Papoea's in bergland worden op overdracht voorbereid Schoolhoofd slaat kind met koperen bel K.V.P. stelt wensen voor komende jaar op OAS. neemt represailles tegen verhuurder van Murats citroën KLANKBORD mmi Amerikaanse vliegtuigen zullen voedsel voor infiltranten uitwerpen Rechter„deze man moet uit het onderwijs" Stichting Volk en Verdediging VANDAAG BEGINT IN HOLLANDIA PROCES TEGEN BENDE VAN TEPI Echtgenote gaf de politie signalement Honderd miljoen voor Nieuw-Guinea VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMISSARIS DEN HAAN OP TOURNEE MR. LUNS NIET NAAR V.N. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat mi nister Luns niet naar New York zal gaan, wanneer de algemene ver gadering van de V.N., die op 18 september bijeenkomt, het ak koord over Nieuw-Guinea zal be handelen. De woordvoerder van het ministerie weigerde zich uit te laten over de rede van minister Luns' thuisblijven. Ne derland zal zijn vertegenwoordigd door mr. SchürmaDn, de permanente verte genwoordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties. Wel is het mogelijk dat mr. Luns later in het jaar naar New York gaat. Von Opel gaat met ouders van Soraya spreken De schatrijke Duitse industrieel Gunther Sachs von Opel heeft zich gisteren naar München begeven om de ouders van Soraya, de voormalige keizerin van Perzië, te ontmoeten nadat over een huwelijk zou zijn gesproken. De schrijver Frederick Sands zei dat Von Opel hem had meegedeeld dat hoewel de geruchten over een verlo ving voorbarig waren „het juist is dat ik zeer veel om Soraya geef en dat wij over een huwelijk hebben ge sproken". „Maar ik verkeer in een zeer netelige positie", zo zou hij hebben gezegd, „er zijn belangrijke factoren waar mee, van haar oogpunt gezien, reke ning moet worden gehouden, hoewel wij ons veelal interesseren voor soortgelijke dingen en van mening zijn dat wij samen gelukkig zouden kunnen zijn". Von Opel is 29 jaar oud. Hij zei dat prinses Soraya hem had uitgenodigd naar München t:e komen om haar ouders te ontmoeten. Haar vader is Perzisch ambassadeur in West-Duits- land. De commissaris voor het centrale bergland in Nieuw-Guinea, de heer R. den Haan, is een tournee begonnen in dit gebied, om de ongeveer 250.000 Papoea's die daar wonen, te weerhouden van onberaden da den bij de bestuursoverneming door de Indonesiërs in mei 1963. De heer Den Haan verklaarde voor hij aan de tournee begon, dat de Papoea's in dit gebied het voornemen hadden te kennen gegeven, de toegangen tot het bergland af te sluiten en er niemand binnen te zullen laten. De Papoea's hier, zei hij, hebben niet vergeten dat tij dens de Japanse bezetting hun voedseltuinen zijn geplunderd en hun vrouwen werden gemolesteerd. „Zij hebben toen de Nederlanders zien wegtrekken, thans zien ze dat weer en ze willen geen herhaling van wat indertijd gebeurd is". De verslaggever van het A.N.P. in Hol. landia kwam gisteren in het bezit van enkele exemplaren der pamfletten, die dinsdag en woensdag door Indonesische vliegtuigen zijn uitgeworpen om de In donesische infiltranten op Nieuw-Guinea op de hoogte te brengen van de gesloten overeenkomstover het staken van het vuren. De vliegtuigen hebben drie kleuren pam fletten uitgeworpen: een groot formulier in roodwitte kleuren, dat is ondertekend door president Soekarno, een geel pa pier ondertekend door generaal Soehar- to en een afschrift van de instructies, die het commando der Nederlandse strijdkrachten heeft uitgegeven aan de Nederlandse troepen. Opdrachten Het door president Soekarno gete kende pamflet heeft als opschrift „Bevel van de president-opperbevel hebber van de strijdkrachten der Re publiek Indonesia, opperbevelhebber