PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGIERS IN GREEP VAN WILLAYA VIJF V.N. maken het K.L.M. moeiin TOUWTREKKEN OM SCHELPHOEKBASSIN De Gaulle wil referendum Luchtincident in buurt van Berlijn MILITAIREN VOOR KERSTMIS THUIS KROESJTSJEW zei niets nieuws MARINER-2 WERKT GOED Ben Bellisten rukken op Burgeroorlog nader dan ooit Rus gevaarlijk dicht bij Brits toestel BENZINE EN OLIE DUURDER Britse „Veronica" aan de ketting Repatriëring Nieuw-Guinea Vandaag... Berlijnse werelden 205e jaargang - no. 205 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 aug. 1962 Generaal de Gaulle heeft besloten enkele constitutionele hervormin gen aan een volksreferendum te onderwerpen, zo wordt uit welin gelichte bron vernomen. Het referendum zou eind oktober of be gin november plaatsvinden. Het voor naamste onderdeel betreft de verkiezing van de president. Uit officiële bron werd gemeld, dat de berichten over procedure en tijdstip van een eventuele constitutionele wijzi ging geen enkele grond hebben. De waarnemend secretaris-gene raal der V.N., Thant, heeft giste ren verklaard dat premier Nikita Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie nog steeds vastbesloten is de wes telijke bondgenoten uit West-Ber- lijn te verdrijven maar blijkbaar bereid is een ontmoeting met pre sident John Kennedy van de V.S. te hebben „indien de gelegenheid dit zou eisen". Thant, die sprak over de ontmoeting die hij dinsdag met Kroesjtsjew aan de Zwarte Zee had gehad, verklaarde dat de Russiscse leider „niet veel nieuws" had gezegd over het Russische stand punt ten opzichte van de V.N.-operaties, het ontwapeningsvraagstuk en de kwes ties Berlijn en Duitsland. Hoewel Thant zeer lang met Kroesjtsjew over het ontwapeningsvraagstuk had ge sproken, werden „geen grote vorderin gen bereikt". Ook had Kroesjtsjew zijn oude standpunt inzake de betaling van bijdragen ten behoeve van de V.N.-ope raties in Kongo en in het Midden-Oos ten herhaald. Thant is gisteren voor een bezoek van twee dagen in Warschau aangekomen. Het Amerikaanse ruimteschip Mariner- 2 zendt op zijn tocht naar de planeet Venus een ut room van waardevolle in lichtingen uit naar de aarde, aldus heb ben geleerden van het laboratorium voor straalaandrijving van de technische hogeschool van Californië gisteren be kendgemaakt. De gegevens die de Mariner-2 uitzendt betreffen magnetische velden, geladen deelt jes, kosmische stof en zwak gela den protonen. De laatste positie van het ruimteschip was 497.501 mylen van de aarde. Japanse premier naar Nederland Van 21 tot 23 november a.s- zal de mi nister-president van Japan, op uitnodi ging van de Nederlandse regering, een bezoek aan ons land brengen. De heer Hayeto-Ikeda brengt dit bezoek in het kader van een reis door Europa. Krachtige eenheden pantserwagens en artillerie zijn gisteren van uit oostelijk Algerije opgetrokken in de richting van Algiers, om de commandanten van willaya IV, het militaire district van Al giers, te dwingen te buigen voor de leider van het politieke bureau, Ben Bella. Volgens welingelichte zegslieden bestaan de colonnes die langs twee hoofdwegen naar Algiers opruk ken, uit troepen die niet hebben deelgenomen aan de strijd tegen de Fransen, maar te Oujda, in Ma rokko, werden opgeleid en daar met de modernste wapens werden uitgerust. Deze eenheden zijn fanatieke vol gelingen van Ben Bella en maak ten zijn greep naar de macht mo gelijk. Het politieke bureau gaf een commu niqué uit, waarvan de belangrijkste zin snede luidde: „Gezien de vastbeslotenheid van de lei ding van willaya IV om door middel van geweld en dwang een de facto gezag in Algiers te vestigen, heeft het politieke bureau besloten een beroep op de willa- ya's I, H, V en VI te doen, alsook op de generale staf van het bevrijdingsleger, om de contingenten naar Algiers te zen den, die het noodzakelijk acht en die on der hun bevel staan, om het politieke bureau te helpen de orde wederom te handhaven en de veiligheid van een ieder in Algiers zeker te stellen". De vier willaya's voor wie dit verzoek