PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEIDING WILLAYA VIER ARRESTEERT PRIVÉ-SOLDATEN VAN BEN BELLA LIMBURGSE JAGERS OVER DE SCHELDE Mariner is op de goede weg V.A.R. eist resolutie van Arabische Liga VEEL SCHADE EN SCHRIK DOOR AARDBEVING IN GRIEKENLAND Koningin en prins naar Perzië Waarnemers V.N. in Nieuw-Guinea aangekomen Jhr. De Casembroot volgde marsroute Grenzen Vand aag...\ 205e jaargang - no 203 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie, v van at velde en p. a. den Boei. Adjunct. W. de Pagtei. HoofdredacteurenW üeertouwei en Q. A. de Kok. ADonneraentsprljB 62 cent pel week, 8,00 pet uw.; Ir. per post 8.25 per kw. Losse nummers 15 cent. 9 Bureaus: vilsslnoen: Wolstraat 68-60, tel 3365 «O.g.g. red, 3608/3546, adv 3647/3643», Middelburg Markt 51 tel. 3041 (b.g.g, red. 3078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; ZleritaPP red. tel. 2426 adm. tel 2094 Adv pr. 27 ct, oer mm Min oer adv f 4 - Ineez. med. 3 s -aner Kleine adv imax. 8 regels» 25 et per regel (min. 1 125» .Bne«et» Dur nc -*ri"- *c<"nn n t blad" 25 ct meer. Giro 3 P.Z.C.. Middelburg. Woensdag 29 aug. 1962 Henk Nijdam: vliegende Hollander Pagina 7. BEN BELLA DE COMMANDANTEN van willaya vier, het militaire district van Algiers, dat zich openlijk tegen de leider van het politieke bureau, Ben Bella, heeft gekeerd, hebben gisteravond bekendge maakt „meer dan 50" gewapende aanhangers van Ben Bella in de Kasbah van Algiers te hebben gearresteerd. Op een dramatische persconferentie in de Orleans kazerne te Algiers werden enige van de gevangenen als bewijs aan de pers getoond. Steun Een machtige meerderheid van het Al gerijnse leger heeft zich gisteravond achter Ben Bella geplaatst. In een communiqué, dat in naam van vier van de zes willaya's te Setif in Oost- Algerije werd uitgegeven, werd een beroep gedaqn op de „vaderlandslie- Gisteren, 24 uur na de lancering, bevond de „Mariner II" zich op een afstand van bijna 325.000 km van de aarde. De Ameri kaanse geleerden zijn ervan overtuigd, dat het ruimtevoer tuig zijn doel zal bereiken. Rekenmachines hebben, de gegevens, die het ruimtevoertuig de eerste 24 uur van zijn vlucht naar de aarde heeft geseind, uitgewerkt. Hieruit heeft men kunnen opmaken, dat het de planeet Venus zonder nadere correc tie op een afstand van slechts 400.000 km zal passeren. Men kan deze af-j stand echter op een later tijdstip cor rigeren. Zoals bekend ligt het in de bedoeling dat de Mariner in december op een afstand van ruim 16.000 km langs Venus trekt. De Mariner II heeft zes wetenschappelijke instrumenten aan boord voor het verrichten van een serie taken op zjjn meer dan 290.000.000 km lange tocht in de ruimte. Een microgolf radiometer zal door de atmosfeer van Venus „heenzien" naar het tot dusver nimmer waarge nomen oppervlak. Een woordvoerder van willaya vier deelde mede, dal de gevangenen „be> wapend en gefinancierd" werden door zekere leden van hef politieke bureau, „daf een gewapende aanval voorbe reidde op de geregelde soldaten". Volgens de woordvoerder waren de ge vangenen maandagavond tijdens een razzia door soldaten van willaya vier in de kasbah gegrepen. Tevens werd een grote hoeveelheid Duitse en Tsjechische wapens buitgemaakt. Onder de wapens die de verslaggevers werden getoond bevonden zich acht ba zookas van Duits fabrikaat, 30 Duitse machinegeweren, een 100-tal granaten, 30 geweren en Tsjechische munitie. Ordebewaarders Op verzoek van de commandanten die de