GERARD DE HAAN verlaat WERELDOMROEP ZIEKE GERARD WE5SELING START NIET IN PLOEGENTIJDRIT Prof. Geyl pleit voor het vak geschiedenis Nationale prijs voor Sluise politieman Eerste duels voor landelijke zaterdagclubs NEDERLAND-FRANKRIJK ATLETIEK DAMES ZONDAG IN VLISSINGEN DE TIEN MOOISTE VROUWEN DOOR CAR1CATURISTEN GEKOZEN „Duivenvrouwtje" van Rotterdam overleden „Lees die brief uit Afrika eens" RUIM HONDERD DEELNEMERS BIJ ZWEMWEDSTRIJD SAS VAN GENT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T HITTEGOLF IN NOORD-ITALIE (Van onze speciale verslaggever). Gerard Wesseling zal vandaag niet starten in de Nederlandse equipe voor de ploegentijdrit over 104 km op het circuit bij Brescia voor het wereldkampioen schap. De Noordhollander heeft last van zware hoofdpijnen en gisteren liet hij zeer sportief de sportcommissie van de K.N.W.U. weten dat het niet ging. „Als ik ryd dan benadeel ik de ploeg. Ik voel me niet in staat om mij volledig te geven", zei hij met een krijtwit gezicht, nadat hij in de begeleidende auto van coach Middelink was opgenomen tijdens een trainingsrit. Deze nam na rijp beraad het besluit Cor Schuuring nu ook voor Brescia op te stellen. In deze ploegentijdrit om het wereldkampioenschap zullen dus starten Van Espen, Snepvangers, Schuuring en Schroder, die gelukkig weer geheel hersteld is. genheid, te weten Coenlje Niesten, Piet Damen, Jan Hugens, Jan Janssen, Mar tin van der Borgh, Piet Rentmeester, Bas Maliepaard en Huub Zilverberg. Over het algemeen spreken de Italiaan se journalisten er hun leedwezen over uit dat Ab Geldermans niet in Salo start. Ze vonden het parcours geknipt voor de Beverwijker. Ze kunnen zich niet indenken dat de K.N.W-U. om de be kende redenen een nationale baankam- pioen en wat voor één niet zou afvaardigen al begrepen ze wel dat het voor Nederland zeer moeilijk is om met een onafhankelijke ploeg te komen. „Maar een nationale kampioen hoort er bij", is de algemee mening in het door de hitte fel geblakerde Salo- Piet Rentmeester komt vandaag In de individuele wedstrijd voor ama teurs zaterdag op het circuit van Salo zijn van de partij Schuuring, Visser. Karsten, Den Hartog, Corne- lisse en Van Kemenade. „Stelt uw op timisme over de uitslag niet te hoog, dan kan het altijd meevallen. Onze jongens hebben kwaliteiten, maar zijn over het algemeen nog piepjong", zei coach Middelink. die alle hoop had op de naaste toekomst met ren ners als Den Hartog, Cornelisse er Schuuring. Beide parcoursen zijn zeer zwaar. De 104 km bij Brescia moge praktisch vlak zijn, men moet niet vergeten dat het circuit geheel in de volle zon ligt en deze vuurbron bezorgt Noord-Italië nu al dagenlang een hittegolf met tempe raturen tussen de 30 en 40 graden- „Hot asfalt zal zacht zijn en de banden zullen er in wegsnijden", zei dc heer Martin van de sportcommissie van de K.N.W.U. Het wegparcours voor zater dag en zondag heeft een bijzonder zware klim. kort eii nijdig met een moeilijke draai. Daar zullen veel meer renners hun energie op verspillen dan op de lange klim die eveneens in het circuit is opgenomen. Onze amateurs trainen al enige dagen op beide parcoursen cn op tijdstippen dat 'er ook in de echte wedstrijd moet worden gereden, dus op de heetste uren van de dag. „En het gaat niet zo zo la la er wordt echt gefietst, met gemid delden die soms boven vijftig kilometer stijgen". Vandaag worden ook dc profs in Ma- derno verwacht. Deze moeten 300 km rijdenAllen komen op eigen gele- Portefeuille aan