was bestemd hadden maandagavond te Setif een manifest getekend waarin zij Ben Bella en zjjn politieke bureau hun steun „in al zijn vormen" toezeggen. Oran rukt op Er zijn aanwijzingen, dat alleen wil laya V, het militaire district van Oran, troepen heeft laten oprukken naar Algiers. Willaya I en H in oostelijk Algerije vinden willaya IH, dat in de bergen van Kabylië genesteld is, op hun weg naar Algiers, terwijl ook vanuit het zuiden, waar willaya VI heerst, Al giers moeilijk te bereiken is. Uit Oran werd gemeld, dat grote kon vooien zwaar bewapende infanterie op vrachtwagens de voorhoedes achterna zijn gereisd. Ook vanuit de havenstad Most.aganem, ten oosten van Oran, trok ken artillerie-eenheden op naar Algiers. Dramatisch beroep Gisteravond deed willaya IV een beroep op de bevolking van Algiers. „Broeder Algerijn, het is een ernstig uur. U bent getuige van de inspanningen die wfl ons voortdurend hebben getroost om voor alles een bloedig treffen te vermijden'*. „Broeder Algerijn, U bent onze laatste toevlucht. U moet de straat opgaan en voor de tanks en pantserwagens uw woede uitschreeuwen „Voor het machinegeweer zult gij, slechts gewapend met uw moed. komen te staan om hen tegen te houden, die een burgeroorlbg willen ontketenen zeven jaren van bloedvergieten is vol doende". Klacht na bijna-botsing Een Russisch vliegtuig en een Brits lijntoestel zijn woensdag bij na boven Berlijn tegen elkaar op gebotst en Britse functionarissen te Berlijn hebben hierover tegen de Russen geprotesteerd, zo is gis teravond verklaard door een Brit se zegsman. De zegsman verklaarde dat het Russi sche vliegtuig men wist niet van welk type het was geweest „dicht" bij een Viscount van "de British European Air ways was gekomen. De verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten zullen per 1 september worden verhoogd als gevolg van stijgingen van de we reldmarktprijzen, die reeds enige tijd geleden hebben plaatsgehad, zo is van de zijde van de Koninklij ke Shell medegedeeld. De gewone autobenzine wordt 0,5 cent per liter duurder, de superbenzine 0,6 et. per liter. Petroleum voor verlichting en verwarming gaat 0,25 cent per liter ineer kosten en tractorpetroleum 35 cent per 100 liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie en dunne stookolie bedraagt de prijsverho ging 20 cent per 100 liter. Op een vraag of men van mening was dat het Russische toestel „ge vaarlijk dicht bij" het Britse vlieg tuig was gekomen, antwoordde de zegsman: „ik veronderstel het, an ders zou er geen protest zijn ge weest". De zegsman verklaarde dat men niet wist of een Russisch straalgevechts- vliegtuig, een transportvliegtuig of een verkeersvliegtuig bij het incident be trokken was geweest. Men wist ook nog niet of het toestel van de British European Airways op lireg was geweest naar het vliegveld Tempel hof in Wcst-Berlijn of van het vliegveld was vertrokken. Het incident viel voor om ongeveer tien uur 's avonds, meer clan een uur nadat het laatste toestel van de British Euro pean Airways was opgestegen. Tegen die tjjd komen enkele vliegtuigen van de maatschappij op het vliegveld aan. Posities De laatste betrouwbare berichten be treffende de positie der optrekkende troepen, gisteravond ontvangen, plaatsten deze in het gebied rond Orleansville, een 200 kilometer van Algiers en in de buurt van Tiaret, 100 kilometer ten zuiden van Or leansville. De colonne bij Orleansville kan Algiers gemakkelijk bereiken over een brede autoweg, die langs de Middellandse Zee loopt. Terwijl de kans op een bloedig treffen tussen onderdelen van het Algerijnse le ger met het uur toenam, richtten de twee felste tegenstanders van Ben Bella zich in dramatische oproepen tot het volk om handelend op te treden en ten koste van alles bloedvergieten tussen Algerijnen te vermijden. Belkacem Krim zei „gezien de onrust barende kloof die ons land bedreigt, doe ik een plechtig beroep (op het ge-i hele volk) handelend op te treden om I koste wat het kost een broedermoord te vermijden". Mohammed Boudiaf deed een be roep