persconferentie bijwoonden, bekenden enige van de gevangenen hoe zij georganiseerd waren. Zij vertelden in Oran te zijn gerecru- teerd en opgeleid door Yacef Saadi en twee weken geleden naar Algiers te zijn overgebracht te zamen met een groep van 500 „Yacefisten". In Algiers werden zij korte tijd demobiliseerd.Een week geleden kregen zij hun wapens teru» en werd hen meegedeeld, dat zij binnenkort belast zouden worden met het bewa ren der orde in Algiers. Tegenstanders van Ben Bella hadden hem er reeds eerder van beschuldigd een „parallel leger" op de been te brengen, dat onder de dekmantel van „waakzaam reidsraden" en „politieke raden" zou moeten beletten, dat de militairen van willaya vier zich tegen zijn macht zou den verzetten. Ben Bella werd er gisteren voorts van beschuldigd een dictatuur te willen ves tigen. Deze beschuldiging kwam van Belkacem Krim, de invloedrijke vice- Ëremier van de voorlopige regering, i.P.R.A., die eind juli door Ben Bella terzijde is geschoven. Conflict met Syrië aan orde Gedreigd met weglopen De Egyptische delegatie heeft gis teren woedend een bijeenkomst van de Arabische Liga te Sjtoura verlaten en gedreigd uit de Liga te treden omdat Syrië de V.A.R. had beschuldigd. De leden van de Egyptische delegatie zeiden dat de V.A.R. de Liga zou ver laten tenzij een resolutie zou worden aangenomen waarin zou worden voorge steld een einde te maken aan „deze klucht van verwensingen". De bijeenkomst werd gehouden om aan dacht te kunnen besteden aan de be schuldigingen volgens welke president Gamal Abdel Nasser van de V.A.R. zich zou bemoeien met Syrische binnenlandse aangelegenheden. De V.A.R, en Syrië hebben elkaar tijdens de bijeenkomst van de Arabische Liga keer op keer beschul digd. Op één van de zittingen ging het bijzonder heftig toe. Syrië beschuldigde Nasser ervan agen ten naar Syrië en andere Arabische landen te sturen om de huidige regerin gen te ondermijnen. Terwijl onder de afgevaardigden naai- de bijeenkomst van de Arabische Liga nog grote deining heerste, werd bericht dat de grens tus sen Syrië en de Libanon was gesloten nadat in de nabijheid van de grens een ontploffing had plaatsgehad. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Beiroet verklaarde te genover de pers, dat de delegatie van de V.A.R. van plan was niet meer op de bijeenkomst te verschijnen tot dat een resolutie, waarin zou worden beoogd een einde te maken aan de „campagne van beledigingen" van de Syrische afvaardiging, zou zijn aan genomen. Dc woordvoerder uitte de volgende waarschuwing: „tenzij de Liga openlyk en duidelijk zal verklaren dat aan deze klucht van verwensingen een einde is ge komen zal de V.A.R. zich als lid van de Liga terugtrekken". De regering te Cairo kondigde aan, dat indien de V.A.R. de Arabische Liga zou verlaten, dit niet zou betekenen dat Egypte zich van zijn verantwoordelijk heden voor de Arabische zaak zou ont doen. De andere landen van de Arabische Liga hebben tot dusver geen commentaar ge leverd op do beslissing van Egypte. Op dc pas geoogste velden in het Zeeuws-Vlaamse land verschans ten Limburgse Jagers zich dins dag achter een hooimijt op de eerste dag van de grootscheepse oefening. (Foto P.Z.C.) Deense premier had hartaanval In een officiële mededeling die gister middag door het Deense ministerie van staat in Kopenhagen is uitgegeven, wordt gezegd dat premier Viggo Katnp- mann ernstig denkt aan aftreden, na dat hij gistermorgen voor de tweede maal door een