WANDELEN MET DE V.V.V. EN DE P.Z.C. V.V.V.-directeur G.W.Oskamp houdt er flinke pas in Zeeuws fruit hoog genoteerd op V.V.V.-P.Z.C.-wandeltocht Jongens van WSC,Emma' (Axel) capituleerden voor dames Extra treinen, boten en bussen voor corso Zij,diehet corso niet zullen zien Tocht valt samen met intrede van fruitfee Anneke Dees Medaille met drie kersen Nieuwe dorpswisselprijs: thans een „Zilveren Gans" Evenementen fruitweek 1962 Foto bestuur Fruitcorso Zware wissel DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 FRUIT CORSONUMMER 1962 5 Enthousiast over de V.V.V.-P.Z.C.- wandeltocht V.V.V.-directeur G. W. Oskamp, breed en gemoedelijk achter zijn sta len bureau op het V.V.V.-kantoor in de Lange Giststraat te Middelburg, heeft een uitgesproken mening over de V-V.V.-P.Z.C.-wandeltocht. „Als directeur van de V.V.V. ben ik er enthousiast over. Ik zie deze tocht als een onderdeel van een feest, dat loopt van bloesem tot fruit", zegt hij ervan. De heer Oskamp vindt het een goede gedachte, dat de P.Z.C. en de V.V.V. elkaar drie jaar geleden hebben ge- vonden. Zijn wens is het, dat er een doorlopend fruitfeest zal zijn in de Bevelandse dorpen. „Het motief zou kunnen zijn: Van bloesem tot fruit", vervolgt de Zeeuwse V.V.V.-directeur. Als hij het voor het zeggen had, zouden achter elkaar kersen-, prui men-, appel- en perenfeesten worden geboren! Het is een goede gedachte geweest juist nu een wandeltocht te orga niseren, is de joviale Oskamp van mening. De appels krijgen in deze periode kleur op hun wangen, terwijl de bladeren al herfstachtige tinten beginnen aan te nemen. „Een mach tig mooi gezicht is dat. Wandelend of fietsend zie je het mooiste van de natuur. Begrijp je nu, waarom ik een enthousiast voorstander van wandeltochten ben", merkte hij op. Dat enthousiasme is voor bijna hon derd procent beroepsmatig. Als V.V.V.-directeur weet de heer Os kamp wandeltochten langs de Zeeuw se hongerden op hun juiste waarde te schatten, hoewel hij bepaald niet hard zal lopen om zich te laten in schrijven voor een zware mars van 15 of 25 km. „Dat is niets voor mij", weert de forse V.V.V.-directeur af. Deze instelling weerhield hem er echter niet van om terwille van een foto voor de krant een stevig blokje om te lopen(Foto P.Z.C.) Buizenden, zélfs vele tienduizen den zullen op de 15e september a.s. de corsostoet in Goes langs de kilometerslange route gadeslaan. Van de bijna 16.000 inxooners van Goes, zullen er slechts weinigen zijn, die de praalwagens niet langs zien komen. Zieken en be jaarden uitgeschakeld, zijn ze op vingers van één hand te tellen... Toch is er een handjevol mannen en vrouwen, dat het corso niet te zien krijgt. Dat zijn de verant woordelijke mensen bij de negen doorlaatposten, soms vele hon derden meters van het parcours verwijderd. Zij mogen blij zijn als ze een glimp van de stoet op vangen. VOOR DE DERDE MAAL MEER DAN OOIT TEVOREN staat het Zeeuwse fruit hoog genoteerd op de derde V.V.V.-P.Z.C.-wandeltochten, die we derom ongeveer duizend tippelaars uit alle windstreken langs de rijk dragende vruchtbomen van het Bevelandse land zullen voeren. Waren de beide vorige wandeltochten „geabonneerd" op de eerste zaterdag in september, thans hebben de organisa toren voor de derde V.V.V.-P.Z.C.