op „alle nationale organisa ties, alle patriotten, om hun stem in afkeuring te verheffen en de opmars naar de chaos te stuiten". Het Britse ministerie van vervoer heeft beslag laten leggen op liet vrachtschip „Ellen", dat als basis liad moeten dienen voor een op te richten Britse pi ratenzender. De „Ellen" had in de monding van de Theems moeten komen te liggen. Het was flc bedoeling geweest uitsluitend muziek en nieuwsberichten uit te zen den. De gewezen journalist Thompson, die de uitzendingen van „The voice of Slough", zoals de zender zou heten, zou leiden, heeft verklaard dat de beslagleg ging is geschied „onder het voorwend sel. dat de inrichting van de „Ellen" niet zou beantwoorden aan de bestaan de wettelijke voorschriften". Bleek maar welgemoed heeft de Britse arts dr. David Spencer, die enkele weken geleden een nier heeft af gestaan'om het leven van zijn collega dr. San Clark, te red den, het Londense Hammersniith- ziekenhuis verlaten. Mevrouw Spencer links op de foto) kwam de Britse arts, die voor volledig herstel nog enige tijd op het platteland rust zal genieten, af halen. Bij zijn vertrék uit het ziekenhuis mocht dr. Spencer niet met zijn collega, aan wie hij een nier heeft afgestaan, spreken; wel mocht hij door een ruit naar hem wuiven. Toen iemand opmerkte, dat dr. Spencer een bijzondere nobele daad had verricht zei deze lachend: „Schei toch uit over dat heldendom. Daar is niets van waar. Ik ben geen held. Ik ben eerder nogal laf Nederland heeft een schema voor de repatriëring van de militairen op Nieuw-Guinea bekendgemaakt. De V.N. zouden echter sneller wil len werken. In ieder geval zullen de militairen voor Kerstmis thuis zijn. Het Nederlands schema luidt als volgt: in de maand oktober zullen ruim 4500 Nederlandse militairen uit Nieuw-Guinea naar Nederland worden overgebracht. Voor novem ber voorziet het repatriëringssche ma tot nu toe in het terugzenden van 2250 militairen, zodat vóór het begin van december in elk geval bijna 7000 Nederlandse militairen Nieuw-Gumea zullen hebben ver laten. Het totale aantal militairen dat thans in Nieuw-Guinea is, be draagt ruim 8000. Een dag nadat de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw-Guinea zullen heb ben overgenomen, op 2 oktober dus, zal het Australische motorschip „Seven Seas" met ongeveer 1000 man aan boord naar Nederland vertrekken. Op 24 oktober zal het s.s. „Waterman" met 850 militairen de reis naar Nederland aanvaarden. Per vliegtuig Intussen zullen in oktober vanuit Biak 2700 militairen per vliegtuig naar Ne derland worden overgebracht. Met de K.L.M. is overeengekomen, dat 450 mili tairen met de normale lijndiensten zul len worden vervoerd. In oktober wordt een groot aantal „chartervluchten" ge maakt om ongeveer 2250 militairen door de lucht naar Nederland over te brengen. In november zullën deze „charter vluchten" in hetzelde tempo worden voortgezet, zodat ook dan ongeveer 2250 militairen kunnen repatriëren. De mogelijkheid, om in november daarnaast nog een schip af te huren voor het overbrengen der resterende 1000 militairen, wordt thans onder zocht. De militaire autoriteiten te Hollandia verwachten, dat vóór de feestdagen aan het eind van het jaar alle Nederlandse militairen weer thuis zullen zijn. Verwondering Het bekend maken van het afvoer- schema der Nederlandse troepen heeft brj de vertegenwoordiging der Verenigde Naties te Hollandia enige verwondering .ewekt.Van deze zijde werd aan het l.N.P. meegedeeld, dat op het ogenblik nog overleg wordt gepleegd over het tempo, waarin de Nederlandse troepen zullen worden afgevoerd. Men begreep daarom niet, dat net commando van de Nederlandse strijdkrachten daarvan een vrij gedetailleerd schema heeft gepubli ceerd. Gezaghebbende functionarissen van de V.N.