Eerste hulpzending naar Perzië Voorlopig geen D.A.F. in de middenklasse .Executie Italianen was oorlogsnoodzaak" Onderzoek naar de aankomst van Indonesiërs op Misool Maar Eindhoven zit niet stil I K2r 1 Huiseigenaar wil Bobbie D. kwijt als huurder Dominee vergat de ringen Thant pleit voor meer hulp aan arme landen AMSTELVEEN TREKT 8 MILJOEN UIT VOOR CULTUREEL CENTRUM DRIE DODEN OP EILAND MAN Geen gevoel van schuld Chef-regisseur verliest geding tegen opera T.V.-TEAM NAAR TEHERAN IN DEN HAAG NOG BERAAD Gouverneur de 28ste naar Nederland WOENSDAG 5 SEPTEMEER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LOCKHEED ELÊCTRA II Van Doorne ontkent geruchten: (Van een onzer verslaggevers) De Daf automobielfabrieken te Eindhoven ontkennen zoals de Financial Times weet te melden dat in Eindhoven gewerkt zou worden aan de voorbereidingen voor de produktie van een midden klasse wagen met een cylinderin- houd van 1200 tot 1500 cc. „Zo gesteld is het erg voorbarig", aldus een zegsman van de Daffabrieken, „maar het is logisch, dat wij altijd voor de toekomst blijven werken, dat we al tijd alle mogelijkheden overwegen. Mis schien komt er wel een grotere perso nenwagen, maar als dat gebeurt, zal dat werkelijk met binnenkort zijn. De .voor bereidingen voor een dergelijke produk tie nemen jaren en jaren in beslag, als wo nu tot zo iets zouden besluiten, duurt het misschien wel vijf jaar, voor er iets uitkomt;. De produktie van de „Daf 750" is eigenlijk net goed op gang gekomen. We kunnen nu eindelijk eens even tot Niets concreets Hot is wel zeker, dat men te Eindho ven verder werkt maar ook, dut er nog niets concreets is. Vast staat ech ter ook, dat wanneer Daf met een nieuwe, grotere wagen komt, dit ze ker geen conventionele wagen zal zyn. Het uitbrengen van zo'n wagen op de keiharde Europese marlet, juist in de middenklasse, zou zelfmoord betekenen. Het is dan ook wel zeker, dat voortge borduurd zal worden op de variomatic- transmissie. Het staat vast, dat deze ook als transmissie voor grotere vermo gens te gebruiken is „theoretisch zelfs voor autobussen, maar dan wordt de materiaalkeuze wel moeilijk", zegt men in Eindhoven en dan ook als zo danig gebruikt zal worden teneinde een wagen met een geheel eigen karakter op de markt te brengen. Motor verdubbelen De plannen als men hiervan al mag spreken in dit stadium zjjn beslist nog niet verder dan dit soort overwe gingen. Over de eventuele motor voor deze wagen wordt nog met geen woord gerent. Hel moet echter niet uitgesloten geacht worden, dat men speelt met de gedachte, de motor van de Duf-750 te „verdubbelen". Er is een aanwijzing in deze richting. De Daf-molor lijkt vcel op een „halve" volkswagenmctor. Bij het eerste ont werp was het opvallend, dat men niet (Advertentie) haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen RECHTSSPRAAK. Rechter Michael Zlmnicr uit Buffalo in de Amerikaanse staat New York. heeft een naam gekre gen voor zijn „praktische aanpak^' van verkeersovertredingen. Voorbijgangers kregen daar onlangs weer een staaltje van toen ze tot hun verbazing Zimmer uit een raam op de tweede verdieping zagen buigen en hem tot een automobi list hoorde zeggen: „Laat hem 'm eens lopen". Enkele seconden later kon men een au tomotor op volle toeren horen draaien- De rechter trok even zijn hoofd naar binnen en stak het vervolgens weer uit het venster. „Niet ontvankelijk", riep hij nnar beneden. En Walter Weil, een "3-jarige inwoner van Buffalo die was aangehouden omdat zijn auto een de fecte