ketting werd toch gestolen Ondanks het feit dat zyn portefeuille met circa f 1800 aan een ketting „ver ankerd lag", is deze een 72-jarige bui tenman dinsdagavond omstreeks half tien in een café aan de Zeedijk te Am sterdam toch ontstolen. Toen de man zijn consumpties wilde be talen en de portefeuille voor de dag haalde, griste een onbekend persoon, die naast hem zat, de portefeuille uit zijn handen cn wel met zo'n ruk dat de ko peren ketting brak. Ofschoon de besto lene de man nog vastgreep, wist deze zich los te rukken en het café te ont vluchten. Professor dr. P. Geyl heeft gistermid dag op de Pietersberg in Öosterbeek voor leden van de Vereniging van De- ra ren aan Rijks II.B.S.'en een krachtig pleidooi gehouden voor het vak geschie denis. Zyn voordracht was getiteld „De waarde van het geschiedenisonderwijs". Prof. Geyl viel allereerst de adviezen van hooggeplaatste ambtenaren aan in zake de mammoetwet, „die vaak voort komen uit oppervlakkigheid en cultu rele impotentie". Vooral de klassieke talen cn geschiedenis moeten het ont gelden. Professor Geyl erkende volledig dat het onderwijs aangepast moet worden aan de geweldige opbloei van het natuur wetenschappen. dit wil echter niet zeg gen, zo meende hij, dat de geesteswe tenschappen minder hoog aangeslagen moeten worden, historisch besef is on misbaar om de continuïteit van de cul tuur te behouden, daarbij behoeft van onderwerping aan het verleden geen sprake te zijn. Sprekende 'over de Sowjet-Unie wees professor Geyl er op, dat de communi catie met Russische historici onmogelijk is zolang zy de geschiedenis misbruiken en dienstbaar maken aan hun meesters. Het gebied van de geesteswetenschap pen in Rusland is hermetisch voor ons afgesloten. Tenslotte wees hij nog op het gevaar dat door eenzijdige verheerlijking van de natuurwetenschappen een verwaar lozing van in het bijzonder geschiedenis, de geestelijke weerstand zwak worde tegen de naar expansie streveude op vattingen van het communisme. Door beknopping van het vak geschiedenis wordt ons geestelijk leven verarmd, zo besloot professor Geyl zijn strijdbare voordracht. Het erepodium op de Viaorélli- baan in Milaan va de finale ach tervolging profs, waarbij onze landgenoot Nijdam het wereld kampioenschap verwierf. V.l.n.r. de Italiaan Faggin, die tweede werd, Nijdam en Post, die derde werd. VERMIST JONGETJE IS VERDRONKEN De 4-jarïge Teunis Driesen uit de Prins Alexanderstraat in Rotterdam, die sinds maandag wordt vermist, bljjkt te zjjn verdronken. Een onderzoek van de Rotterdamse kin derpolitie heeft uitgewezen dat hij op de avond van zijn verdwijning met drie vriendjes van 4, 6 en 8 jaar aan het Antwerpse Hoofd had gespeeld en daar bij in de Nieuw Maas is gevallen en ver dronken. De kinderen die van dit alles getuige zijn geweest liepen in paniek weg en hadden het aan memand durven vertellen. DEZE EEUW MAAR TWEE ZOMERS IETS KOUDER (Van onze weerkundige medewerker.) De zomer, die meteorologisch over de maanden juni, juli en augustus wordt berekend, is voor 1962 a.s. zaterdag weer verle den tijd. Het zal voor niemand „nieuws" zijn wanneer wij stellen, dat het een slechte zomer is geworden. Nieuws is voor velen wel, dat het aantal zg. zomerse dagen (war mer dan 25 gr. C.) in o.a. De Bilt sinds 1849 met de zomer van 1956 klein is gebleven, namelijk drie zomerse dagen tegen nor maal 19. Alle drie de zomermaan den bleven kouder dan normaal, zodat het etmaalgemiddelde, zo als uifr voorlopige cijfers is op te maken, voor