-wandeltochten zaterdag 8 september als datum gesteld. Een betere dag had men hiervoor niet kunnen kiezen, want op de tweede zaterdag van september beginnen in Goes de feestelijkheden rond de Zeeuwse fruitweek. Honderden wandelaars zullen als het ware de feestweek inlui den. jaren een vrij belangrijke ondergaan. Voor het eerst zullen de honderden tippelaars langs de boom gaarden „over het spoor" wandelen. Bij Kloetinge passeren de wandelaars namelijk de overweg, zodat de tocht op de 10, 15 en 25 km voor het eerst door de streek tussen 's Gravenpol der en Kapelle voert. Een gebied, dat ongetwijfeld vele bekoorlijkheden heeft voor de tippelaars, a gebi -_0.steld voor groept enigingen en individuelen. Er wordt Zoals te doen gebruikelijk is deelne- r opengesteld voor ming Waarom de combinatie V.V.V.-P.Z. C. de eerste zaterdag van september als wandcldag heeft laten vallen? Min of meer twee plausibele redenen zijn hiervoor te vinden. Immers, het frultseizocn is dit jaar bijzonder laat als gevolg van de langdurige koude- perioden in de thans bijna verstreken zomer 1962. Wat hun ontwikkeling betreft liggen appels en peren twee tot drie weken achter op het schema van andere jaren. Voor de organi satoren vormde deze natuurlijke sto ring reeds voldoende aanleiding om ernstig te overwegen de traditionele fruitwandeltocht van de V.V.V. en de P.Z.C- een week te verschuiven. Het feit, dat de eerste zaterdag in sep tember uitgerekend op de eerste dag van de maand valt, heeft voor het organiserend comité de doorslag ge geven. De vele honderden tippelaars zullen zaterdag 8 september aan de start in Goes verschijnen. Hoge luchten Iedere rechtgeaarde wandelaar in Zeeland kent zo langzamerhand het motto, waaronder deze fruitwandel- tochten van start gaan: „Onder Zec- lands hoge luchten, langs Zeelands rijke vruchten". Daarin is geen woord teveel gezegd, want juist in de maand september, als de zomer afscheid neemt en in de herfst over gaat, hebben de Zeeuwse en in dit ge val de Bevelandse bongerds veel te bieden. De fruitbomen, waarvan de bladeren dan herfstachtige tin ten aannemen, gaan gebogen onder een zware last. Verleide lijke, fel gekleurde appels en peren lonken naar de wande laars... Al wandelend op de 5, 10, 15 of 25 km zullen de vele tippelaars met volle teugen kunnen genieten van het moois van de boomgaarden. Fruitfee Het is voor het organiserend comité van de fruitwandeltochten een bijzon der gelukkige omstandigheid, dat op zaterdag 8 september de fruitweek wordt geopend. Want thans wordt meer dan bij de vorige wandeltoch ten het accent gelegd op het fruit. De fruitfee heeft zich zelfs bereid ver klaard 's avonds de prijzen uit te rei ken in „de Prins van Oranje" te Goes. De V.V.V.-P.Z.C.-wande!tochten wor den op deze wijze min of meer een onderdeel van de Zeeuwse fruitweek. Het is de bedoeling van do V.V.V.-P- Z.C. de wandeltochten in de toekomst elk jaar op de openingsdag van de fruitweek te houden. De route voor de wandeltochten 1962 heeft in vergelijking met voorgaande gelopen op vier afstanden: 5 km, 10 km, 15 km en 25 km. In het begin van de middag zullen de vele hon derden wandelaars zich verzamelen op de Grote Markt te Goes, waar de startplaats is. De deelnemers op de 15 en 25 km worden om half drie „weggeschoten", en een kwartier la ter volgen de tippelaars op de 5 en 10 km. Voor de wandelaars zjjn er uiteraard fraaie prijzen te verdienen. Naast de verschillende groepspryzen is er voor iedere deelnemer een medaille. Alles bijeen beloven de derde V.V.V.-P-Z. C.