geluiddemper zou hebben, reed Weg. Hij had zijn zaak gewonnen. de eenvoudigste oplossing voor de ont. steking heeft gekozen twee bobines met onderbreker doch het systeem, dat gebruikt wordt voor vier- en meer- cylindermotoren mot stroomverdeler. Wij menen te weten, dat dit destijds ge daan is met de gedachte, dat wanneer men ooit de motor zou willen „verdubbe len", de elementen voor het ontstekings mechanisme reeds aanwezig zijn. Het uitbrengen van een nieuwe, grote, Daf-personenwagen is dan ook niet in de eerste plaats een technisch doch voor namelijk een economisch probleem. Zal een dergelijke wagen kunnen concurre ren? Heeft men de beschikking over hot. kapitaal om tot de enorme investering voor de produktie van een dergelijke wagen over te gaan? Heeft men be schikking over gronden om de fabriek uit te breiden? Het zijn vragen, waarop men in Eindhoven voorlopig liever geen antivoord geeft. Men geeft slechts toe, dat de Daf 750 geen eindpunt, is. Naar wij vernemen heeft de eigenaar van de woning Fagelstraat, 84 in Am sterdam een kort geding aangespannen tegen de huurder van dit pand, de 25- jarige souteneur Bobbie D. In deze wo ning zijn onlangs een meisje en een ge scheiden vrouw aangerand en ernstig mishandeld. De huiseigenaar accepteert Bobbie D. niet langer als huurder en wil een uit spraak van de president van de Amster damse rechtbank, dat de huurovereen komst kan worden beëindigd op grond van „onbehoorlijk gebruile van het. ge huurde". Het korte geding dient op 10 september voor de president van de rechtbank. Soldaat zonder rijbewijs maakt 7 auto's zoek (Van onze correspondent) De brigade van de koninklijke marechaussee heeft de 20-jarige dienstplichtig soldaat H. L. uit Rotterdam gearresteerd, die gedu rende de laatste maanden niet minder dan zeven auto's heeft zoekgemaakt. De methode van de jongeman was om een onbeheerde en leegstaande nieu- auto te stappen en er dan zolang :e te rQden tot de benzine op was. Het voertuig werd dan ergens netjes gepar keerd maar zo onopvallend dat de eigen aar weken kon zoeken voor hij zijn bezit weer terug had. De soldaat heeft dat spelletje gespeeld in Den Haag, Rotter dam, Amsterdam. Scheveningen en an dere plaatsen. HQ toerde nu met veel bravoure rond in de legerplaats 't Har de. waar een luitenant argwaan kreeg. Intussen is de koninklijke marechaussee er in geslaagd alle verdwenen auto's op te sporen, alsmede een door L. ont vreemde draagbare radio, die hij uit een van de auto's had meegenomen. Een bijzonderheid is dat L. geen rijbe wijs heeft rnaar niettemin alle wagens keurig en zonder een schrammetje af leverde. Ongelukken heeft hij nergens veroorzaakt. (Van onze correspondent). Ook in Elspeet kent men de gewoonte b|j kerkelijke huwelijksplechtigheden om voor de dienst de trouwringen aan de predikant te overhandigen, die deze symbolen van trouw dan Zo werd ook dezer dagen in een kapel te Stavcrden een huwelijk kerkelijk bevestigd, maar zowel dominee als bruidspaar vergaten de hele ringen- ceremonie Nu was er voor deze trouwerij een predikant van elders overgekomen en op weg naar huis, ver van Elspeet ontdekte de wel eerwaarde heer tot zijn schrik dat hQ de tastbare bewijzen van eeuwige trouw nog in zijn zak had. Gelukkig was de P.T.T. er ook nog, zodat de ringen toch weer in Elspeet terug gekomen zijn. Straaljager op basis Eindhoven verongelukt Gistermorgen om ongeveer kwart over negen is op de vliegbasis Eindhoven een Nederlandse straal jager (een Thunderstreak F-84-F) verongelukt. De Belgische piloot van het toestel, een kapitein-vlie ger-instructeur is omgekomen. Het verongelukte toestel maakte deel uit van een formatie van vier straal jagers die opstegen van de basis. Het vierde toestel van deze formatie boor de zich kort nadat het van de baan tas los gekomen en nadat het landings- estel al was ingetrokken in de grond. do startbaan in een bouwland terecht, waar het in brand vloog. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De Belgische piloot was een kapitein vlieger die gestationeerd was op de Belgische basis Florennes. Hij woonde ook in het plaatsje Florennes. De man was gehuwd. HQ was in verband met de gezamenlijk Belgisch-Nederlandse vliegersopleiding op de Nederlandse ba sis geplaatst. Schiphol vertrokken met de eerste zending goederen voor het gebied, dat door aardbevingen is getroffen. De zending omvat 500 sets bloedplasma, 50 tenten voor 1,00 personen, kinderkleding, blikjes melk en duizenden stukjes zeep. Waarnemend secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft in zijn in leiding op het jaarverslag, uit te brengen op de komende zitting van de algemene vergadering die op 18 september begint, verklaard, dat hij de verdeling tussen arm en rijk „veel wezenlijker, ernstiger en uit- e'ndelijk ook gevaarlijker" acht dan de verdeling van de wereld „op ideologische grondslagen". Armoede, ziekte, honger en analfabetis me tasten volgens hem niet alleen de waardigheid van de mens aan, maar bedreigen de stabiliteit van de regerin gen, doen de spanningen toenemen en zijn een gevaar voor de internationale vrede. De rijkere landen moeten meer hulp geven en deze hulp zou in steeds grotere mate via de V.N. gegeven kun nen worden. Thant meent, dat de algemene vergade ring der V.N. „het parlement van de mensheid" moet worden. Desondanks is hij voorstander van initiatieven ter op lossing van internationale problemen, genomen buiten de volkerenorganisatie om Als men kan spreken van een „ver trouwenscrisis" in de V.N., dan ging het hier toch om een voorbijgaande fa se. Hij geloofde dan ook, dat de wereld organisatie „krachtiger dan ooit als vredesmacht uit deze crisis te voor schijn zou treden". Wat de financiële moeilijkheden van de V.N. betrof de ze zrjn zoals bekend ontstaan doordat vele landen in gebreke zijn gebleven gelden te verschaffen voor het werk van de organisatie meende Thant, dat „men moet verwachten dat deze moeilijkheden zullen voortduren". Niet temin geloofde hij dat de landen-leden stappen zullen doen om de financiële vraagstukken tot oplossing te brengen. Met vijf stemmen tegen (van de V.V.D.) en negentien stemmen voor heeft de ge meenteraad van Amstelveen besloten een krediet van f 7.839.000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een cultureel centrum aan het Plein 1960 te Amstelveen. Burgemeester D. Rijnders noemde dit laatste besluit van de zittings periode het belangrijkste van de 1428 besluiten die de raad de af gelopen vier jaar nam. In deze ja ren steeg het aantal inwoners van Amstelveen van 36.900 tot 51.000. Het aantal woningen steeg met 55 procent nameirjk van 8900 tot 13780. Bij de grootte van het plan voor het cultureel centrum, ontworpen door het architectenbureau prof. Van den Broek en Bakema te Rotterdam, is rekening gehouden met de groei van Amstelveen bin nen niet al te lange tijd tot 100.000 inwoners. Het centrum krijgt o.m. een zaal voor ruim 900 bezoekers. Deze amfitheatersgewijze zaal zal ook geschikt zijn voor het hou den van sportuitvoeringen. Voorts komt er in