Dc Bilt op 14.6 gr. C. is gekomen tegen normaal 16.4 gr. C. Gaan wij nu de statis tiek na, dan zien wij dat de af gelopen zomer over een periode van 200 jaar de vijfde plaats op de ranglijst van koudste zomers heeft weten te bezetten. In déze eeuw bleven alleen de zomer van 1907 en 1956 iets kouder. De af wijking zat deze zomer vooral bij de temperatuur. Juni was nog de zonnigste maand, maar juli en augustus bleven veel te somber, zodat er een tekort van ongeveer 100 uren zon is waargenomen. Het enig gunstige vergeleken met een aantal voorafgaande slechte zomers is de regenval. Juni bleef een bijzonder droge maand, juli en augustus waren als gevolg van buien alleen plaat selijk (vooral Zuid-Holland) te nat. Het klinkt misschien even vreemd, maar op de meeste plaatsen is de afgelopen zomer met 150 tot 180 mm regen een 30 tot 60 mm droger dan normaal gebleven. Zeeland bleef de droog ste provincie (135 mm). Zuid-Hol land werd de natste met aan de kop Rotterdam, waar totaal 235 mm regen viel. In de voorafgaan de twee zomers (1960 en 1961) werd in een groote deel van ons land meer dan 300 mm regen in de zomermaanden gemeten. Drie zomerteleurstellingen ach tereen, daar zal 1963 verandering in moeten brengen. GESCHENKEN VAN LUISTERVRIENDEN UIT ALLE DELEN VAN DE WERELD (Van onze r.t.v.-redactie) ER STAAT een heel oude Arabische schenk kan van geciseleerd koper op het zeer zake- kelijke moderne bureau in een van die nuch tere kleine redactiekamers van de Wereld omroep. Een sierlijk ding met een tuit als een zwanebek en een deksel als een oosterse pi nakel, dat Sheherazade kon hebben gehan teerd als zij haar wrede sultan een beker wijn inschonk voor de nacht. „Daar kijk je nou naar", zegt Gerard de Haan, „dat is prachtig hé? Kreeg ik gisteren gestuurd van een meneer in Jordanië, omdat ik weg ga". Gerard de Haan is een man, die net zo ge makkelijk praat over zijn vrienden en kennis sen in Jordanië, Nieuw-Zeeland, Arabië, de Kongo of Amerika, als U en ik over onze re laties in Gouda, Leiden of Zaandam. Dat is geen opschepperij, geen dikdoen. Want hij hééft ze werkelijk: vrienden over de hele wereld. Hij mag ze dan alleen kennen uit brie ven of telegrammen, maar hém kennen ze al lemaal bij naam, voor hen is hij in vijftien ja ren tijds een huisvriend geworden. NKROEMAH laat ministers arresteren President Kwame Nkroemah van Ghana, die onlangs drastische ka binetswijzigingen heeft doorge voerd, heeft gisteren gelast de mi nisters van buitenlandse zaken en van voorlichting, Ako Adjei en Ta- wia Adamafio, in hechtenis te ne men. De Ghanese leider had onlangs een reeks maatregelen genomen tegen leden van zijn eigen partij en vertegenwoordi- gers van de parlementaire oppositie, e stappen werden genomen nadat on langs was gepoogd het Ghanese staats hoofd van het leven te beroven. Bij de ze poging tot moord, die plaatshad na bij de grens van boven-Volta, vonden vier mensen de dood en werden minstens 10 anderen gewond. Wachtmeester der eerste klasse L. G. Kramer van de rijkspolitie in Sluis heeft een nationale prijs gewonnen met een verhaal, geti teld „Klaas en Reinier". Hij kreeg een bedrag van 150 van de VARA, die de prijsvraag in de ra diorubriek „In geuren en kleuren" had uitgeschreven. Woensdagmidag vertelde de wachtmeester in een radiogesprek iets over zijn werk en over het verhaal, dat hem de eerste lande- lijke prijs had opgeleverd. Het be- jaardentehuis „Rozenoord" in Sluis heeft de wachtmeester ge- inspireerd. De heer Kramer had de hoogste nationale prijs, twee I andere prijzen vielen in Den Bosch en aan een K.L.M.