Van Zeeuwse steden heeft Terneuzen grootste aantal verkeersongelukken VLISSINGEN WAS IN AFGELOPEN ACHT JAAR VEILIGSTE STAD WALCHEREN AGENDA „DE MAAGDEN VAN ROME", WAT STRIJD EN EEN BEETJE LIEFDE MARKTBERICHTEN ZUID-BEVELAND EERSTE STEEN CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL ZOUTELANDE Noodoplossing geen jachthaven in Bergen op Zoom WOENSDAG 29 AUGUSTUS J962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 C.B.S.-cijfers tonen aan In de afgelopen acht jaren is gebleken, dat van de 4 grootste Zeeuwse steden Terneuzen de meeste verkeersongevallen heeft moeten verwerken. Uit een optelling van de cijfers, die jaarlijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek worden verstrekt, is gebleken, dat zich van 1953 tot en met 1960 in Ter neuzen 1219 verkeersongevallen hebben voorgedaan. Van de vergelijkende Zeeuwse steden telde Middelburg 1116, Goes 1055 en Vlisslngen 909 geregi streerde ongevallen. Uit de C,B.S.-cyfers is verder gebleken, dat zich in de bedoelde acht jaren in Middelburg de meeste verkeersongevallen met dodelijk afloop hebben voorgedaan, namelijk 15, tegen 12 in Goes, 10 in Terneuzen en 10 in Vlissingen. In Terneuzen liepen in dezelfde periode 206 personen ernstige verwondingen op, in Middelburg 186, in Goes 170 er Vlissingen 154. Licht verwond bij keersongevallen werden in Terneuzen 114 personen, in Middelburg 98, in Goes 91 en in Vlissingen 60. Uit bovenstaande cijfers, een verzameling dus van reeds eerder gepubliceerde jaarcijfers, blijkt dus duidelijk, dat Vlissingen de veiligste en Terneuzen de onveiligste Zeeuwse stad is op verkeersgebied. Oorzaken Welke kunnen toch de oorzaken zijn, dat Terneuzen deze minder benijdens waardige positie heeft ingenomen? De ze en daarmee verband houdende politie te Terneuzen, Oojjen. Volgens de Terneuzense korps chef zijn exacte oorzaken moeilijk aan te wijzen. Maar door rapporten, mel dingen en ervaringen heeft men ter plaatse wel een indruk gekregen, welke de voornaamste oorzaken kunnen zijn. In de eerste plaats is er het nadeel, dat in Terneuzen alle doorgaand verkeer de bijzonder drukke Axelsestraat moet pas seren. Daar komt bij de passage van drie bruggen en van de vrij bochtige binnenstad. Verder acht de heer Van Ooijen het niet onmogelijk, dat de be volking van Terneuzen zich niet vol doende heeft aangepast aan de steeds grotere verkeersintensiteit van de laat ste jaren. Er wordt door de wegge bruiker in het algemeen te nonchalant gereden, niet roekeloos maar bepaald te onvoorzichtig. Met name speelt dit in de omgeving van de Axelsestraat, die vanuit een dertigtal zijstraten is te be reiken. Nog te veel automobilisten, maar ook fietsers en bromfietsers, rijden zo maar de Axelsestraat op zonder zich te bekommeren om de daar geldende voorrangsregels. In Ter neuzen doen de meeste verkeerson gevallen zich dan ook voor in de Axelsestraat, hoofdzakelijk door het niet verlenen van voorrang. Als in de toekomst de nieuwe invals weg wordt doorgetrokken achterom de Watertoren en over de Scheldekade, dan zal de Axelsestraat van veel verkeer worden ontlast, en een meer secundaire rol gaan vervullen. Maar als die straat nog vele jaren al het plaatselijk en door gaand verkeer moet blijven verwerken, dan zal het volgens de Terneuzense korpschef beter zhn de rijwielpaden aan weerszijden te laten vervallen. Experiment „Ik geloof beslist dat dit een experi ment, waard is," vervolgt de heer Van Oojjen, die daarna zjjn idee middels een schetsje verduidelijkt. Alle auto's, die de Axelsestraat naar rechts willen ver laten, moeten bijzonder bedacht zijn, dat zij wielrijders en bromfietsers niet de pas afsniidcn. Zouden cr geen rij wielpaden zijn, dan kunnen do automo bilisten reeds een heel eind voor het kruispunt gaan voorsorteren, zich uiterst rechts in het verkeer voegen en daarna rechts afslaan. Fietsers, die dergelijke auto's willen passeren, doen dat links. De mogelijk heid tot voorsorteren ook naar links zou tijdig te voren middels strepen kunnen worden aangegeven. Aan net voorsorteren naar links zouden ook de wielrijders en bromfietsers kunnen deel nemen. Inspecteur Van Oojjen wijst op de situaties in de grote steden, waar dit systeem bijna overal wordt toege past Een en ander zal volgens hem de verkeerssituatie in de Axelsestraat min der ingewikkeld maken. De auto's kun nen meer doorrijden en zullen daardoor minder complicaties veroorzaken, dan de wachtende voertuigen. De verkeersongevallen worden Terneuzen van uur tot uur en van dag tot dag bijgehouden. Met één oogopslag kan worden geconstateerd, «lat tijdens de spitsuren 8 tot 9. 11 tot 13 en 16 tot 18 uur de meeste aanrijdingen plaatsvinden. In tegenstelling tot de algemene ver wachting doen de meeste verkeers ongevallen zich niet voor op woens dag (marktdag). Misschien maant de grotere drukte op die dag tot moor voorzichtigheid meent de heer Van Ooijen. Op het drukste deel van de dag. rond 12 uur 's mid dags. wordt het verkeer op het nogal insHo-o lm.!»»».» 