PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „AKKOORD MET INDONESIË IS IN STRIJD MET DE GRONDWET" Dodental in Perzië over de 10.000 ZOMER 1962 IN ZEELAND: TOCH DRUKKER Inbreuk op grondslag van het staatsbestel Katanga aanvaardt herenigingsvoorstel Ben Bella weigert Algiers op te geven Nota K.V.P.-leden hij verslag Tweede Kamer over overeenstemming met Indonesië: Nogmaals: Willy Krogmann Vreemd Sympathieke receptie 205e jaargang - no. 208 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer e ZierlHzee: red tel 2425 adra. tel 1. Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv 4,- Tneez. med. 8 s tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 125) w. Losse nummers 15 cent. Bureaus: .stburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; „Brieven Dur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 4 sept. 1962 De Tweede Kamer heeft gisteren het voorlopig verslag uitge bracht over het wetsontwerp betreffende de overeenkomst piet Indonesië over Nieuw-Guinea. De ministerraad heeft gistermid dag dit verslag besproken. Verwacht wordt dat vandaag de me morie van antwoord van de regering zal verschijnen. Donderdag komt de Tweede Kamer bijeen voor de openbare behandeling van het wetsontwerp. Enige leden, te weten mr. K. van Rïjckevorsel en de heren H. C. W. Moorman en Ch. J. I. M. Weiter, allen K.V.P., hebben, gebruikmakend van het hun in het reglement van orde toegekende recht bij het afde- lingsonderzoek. een nota ingeleverd. Bij het onderzoek van dit wets ontwerp in de afdelingen der kamer bleek, zo vangt het voorlopig verslag aan, dat de grote meerderheid van de leden bereid was, zij het op uiteenlopende gronden aan de gevraagde goedkeuring van de met Indonesië gesloten overeenkomst haar medewerking te verlenen, althans niet te onthouden. conflict met Indonesië te brengen voor de Algemene Vergadering der V.N.? Zou zij daardoor niet meer ge legenheid gehad hebben haar stand punt uiteen te zetten en met name te wijzen op de beschavingsarbeid, welke op Nieuw-Guinea door Neder land werd verricht en welke zou worden onderbroken door overdracht aan Indonesië? ,Die beschavingsarbeid dreigt verstoord te worden door de vervanging van het Nederlandse gezag door het Indonesi sche, omdat Indonesië op dit ogenblik een zo ernstige financiële en economi sche crisis doormaakt, dat het volsla- ren machteloos is voor een niet afzien- lare periode ook maar in de verte de taak van Nederland over te nemen", dus dit lid. 'Door verschillende leden zijn enkele praktische vragen en opmerkingen ge daan, ojn. met betrekking tot de repa triëring van de militairen. Voorgesteld ").a. om de militairen een vergoeding geven voor hun speciale diensten. Enkele leden maken zich voorts zorgen over het materieel en vrezen, dat dat in Indonesische handen zal vallen. De meerderheid gaat met de overeenkomst akkoord, het resultaat van de onder handelingen toejuichend of betreurend, maar dan toch aanvaardend. Enquête Enkele leden tenslotte pleiten voor een parlementaire enquête over de periode sedert 1945, nu definitief een einde is gekomen aan het bezit van wat nog restte van het voor malige Nederlands-Indië. Dit zou te meer zin hebben, omdat juist de regeringspolitiek t.a.v. Indonesië geen voorwerp van onderzoek van de enquêtecommissie 1940-1945 is geweest. In de nota van de drie K.V.P.-leden wordt de volgende afwijkende me ning kenbaar gemaakt: „Door de ter goedkeuring voorge legde overeenkomst wordt afgewe ken van de grondwet. Immers de Nederlandse regering brengt de Papoea's, de bevolking van weste lijk Nieuw-Guinea, Nederlandse onderdanen onder Indonesisch be stuur. De Nederlandse regering verleent aan dit bestuur de wetge vende macht over deze onderdanen zonder enige beperking, zodat de Nederlandse regering aan de In donesische regering de macht ver leent om bij Indonesische wet het gebied van Westelijk Nieuw-Gui nea bij Indonesië in te lijven, de volledige heerschappij over de Pa poea's en over hun land uit te oe fenen en bij