-wandeltochten ook nu weer een evoncment van do eerste orde te wor den! WESTEN SCHOUWEN MISTE BIJNA BOOT De Schouwse strandgemeente Westenschouwen heeft bijna de boot gemist.... In tweeërlei op zicht, w^nt doordat het er aan vankelijk naar uitzag, dat de enorme tien meter lange praal wagen niet met de provinciale boot zou kunnen worden ver voerd, daalde plotseling de kans van de Schouwenaren om met hun inzending aan het fruitcorso in Goes te kunnen deelnemen. Ge lukkig zal het zo'n vaart niet lo pen. Weliswaar zal het veel moei te en inspanning kosten de in drukwekkende fruitwagen op de boot te manoeuvreren, maar mi nutieuze rekenaars hebben becij ferd, dat het nét kan. Men heeft dan ook echt niets meer over. De Schouwse corsodeelnemers hopen voor de tocht op een kal me zee, want anders ziet het er maar somber uit! Een beeld uit het fruitcorso 1061 te Goes. Op de foto de praalwagen van de fruitfee. (Foto P.Z.C.) De trouwe deelnemers aan de V.V.V.- P.Z.C.-wandeltochten weten zo lanj :amerhand al, dat iedere individuc tippelaar een aardige herinnering aan deze fruitwandeltocht mee naar huis neemt. Jaarlijks worden vele honderden medailles uitgereikt, die steeds dezelfde vorm hebben, maar telkens met een andere afbeelding. Op 8 septem ber zullen de wandelaars Goes verlaten met een me daille, waarop drie kersen staan afge beeld. Het eer ste jaar lachte een blozende appel de deel nemers toe en vorig jaar was het een fraai gevormde peer, die de aan dacht op de medaille vestig de. HET FRUITCORSO in Goes is niet alleen een evenement van de eerste orde in Zeeland, het is tevens een van de weinige gelegenheden, waarvan de deelnemers met vele honderden guldens huiswaarts kunnen keren. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat de toch lang niet onaanzienlijke geldprijzen nauwelijks toereikend zjjn om de kosten van materieel, arbeid en fruit te dekken. Overi gens blijft het de moeite waard met een praalwagen in te schrijven. Het startgeld, dat dit jaar voor het eerst wordt gegeven, bedraagt 250. Daarboven komen de pryzen: een eerste prijs is goed voor de som van 750, een tweede prijs betekent 500 en een derde prijs brengt 350 in het laatje. Voor de speciale dorpspraalwagens is een lang niet te versmaden extra prijs van 500 beschik baar. Het aantrekkeljjk verlichten van de praalwagens is eveneens geld waard: de eerste prys 100, tweede 75 en derde 50. Van blijvende herinnering zjjn de wisselprijzen, bekers, medailles, lauwertakken enz. Op de categorie praalwagens staan vier wisselbekers te wachten. De dorps- prijs van ir. F. Q. den Hollander, de „Zilveren Appel" is definitief in het bezit gekomen van de gemeente Westenschouwen. De vroegere president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen en oud-Goesenaar Den Hollander heeft inmid dels alweer een nieuwe wisselprjjs beschikbaar, minstens zo indrukwekkend als de vorige: de „Zilveren Gans". Wie gaat dit jaar deze prijs veroveren? De week, voorafgaande aan het fruitcorso, zijn er in Goes weer tal van evenementen te beleven. Het programma voor de fruitweek van 8 tot en met 15 september ziet er uit als volgt: zaterdag 8 september: 's morgens om 11 uur zal burge meester mr. F. G. A. Huber in net museum aan de Turfkade een ten toonstelling openen over de opgra vingen van kasteel „Hellenburg" te Baarland. 's middags officiële ontvangst fruit fee ten stadhuize van Goes. Start op de Grote Markt van de V.V.V.-P.Z. C.-wandeltochten, avondprogramma: optreden boerenkapel „De Dorsvle gels" onder leiding van Gert-Jan Kruutmoes, die luister zal bijzetten aan een „Zeeuwse feestavond". Het feest wordt besloten met een massa le mosselmaaltijd, waaraan bijna duizend mensen zullen deelnemen. Een vrijwel volledig bestuur van de stichting „Zeeuws Fruitcorso" 13 van de 18 leden waren pre sent heeft op het fruitteeltbe- drijf van de heer J. A. van Wille- gen in Valckeslot te Goes voor onze fotograaf geposeerd (foto pag. 1). Achter de weegschaal staat .de voorzitter