1 MB!! i MÜH FRANSE MODE VOOR HERFST EN WINTER 1111111 iUMaatui'l Zeeuwse delta en achterland HENK NIJDAM EN PETER POST REDEN ZICH IN HALVE FINALE RYNBENDE'S BELG DEBAKKFR AL NAAR HUIS 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 heerlijke bessenjenever Charmant en ook wel gezellig (om er bij te hebben) lijkt ons dit ont werp van madame Grès. Deze ca pemantel is gemaakt van blauw met gele tweed. Het punthoedje zit als een kap aan de mantel vast. De grote Franse couturiers, naar wier nieuwe collecties eigenlijk al tijd reikhalzend wordt uitgezien, doen het tegenwoordig rustig aan. Zij „borduren" rustig voort op pa tronen van vorige seizoenen. Wie herinnert zich niet de revolutie in de modewereld, toen direct na de oorlog de new-look werd gelan ceerd. Daarna kregen we onder meer de A- en de H-lijn, de ligne- sac en tenslotte de weer vrij korte rok. De rok is nu nog kort, zwierig ge plooide rokken mag U ook deze winter dragen en uw mantel in gé- rende lijn is nog steeds in de mode. Links boven een blauw wollen tail- leur van Jean Dessès. Jasje en rok samen vormen een trapezium. Daarnaast een ontwerp van de nog immer werkzame Coco Chanel; het is een middagjapon van zalmkleu rige crêpezijde met een zwierige plooirok. Zeer opvallend is deze mantel van Nina Ricci. Het materiaal is zalm kleurige mohair. De hals en over slag zijn afgezet met zwarte mink. Dit Franse modegrapje willen we U niet onthouden. Het is een nijl- groene crêpezijden avondjapon van Pierre Cardin. Het wijde lijfje is rondom afgezet met struisvogel veren. De rok maant wel tot heel kleine pasjes. BELG MAAKTE EINDE AAN DE STAYERSHEGEMONIE VAN ORANJE (Van onze speciale verslaggever). De 21-jarige Belgische amateur Romain Deioof uit Eekloo heeft gis teravond in Milaan een einde gemaakt aan de stayershegemonie van Nederland. Als een waardige opvolger reed hij naar een zekere over winning en zo diep was de val van onze favorieten, dat zelfs het zilver en brons hen ontging. De dappere Romijn eindigde op de vierde plaats en een ontluisterende Henk Buis, die in de eerste fase van de strijd te kwistig met zijn energie was omgesprongen ging als zesde over de meet. En dat, terwijl hij minstens op zilver had gehoopt. Op deze voor Nederland droeve avond onze amateur achtervol gingequipe werd de weg naar de finale versperd door Denemarken, dat uitgerekend 0.1 seconde sneller was en Jan Derksen zag zich door Maspes verslagen was er toch één groot lichtpunt. Onze prof achtervolgers kwamen met glans door hun voorlaatste examen. Henk Nijdam en Peter Post zullen met Faggin en de Fransman Delattre om de wereldtitel strijden en hun kansen staan niet slecht. De grote favorieten bij de amateur stayers Henk Buis en de Belg Romain Deloof waren als zevende en vijfde van start gegaan. Als een haas trok onze landgenoot achter de Belg aan, toen deze meteen de gasknuppel opendraaide en zijn opmars naar de kop begon waar de Duitser Preuss met de moed der wan hoop nog stand hield. De Nederlandse kampioen Henk Buis toog ten aanval op een moment dat het „op de plaats rust" scheen te worden gecommandeerd. De- loof werd er door verrast, zeker. Hij raakte los van de rol en had rondenlang nodig om zijn cadans terug te vinden. Henk Buis poogde in zyn enthousiasme meteen ook Preuss van de eerste plaats te verdrijven. Dat lukte in eerste instan tie niet, maar nadat onze landgenoot een kleine pauze had genomen zette de twee de attaque wel goed door. Preuss kwam te „zwemmen" en moest de leidersposi tie prijs geven. Zo kwam Buis op kop en ook Romijn vertoonde zich in de voorste gelederen door een tijdje de derde plaats bezet te houden achter Buis en Preuss. De glorie van een Nederlandse zege leek zich af te gaan tekenen, maar het was slechts schijn.... ergens in de achterhoede vergaarde Deloof nieuwe krachten en eigenlyk zat ieder een te wachten op do Belgische te genzet. De secondewijzer tikte driftig verder en een half uur was reeds verstreken. Toen ineens veranderde het beeld volkomen. Romain Deloof was aan zijn opmars begonnen. Hy passeerde in één rush Romyn en de een triomfantelijke Deloof langs hem heen naar het goud, onze landgenoot de lap niet