1--'sestraat-Kerkt i politicagent. loop van de laatste jaren bepaald een flessennek geworden. Als deze brug ook maar vijf minuten open is voor het ver keer te water, dan ontstaan er aan bei de zijden files auto's en drommen fiet sen en voetgangers. Tijdens de schut- tyden wordt het verkeer daar geregeld door een agent, maar als die door om standigheden niet aanwezig is, dan dringt alles tegelijk naar de beperkte doorgang en onstaat er een wanorde. Het kort geleden omgelegde één richtingsverkeer van én naar de Markt levert goede resultaten op. De uitermate gevaarlijke hoek Kersstraat-De Jongestraat is aan merkelijk veiliger geworden. Boven dien weten de vreemdelingen nu ook hoe zij de Markt kunnen verlaten. Korpschef Van Ooijen gelooft niet, dat het grote aantal ongevallen in Ter neuzen ligt aan een algemeen gebrek aan verkeerskennis. Terneuzen heeft een zeer actieve Bond voor Veilig Ver keer, kent een uitstekende verkeersop leiding op de scholen en heeft een goed georganiseerde groep verkeersbriga- diertjes. „Als de rest van de burgerij op dit gebied met ons wil meewerken, dan moet het beslist mogelijk zijn om het aantal verkeersongevallen in Ter neuzen drastisch te doen verminderen", aldus de inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie. MIDDELBURG Albert ie Klerk besloot serie orgelconcerten De Haarlemse stadsorganist Albert de van de Middelburgse Nieuwe Kerk be- Klerk heeft dinsdagavond de serie zo- sloten met een programma, dat voor de merorgelconcerten op het fraaie orgel vele aanwezige orgelmuziekliefhebbers enige bijzondere werken bevatte. Albert de Klerk had nu eens niet Bach laten vertegenwoordigen met fuga's of toccata's, maar door een sonate en wel de sonate nummer II in c moll. Ook nu bleek hoe jammer het in feite is. dat deze sonates slechts incidenteel op or gelconcerten worden gespeeld. Het zijn voortreffelijke orgelstukken, waarmee menige Bachvertolker veel eer kan in- n. Zo ook Albert de Klerk: zjjn ver- ig van deze tweede sonate was be wonderenswaardig en tevens een plei dooi voor dit deel van Bachs oeuvre. Bachs sonate was voorafgegaan door het Offertoire sur les Grand Jeux (uit Le Messe a l'usage des Convents) van Frangois Couperin, wel een heel ver schil met Bachs sonate nummer II. Het opvallende van deze vertolking was namelijk, dat de organist zien een even bekwaam pleitbezorger toonde voor Couperin als voor de composities van Bach. Deze muziek is anders van aard. minder majes tueus. in zeker opzicht galanter en ook minder diepgaand, maar deson danks kon men vaststellen, dat in een vertolking zoals De Klerk die gaf sprake is van een boeiend stuk orgelliteratuur. Deze vaststelling is tevens een compliment aan het adres van de concertgever. Albert de Klerk had uit de weinige orgelliteratuur van W. A. Mozart ae bekende Phantasie in f moll (K V 608) gekozen. De Haarlemse organist liet in dit stuk blijken over een grote techniek en over een verfijnd muzikaal gevoel te beschikken. Slotstuk van het een goed uur durend concert vormden Trois Pièces van de jong gestorven toonkunstenaar Jehan Alain (1911—1940). Alain heeft in de korte periode, dat hij heeft geleefd enige goede orgelwerken geschreven, waarvan vooral de Litanies veel op orgelconcer ten ten gehore worden gebracht. Rag fijn en gevoelig speelde Albert de Klerk deze fraaie Litanies aan het eind van zyn concert. Daarvoor speelde hij op knappe wijze de Variations sur un th£ me de Clément Jannequin. VLISSINGEN Verkeerslichten De Terneuzense korpschef is van me ning, dat dit kriiispnnt nog niet vol doende verkeersintensief is om met ver keerslichten te gaan werken. De iande- I(|ke norm Is, dat men hiei oe eerst overgaat als de in aanmerking komende kruispunten door het verkeer wordt, ge- Sl°£il*e"ï- ..Zou ec hter de verkeers dichtheid daar nog groter worden, dat zal daar op de duur een regeling moe ten worden getroffen", aldus de heer Van Ooijen. Maar ook dit hangt er weer van af hoe lang het nog duurt eer de gehele invals weg gereed is. De Axelscbrug is in de VANDAAG. Middelburg City: De kleine kolonel, 20 uur, n.l Electro: Misdaad en striptease, 10,30 uur. 18 Jaar. Moier.water: Miniatuur Walcheren, 0—22 uur Van Bcnthem en Jutting: Expositie over Zeela en Vlaan- «leren, 11—18 uur. Abdij Klank- en licht spel. 20.15, 20,45 en 2i 15 uur. VllssliiRpn Alhnmbra; Schlager-raketten, 20 uur, a.l. Luxor; De maagdenbron, 20 uur, 14 Jaar. Veere Do Goutsbloeme: expositie SSrika Göth, 10—17 uur. Gors Grand: Vrouw-m achter prikkel draad. 20 uur, 18 Jaar Bergen op Zoom Luxor- Het mysterie van het Zwarte Museum. 20 uur, 14 Jaar. Terneuzen Luxor Onta«rde Jeugd. 20 uur, 18 Jaar. Oost burg Lcdelthcater: Roversbalade. 20 uur. a 1. Trouwzaal gemeentehuis: ten toonstelling van schilderijen. plastieken, gouaches, tekeningen <m gedichten S 45. 