politiek blok. „Hij noemde Engeland in het geheel niet", aldus Tass. Niet alleen De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft gisteren in Parijs gezegd dat Frankrijk en Duits land het vraagstuk van een Europese unie niet aileen kunnen oplossen, wan neer de betrokken moeilijkheden „voor namelijk komen van de andere bondge noten". De Gaulle en Adenauer bespre ken de internationale toestand, vooral Berlijn, en de Europese politieke ontwik keling, zo zei de minister in een televi sie-uitzending. Rusland heeft ingestemd met het westelijk voorstel de besprekingen over een verbod tan proeven met kernwapens voort te zetten gedu rende deze herfst. Hierbij werd echter aangetekend dat zulk een verdrag alleen op de Russische voorwaarden of andere voorwaar den welke de instemming van Rus land hebben tot stand kan komen. Dc ontwapeningsconferentie van 17 na ties gaat eerstdaags op reces, doch van westelijke zijde was voorgesteld dat de subcommissie welke eeri verbod van proeven met kernwapens bespreekt haar werkzaamheden zou voortzetten tijdens het reces van de conferentie. De Russische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Koeznetsof heeft thans verklaard dat hy met dit voor stel akkoord gaat. Vandaag begint in de Tweede Ka mer het d»bat over het Nieuw- Guinea-akkoord, dat zoals bekend, door radio en t.v. zal worden uit gezonden. Inmiddels is de memorie van antwoord van de regering op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het Nieuw-Guinea- akkoord verschenen. De regering onderstreept daarin, dat de V.S. er nooit twijfel aan hebben laten bestaan, dat Nederland in geval van Indonesische agressie kon re kenen op de steun van Amerika. Nog in 1961 was Amerika van oordeel, dat het gebied onder internationaal be stuur moest biyven tot het moment van zelfbeschikking. De regering meent dat de Amerikaanse koerswijziging is terug te voeren op het afwegen van een aan tal rechtsoverwegingen en overwegingen van mondiaal-politieke aard. De V.S. waren hiertoe gedwongen door hun ver antwoordelijkheid in Azië en de regering acht het niet uitgesloten, dat Rusland er op rekende dat Amerika zich daadwer kelijk zou verzetten tegen een poging de territoriale status quo in het Verre Oosten te wijzigen. Later zou alles er op hebben gewezen, dat Moskou zijn hou ding had gewijzigd, toen de wapenlcvc- ranties aan Indonesië toenamen. Te be wijzen is dit echter niet, aldus de memo rie van antwoord. De regering heeft het akkoord aanvaard. Toejuichen kan zy het niet. Prins en prinses Irene in Engeland Gistermiddag zjjn prins Bernhard en Prinses Irene per vliegtuig naar Enge land vertrokken. Z(j '/.uilen daar onder delen van de te Burghley te houden drie daagse samengestelde internationale rui- tenvedstryden bijwonen. I)e prins en de prinses die morgen in Nederland worden terugverwacht, worden vergezeld door luitenant-generaal C. F. Pnlmd do Mor- tanges. Generaal en mevrouw de Gaulle waren gisteravond gasten aan het diner dat door dr. Adenauer in een hotel op de Petersberg, dat uitzicht biedt over Bonn en de Rijn, werd gegeven. Er zaten ongeveer hon derd gasten aan. MOSKOU TOONT FOTO'S VAN RUIMTEREIS De Sow jet-Unie heeft gister- avond de eerste foto's gepu- bliceerd die de kosmonauten Adrian Nikolajew en Pawel Popovitsj verleden maand op j hun gezamenlijke reis door i de ruimte genomen hebben. Men ziet op de foto's de reusach- tige hoog van het aardoppervlak, en scherp omlijnde wolkenforma- I ties boven de aarde. De wolken lijken op kleine mollige bollen wit i katoen. Over het algemeen waren de ge- publiceerde foto's gelijk aan die welke genomen werden door Rus- lands eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin. Onder de foto's zqn er van Niko- lajew en Popovitsj in de bus op weg naar de lanceerinrichting en in ruimtepak in de lift op weg naar hun ruimtecabines. Op een der foto's ziet men