van het commando voor de bevrijding van West-Ii'ian". Soekarno schrijft daarin, dat op basis van het gesloten akkoord, op 18 augustus de vijande lijkheden zijn gestaakt. Hij geeft de troepen opdracht niet meei te schieten. Aan de Indonesische infil tranten wordt opgedragen, waakzaam te blijven en zich intern te consolideren, Zij moeten zich gereed houden voor een nieuwe taak in West-Irian, aldus Soe karno. Justitie grijpt in (Van onze correspondent). De officier van justitie te Zutfen heeft zich tijdens de zitting van de politierechter in bijzonder kras se termen uitgelaten bij de behan deling van de strafzaak tegen S., hoofdonderwijzer te Beltrum (ge- meente Eibergen)Deze moest te rechtstaan wegens mishandeling. Hij had een jongen met een kope ren bel een harde klap tegen diens hoofd gegeven. De knaap liep een bloedende verwonding op van en kele centimeters lengte. Dit Is gebeurd nadat er gebeld was, om dat de kinderen na het speelkwartier weer naar binnen moesten. Het school hoofd dat hardhorend is hoorde geroeze moes. Hij zag de mond van de jongen bewegen, daarop gaf hij hem een tik met de bel. die hij nog in de hand hield. Het was niet de bedoeling, zei hij, dat het zo ongelukkig zou aankomen. Maar de scherpe rand van de bel raakte de jon gen en veroorzaakte een snede. De officier van justitie zei verstomd te staan, dat er in 1962 nog school meesters van dit kaliber schoolhoofd zijn. Deze man kan de kinderen niet eens verstaan. Hij achtte deze ver dachte volkomen ongeschikt voor het onderwijs. Omdat van hogerhand hier blijkbaar niets wordt gedaan, zal de justitie moeten ingrijpen. Je zult maar gedoemd zijn je kinderen op school te doen in de binnenlanden van Europa, waar de schoolmeesters de kinderen nog met bollen om hun hoofd slaan, zuchtte de officier. De verdachte is 60 jaar. De officier re- quireerde een boete van 200 gulden, maar daarnaast ontzetting uit de be voegdheid bii het onderwijs te dienen voor de tijd van vijf jaar. De raadsman, mr. Rooi vink, bestreed de opvattingen van de officier. Hij noemde het een ongelukkige omstandigheid dat de scherpe rand van de bel op het hoofd van de jongen is terechtgekomen. Maar nadat de dokter de jongen had behan deld kon de jongen weer gewoon naar school. Het tuchtrecht van de onderwij zer wordt thans minder sterk erkend, aldus de raadsman, maar hjj vroeg zich af of er in de toekomst geen verande ring zal komen. Hij achtte het niet be wezen dat S. de opzet heeft gehad de jongen pijn en letsel toe te brengen. Do rechter overwoog dat hier niet meer kan worden gesproken van een tucht maatregel. Hier is sprake van mishan deling. Voor mij staat vast, aldus di rechter, dat deze man uit het onderwijf moet, maar dan niet »P de wyze die de officier heeft, gevorderd. Het vonnis werd tenslotte bepaald op 150 gulden boete met twee jaar ontzeg, ging van de bevoegdheid by het onder* wys te dienen, dit laatste echter voor waardelijk met twee jaar proeftijd. J. C. VISSER VERLAAT „SOCIALE ZAKEN" In verband met zijn benoeming tot voorzitter van de llaad van Arbeid te Dordrecht heeft de heer J. C. Visser, hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, gistermorgen afscheid genomen. Tijdens een in de grote vergaderzaal van dit ministerie gehouden bijeenkomst heeft mr. J. H. Klatte, secretaris-gene raal van sociale zaken en volksgezond heid, de scheidende voorlichtingsambte naar toegesproken. Ook waren hierbij aanwezig mr. J. P. F. H. Kloppcnborg, plaatsvervangend secretaris-generaal en verschillende hoofden van afdelingen van dit ministerie. Later op de ochtend na men de heer en mevrouw Visser afscheid van pers- en publiciteitsrclaties- HOND BIJT MAN. De rechter van Shrewsbury heeft bepaald dat de hond een wettelijk toegestane handeling heeft verricht door de postbode in zijn vin- Sers te bijten. 