14-17 uur. Zierlkzcc Galerij „De Brede Brug": Uit- wissellngsexpositie schilderijen en aqua rellen. 14-18 en 20-22 uur. Burger Wees huis: Keramiekexpositie Ad Braat, 12-17 uur. dinsdag wethouders In de eerstkomende Vlissingse gemeen teraadsvergadering, die zoals reeds aan gekondigd volgende week dinsdagmid dag om 2 uur zal worden gehouden, zullen de raadsleden worden beëdigd en geïnstalleerd. Voorts zal in deze ver gadering het auntal wethouders voor Vlissingen worden bepaald, waarna de ze wethouders zullen worden benoemd. In deze vergadering zal voorts een agenda van vijftien punten worden be handeld; de behandeling van de tweede fase van het saneringsplan komt dus in een aparte vergadering in „Britannia" op maandag 10 september aan de orde. De vijftien punten tellende agenda voor aanstaande dinsdag vermeldt onder meer een voorstel tot benoeming van de leden der commissie voor oudheidkundi ge verzamelingen, benoeming van een id in de commissie voor de monumen ten en benoeming van leden der com missie van advies inzake het verkeer. Voorts zijn er voorstellen eervol te verlenen aan mejuffrouw L van Vugt als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere Bouwen Ewoutschool, aan mejuffrouw B. Boers- ma als lid van het algemene bestuur van de stichting internaat „De Ruyter- school" en aan de heer A. A. K. ten Bruggencate als onderwijzer aan de openbare school voor v.g.l.o. Daarnaast is er een voorstel de heer Ten Bruggen cate te benoemen als onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere Frans Naereboutschool aan de Grote Officiële publikatie VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op dinsdag 4 september 1962, des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen. 27 augustus 1902. VLI8SINGKN. DRANKWET, a w. van Vlissingen: gelet op artikel 43 der drankwet: doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van dc heer Gerrlt Kornelis Brouwer, wonende tc Vlissingen, Burgemeester van Woeldevcnlann 8 om een verlof voor de verkoop van zwnk-nloohoH- sche drank in het klein (verlof A) voor de kantine van „De Ruytcrachool" aan de Bou levard Bankert 00 en dut van 28 augustus 1962 af gedurende twee weken tegen liet ver lenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij bur gemeester en wethouders voornoemd. Vlissingen. 27 augustus 1902. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 27-8: Trio van Zeebrugge, Pc-ter-S van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 27-8: Trio naar Hansweert, Trollgnr naar Montreal. Amlsln Pescara, Miirinnn naar Londen, 28-8: Hangard naar Halmstad, Oranje (binnendoor) Rotterdam. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 27- 8: Amerskerk van Lissr.oon. Duphnin van Hamburg. Philctas van Faro. Oostkerk van Duinkerken. Alphaccn van Bremen, Pygma lion van Hamburg, Goote van Duinkerken, Deo-Gratios van Napels, J8-8: Gemma van Las-Palmas, Martje van Rotterdam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 27- 8: Oranjestad naar Amsterdam. Seabreeze Londen. 28-8: SchlediJlc nanr Rotterdam, Stella-Prima naar Bremen. Hermes naar Am sterdam, Congokust naar Dakar, Albcrt-Wil- lem naar Bordeaux. Markt. Ook zal de raad spreken over een voorstel 650 te voteren voor het aanschaffen van leerboeken en mate riaal ten behoeve van het invoeren van het vak scheikunde aan de openbare uloschool. KOUDEKERKE Raad Koudekerke komt vier september bijeen De gemeenteraad van Koudekerke zal •in de vergadering van dinsdagmiddag 4 september om half vijf besluiten over de voorbereiding van het uitbreidingsplan in onderdelen voor Westduin, dat om vat een zomerwoningenterrein, een ter rein voor kampeerhutten, een kampeer terrein en een gebied bestemd voor ho tels. Verder zal een parkeerterrein moeten worden geprojecteerd. De raad zal verder beslissen over de aankoop van een perceeltje grond tegen de sym bolische som van f 1,van het water schap wegschap Walcheren. Dit gedeel te grond van het Slobberduinse rijwiel pad is nodig voor het uitbreidingsplan „Dishoek 1959". Voorwaarde is, dat Koudekerke een nieuwe aansluiting van het rijwielpad op het bestaande rijwiel pad, uitkomend op de Koppeijndjesweg maakt- In de raad komt verder onder meer een voorstel tot overname van 12 woningen van de ontbonden woning bouwvereniging „Couburg" alsmede om 26 bij deze vereniging in beheer zijnde woningen (eigendom van de gemeente) over te dragen in eigendom en beheer aan de chr. woningstichting Walcheren te Oost- en West-Souburg. De 12 eerder genoemde woningen blij ven buiten beschouwing, omdat de ge meente hiervoor mogelijk vervangende woningen krijgt toegewezen vanwege de zoutschade. De raad zal verder behandelen een voor stel tot verkoop van grond aan de ge meente Vlissingen ten behoeve van het plan Paauwenbucg, een bijdrage aan de V.V.V- voor de exploitatie van een par keerterrein en het instellen van een wachtverbod voor de Tramstraat. De raad begint met de beëdiging van de nieuwe raadsleden en de benoeming van de wethouders- O.