AARDSCHOK BRENGT ROUW OVER PERZIE Cuba krijgt Russische wapens Tyfoon over Hongkong Chaos na gevechten in gebied van Algiers ZEELAND KIEST MORGEN WETHOUDERS Gewonden komen met bussen vol hoofdstad Teheran binnenrijden N.G.- Raad gaat met overdracht akkoord Hele dorpen van de aardbodem weggevaagd Aantal doden loopt in de duizenden.... Rode Kruis gestart met reddingsacties OOGGETUIGEN VERTELLEN VAN CHAOS EN TRIESTE TONELEN Eerste schip met repatrianten Koningin Juliana helpt Perzië TOT DUSVER 47 DODEN GETELD Ben Bellisten veroveren stad BLOEMENWEELDE IN ZUNDERT Indonesisch parlement geelt zijn goedkeuring ROTTE EIEREN VOOR BRITSE NEO-NAZI'S NEDERLAND TROK NAAR DE STRANDEN 205e jaargang - no. 207 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W Leertouwer Vlissingen Walstraat 68-60, tel - - Zierikzee: red tel 2425 adm. tel G. A. de Kok. Abonnementsprijs 6. mw,. vu.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Gc i. Min. per adv. 4.— Ingez. mod. 3 tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct regel (min. 1 8,00 per kw.; fr. oer post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: -ed. 7853, adv. 5213). Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; ir. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 3 sept. 1962 Wim Groenewegen: winnend doelpunt Pagina 3 Perzië is zaterdagavond door een ramp getrof fen. Een aardbeving heeft het noordwestelijk deel van het land geteisterd en duizenden slachtoffers gemaakt. De laatste berichten spra ken gisteravond van meer dan 5500 doden. Volgens het seismologisch instituut van de uni versiteit van Uppsala in Zweden was de schok honderd maal zo sterk als de aardbeving die in 1960 de Marokkaanse stad Agadir verwoestte. De vereniging van de Rode Leeuw en Zon - het Perzische Rode Kruis - zei dat het aantal slachtoffers veel groter was gebleken dan men aanvankelijk had verwacht. In een over de radio voorgelezen communiqué van de vereniging van de Rode Leeuw en Zon werd gezegd dat in de landstreek Daranisfa- han, nabij Ghazvin, een van de gebieden die het zwaarst werden getroffen, 3000 men^n de dood haden gevonden. „De toestand lijkt op een nationale ramp", al dus de vereniging. „Vele dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt en er zijn geen overleven den. Ooggetuigen beschreven de getroffen plaatsen als „triest en hope loos". Moeders van dode kinderen weigerden de lijkjes af te staan aan de reddingsploegen, die ze wilden begraven. Anderen sloegen zicli voortdurend tegen het hoofd, huilend en weeklagend en voedsel weigerend. tweehonderd gewond bij een reeks aardschokken bezuiden Napels. Dinsdag van de afgelopen week deden zich aardschokken voor in Zuid-Italië, Griekenland, Joego slavië, Malta en Kreta, waarbij één persoon werd gedood en een aantal gewond. Dr. Hossein Khatibï, voorzitter van het Perzische Rode Kruis, deelde cisteren in Teheran mee dat het aantal doden met het uur stijgt. Het dagblad Ettelaat berichtte dat in een dorp in Ghazvin van de duizend in woners maar zeventic levend onder het puin vandaan gehaald waren. Bussen met gewonden In vier andere dorpen met een totale bevolking van 800 zielen, waren maar vijftig personen gered. In het dorp Avaj, gelegen tussen Ghaz vin en Hamadan, zijn 1500 mensen om gekomen. Gisteravond kwamen bussen en vracht wagens vol gewonden in Teheran aan, die naar tien speciaal aangewezen zie kenhuizen werden vervoerd. Het Perzische Rode Kruis heeft naar het getroffen gebied 1000 tenten, een rijdend ziekenhuis, 50 ton levensmid delen en 4000 dekens gestuurd. De Perzische luchtmacht heeft drie vliegtuigen uitgestuurd om het rampgebied vanuit de lucht te obser veren. Men verwacht in Teheran de terugkomst van de Sjah, die vakan tie houdt aan de Kaspische Zee. Een bericht, dat de stad Isfahan door de aardbeving was getroffen, is later officieel ontkend. Het Nederlandse Rode Kruis zal zo spoedig mogelijk 250 sets bloedplasma, 50 tenten