'uffy, die door zijn eigenaar werd be schreven als „het vriendelijkste hondje ter wereld", beet de 18-jarige postbode, Richard Taylor in de vingers, toen deze z(jn hand in de brievenbus stak om de post naar binnen te schuiven. Technisch gezien, aldus de rechter, maakte de postbode zich daarmee schul dig aan het ongenood binnendringen van een vreemde woning. Het kan Richard en Duffie niet zoveel schelen wat do rechter zegt, want zij hebben vriend schap gesloten. Het pamflet van generaal Soeharto ge last „alle eenheden, die deel uitmaken van de slagorde, het bevel van de pre sident op te volgen". Voorts wordt aan alle „guerrilla's van W.-Irian" verzocht, contact op te nemen met de waarnemers van de V.N., die volgens het pamflet vergezeld zijn van Indonesische ver bindingsofficieren. Generaal Soeharto maakt in het pamflet tevens bekend, dat van de zijde der V.N. binnenkort boven Nieuw-Guinea ook voedselpakketten zullen worden uitgeworpen. V oedselpakketten Naar het A.N.Fu van welingelichte zijde te Hollandia vernam, zal het af werpen van deze voedselpakketten worden uitgevoerd met Amerikaanse vliegtuigen. Dit geschiedt, omdat Ne derland zou hebben geprotesteerd te gen een Indonesisch voorstel om het afwerpen dezer pakketten, evenals de vluchten voor het uitwerpen der pam fletten, te laten uitvoeren door In donesische Hercules-vliegtuigen. Het derde pamflet, dat evenals de twee andere is gesteld in de Maleise taal en is gedrukt op de landsdrukkerij te Djakar ta vermeldt, dat het Nederlandse com mando de Nederlandse troepen heeft meegedeeld, „dat zij thans nog slechts een politietaak vervullen en alleen van de wapens mogen gebruik maken voor zelfverdediging en beveiliging van de be volking, als het civiele bestuur daarom verzoekt". Volgens dit pamflet wordt aan de Ne derlandse militairen aangeraden, alle in cidenten te voorkomen, en besloot, de Nederlandse opdracht met de raad „in filtranten, die met wapens het eigen ge bied binnendringen, zonodig met. geweld te verwijderen". Deze foto toont, dr. Robert Soblen, de 61-jarige, in Litouwen geboren spion, die een levenslange gevangenisstraf in de V.S. te goed, heeft wegens spionnage voor Rusland, bij het verlaten van het hooggerechtshof in Londen. Dit hof heeft het appèl behandeld, dat Soblen had aangetélcend tegen hét verwerpen door het hof van zijn verzoek om vrij lating voor het verzamelen van mate riaal voor zijn verdediging. De advocaat van Soblen voerde aan, dat het Engelse deportatiebevel tegen Soblen eigenlijk een bevel tot uitzetting is dat zal leiden tot het onwettige doel een politiek ge vangene uit te leveren aan de V.S. Gisteren is in liet leven geroepen de Stichting Volk en Verdediging. Deze stichting is voortgesproten uit particu lier initiatief, met volledige instemming van de regering en tot stand gekomen in samenwerking met de raad van Ne derlandse Werkgeversverbonden, het overlegorgaan van het Nederlands Ver hond van Vakverenigingen, de Katholie ke Arbeidersbewegingen en het Christe lijk Nationaal Vakverbond en met het Nederlands Vrouwencomité. Prins Bcrnhard heeft gistermiddag, in z,ijn hoedanigheid van regent van deze stichting, tijdens een persconferentie in de Nieuwspoort in Den Haag o.m. ge zegd, dat de stichting naar het gunstig voorbeeld van soortgelijke organisaties in andere westerse landen ertoe wil bij dragen dat in aile geledingen van het Nederlandse volk het inzicht wordt ver diept zowel in de eigen nationale waar den als in de samenhang daarvan en die