van de stich ting, de heer J. A. van Willegen, terwijl secretaris W. van der Linde de trekker bestuurd. Aan de trek ker is een fruitwagen gekoppeld, waarop de heren J. de Priester (zittend) cn G. J. v. d. Kuijl plaats hebben genomen. Op de voorgrond het bestuurslid M. Haasdonk en achter hem, staande bij een hef truck, de heer I. A. Luteijn. Hoog op de ladder staat de heer M. A. Meeuwsen, zijn collega-bestuurslid Fr. Gerritsen reikt hem een fruit mand aan. Bij de „slee" ziet men de heren F. J. S. v. d. Peijl (links) en H. S. Drijfhout. Geheel op de achtergrond hebben de heren A. A. Hopmans, H. D. Meulenberg en Jac. van 't Westeinde (van links naar rechts) een staanplaats ge vonden op een vrachtauto. (Foto P.Z.C.) maandag 10 september: 's avonds zullen Goese amateurs, or kestjes, solisten en het kindercircus „Jong Artistenbloed" optreden op de Grote Markt, dinsdag 11 september: 's middags omstreeks 1 uur wordt de fruitfee ontvangen op de veiling in Goes, waarna zij fruit zal uitreiken aan de patiënten in de Goese zieken huizen. 's Avonds treden Zeeuwse keurturners voor het voetlicht op de Grote Markt te Goes, woensdag 12 september: 's middags opening door de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, van de A.V.O.-tentoonstelling „Merck toch hoe Sterck" in „Het Schuttershof', 's Avonds zal de fruitfee een bezoek brengen aan de show van de Goese middenstands vrouwenvereniging onder leiding van Karin Kraaykamp in „de Prins van Oranje". donderdag 13 september: braderie van Goese middenstand op de Grote Markt te Goes, 's Avonds wordt de braderie opgeluisterd met een boogschuttersfestijn, waaraan circa honderd schutters deelnemen- De fruitfee zal deze dag benutten om de patiëntjes van „Zonneveld", „Ipenoord" en „Welgelegen" fruit aan te bieden, vrijdag 14 september: rustdag voor fee, corsocomitéleden en publiek. zaterdag 15 september: middagcorso van 3 tot 5 uur, par cours Goes-oost (Bergweg), avond corso van 810 uur, 10.30 uur vuur werk in Valckeslot. y^AAA^AAAA^^AAAAAAAAAArtAWVWVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAnAAnAnAAAAAAAAArtAAAAArWUWiyWWUWWVWWWWWWVAAAAA^AAAAAAWWVWWVAJ OUDE BEKENDE BIJ P.Z.C.-WANDELTOCHT MUSICI IN DE V.S. MIKKEN OP GOES MET MEER DAN GEWONE BE LANGSTELLING "heeft de secreta ris van de stichting „Zeeuws Fruit corso", de heer W. van der Linde te Goes, dezer dagen een enveloppe ge opend, die hem uit het verre Ameri ka bereikte. Was het uiterijjk van de enveloppe veelbelovend, de inhoud was gewoon sensationeel: „Wjj willen op 15 september aan het fruitcorso in Goes deelnemen", schreef de „ad ministrative officer" Fred Calandra van de „Fralinger Stringband" uit Philadelphia. De secretaris van het corsocomité is er héél even een beetje wit van rond de neus geworden. Stel je voor: een Amerikaans strijkorkest, bestaande uit zestig man en voor het grootste deel verkleed als Indianen (65%) en cavaleristen (35 voor Goes en voor alle bezoekers aan het cor so zou dat niet minder dan een sen satie zijn. Alleen al te bedenken, dat ze in de V.S. van het Zeeuws Fruit corso hebben gehoord.... Nuchter redenerend stelde de heer Van der Linde vast, dat in de brief nergens over de financiële aspecten van de Europareis van de „Fralin ger Stringband" werd gesproken. Een kleine rakensom leerde hem al spoedig, dat een reis van Phila delphia naar Goes v.v. per vliegtuig enkele slordige tienduizendjes zou kosten. Daarbij gevoegd, dat de brief pas eind augustus in Goes arriveer de, is het zonder meer duidelijk, dat dit jaar echt geen Indianen deel zul len uitmaken van de corsostoet. We vertellen echter