Niko- lajew zittend op de grond temid- i den van zijn uitrustingsstukken, nadat hij weer op de aarde was teruggekeerd. De foto's werden gisteravond laat vrijgegeven en zullen vandaag wel in de Russische Ier anten staan. VERKLARING IN WASHINGTON: Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren verklaard dat Ameri kaanse vliegtuigen zouden blijven patrouilleren boven interna tionale wateren in de buurt van de Sowjet-Unie, doch dat maat regelen zullen worden genomen om te waarborgen dat die vlieg tuigen niet uit de koers geraken. Amerika Is er door Rusland van beticht j.l. donderdag opzettelijk een U-2 boven het eiland Sachalin te hebben laten vliegen. Washing ton heeft geantwoord, dat het vliegtuig daar terecht was geko men doordat het in een storm uit de koers was geraakt. Het Russische regéringsblad „Izwestia" blijft liet tweede U2-fncident beschou wen als zijnde van dezelfde aard als het eerste. In een groot artikel op de voorpagina werd de Amerikaanse uit leg, dat het verkenningstöestel mis- In K.V.P. weinig animo (Van onze Haagse redactie) De kans bestaat, dat na de kamer verkiezingen in 1963, voor het eerst in onze parlementaire ge schiedenis, een socialist de voorzit- tersstoel in de Tweede Kamer zal gaan bezetten als opvolger van de K.V.P.-er dr. L. G. Kortenhorst, die in november van dit jaar 76 wordt en volgend jaar niet meer in de Kamer zal terugkeren. De K.V.P. zou in beginsel geneigd zijn een lid van dc P.v.d.A.-fractie als ka mervoorzitter te accepteren, omdat het zeer moeiiyk is in de eigen fractie figu ren te vinden, die niet alleen de be kwaamheid, maar ook de bereidheid heb ben de veelomvattende taak van ka merpresident op zich te nemen. Aan de bereidheid van de K.V.P. om een socialistische kandidaat voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer te steunen, zou echter de voorwaarde wor den verbondon, dat oen K.V.P.-er voor zitter wordt: van de Eerste Kamer, in- plaata van de socialist mr. J. A. Jonk man, die ook de zeventig is gepasseerd en voor wie dus eveneens de tijd van af treden langzamerhand is gekomen. De K.V.P-lciding houdt zich al enige tijd bezig met dc vraag, wie in 1963 dr. Kortenhorst als voorzitter zal moeten opvolgen. Aanvankelijk had men gedacht dc heer Th D. J. M. Koersen als kandidaat voor het voor zitterschap voor te dragen. De heer Koersen, die ook buiten de K.V.P. veel gezag genoot, is echter enkele maanden geleden overleden. Daarna heeft men geprobeerd de secretaris van de partij, dr. L. A. H. Albering, een kandidatuur te doen aanvaarden. De heer Albering heeft echter om persoonlijke redenen bedankt, dezelf de redenen, die hem destyds ook noopten te bedanken voor de functie van fractievoorzitter als opvolger1 van prof. Rommc. Ook Cals bedankte Ook minister Cals, die volgend jaar ze ker niet als bewindsman van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal terug keren, is gepolst voor het voorzitter schap, maar hy heeft bedankt. De heer Cals zal wel kandidaat worden gesteld voor het lidmaatschap, maar hij voelt er niets voor om voorzitter van de Kamer te worden. Dat de animo voor het voorzitterschap van de Tweede Kamen zo gering is, is vooral een gevolg van het feit, dat dr. Kortenhorst in de loop der jaren aan deze functie zoveel relief heeft gege ven, dat het voor iemand die niet: over behooriyke eigen inkomsten of vermo gen beschikt, haast onmogelijk is op dezelfde wijze als dr. Kortenhorst heeft gedaan, het representatieve gedeelte van de taak van de kamervoorzitter uit te oefenen. Wanneer het tot een „zetelruil" tussen K.V.ll. en l'.v.d.A. zou komen, denkt men in de eerste plaats aan de heer J. Boninier, do socialistische eerste onder voorzitter van de Tweede Kamer. ARBEIDERS DOOR BLIKSEM GETROFFEN Twee bouwvakkers zijn gisteren in Arn hem door de bliksem getroffen. Zij wa ren in een woning in aanbouw aan het werk toen de bliksem