van de vrije wereld in het algemeen. Zij beschouwt het als een belangrijke taak vrede en vrijheid te dienen tot be vordering van de goede verstandhouding tussen én wederzijdse waardering van volk en krijgsmacht. De Stichting zal dit overigens slechts doen op basis van wetenschappelijke verantwoorde onder zoekingen die haar inzicht verschaffen in diepe werkzame beweegredenen, zo dat een nuttige samenspraak en effect vol samenspel van alle geledingen van u~' "Olk en strijdkrachten kunnen ont- De Parijse politie heeft meegedeeld Foto: een overzicht van de persconfe-1 dat het geheime leger in de Noord- S3 fOJteSZ franse industriestad Amiens het Strauss opnieuw gerehabiliteerd Een parlementaire commissie van on derzoek is na twee dagen geheime be raadslagingen tot de slotsom gekomen dat de Duitse minister van defensie, Strauss, by de behandeling van de kwestie-Fibag zyn plicht als minister niet heeft verzaakt. De meerderheid van de commissie, ge vormd door leden van de C.D.U. en de F.D.P. (christelijke en liberalen) heeft verklaard, dat minister Strauss bij de bescherming van een particuliere be langengroep voor het bouwen van wo ningen voor Amerikaanse soldaten zijn plicht niet heeft verzaakt. De S.P.D. (socialistische) minderheidsgroep ech ter meent dat dit wel het geval is. De S.P.D-leden zijn tevens van opvatting, dat minister Strauss bij de beantwoor ding van vragen op 15 juni 1961 niet de volle waarheid heeft gezegd. In het stadhuis van Hilversum is donderdagochtend het huiselijk voltrokken tussen de 26-jarige mejuffrouw Anneke van der Lin den, een dochter van de bekende dirigent van het Metropole-orkest en de 81-jarige heer Aad Bos, radio-omroeper bij de V.A.R.A. Anneke is scriptgirl bij de V.A. R.A.-televisie. Foto: Dolf van der Linden felici teert het jonge paar. W\/IAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAA/\AAAA/\A/V\AAA Advertentie) VlkSOAG- suniibm» NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Concept-program gepubliceerd Uitspraak over politieke samenwerking De K.V.P. heeft een ontwerp werk program 1963 „De wereld van morgen" toegezonden aan de par tijafdelingen. Aan de hand van dit concept zal de K.V.P. zijn po litieke beleid voor de komende parlementaire periode gaan vast stellen. Tweeënzeventig verdachten Moeilijke zaak door politieke achtergronden Vandaag begint in Hollandia een politiek monsterproces met 72 verdachten, van wie de Indonesiër Tepi, de hoofdpersoon is. Tepi was de leider van de onder grondse beweging welke trachtte m april en mei een omwenteling n Hollandia te veroorzaken. De zeer pro-Indonesische groep ontving in het voorjaar wapens en trachtte op tamelijk dilettantische wijze het Ne derlandse bestuur omvette werpen. De politie rolde de beweging op en de 72 deelnemers eraan zy'n sindsdien in voorarrest gehouden. De landrechter mr. C. A. Brandenburg liet een speciale rechtzaal inrichten we gens het grote aantal verdachten en de grote publieke belangstelling. Grofe vraag De grote vraag in Hollandia is wel ke strafmaat de Nederlandse rechter zal aanleggen, gezien het feit, dat verdachten onder Nederlands bewind de veiligheid trachtten te ondermijnen maar over enkele maanden waar schijnlijk als vrijheidshelden zullen worden beschouwd. Welke straf ook zal worden toebedeeld, de algemene verwachting is dat de V.N. hen in oktober zullen vrijlaten, gezien het politieke karakter van het misdrijf. Men acht het daarnaast evenmin moge lijk voor de Nederlandse rechter om tot voorwaardelijke straffen over te gaan of verdachten ongestraft te «.laten, ge zien de opvattingen omtrent algemene preventie en het feit dat de groep van Tepi niet bemind is