-vertegenwoordiging ver zekerden aan de verslaggever van het A.N.P., dat in het openbaar gemaakte schema nog veranderingen mogelijk zijn. Nog sneller Met name wil men zien, of de Neder landse troepen niet sneller kunnen wor den afgevoerd. Men wees er daarbij op, dat na 1 oktober de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw-Guinea uit oefenen. Hieruit vloeit voort dat de Verenigde Naties bepaien, in welk tem po de militairen, eventueel met tech nische hulp van de V.N. op transport gebied, zullen worden afgevoerd. Inmiddels vernam de correspondent van het A.N.P. te Hollandia, dat de veilig heidstroepen van de V.N. reeds op 23 september in Nieuw-Guinea zullen aan komen. De K.L.M. is door de plannen van de V.N. voor een moeilijke taak geplaatst. Reeds had de directie het schema van de Nederlandse regering ontvangen. Wanneer de V.N. nu een snellere repa triëring willen doorvoeren komt de K.L. M. voor nieuwe moeilijkheden te staan. Men houdt er reeds ernstig rekening mee, dat het V.N.-plan zal worden uit gevoerd. is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse landschap-, stille ven- en figuurschilder, etser en lithograaf Dimmen Gestel te Dirksland werd geboren. INKOMENSGRENS A.O.W. HOGER Naar het Algemeen Handelsblad heeft vernomen, zal de inkomens grens voor premiebetaling A.O.YV. tot 8950 worden verhoogd. De grens is thans 8250. Aanvanke lijk werd gedacht aan een verho ging tot 8850. Portugal zendt troepen naar Timor Te Lissabon is gisteren onofficieel vernomen, dat de Portugese strijd krachten op Timor worden ver sterkt. De Portugese regering zou hiertoe zijn overgegaan na het akkoord tussen Ne derland en Indonesië betreffende de overdracht van Nieuw-Guinea en de daarop volgende geruchten, dat het Por tugese gedeelte van Timor als eerstvol gende gebied door Indonesië gean nexeerd zal worden. Het 10.912 ton metende Portugese schip „Niassa" is naar Timor vertrokken met een onbekend aantal militairen aan boord. Volgens onofficiële ramingen be draagt het aantal soldaten 1000. De Niassa zal ook militairen naar Mozam bique, Portugees Oost Afrika en Macao overbrengen. Een officiële woordvoerder heeft beves tigd, dat er troepen naar Mozambique, Timor en Macao werden overgebracht. Hij wilde zich echter verder niet over de kwestie Timor uitlaten. AAAAAA#\A#\AAAAAA#VAAAAIWUV\AAAAAAAAAAAA/V\A/ Toen prinses Beatrix bij haar rondgang over de tentoonstelling 3 x A te Enschede bij de pony's kwam en moeder Prior over het hoofd aaide, zag het veulen Pris- cilla kans van liet boeket van de prinses een paar rozen af te knabbelen. Om zowel de ruiker te redden als de honger van het veulen te stillen, werd vlug wat hooi gehaald, waaraan de dieren zich te goed mochten doen. VVAAAAAAA/\AAA#\AAA/\AAAI\AAAAAAA/\A/V\AAAAAAAA De laatste dagen is het weer rustig in Berlijn. De echo echter van de moord op de jonge Oostduitser Peter Fechter klinkt nog na in de internatio nale pers: met name het weekblad „Time en de Westduitse Time-imitatie „Der Spiegel" komen deze week uit voerig op de incidenten bij de muur terug. In hun artikelen zijn politieke beschouwing en reportage met elkaar verweven, artikelen waarin men nog weer een aantal aangrijpende gegevens aantreft over het afschuwelijke incident, men liet een jongeman, die een jaar lang op de kans had gewacht naar zijn zuster in het westen te vluchten, dood bloeden Het was een navrant beeld van onze tijd, daar bij die muur: een gewonde jongen, kreunend om hulp, met aan de ene zijde hevig ontstelde Westberlijners en aan de andere kant niet-reagerende Vopo's. De Amerikanen van het bezet- üngrlww' nant kon het niet langer meer aam en maakte, tegen alle regels in, bruik van de telefoonlijn, die de post Friedrichstrasse rechtstreeks verbindt met de Amerikaanse militaire comman dant, een lrjn die alleen in militaire noodgevallen mag worden benut. Hij vroeg de generaal handelend te mogen optreden, maar het antwoord was: „U kent uw orders. Niets doen!" Niets doen: het prikkelde de Duitsers in West-Berlijn bovenmate en de sensationele „Bildzeitung" zette een campagne in. „Amerikanen keken toe" schreef het blad, „Is d&t Amerika? Is dat het antwoord van het menselijke, hulpvaardige en tot elk offer bereid zijnde Amerika?" De volgende dagen waren de Westberlijners niet in toom te houden en zij hielden woedende de