besparend. Weg vluchtte Buis voor zyn ernstige be lager. Doch in de 38e minuut kwam Deloof in één machtige rush opnieuw langszij en toen capituleerde onze land genoot, die in de beginperiode veel te veel krachten had verspild. De attente Bert Romijn kwam hem op de tweede ilaats aflossen, waardoor pal achter de ïelg twee Nederlanders de volgende po sities bezet hielden. Lang duurde dit niet. Buis nam de tweede plaats weer over en bleef in het kielzog van Deloof rijden. Zo was de situatie een kwartier voor het einde. Op dat ogenblik begon nen de Fransman Giscos en de Zwitser Lauppi in de pap te roeren. Zij lieten zich vlak achter Buis zien die als een opgejaagd hert poogde weg te sprinten, maar die poging zou mislukken omdat h(j aan het eind van zijn latyn was. Weg zakte Buis naar de derde, naar de vierde, naar de vijfde, naar de zesde plaats. Achter Deloof doken Lauppi en Giscot als tweede en derde op, terwijl Komyn meetrok en in een ferme rush Giscos terug dwong naar de vierde plaats. Het was slechts voor even. In do laatste enerverende minuten waarby Deloof naar een zekere overwinning reed, reikte de rush van Giscos opnieuw naar het brons en de dappere Romijn slikte de grote deceptie met gebogen hoofd. Slechts vierde.... En Henk Buis? Hem werd niets be spaard. Een minuut voor het einde raas- Tenslotte willen we U dan nog1 even geruststellen: Ook met de hoedenmode kunt U voorlopig alle kanten uit. Lanvin-Castillo cre- eerde een hoofddeksel van witte en grijze stof. Het is een eenvou dig en zeer gekleed hoedje. Een beetje anders is dat met het ont werp van Heim (midden), die een mannequin tooide met dit geval, dat voornamelijk bestaat uit witte veertjes. Ook de hoed rechts is van Heim. Het is een bolhoed van chartreuse-kleurige velour, afgezet met een safraankleurige vilten rand. rug moest krommen positie te handhaven. zyn kop- Zelfvertrouwen Henk Nijdam en Feter Post heb ben gisteravond in Milaan een de monstratie gegeven van hun kun nen in de achtervolging. In de kwartfinale bij de profs waren ze zoveel sneller dan hun respectieve tegenstanders de Belg Gillard en de Italiaan Fornoni, dat het pu bliek op de tribunes er stil van werd. Nijdam haalde Gillard reeds na drie kilometer (tijd 3.37.2) in en het viel op met welke souplesse en rust de noorderling reed. Zijn zelfvertrouwen is voor honderd procent terug en geen enkele maal was zijn cadans verstoord. Gillard kon dit hoge tempo niet bijbenen en strekte de wapens na drie kilo meter. Henk Nijdam is ook niet bang voor zijn tegenstander in de halve finale, de Fransman Delattre, die hem in 1960 te Leipzig in de amateur finale zo verrassend klopte. „Ik krijg nu eindelijk mijn kans op revanche. Zat ik toen met een morele inzinking daar in Oost-Duitsland, maar dat is twee jaar geledenzei Henk, die voor de tijd van Dalattre in zijn kwartfinale tegen Ruegg toch wel respect had: 6.06.4. Henk Nijdams tijd 3.37.2 omgerekend over vijf kilometer zal ongeveer op 6.03 komen. Daarom klonken Henks af scheidswoorden: „Maar ik kan sneller dan die 6.06.4 van Delattre" mij niet overmoedig in de oren. Wandeling aan Post Peter Post maakte er tegen de Italiaan Fornoni, zodra hy met zijn gcbruikeiyke snelle start 60 meter voorsprong had verworven een wandeling naar de finish van. Hij zorgde ervoor de Italiaan ver achter zich te houden en aan zyn tyd 6.09.9 heeft niemand houvast. Dat onze landgenoot vanavond in de halve finale tegen Faggin feller van leer zal moeten trekken is duidelyk. Hoewel Faggin in de serie door ccn snelle laat ste ronde Post baas bleef is men by de driehonderd meter voor de finish tot een duik binnendoor. Meteen sloot Derksen het gat af en sprintte uit alle macht door de bocht naar de lokkende eind streep toe. Hoe groot de macht van Maspes is bleek echter toen pas goed. Hoewel de Italiaan buiten om moest, kreeg hij onze landgenoot vlak voor de fi nish te pakken en won met een kwart wiel. „Dat was Derksen drie, vier jaar geleden niet overkomen", zei Arie van Vliet, die ook weet dat het scherp van de sprint onmerkbaar slijt met liet stijgen van de jaren. En Derksen is 43 In de tweede rit dook onze landgenoot op 300 meter achter Maspes