- EN W.-SOUBURG Verbetering vuilstortplaats donderdag in de raad De plannen voor verbetering van de Souburgse vuilstortplaats aan het Koop mansvoetpad zullen in de openbare ver gadering van donderdagmiddag 2 uur, onder meer punt van bespreking uit maken. B. en w. stellen voor f 25.000 op de begroting te brengen en de af schrijving bepalen op 10 jaar, voor uit voering van een plan, opgemaakt door ederlandsche Heidemaatschappij •erbeteren en egaliseren van het terrein en voor het ontsluiten van een noodzakelijke uitbreiding. Een toegangsweg zal worden aangelegd naar de toekomstige stortplaats en over de bestaande zal volgens het plan een laag puin moeten worden gestort. De nieuwe stortplaats zal worden afge graven en voor de komende tien jaar dienst moeten doen. De raadsagenda voor donderdag ver meldt voorts een voorstel een leidster te benoemen aan de openbare kleuter-1 school „Kleuterdroom". Voorgesteld voor deze functie wordt mejuffrouw E. Vertregt te Souburg. Ook zal de raad spreken over het verlenen van medewer-1 king tot verbouw van de Beatrix-kleu- terschool, over een grondtransactie met de heer A. C. Haeck, over de aankoop van het pand Oranjeplein 24 van de heer J. d Hondt en over het verlenen van optie op bouwgrond in het plan1 .Middenhof" aan de heer A. C. Mol. WEDVLUCHTEN De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg heeft een wed vlucht gehouden vanuit Creil. De uit slag was: jonge duiven: 1., 8. en 10. G. de Nooy'er; 2. en 9. A. J. Sturm; 3. D. Hoogesteger; 4. S. Kodde; 5. C. L. Daane; 6. P. J. Krijger; 7. J. van der Slot. Uitslag oude duiven: 1. R. Dirven; 2. en 4. P. Brand; 3. C. Daane; 5. W. M. van Walraven; 6. en 7. D. Hoogeste ger. Uitslag van de wedvlucht vanuit Parkestone (Eng.): 1., 9. en 10. J. Huis- soon; 2. M. D. Walraven; 3. D. Hooge steger; 4. en 6. C. Daane; 5. J. Poort vliet; 7. R. Dirven; 8. P. Brand. Fietsenrally Gereformeerde Jeugdcentrale Bergen op Zoom De Gereformeerde Jeugd Centrale te Bergen op Zoom zal op zaterdag 15 september a.s. een fietsenrally voor jon gens en meisjes houden. De deelnemers zuilen worden ingedeeld in drie cate gorieën. De jeugd van 8 tot 12 jaar rijdt een parcours uitgestippeld op het ter rein van de inrichting Vrederust. De jon gens en meisjes van 12 tot 16 jaar en 5e van 16 jaar en ouder rijden een par cours buiten Vrederust. De start is om half twee vanaf het sportterrein op de inrichting Vrederust Kortsluiting op Axelse brug te Terneuzen De Axelse brug te Terneuzen is dins dagmiddag van 3.15 tot 4.10 ten gevolge van kortsluiting in de elektrische appa ratuur buiten bedrijf geweest Het euvel deed zich voor terwijl de brug geopend was voor het verkeer te water. Ten ge volge van het mankement ontstonden aan weerszijden van de brug enorme files voertuigen. Drie agenten van de gemeentepolitie te Terneuzen waren na de brugreparatie nodig om het verkeer weer in goede banen te leiden. Films in Zeeland „Schlager-raketen" stijgen naar roem van korte duur Regisseur Carlo Bragaglia heeft voor zyn film „De maagden van Rome" ge bruik gemaakt van een gegeven, dat i. ontleend aan de rijke historie van zijn Italiaanse vaderland. De Romeinen, die een imperium opbouwden uit tientallen landen, bevolkt door honderden stam men, inspireerden tot deze film. „De maagden van Rome" is het verhaal van de relatie tussen Romeinen en Etrusken. Leo Joannon schreef het scenario en voegde in het historische verhaal een liefdesgeschiedenis, waarvoor hij een soort Romeinse Luva-afdeling uitvond. Waterschap Tholen: sluitende begroting Kapitaaldienst: een tekort van f 87.511 In het Waterschap Tholen zal voor 1962 een geschot worden geheven, waarbij met de vereveningen van de bezittingen en schulden van de opgeheven polders en waterschappen een aanvang zal wor den gemaakt, zo deelt het dagelijks bestuur aan de algemene vergadering mede- In afwijking van de voorgaande jaren is niet alleen met de f2 per jaar naar elkaar toegroeien gerekend, doch er wordt nu ook een edrag per ha ten bate resp. ten laste van de schotplichti- gen gebracht, al naar gelang het vast gestelde vereveningsplan een batig of een nadelig saldo te zien geeft. Bovendien is het niet meer mogelijk met een gemiddeld basisgeschot van f 40,15 per ha te volstaan, doch moet een algemene lastenverhoging van f 7,50 per ha worden doorgevoerd. Een en an der vindt zij'n oorzaak in de stijging van lonen en prijzen, alsmede in de algehele overname van de herverkavelingscom missie van alle wegen en waterlopen in onderhoud bij het waterschap in de loop van 1961. De dienst 1961 geeft dan ook voorshands een voorlopig tekort te zien van plm. f 30.000. Het bestuur heeft aan de algemene vergadering voorgesteld de verevening van de bezittingen en schul den van de opgeheven polders te doen geschieden door middel van een 