de wet de Papoea's tot Indonesiërs te verklaren". Aldus de heren Van Ryckevorsel, Moor man en Welter In een nota, die aan het voorlopig verslag is toegevoegd. In deze nota wordt voorts o m. opge merkt, dat de overeenkomst een in breuk is op de grondslag van het Ne derlandse staatsbestel. Ook wordt de overeenkomst strijdig genoemd met let ter en geest van het handvest der Ver enigde Naties, strijdig met de door de Algemene Vergadering van de V-N. aanvaarde dekolonisatie-resoluties, strijdig met het Atlantisch handvest Capitulatie De ondertekenaars van de nota zeg gen voorts de regeling van het zelf beschikkingsrecht ondeugdelijk te achten. Is de regering niet van me ning gebleven, dat de met dreigend militair geweld afgedwongen over eenkomst van 15 augustus 1962 in wezen een capitulatie is, zo vragen de ondertekenaars. Enkele andere leden uit de lcamer-com- missies, die deze nota niet mede hebben ondertekend, verklaarden niettemin met de inhoud daarvan in grote lijnen te kunnen instemmen. Een der ondertekenaars heeft aan de nota enkele beschouwingen toegevoegd, waarin hij er o.m. zijn misnoegen over uitspreekt, dat de onderhandelaars de Nederlandse regering en het Nederland se parlement onder zo zware druk heb ben gezet, wat de tijd aangaat binnen welke over het bereikte resultaat moet worden beslist. Waarom niet in V.N.? Waarom heeft de regering, aldus dit lid, toen haar bleek van een gewij zigde opvatting van de Amerikaanse regering, er niet naar gestreefd het Voor een in Amstelveen bij het grote winkelcentrum te houden meubèlten- toonstélling is maandagochtend een Ïirote koepel neergezet. £>e tentoonstel- ingsruimte bestaat uit een metalen ge raamte, dat overtrokken is met een enorme lap plastic. Tijdens de construc tie van een en ander werd bijgaand aar dige plaatje gemaakt. Welke zekerheid? Heeft de regering, aldus deze onder tekenaar van de nota, goede rede nen om aan te nemen dat van het akkoord Van Royen-Soebandrio in de praktijk meer terecht zal komen dan indertijd van het akkoord Van Royen-Roem? Zo ja, welke zijn die redenen? Zijn die gelegen in de trouwe nakoming door Indonesië van met dat land vroeger gesloten over eenkomsten, gedane beloften of ge maakte afspraken? Zo ja, kan de regering dan voorbeelden van zoda nige nakoming aangeven? PRINSES MARGRIET BEGINT STUDIE IN LEIDEN Prinses Margriet heeft gisterochtend haar intrede gedaan in het Leidse universitaire leven. Zij bevond zich onder de vele honderden eerstejaars die in de Pieterskerk dè opening bij woonden van de traditionele eerste- jaarsdagen. Prinses Margriet heeft na een studie van een jaar in Mont- peUier in Frankrijk besloten een kor te rechtenstudie in Leiden te volgen. Zij heeft haar intrek genomen in dezelfde studentenkamer in de wo ning Rapenburg J/5 waar ook haar oudste zuster prinses Beatrix tijdens haar studie verbleef. Prinses Mar griet wandelde met enige studie vriendinnen van haar woning naar de Pieterskerk waar zij zich voegde bij de velen die de welkomsttoespraken van de rector magnificus en. de praeses facultatum zouden aanhoren. Deze eerstejaarsdagen geven de nieuwe studenten gelegenheid kennis te maken met het milieu, waarin zij de komende jaren zullen vertoeven. In de Pieterskerk werd het woord, gevoerd door de nieuwe rector magnificus, prof. dr. 8. Dresdendie wees op de noodzaak dat studenten een juiste verhouding Weten te vinden tussen de hantering van het vrije avontuur der wetenschapsbeoefening en de verplichtingen die uit het aanvaarden van een taak voortvloeien, In enigszins gelijke geest sprak ook de praeses facultatum de heer G. F. Pieters die tevens de nadruk legde op de noodzaak aan het studentenleven deel te nemen. Foto: Prinses Margriet tijdens een wandeling op Rapenburg ADENAUER: „Engeland hoort er ook bij" Het staatsiebezoek dat presi dent De Gaulle vandaag aan West-Duitsland begint, be wijst, dat beide landen voor goed de politiek hebben vaar wel gezegd, die Europa eens tot de rand van de afgrond bracht, aldus heeft