vandaan, nam tien meter voorsprong, maar het was wederom niet voldoende om de Ita liaan achter zich te houden. In de laat ste bocht had de wereldkampioen al aan sluiting en prachtig gelanceerd won hij gedecideerd. Zyn voorsprong op Derk sen bedroeg een half wiel. In de strijd om de derde plaats („Ik wil zo graag nog eenmaal het brons veroveren", zei Jan) zal Derksen de andere veteraan Plattner ontmoeten. De Zwitser die Gaiardoni tot drie ritten dwong maar tenslotte een nieuwe Iialiaanse sprint finale niet kon voorkomen. >g hel een herhaling. „Post kan veel, heel veel, hij is beter dan ooit", zei Gcrrit Schulte gisteravond. „Het zal er om spannen". Een Nederlandse finale is zeker niet on mogelijk. Of Faggin die zijn tegenstan der in de halve finale Kemper eveneens na drie kilometer inhaalde (tijd 3.37.3), daarmee genoegen wenst te nemen dient natuurlijk te worden afgewacht... Good old Jan Derksen verkocht zyn liuld duur tegen Antonio Maspes. In de eerste rit van de halve finale sprint voor profs nam hy de kop en verleidde Maspes op 0.1 seconde... 0.1 seconde heeft de Nederlandse ach- tervolgingsploeg uit de finale gehouden. 0.1 seconde die waarschijnlg'k het gevolg is van een fout in de taktische regie. Het was bekend dat Oudkerk op kop het beste werk doet en het was een eenvou dig rekensommetje hoe de startvolgorde moest zijn om by het ingaan van de laatste ronde Oudkerk op kop te heb ben. Dat dit verzuimd is kwam ons dapper viertal waarschijnlijk duur te staan, want precies gelyk lagen Nederland en Denemarken toen de hel voor de laat ste ronde klonk, nadat telkens Oudkerk voor een kleine voorsprong had gezorgd, die echter verloren ging als Koel op kop verscheen- Maar de Denen hadden Kaj Erik Jensen wel in de eerste positie en zo enorm hard trok de wereldkampioen met de achtervolgers er door dat zyn ploeg precies een tiende seconde eerder de finish bereikte dan de Oranjehemden, die de zwakke schakel Gerard Koel had den laten vallen. Beide teams reden juichend voorbij de tribunes, maar de vreugde van Neder land keerde in grote teleurstelling toen de speaker bekendmaakte 1 Denemar ken 4.61.5. 2 Nederland 4 616. Het is overigens duidelyk dat het goud op dit nummer naar West-Duitsland zal gaan, want de tyd van onze oosterburen over de zes kilometer tegen Rusland 4.26.6 (gemiddelde snelheid 54.013 km) was vijf seconden beter dan die van Dene marken. Oudkerk c.s. zullen nu van Rusland moeten winnen om de derde plaats te grijpen. Het zal opnieuw een zeer spannende geschiedenis worden. Een kleine sensatie was nog een onge lukje dat Jensen na afloop van het duel tegen Nederland beleefde, toen hy in de bocht tegen een baancommissaris aanreed. Van uitputting? IJlings werd hy per brancard van het veld gedragen, maar hy mankeerde gelukkig niets. Hy was weer spoedig bij zijn positieven. (Van onze speciale verslaggever) De Belgische sprinter Debakkcr j die zondag in zijn tweede rit te gen Gaiardoni ten val kwam en ter observatie naar het zieken- huis was vervoerd, is alweer naar j huis. Gistermiddag is hy per j vliegtuig naar België overge- j bracht. Zyn blessures vallen erg j mee. Hy liep alleen een paar j bloeduitstortingen op die met wat j rust te genezen zijn. Verontwaar- j digd was hij wel over het ryden j van Gaiardoni. Historie en actualiteit Henri Bernard, hoogleraar aan de Koninklyke Militaire Academie te Brussel, heeft een 700 pagina's grote studie geschreven over de geschiede nis van de Beneluxlanden (uitgave Brcpols, Brussel). Zy licet Terre commune, zoiets dus als gemeen schappelijk erfland, in de ondertitel „mfcrocosme de l'Europe" aangeduid als een projectie op kleine schaal van het lotgeval van het democratisch, westelyke Europa. Het boek is geba seerd op een gegeven dat hij als his torisch constant, kenmerkt en dat, be staat. in het feit dat deze Benelux landen en eeuwen terug zelfs de daarachter liggende streken tot aan Marseille toe hun fundament hebben in wat Bernard noemt: de Zeeuwse delta. Wij zullen als Zeeuwen zo bescheiden zijn aan te nemen dat hij de delta bedoelt, waarin met guide letters de namen van Rotterdam, Antwerpen en Gent vroeger ook van Brugge staan