40- jarige annuïteit. Gelet op de ervaringen met de andere geconcentreerde water schappen is het nog de vraag of Ged. Staten zich hiermede kunnen verenigen. Het bewuste reglementsartikel is name lijk naar de mening van het dagelijks bestuur van het waterschap voor twee erlei uitleg vatbaar. Voor het geval dat Ged. Staten niet akkoord gaan met een verevening door middel van een 40- jarige annuïteit, en wanneer dit voor bepaalde polders zal moeten geschieden naar de gemiddelde looptijd van de res tantgeldleningen van die polders, vraagt het waterschapsbestuur machtiging het nodige te verrichten, zonder dat daar voor de algemene vergadering bijeen geroepen behoeft te worden. De hoofdrol wordt gespeeld door Louis Jordan als Drusco, de hoofdman van de barbaren, die aan de zijde van de Etrus ken strijden en het de Romeinen danig lastig maken. Drusco is weliswaar een barbaar, maar tevens een aardige kerel. Het mag ons dan ook niet verwonderen, dat de dame aan het hoofd van de Ro meinse vrouwenafdeling iets in deze vijand gaat zien. Heulen met de vijand is evenwel een on-Romeinse gewoonte, zodat daar iets op gevonden moet wor den. Dat gebeurt en wel door de Etrus- kenhoofdman Porsenna (Jean Chevrier). We zien het ongelooflijke gebeuren, na melijk dat politiek en liefde dezelfde oplossing eisen. Een happy ending is dan ook onvermijdelijk. Deze boeiende filmhistorie is te volgen in Luxor (Vlis singen) Reeds eerder vertoond en derhalve ook besproken werd „Schlager-ra keten" oftewel „Hier Radio Luxem burg", een ,muziekf ilm van jeugdige allure met tienersterren als Heidi Brühl, Conny Froboess, Trude Herr en Peter Kraus. Ditmaal te zien in Alhambra (Vlissingen). Eerder besproken werd ook „Vrouwen achter prikkeldraad', relaas van een kampleven met Patricia Owens, Denise Darcel, Margia Dean, John Kerr en Yvonne Craig. Grand (Goes) vertoont deze film over zes vrouwen in een Ja pans gevangenkamp op Nieuw-Guinea. „Misdaad en striptease". Electro (Mid delburg) is evenmin nieuw. De film toont hoe een politieman een gevecht voert tegen misdaad en corruptie. Jack Warden is de politieman en vera Mile speelt de gangstervriendin. Tot slot een wat kinderlijke fihn in City (Middelburg): „De kleine kolonel", Spaanse variatie op een geromantiseerd „Alleen op de wereld"-thema. 1075 handel flauw. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 3490 stuks Weekaanvoer 4732. Vette koeien en ossen 375. Gebruiksvee 1029. Vette kalveren 661. Graskalveren 488. Nuch- kalveren 467. Paarden 67. Veulens 52. Schapen of lammeren 313 Bokken of geiten 'X Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg Vette koeien 290—325 260—280 243—255 Vette kalveren 220—240 200—220 180—200 Slachtpaarden 7270 250 220 Prijzen (resp. voor le, ?e en 3e kwaliteit) in guldens per stuk. Graskalveren 350 250 200 Nuchtere kalveren 170 150 140 Schapen 105 95 85 Lammeren 110 95 80 Kalf- en melkkoeien 1175 Vare koeien 775 Vaarzen 875 Pinken 550 Veulens 550 Vette koeien: aanvoer «re prijzen onveranderd. Vette kalveren: wat ruimer, handel redelijk, prijzen ongewij zigd, enkele prima's boven notering. Gras kalveren: aanvoer groter, handel matig, prij zen afbrokkelend. Nuchtere kalveren: aan voer als vorige week, handel goed prijzen prijshoudend. Slachtpaarden: aanvoer ge woon, handel tamelijk, ortjzen stabiel. Scha pen en lammeren: aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen schapen gedrukt, lammeren wat stijver. Kalf- en melkkoeien: aanvoer gewoon, handel stil. prijzen ni< prijshou dend. Vare koeien: aanvoer tamelijk, handel slepend, prijzen teruglopend Vaarzen en pin ken: aanvoer iets ruimer, nandel stroef, prij zen dalende. Veulens: aanvoer flink, handel willig, prijzen ruim prijshoudend. VEILING STAVENISSE. Bintje I 13.44—13.56, H 12.02—12.22, bonken 14.30, drielingen 4.60. Eigenheimers 10.80— 16.20, drielingen 6.80, bonken 4.90. Aanvoer 72 ton. VEILING THOLEN. Witte Eigenheimers I 16!3, H 1115, poters 7.94. Bintjes bonken 14, I 14.10, H 11.6012, TTT 10.27, poters 9.96. Aanvoer 41 ton. VARA-WERKERS- BIJEENKOMSTEN IN ZEELAND De VARA organiseert in de maand sep tember een groot aantal feestelijke wer- kersbiieenkomsten o.a. in Zïerikzee. Terneuzen en Goes. Aan deze bijeen komsten wordt medewerking verstrekt door het Lureleï-cabaret. In Zierikzee zal als spreker namens het hoofdbe stuur van de VARA optreden G. P. Bakker, op 20 september in het Huis van Nassau, in Terneuzen, de heer A. Vermeer op 21 september in café- Beilevue en in Goes op 23 september Vermeer in het Schuttershof. Nieuw vaandel voor Goese „Euphonia" Een uit de Goese bevolking voortgeko men „comité van aanbeveling" zal de harmonie „Euphonia" te Goes, die en kele weken geleden jubileerde ,op 15 september a.s. een nieuw vaandel aan bieden. Via een circulaire is eon beroep gedaan op de middenstand en het be drijfsleven in Goes een bijdrage te geven in de kosten van aanschaf van