gister avond de Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Aden auer verklaard. Het Frans-Duitse bondgenoot schap, aldus Adenauer in een ra diotoespraak, „is de basis van een Westeuropese, geheel Westerse politiek. De tijd is voorbij dat Moskou het ene land tegen het andere uit kan spelen". In een opmerking die vooral ge richt was tot zijn luisteraars in het buitenland, zei Adenauer, dat de Frans-Duitse vriendschap te gen niemand gericht was. „Duits land cn Frankrijk willen zich niet afscheiden van de rest van de we reld". Honderden jaren, zo vervolgde De Gaulle, „hebben de twee volken als vijanden tegenover elkaar ge staan, met elkaar oorlog gevoerd. Maar dat is nu afgelopen. Duitsers ïn Fransen hebben erkend dat ïiun vijandschap niet alleen hen zelf maar geheel oorlog tot aan de rand van de afgrond bracht. Thans willen Frankrijk en Duits land samen aan hun toekomst bouwen, samen hun gemeenschap pelijke problemen oplossen. Begrip tussen Duitsland en Frankrijk is de hoeksteen van een grotere Eu ropese eenheid. Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden hebben zich al aaneengesloten in de kolen en staalgemeenschap, in Euratom en in de Europese eco nomische gemeenschap". Adenauer sprak de hoop uit dat Engeland zich bij de Euromarkt zou aansluiten. „Wij hopen ook dat de politieke eenheid van Eu ropa waarnaar wij streven in de naaste toekomst tot stand zal ko men, ondanks de moeilijkheden die er op dit ogenblik nog zjjn", aldus i de Westduitse bondskanselier. «tfwwwvwwvwwwwwwwvwwvwwvwv T Torige week hebben wij op deze V plaats geschreven over het optre den van doctor Willy Krogmann tijdens het Friese Philologencongres te Frane- ker. Zoals men zich zal nerinneren be trof het hier een nogal omstreden Duit ser, die in het begin van de oorlog in Friesland in opdracht van de bezet tingsautoriteiten een twijfelachtige rol heeft gespeeld. Vóór het congres reeds werd kritiek op dit optreden gehoord, kritiek die echter zoals wij vorige week uiteenzetten in zoverre voorba rig was, dat betrokkene zelf niet in de gelegenheid was gesteld zijn standpunt over de omstreden feiten uiteen te zet ten. „Welke mening heeft dr. Krogmann nu over zijn rol in 1940 in Friesland en vooral: wat denkt hij thans over het na- tionaal-socialisme en de grote schuld, die het Duitse volk in de oorlogsjaren op zich heeft geladen", zo schreven wij en we voegden er aan toe: „Als dr. Krogmann een wijs en oprecht man is, zal hij zonder twijfel zo verstandig zijn om vrijdag vóór zijn wetenschappelijke lezing een duidelijke verklaring af te leggen". Welnu, dr. Krogmann heeft vorige week vrijdag een verklaring afgelegd, zodat het thans mogelijk is een definitieve mening over deze onver kwikkelijke zaak te formuleren. Wij hebben de bewuste verklaring zaterdag j.l. gepubliceerd. Zij kwam er op neer, dat Krogmann het betreurde dat het oorlogsrumoer hem als lid van de Duitse weermacht in de bezettingsjaren in Friesland had gebracht, dat hij echter niet bij de S.S. of de S.A. was geweest en tenslotte dat hij er zich over verheugde dat on danks de diepe kloof, toen ontstaan, de hand weer was uit gestoken. Dat was alles! De conclusie van Nederlandse kant kan, geloven wij, kort zijn: Herr Doctor Krogmann heeft er niets van begrepen! Herr Doctor behoort duide lijk tot de Duitsers, die tijdens de oor log niets hebben geweten en niets heb ben vermoed en sindsdien voortdurend met schalen onschuld in de weer zijn om er de blanke handjes in te wassen. Hij is zich van geen kwaad bewust, de ze arme geleerde. Vervelende dingen gedaan in Friesland tijdens de oorlog? Nou ja: Sie wissen, Befehl ist Befehl! Neen, deze oogkleppenfiguur hoort niet thuis op een Nederlands spreekgestoel te. De Fryske Akademie heeft er fout aan gedaan hem uit te nodigen. Overi gens zal deze instelling dat nu wél be grepen hebben, vermoeden we. IN HONGKONG 128 DODEN Het dodencijfer tengevolge van de wer velstorm Wanda, die vorige week Hongkong teisterde, is gestegen tot 128. 'vvvwwwwvwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwwvwvwwvwwwwv\ Binnen gestelde termijn Uit welingelichte bron is verno- nisatie die door de Verenigde Naties wordt aangewezen om de financiën van men, dat het plan van de Verenig de Naties voor hereniging van Kongo is aanvaard door de presi dent van Katanga, Tsjombe. Volgens dit plan mag Tsjombe zijn ad ministratieve autonomie in Katanga grotendeels behouden en is ook een flink deel van de buitenlandse valuta welke Katanga vooral met de mijnbouw ver dient voor hem. Het antwoord is in Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga, door minister van buitenlandse zaken Kimba aan de V.N.-vertegenwoordiger Mathoe over handigd namens de op reis zijnde pre sident. De regering van Katanga verklaart, dat zij het besluit Kongo een federale grondwet te geven, met enthousias me heeft ontvangen. Wensend dit kardinale doel te verwezenlijken, stemt zy van harte in met het ge hele plan dat de algemene principes van de te omschrijven oplossingen vertegenwoordigt, heet het in het antwoord. Katanga stemt er mee in onmiddeliyk tot de federale begroting by te dragen door zijn inkomsten te delen zoals in het plan is aangegeven en door zijn buiten landse valuta te sturen naar een Kongo aan te passen, aldus staat in het antwoord. In het algemeen geeft het plan de cen trale regering het beheer over het le ger en de politie van Kongo, over de douane, immigratie en staatsburger schap, over de internationale betrekkin gen politieke en economische en over de post- en elektrische verbindin gen van het land. Tsjombe behoudt de leiding van de plaatseiyke politie cn het plaatseiyk be stuur en de plaatseiyke handel en dien sten. Hy mag daartoe ook belastingen heffen. Inmiddels heeft Katanga ook een pro test laten horen. Geprotesteerd werd te gen de legering van oen bataljon Kongo lese troepen op de basis Kamina in Ka- tanga. De basis is in handen van de V.N. Dg Kongolezen zouden deel uitma ken van de V.N.-macht en door de lucht zijn overgebracht. Op de tweede dag na de aardbe vingsramp in Perzië zijn de schat tingen over het aantal doden en zwaargewonden opgelopen tot 20.000 of meer. Premier Assadollah Alam verklaarde, dat hij na de verschillende berichten die by hem binnenkwamen, rekent met een doden- en zwaavgewondencijfer van ruim 20.000. Hij voegde eraan toe, dat dit cij- fer misschien nog zal stygen. Een woordvoerder van de premier zei, dat ver over de tienduizend mensen, misschien wel 20.000 of meer zijn om gekomen. Voor een verslag van het. rampgebied zie pagina 8. Troepen rukken verder op Willaya vier ontruimt de kasbah De geestelijke vader van het poli tiebureau in Algerije, Achnied Ben Bella, heeft gisteren in Oran ge zegd dat troepen die aan zijn bu reau trouw zijn, opdracht hebben gekregen „koste wat kost" op te rukken naar Algiers. BABY IN WIEG GESTIKT (Van onze correspondent.) Gistermiddag is het dertien maanden oude dochtertje van de famitie Pypers in de Herman Gorterstraat te Blerick in liaar wiegje gestikt. Toen de moeder het kind wilde verzor gen en by het wiegje kwam, zag zij dat de kleuter voorover met het ge zichtje in het kussen lag. De levens geesten van het kindje waren toen reeds geweken. Ben Bella sprak met de pers kort nadat loyale troepen het dorp Boghari op 128 km van Algiers waren binnenge rukt, en later Champlain op slechts on geveer 80 km van de hoofdstad bereik ten. De oprukkende troepen behoren tot het militaire district zes. Boghari viel onder druk van de ongeveer tweeduizend zwaarbewapende en ge motoriseerde Ben Bellistische solda ten. De vierhonderd soldaten van willaja vier, dat tegen Ben Bella is gekant, trokken zich eruit terug. Ben Bella beweerde dat de totale sterk te van het Algerijnse leger tussen de 130.000 en 150.000 man bedroeg. De Al gerijnse staat kon zich de „luxe" van zo'n groot leger niet veroorloven, zei hy. Om die reden, vervolgde hij, had het lolitiebureau voorgeschreven, dat het eger op vredessterkte zou worden ge bracht, willaja drie en