PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVECHTEN UITGEBROKEN IN BOVEN-KASBAH VAN ALGIERS Westelijk beraad over Berlijn T.v.-station weigerde (onjuiste) woorden van Adenauer te schrappen Plan voor aanleg en verlenging van nieuwe Terneuzense havens met 6000 meter Willaya 4 contra Ben Bella Moeilijkheden met Martin Mons Ben Chedda stelt compromis voor KONINKLIJK GEZIN TERUG VAN VAKANTIE BABY IN RUIL VOOR EEN HUIS DADERS AANSLAG OP DE GAULLE VOOR RECHTER Misverstand Bonn-Londen opgehelderd Londen was op de hoogte gesteld Honderdduizend uitgeloot INDONESISCH VISUM VOOR ZENDELING Uit periode 1912 tot heden AMERSF00RTS 3 BURGEMEESTERS %WAMEN BIJ ELKAAR OP BEZOEK Mr. De Widt deed ontdekking UITVOERINGSKOSTEN GERAAMD OP TWINTIG MILJOEN GULDEN Omstreden lig uur BL0EMENDAAL nodigt Zwitserse politieman uit 205e jaargang - no. 204 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie, c »au at veiae en e. B. den Boei. Adjunct. W. de fagtex Hoofdredacteuren. W ueertouwei en Q. A. de Hok. ADonneinentsprtJe 62 cent pei week, 8.U0 pei kw., Ir. per post 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllsslngen Wai.-traai 68-60 tel 2355 (Dg.g. red 3608/3546. adv 3647/3843). Middelburg Markt 61 tel. 3841 (b.g.g red. 2078/8169. adv. 2375). Goes Grote Markt 2 tel 614ö (b g.g. red. 7853 adv 5213), Oostburg: tel. 2395, Temeuzen: tel. 2116; 7.iorik7«> r»d tel 7476 «dm tel 2094 Adv or 27 et oer mm Min oer adv 4- Ireee mod t arior «tie'ne adv imai 8 reeels) 25 ct oer regel imln. 1 125) Brie»en our van Ut olad" 25 ct meer Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Donderdag 30 aug. '62 Pagina 3 MILITAIRE DISTRICTEN VAN ALGERIJE IWilaya's) In de boven-kasbah van Algiers is gistermiddag een hevige schiet partij uitgebroken. De strijd, die ongeveer drie kwartier duurde, ging tussen eenheden van het vierde militaire district en militai re aanhangers van Ben Bella. Het schieten begon toen patrouil les van het vierde district huis zoeking verrichtten in een aantal woningen. Bij de schietpartij zouden vijf sol daten van wilaya IV en een on bekend aantal burgers zijn ge dood. Ongeveer honderd personen volg den gisteravond een begrafenis in het centrum van de stad, zwaaiend met vlaggen en onder de uitroep „baraket" (nu is het genoeg). Te gen negen uur in de avond begaven zij zich naar het hotel Aletti, waar verscheidene Algerijnse leiders verblijven, en probeerden het ho tel binnen te dringen. De politie heeft opdracht kalmerend op te treden. De leiding van het vierde district kon digde een uitgaansverbod van 8 uur 's avonds to*: 5 uur 's morgens aan. Zij maakte bekend, dat „uitdagende elemen ten" hadden geschoten waardoor „eni ge gewonden" onder de militairen van het vierde district waren gevallen. In middels waren versterkingen aangevoerd bij de ingang tot de kasbah. Huiszoeking Dinsdagavond deden militairen van het vierde district huiszoeking b(j aanhangers van Yacef Saadi, een be kende verzetman uit de strijd te gen de Fransen. Yacef Saadi heeft nu de zijde van Ben Bella gekozen. B(j de huiszoeking werden 33 machi nepistolen, drie lichte machinegewe ren en twee bazooka's in beslag ge nomen. Er werden geen arrestaties verricht. In een communiqué wordt Chider, de rechterhand van Ben Bella, er van be schuldigd z(jn „huurlingen" bevel gege ven te hebben de leiders van willaya IV te ontvoeren en op de soldaten te schie ten die bezig waren de rust in Algiers te herstellen. Later werden opnieuw schoten gehoord in de kasbah. Premier Ben Khedda drong er woens dagavond by de Algerijnse leiders op aan „een bloedige botsing" te vermijden. In een verklaring