geen geheim als we onthullen, dat het corsocomité overweegt de Amerikaanse muzi kanten volgend jaar uit te nodigen- Als men twaalf maanden de tijd heeft, is het wellicht mogelijk de fi nanciële kant van de zaak rond te krijgen. Hoewel briefschrijver Fred Calan dra de heren van het fruitcorso in het ongewisse laat over de vraag hoe hij aan de wetenschap is geko men, dat op 15 september a.s. een fruitcorso in Goes wordt gehouden, is hij met zijn mededelingen van het muziekgezelschap bijzonder duide lijk geweest. De band, zo valt uit de brief op te maken, is in Amerika een veel gevraagd showkorps. Strijkor kesten hebben in de Verenigde Sta ten nu eenmaal een grote reputatie opgebouwd. Het gezelschap uit Philadelphia wil door zijn bezoek aan Goes mede bewerkstelligen, dat het bekendheid in de gehele wereld krijgt. „Als U ons uitnodigt, beloven we U een uitstekende voorstelling", verzekert de briefschrijver. Jammer voor hem en voor Goes, dat het feest dit jaar niet zal doorgaan. Mogelijk kan Zeeland de Amerikanen volgend jaar als gasten begroeten! gende prijs en waren daar zo trots op dat ze maar meteen een wandelclub oprichtten. De club kreeg de naam „Emma" en aanvankelijk kreeg ook niemand bui ten de Emmastraat toegang tot de nieuwe vereniging. Meisjes wilden zij er helemaal niet bij hebben, ook niet uit de eigen straat1 Uiteraard bleek dit niet vol te houden, al weken de 13 knapen twee jaar lang niet van hun standpunt af. In 1959 volgde een hele reorganisa tie. Enkele ouderen vaders en zwa gers van de jongelui deden hun in trede en namen de bestuursfuncties over. „Emma" groeide, ook met leden van buiten de Emmastraat en later zelfs van buiten Axel. In 1960 waagden de meisjes opnieuw een DOging om de „Emma"-gelederen binnen te dringen en er was zelfs een buitengewone vergadering nodig om de jongens van het nut daarvan te overtuigen. Ze capituleerden, maar voorwaardelijk!! De meisjes mochten meedoen maar dan minstens met een groep van twaalf tegelijk. Ook dat lieten de „dame3" niet op zich zitten en op 30 mei 1960 werd hun afdeling opgericht „Emma" groeide hard en nu kort na de viering van het eerste lustrum telt de vereniging 170 leden, waar van de helft dames. Hoewel de ge middelde leeftijd van de leden zo rond de 13 a 14 jaar ligt, zijn er een paar „uitschieters". Het oudste lid is de 59-jarige mevrouw Koster-Koekkoek en de jongste is de 6-jarige Margré Hoebé. „Emma" blijft ook niet meer binnen de provinciegrenzen want vorig jaar deed de club voor de eerste maal mee aan de Apeldoornse vierdaagse. Dit jaar gingen zelfs 13 leden naar Apel doorn. 3n l hun wandelclnbje tot een bloeien- Apn |-Y"| Dl C IPC de sportvereniging zou uitgroeien. \J LCI I IIIC'OIC'3*** Enthousiast geworden door deelname aan een Rode Kruiswandeltocht, be- Die reizen trekken overigens wel sloot een stel knapen uit de Axelse een bijzonder zware wissel op de Emmastraat, op Hemelvaartsdag '57 kaspositie. Een voorbeeld. Een mee te lopen met een wandelmars te doodgewoon reisje van Axel naar Kruiningcn. Zij behaalden er een ne- Goes met 4 a 5 groepen (plm. 100 ONDERWEG STAAT FRUIT OP JULLIE TE WACHTEN..." Als U op zaterdag 8 september aanstaande tijdens de P.Z.C.- wandeltocht langs de Beveland se fruitboomgaarden de beken de schlager „Zórg, dat je d'r bij komthoort zingen, dan heeft dat bepaald niets te ma ken met een zekere meneer „Do- rus", die z'n gehoor aanmaant het eens bij de marine te probe ren. Neen, tien tegen één zullen de klanken van dit lied worden geproduceerd door de meisjes en jongens van de Axelse wan delsportvereniging „Emma", die het succesnummer van „Dorus" met een kleine variatie tot hun clublied hebben gemaakt. „Emma" uit Axel zal ook dit jaar weer present zijn op de P.Z.C.