monstraties tegen de Russische sol daten, die voor de aflossing kwamen van de wacht bij het (in het westelijke deel liggende) Russische oorlogsmonu ment. Ja, zelfs onderbraken de Ber- lijners een rede van hun eigen burge meester Brandt met spreekkoren „Op treden! Optreden!" Na deze demonstra ties haastte zich de Amerikaanse com mandant naar't Westberlrjnse stadhuis: „De bevolking geeft op die manier de Russen een reden om hun mensen uit de gezamenlijke luchtbe- veiligingscentrale te rug te trekken", waarschuwde hij. En hij wees het stadsbestuur op de grote gevaren van een dergelijke stap. De generaal had geen ongelijk: als de .ussen inderdaad hun man uit de ge zamenlijke luchtbeveiliging zouden te rugtrekken, zouden incidenten in het voor Berlijn zo vitale luchtverkeer on vermijdelijk worden. Gelukkig is sinds dien de stad rustiger geworden. Het blijft echter een kruitvat. ft ant lij h De: dachtvai lijk op de vroegere Duitse hoofdstad ge richt, dat men naast de indruk zou krij gen alsof de Duitse geschilpunten tus sen Oost en West alleen maar met Ber lijn zouden hebben te maken. Was het maar zo! Berlijn echter is slechts een onderdeel van een veelzijdig vraagstuk. In het geding zijn ook de gebieden aan de oostelijke zijde van de Oder-Neisse- grens, thans door Polen beheerd, en voorts de hereniging van Oost- en West- Duitsland en de daarmee samenhangen de erkenning van Ulbrichts staat aoor het westen. Van oostelijke kant wordt vooral de nadruk gelegd op wat men daar noemt „het revisionisme van Bonn". Met deze uitdrukking bedoelt men vooral de herleving van het Duitse militarisme, dat men uiteraard van communistische zijde alleen in West- Duitsland wil signaleren. Al deze onder werpen grijpen m elkaar, zodat zij on vermijdelijk aan de orde zullen komen zodra de V.S. en Rusland met elkaar over de vroegere Duitse hoofdstad gaan spreken. Een niet te negeren factor is in dit alles bovendien de onverzoenlijke houding van Bonn jegens vrijwel elk onderwerp: géén erkenning van de Oder-Neissegrens, blijven vasthouden aan de hereniging, om er enkele te noe men. En men kan er van op aan, dat Adenauer grote druk zal uitoefenen op zijn bondgenoten om zijn opvattingen gerealiseerd te krijgen. De oplossing van net Duitse vraagstuk daarbij "inbe grepen dat van Berlijn zal niet ge makkelijk zijn. Er is nu over en weer voorzichtig contact, maar de situatie is in het afgelopen jaar eerder verslech terd dan verbeterd. Berlijn toont ons twee werelden. De wereld van een diplomatiek, maar gevaarlijk schaakspel, waarin de vroe gere Duitse hoofdstad slechts één van de stukken is; daarnaast de wereld van de bittere realiteit. De realiteit van een muur, van een verdeeld land, van een doodgebloede jongen, van woedende massa's, van haat en van onmenselijk heid. Twee werelden, die elkaar be ïnvloeden en daardoor het toch al zo in gewikkelde probleem nog moeilijker maken. Berlijn toont ons bovendien de merkwaardige gang der historie, die als zo vaak een zonderling spel met de mensheid speelt: in de oorlogsjaren werden maatregelen voorbereid om er voor te zorgen dat Duitslands hoofd stad, symbool van fascisme en machts wellust, geen enkele rol van betekenis meer zou kunnen spelen. Nu, twintig jaar later, is dezelfde stad een der meest omstreden oorden der wereld ft00000000000000a0000M0000M0M0M0M00Mg00MMMMW0M0M0g00M*00MM000000000000*M00IMJI**Mg{ IEDERE DELFTSE HUISVROUW j KRIJGT GRATIS FLESJE VLA 5 5 In de week van 15 tot 20 oktober krijgen alle gezinnen in Delft 5 5 gratis een flesje vla. Op welke dag in die week precies, moeten 5 de Delftse huisvrouwen nog maar even afwachten, want daar 5 zitten de mannen op de achtergrond nog op te studeren. Het zullen flesjes vanillevla zijn in totaal wel 25.000 stuks 5 en ze worden gebracht door de gewone melkboer, die ze op zijn 5 beurt krijgt van zijn gewone fabriek en het wordt allemaal betaald door de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening in 5 Den Haag. Die vereniging heeft melkboeren, melkfabrieken en boeren als leden. j Het is om