en een hoeveelheid dekens naar Perzië zenden. Tevens is besloten girorekening 777 open te stellen voor giften ter leniging van de nood van de slachtoffers van de ramp. De aardschok van zaterdag was de derde grote in twee weken. Op 21 en 22 augustus werden in Zuid- 1 talie achttien mensen gedood en In Moskou is gisteravond officieel be kendgemaakt, dat de Sowjet-Unie en Cuba een overeenkomst hebben gesloten voor de levering van wapens aan het regiem van Fidel Castro om wat zij noemen „de bedreigingen van agressieve imperialistische elementen tegen Cuba" te bestrijden. De Sowjet-Unie. aldus het communiqué, zal Cuba helpen bij de bouw van een ijzer- en staalfabriek en drie van der gelijke, reeds bestaande fabrieken, hel pen uitbreiden. Zaterdagochtend is de „Zuiderkruis" met Foto: bedroefde kennismaking met een 600 repatrianten uit Nieuw-Guinea aan I kille Nederlandse septembermorgen, boord in Amsterdam aangekomen. I (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana heeft een tele gram van deelneming gezonden aan de sjah van Perzië in verband met de aardbeving, die Perzië ge troffen heeft. Daarnaast heeft de koningin een bedrag ter beschik king gesteld ter leniging van de eerste nood van de bevolking. Ten aanzien van de vraag of het st; siebezoek, dat de koningin en de prins alsmede de twee oudste prinsessen voor nemens zijn de volgende maand aan Perzië te brengen, als gevolg van de ramp zal worden verschoven naar een latere datum, was gisteravond nog niets bekend. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst zei, dat het op dit ogenblik nog te vroeg is hieromtrent al een beslissing te verwachten. Onder de gegeven omstandigheden lijkt het dus niet helemaal zeker, dat het staatsiebezoek volgende maand door zal De wervelstorm „Wanda", die zaterdag over de Britse kroonkolonie Hongkong is geraasd, heeft aan zeker 47 personen het leven gekost, aldus is gisteren offi cieel te Hongkong bekendgemaakt. Het aantal slachtoffers zal waarschijn- opgezweepte uit het bin- lijk nog stijgen, als het water van de getijgolf zich nenland zal hebben teruggetrokken en reddingsploegen de wrakstukken hebben doorzocht. „Wanda", die gepaard is ge gaan van windsnelheden van 26 km per uur en een getijgolf. is door de te Hong kong verschijnende bladen de ergste wervelstorm genoemd, dia de kroonkolo nie sinds 1937 heeft getroffen. Het centrum van de storm lag precies boven Hongkong en heeft hier ongeveer 30.000 personen dakloos gemaakt. Vele van de slachtoffers bewoonden bouwvallige hutten, die door de vloed meer dan 400 meter landinwaarts wer den geworpen. Drs. Korthals: „geen gouverneur" Bij zijn terugkomst uit de Antillen heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A*. Korthals, zaterdagochtend op Schiphol cate gorisch tegengesproken, dat hij ambities zou hebben voor het gou verneurschap. „Ik weet dat die ge ruchten de ronde doen", zo zei hij, „ik weet ook waar ze vandaan ko men, maar ik spreek ze volledig tegen' Schietpartij in kasbah Dit weekeinde zijn in Algerije ge vechten uitgebroken. De situatie was gisteravond zeer verward. Troepen van Ben Bella hebben een stad veroverd in Willaja 4, het mi litaire district Algiers. De stad, Boghari ten zuiden van Algiers, werd zaterdag ingenomen na een korte schermutseling met querril- la's uit Willaja 4. Gistermorgen braken bij Boghari, dat op 140 km ten zuiden van Algiers ligt, opnieuw gevechten uit onder eenheden van het Algerijnse leger. Gisteren heb ben woordvoerders van Ben Bella's po litieke bureau „ergens in Algiers" gete lefoneerd met de pers om mee te delen dat soldaten uit het vierde militaire dis trict Mohammed Khider, lid van het po litieke bureau en Ben Bella's rechter hand, hadden ontvoerd. De beschuldiging werd meteen weerlegd! door een zegsman van willaja vier, die zei dat geen leidende figuren waren ge arresteerd. Vergadering Belkacem Krim, vice-premier uit de voorlopige Algerijnse regering