zegt hij dat gisteren in de hoofdstac zich bloedige incidenten hebben voorgedaan. Hij deed een beroep op het gezond verstand om de eenheid te bewaren. Compromis Ben Khedda heeft aan het politieke bureau en aan de raad van willaya IV een compromisvoorstel j waarin wordt aanbevolen op 9 sep tember verkiezingen te houden kandidaten hiervoor voor een vijfde gedeelte uit het politieke bureau en voor viervijfde uit de willaya's te betrekken. De verkiezingen moeten volgens dil voorstel worden voorbereid door een co mité van zeven leden van het politieke bureau en zes hoofden van willaya's. Na vorming van de regering door de algemene vergadering moeten de willa ya's automatisch ontbonden worden, al dus het voorstel. Franse reactie De Franse regering heeft gisteren .uiterst strenge instructies gezon den naar de Franse ambassadeur en de opperbevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, om Franse onderdanen en bezittingen aldaar te beschermen. De minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, maakte dit na een ka binetszitting, die drie uur had ge duurd, bekend. Hij zei „deze in structies zijn natuurlijk geheim, maar zij zijn uiterst streng". Hij voegde hieraantoe, dat zij op initiatief vari premier Pompidou waren verzonden. Koningin Juliana en prins Bernhard zün gisteravond in gezelschap van de prin sessen Irene en Marijke van hun vaican- tie in Porto Ercoie in Nederland terug gekeerd. De prinsessen Beatrix er Margriet waren reeds eerder in Neder land gearriveerd. MEVROUW JEAN ROOK (S3), moeder van zes kinderen uit de Engelse plaats Derby wil haar jongste kind, een baby van een maand, afstaan in ruil voor een huis om haar andere kinderen behoorlijk onderdak te kunnen bieden. Mevrouw Rook leeft met haar zes kinderen in de meest benarde omstandigheden in een armenhuis in Derby. Haar man heeft onderdak gevonden bij het Leger des Heils. „We zijn één familie en dat willen we blijven", heeft mevrouw Rook gezegd. „Ik ben dol op mijn jongste, een meisje, maar ik hou van al mijn kinderen en ik kan het niet langer aanzien, dat zij in deze omstandigheden moeten leven. Daarom wil ik mijn baby afstaan aan ieder, die mij in ruil een huis kan aanbieden. W'e hebben hiertoe in onze wanhoop besloten", aldus mevrouw Rook. De Rooks zijn enige tijd geleden uit huis gezet omdat zij de huur niet be taalden. Wekenlang hebben zij de straten afgelopen om kamers te vinden, maar zodra zij zeiden zes kinderen te hebben, werden ze overal wegge stuurd. Ze kan dc kinderen naar een tehuis sturen, maar daar denkt me vrouw Rook niet aan, De Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland zijn overeengekomen een conferentie van hun ministers van buitenland se zaken over de kwestie-Berlijn te beleggen, kort voor de opening van de algemene vergadering van de Verenigde Naties op 18 septem ber in New York, zo is uit gezag hebbende kringen in Washington vernomen. Waar en wanneer deze conferentie wordt gehouden is nog niet vastgesteld. TOESPRAAK WAS DAN NIET AUTHENTIEK MEER GEWEEST De woordvoerder van de regering in Bonn, Von Hase, heeft gister avond opheldering verschaft in het „misverstand" dat is gerezen tussen Engeland en West Duitsland over de Britse toetreding tot de E.E.G. Zoals bekend heeft bondskanselier Adenauer zich in een t.v.-toespraak dinsdagavond schamper uitgelaten over de houding van premier Macmillan. Dr. Adenauer verklaarde, dat de Britse pre mier in het Lagerhuis had gezegd, dat. Engeland geen deel wenste uit 'e maken van de politieke unie, terwijl Macmillan in een persoon lijke brief aan hem, dr. Adenauer, juist liet tegendeel liad bevveWd. Ook het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft een reactie laten horen op de t.v.