in de schoorsteen sloeg. De 23-jarige G. H. de Geest uit Arn hem liep een shock op en moest in zorg wekkende toestand worden opgenomen in een ziekenhuis. Ook de 40-jarige J. T. Schmyts, eveneens uit Arnhem, die bewusteloos was, werd daarheen over gebracht. schien bij toeval tengevolge van sterke wind boven het Russische eiland Sacha lin is geraakt, gebrandmerkt .als een zelfde voorwendsel als destijds door de regering Eisenhower bij het eerste U2- incident werd gebruikt. Het blad her nieuwde verder de eis, dat degenen die voor deze vlucht verantwoordelgk wa ren, gestraft worden en dat maatrege len worden getroffen om zulke schen dingen van het Russische luchtruim in de toekomst te verhinderen. Van Stille Oceaan Het blad haalde berichten uit wes telijke kranten aan, dat de U2-toe- steilen de laatste tijd vluchten uit voerden van bases aan de Stille Oceaan en schreef vervolgens: „In het licht van deze berichten is het duidelijk, dat de provocatie van 30 augustus niet als een ongelukje kan worden beschouwd. Feiten mogen niet verdoezeld worden. De bondgenoten van Amerika kunnen het feit niet verdoezelen, dat zij hun grondgebied beschikbaar stellen voor Amerikaanse oorlogsvliegtuigen ter voorbereiding en uitvoering van inter ventie in de Sowjet-Unie. Kroesjtsjeu) Premier Kroesjtsjew heeft zich tot dus ver nog niet geuit over het incident. Misschien zal hij het te berde brengen tijdens het onderhoud dat hij vandaag zal hebben niet de Amerikaanse mi nister van binnenlandse zaken, Stewart L. Udall. Volgens TJdall is het initiatief voor dit onderhoud, dat hij niet ver wacht had, uitgegaan van Kroesjtsjew. In Moskou wordt aangenomen, dat de Russische premier na zijn bezoek aan de landbouwgebieden van de Kaukasus op weg is gegaan naar Moskou. Wateroverlast in Amsterdam Een hevige regen heeft in Amsterdam hier en daar wateroverlast veroorzaakt. Een kijkje op het kruispunt Borneo- straat-Zeeburg er dijk bij het viaduct. Aarde nog steeds niet rustig Dode en gewonden in Turkse stad Igdir, ©en stad ïii Oost-Turkije en dorpen in de omgeving zijn door een reeks aardschokken getroffen. Hierbij werden ongeveer honderd personen gewond en één gedood. De eerste, krachtige schok duurde veer tig seconden. Het stadhuis, het postkan toor en het gebouw van de brandweer werden erdoor vernield. Verscheidene huizen stortten in, terwijl andere ernstig werden beschadigd. De gewonden werden door Turkse mi litairen naar het plaatseiyk ziekenhuis overgebracht, Igdir ligt nabij de Russische grens en ongeveer vyftig kilometer ten noorden van de grens met Perzië. Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat zich op vijftien plaatsen in de Sowjet-republiek Armenië vijftien aardschokken hebben voorgedaan. De sterkste deed zich voor om drie uur gistermorgen, waarna veertien zwak kere volgden. Het epicentrum lag aan de Turks-Perzische grens, aldus Tass. Japan De gebouwen in de Japanse stad Tsjosi, ongeveer 130 kilometer ten noordoosten van Tokio, hebben gis teren tengevolge van een aardbeving staan trillen op hun grondvesten, zo is bericht door het Japanse meteo rologische bureau. Er werd geen schade gemeld. Ook op Sicilië werden aardschokken gevoeld. Te Patti, nabij Messina, deden zich drie aardschokken voor. Onder de bevolking ontstond paniek en men rende naar buiten. Niemand liep echter letsel op en er werd geen schade aan gericht. De seismologische dienst te Taranto re gistreerde een aardbeving waarvan het centrum naar schatting 900Q kilometer ten oosten van die stad was gelegen. Italië De inwoners van Cascia, in midden- Italië, werden dinsdagavond opgeschrikt door aardbevingen. De aardschokken begonnen om tien uur en in totaal deden zich 13 bevingen voor. Honderden mensen brachten de nacht buitenshuis door. Hoewel geen schade werd aangericht was men in Cascia op zijn lioede omdat de gebouwen en aquaducten door een recente