het centrum oa. een bioscoopzaal met 350 plaatsen, en kele kleinere zalen, foyers en een koffiebar met expositieruimte. Naar het A.N.P. nader van bur gemeester Rijnders verneemt hoopt men het plan over vier jaar gerealiseerd te hebben. De twee zijvleugels van het centrum waar o.m. gevestigd zullen worden een café-restaurant met zij- en dakterras (voor ongeveer 470 per sonen) enkele vergaderzalen een kelderruimte voor het beoefenen en enkele kantoren, worden par ticulier gefinancierd. De grootte van dit door particulieren te inves teren bedrag is volgens burge meester Rijnders nog niet defini tief. Op vragen uit de raad of de zaal voor 900 personen niet te hoog is gegrepen voor Amstelveen, antwoordde burgemeester Rijn ders dat het centrum nodig is om de gemeente compleet te maken. De Junior Grand Prix Races voor motoren, die dinsdag op het eiland Man werden gehouden, hebben drie doden geëist. De 20- jarige Thomas Pratt, die voor het eerst aan deze wed strijden deelnam, overleed on middellijk na zijn val. De beide andere slachtoffers waren Char les Robinson en Geoffrey Pren tice, respectievelijk 38 en 24 jaar oud. Prof. Leibbrand voor rechters: 9V Een rechtbank in Stuttgart, be staande uit beroeps- en lekenrech- ters, heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen de 48-jarige professor Kurt Leibbrand, ver- keersdeskundige van internationa le bekendheid, die beschuldigd wordt van moord in minstens zes entwintig gevallen en van poging tot moord in minstens vijf geval len. Opnieuw ongeregeldheden door Mosley Volgens de tenlastelegging zou Leib brand, die in juli vorig jaar in arrest werd gesteld, doch drie maanden later na borgstelling van een som van 250.000 Duitse mark voorlopig op vrije voeten werd gelaten, in augustus 1944 als com mandant van een compagnie soldaten nabij de Zuidfranse plaats Avignon zonder noodzaak en zonder vorm van proces een groep Italiaanse vrijwilligers van het Duitse leger hebben laten neer schieten. Leibbrand, die ter terechtzitting alle schuld ontkende gaf na voorlezing der dagvaarding op zeer zelfbewuste wijze een beschrijving van zijn levensloop en de verschillende functies, die hij, ook na de oorlog, in West-Duitsland had be kleed. In 1950 vestigde hij zich in Zü- rich als adviseur voor verkeersproble men, in welke hoedanigheid hij voor tal van steden in Duitsland en andere lan den adviezen uitbracht. Ook de Haagse Tramwegmaatschappij had zijn advies ingeroepen, doch deze opdracht werd hem met nog andere na zijn inhechte nisneming ontnomen. Geschokt Volgens Leibbrand werden in Zuid- Frankrijk ongeveer vierhonderd Duit se militairen dooi' verzetsstrijders vermoord. Leibbrand zei daarom ge schokt te zijn geweest, dat in de dag vaarding wort gesproken van het neerschieten van Italianen „zonder oorlogsnoodzaak". Hij heeft altijd, zo zei hij, het vertrouwen gehad van zijn manschappen, zowel voor als na het neerschieten der Italianen. Op 21 augustus was een vrachtauto- colonne van een naburige compagnie door part'isanen overvallen en de Italia nen van deze eenheid waren naar de verzetsstrijders overgelopen en hadden hun eigen kameraden beschoten. Daarop had de regimentscommandant na lang durig overleg bevolen, alle Italianen dood te schieten. Leibbrand was daar over, zo zei hij, vertwQfeld geweest. Uit militair oogpunt was dit doodschieten ongetwijfeld noodzakelijk geweest. In alle legers ter wereld werden muiters „in Gods naam" doodgeschoten. Geweten Hij had toen naar de stem van zijn ge weten gehandeld. Het