-rede van Westdultse bondskanselier. Dr. Aden auer had het optreden van minister Luns bekritiseerd, wiens halsstarrige houding de kwestie van de politieke samenwerking zou hebben opgehou den. De Nederlandse zegsman ver klaarde gisteren het volgende: Geen onzekerheid „De Nederlandse regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat deelneming van het Verenigd Konink rijk aan de E.E.G. en aan een politieke unie van groot belang is voor de tot standkoming van een krachtig verenigd Europa. Er kan bij de andere betrokken regeringen geen onzekerheid bestaan omtrent dit consequent gehandhaafde standpunt van Nederland. Met de Belgische regering heeft steeds volledige overeenstemming dver deze zienswijze bestaan en er is geen enkele reden te veronderstellen dat de Belgi- Prompt kwam de Britse reactie. Enkele uren later reeds maakte buitenlandse zaken in Londen bekend, dat Engeland wel degelijk interesse heeft voor de po litieke unie. Gisteravond kwam de ver klaring. Von Hase zette tegenover de pers uiteen, dat dr. Adenauer verkeerd was ingelicht over Macmillans rede in het Lagerhuis. De t.v.-rede was toen al opgenomen, maar de televisieniaatschap- py had in verband met de authenticiteit geweigerd om dit deel van Adenauers toespraak te schrappen. In de tekst van de toespraak, die even voor de uitzen. f aan de pers werd verstrekt, was bedoelde passage echter wel ge schrapt. Von Hase gaf ook een verklaring voor de snelle reactie van Londen: men had Engeland van te voren van de t.v.-uit- zending op de hoogte gesteld. Een en ander werpt een nieuw licht op het mis verstand. „Alles of niets Inmiddels heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen nogmaals er op gewezen, dat Engeland „alles of niets" wil. Het Verenigd Koninkrijk wil dus zowel aan de E.E.G. als aan de politieke unie meewerken. De Britse regering verwerpt het idee van Aden auer, dat economische samenwerking in Europa niet noodzakelijk ook politieke samenwerking betekent. De Westduitse regering op haar beurt heeft gisteravond opnieuw benadrukt, dat het haar wens is dat de arbeid aan de totstandkoming van de politieke unie doorgaat zonder te wachten op het re sultaat der onderhandeling over Enge- lands toetreding tot de Euromarkt. In de 556ste staatsloterij, vierde klas, zevende lijst is de honderd- i duizend uitgeloot op nummer SJ,6.% (8 I) 6 3). De series van het lot l zijn verkocht in Diemen, Gouda, Haarlem, Purmerend, Nijmegen en Dordrecht. sche regering van mening zal zijn ver anderd. De regering meent dat bezwaar lijk een definitieve beslissing over de vorming van een politieke unie kan worden genomen zolang niet vaststaat welke landen daaraan zullen deelnemen. Een gunstig verloop van de onder handelingen te Brussel over de toe treding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. zal de totstandkoming van een politieke unie zeer bevorde ren. Het streven naar verbreding van de Europese politieke en econo mische samenwerking is niet alleen voor de toekomst van Europa, doch ook voor de positie van het wes ten in zijn geheel van het grootste belang". In Frankrijk is gisteren het pro ces begonnen tegen de vijf Fran sen, die vorig jaar een aanslag het leven van president de tlle hebben gepleegd. Zij wor den ervan beschuldigd een kneed- bom onder de auto van de Gaulle tot ontploffing te hebben willen brengen. Deze ontplofte niet, maar de wagen werd beschadigd. De vijf beklaagden zijn de 34- jarige Martial de Villemandy, de 37-jarige Armand Belvisi, de 26- jange Bernard