vier tot verzet prikkelend. Het politieke bureau heeft intussen ont kend dat Franse troepen zondagavond in de kasbah van Algiers geschoten den hebben. Dit was beweerd door zegs lieden van willaja vier. Soldaten van dit district hebben zich gisteren uit kasbah teruggetrokken en zijn vervan gen door troepen van willaja drie, Ben Bella's heftigste tegenstanders. Waarom is niet bekend Voorlopige seizoenbalans leert: Alleen: exodus vein toeristen kwam veel vroeger dan in andere jaren HET TOP-SEIZOEN van de zomer 1962 is weer voorbij. Opnieuw hebben vele duizenden vakantiegangers in Zee'und het slecht ge troffen met het weer. De zon de grote verkoper in de kuststrook was bijzonder schriel met haar stralen. Regen en een gure wind, veel bewolking: dat was het weerbeeld van de drukste toeristen maanden. Voor de derde maal in successie. En toch, de algemene indruk van de V.V.V.-experts is: weer iets drukker dan vorig jaar. De maand mei was rustiger dan in 1961, omdat pinksteren er niet in viel. Juni: goed tot uitstekend. Deze maand kan cigcnljjk al voor 95% by het hoofdseizoen worden getrokken. De eerste drie weken van juli lever den een gevoelige terugslag op. Het bijzonder slechte weer was daaraan duidelijk debet. De grootste klap kwam op 7 augustus, toen een „herfststorm" tientallen kampeerter reinen voor meer dan do helft „schoonveegde". Daardoor is de exodus, de grote afvoer van de toe- ristenstroom eigenlijk veel eerder be- Bijvoorbccld voor de omzet in nehrandolie, in badpakken, in ijs. De zomer van 1962 was er weer een voor dikke truien, voor elektrische kacheltjes, voor uitstapjes naar de stad. In ieder geval was het wel zo: de toeristen kwamen. Vakanties wa ren geregeld, pensions besproken en plaatsjes op de campings besteld. Weer of geen weer. De schaarse uur tjes zonneschyn werden op strand en terrasjes zo veel mogelyk uitge buit. De gasten van Zeeland lieten zich niet onmiddeliyk ontmoedigen. Iedere avond kroop men de tent, de kampeerzolder, de caravan of de pen sionkamer binnen met het idee: „Morgen zal het wel beter worden..." Dat hielden met name de kam- eerders vol tot de nacht van 6 op augustus, toen een windkracht ne gen, een uitzonderlijke zomerstorm ervoor zorgde dat het vakantieleven op de Zeeuwse campings een onmo- gelykheid werd. Gedesillusioneerd laaide men de kletsnatte, hardvoch tig gevelde tenten in en toen was er nog maar één doel: zo snel mogelyk naar huis. Op één dag beleefde Zee land toen een uittocht van meer dan 10.000 vakantiegangers. Exploitan ten van kampeerterreinen zagen het met lede ogen aan. De klap heeft tot gevolg gehad, dat augustus vooral op de kampeerterreinen geen over bezetting meer opleverde. „NOG NIET KLAGEN" peerterrein-beheerder in Zoutelande. In Koudekerke kwam het eind juli en in de eerste dagen van augustus nog vaak voor, dat kampeerders naar elders moesten worden verwezen. Daarna niet meer. Toch verwacht men ln het gemeentehuis weinig ver schil in de cyfers van de gastensta- tistiek in vergeiyking met vorig jaar. V.V.V. Gadzand meldt voor wat be treft de hotels, pensions en zomer huizen ook een bezetting „die goed te noemen is". „Alleen voor de cate gorie bedrijven, die het moet hebben van de dagjesmensen is liet een fias co geworden", zo voegde de infor matiedienst er aan toe. In Renesse registreerde men alleen in de eerste helft van jnli een geringe terug gang ten opzichte van 1961. Opvallend in de „toeristen-bevolking" van de afgelopen maanden was de toeneming van het aantal Nederlan ders. Vooral de „caravaimers" uit het eigen land hebben de Zeeuwse kust in het afgelopen jaar „ontdekt". Een andere in het oog lopende ontwikke ling is de steeds grotere spreiding van de vakantiegangers over de ge hele provincie. „Men zoekt de rust in pensions en hotelletjes, die zeker een tiental kilometers van strand en duinen verwijderd zijn", zo vertelde ons de directeurvan de provinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp. In Noordgouwe, Dreischor, maar ook in de Zak van