was slechts moge lijk de plichtsgetrouwen te redden als de plichtverzakers gestraft werden. De uit voering van het bevel had hij zonder preciese aanwijzingen aan een luitenant opgedragen. Hij wist niet waar de Italia nen doodgeschoten werden en kon zich ook niet herinneren rapport omtrent uit voering van het bevel gekregen te heb ben. Enige dagen later was hij gewond geraakt. De Duitser Wolf-Dieter Ludwig heeft een tegen de directie van de Nederlandse Opera waarvan hij chef-regisseur is aangespannen kort geding verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend zijn eis, onver wijld in de gelegenheid te worden gesteld zijn werkzaamheden die hij voor zijn ziekte verrichtte vol ledig te hervatten, afgewezen. De president achtte de stelling van Lud wig onhoudbaar dat hQ recht heeft de zelfde werkzaamheden te verrichten. Dit zou er op neerkomen dat hij deel neemt aan het beleid van de Nederlandse Ope ra. Daargelaten dat de Nederlandse Opera heeft betwist dat Wolf Dieter Ludwig alle door hem opgesomde werk zaamheden zou hebben verricht en dat vele van deze werkzaamheden slechts vaag zijn omschreven, komt het de pre sident van de rechtbank in de gebleken omstandigheden voor dat de eisen van Ludwig in haar algemeenheid onhoud- zijn --1 i In Loudens East End heeft Sir Oswald Mosley met zijn fascistische beweging opnieuw moeilijkheden veroorzaakt. Een grote menigte stond hem op te wachien om hem te bekogelen. Omringd door een lijfwacht wilde Mosley ztjn toespraak beginnen, toen de politie in greep. Op zijn terugtocht werd de fas cistenleider weer aangevallen. Op de foto wordt een demonstrant door drie politiemannen weggedragen. i wegens de tussen partQen chillen - omstandigheden voor dat de eisen van in 1 v w w érnstige meningsverschillen over het te voeren operabeïeid en wegens de houding van Ludwig, die zich niet wenst te voegen naar het directiebeleid. De president heeft overwogen dat hij van de Nederlandse Opera niet kan ver langen dat zij Ludwig daarom op dezelf de voet als voorheen in het operabeïeid laat deelnemen. Volgens de rechtbank president moet het de gedaagde in de omstandigheden zoals die tussen par tijen zijn gebleken vrijstaan de eiser door de hem toebedeelde taak niet ge heel van karakter verandert. De heer Ludwig overweegt van dit vonnis appel aan te tekenen 6Q het gerechtshof. Dichter E. C. Cummings overleden Maandag is in het Memorial Hos pital van North Conway (New Hampshire) de Amerikaanse dich ter E. E. Cummings op 67-jarige leeftijd overleden na een kortston dige ziekte. Cummings werd beroemd door zijn prachtige, explosieve, eigenwijze en t slotte ook invloedrQke gedichten, die 0- heel anders van opzet waren dan het geen men gewend was. Cummings had bij een studie van klas sieke werken ontdekt dat een nieuwe zin nooit met een hoofdletter begon. Dat leidde er toe, dat hQ ook hoofdlet ters ging vermQden, zodat hij tenslotte zelfs zijn eigen naam geheel in onder kast schreef; Vandaag vertrekt een NCRV- filmfceum, bestaande uit Dick van Bommel, regisseur, en Di- dier van Koekenberg, came raman, per vliegtuig van Schiphol naar Teheran, ten einde een documentaire te vervaardigen over de gevol gen van de recente aardbe vingen in Perzië. WetfioudersDerfeiezing De wet houders verkiezing van gisteren heeft voor Den Ilnog geen definitieve oplossing gebraeht. De verkozen wethou ders G. \V. HQlkema en mr. M. Vrolijk (beiden p.v.d.a.) hebben hun hcnoemiiig in beraad gehouden. Definitief geko zen werden in Den Haag de heren