hartverlamming is go- troffen. Indien Kampmann aftreedt, ligt het in de lijn der verwachtingen dat hij zal worden opgevolgd door de huidige Deense minister van buitenlandse zaken, Jens Otto Krag. BELKACEM KRIM vende en revolutionaire gevoelens" van de militairen van willaya vier, die Ben Bellas aanspraak op de macht betwisten. Gelijk aan 50 megaton Opnieuw paniek in Zuid-Italië Een krachtige aardbeving, waar van het centrum zich 105 kilome ter ten zuidwesten van Athene op de Peloponnesus bevond, is gister middag in het gehele oostelijke gedeelte van het Middellandse Zee gebied gevoeld. In Zuid-Italië, dat vorige week reeds door een serie aardschokken werd troffen, veroorzaakte deze nieuwe as beving paniek onder de inwoners van de steden en dorpen. Tot dusverre heeft de schok slechts 1 persoon, een 90-jari- ge man uit Korinthe, het leven gekost. In Napels werd een 60-jarige vrouw ge wond, toen zij in paniek haar woning uitrende. De schok werd waargenomen tot in Trento, aan dc grens met Oostenrijk, op Malta en het Griekse eiland Kreta. Het seismologische instituut te Athene plaatste het epicentrum van de schok ,105 kilometer ten zuidwesten van Athe- ïe". Verklaard werd, dat in de stad Nauplion enige schade was aangericht, en dat in de plaatsen Kalamata, Pyrgos en Tripo lis een zware schok was gevoeld. Volgens berichten van het Joegosla vische persbureau Tanjoeg had men ook in de plaatsen Resan, Stuga, Ohrid, Tolj en andere dorpen in Macedonië de aardbeving geregis treerd. In Italië heeft de schok aanzienlijke schade aangericht aan verscheidene ge bouwen. Duizenden mensen vluchtten in paniek de straat op. In Napels werd slechts 1 schok gevoeld. In verscheidene andere Zuiditaliaanse steden en op Sici lië volgde drie minuten later een tweede schok. Over de kracht van de aardbeving staat verschil van mening. Volgens het Romeinse observatorium was de kracht in het epicentrum waarschijnlijk 10 tot 11 graden op de schaal van Mercalli en te vergelijken met een 50 megaton bom. Het seismologisch instituut in de Zweed plaats Uppsala, dat de schok om 12.04 ir registreerde heeft namens een woordvoerder verklaard, dat deze onge veer 50 maal steker was dan de aard beving die in 1960 de Marokkaanse stad Agadir trof. Prinses Beatrix bij jeugdfestival H.K.H. prinses Beatrix heeft dins dag een bezoelc gebracht aan liet internationale jeugdfestival 1962, dat in Velp wordt gehouden. Op de foto de jmnses, terwijl zij te midden van de deelnemers aan het festival 's middags de thee gebruikte. AAAAAAyUWAAAAnAAnnnnnAAAnAAAAAAAAAAAAIWvT De Amerikaanse minister van P.T.T., Edward Day, Heeft een beloning van 50.000 dollar uitgeloofd voor opheldering van de roofoverval op een postauto te Plymouth (Pennsylvania) op 16 dezer, waarbij ander half miljoen dollar werd gestolen. Men neemt aan dat de roof gepleegd is door een bende van acht man. Het was het grootste bedrag dat bij een dergelijke overval werd buitge maakt. JONGEN VERDRONKEN Gisteren in de namiddag is de zesjarige Fred van Beek uit Maarssen in het Am sterdam-Rijnkanaal verdronken. De jongen was aan het spelen met zijn kameraadjes en op een gegeven moment raakte hij te water- Een van zijn vriendjes haalde vlug e reddingsboei, terwijl een ander probet. de hem met de hand uit het water te trekken. Ook mevrouw Oostveen, die in de buurt woont, heeft getracht het jon getje uit het water te trekken maar daar de walkant te hoog was en er op dat moment ook nog een schip passeer de, waardoor