en te genstander van Ben Bella, verscheen op een balkon in Algiers en deelde Een beeld van het jaarlijkse bloe mencorso, dat op de eerste zondag van september door de straten van liet Brabantse plaatsje trok. Het motto van de hier op de Markt afgebeelde wagen is „Hef lelijke eendje". Russisch schot op Venus mislukt Een woordvoerder van de Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft te Washington bevestiging gegeven van berichten, gens welke de Sowjet-Unie een week geleden een mislukte poging heeft ge daan om een ruimtevoertuig in de rich ting van de planeet Venus te lanceren. De eerste berichten hierover waren af komstig van gezaghebbende personen, die echter niet tot de N.A.S.A.-kringen behoorden en die niet wilden, dat zij als zegslieden werden genoemd. het volk mee dat hij bezig was met het organiseren van een vergadering vaii alle Algerijnse leiders om aan de crisis een einde te maken. In de kasbah van Algiers kwam het gisteravond tot schietpartijen tussen aanhangers van Ben Bella en soldaten van het vierde district. Ook in de wijk Bab el Oed en andere stadsdelen werden schoten gehoord. Bij de schietpartij zou den twee mensen zijn omgekomen, een daarvan is een tienjarige jongen. Tien tallen mensen zijn gewond. T roepenbewegingen De zegsman van willaja 4 zei gister avond dat Ben Bellistisc.he troepen van willaja 5 „met trucks en tanks" opruk ten naar het noorden in de richting van Orleansvilie vanuit Bou Caid. Orlenns- vilie ligt in het vierde militaire district. Onder Ben Bellistische troepen in Inker- mann op 225 km ten westen van Al giers, heerste koortsachtige activiteit. REDDERS REDDENNA NOODSEIN BEMANNING ÉN SCHIP De onder Liberiaause vlag varende tanker Olympic Eagle heeft zaterdag geseind de 23 bemanningsleden te hebben gered van een in nood verke- rend schip in dc Rode Zee en het betrokken schip daarna te hebben opge- 1 eist als buit toen liet nog zeewaardig bleek. De 2S.000 ton metende Olympic Eagle was naar de 3000 ton metende Liberiaan „Ourana" opgestoomd na de noodsignalen te hebben opgevan- gen- Na de opvarenden te hebben overgenomen, gingen bemannigsleden van de Olympic Eagle aan boord van de Ourana en hesen er heel laconiek hun vlag. De plaats van beide schepen was niet bekend en de reden van de nood- signalen van de Ourana evenmin. De Olympic Eagle wordt vandaag in Suez verwacht. Na rumoerige zitting De Nieuw-Guinearaad heeft zater dag besloten aan de Nederlandse regering een positief advies te zenden inzake het Nederlands-In donesisch akkoord inzake Nieuw- Guinea. De uitslag van de stem ming was 12 voor, 2 tegen en 15 onthoudingen. De Nederlandse leden hadden de zaal voor de stemming verlaten. Dat voor beeld werd later gevolgd door een aan tal Papoea-gedelegeerden. Tegen stemden Kaisiepo en Kiriwaib. Tót de voorstemmers behoorden onder meer Womsiwor, Tanggahma en Bonay. Een rommelige stemming volgde op een In de Londense-voorstad Delston is het gisteravond tot een botsing gekomen tussen de bevolking en mensen, die naar zeggen lid zijn van de Britse Nationale Partij, één der drie neo-nazi-partïjen in Engeland. De mannen ranselden elkaar bebloede koppen en de partijledc-n werden in het nauw gedreven na een wilde jacht langs de steegjes van de voorstad. Spoedig daarna braken gevechten uit in een ander stadsdeel, waar de beweging van Mosley vergaderde. Nadat deze fascist twee minuten gesproken had moest hij onder politiegeleïde naar zijn auto worden gebracht onder een regen van eieren en stenen. Later zette de Britse Nationale Partij indrukwekkende zitting, waarbij de ge machtigde van de Nederlandse regering de Papoea's vaarwel toeriep en waarbij vele Papoea's dank brachten aan Neder land voor de inspanning in Nieuw-Gui nea aan de dag gelegd. Het Indonesische parlement heeft za terdag eveneens de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea goedgekeurd. Het parlement aanvaardde ook een resolutie waarin de politiek van pre sident Soekarno inzake westelijk Nieuw-Guinea werd gesteund. De pre sident werd gemachtigd onderhande lingen over deze kwestie voort te zetten. Radio Republiek Indonesië heeft zater dag gemeld, dat op 24 september de eerste V.N.