-stewar- dess ten deel. In een voorronde van de wedstrijd had hij al 25 voor „Klaas en Reinier" (in 600 woorden) gekregen. Het eerste programma voor het lande lijk zaterdagvoetbal brengt maar liefst vier Zeeuwse derby's. In de 4e klas A is het die tussen Krabbendijke en We- meldinge met de Ihuisspelers als de beste kanshebbers. Middelburg onder gaat de vuurdoop in hot landelijk voet bal tegen Tern. Boys, een tegenstan der, waartegen de hooldstedelingen niet bij voorbaat kansloos zijn. De eerste klap zal vooral in deze wedstrijd een goede daalder waard zijn. Spui moet zich maar niet veel illu sies koesteren nu kampioen Arne- muiden op bezoek komt. De kam pioenen zijn weliswaar iets minder sterk dan vorig jaar. maar toch nog wel krachtig genoeg om de winst uit Spui mee te nemen. De vierde Zeeuwse ontmoeting gaat tussen Nieuwdorp en A.Z.V.V. De Beve landers hebben hier de beste kansen. Het programma luidt: 4e klas A: SprangWijk; Roda Boys—-Rillandia: Good LuckSleewijk; Krabbendijke Wemeldïnge; SmerdiekSSC; 4e klas B: Tern. BoysMiddelburg: Chrislari- diaMevo; SpuiArnemuiden; Nieuw dorpAZVVDinteloordSW '54. Voor de Zeeuwse zaterdagcompetitie worden reeds, drie ontmoetingen ge speeld: VCK IIKloetingc in 2 A; Kloe- tinge HBeren in 2 B en Beren—Zaam- slag II in 3 B. STRIJD TUSSEN DE A-PLOEGF.N ter Canquio, R. Enjalbert, C. Actis, D. Guenard. Reserve M. Davaze. Nederland 100 meter Joke Bjjlevelt (11.7) of T. Cruiming (11.9) en Lenie Boele (11.9): 200 meter Ellen Ort (24) en Will Koster-Kapel (24.6): 400 meter Tilly van der Zwaard (55) en Ceesje Soesbeek (55.2); 800 meter Gerda Kraan (2-06.en Jannie Van Eyk- V'os (2.08.80 meter horden Lenie Hinten (11.1) en B. van Sloten (11.9); verspringen Jok? Bylevelt (6.31) en C. Bakker (5.96); hoog springen Nel Zwier (1.70) en Paula van der Wegen (1.59); speerwerpen Willy Hulshof-van Montfoort (48.45) en H. de Bruin (40-34); discuswer pen Corrie van de Bosch (47.92) en Corrie Hamer-Huyg'en (48-63); ko gelstoten Corrie van Wuyck (14.49) cn Els Noordduyn (13.39); 4 x 100 meter T. Cruiming, E. Ort. W. Kos ter-Kapel. J. Bijlevelt. De Nederlandse ploeg staat onder leiding van mevrouw Fanny Blan- kers-Koen. De wedstrijd begint om half drie. VAN OLDENBARNEVELT UIT DE DIENST De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede dat de reizen rond dc wereld die de „Jo- hau van Oldenbnrnevclt" in 1963 zou maken geen doorgang zullen kunnen vinden aangezien liet schip uit de dienst. 7,al worden genomen na. de trans-Tas man reis die eindigt in Sydney op 3 fe bruari 1963- „Er kunnen nog geen mededelingen worden gedaan over wat er na deze datum met liet schip zal ge beuren", didus de directie. De heer F. Harms uit Temeuzen is woensdagavond in café „La Belle- uue" te Temeuzen gehuldigd vanwe ge het feit, dat hij dertig jaar lid van de technische commissie voor de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. is geweest. Dat gebeurde op een alge mene vergadering van deze commis sie. waarin de voorzitter van de com missie, de heer I. W. Bakker de heer Harms meedeelde, dat de K.N.V.B., afdeling Zeeland, hem de zilveren speld van verdienste had toegekend. De heer Bakker memoreerde de ver diensten van de heer Harms, die nu afscheid heeft genomen, omdat hij zijn plaats aan een jongere wil af staan. In zijn dankiooord toonde het. schei dende commissielid zich blij verrast met de K.N.V.B.