PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETSONTWERP OVERDRACHT NIEUW-GUINEA BIJ KAMER INGEDIEND V,S.-raket naar Venus is uit de koers geraakt Ultimatum Ben Bella aan militaire leiders TH0LEN MOET VISSERIJFEEST MISSEN (Besloten) bespreking eerst in afdelingen V.S. doen beroep op Rusland Memorie van antwoord vóór 6 september VIER KLEINE KLEUTERTJES.. VOOR f50.000 SCHILDERIJEN GESTOLEN UIT HAAGS ATELIER Geleerden achten correctie mogelijk Verdacht van aanslag op de Gaulle Geheimzinnige vergiftiging in Italië Vandaag... Onjuist verhaal Leipzig en de kinderen Lelijke spaak in het wiel van plaatselijk organisatie-comité 205e jaargang - no. 202 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per Jew.fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissmgen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gróte Markt 2 tel. 6140 (b g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zierikzee: red tel. 2425, adm. tel 2094. 0 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 28 aug. 1962 Carla op scooter naar Polynesia Pagina 3 (Van onze parlementaire redacteur) De regering is gereedgekomen met de samenstelling van het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst, die in New York gesloten is ten aanzien van de overdracht van Nieuw-Guinèa. Het wetsontwerp is gisteravond verschenen, vergezeld van een uitvoe rige memorie van toelichting. Als de Tweede Kamer donderdag i« Jfc» durende tien jaren aan de opbouw van Nederlands Nieuw-Guinea heb ben meegewerkt; 2e zij ten aanzien van wie op een inge diend. naturalisatieverzoelc in begin sel gunstig is beslist, en 3e zij wier opneming in Nederland in verband met verlofsrechten, studie- belangen of medische noodzaak van belang is. Het bovenstaande wil niet zeggen dat in andere individuele gevallen toelating zou zijn uitgesloten. Verder zijn er degenen, die vanuit Indo nesië in Nederlands Nieuw-Guinea asiel hebben verkregen en de 36 personen, die als verstekeling uit Indonesië zijn vertrokken en vanuit Nederland naar Nederlands Nieuw-Guinea zijn overge bracht. Deze categorieën zullen inte graal in Nederland worden toegelaten. Weer mijnen in Spanje gesloten De gouverneur van Asturia heeft op nieuw de sluiting gelast van twee mij nen in de provincie Asturië. Er zijn daar nu ongeveer 15.000 van de 50.000 mijnwerkers op non-actief. De mijnwerkers van Asturia die in het voorjaar, via stakingen, aanzienlijke loonsverhogingen hebben verkregen, ijveren nu voor een vijfdaagse werk week, iets dat nog geen enkele Spaanse handarbeider heeft. De overheid rea geerde op de nieuwe stakingen met uit sluitingen. Volgens waarnemers ver keert men momenteel in een impasse. Geen van de partyen iykt geneigd toe te geven. 6 september a.s. in het gebouw van de Eerste Kamer bijeenkomt ter behandeling van het ontwerp zal onmiddellijk met bet debat begon nen worden, omdat dan de schrif telijke voorbereiding al geheel ach ter de rag is. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft namelijk in overleg met de centrale afdeling, gevormd door de voorzitters van de grootste fracties in de kamer, de afdelingen bijeengeroepen voor de normale, voorbereidende be sprekingen in besloten bijeenkoms ten. Het voorlopig verslag van deze bespre kingen wordt op maandag 3 september a.s. verwacht. Men neemt aan, dat de regering in staat zal zijn vóór 6 septem ber haar memorie van. antwoord de Tweede Kamer over te leggen. We vernamen, dat de regering geen zekerheid heeft over de al of niet noodzakeiykheid van goedkeuring met een gekwalificeerde meerderheid. Zou zo'n meerderheid vereist zy'n, dan' zou het moeten zijn op grond van de overweging, dat van de grondwet wordt afgeweken. Deze zegt namely k in artikel 1: „het grondgebied van het Koninkryk der Nederlanden om vat Nederland, Suriname, de Neder landse Antillen en Nederlands Nieuw- Guinea". In dit artikel wordt Nieuw- Guinea dus uitdrukkelijk onder het Nederlandse grondgebied begrepen. Men verschilt over deze kwestie van mening. Er