Barbance, de 40- jarige Henry Manoury en de 25- jarige Jean Marc Rouvière. Op de foto de aankomst van Ber nard Barbance (l) en Mare Rou vière bij het gerechtsgebouw. Bei den zijn zwaar geboeid en onder politiebewaking. In oktober zal de zendingspredikant ds. H. Alsmeier naar Indonesië vertrekken. Zyn standplaats daar wordt Wai Kabu- bab op West-Sumba. Ds. Alsmeier heeft deze maand het bericht ontvangen, dat de Indonesische regering bereid is, hem een visum te verstrekken. Gistermorgen had een voor Neder land in Amersfoort unieke ge beurtenis plaats. Drie burge meesters, die deze stad sinds 29 augustus 1912 binnen haar stadsmuren heeft, troffen elk aar in de woning van dr. J. C. graaf van Randwijck (88 jaar) die het ambt van burgemeester van 29 augustus 1912 tot eind december 1940 bekleedde, waar van hij op verzoek terugkwam op de dag van de bevrijding om in november 1945 van een wel verdiende rust te gaan genieten. Op bezoek kwamen zijn opvolgers, te weten de heer H. Molendijk, 66 jaar, die Amersfoort regeerde in de perio de van 1 november 1946 tot 31 janua ri 1961 en de tegenwoordige burge meester, rar. Joh. de Widt, die op 1 april 1961 zijn intrede deed. Het bezoek vond zyn oorzaak in het feit, dat het op 29 augustus een hal ve eeuw geleden was dat dr. J. C. graaf van Randwijck zyn ambt in Amersfoort aanvaardde. Het bezoek droeg een bijzonder ongedwongen ka rakter en van formaliteiten was geen sprake. Vooral zijn veel herinnerin gen opgehaald nit de periode van 1912 tot nu waarin de stad Amers foort groeide van 25.000 tot ruim 71.000 inwoners. Mr. Joh. de Widt vertelde een interes sante bijzonderheid. De tegenwoor dige burgemeester deed, toen hij de historische gegevens uit 1912 las, de ontdekking dat in het koninklijk be sluit van de heer Van Randwijck vergeten was een datum van indienst treding te noemen. „Dit koninklijk besluit was dus in feite niet geldig en U heeft in uw ambts periode ten onrechte uw salaris ge kregen". Deze opmerking van mr. De Widt was reden voor de heer Molen dijk om te zeggen: „dan heeft hij steeds illegaal in Amersfoort rondge lopen. We zullen het pensioenfonds moeten waarschuwen". In deze opgewekte sfeer werd het ge sprek gevoerd tassen de drie eerste burgers van Amersfoort gedurende de periode van 1912 tot nu. Zy heb ben een belangrijk aandeel gehad ir. de ontwikkeling van de ruim 700- jarige stad aan de Eem, die gegroeid is ais vrijwel geen andere stad in ons land. VANAVOND OVERGEMEENTERAAD BESLIST ^^'VVWWWVWWWWWWVUVWVWVWVWVWVWWWtfVWWWWWWWVWWVWVVWVWW Voor de tweede maal binnen een tijdsverloop van nauwelijks veer tien dagen wordt de gemeenteraad van Temeuzen vanavond don derdag geconfronteerd met een be sluit, dat voor deze Zeeuws-Vlaam se stad van uitzonderlijke beteke nis kan blijken. Twee weken gele den nam de raad het besluit tot verkoop van bijna 85 hectare in dustrieterrein aan de N.V. Neder landse D.O.W.-maatschappij te Rotterdam voor de bouw van een fabriek voor plastic- en aanver wante artikelen. „Dit betekent de grootste transactie ooit door de gemeente Ternenzen afgesloten", zei waarnemend burgemeester M. de Vos, nadat de raad het gewich tige besluit met algemene stemmen had genomen. En in de vergadering van hedenavond zal de raad worden voorgesteld in prin cipe akkoord te gaan met het door de Amsterdamse havendeskundige ir. N. Snyders opgestelde „Ontwikkelingsplan haven- en industrieterreinen te Temeu zen". In grote trekken omvat dit plan een verlenging van de zuidelijke kanaal haven met 650 meter, verlenging van de Zc.venaarhaven met 920 meter en de aanleg van een geheel nieuwe kanaal haven met een lengte