de jongen naar het midden werd getrokken, waren alle pogingen tevergeefs. De rijkspolitie is het ten slotte met behulp var de handdreg ge lukt de jongen aan de wal te trekken. Dit alles nam ongeveer een kwartier in beslag. De plaatselijke arts, dokter G. IJma, heeft gedurende twintig minuten kunstmatige ademhaling toegepast, wat echter niet meer mocht baten. Koningin Juliana en prins Bernhard zul len op 18 oktober een bezoek van een week brengen aan Perzië. Aldus meldt het Britse persbureau Reuter uit Tehe ran. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst in Den Haag noemde als datum voor liet bezoek eveneens 18 ok tober, doch verwees voor nadere inlich tingen naar het ministerie", van buiten landse zaken. Een zegsman van dit mi nisterie verklaarde over het koninklijk bezoek geen informaties te kunnen ver strekken. VAAAAAAAA/WkAAAAAATVAAAfWVftAA/VWUVtAAAAAAAAA/VIWtAAAAAAASVUWWUVVVAAAAAAAAA/VWWIAA/» NAARDEN STELT PREMIE OP „DUURDER WONEN" VOOR HET GEMEENTEBESTUUR VAN NAARDEN heeft aan de gemeente raad een voorstel gedaan met de bedoeling de woningnood sneller tot een oplossing te brengen. Personen dié vrijwillig naar een duurdere woning willen gaan, zouden volgens dit voorstel van het gemeentebestuur 10Ö gulden ontvangen als vergoeding in de transportkosten en voorts zou gedurende twee jaar het verschil in huurprijs worden bijbetaald. Dit tot een maximum van 1000 gulden. Aanvankelijk was men in Naarden van mening, dat dit voor ons land een primeur betekende, doch later is ge bleken, dat ook in Meppol een dergelijke regeling heeft bestaan. Daar in Meppel intussen echter voldoende goedkopere woningen vrijkwamen, heeft men de regeling kunnen intrekken. UVtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Zeventien militaire waarnemers van de Verenigde Naties die on der leiding van de Zweedse over ste Olof Melin toezicht gaan uit oefenen op de naleving van het bestand in Nieuw-Guinea. zijn dezer dagen met een lijn/vliegtuig van de K.L.M. in Hollandia aaii- gekomen. De waarnemers komen uit India, Brazilië, Ierland, Zwe den, Nigeria en Ceylon. De foto toont enige waarnemers bij het verlaten van het vliegtuig. OEFENING „TOMBOLA" MET DIENBLADEN vol koffie heeft Oost Zeemvsch-Vlaande ren dinsdag achthonderd Lim burgse Jagers ingehaald. „Dat hebben jullie nodig", zo was het devies overal. De zware drieton ners en de driftige jeeps met aanhangers snorden al enige tijd over de wegen, toen in Kloos- terzande, in Groenendijk, in Boschkapelle, in Hengstdijk en in Axel de gordijnen werden opengeschoven. De oefening „Tombola", waarvoor het 16e pantserinfanterie bataljon een weekje het land beneden de Westerschelde heeft opgezocht, was namelijk met een „vroeger tje" begonnen. Om half één in de nacht werd in de legerplaats Oirschot het vertreksein aan de colonnes gegeven. Zo stonden de honderd voertuigen in Kruidingen voor de eerste pont te wachten. En kele uren later was alles, inclusief de keukenwagens en het materieel van de verzorgingscompagnie aan Perkpolderliaven in het „operatiege bied" aan wal gezet. Toen kregen de drie tirailleurcompagnieën het bevel: oprukken. Doel van de mars was een serie boerderijen, verspreid tus sen Hulst, Axel en Zaamslag. Meter na meter ging het door de pas geoogste landerijen, wanneer de boe ren druk bezig waren met hun com bines werd de oorspronkelijk uitge- gezette mars wat verlegd, voor bie ten- en aardappelvelden maakte men een behoedzame omtrekkende bewe ging. De