zyn ook argumenten aan te voeren voor een goedkeuring by gewone meerderheid van stemmen. De voorzitter van de Tweede Kamer en de centrale afdeling hebben inmiddels een voorlopige oplossing gevonden. Overwegende, dat de Eerste Kamer zou kunnen menen, dat het wetsontwerp aangenomen behoort tc worden met een meerderheid van minstens twee-derden van het aantal uitgebrachte stemmen en om dus niet liet risico te lopen, dat de Eerste Kamer een niet met deze meer derheid aangenomen wetsontwerp niet in behandeling wil nemen, zal men het er in de Tweede Kamer in elk geval op aansturen, dat het wetsontwerp met een gekwalificeerde meerderheid wordt goed gekeurd, nodig of niet. Rijkswet Voor de regering was ook een vraag of het wetsontwerp beschouwd moest worden als een ontwerp van rijkswet. Men heeft het in de vorm van een rykswet gegoten, omdat in het grond wetsartikel, dat Nieuw-Guinea tot het de Nederlandse Antillen genoemd zyn. Men verwacht, dat het debat in één dag zal aflopen. Oorspronkelijk nam men aan, dat misschien volstaan zou wor den met vrij korte verklaringen namens de verschillende fracties, maar in Haagse parlementaire kringen hoort men thans verluiden, dat langere rede voeringen gehouden zullen worden. Ook minister Luns zal een uitvoerige uiteen zetting geven. Het is nog niet bekend, wanneer de1 Eerste Kamer het wetsontwerp, als liet door de Tweede Kamer is goedgekeurd, in behandeling zal nemen. In elk geval zal dit spoedig na het debat in de Twee de Kamer geschieden. In de uitvoerige toelichting zet de rege ring o.m. de regeling voor de repatrië ring uit Nieuw-Guinea uiteen. Besloten is de procedure ter verkrijging van een inreisvisum belangryic te vereenvoudi gen. In aanmerking komen; Toegoenezen Een bijzondere groep vormen voorts de circa 200 Toegoenezen. Voorts zullen uiteraard alle perso nen, van welke nationaliteit of af- Papoea's naar V.N.-assemblée Naar gisteren van 't ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag is ver nomen, is de Nederlandse regering be reid enkele Papoea's in de gelegenheid te stellen de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de algemene verga dering van de Verenigde Naties by te wonen. Zy zullen daartoe als adviseurs voor deze speciale aangelegenheid aan de Nederlandse delegatie worden toege voegd. komst ook, die gegronde redenen hebben bij de bestuursoverdracht aan Indonesië acuut lijfsgevaar te verwachten, naar Nederland wor den overgebracht. Vier kleine kleutertjes, die zaten op een hek... Zij zaten op een hek in Deinum in Friesland... en vermoedelijk had niemand daar ooit iets I van gehoord of gezien, als die 3 kleutertjes niet de beroemde Friese vierling Lautenbach waren. De vierling wordt op 5 september a.s. vier jaar. Van links naar rechts: Meint, Dirkje, Willem en Iet je Lau- tenbacli. Eigendommen van rijk en musea Daders sloegen in het weekeinde hun slag Op een tijdstip gelegen tussen za terdagmiddag twee uur en gis termorgen 9.00 uur is ingebro ken in een atelier in de Laan van Roos en Doorn in Den Haag, waar men schilderijen restau reert. In totaal zijn er vijftien stukjes ontvreemd met een ge zamenlijke totale waarde van 50.000. gestolen kunstvoorwerpen slechts van geringe afmetingen. Het meest waardevolle schilderijtje dat is weggenomen heeft een geschatte waarde van 30.000. Het stelt voor de kop van een jonge man die naar een zeepbel kijkt. Het is van de hand van MichieJ Sweerts. Het meet 24,5 bij 18 cm. en het is eigendom van het Gronings museum van oudhe-; den. Een ander ontvreemd waardevol schil derijtje is „de verstoting van Hagar" Op 14 december bij planeet? Een Amerikaans ruimtevaartuig is gisteren een 292 miljoen kilome ter lange reis begonnen naar de planeet Venus. Functionarissen op de lanceerbasis Cape Canaveral achtten het nog te vroeg om te voorspellen of de Mariner-2 zijn gecompliceerde opdrachten zal kunnen uitvoeren en of hij, om streeks 14 december, dicht genoeg in de buurt van de met wolken be dekte planeet zal komen