aardbeving waren verzwakt. Op liet Banteng-plein (het voormalige Waterlooplein) in het centrum van Djakarta zal een reusachtig monument worden gebouwd, zo werd in Djakarta meegedeeld. Dit „West-Irian monument" zal toe komstige generaties moeten herinneren aan de wreedheden van kolonialisme en imperialisme. Op een dertig meter hoog voetstuk zal een tien meter hoge mannenfiguur worden geplaatst met opgeheven armen en gebroken ketenen, die van de polsen afhangen. OM DE „STOFFERING" VAN HET LANDSCHAP Stoffering „SCHILDERIJEN VAN Rem- brandt en Van Gogh bewaren we ook, om ervan te genieten en ze te bestuderen. Men kan het vergelijken met natuurbe scherming: natuurterreinen vei lig stellen, bewaren, zowel om hun natuurwetenschappelijke waarde (zeldzame vogels en planten bijvoorbeeld) als om hun recreatieve waarde voor de mens". Aldus formuleert ir. W. Thijsen, bosbouwkundig inge nieur van Staatsbosbeheer in Rilland-Bath het werk van het dienstvak „Natuurbescher ming" van Staatsbosbeheer in Zeeland. Natuurbescherming in Zeeland omvat ondermeer.: ter reinen trachten te verwerven, die natuurwetenschappelijke waarde hebben, contacten met gemeenten en met de provin ciale overheid om te komen tot de afweging van belangen bij bijvoorbeeld uitbreidingsplan nen van gemeenten; lezingen, excursies. Drie instanties bewegen zich in Zee land op het gebied van het beheer van natuurterreinen: «1e stichting Het Zeemvscli Landschap, «le Vereni ging tot behoudt van nntuurmonu- m en tale beide particulier en het dienstvak Natuurbescherming van Staatsbosbeheer. Alle drie hebben zij in eigendom of het beheer over klei ne of grotere gebieden in do provin cie Zeeland en elders in ons land, «lie natuurwetenschappelijke waarde heb ben. HET ZIJN de „schilderyen", die het landschap stofferen, die een taak in het geheel van industriegebieden en "landbouwstreken hebben. Het is van belang, dat bepaalde gebieden, in dien mogelijk, niet verloren gaan aan landbouw of voor de industrie worden bestemd. „Ieder levend wezen heeft recht op voortbestaan", aldus ir. Thijsen, die na anderhalf jaar als toegevoegd ingenieur van ir. J. F. A. Molenaars, de bosbouwconsulent, die zetelt in Bergen op Zoom, voor Zeeland te hebben gewerkt, per 1 sep tember is benoemd als natuurbe schermingsconsulent in Den Bosch- het gesprek over de bestemming van landbouw-, industrie- en recreatiege bieden. Die stem van de natuurbescher ming is al verscheidene malen ge hoord in onze provincie er is ook verscheidene malen naar geluisterd. Er zijn bijvoorbeeld circa 30 natuur reservaten in Zeeland. Zoals op Schouwen-Duiveland de Schelphoek, en het vogelreservaat Dijkwater, dat één van de belangrijkste binnendijks- gelegen natuurterreinen van Zeeland is- De stichting Het Zeeuwsch Land schap bezit onder meer gebieden bij Oostburg, bij Heinkenszand. vlucht heuvels en natuurmonumenten heeft onlangs nog aan zgn bezit, (vier lin debomen kunnen toevoegen het Zwaakse Weel in Zuid-Bcveland- HET GAAT Staatsbosbelieer-natuur- beschermtng in de eerste plaats om de afweging van belangen. De stem van «le natuurbescherming moet worden gehoord. Staatsbosbeheer kan alleen van advies «iienen. Er is momenteel, zoals bekend, een ont werp van wet op de natuurbescher ming aan de kamers aangeboden, waarbjj de instelling van natuurre servaten mogelyk wordt. Zover is het nog niet. Het gaat nu nog om het laten horen van de „stem" van de natuurbeschermer in föantlijn Er is een snelle repliek gekomen op onze Kantlijn van gisteren over een motie, die dinsdag in cle raad van Mid delburg was besproken. Wij hadden enige kritiek laten horen, omdat een raadslid naar onze mening te haastig was overgegaan tot de indiening van een motie. En omdat het-hier een nieuw lid van de raad betrof, hadden we een regel geciteerd uit een volksliedje, waarin de uit«irukking „jeugdig volkje" voorkwam. De repliek kwam gister