-onderscheiding. ,,Ik hoop, dat de T.C. op dezelfde voet zal voortgaan met het werk, zoals ik dat héb meegemaakt", aldus de- heer Harms. Sophia Loren is de mooiste vrouw ter wereld, althans vol gens de caricaturistenvereni- ging van Amerika. Mrs. Jacque line Kennedy komt op de vierde plaats, gevolgd door Audrey Hepburn. De vereniging is een groep artiesten, die vinden dat een vrouw met een mooi gezicht er geen mooi figuur bjj hoeft te hebben. Hier is de lijst van de volgens deze vereniging 10 mooiste vrouwen ter wereld: Sophia Loren „behalve al het an dere dat zy heeft, heeft zij de mooi ste ogen ter wereld". Brigitte Bardot „eerst zie je haar boeiende kin, dan zie je dat de rest van haar gelaat even onweerstaan baar is" Grace Kelly „indien er een vrouw is met nog volmaakter oren, moeten we die eerst nog zien". Ambonees werd bij vechtpartij gedood •as gisterochtend zijn te Hollandia na dere bijzonderheden bekend geworden omtrent, de schietpartij die de vorige week te Fak Fak is voorgevallen cn waarbij een Ambonees om het leven is gekomen. Gebleken is dat een groepje Ambonezen die onder invloed van sterke drank wa ren, moeilijkheden kreeg met een aan tal Nederlandse militairen die ongewa pend door Fak Fak liepen. De betrok ken Ambonezen staan te Fak Fak be kend om hun pro-Indonesische gevoe lens. Er ontstond een kleine vechtpartij, waarbij de toegesnelde Fapoea-politle van de wapens gebruik moest maken. Een Ambonees werd toen door een schot zo ernstig gewond dat hij korte tijd la ter is overleden. Jacqueline Kennedy „haar magni fieke haardos moet een kapper wel verrukken. Het levert een omlijsting voor een magnifiek gelaat". Audrey Hepburn ,jiaar hals is zo fragiel, zo lieflijk". Julia Mead, t.v.-actrice „een vol maakt gevormde, delicate neus". Shirley Maclaine „haar lippen zijn de uitnoöigendste welke een artiest ooit heeft gezien". Kim Novak „zij heeft een vol maakte wangpart(J". Prinses Margaret „zij heeft een klassiek mooi voorhoofd, waarvan de rest van een uiterst mooi gelaat vloeit Doris Day „degene die zegt dat sproeten afbreuk doen aan schoon heid hebben Doris nooit gezien. Elke vrouw dient sproeten en gelaats schoonheid te hebben". „Hannetje" liet Rotterdamse duiven- vrouwtje is gistermorgen in het tehuis voor ouden van dagen aan de Van Oos- tervantstraat te Rotterdam op 92-ja- rige leeftijd overleden. Hendrika Trhntje van Ham voor de bur gerlijke stand, maar voor de Rotterdam mers hardnekkig het „duivenvrouwtje" is gedurende tal van jaren het school voorbeeld geweest van een onbaatzuch tige dierenvriendin. Vele Rotterdammers zullen zich „Hannetjes" beroemde trek tochten herinneren, een karretje voer voortduwend, langs de Rotterdamse dui ven-, zwanen- en eendencentra. Popu laire voederplaatsen waren destijds de omgeving van de Laurenskerk, waar het duivenvrouwtje „haar" duiven verzorgde en langs de Rotte waar tientallen zwa nen en eenden voer ran haar kregen. Lees maar eens die brief uit Afrika: „Beste Gerard, het is ons net of je elke avond bij ons op de stoep komt zitten vertel len van Nederland Want dat is de sleutel voor deze vriendschappenhet nieuws, het dagelijks praatje uit Ne derland. Gerard de Haan is de man, die van de oprichting af, in 1947, het. dage lijks nieuwsjournaal voor de Neder landers in den vreemde heeft ge maakt. In tien uitzendingen bij dag of by nacht, gaat zijn dagelijkse ver telling de ether in. En overal is het dan omstreeks 8 uur in de avond, als de uitzending doorkomt. „Ik heb het nooit kunnen denken, dat het gewone dagelijkse nieuws uit het vaderland zo'n geweldige band kon scheppen", zegt hij er zelf van, „maar als je de brieven ziet die elke dag weer binnenkomen, dan is het iets om stil van te worden. 