om waar nemingen te doen en deze door te seinen naar de aarde. Het drie meter lange ruimtevaartuig werd met behulp van een Atlas-Agena- raket. in de ruimte geschoten. Doordat de Atlasraket echter begon te draaien werd de koers van de Mariner II nade lig beïnvloed, vy'f uur na de lancering werd verklaard, dat een vluchtige be schouwing van de ontvangen gegevens er op duidde, dat de Mariner II de planeet op ongeveer 965.000 kilometer zou passeren en niet op ongeveer 16.000 kilometer, zoals de bedoeling was. Als dit werkelijk het geval zou zyn zullen de zes gevoelige radiometers, die me tingen op Venus moeten verrichten, niets kunnen bereiken. Hun reikwydte bedraagt ongeveer 40.000 km. Men hoopt echter nog de Koers van het ruimteschip te kunnen verbete ren door het in werking stellen van een kleine raketmotor, die krachtig genoeg is om een correctie van hoog stens 800.000 kilometer te bewerk stelligen. Dit zal echter pas ove acht dagen mogeiyk zijn. Mariner II is het tweede ruimteschip, dat de Amerikanen hebben afgeschoten om meer over de planeet Venus te we ten te komen. Het eerste exemplaar werd kort na de lancering op 22 juli opgeblazen toen bleek dat het niet in de juiste koers vloog. Vijf uur na de lancering werd bekend gemaakt, dat alle instrumenten aan boord van de Mariner n naar behoren functioneerden en dat de vijf meter lange vleugels, die zonne-energie Dit zijn de Franse ex-kapiteins Souetre ,zou onder de naam Jean Francois Ma- flinks) en Curutchet (rechts), die er-\rat bij een parage in Joigny de bestel- van morden verdacht de hand te hebben I wagen kunnen gehuurd hebbenwelke gehad in de aanslag van vorige week I bij de aanslag is gebruikt, op generaal de Gaulle. Een van hen\ Een Italiaanse zakenman heeft zater dag in de post een fles met wat op sodawater leek ontvangen, m>st bet ver zoek de vloeistof te drinken. De 50- jarige Traiupiillo Allevi gaf gevolg aan 'liet scliriflelyke verzoek en overleed een paar uur later in een ziekenhuis. Hp was vergiftigd. Volgens de politie werd de fles uit Milaan naar Allevi, de directeur van een zuivelbedrijf, gezonden. In de brief die samen met de fles werd bezorgd werd verklaard dat de afzender naar werd beweerd een Italiaanse firma die niet-alcoholische dranken vervaardigde een vertegenwoordiger in het gebied van Anna di Taggïa zocht en Allevi uitnodigde de drank te proeven. Twee vrienden van Allevi, die door hem wer den verzocht dè drank te proeven, ver dunden hem met water alvorens liet vocht te drinken. De drie mannen wer den ziek nadat ze de vloeistof hadden gedronken. vangen en omzetten in elektriciteit, wa ren ontvouwen. Zodra de radiozender aan boord van de Mariner door de grote afstand op aarde zwakker zal worden ontvangen, zal men een signaal naar liet. ruimte schip zenden waarna dit zy'n hoofd- antenue op de aarde zal richten, het geen een veel krachtiger ontvangst be tekent. ...viert de Duitse, tot Amerikaan genaturaliseerde natuurkundige en nobelpryswinnaar prof. dr. James Franck, die de quantum- theorie bevestigde door langs ex perimentele weg aan te tonen, dat atomen bij botsing met elektronen slechts bepaalde hoeveelheden energie kunnen opnemen, te Dur ham zyn tachtigste verjaardag. ACHTSTE RUSSISCHE PROEF GEREGISTREERD De Sowjet-Unie heeft gisteren weer een kernbom tot ontploffing gebracht. De instrumenten van het seismologisch in stituut te Uppsala in Zweden hebben vastgesteld dat de ontploffing teweeg is gebracht in de dampkring en dat de explosiekracht 14 a, 15 megaton was (1 megaton is gelijk aan de explosiekraclit van één miljoen tut.) Het was de zevende ontploffing van de nieuwe Russische serie welke te Upp sala is geregistreerd. In totaal hebben nu echter acht proeven plaatsgehad in die serie. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft vastgesteld dat op 7 augustus een Russische kernproef is genomen in Siberië waarvan de kracht kennelijk zo gering was dat de proef niet is geregistreerd door de Zweedse instrumenten. van Henric met de bles. De opgege ven waarde is 10.000. Het meet 23 by 35 cm. Dit schildërytje is eigen dom van de dienst voor 's ryks ver spreide kunstvoorwerpen. Een derde waardevol stukje is een zee stukje van Reinier Nooms. Het meet 30 by 41 cm. De geschatte waarde is 5000 en het doekje is eigendom van de dienst voor 's rijks verspreide kunstvoorwerpen. Deze drie schilderijtjes maken deel uit van de negen die er gestolen zijn, drie op doek en zes paneeltjes. Verder worden nog vermist vijf zeventiende eeuwse schilderijtjes op koper van 17 bij 15 cm waarvan de waarde nog niet precies bekend is. Ook wordt nog vermist een sepia waterverf tekening. De koperschilderijtjes en de sepia tekening zijn eigendom van het Frie se museum. Het grootste schilderij meet 49 bij 35,5 cm. De dieven hebben zich waar- schijniyk toegang tot het pand ver schaft door inkllmming. Voor zover valt na te gaan zijn ze op het dak door een zogenaamde koekoek bin nengedrongen waarna ze gemakkelijk de op de eerste en tweede etage gelegen werkplaatsen konden berei ken. ft (Vit lijn Dp het ministerie van buiten landse zaken te Moskou is giste ren een Amerikaanse nota afgele verd waarin een beroep wordt ge daan op de Sowjet-Unie een eind te maken aan de „zinloze wreed heid" van de Vopo's in Oost-Ber- lijn en met de westelijke mogend heden naar wegen en middelen te zoeken om de spanning in Berlijn te verminderen. Deze Amerikaanse nota is een antwoord op Russische aantijgingen dat de recen te incidenten in West-Berlyn kennelijk stilzwijgend werden goedgekeurd door de Amerikaanse bezetters. Er wordt de Russische regering aan herinnerd dat de spanning die momenteel in Ber lijn heerst het gevolg is van de oprich ting yan de Berlijnse muur en de zin loze wreedheid van de politie in de Sowjet-sector. In de Amerikaanse nota werd herinnerd aan het incident van de 17e augustus toen de 17-jarige vluchteling Peter Fechter door Oostberlijnse grenswach ten werd neergeschoten en men hem volgens de bewoording van de Ame rikaanse nota liet sterven zonder zelfs de elementaire hulp vereist op grond van de codes van beschaafd ge drag. Dat de Berlijners dergelijke ruw heden willen wreken op hen die die ruwheden tolereren, is logisch. Wasmachine onder stroom vrouw gedood De 43-jarige mevrouw P. J. Taks uit het Brabants Park te Breda is gisteren by het doen van de was om het leven geko men doordat haar wasmachine onder stroom stond. De machine had een verkeerd gerepa reerde schakelaar, die bij inschakeling het apparaat onder stroom zette door een verkeerde verbinding, Twee weken geleden had de heer Taks de schakelaar nog nagekeken. Daarna had zijn vrouw wel gemerkt dat er iets niet helemaal in orde was, maar nadere controle door een vakman bleef achterwege. In het getroffen gezin zijn vijf kinderen. De regering heeft alsnog besloten de stoffelijke resten van in Nieuw- Guinea gesneuvelde militairen naar Ne derland te laten overbrengen. Een be sluit, waarvan Nederland met erkente lijkheid zal hebben kennisgenomen. Deze erkentelijkheid gaat echter ge paard met een gevoel van geïrri teerdheid over de onheuse manier, waar op de regering in de afgelopen maand deze tere aangelegenheid heeft behan deld. Ruim een maand geleden deelde minister Visser in duidelijke bewoordin gen aan het kamerlid Couzy mee, dat klimatologische omstandigheden en overwegingen van hygiënische aard ver hinderden, dat de stoffelijke resten naar Nederland konden worden overgebracht. Wq hebben toen onze twijfel over dit antwoord uitgesproken: een Eindhovense familie had immers kort tevoren op eigen kosten de resten van een veronge lukte soldaat naar Nederland doen over brengen. Het kon dus wel! En nu blijkt overbrenging in het algemeen inderdaad mogelijk te zijn. Maar dat komt er op neer, dat excellentie Visser de heer Couzy vorige maand maar wat op de mouw heeft gespeld. Het ziet er naar uit, dat het krentewegers- 1 argument van aè hoge kosten door een regeringswoord voerder genoemd vóórdal de heer Couzy zijn vragen