W. A. Schouten en .1. A. M. li. Damoiseaux (beiden k.v.p.), R. m. van Reenen (prot. chr.) en A. .1. Dnnkelnian (v.v.d.). In Amsterdam werden wethouders mr. A. do Roos, mr. R. van den Bergh (p. v.d.a.) herkozen, evenals mr. F. H. C- van Wljck (k.v.p.) en nieuw gekozen dr. P. J. Koets (p.v.da.), mr. T. C. M. A. Elsenburg (k.v.p.) er. J. Tabak (prot. otterdam heeft voor het eerst een vrouwelQke loco-burgemeester, t.w. wet houder mej. mr. J. Zeeienberg (p.v.d.a.). Overige wethouders in Rotterdam zijn R. Langerak en H. W. Jcttinghof (nieuw) beiden van de P.v.d.A., J. U. Schilthuls (v.v.d.), G. Z. de Vos (k.v.p.) en H. Buvinck (u.r.). Dc- structuur van het college bleef ongewQzigd. VANDAAG AANTAL „BLIJVERS" BEKEND Patrouilles van de Nederlandse strijdkrachten stellen op het ogen blik een onderzoek in naar een mel ding van de bevolking, volgens wel ke enige dagen geleden op het ei land Misool ongeveer 250 Indone sische infiltranten zouden zijn ge signaleerd. De Nederlandse autoriteiten betwijfelen of hier inderdaad sprake is van een nieu we landing. Men gelooft eerder, dat het hier gaat om een groep van ongeveer 70 infiltranten, die enkele weken gele den met speedboten op Misool landde en daarna naar Fak Fak is doorgevaren. Dc mogclQkheid, dat deze groep thans weer naar Misool is getrokken achtte men niet denkbeeldig. Ondanks het wantrouwen van de com mandant van de Nederlandse strijd krachten omtrent de juistheid van melding, heeft men generaal Rikhye di rect op de hoogte gebracht, deze heeft de melding doorgegeven aan Thant. Enige waarnemers van de Verenigde Naties, die op Misool aanwezig zijn, ne men deel aan het onderzoek van de Ne derlandse militairen. Ook de Indonesische delegatie, die vorige week in Hollandia aankwam, is op de hoogte gesteld. Twee Indonesische officieren, onder wie generaal Wiranata Koesoema zijn op het ogenblik samen met de leider van de waarnemers van de Verenigde Naties, overste Melin en brigade-generaal Eek hout op tourree door Nieuvv-Guinea. Zij zullen waarschijnlijk vandaag een bezoek aan Misool brengen. Blijvers Alle ambtenaren in Nieuw-Guinea hebben thans bQ hun chefs een ver klaring ingediend, of zQ al dan niet willen blijven doordienen onder het bestuur oer Verenigde Naties De gegevens zijn te Hollandia ver zameld. Men acht het mogelQk, van daag een overzicht te publiceren. In gesprekken met een aantal hoge ambtenaren vernam de verslaggever van het A.N.P., dat de voorwaarden, zoals deze uiteindelijk luiden, vele ambtena ren hebben doen besluiten, enige tQd aan te blijven. Afscheid gouverneur Gouverneur PJatteel zal Nieuw-Guinea op 28 september verlaten. Op die dag zal hem te Biak een groots afscheid worden bereid, zowel door burgers als door de militairen. De dag tevoren zal dr. Platteel afscheid nemen van de gemeenschap te Hollan dia. Gisterochtend is te Hollandia de Pa kistaanse brigade-generaal Said-Ud Din gearriveerd. HQ is de commandant van de politietroepen der Verenigde Naties voor Nieuw-Guinea, die door Pakistan zullen worden geleverd. Congres Maandag begint in Hollandia een natio naal congres van Papoea's. Het zal twee dagen duren. De initiatiefnemers, de he ren Tanggahma en Wajoi, hebben aan vertegenwoordigers van alle politieke richtingen .n Nieuw-Guinea een uitnodi ging gezonden om het congres, dat zal worden gehouden in het gebouw van de Nieuw-Guinearaad. bij te wonen. Zowel de binnenlandse politieke situatie als de buitenlandse situatie, voorzover Nieuw-Guinea daarbjj betrokken is, zul len worden