een proef te doen. Als de Delftenaren na dat gratis flesje j genoeg vla gaan kopen, wordt misschien het hele land wel met gratis j vla verblijd. Maar voor januari zal dat niet zijn, want eerder zjjn de j Delftse resultaten niet grondig opgemeten en verwerkt. De A.V.M. heeft 5 gevraagd, voor deze campagne vrijstelling te mogen krijgen van de hef- j fing ten behoeve van het zuivelfonds. Het bestuur van het produktschap s j voor zuivel moet daar nog over beslissen, maar met of zonder vrijstelling: 5 Delft krijgt zijn vla. En als het daar lukt, zal voor een eventuele landelijke 5 actife niet alleen medewerking worden gevraagd van het zuivelfonds, er 5 zal dan een beroep worden gedaan op ieder die belang heeft bij de afzet van vla, ook op de fabrikanten van vlapoeder, suiker, flessen en capsules. >5 'rggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg'ggggggggggggggggt Tussen rijkswaterstaat en waterschap AAN WIE BEHOORT de 300 hectare water binnen de ringdijk om het Schelphoekdjjkgat aan Schouwens zuidkust: aan rijkswaterstaat of aan het waterschap „Schouwen-Duiveland" Het antwoord op deze vraag is nog steeds niet te geven. De Herverkavelingscommissie Zeeland heeft het gebied in haar plan van toedeling met een meerderheid van stemmen aan rijks waterstaat ter beschikking gesteld. Met het oog op de Delta-afsluiting van de Oosterschelde ligt het in het voornemen om hier een ruime werkkaven aan te leggen. Maar het waterschap is het niet eens met deze beslissing: het dagelijks bestuur heeft in een bezwaarschrift zijn rechten en motieven op tafel gelegd. De raad van beroep zal nu een oordeel moeten vellen. Het kan nog wel volgend voorjaar worden eer deze uitspraak te ver wachten is. De argumenten, die beide instanties onder meer via hun vertegenwoordiging in de her verkavelingscommissie voor de beslissing in het toedelingsplan naar voren hebben gebracht, zul len opnieuw op hun merites wor den bekeken. En zo is het halve maanvormige bassin, dat via het •oude, op de eerste februari 1958 ontstane gat in de zeedijk niet het open water is verbonden, de inzet geworden van een juridische strijd om de eigendomspositie. Zoals gezegd: het gaat hier met bassin binnen het herverkave- lingsblok. Op de laatste vergade ring van het waterschap 111 's Landskamer te Zierikzee heeft dijkgraaf A. M. Geluk de situatie nog eens aan de hoofdingelanden uiteengezet. Voordat de ramp in 1953 op de plaats van het vroege re tijhaventje voor grote verande ringen in net landschapspatroon zorgde en later de totale nerver- kaveling op het eiland van de oude toestand nog maar weinig overliet had het waterschap brj Schelphoek grote zeggenschap. VOOR DERDE DEEL voor een derde deel eigenaar van de grond noemen. Die positie nu zou het waterschap „Schouwen- Duiveland" graag opnieuw willen innemen, „wij willen het Schelp- hoekbassin zelf gebruiken voor aanvoer, afvoer en opslag van materiaal", zo verduidelijkte de dijkgraaf het standpunt van het dagelijks bestuur aan de hoofdin gelanden. „Bovendien verliezen we in het andere geval een uit stekende plaats voor het maken van zinkstukken". Daarom heeft het waterschap ook met de unie van waterschapsbonden over deze kwestie contact opgenomen. En dus is een jurist ingeschakeld om de belangen voor de raad van be roep te verdedigen. Overigens is het waterschap zeker bereid om medewerking te verlenen bij de aanleg van een deltawerkhaven achter de brede ingang van het Schelphoëkbassin. Maar rijkswa terstaat is daarmee niet tevreden. Om hier aan de zuidkust van Schouwen een stevige achterhoe de op te bouwen voor de laatste „frontlijn" de Deltadam tussen de kop van Schouwen en Kanr- Eerland op Noord-Beveland wil et rnk de ongehinderde beschik king nebben over de 300 hectare grote watervlakte vlak voor het aorp Serooskerke. De meerder heid in de Herverkavelingscom missie Zeeland is bij het opstellen van het toedelingsplan op de hand van rijkswaterstaat geweest. Toen de termijn voor het indienen (Zie slot pag. 4 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1