't Leven zelf Nu is hot voor Gerard de Haan heel wat, als hij ergens „stil" van wordt, want zijn journaals mogen, zoals hij zegt „het leven zelf" zyn, persoon lijk is hij „de levendigheid zelf". Daarom is het bijna niet te geloven, dat deze man, .al is hij dan wat door de haren heen gesleten, afscheid rit nemen van dc dagelijkse arbeid, maart werd hij 65 jaar en dat is nu eenmaal „de pensioengerechtig de leeftijd". Dus gaat hij op 31 au gustus a.s. de Wereldomroep verla ten en daarmee legt hy een stukje levenswerk neer. Hij is overigens één van die figuren die nog geen „avondrust" in het ver schiet zien, maar zich in de handen wrijven en zeggen: „Tjonge, wat komt er nou een tijd vry om te werken!" Dat het hem gemakkelijk valt, het werk waaraan hy' in de loop der ja ren met hart en ziel verknocht is geraakt, te beëindigen, neen. dat niet. „Dat dagelijkse journaal, het duurt maar zeven minuten. Maar ik ben er altijd mee bezig. Want het moet telkens als hot ware een portretje van Nederland wezen. Natuurlijk, het grote nieuws moet er in, maar ook cn misschien vooral wel het kleine. Zc willen daarginds, aan de andere kant van de wereld, alles weten: hoe het weer is en hoe do gewassen erbij slaan. Reken maar dat ze meele ven met dp eerste blaadjes aan de boom en met de eerste sneeuw, die valt. En met van die echte typisch Nederlandse voorvallen. En ze wil len weten wie cr jubileert en wie er vjjftig of vijfenzeventig wordt en wie er dan alzo op de receptie komen. Maar ook van een boerdcrijbrand en of de verzekering dan de schade dekt. En natuurlijk alles over het vorsten huis. En als het kan Iets geks, loos alarm by de politie of zoiets". Geen franje Het is verbazend, hoeveel je kunt vertellen in zeven minuten, uls je de officiële franje er af laat. Want. dat. doet Gerard de Haan. Hij is geen nieuwslezer, lij) is een nieuws verteller, een babbelaar, die ge noeglijk van de halt op de tak springt, maar intussen een heel pak nieuws fyntjes gecomprimeerd weet tc spuien en dan toch nog tyd vindt voor een grapje of een heel eigen opmerking. En dit is juist de kracht geworden van dit dagelijks journaal uit Neder land, dat over de gehele wereld te land en ter zee wordt beluisterd: het persoonlijke cachet, dat Gerard de Haan er aan heeft gegeven. Daar door ook is hij meer dan een stem geworden, hij is een kennis die komt aanlopen, een vriend, die van „thuis" komt vertellen. „Na een uitzending in maart, waarin ik vertelde dat cr milde luchtstro mingen van de oceaan in aantocht waren, die clan wellicht de krokus sen ineens boven do grond uit zou den brengen, kreeg ik vrijwel dade lijk een telegram via Scheveningcn Radio Van de zeesleper Zwarte Zee, die ergens in de Atlantische Oceaan voer" Er volgt wat gerommel in het archief: „Kyk, hier is het. „Of ficieren en bemanning van de Zwarte Zee hopen, dat de milde oceaande pressie uw bloembollen spoedig mo gen bereiken, wij genieten reeds een kleine maand van deze mildheid, windkracht variërend van 9 tot 12 (dat is orkaan!) met stortbuien van 24 uur. Met vriendelijke groeten van uw luisteraars". Kostbaar bezit Tja, die fan-mail is een kostbaar bezit voor een man, dio nu afscheid gaat nemen van zovclen die hem zeer genegen zyn. Die genegenheid straalt hem toe uit