besproken. Het uitgangs punt is, dat men zich wil verenigen in het verlangen naar de volledige onafhan kelijkheid van West-Nieuw-Guinea in I960. Van de conclusies waartoe men op het congres zal komen, zullen de Ver enigde Naties, de Indonesische en de Nederlandse regering op de hoogte wor den gesteld. Het Wereldgebeuren Leren en afleren De heer Robert Sargent Shriver (46) zwager van president Kennedy en door de laatste in maart van het vorig jaar benoemd tot hoofd van Amerika's jongste experiment op internationaal terrein, het vredeskorps. is uit hoofde van zijn functie op (wereld)reis. Het is de tweede tournee, die de heer Shriver maakt door de zestien landen, waarin thans vredeskorpsleden werkzaam zijn en deze tweede trip is dubbel zo aange naam als de eerste omdat het zo voor spoedig gaat met het proefkonijn van Kenndy. De vrees van sceptische Ame rikanen, dat het vredeskorps een toe vluchtsoord zou worden voor beatniks en nozems of halfzachte idealisten is niet uitgekomen. „Het korps is in tegendeel een verzamelplaats voor hardwerkende, serieuze jonge Ameri kanen, die hun land in het buitenland een boel goodwill bezorgen," zo meent leider Sargent Shriver. Zelfs in Nigeria is men bijna het incident van vorig jaar herfst vergeten toen een zelfingenomen, groen collegemeisje toonde niets ran de hogere doeleinden van het vredeskorps te hebben begrepen en het werk van maanden en van al haar collega's in de Westafrikaanse staat met enkele regels op een prentbriefkaart verknoeide. Miss Margery Michelmore had niets anders om naar huis te schrijven, dan dat „die Afrikanen toch zo vreselijk vreemd zQn en alles zo heel anders doen dan „wij In de States". Kortom het was daar in Nigeria eigenlijk maar een belachelQke situatie en de bewoners zouden van de Amerikanen nog heel wat moeten leren. Natuurlijk moest juist deze Amerikaan se mededeling aan het thuisfront worden onderschept en gepubliceerd. Gevolg: was een enorme rel, die slechts met moeite kon worden gesust door Mary onmiddellijk terug te trekken. Het gaat nu weer wat beter in Nigeria. Hoe snel de bevolking iets van haar Amerikaan se leermeesters weet op te steken blijkt uit het feit, dat zelfs Mary Michelmore. die de Nigeriaanse leefwQze zo komisch vond, volgelingen heeft gekregen in de korte tijd, dat zij in Afrika was: de ne gerstudenten maken tegenwoordig bij elke gelegenheid die zich voordoet de vredeskorpsers belachelijk. Maar toch gaat het goed vindt Sar gent Shriver. In alle landen die hij aandoet ontvangt hij de dank van de regeringen en dezer dagen kwam zelfs uit Djakarta het bericht, dat pre sident Soekarno, die verzekerd heeft weinig moeite te zullen hebben met de opvoeding van duizenden nog in het stenen tijdperk levende Papoea's tot be schaafde burgers van zQn miljoenenrijk, belangstelling heeft voor de hulp van het vredeskorps. De geruchten zijn niet door het Indonesische kabinet beves tigd, maar feit is dat Shriver van zijn reisschema afweek en enkele dagen in de Indonesische hoofdstad doorbracht. Waarover hij heeft gesproken is echter niet onthuld. We kunnen er naar gissen, wanneer we nagaan wie Shriver feitelQk is. Voor hQ begon met aan dit project van president Kennedy leiding te ge ven was hij directeur van „Merchandise Mart", een van de voornaamste han delshuizen in de wereld, dat gecontro leerd wordt door Joseph P. Kennedy, de vader van de Amerikaanse president, die aan deze zaak ettelQke van zijn mil joenen te danken moet hebben. Shriver is gehuwd met een zuster van de presi