avond: fractievoorzitter Hubregtse van de P.v.d.A. verzekerde, dat de motie was ingediend namens zijn gehele fractie en wees er niet zonder humor op, dat dus alle fractieleden onder het begrip „.jeugdig volkje" vielen. In dit verband deelde hij mee, dat de leeftijden van zijn raadsleden varieerden van ne genentwintig tot tweeënzestig Wij zijn de heer Hubregtse erkentë- lyk voor zijn directe reactie. Zy noopt ons echter tot een weerwoord, waarbij wg evenwel vooral willen ver zekeren dat dit geen gevolg is van een betweterige instelling of van een nei ging het laatste wóórd te willen heb ben. Onze opmerking Ls uitsluitendbe doeld óm te trachten hoofd- en bijzaken te scheiden: de leeftijdsaanduiding was bijzaak in onze eerste beschouwing, hoofd zaak was daarin het thema „de motie in het verkeer tussen b. en w. en de raad". Wij stelden, dat van een motie een voor zichtig gebruik moet worden gemaakt en dat zij zeker overbodig is in een geval, waarin b. en w. én de raad vrijwel gelijke opvattingen huldigen. Wordt zij toch ingediend en dan ver worpen, kan zij zelfs een negatief effect hebben! In de onderhavige kwestie was (naar onze mening althans) een motie misplaatst. Ziedaar de kern van ons be toog. De heer Hubregtse is daarop niet inge gaan, maar heeft zich tot de leeftijd bepaald. Hierbij kan worden aangete kend, dat ten aanzien van een raads lidmaatschap de kwalificatie „jeugdig" niet uitsluitend hoeft te slaan op de leeftij«f, maar ook betrekking kan heb ben op de duur van het raadslidmaat schap. Overigens hebben wij gaarne akte genomen van de verklaring van de heer Hubregtse, dat hij en zijn mede leden geheel achter het indienen van dé motie stonden, maar deze duidelgke so lidariteit maakt naar ons gevoel de zaak moeilijker dan zij was. Er is nu slechts de conclusie mogelijk dat de heer Hu bregtse en zijn fractie over het gebruik van moties anders denken dan hierbo ven is uiteengezet. En deze uiteenzet ting is niet zo maar een eigen vinding, maar gebaseerd op de praktijk van de raadsvergadering in- het algemeen. De gedwongen herhaling van de Mid delburgse raadsvergadering is snel en zonder stoornis verlopen. Er was een duidelijke verklaring van de burge meester, waarin vooral de zinsnede op viel dat hg voor de gang van zaken de verantwoordelijkheid aanvaardde. Dat betekende dus, dat de burgemeester voor de ontstane moeilijkheden de schuld op zich nam. Het was een verkla ring zonder omwegen; het siert de heer Drijber, dat hij in dit opzicht geen mis verstand liet bestaan. Wij geloven dat nu de hele kwestie is afgedaan, correct en definitief. is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse vice-admiraal Th. F. van Capellen te Nijmegen werd geboren. PAPOEA-CONGRES UITGESTELD Het nationale papoea-congres, dat maandag en dinsdag a.s. te Hollandia zou worden gehouden, is uitgesteld tot de tweede helft van september. Het uit stel van het congres is veroorzaakt door vervoersmoeïlijklieden. MET ZULKE aankopen zijn grote bedragen gemoeid het rijk subsi dieert: 50 procent van de kosten, zo wel voor het Zeeuwsch Landschap als voor Natuurmonumenten. Ook gemeentebesturen kunnen, wanneer tot aankoop van een belangwekkend natuurmonument wordt beslist, die 50 procent krijgen. Op deze wgze tracht het rijk over heel Nederland, dus ook in Zeeland, gebieden te be- Zie slot pag. 2 kol. 5) Stenen Bartje, een schepping van de^ Haagse kunstenares Suze Berkhout, gecreëerd naar het ventje uit de roman van Anne de Vries, heeft dinsdag zijn verjaar dag gevierd. Aan de verjaardag •jan Bartje had de gemeenschap van Assen een actie „gezonde voor zieke kipderen" vérbonden. Vele inwoners uit de Drentse hoofdstad hebben het ventje met een cadeautje verrast. De ge schenken zullen verdeeld worden onder de zieke kinderen in het Wilhelminaziekenhuis en Van Èoeijenoord in Asen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1