geschreven, maar tegelijk zo ambitieus in zijn woordgebruik een bevestiging te zien van de pers pectieven van de door deze steden omsloten Zeeuwse delta. Van delta tot Marseille ropi. p I het Europa van de Donau, van do Middellandse Zee, het Scandinavi sche en het Britse Europa, l'Europe d'Entre-Deux of médiane, het Euro pa van het midden dus of om een on belaste term te gebruiken, het Tus- sen-Europa. Het is het gebied van de vijf rivieren complexen, de Po, de Saöne-Rhöne, de Moezel-Rijn, de Maas en de Schelde, een slagaderlijk systeem dat in de Zeeuwse delta bij eenkomt en daar tegenover het es tuarium van de Theems ligt. Nog altijd is dit staatkundig versnip perde Europa van de vijf rivieren een geografische, sociaal-economische en culturele eenheid- In de geschiedenis is het menigmaal pionier geweest naar nieuwe levensvormen, zoals toen het in de twaalfde en dertiende eeuw de stedeiyke ontwikkelingen in gang zette. Driemaal Benelux Als in het jaar 843 het ryk van Ka- rel de Grote verdeeld wordt in Frank rijk, Duitsland en een middengebied leeft dit Tussen-Europa van Fries land tot Rome in één staatsverband. In 855 wordt het weer gedrieëndecld en vallen de latere Nederlanden on der wat toen Lotharingen werd ge noemd. In 959 wordt dit weer in Op per- en Neder Lotharingen gesplitst. Tussen 1100 en 1400 wordt dit gebied tussen feodale heren verder opge deeld in verschilendc graafschappen en hertogdommen. Maar daarna is er weer een neiging tot eenwording en brengt de economische structuur en de geografische ligging hen weer tot elkaar, een proces dat wordt beheerst door de Bourgondische hertogen. In 1543, als ook Gelderland door Karei V Is veroverd zijn de zeventien Ne derlanden van Noord en Zuid byeen. Handel en industrie ontplooien zich langs de nieuwe lijnen van de herto gelijke economische politiek: vrije produktie cn vrijhandel. In de bloei van Antwerpen en de Zeeuwse ste den manifesteert zich deze expansie. Intussen zyn met Karei V deze lan den deel van de Habsburgse landen geworden en de opstand van de Ne derlanden hiertegen scheidt tenslotte „Nederland" van „België". Na 1648 groeien beide landen ver uit elkaar en als zy onder Koning Willem I (1815) weer voor de tweede maal een „Benelux" vormen is dit maar van korte duur. In het verloop van de ne gentiende eeuw is de verhouding slecht, mede door do annexatie-ver langens van België naar Zceuwsch- Vlaanderen en door de geschillen over de Schelde. Nog geen twintig jaar geleden zyn er aanwijzingen ge- Franse ambassadeur in Londen, legrand, omstreeks 1831 voor 30.000 heeft omgekocht om de Nederlandse eisen, waaronder het behoud van Zeeuwsch-Vlaanderen, te steunen. Nog tot 1940 maakt de vriendschap tussen de twee landen moeizame vor deringen, maar in 1945 wordt Bene lux het voorbeeld voor Europa om zich opnieuw te verenigen. Toekomst Zeeuwse delta Het hiervoor beschreven schema is voor een boek van 700 pagina's uiterst summier. De „bewijsvoering" is veel uitvoeriger. Maar wat ons hier vooral interesseert is of de cco- nomisch-geografische gegevens nog steeds zo liggen dat de „Zeeuwse del ta" ook vandaag en in de toekomst kan functioneren als invalspoort voor Tussen-Europa. Een boekje van de Franse professor in de regionale eco nomie, J. R. Boudeville Les espa ces économiques, de economische ruimten heeft ons er van over tuigd dat dit zo is. De ontwikkelings plannen voor het Saóne-Rhönobekken en de kanalisatie van de Moezel beiden voor 1350 ions binnenschepen brengen Marseille en de Middel landse Zee in contact met Lotharin gen, Luxemburg en de Saar. Ook rond de Maas en Schelde bestaan plannen tot callbrering op 1350 ton, dat is voor het zogenoemde Euro schip. De stellingen van Bernard en Boude ville alsmede deze laatste plannen op de kaart gezet overtuigen ons er van dat hier een ontwikkclingsas ont staat die vergelijkbaar is met de Noord-Amerikaanse St. Laurens. De E.E.G. heeft hierop het oog, zy het nog niet als één programmatie, ge richt. Do „Zeeuwse delta" heeft er zeer veel belang by als Tussen-Euro pa als economische ruimte weer een eenheid gaat vormen. Drs. M. C. VERBURG. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8