bij de Papoea-leden van de politie, die zelfs door de gevan genen voortdurend werden bedreigd onder het motto „straks krijgen we je wel". Het moeilijkste politieke proces onder het landsbestuur heeft als achtergrond de punctualiteit en perfectionisme van de Nederlandse justitie in Nieuw-Gui nea welke eenvoudig schoon schip wil maken van alle openstaande strafzaken, dus ook de zaak Tepi. Het ontwerp is samengesteld door een commissie onder voorzitter schap van dr. De Kort, de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. Het partijbestuur zal eventuele amendementen aan de partijraad voorleggen, indien uit de partij bepaalde suggesties naar voren komen. Het partijbestuur meent dat het con cept werkprogram een uitstekende basis vormt voor het definitieve pro gram. Dit za' worden vastgesteld in de vergadering van de partijraad op 17 november Tussen 1 september en 1 oktober krijgen de afdelingen de ge legenheid tot amendering. Het ontwerp geeft een uitgebreide op somming van verlangens, waaraan wij het volgende ontlenen: een snelle behandeling van een wet op de arbeidsongeschiktheid met waarde vaste uitkeringen; een verhoging van de uitkeringen van de A.O.W.; kinder bijslag voor het eerste en tweede kind voor zelfstandigen; overdracht van som mig staatsbezit aan de „particuliere sector; een zodanige regeling van het ziekenfondswezen, dat bejaarden, we duwen en wezen en invaliden zeker zijn van een goede geneeskundige verzor ging- DUITSE PERS BOOS OP ADENAUER De meeste Westduitse kranten kritise ren bondskanselier Adenauer wegens zijn uitlatingen over de Europese poli tieke unie en de Britse rol hierin. Deze opmerkingen op een televisïepers- conferentie twee dagen geleden zyn voor de Frankfurter Rundschau aanlei ding aan te dringen op het aftreden van de kanselier. Het blad schrijft dat een grote meerder heid in de bondsdag en vooraanstaande ministers, onder wie minister van bui tenlandse zaken Schroder, er voorstan der van zijn dat Groot-Britannië volle dig lid van de voorgenomen Europese politieke unie wordt. Het ziet er naar uit dat Adenauer met zijn aanval op Britse deelneming aan de Europese po litieke gemeenschap ook de Britse toe treding tot de gemeenschappelijke markt, die hij formeel accepteert, wilde torpederen. Het is geen excuus te zeg gen dat de kanselier te oud is en niet meer op de televisie moet verschijnen. Een politicus die niet meer in het open baar lean verschijnen moet men zijn wel verdiende rust geven, met vriendelijke dwang indien er geen andere mogelijk heid is, aldus het blad. Het onafhankelijke Hamburgse blad Die Welt verklaart dat uit de publikatie van een deel van Macmillans brief aan Adenauer blijkt dat de Britse premier in tegenstelling tot wat de bondskan selier had gezegd geen tegenstrijdige verklaringen over de houding van zijn land tegenover de politieke unie heeft afgelegd. Zwakzinnigenzorg KANTOOR OPGEBLAZEN rentie. r.r achtergrond, te midden van de bestuurs leden van de stichting. kantoor van een autoverhuur maatschappij heeft opgeblazen, blijkbaar als waarsehwing aan de eigenaar geen nadere inlichtingen te verstrekken over de geheimzin nige figuur die zich „Murat" noemt en de hoofdpersoon wordt geacht te zijn in« de mislukte aanslag op president de Gaulle van vorige week. Er ontplofte een kneedbom in het kan toor. Er vielen geen gewonden. Mevr. Pavy, echtgenote van de eigenaar van de verhuurinrichting, gaf de politie vo rige week een nauwkeurige beschrijving van de man die de Citroën huurde wel ke gebruikt zou zijn voor de aftocht van de samenzweerders. De politie gelooft, dat ex-kapitein Jean-Marie Souetre, een deserteur uit het Franse leger, zich ach ter de naam „Murat" verschuilt. Nieuwe aanslag Het bericht van de bomaanslag kwam temidden van een jacht in Zuid-Frankrijk op twee O.A.S.