Zuid-Beveland. „Einde- ïyk zien we dan nu een antwoord op ons streven: spreiding van het toe risme over tijd en ruimte... Overi gens moet men een eventuele weer slag van drie zomers met abomina bel slecht weer achter elkaar niet bagatelliseren. Met name waarschuw de de heer Oskamp tegen het opdrij ven van de pryzen voor huur van ge meubileerde huizen en huisjes. „Ten slotte kan men voor 200 per week ook een huisje aan de Rivièra huren. En dan wordt U zon gegarandeerd..." De resultaten van het toerstensei- zoen 1962 zijn dus op 't eerste gezicht vrij goed. Ondanks het feit, dat De Bilt weer recordcijfers heeft geregis treerd: drie zomerse dagen (boven 25 graden C.) tegen negentien normaal in de afgelopen maanden... Er is opnieuw een psychiatrisch on derzoek gelast in de strafzaak, die bekend is geworden als „de Baarnse moord". Dat is al het tweede onder zoek: er zijn nu drie deskundigen aan gewezen, die geruime tijd nodig zullen hebben voordat zy rapport kunnen uit brengen. De openbare behandeling van deze zaak zal daardoor nog wel maan den op zich laten wachten, wy weten niet op welke gronden tot deze stap is besloten, zodat een gefundeerd oordeel daarover achterwege moet blijven. Maar het moet ons wel van het hart, dat de gang van zaken rond deze af faire op de buitenstaander een vreemde indruk maakt. Bij de aanhouding van een der verdachten hebben zich enkele incidenten voorgedaan, die hier en daar zelfs aanleiding gaven tot het uiten van de zeer krasse beschuldiging van „klas- sejustitie". Nu dus weer een nieuw psychiatrisch onderzoek van vele maan den. Is het wonder, dat de buitenstaan der zich afvraagt of de betrokkenen hier met meer dan gewone omzichtig heid worden behandeld? Laten wy ho pen, dat te zijner tijd als het mo ment van de openbare zitting daar is deze indruk volkomen onjuist zal blij ken te zyn. Tot zolang zal men het oor deel moeten opschorten. Tandaag is het een soort „dolle dins- V dag": alle Nederlandse gemeente raden komen byeen voor dè beëdiging van de raadsleden en voor de verkiezing van de wethouders. Voor de kranten mensen is zo'n dag haast nog drukker dan een „gewone" verkiezing. Er is heel wat kunst- en vliegwerk voor nodig om alle nieuwe (en oude) wethouders keu rig op tyd in de krant tè krijgen. Niet temin wordt dat graag gedaan, want de krant is voor de burgerij nu eenmaal hét middel om kennis te nemen van het geen zich in het gemeentehuis afspeelt. In Haarlem heeft men daartoe vandaag een nog directere mogelijkheid gescha pen: na de eerste vergadering van de raad houden B. en de nieuwgekozen W.'s mét de raadsleden een receptie ter kennismaking voor de burgerij. Wij vinden dat een sympathieke geste. Er wordt niet ten onrechte voortdu rend geklaagd over het weinige con tact tussen de vertegenwoordigers en de vertegenwoordigden. Elk middel om dat te verbeteren dient te worden aan gegrepen. indien het althans uitvoerbaar is. Hopelijk heeft dit Haarlemse initia tief succes! N.G.-Raad wil voor meer mensen Nederlanderschap De Nieuw-Guinearaad heeft tijdens een gisteren gehouden zitting een motie aangenomen betreffende de door de re gering voorgestelde intrekking van de wet op het Nederlandse onderdaanschap van niet-Nedcrlanders. De motie, die werd ingediend door mr. J. de Rijke, beoogt die groepen van met-Nederlan ders, die niet behoren tot de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea, het recht te geven om ongeacht hun verblijfplaats voor de Nederlandse nationaliteit te op- Het gaat hier om een groep van naar schatting 7000 personen, onder wie de maatschappelijke Nederlanders, de Am bonezen, de Keiezen en vele Chinezen. Volgens de heer De Rijke kan men van deze groep niet verlangen, dat zy zonder meer overgegeven wordt aan een vreemde nationaliteit. Waarschyn- lijk zal, naar de heer De Rijke ver wachtte, ongeveer dertig procent van alle niet-Neaerlanders bij een eventuele keuze-mogeiykheid voor de Nederland se nationaliteit opteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1