-troepen op Nieuw-Guinea zullen landen. Zij zouden reizen met een Amerikaans transportschip, zo werd ge zegd. Staatssecretaris Bot heeft in een radio uitzending in Nieuw-Guinea verklaard, dat een vertegenwoordiger van Thant op 15 september naar Hollandia zal ko men om de overgang voor te bereiden met de gouverneur. Van te voren zal de ze de hoofden van dienst, de residenten, het bedrijfsleven, bet georganiseerd overleg en de missie en de zending nog consulteren. Hoewel de staatssecretaris de verstrek kende verandering voor de bevolking van Nieuw-Guinea per I oktober niet wilde vergeten, zei hij dat op die datum uitsluitend achttien topfunctionarissen vervangen zullen worden, zodat Neder land een geleidelijke overgang nog ge heel zelf in banden heeft. Prognoses en verwachtingen.... IN ALLE 89 Zeeuwse gemeen ten zetten de raden zich morgen, dinsdag 4 september, in hun nieuwe samenstelling rond de tafel. Overal hebben de agen da's twee punten identiek: de beëdiging van de dames en he ren, dia voor een nieuwe periode van vier zittingsjaren zijn aan getreden en de benoeming van wethouders. In verschillende plaatsen zal deze eerste verga dering mogelijk weinig tijd ver gen, omdat deze beide onderwer pen de gehele inhoud van de raadsagenda uitmaken. De tijd, die aan het moment voorafgaat, waarop de stembriefjes in de bus glijden is meestal veel span nender dan zo'n eerste raadszit ting zelf. Er worden fractievergaderingen ge houden, de kansen worden tegen elkaar afgewogen, men zoekt contact met de andere raadsfracties, in vele gevallen worden „afspraken" ge maakt. Soms ook is de uitslag van de wethoudersverkiezing een volsla gen verrassing. Aan de andere kant zal men de prognoses omlijnen met termen als „aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid". Het gaat dan meestal om .een samenstelling van het college, waarin geen wijziging te verwachten valt. Zo bijvoorbeeld in Vlissingen. Het ziet er niet naar uit, dat de plaatsen van liet „trio", dat de heren W. Poppe (a.r.), Ch. J. Gillissen Verschage en F. G. Smit (beiden p.v.d.a.) door een ander lid van de raad zullen worden bezet. De verschuiving by de raads- vekiezingen op 30 mei j.l., waarbij de V.V.D. 1 van de 3 zetels moest af staan aan do P.v.d.A. kan op de wet- houdersverkiczlng geen enkele in vloed hebben. Hetzelfde kan met een gerust hart van Terneuzen worden voorspeld. De algemene verwachting is dat de wethouders M. de Vos (p.v. d.a.) en H. de Meijer (k.v.p.) vrij ste vig „in het zadel" zitten. De beide partijen, welke zij vertegenwoordi gen, hebben met tien zetels een ab solute meerderheid in de 17 leden tel lende raad van Terneuzen. Ook hier noteerde men op de avond van 30 mei maai- een kleine verandering; de V.V.D. raakte 1 zetel kwijt aan de combinatie A.R.-G.P.V. Hetgeen van weinig invloed zal zijn op de benoe ming van de wethouders. In Middelburg worden geen „schok kende veranderingen" jn de samen stelling van het colleger voorzien: de wethouders A. J. Berenpas (p.v.d.a.) J. S. Hoek (a.r.) en drs. Th. Wester hout (p.v.d.a.) zijn als het ware weer de vaste kandidaten. In de plaats van wethouder A. J. Kaland (c.h.) die en kele maanden geleden tot lid van G. S. werd benoemd, verscheen toen in het Middelburgse college van b. en w. de heer W. P. J. Baars. Bij zijn be noeming heeft de heer Baars geen antwoord willen geven op de vraag of hij hieraan consequenties wilde ver binden voor een continuering van het wethouderschap in de nieuwe zit tingsperiode. Ook thans verklaart hij zic'n op dit punt „niet te willen bin den". „VERRASSING" Voor Goes zal het morgenavond nog een „verrassing" zyn of hier in de komende zittingsperiode twee dan wel drie wethouders