-een- heden die naar de politie vermoedt, een nieuwe aanslag op het leven van de Gaulle in de zin hebben, Tot dus ver zijn 30 verdachte personen ir hechtenis genomen. De Parijse brandweer moest opnieuw uitrukken om blussingswerk te verrich ten in een gebouw tegenover de hoofd ingang van het Elysée paleis, de residen- van president Charles de Gaulle. Vol- s de hoofdstedelijke politie was er op zet in het spel. Op drie plaatsen in de stad werden auto's in brand gestoken en aan de Champs Elysées en bij de hallen kwa- i eveneens brandjes voor. Bosbranden Het zuiden van Frankrijk is gisteren opnieuw geteisterd door bosbranden, dit maal in het zuidoostelijke gedeelte, aan de rand var. de Pyreneeën. Brandweer ploegen uit het gebied van Perpignan, zijn uitgerukt: om een bosbrand bij Cor- bère te bestrijden. Aangewakkerd door een sterke noordenwind greep het vuur gistermiddag snel om zich heen in de richting van Ille-sur-Tet. Een tweede brand is gistermiddag ge meld by Saillagouse, eveneens in de oostelijke Pyreneeën. Mei^ vermoed op- Een volksverzekering voor verple-; gingskosten van zwakzinnigen; in voering van een negenjarige leer plicht en dagelijks onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen; verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd tot 21 jaar; meer vrijheid om processies te houden; invoering van maximumsnelheid op sommige wegen; een verlaging van de belastingdruk, waarbij in het bij zonder aandacht moet worden be steed aan grote gezinnen, ongehuw- den en middelgrote inkomens. Vrijdom van inkomstenbeslasting voor een bedrag van 300 gulden voor hen dié geen vermogensbelasting betalen; ver mindering en op den duur afschaffing van het registratierecht bij de aankoop van een eigen huis; een afzonderlijke minister voor middenstandszaken, die sterk moet worden betrokken bij het tot stand komen van regelingen voor middenstandsonderwijs. Belastingen Afschaffing van de personele belasting en inning van bepaalde belastingen in twaalf termijnen; verscherpte bestrij ding van openbare ontucht en pornogra fie; een versnelde uitvoering van ruil verkavelingen. Het program bevat de volgende punten over het statuut van het koninkrijk: „Loyale en nauwgezette uitvoering van het statuut van het koninkrijk. Indien één of meerdere partijen voor zich, hetzij een lossere band in het ko ninkrijk, hetzij algehele onafhankelijk heid begeert, bereidheid om te overleg gen over een daartoe strekkende wijzi ging van het statuut. Samenwerking In de algemene inleiding van het ont werp wordt ondermeer de binnenlandse politieke samenwerking besproken. „Waar de grondslag der K.V.P. ligt ver ankerd in Set christendom, kan haar sa menwerking zich uitstrekken tot alle lolitieke partijen die in het kader van lie samenwerking zicii de facto laten leiden door de grote christelijke levens waarden. Uiteraard zal de geneigdheid tot samenwerking zich allereerst richten op de politieke partyen wier grondsla gen aan dezelfde bron zyn ontleend of wier maatschappelyke opvattingen de aanwezigheid van christelijke levens waarden doen veronderstellen. Het Wereldgebeuren Gebleken is dat er misverstand be staat over de bijdrage die de Ne- ierlandse regering in de komende jaren zal uittrekken als bijdrage /an Nederland aan het ontwikke lingswerk in Nieuw-Guinea na de overdracht van "het gebied aan In- ionesië. In het ontwerp van rijkswet dat de re gering dezer dagen aan de Tweede Ka mer heeft gezonden, wordt daarvoor niet een bepaald bedrag genoemd. In een bericht uit Hollandia