van 1050, een breedte van 250 en een diepte van 12 '/j meter. Deze voorzieningen, bedoeld als aanpassing van de in uitvoering zjjnde kanaalbonw- en sl'vswerken, betekenen! uitbreiding van nieergelegenheid in Daarnaast zal voor vestiging van in dustriële en havenbedrijven, bijna 100 hectare terrein aan het bestaande areaal worden toegevoegd. Als de desbetreffen de voorstellen te zijner tijd worden aan vaard, zal hel grootscheepse plan in 2 fasen worden uitgevoerd. Het gaat hier dus om het tijdig tref fen van begeleidende voorzieningen", zo vertelde ons Terneuzens burge meester mr. H. Rijpstra in een ge sprek over deze belangrijke aange legenheid. „Als de kanaal- en sluis- werken inderdaad volgens de „plan ning" in 1968 gereedkomen, dan zul len wij ook in onze havens schepen tot maximaal 50.000 ton moeten kun nen opvangen. Anders varen ze alle maal door naar Gent. Dit motief spreekt ook duidelijk in het rapport van ir. Snyders, namelijk het verkrij gen van een zo hoog mogelijk ren dement van de in de kanaalvoorzie ningen geïnvesteerde bedragen. De pryscalculatie voor de te verkopen industriegronden zal zodanig moeten zijn, dat van de opbrengst ervan de ha vens kunnen worden gegraven en derhouden. Daarnaast moet uiteraard een gezonde concurrentie mogelijk bln- ven". (Zie slot pag. 2 kol. 6) MR. H. RIJPSTRA. ...tijdig voorzieningen (Foto P.Z.C.). (Uitlijn Morgen zal in Franeker op het Friese Philoiogencongres een omstreden man het woord voeren, namelijk doctor Willy Krogmann, een Duitser die in het begin van de bezetting in opdracht van de bezettingsautoriteiten heeft gepoogd contact te krijgen -net figuren uit de Friese beweging. Uiteraard speelde daarbij op de achtergrond de wens deze beweging voor het nationaal-socialisti- sche karretje te spannen. Voorts ver taalde hij is die tijd een bundel Friese gedichten in het Duits onder de nogal duidelijke titel „Der zehnte Mai". Deze dr. Krogmann nu is een bekwaam we tenschapsman en op grond daarvan door de Fryske Akademie uitgenodigd te spreken over de Lex Frisionum. Een omstreden man. Niet zodra werd bekend, dat hij in Franeker zou op treden of enkele kranten buiten Fries land („Het Parool" en „Trouw" o.a.) kwamen in het geweer en lieten er in him berichtgeving geen twijfel over be staan, dat zij de keuze van dr. Krog mann als spreker volstrekt onjuist von den. Er werd betoogd, dat deze Duitser lid van de S.S. zou zijn geweest en dat hij aan de vertaalde buijdel enkele aan tekeningen zou hebben toegevoegd, waaruit bleek dat enkele vooraanstaan de mannen uit Friesland (Algra, Brou wers, Schurer) anti-Duits zouden zijn. Daardoor zouden de levens van deze mannen gevaar hebben gelopen. In Friesland zelf is deze zaak pas aan de orde gesteld, nadat er buiten het gewest ruime aandacht aan was ge schonken. De Leeuwarder Courant heeft er dinsdag j.l. een hoofdartikel aan ge wijd, waarin de omstreden feiten worden gereleveerd, maar tevens waar nodig worden rechtgezet." Daaruit blijkt, dat dr. Krogmann geen S.S.-er is geweest, maar wel in 1940 contact heeft gezocht met mensen uit Friese culturele krin gen. Men beschouw de hem toen als een knap wetenschaps man, die in politiek opzicht eerder naïef dan uitgeslapen was. De gewraakte aantekeningen in de ver taalde dichtbundel waren niet van hem, maar afkomstig van een Friese scribent. En wat de spreekbeurt te Franeker be treft: de directeuren van de Fryske Akademie organisatoren van het congres hadden, de „bezettingsach tergronden" van Krogmann kennende, informaties vooraf ingewonnen, waarop zij van professor Zylmann uit Hamburg, zelf jarenlang gevangene in Hiltlers