automobilisten zagen soms plotseling listig gecamoufleerde groepjes de weg oversteken, bazoo ka's en machinegeweren in de aan slag. Onderweg hadden zich „vijandelijke" sluipschutters of secties tirailleurs verschanst. De opdracht was deze stellingen onschadelijk te maken. In droge sloten en met scherpe kijkers spiedden de oefenende infanteristen het voorland en de horizon af. Or donnansen snelden heen en weer, of ficieren bestudeerden telkens de staf kaart, achter hooitassen en schuren hield men zich in dekking om daar na weer in gesloten linie op te trek ken. „OFFICIEEL" WELKOM Maar het waren niet alleen lastige patrouilles van de tegenpartij, die de Limburgse jagers op hun weg door Zeeuwsch-Vlaanderen vonden. Er wa ren ook heel andere ontmoetingen: overal langs de marsroute was extra vroeg en extra veel koffie gezet. Op de meest onverwachte momenten kre gen de manschappen en hun meerde ren een vriendelijk onthaal. Er was zelfs een officieel wel kom aan het begin van deze groot scheepse oefening „Tombola": de: commissaris der koningin, jhr. mr. I A. F. C. de Casembroot volgde in gezelschap van de provinciaal commandant van de B.B., mr. L. A. Kakebeeke, gedurende enkele uren de vorderingen van het ba taljon tijdens hun opmars van noord naar zuid. (Zie slot pag. 2 kot. 2) fiantlijn Mevrouw Kennedy met vakantie in Italië heeft het onlangs op een akkoordje gegooid met de persfotograf fen in dat land: deze fotolieden kregen gelegenheid gedurende een aantal minu ten zoveel mogelijk plaatjes te maken van de presidentsvrouw en haar dochter op voorwaarde echter, dat ze haar dan verder met rust lieten. Dit „Kennedy- akkoord" wijst op een vervelend ver schijnsel in sommige landen van de wes terse samenleving, namelijk het voort durend lastigvallen van hooggeplaatste en zeer hooggeplaatste lieden als zij met vakantie zijn. In Italië is dit lastig vallen een wanhopige zaak geworden, waarvan ook de leden van het Neder landse koninklijke huis al enige malen slachtoffer zijn geworden. Onlangs heeft de Romeinse correspondent van „De Linie" daarover een en ander verteld. Zo liggen bij het buitenhuis van het koninklijk gezin (bij Porto Ercole) dag en nacht journalisten en fotografen op de loer: de laatsten zitten verborgen in het struikgewas met toestellen. die op kleine kanonnen lij ken. Daarmee „schie ten" ze vanuit de verte „de Nederland se koningin in zee" of „de kroonprinses neemt een zonnebad". Ondertussen is voor de koninklijke familie het gewone „boodschappen-doen" in het dorp een voudig onmogelijk geworden vanwege de stupide menigte vakantie-lieden, die met open mond staan toe te zien en vanwege de nerveuze journalisten, die de volgende morgen een „mooi stukje" willen (of moeten) leveren. Een vervelend verschijnsel, inderdaad. Het is echter onvermijdelijk in deze tijd, waarin het beeld oppermachtig is, dat hooggeplaatsten voortdurend worden gefotografeerd. Dat is nu een maal een van de verschijnselen, die bij een hoog ambt of een hoge positie beho ren. Als er twee prinsessen naar de West gaan, volgen cameramensen hen ge trouw teneinde het vaderland van dag tot dag op de hoogte te houden van het geen tijdens het bezoek voorvalt, is er een koninklijk bezoek waar ook in Ne derland, de cameralieden en de fotojour nalisten zijn op hun post. Onvermijde lijk inderdaad, omdat de foto en de film de directe middelen zijn geworden om grote groepen van de bevolking op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen waarvoor ieder belangstelling heeft. Er is wel eens kritiek op het werk van de filmmensen en de persfotografen, maar tegelijkertijd ontkomt geen criticus er aan, dat hij met enige gretigheid kennis neemt van hun werk. De film en de foto zijn niet meer weg te denken uit het moderne openbare leven en de conse quenties daarvan moeten worden aan vaard. Tot die consequenties behoort echter ook, dat men zich in de wereld van de communicatiemiddelen op bepaalde ogenblikken moet realiseren, dat er grenzen zijn, grenzen die niet mogen worden overschreden. Het is niet een voudig een scherpe afbakening van die grens te geven, maar in het algemeen zou men kunnen stellen dat de camera man en de fotograaf óe grens naderen op het moment, dat de bekleders van een openbaar ambt terugkeren in de beslotendheid van het eigen persoonlijke leven. Zulk een moment is bijvoorbeeld aangebroken als de leden van het Ne derlandse koninklijke huis met vakantie gaan. Tot op dat ogenblik zijn zij ge fotografeerd, zijn zij gadegeslagen door duizenden, maar dan is het moment daar dat zij zich kunnen terugtrekken in de beslotenheid van het oigen gezin, in de intimiteit van het vakantieverblijf. Maar helaas, een dergelijke grens wordt niet erkend, althans niet in Italië. „Hope loos" noemde de correspondent van De Linie de houding van de publiciteitsmen- sen: „Zodra het gaat óm bekende, al of niet hooggeplaatste personen, dan is het hopeloos mis. En wel letterlijk hope loos. Omdat de bedoelde persoonlijkhe den tot wanhoop worden gebracht door de ongelooflijk-hinderlijke, ja onbe schrijflijke manier waarop zij worden lastig gevallen, achterna gezeten en op gejaagd en gefotografeerd". Wat er tegen doen? Wij herinneren ons hoe vorig jaar de Belgische prins Albert in Italië op de vuist ging met een fotograaf. Weinig elegant, maar in ieder geval een begrijpelijke methode. Het is echter twijfelachtig of zij ook maar iets heeft geholpen. Er is tegen deze moderne vorm van „gluurderij" he laas niets te doen, want achter de foto grafen staat een miljoenenpubliek in vele landen, dat als consument optreedt van de aldus vervaardigde platen. En daardoor is in wezen deze fotografie een keihard zakendoen geworden, waarin men elkaar de loef tracht af te steken- In zo'n wereld hoeft men niet over grenzen te spreken Weer kunstroof gemeld De Amsterdamse kunstcriticus Charles Wentinck heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee houten beelden ter waarde van tienduizend gul den uit zijn woning aan de Prinsen gracht. De beelden zijn afkomstig uit West- Afrika. Zij stellen voor een moeder met zogend kind en een naakt mannenfi guur. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 4 juli en 24 augustus toen de heer Wentinck met vakantie was. België steunt plan van Thant De Belgische regering heeft het plan goedgekeurd van waarnemend secreta ris-generaal Thant van de V.N., dat voorziet in de hereniging van Katanga met de rest van Kongo. Zoals bekend geeft dit plan drie moge lijkheden aan om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Bij de laatste mogelijkheid wordt rekening ge houden met eventueel gebruik van ge weld door de volkerenorganisatie. WWWUVWWV^ArtAAAIWWUUWVWWIVUVIVl/UUWV» is het 100 jaar geleden, dat de in 1949 overleden Belgische dichter, toneelschrijver, mora list en nobelpryswinnaar Poly- dore M, B. (zich noemend Mau rice) graaf Maeterlinck te Gent werd geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1