hartelijke en soms vertrouwelijke brieven, waarin altyd weer de dank en waardering van zyn luisteraars is vervat. Waar uit vooral blykt, hoc bljj men is niet alleen met <1° informatie, die bot vaderland zo levendig houdt in de geest, maar ook voor de band, die. hierdoor wordt onderhouden met het leven van vroeger. Er zijn brieven by, waarin wordt gezegd: „We kregen post van thuis met allerlei nieuws erin, dat wil zeg gen: oud nieuws voor ons, want wij noorden het immers dezelfde dag al van u!" Het Is een goede en tastbare herin nering, die Gerard de Haan straks zal blijven, als hy de Wereldomroep gaat verlaten. By die „gewone" post stromen nu'dc afscheidsbrieven bin nen, want de luisteraars weten al dat hij op 1 september wordt opgevolgd door Piet van Soest, die hem al ja renlang in vakanties of een enkele maal bij ziekte heeft vervangen. Daarom komen er nu heel veel brie ven cn kleine, welgemeende af scheidsgeschenken uit vele landen ter wei'eld, maar ook van talrijke Ne derlandse schepen. Gerard do Haan is er gelukkig mee, om cle waarde van de vriendschap die zij vertolken. T oekomstmuziek Toch zal zijn stem voorlopig nog niet helemaal zwHgen, want liy blijft een korte, wekelijkse rubriek van boek besprekingen doen voor de Wereld omroep. Verder zal zijn veelzijdige interssc cn zijn verbluffende levenslust hem wel terdege aan het werk houden. Deze man, die vóór zijn werk als radiojournalist al een kwarteeuw dagbladjournalist achter de rug had en daarin zowel het verslaggevers- werk als het hoofdredacteursschap grondig leerde kennen, is niet tevre den met „lekker tuinieren en veel le zen" alleen. In '1930 verscheen de enige ro man (of liever gezegd: vertel- „RONDE VAN SAS zijn naam bracht, onder meer tc Tiel en te Nijkcrk, Jammer genoeg heeft het zcslandentoernooi te Rotterdam het aan tal inschrijvingen niet bevorderd. Want zo kon dc winnaar van vorig jaar, Van Splngclen van H.Z.N.C.P., dit jaar niet inschrijven vanwege zyn aanwyzing voor het zeslandentoernooi. Uiteraard zullen ook enkele anderen om die reden niet aun dc start verschijnen. Misschien dat J. van Schijndel uit Den Haag voor een verrassing kan zorgen. De Zeeuwse zwemmerswereld is na tuurlijk hot bost vertegenwoordigd. Mlchiel cle Pooler van „De Schelde" te Temeuzen zal trachten het bezit van zijn Zeeuwse wisselbeker te continueren. Piet van den Heuvel van Scheldestroom uit Breskens en B. Volwerk van Luc- tor uit Middelburg zullen echter alles doen om hem deze afhandig te maken. Bij de dames komt E. de Visser van Luctor haar Zeeuwse beker verdedigen. Maar Teuni van den Heuvel van Schel destroom en Margriet Kingmans van Luctor zullen E. de Visser het vuur zeker na aan do schenen leggen. Ook Helcen dc Vries van De Bruinvis, enkele jaren uitgeschakeld door een ongeval, Is weer van dc partij. Het zal zaterdag weer spannen cn dc honderden bezoekers zullen zeker een spannende stryd tegemoet kunnen zien. Marianne Heemskerk gaat ook twee kilometer zwemmen Voor <le „Rondo van Sas", de laatste lange-baanzwemwedstrijd van dit sei zoen ia Nederland, heeft do organise rende vereniging „De Bruinvis" uit Sas van Gent 107 deelnemers en deelneem sters ingeschreven. Niet minder dan 51 dames en 56 heren gnan zaterdagmid dag aanstaande van start. Ook nu is de belangstelling van (loze lange-bannwed- strHd buiten Zeeland dermate, dat de dertigjarige vereniging „De Bruinvis" op zyn 28e laugo-haamvcdstryd ver schillende cracks kan begroeten. De zwemvereniging „De Robben" uit