het nieu we vaandel. Het oude vaandel van de 75-jarïge mu ziekvereniging is tot de draad versleten. De voorzitter van de Goese Midden standscentrale, de heer A. L. Kampman, deed tijdens de receptie ter gelegenheid van het 75-jarig beslaan de mededeling, dat een vaandelcomité was opgericht. In de brief aan het bedrijfsleven en aan de middenstand schrijft het comité van aanbeveling, waarvan burgemeester mr. F. G. A. Huber voorzitter is: „De tijd is gekomen ons woord tegenover deze mu ziekvereniging gestand te doen. Dit prachtige korps verdient een vaandel, omdat allen, die eraan zijn verbonden, ons in hun vrije tijd het leven verluchten met muziek. Trouwens Goes en „Eupho nia" zijn met elkaar verbonden in wel vaart en muziek" Zierikzee-Renesse 4-2 Zierikzee en Renesse speelden op het sportpark Bannink een nuttige oefen- partij waarbij de 4e klassers aan het langste eind trokken. Door De Vlieger namen de rood-zwarten de leiding, waarna Krips invaller doelman Krijger voor de tweede maal passeeerde, '2-0. Door toedoen van Dalebout verkleinden de duinbewoners de achterstand tot 2-1, maar nog voor het verstrijken van de le helft werd het door Klink 3-1. In de 2e helft kwam Zierikzee door G. Koster op 4-1. Tenslotte bracht Dalebout de eindstand op 4-2. De reserves van Re- nesse kwamen tegen hun collega's van Zierikzee uitstekend voor de dag. Door een doelpunt van Heijboer had Zierikzee bij de rust een 1-0 voorsprong, die in de 2e helft door dezelfde speler nog werd opgevoerd tot 2-0. Renesse gaf zich hierna nog niet gewonnen en met twee uitstekende doelpunten bracht P. Jonker de balans weer in evenwicht. Vriendschappelijke wedstrijden Te Zierikzee speelde Mevo een vriend schappelijke wedstrijd tegen Brouwers haven. De thuisclub won deze wedstrijd met 3-1. Mevo n moest met 6-4 zijn meerdere erkennen in het zaterdagelftal van Brouwershaven Hl. Zonnemairc zorgde voor een verrassing door het in de le klas van de afdeling Zeeland uil- komende Dreischor verdiend met 3-2 te kloppen. Voor do christelijke kleuterschool te Zoutclande was het dinsdag een heugelijke dag. 's Morgens werd na melijk de eerste steen gelegd voor een nieuw éénklassig schoolgebouw- De kleuterschool, die in januari van dit jaar startte niet 40 leerlingen, is momenteel nog gehuisvest in het verenigingsgebouw „Middendorp". Het ligt in de bedoeling de school, die naast de christelijke lagere „Prinses Ireneschool" komt te staan, eind november in gebruik te nemen. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. Joh. van Dullemen. hervormd predikant, richtte bij het begin van de plechtigheid een kort welkomst woord tot de aanwezigen. Daarna metselde hij, bijgestaan door de aan nemer, de heer J. G. de Muynck van de firma De Muynck en Petri, de eerste steen in (foto). Waarnemend burgemeester J. de Pree zei vervolgens, dat de plannen voor een kleuterschool zich in een sneltreinvaart hebben ontwikkeld. Op 12 mei 1960 werd in een bijzon dere vergadering in principe beslo ten tot stichting van een kleuter school- Nauwelijks twee jaar later beschikte men óver alle 'benodigde vergunningen, Hij hoopte, dat de verdere bouw zich in eenzelfde tem po zou voltrekken. De inspectrice van het kleuteronder wijs in het district Middelburg, me juffrouw M. J. de Jonge, richtte ge lukwensen tot het bestuur van de school. Zij memoreerde dat andere scholen, die gelijktijdig met de Zou- tenlandse school de bouwvergunning kregen, nog lang niet aan het leggen van de eerste steen toe zijn. Architect G. Tuinhof richtte even eens gelukwensen tot het schoolbe stuur. Hij vertelde, dat de kleuter school architectonisch is aangepast aan de er naast staande „Prinses Ireneschool". Na de plechtigheid ging het gezelschap naar „De Rode Leeuw", waar een verversing werd gebruikt. (Foto P.Z.C.) 's-HEER-ABTSKERKE Gemeenteraad 's-H.-Abtskerke Op 4 september zal de vergadering van de raad 's Heer Abtskerke worden ge houden des middags om 2 uur in het gemeentehuis. Naast beëdiging der raadsleden waarbij niet meer terugke ren de heren G. Braam en A- de Jonge en waarbij opnieuw him intrede doen naast de zittende leden de heren J. Proos en W. Minnaard Sr, zullen twee wethouders worden gekozen. Verder ko men aan de orde voorstellen tot huur verhoging met 12% voor de woningwet woningen tot 9,15 en voor de onder wijzerswoning tot 57,12 per maand. De begroting 1963 van het burgerlijk armbestuur zal worden goedgekeurd evenals de rekening 1961 van dit lichaam. De rekening sluit met een ba tig slot van 13919,53, dank zij een slot van 1960 van 14555,50. De gemeente begroting zal worden gewijzigd. De subsidie aan het Zeeuws Studiefonds wordt voorgesteld te verhogen tot 0,10 per inwoner terwijl een subsidie aan de R.