in het college vertegenwoordigd zullen zijn. Van de protestants christelijke federatie zal, naar wordt verwacht, drs. J. Dijk graaf in het college terugkeren. Ook twijfelt men er niet aan, of de heer J. S. Vissclier (p.v.d.a.) weer een ze tel in het „dagelijks bestuur" van de gemeente Goes zal bezetten. Komt er inderdaad een derde wethou-y der in Goes dan zal dit een „nieuw gezicht" zijn, aangezien mevrouw C. A. Griep-Duinker zich uit het politie ke leven in de Ganzestad heeft terug getrokken. Op de kandidaten-Hjst van de V.V.D. kwam haar naam in mei van dit jaar niet meer voor. Het ziet er naar uit, dat de eventuele derde wethouder van Goes opnieuw uit de kringen van de V.V.D. zal worden be noemd. Verschillende fracties hebben zich in het recente verleden uitge sproken tegen een wethoudersbenoe ming uit de K.V.P,-vertegenwoordi- Voor Zierikzee bestaat er weinig twijfel rondom de benoeming van de rechtse wethouder. De Protestants Christelijke Federatie wil deze plaats opnieuw laten bezetten door de heer H. Koevoets. Het is alleen de vraag, wie van de zijde van de Partij van de Arbeid naar voren geschoven zal worden; de huidige wethouder M. C. Verheven of zijn tegenspeler binnen de fractie mr. K. A. Keuning. „VERDELEN..." In Oostburg zullen de kaarten ook wel niet anders worden gerangschikt dan ze ze op het ogenblik liggen. De zes rechtse raadsleden van het to taal van elf kunnen de twee plaat sen zogezegd weer „onder elkaar ver delen". De laatste verkiezingen heb ben slechts een ondergeschikte ver andering in 't algemene patroon aan gebracht. De oppositie drie Partij van de Arbeid, 1 Algemeen Belang en 1 zetel voor de lijst Le Nobel is wederom in de minderheid. Zodat de algemene verwachting is, dat de he ren A. P. Modde (k.v.p.) en D. Geuze (p.c.) een nieuwe periode van vier jaar aan hun wethouderschap kunnen toevoegen. Zo worden in Zeeland op het ogenblik in 89 gemeenten prognoses gemaakt. In kiesverenigingen, raadsfracties en kringen van geïnteresseerden bij de gemeentepolitiek wacht men met meer of minder spanning op de uit slag van de wethondersbenoemingen. Morgenavond zullen ze overal bekend zijn. Een week na het begin van het voetbalseizoen is gisteren in Neder'.und het strandseï- zoen begonnen, een kort sei zoen waarschijnlijk. In ieder geval is er gisteren aan de Nederlandse kust van Cad- zand tot Den Helder volop geprofiteerd van zon en zee. In Cadzand was het minstens even druk als in de vakantictop van juli-augustus. De bezoekers wa ren voor het merendeel dagjes mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Belglsch-Vlaanderen.. Voor de kust was het druk met zeilboten en waterskiërs. Hoek van Holland boekte een recorddag. De Noorderpier zag over de volle lengte van drie kilo meter zwart van de mensen. De' parkeerterreinen stonden meer dan vol, de auto's stonden zelfs tot aan het kampeerterrein. Ruw geschat trok Hoek van Holland gisteren ongeveer 100.000 mensen. NOG EEN RECORD Terheyde, tussen Hoek van Hol land en Scheveningen, heeft nog nooit zo'n drukke dag gehad. De politie had extra parkeerruimte gecreëerd op een stuk land bui ten het dorp achter do duinen. Scheveningen had het ook druk. Van een recorddag kan hier niet worden gesproken. De terrassen zaten stampvol, de pier had za terdag 14.000 bezoekers en giste ren 19.000 (voor topdagen luiden die cijfers resp. 17.000 en 21.000). Zandvoort is ook tevreden over deze eerste zondag van septem ber. De straten van het dorp ston den vol auto's, treinen en bussen voerden duizenden bezoekers aan. De uittocht van de badgasten duurde tot gisteravond acht uur. De stranden aan de Noordhol landse kust zaten vol Amster dammers. De drukte was hier gis teren gelijk aan die van een zon dag in het hoogseizoen. Het con tingent Duitsers onder de badgas ten was aanzienlijk lager 'dan paar weken geleden. Alleen ügmond verl*"g veel Duitsers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1