werd dezei dagen een bedrag van f 10 miljoen ge noemd en er werd by vermeld, dat se. cretaris-generaal Thant deze geste zeer op pry's had gesteld. Naar wij thans vernamen zou het in de bedoeling der Nederlandse regering lig gen voor het ontwikkelingswerk in Nieuw-Guinea aan de Verenigde Na ties, gedurende maximaal drie jaren, per jaar een bedrag aan te bieden van 10 miljoen dollar, dus in totaal 30 mil joen dollar of ongeveer f 100 miljoen r een periode van maximaal 3 jaren. yvwvwwvwvwwwwwwvwwwwwwwv Lolita is te jong voor de film De zestienjarige hoofdrolspeelster in Stanley Kubricks filmversie van de novelle „Lolita" van Vla dimir Nabokov, Sue Lyon mag niet tegenwoordig zijn bij de ver toning van de rolprent op het 23ste festival van Venetië. De Italiaanse censuur heeft de film verboden voor personen van 16 jaar en jonger. Sue zou gister avond eregaste zijn. James Mason en Peter Sellers spelen de man nelijke hoofdrollen in de film. wwwwwwwwwwwvwwwwwwvww Onder vrienden De gebeurtenissen van de laatste we ken in Ghana hebben een onthul lend fel licht doen schijnen op de poli tieke onvrijheid, die er in dat land se dert de onafhankelijkheid heerst. Arres taties, deportaties en verbanningen zijn er aan de orde van de dag. En na de aanslag die vier weken geleden werd gepleegd op het leven van de president dr. Nkroemah is er sprake van een chao3, die zelfs in Londen verwarring heeft gewekt. De laatste berichten meld den, dat Nkroemah twee van zijn minis ters en de algemeen secretaris van de door hem zelf opgerichte Convention People's Party in de boeien heeft laten slaan. De oppositie verschuilt zich nu dus blijkbaar ook in het kabinet van de president en alles wijst erop, dat het zover gekomen is, dat Nkroemah zelfs zijn boezemvrienden niet meer kan ver trouwen. De pas gearresteerden zijn de minister van buitenlandse zaken, Ako Adjei, en de minister van voorlichting, Tawia Adamafio en de C.P.P.-secretaris H. H. Cofie-Crabbe. De arrestatie kwam in Accra niet als een verrassing, maar zij heeft de gemoederen wel verhit. De chaos op politiek gebied is nog groter geworden en niemand voelt zich nog he lemaal veilig nu een man is aangehou den, die men algemeen als een van de beste vrienden van Nkroemah be schouwde. Aan Ako Adjei heeft de president het eigenlijk te danken, dat hij in zyn vaderland zo'n grote macht kon op bouwen. Nkroemah en Adjei kennen elkaar reeds vanaf hun jeugd. Zij gin gen samen naar Engeland, waar zij rechten studeerden en hun nationalisti sche plannen beraamden. Later, toen Nkroemah naar de Verenigde Staten vertrok, bleven zij bij elkaar, terwijl zij hun studie voortzetten aan de Lincoln universiteit. Zo nauw was het contact, dat het zelfs in de gevangenis werd bewaard. Op 28 februari 1948 braken in West-Afrika nationalistische relletjes los, die ge ïnspireerd waren door de leiding van de United Gold Coast Movement, een be weging, die de eerste kreten om onaf hankelijkheid liet horen. Het Britse gouvernement, toen nog gewend om krachtdadig op te treden bij dit soort gebeurtenissen, arresteerde de leiders van de beweging en Nkroemah en zrjn vrienden verdwenen achter de muren van de gevangenis. Adjei, die nu 47 is, was toen de jongste van de gevangen gezette nationalistenleiders. In die periode ontstond er een verwij dering onder de Ghanese politici. Nkroe mah "stichtte later een eigen partij, de huidige alleenregerende Convention People's Party en daarmee kwam defini tief een breuk in de politieke wereld van Ghana. De vriendschap tussen de twee „oude kameraden" werd echter later her steld, toen in 1954 Adjei besloot om zich opnieuw aan de zijde van Nkroe mah te scharen door