-K. Stichting voor geestelijke volks gezondheid wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Er zal een afgevaardigde naar de vergadering van aandeelhou ders van de waterleiding worden be noemd. HEINKENSZAND Collecte De extra collecte voor het evangelisa tiewerk in de Ned. Herv. Kerk te Hein- kenszand heeft opgebracht 75.78. De huis-aan-huis collecte „De fakkels bijeen" heeft te Heinkenszand 40 op geleverd. ELLEWOUTSD1JK Raad vergadert De raad van Ellewoutsdijk vergadert dinsdagmiddag a.s. om 17 uur. In deze bijeenkomst zullen de nieuwe wethou ders worden gekozen. Daaraan vooraf gaande zullen de nieuwe raadsleden worden beëdigd. KRABBENDIJKE Zomeravondconcert De muziekvereniging „Concordia' Krabbendijke gaf zaterdagavond onder leiding van A. B. Holster in de muziek tent een geslaagd zomeravondconcert. WOLPHAARTSDIJK De postduivenhoudersvereniging „De blauwe doffer" te Wolphaartsdijk hield een wedvlucht vanuit Creil. De uitslag was: 1 P. A. van Loo; 2, 3, 7, 8, 10 en 11 gebr. Houtekamer; 4, 6 en 9 Jac. Eggebeen; 5 P. P. Dieleman. Derde karperwedstrijd voor de jeugd Zaterdagmiddag hield de visclub De Zandkreek te Wolphaartsdijk haar 3é karperwedstrijd voor de jeugd in de vij ver bij het gemeentehuis. De uitslag was: 1 R. Kloet 1061 gr. (hengelstok met molen en wisselbeker); 2 J. Goet- heer 320 gr- (hengelstok met molen); 3 P. v. Liere 40 gr. (hengelstok met mo len). Deze kreeg tevens de extra prijs (tulband) voor de eerste vis. H.V.V.'24 huldigt acht voetballers In het kader van de oefenwedstrijden van H.V.V. '24 speelt het eerste elftal zaterdag a.s. in het gemeentelijk sport park aan de Zandstraat te Hulst een wedstrijd tegen een Limburgs militair elftal. Deze wedstrijd zal tevens een huldiging cachet dragen, in verband met het feit dat dan acht spelers meer dan 400 wed strijden voor de Hulsterse voetbalver eniging heben gespeeld. Het zijn: Ferry Esseling, Jan van Dorselaer, Leon van Dorselaer, Henk de Gucht, Honoré Neefs Desiré Verbraecken, Etien Schauwaert en August Voet. Deze spelers zullen voor de aanvang van de wedstrijd wor den gehuldigd. Wielrijder door auto aangereden Dezer dagen is de 26-jarige E. V; uit Zaamslag, toen deze met zijn rijwiel de provinciale voorrangsweg overstak aan gereden door een personenauto, be stuurd door de heer M. S. uit Clinge. De chauffeur trof geen schuld. De ge volgen beperkten zich tot enige materi ele schade aan rijwiel en auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. augustus. Exportvei'.ing. Sperciebonen 1 4619, 2 4516. Prelude 32 Aanvoer 70 ton. EIERMARKT GOES. Bericht van handelaren. Kippeëieren 10>i cent. Kleine eieren erti cent. Eendeëieren 7 cent. BEURSBERICHT GOES. 28 augustus. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 176é, boerenschoon af boerderij 28.50—29 per 100 kg. Tarwe, basis 17V<>, boe renschoon af boerderij 29—29.75 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 3840 per 100 kg. Karw;jzaad, boerenschoon af boerderij 95—100 per 100 kg. Vlas. Voor vlas worden prijzen betaald van 15002100 per ha. levering op auto. De prijs van ongerepeld vlas. uit de schelf geleverd, bedraagt 16—24 cent per kg levering op auto. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Voor gerepeld vlas geldt een. notering van 22—29 cent per kg. Hooi. Lucernehooi. geperst uit de ruiter 150 per ton. Weidehooi. geperst uit de ruiter 115130 per ton. Dijkhooi. geperst uit de ruiter 105—110 per ton. Veldbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen 4557.50 per ton. Roodzwenk 4045 per ton. Gerstestro, voor directe levering 42.5047,50 per ton. Tarwestro, voor directe 'evering 40—45 per ton, Erwtestro, voor directe levering 77,50 82,50 per ton. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,20—1,60 per kg. VEILING KRABBENDIJKE. 28 augustus. Pr, de Trévoux 1 60-65 64. 55-60 48, 50-55 39—40, 2D 31. 3 grof 37—38, fijn 25, kroet 14—22. E. Victoria 2 70-80 35, 60-70 28— 29, 2D 18—21, 3 grof 22. fijn 16, kroet 7. P. R, Zomerappel 1 80-85 s3, 75-80 44, 70-75 48—50, 65-70 49—51, 60-65 46 2 75-80 39. 70-75 42. 65-70 4246. 60-65 40. 23 39, 3 grof 34, fijn 24, «kroet 12. StarkEarliest 1 75-80 93. 70-75 98. 65-70 85, 60-65 70, 55-60 53. 2 75-80 76. 70-75 82. 65-70 71—75, 60-65 62—63, 55-60 49—50, 2D 31. 3 grof 43—51. fijn 11—23, kroet 17. Washington 2 4263. 26. Czar pruim 1 77. 2 4572, 3 26. Ontario 2 70. Rode bessen 2 27 per doos. Bramen 1 25—26 per doos. 2 18, 3 13. Verpakte appels: P R Zomerappel 1 80-85 48. 75-80 54. 70-75 56. 65-70 54. 60-65 48. Zigeunerin 1 75-80 55. 70-75 62—63, 65-70 56— 60. P. R. de Trévoux 1 60-65 66, 55-60 56. 50-55 43. Prinsessebonen 1 45. 2 2338, 3 doordraai. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 28 augustus. Bramen in kratten 1 95—97, 2 91, 3 47. in doosjes 1 110—119. 2 98. 3 58. Tonne- boer-industrie 25. Dubb. bonen 1 46!7.' 2 43.2054.30. 3 33. Perzikappel 1 75-80 45—49. 70-75 47—48, 65-70 47—50. 60-65 46—49. 2 75-80 40. 70-75 43. 65-70 4253, fcC-65 36—39, 2D 36. grof 31. fijn 26—27. Earley Victoria 1 70-30 34. 60-70 30. 2 70-80 35. 60-70 27—28. 