-wan- deltocht. Voor de derde maal in suc cessie. In 1960 namen de Axelse wan delaars (sters) deel met vier groepen. Zfl veroverden een le, een 3e, een 6e en een 9e prijs. Vorig jaar trokken zij zelfs met vijf groepen naar Beve- lands centrumstad. De resultaten wa ren iets minder overtuigend, maar toch keerden zij huiswaarts met een 2e en een 3e én met drie groepsprij- zcn. Een uitstekend resultaat voor de nog jonge wandelsportvereniging, die in 1957 werd opgericht. De „geboorte" van „Emma" mag be slist eens worden gememoreerd, om dat do jeugdige pioniers toen geen ogenblik hebben kunnen vermoeden leden) kost aan busgeld 228. en aan bootkosten nog eens 40. Dezelfde moeilijkheden dus als alle andere sportverenigingen in Zeeu wseh-Vlaanderen „U kunt wel begrijpen dat ook wij al tijd achter de acties voor vrije veren hebben gestaan", verzekerde secreta ris J. de Putter ons. Voorzitter J. Pi- cavet beaamt dit. „In de zomermaan den is er meestal om de 14 dagen er gens in de provincie een wandeltocht. Meestal willen we allemaal mee. Maar met 2 of 3 leden uit één gezin loopt dat in de papieren en dan ge beurt het wel dat moeder zegt: „blijf maar eens een keertje thuis Maar beide bestuursleden hopen toch dat op 8 september a.s. weer een hon derdtal clubleden aan de P.Z.C.-wan- deltocht in Goes zal deelnemen. „Ik heb in ieder geval al twee bussen be steld", zegt voorzitter Plcavet. „Wel hoop ik dat dit jaar de or ganisatoren van jullie krant een beetje duidelijker zullen zijn met hun adviezen bij de af mars", voegt hij er lachend aan. toe. „Verleden jaar zeiden ze bij het vertrek: Onderweg staat er fruit voor jullie". En wij maar kijken, links en rechts van de weg maar nergens iemand met fruit gezien. Totdat plotseling iemand uit de groep de veron derstelling opperde dat men na tuurlijk de volbeladen fruitbo men had bedoeldTien tel len later was ik heel m'n groep kwijt maar gelukkig was er geen enkele controleur in de buurt „Emma" uit Axel organiseerde in 1961 voor de eerste maal een „Be vrijdingswandeltocht". Deelname 780 wandelaars! Op zaterdag 22 septem ber a.s. wordt de 2e „bevrydings- tocht" rondom Axel gelopen. Deelna me van o.m. een groep Polen uit Vlïssingen. Afstanden 5, 10, 15 en 25 kilometer. „Emma'' rekent dit jaar op 1000 deelnemers! Extra treinen, boten en bussen zullen zaterdag 15 september a.s. worden inge legd om de grote verkeersstroom naar Goes op te vangen. Van Roosendaal af wordt om 13.50 uur een extra trein ingelegd en van Vlissingen af zelfs twee: om 14.15 uur voor het middagfruitcorso en om 19.15 uur voor het avondcorso. Van Goes uit vertrekken na afloop van het corso drie extra treinen in de richting Vlissingen: om 17.34 uur, om 22.31 uur en om 23.34 uur. Naar Roo sendaal zullen geen extra treinen rijden. De N.V. Streekvervoer Walcheren zorgt om 13.20 uur present te zijn in Vlissingen met een aantal extra bussen. De tijd van vertrek voor extra bus sen uit Middelburg is 13.45 uur. Terug naar Walcheren ryden naast de nor male dienstregeling bussen om 17.30 uur en om 23.25 uur. De Auto Maat schappij Zeeland op Zuid-Beveland rijdt de gehele dag met zijn voertuigen park vrijwel af en aan tussen Goes en de Bevelandse dorpen. Ook de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland blijven niet achter. Ook hier zyn er „extra's" en wel op de veerdienst KatsZierikzee (23.15 uur) en KruiningenPerkpolder (23.20 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11