lid te worden van Nkroemahs politieke club. Zijn beloning was een ministersportefeuille. Nkroe mah hielp op zyn beurt Adjei, die eens een positie als secretaris-generaal van de United Gold Coast Movement had af gewezen en Nkroemah voor deze be langrijke post had aanbevolen. Waar mee Nkroemah de grootste leider van de Ghanese „revolutie" werd. Drie jaar lang was Adjei minister van buitenlandse zaken en als leider van de Ghanese delegatie naar de algeme ne vergadering der Verenigde Naties genoot hij het volste vertrouwen van de president. Nu is hij dan toch ook in ongenade gevallen en huist hij waar schijnlijk onder hetzelfde gevangenis dak als de reeds eerder uitgeschakelde oppositieleiders zoals Joe Appiah, de schoonzoon van wijlen Sir Stafford Cripps. De tweede gearresteerde minister, Tawia Adamafio. is veel minder een vriend van Nkroemah geweest. Reeds vóór de onafhankelijkheid was hij een tegenstander van de" president en hij ageerde in krantenartikelen her haalde malen tegen diens politiek. Hij is nog maar veertig en hoewel hij een aantal jaren terug lid geworden is van de C.P.P. stond hij bekend om zijn van de algemene partijlijn afwijkende me ning. Hij houdt er uiterst-linkse sym pathieën op na en een van zyn huzaren stukjes in de politiek is het in onge nade doen vallen van de (ook ai uiterst-) rechtse minister van financiën K. A. Gbedemah. Gbedemah was zo verstandig om niet te wachten tot de poorten van de gevangenis voor hem zouden opengaan. Hij vertrok bijtijds naar het buitenland, zoals meer Gha nese politici, die het niet helemaal eens zijn met de inzichten van „osagyefo" (is bevrijder) Nkroemah. Van Adamafio wordt ook gezegd dat hij een minder fraaie rol heeft gespeeld m de recente rel rond de bisschop van Accra, Richard Roseveare. Deze Anglikaanse geeste lijke werd op 13 augustus j.l. zonder plichtplegingen het land uitgezet, omdat hij kritiek had geoefend op de Ghanese jeugorganisatie. de Ghana Young Pio- 1n Londen toonde de bisschop een docu ment, dat zijn bezwaren illustreerde. Het was artikel drie uit de statuten van de jeugdbeweging, waarin een aan tal richtlijnen zijn vastgelegd, die ver bluffend sterk doen denken aan de com munistische indoctrinatie-ideeën. In het document wordt de Ghana Young Pio neers een slogan ter verheerlijking van Nkroemah voorgeschreven, die de vol gende kreten inhoudt: „Nkroemah doet niets verkeerd", „Nkroemah is onze leider", „Nkroemah is onze Messias", „Nkroemah zal nooit sterven". Geen wonder dat de bisschop van Accra bezwaren had tegen dit soort persoons verheerlijking, die zelfs de meest fana tieke Stalinisten te erg zou zijn. De bisschop vertelde, dat de Ghana Young Pioneers-organisatie op dezelfde leest is geschoeid als soortgelijke verenigingen in Rusland en Ghana. En over „ge schoeid" gesproken. De leden Ghana geeft als aantal een miljoen op dra- Een niet alleen fraaie uniformen, maar eschikken, aldus de bisschop, boven dien over twee paar zware laarzen, die volgens een schoenmaker, die hij om zijn mening had gevraagd, niet minder dan honderd gulden per paar gekost konden hebben. De bisschop liet m het midden, door wie ze waren betaald. Hij meende overigens, dat zijn uitwijzing niet aan Nkroemah kon wordenver weten. „.Nkroemah", verklaarde hij, „is een ziek mens". En hij betwijfelde of zijn uitwijzing zelfs met de Ghanese Eresident was besproken. „Ik stond op ijzonder goede voet met de president en ik hoop daarom spoedig naar Ghana te kunnen terugkeren", zei hij. Wellicht is de arrestatie van Adamafio een teken, dat de bisschop gelijk krijgt. DR. NKROEMAH bevrijder maakt gevangenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5