concentratiekampen, een getuigenis ont vingen zo goed als het maar zijn kon- „Daarom en natuurlijk omdat dr. W. Krogmann een wetenschapsman van erkende bekwaamheid en ijver is, werd hij uitgenodigd in Franeker over de Lex Frisionum te spreken", aldus de Leeuwarder Courant. „Geen mens im mers behoeft op zijn verleden vastge nageld te worden, zeker niet wanneer hij over dat verleden zijn spijt betuigd heeft. Begon men daarmee dan zou men aan vele Nederlanders reeds de handen vol hebben, tot professor De Quay en sommige Tweede Kamerleden toe. Zó doende zou men zeker onrecht vaardig en onhistorisch worden en zichzelf tot Farizeër maken". Waarna het blad besluit: „En bladen die niet tegen de komst van generaal Speidel, van Duitse soldaten in Budel, van Duitse sportgroepen en kunstgezel schappen protesteren, zouden moeten nalaten met zoveel verontwaardiging op dr. W. Krogmann aan te vliegen". Van een dergelijke discussie neemt men kennis met zéér gemengde ge voelens. Wij althans hebben neiging de Friezen te verwijten, dat zij ondanks alle verzachtende omstandigheden zo on tactisch waren een omstreden Duitser uit te nodigen. Aan de andere kant evenwel moet men erkennen, dat de ar gumentatie van de Leeuwarder Courant niet van realiteitszin is ontbloot. Wel echter valt bij dit alles op, dat dr. Krog mann zelf niet aan het woord is ge weest, noch in de bladen die hem in staat van beschuldiging hebben gesteld, noch in de krant die nu voor hem is opgeko men. En dat toch was, menen wij, jour nalistiek gezien een eis van eerste or de geweest. Bij de beoordeling van deze zaak is het immers van belang te weten welk een man dr. Krogmann nu is, wel ke mening hij heeft over zijn rol in 1940 in Friesland, en vooral: wat denkt hij thans over het nationaal-socialisme en de grote schuld, die het Duitse volk in die bittere jaren op zich heeft geladen Uit het commentaar van de Leeuwarder Courant zou men kunnen opmaken dat hij spijt heeft betuigd, maar waar en hoe? -Geen krant heeft ook maar de moeite genomen in de afgelopen weken dr. Krogmann te benaderen om hem zélf het woord te laten, terwijl voor zo- we weten de Fryske Akademie evenmin alles heeft gedaan om naar buiten alle twijfels weg te nemen. Gemengde gevoelens, schreven wij hierboven. Zijn zij niet in menig op zicht kenmerkend voor de verhouding van de Nederlanders jegens de Duit sers? Deze last zal de oorlogsgeneratie wel tot het einde met zich mee moeten dragen, de last der herinnering. Maar juist daarom had men in Friesland om zichtiger moeten zijn. Een enkele ver klaring van betrokkene zelf zou mis schien allerlei bezwaren uit de weg heb ben geruimd. Als dr. Krogmann een wijs oprecht man is, zal hij zonder twijfel verstandig zijn om vrijdag vóór zijn wetenschappelijke lezing een duidelijke verklaring af te leggen. Hij is dat. me nen wij, wel verplicht, ook al was hij destijds in politiek opzicht een naïeve ling. Er waren in die jaren in Duitsland héél veel naïevelingen De burgemeester van Eloemendaal heeft, naar wy vernemen, de Zwitserse po- litieman-Landjaeger 1 IJ. R. Wyss en echtgenote uit Interlaken uitgenodigd een week naar Bloemendaai te ko men. De heer Wyss, bekend door zijn door tastend optreden bij de arrestatie van de drie verdachten in de bekende schilderijenzaak van jhr. Loudon, waarbij o.a. een Rembrandt werd ontvreemd, zal met zijn echtgenote op vrijdag 31 augustus op Schiphol aankomen. Daar zullen zij door hoofdinspecteur J- Voerman, korpschef van de ge meentepolitie te Bloemendaai, die deze week als gastheer zal optreden, worden afgehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1