dent en men kan dus gerust zeggen dat hij nauwe contacten met het Witte Huis onderhoudt. Het is dus ook wel mogelijk, dat een persoonlijke boodschap van Kennedy hem naar Djakarta heeft gevoerd. Temeer omdat het bedrQven van amateurdiplomatie een geliefkoos de hobby is in de Verenigde Staten, waar het zoals bekend ook gebruike lijk is, dat de president beste en min der beste baantjes verdeeld onder zQn kennissenkring. Men kan zich dan ook licht voorstellen, dat op een goede avond rond de open haard de president wat rechter ging zitten in zijn schommel stoel en met een kuchje de aandacht van de familie trok. Verwachtingsvolle blikken op de man in de schommel stoel en daar kwam de aap uit de mouw: een vredeskorps. Prachtidee nietwaar. De familie zal waarschijnlijk met be heerste geestdrift hebben geknikt en daarna zal men misschien nebben na gegaan wie er voor de leiding in aan merking zou kunnen komen. Zo is wel licht Robert Sargent Shriver gekozen, zoon van een bankier, rechtsgeleerde, thuis in economische wetenschap en praktQk, net als de president nog jeug dig en bovenal enthousiast. Zo zou het gegaan kunnen zijn. Zeker weten doen we het natuurlijk niet. Mogelijk dat eens de memoires van John F. Kenne dy ons zekerheid verschaffen. Wat men wél met zekerheid kan zeggen is dat Shriver na twee jaar vredeskorps-in-de-praktijk met meer plezier dan ooit tevoren zijn taak iedere dag opnieuw weer aanvat. Er zijn dan ook gunstige berichten over de re sultaten in de wereld. Een jonge Ame rikaan, die een boer in India hielp met de bouw van een kippenhok ontdekte tot zQn schrik, dat de man een sikkel-en- hamer-embleem op het in aanbouw zijn de project wilde plaatsen. Na la.ng de- bateren kreeg hij het zover, dat de man met de versiering wachtte tot het ge bouwtje voltooid was. Hier is dus van een overwinning sprake. Er is ook an der prettig nieuws over het vredeskorps. Tot nu toe zijn er onder de duizend wer kende en ca. vijftienhonderd in oplei ding zijnde korpsleden twintig bruilof ten gevierd. Zelfs is op 16 mei ran dit jaar in datzelfde moeilijke Nigeria de eerste vredeskorpsbaby geboren. Vader en moeder, die het uitstekend maken, geven beide les aan een Nigeriaanse school. Er zQn ook huwelijken bekend tussen Amerikaanse vredeskorpsers (sters) en bewoners (sters) van het land, waaraan zij hun beste krachten geven. Dat is misschien wel de grootste stap naar *<*t moeilijkste doel, dat Shriver en zQn mensen willen bereiken: het kweken van beter begrip tussen Amerika en de rest van de wereld. Velen hebben in het begin sceptisch tegenover dit streven gestaan. maar steeds meer mensen erkennen, dat het vredeskorps met zijn huisvrouwen, schil ders. onderwijzers en verDleegsters ter rein wint. Dezer dagen kwam in New York Sue Curry thuis. Zij was als mede werkster aan de Operation Cross Roads Africa, een organisatie die al vóór het vredeskorps soortgelijk werk deed zon der er echter zoveel voor hetaald te krijgen vredeskorpsers krijgen even veel salaris als mensen in vergelijkbare functies in het land waarin zij werken en zij vertelde wat zij de Massa: in Tanganyika zoal had geleerd. Dat was onder meer de twist. Maar de Massai hadden ook haar iets bijgebracht, na melijk hun oorlogsdans. Dat is nu een van de pluspunten van het vredeskoros- werk. Niet alleen de onderontwikkelde gebieden worden geholpen, maar ook meisjes als Margerv Michelmore leren er wat van. JOHN F. KENNEDY ...fijn korpsdat vredeskorps...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3