stelde in feite een grotere rol heeft gespeeld dan de overwegingen, die minister Visser later heeft opge somd. Door dit alles ls er een gegronde reden voor een gevoel van geïrriteerd heid: het gaat niet aan, dat een minister in een zaak als deze een verhaal vertelt, dat achteraf onjuist blijkt te zijn! Het betreft hier een teer onderwerp, zodat het maar beter is er verder het zwijgen aan toe te doen: er moest helaas al te veel over worden geschreven in de afgelopen weken. Het thans ge nomen besluit is weliswaar laat geko men, in ieder geval is het een beslissing, die in overeenstemming is met de ge voelens van het Nederlandse volk. Er is goed gezwommen in Leipzig: zelfs tot de minst sportleven is het doorgedrongen dat Nederland in het water „een woordje meespreekt". Het streelt in elk geval de nogal gehavende nationale trotsOverigens is vorige week rond de Europese zwemkampioen- schappen een begin van een kleine rel ontstaan, omdat een t.v.-reportage uit Leipzig op een kritiek ogenblik werd afgebroken. „Handenwringend stonden de commentators in Leipzig voor de monitors", zo lazen we in een verslag, „de t.v.-reportage was even na vijf uur gestopt. Toen de Nederlandse meisjes naar hun gouden en zilveren medailles zwommen was er op de schermen thuis het kinderprogramma van de N-C.R.V. aan de gang". Als men zoiets leest heeft men de nei ging om verontwaardigd méé han den te gaan wringen en om de N.C.R.V. bittere verwijten te gaan doen. Maar toch geloven we, dat daarvoor geen re den is. Het was bekend, dat by de af werking van het programma in Leipzig voortdurend vertragingen optraden en het was onvermijdeiyk. dat er op een bepaald ogenblik tenslotte een knoop moest worden doorgehakt. En op dat moment zaten meer kinderen gespannen te wachten op het begin van „hun pro gramma" dan volwassen sportliefheb bers op de reportages uit Leipzig. Bo vendien moest het kinderprogramma om zes uur klaar zijn. Wij geloven, dat de N.C.R.V. terecht de knoop doorhakte en dat zq een juiste beslissing nam. Overigens zijn dergelijke besluiten al tijd voor kritiek van de een of andere kant vatbaar. Wy herinneren ons van jaren terug een woédende discussie over de radio-uitzending van een voet bal-interland, waardoor de traditionele Mattheus-Passionuitvoeiing op palm zondag kwam te verval'en. De liefheb bers van Bach spraken toen grimmig over de „cultuurbarbaren". Dergeiyke zaken zijn onvermijdelijk en zullen aan de orde van de dag blijven, zeker bij de t.v. zolang daar niet over een tweede net wordt beschikt. In dit geval staan wy ditmaal aan de zijde van de N.C.R.V.: de kinderen gingen vóór Leipzig- De leider van het politieke bureau in Algerije, Ben Bella, heeft zoals gisteren bekend is geworden, een Na touwtrekken met „Zeeland Presenteert" OP DE KALENDER van de Zeeuwse visserydagen is voor dit jaar liet oester- en mosse.lfeost in Tholen doorgestreept. Verschillende maanden heeft, de naam van deze havenstad er wel degelyk opgestaan. Met kapitale letters zelfs: het grote Zeeuwse feest. „Zeeland Presenteert" zou by wyze van proef in 1962 van Yerseke naar Tholen verhuizen. Maar het organiserend comité had in deze niet gerekend op de taaie tegenkanting van een sector uit het produktschap, do voornaamste geldschieter. De oesberadviescommissie wei gerde subsidie te geven aan een feest in Tholen. Toen bovendien de opening van het seizoen nog veertien dagen werd uitgesteld, werd besloten de vloot- schouw toch weer in Yerseke te houden. Tholen mist dus dit jaar zyn feeste- lyke opening van het nieuwe seizoen: het touwtrekken rond „Zeeland Pre senteert" heeft ook een spaak gestoken in het wiel van de plaatselyke orga nisatie. Begin deze maand heeft het comité club „De Krabberyders" uit Bergen „Zeeland Presenteert" nog gezocht op Zoom bezwaar, naar een compromis tussen Tholen Een attractie voor deelname aan de en Yerseke. De vlootscliouw zou in rit is het meevaren met de vissers- Yersokc te zien zyn en de oester- en vloot, die dan gepavoiseerd aan