Hil versum stuurt Marianne Heemskerk, wolbekend om haar bronzen medaille op do Europese kampioenschappen op de 100 meter vlinderslag dames. Voor Sas van Gent is zij geen onbekende, want bij vorige wedstrijden gaf zij reeds acte dé présence. Oók haar zusie Ineke Heemskerk is van dc party. Deze won onlnugs do Belgische lange baan wed strijd Damme-Brugge over vijf kilome ter. Het Robben-arsenaal is hiermede nog niet uitgeput, want bij de heren neemt Willem Hermsen deel, die dit seizoen reeds enkele lange-baanwedstrijden op Gerard de Haan vertelt liet Nederlandse nieuws dagelijks aan vele landgenoten in de vreemde. ling van een gezin, die zich voornamelijk in Rotterdam af speelt) die hij ooit schreef. „Later was er nooit meer tijd voor, maar nunu kan ik aan een tweede beginnen. Als eerst dat afscheid maar achter de rug is, want ik zie er toch tegenophet nieuwsjour naal is een stuk van mijn leven geworden". In de Nederlandse ploeg vijf geselecteerden voor Belgrado Zeeland en in het bijzonder Vlis- singeu beleeft zondag een hoog tepunt op atletiekgebied. Dan zal voor het eerst in de geschie- denis in Zeeland een officiële atletiokintcrland tussen twee A- ploegen worden gehouden. Wel iswaar werd vorig jaar reeds een interland gehouden, maar toen betrof het de Nederlandse B-ploeg. Zondag zullen de Zeeuwse atlotiekliefhebbers echter de top van de dames- atletiek uit Nederland en Frank rijk aan bet werk kunnen zien. Onder de Nederlandse deelneemsters bevinden zich vijf atleten, die zullen worden uitgezonden naar de Europe se atletlekkainpioenschiyipen in Bel grado. Hel zyn Joke Byievelt, het Nederlandse fenomeen op de 800 me ter, Gerda Kraan, Tilly van der Zwaard, Jannie van Eyk-Vos en Nel Zwier. Zy zullen ongetwijfeld voor enkele uitstekende resultaten zorgen. Vorige week hebben officials van de Nederlandse Sport Federatie de sin- telbaan in Vlissingen aan een strenge keuring onderworpen, zy bleken vol lof over de kwaliteit, waarin dc baan zich bevond. By de meting bleek, dat de baan in het geheel niet afliep. De Vlissingsc sintelbaan is vrij snel en bij gunstig weer worden dan ook ze ker enkele verbeteringen van natio nale records verwacht. De organisa tie van de interlandwedstrijd is in handen van de Vlissingse vereniging Marathon. De toeschouwers zullen in Vlissingen waarschyniyk een Nederlandse over winning te zien krygen. Op papier is de Nederlandse ploeg namely'k op vrijwel alle onderdelen sterker. Alleen de 80 meter horden is op pa pier voor Frunkryk. Toch zal er waarschijnlijk wel een spannende strijd worden geleverd. De verschil len in prestaties zyn namelyk niet zo groot, dat dc Franchises reeds by voorbaat kansloos zijn. Opstellingen De opstelling van de teams mot ach ter de namen van de atleten de bes te gemaakte tyden zyn Frankrijk 100 meter Doniso Guenard (11.8), Claudette Actis (12.0; 200 meter Claudette Actis (24.5), Michèlc Da. vaze (24.6); 400 meter Evelyno Lc- bret (56.8), Yvotte Archambault (59.0); 800 meter Nicole Goullicux (2.12.3), Josettc Baujard (2.14.5); 80 meter horden Dcnise Guenard (11.0), Mariene Canguio (11.1); hoogsprin gen Genevièvc Laureau (1.61), Mo nique Paranty (1.62)': verspringen Claude Bouix (5.75), Madeleine The- tu (6.07); Kogelstoten Joseiane Bor delier (13.55), Bornadette Burger (14.26)discuswerpen Marthe Bretel- Ie (46.74), Pierrette Boutin (45.27); speerwerpen Andrce Malsert (45.39), Michèle Dcmys (-14.99); 4 x 100 me-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7