2D 17—19, grof 21. fabriek 19. Stark Earliest 1 70-75 91. 65-70 82—83, 60-65 69. 55-60 55. 2 65-70 72. 60-65 64 55-60 50. 2D 38. grof 47. fïj.. 37. Scarlet Pimp. 2 70-75 80, 65-70 76. 60-65 66, 55-60 52, 2D 36. grof 48. fijn 27. Zigeunerin 1 75-80 70, 70-75 70. 65-70 55. 2 70-75 42 65-70 38, 2D 34. grof 28. fijn 18. Yellow Iransp. 2 60-65 45, 55-60 38. 2D 24. Préeoce de Trév. 1 69-70 73, 60-65 67. 55-60 50.55—50.50. 50-55 39.10—39.70, 2 60-65 62. 55-60 47. 90-55 38. 2D 39.75—31.50. grof 36. fijn 28. Oomskinderenpeer 2 50-55 56 —57. 45-50 48. Verpakt fruit: Zigeunerin 1 80-85 61. 75-80 68. 70-75 63. 65-70 56. Stark Earliest 1 75-80 101, 70-79 107, 65-70 93. Loganbessen p. d. 1 47. Rode bessen p. d. 1 32 2 17 —2'.. Fram bozen p. d. 1 4457. 2 2141 Kroetappelen val doordr. gepl. wit 10. gepl. rood 5(4. Val- appelen 14, Pruimen: Czar Extra 66—82, 1 48—64, 2 17—39. grof 19—49. fabriek 6—14. R. Cl. d'Ouiliins 1 4468, 2 1550. grof 21 51. fabriek 6—26. Ontario 1 51—73, 2 17—43, grof 23—51. fabriek 11—24. Mons. Hative 1 105—HG. 2 41—47, grof «9—92. B. de Louvaïn 1 49—73, 2 24. grof 26—41. fabriek 11. Dubb. Boerenwitte 1 37—46. Utility 1 49, 2 12. Prui men gesch. 6—14. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Uien middelsoort 18,69, drielingen 28,66, pickles 30,28, Aanvoer 43 ton. Doré gewone 24,22. Eigenheimers 16,50. Bintjes gewone 13,75, bonken 14,25. Aanvoer 143 ton. VEILING GOES. Export- en industrieveiling. Perzikrode Zo merappel 1 75-80 4042, 70-75 47, 65-70 47— 60-65 43—44, 2D 36—37, 2 75-80 39, 70-79 44. 65-70 41, 60-G5 39. Stalk Earliest 1 75-80 92. 70-75 95. 65-70 80—83, 60-65 69, 55-60 56; 2D 38: 2 75-80 84, 70-75 85, 65-70 73—74. 60-65 6567, 95-60 54—56. Earlev Victoria 2 70-30 34. 60-70 31, 2D 21. Yeilow Transparent 1 60-65 47—49, 55-60 38. 2D 29—31. Zigeunerin 1 75-80 52—59. 70-75 53—60, 65-70 53—64. 60-65 36. 2D 28—47; 2 75-80 45, 70-75 47, 65-70 43. Précoce de Trévoux 1 65 70 73, 60-65 66—67. 95-60 50,80—52,20, 50-55 78.4050,45. 2D 30,10 —31.70. Tonneboer-pruimen 25. Bramen 1 99, 2 95, 3 43. Dubb. pr. bonen V 44.80-^56, 2B 37. Prelude 2 31. Totale aanvoer hard fruit 4600 kisten. Verpakt fruit: Stark Earliest 1 75-80 100. 70-75 105—106. 65-70 "4—95, 60-65 82—84. Gewone veiling: Yellow Transparent grof 42. fijn 21—25. Stark Earliest grof 4563. fijn 18—39. Perzikrode Zomerappel grof 23—35. fijn 1525. Earley Victoria grof 23, fijn 16. Zigeunerin grof 3117. Oomskinderenpeer grof 47. Précoce de Trévoux grof 3742. fijn 21—31. Czarpruimen 1 42—70, 2 17—46. grof 26—59. fabr. 10—29. Ontario 1 43—76. 2 20— 42. grof 48—70. fabr. 9—22 Washington 1 40 68. 2 19—30. grof 21—58, fabr. 9—29. Mons. Hative 1 70—115. 2 68. grot 60—95, fabr. 13— 25. Belle de Louvain 1 60 - 70. 2 41—52. grof 3961, fabr. 1324. Witte Wijnpruimen 1 57, 2 6—31, grof 3659. Rode bessen 1 86—91. Druiven 1 230—260, 2 200 Per doos: Rode bessen 2 35. Bramen 1 26—30. 2 20—27. 3 11. Loganbessen 2 47. Per stuk: Perziken 1 22. 2 9—15. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft van het college van b. en w- een nota ontvangen over de plannen voor de jachthaven in Bergen op Zoom. Daar uit blijkt, dat naar een provisorische op lossing voor een jachthaven moet wor- don gezocht in het haven kanaal en de zwaaikom van de Theodorushaven. B. en w. zyn voornemens met ir. Bos van het N.V. Advies- en ingenieursbureau irs. Witteveen en Bos c-i. te Deventer, met de directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom en in contact met de plaatselijke watersportvereniging „De Schelde" in deze richting te gaan wer ken. Deze provisorische oplossing is noodza kelijk geworden, na de bespreking van het college met G.S. van Noord-Brabant op 30 juli. Daarbij is vastgesteld, dat op een rijkssubsidie in de aanlegkosten van de jachthaven niet kan worden gere= kend, zolang in het kader van de Schelde-Rynverbinding omtrent de meest gewenste ligging van de jachtha ven geen definitieve beslissing is geno men. De jachthaven kan bovendien voor lopig niet worden aangelegd, aangezien de ervoor bestemde gronden nog niet in eigendom van de gemeente zijn. In de nota schrijven b. en w. van Bergen op Zoom nog aan de raadsleden, dat er geen rijkssubsidie zal worden verkregen voor een object, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat het qua ligging niet meer dan regionale exploitatiemogelijkheden biedt en voorts, dat de aanleg van een jachthaven zonder deze subsidie de fi nanciële draagkracht van de gemeente Bergen op Zoom te boven zal gaan. Vrachtwagen botste tegen stilstaande personenauto Dezer dagen is een vrachtwagen, be stuurd door de heer J. W. uit Biervliet tegen de stilstaande auto van de heer J. de P. uit Axel gebotst. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg tussen Axel en Hulst. De personenauto werd zwaar be schadigd en de beide bestuurders liepen enkele hoofdwonden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9