de mossel rit voor automobilisten zou leade ligt te wachten. Andersom zyn nog over liet eiland Tholen verreden de deelnemers aan de traditionele rit worden, zo besloot men. Maar daar- een flinke ruggesteun voor de pu- tegen maakte de organisatrice van blieke belangstelling in het alge deze oriëntatie-tocht, de automobiel- meen. Wanneer de rit nu op Tholen verreden zou worden en de vloot- schouw vanuit Yerseke, zou men geen kans zien een gunstige combi natie van deze evenementen te ont werpen. Bovendien was de hele opzet in deze trant een vry vreemde fi guur. Daarom, zo heeft men enkele weken geleden in ons blad kunnen lezen, verhulst ook de finish van de oester- en mosselrit van Tholen naar Yei'seke. Voor Tholen blijft er dan helemaal niets meer over. „Boven dien is het te laat om op zo korte termijn zelf nog een derde manifes tatie „Tholen Presenteert" uit de grond te stampen", zo vertelde ons de promotor van de Thoolse festivi teiten, de heer J. H. Bal. Tijdig besluiten „Daar komt nog by, dat we ook de financiering voor iets dergelyks niet meer rond zouden kunnen krijgen. De oester- en de mosseladviescom missie van het produktschap voor vis. en visprodukten vergaderen ook niet iedere week..." Volgens de heer Bal ziet het ernaar uit, dat „Zeeland Presenteert" ook volgend jaar wel in Yerseke zal biyven. Wanneer dat tij dig wordt beslist, kan Tholen ten minste eigen maatregelen treffen. Men kan dan voorkomen, dat de naam van de havenstad in de ry van visseryfestiviteiten ongenoemd blyft. „Want dat is eigenlyk het enige na deel. In de publieke belangstelling wordt Tholen ditmaal niet naar vo ren geschoven". Zakelyke schade ziet de heer M. W. Verkamman, agent van het Kantoor voor Mosselzaken in Bergen op Zoom, niet direct in de hele affaire. De handelsrelaties lig gen op een geheel ander vlak. De heer Verkamman heeft tweemaal achtereen de geslaagde festiviteiten van „Tholen Presenteert" officieel geopend. Hij had het dit jaar graag weer gedaan: het zal er niet van ko men. Burgemeester mr, A. J. v. d. Hoeven vreest dat Tholen nu ook in de toe komst wel niet meer in aanmerking zal komen voor hét grote feest van „Zeeland Presenteert". Hy had de ma nifestatie al was het dan bij wy ze van proef graag binnen de poorten van „zijn" stad gezien. Het programma, zoals de organisatoren het op 2 juli op een persconferentie aankondigen, beloofde heel wat. De gemeente was er bijzonder mee ingenomen. Men had het comité (Zie slot pag. 2 kol. 6) ultimatum gesteld aan de comman danten van willaya IV, het militai re district van Algiers, dat de greep naar de macht van Ben Bella betwist. Op een persconferentie te Algiers maak te een woordvoerder van het politieke bureau gistermiddag de inhoud van de brief bekend, die de tekst van het ulti matum bevatte en die vrijdag aan de commandanten werd overhandigd. Ben Bella zegt in zyn brief klaar te staan tot het nemen van die maatregelen die noodzakelijk zullen zyn om een einde te maken aan de campagne der comman danten van willaya IV, die zijn macht willen breken. Ben Bella's ultimatum houdt de ver kapte bedreiging in, dat hij gebruik zal maken van de steun van het le ger, waarop hij buiten Algiers kan rekenen, om een einde te maken aan de macht van willaya IV. De commandanten hiervan hebben zon dag de beschuldiging geuit, dat het po litieke bureau de revolutie de rug heeft toegekeerd. Tijdens een persconferentie maakten zij bekend een beroep te zul len doen op het volk hen te steunen in hun eis tot een speciale byeenkomst van de Nationale Raad der Algerynse Revo lutie (C.N.R.A.)Deze zou het geschil tussen de verschillende leiders moeten beslechten. legerleiding voor westelyk Algerye heeft zondagavond vanuit Oran er by het volk en liet leger op aangedrongen Ben Bella hun onvoorwaardeiyke steun geven. Ben Bella bevond zich op dat ogenblik te Oran, waar hy ook gisteren nog is gebleven om zoveel mogelijk steun van militaire zyde te venverven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1