Veertig galerij-huizen Malta" Zierikzee in Schitterend corso in Kloosterzande Bij jaarlijks speeltuinfeest WALCHEREN BURGEMEESTER FRANCKE OPENDE NIEUW SPORTVELD SCHARENDIJKE AGENDA BUSDIENST VAN STREEKVERVOER NIET MEER OVER GAPINGE WESTKAPELLE BLIJFT STAAN OP VERGOEDING WEGENNET ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Kaartendans van Saske en Wiske nummer één Voor de vijfde maal hield de speeltuin „De Honte" te Kloosterzande zaterdag haar jaarlijks feest, met als openings stuk een schitterend corso van opge tuigde wagens en groepjes verklede kin deren. In tegenstelling tot vorig jaar had het bestuur, waarin de voorzitter van ,.De Honte" de heer C. Schelfhout en secre taris O. Roctus, besloten voor het corso geen onderwerp vast te stellen en daar voor hadden de Kloosterzanders genoeg fantasie. Om drie uur vertrok de stoet van het Wilhelminaplein voor een twee uur lange rondwandeling door het dorp. Voor begeleiding zorgden de harmo nie „St. Cecilia", de fanfares „Vrij- heid-Eendracht" en „Excelsior" en als gast de jeugddrumband „Irene" uit Terneuzen. Bijzonder mooi was de eerste prijs winnaar, de wagen van het buurt schap' Hof te Zandeplein. voorstellen de de kaartendans uit een verhaal van Suske en Wiske. Klaveren-, schoppen-, ruiten- er. hartenkinderen dansten in de „zaal" van een rij: ingericht paleis. Het moet voor de jury moeilijk geweest zijn een keuze te maken, want niet minder mooi was de wagen van Cloos- terstraat-oost. die de tweede prijs wierf: „Als de kat van huis is dansen de muizen op tafel". Terwijl een zwart spillebeen-katje met knapzak het huis verlaat, danst een muizenfamilie om de tafel. „Boeren en boerinnekes" uit Groe- nedijk-zuid toonden het Zeeuwse platte landsleven: de mannen achter het pils en de vrouwen spinnend, breiend, dor send en bakkend. Ze verwierven met deze uitbeelding een derde prijs. Negen wagens deden in totaal mee. waaronder nog „De gelaarsde kat". „Roodkapje en de wolf". „De schoen van juffrouw Ka poen". „Klein, klein, kleutertje" en .,Het sprookjesboek". De prachtig met bloe- ONTMANTELING VAN BOLWERKEN VOOR VERKEER Gebruik makend van de verordening, waarbij het ontstaan van garages, fa brieken, werkplaatsen, pakhuizen of magazijnen in de binnenstad geweerd kunnen worden willen b. en w. van Mid delburg geen vergunning verlenen om liet garagebedrijf aan het Noordpoort- plein te kunnen uitbreiden en Het college geeft toe, dat een weigering van een eventuele ontheffing op deze verordening de garagehouder ernstig belemmert in de ontwikkeling van zijn bestaand bedrijf. Hij zou daarom in aan merking kunnen komen voor het ver lenen van ecu ontheffing, indien er geen overwegende bezwaren tegen bestaan; het college van b. en w. streeft er na melijk naar de bolwerken te ontman telen voor het verkeer. Het verkeer in de richting van de stad, dat over de Noordbrug komt, kan het verkeer uit de stad moeilijk opmerken, omdat het zicht belemmerd wordt door Het feit, dat de garagehouder een ver bouwingsplan ontworpen heeft In .strfld met de bouwverordening (de rooilijn werd namelijk overschreden) doet in dit verband weinig ter zake. Er zou immers een nieuw plan ontworpen kunnen wor den. dat dan geweigerd zou worden op grond van de in liet begin genoemde overwegingen van b. en w. van Middel burg. men versierde wagen „Met muziek door het leven" (Cloostersiraat-west) kreeg de publiek-prijs. In de grote groepen verklede kinderen won „Kleine Hiawatha" de eerste prijs- „De blauwe Donau", uitgebeeld door jongens en meisjes in hlauw satijn met golvende linten, behaalde de tweede prys. Derde werd een serie kabouters met borden en lepels en een grote pot met pap in het midden. Ze beelden het liedje van A. M. G. Schmidt ,,De Bibele- bomse berg" uit. In de kleine groepen blonken twee Chinezen uit, die een draagstoel met een heel klein Chineesje droegen. Honderden uren vrija tijd moeten de Kloosterzanders in dit corso hebben ge stoken. Ze hebben vee! eer van hun werk gehad. De zonnige straten van Kloosterzande stonden tjokvol met kij kers. 's Avonds ging het feest nog ver der. In de speeltuin zoigden onder an dere „The Young Sisters", de trampo line-springers The Hadory's, rijwiel acrobaten, accordeon-virtuozen en vele anderen voor een waar amusements programma. ROMEINSE MUNTEN„REGEN" IN AARDENBURG Bij de recente opgravingen te Aardenburg op het terrein aan de Sint-Bavostraat werden dezer da gen op één dag 81 romeinse mun ten gevonden. Sedert het begin van de opgravingen zijn hier naast vele andere waardevolle oudheidkundige vondsten reeds meer dan 300 van deze munten gevonden. Opening Terneuzens arbeidsbureau De directeur-generaal voor de arbeids voorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, zal op vrijdag 7 september a.s- het nieuwe kantoorgebouw van het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen openen. Deze officiële ingebruikneming begint om 3 uur in de raadzaal van het ge meentehuis. Examens Voor de laatstgehouden examens Mo derne Bedrijfsadministratie slaagden de volgende cursisten van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Middelburg: J. Adriaanse en C. J. v. d. Weel te Mid delburg, P. van Gilst te Colijnsplaat, A. Kamphuis te Goes, A. Potappel te Koudekerke en A. de Visser te Aagte- kerke. ARNEMU1DEN Gemeenteraad Arnemuiden De gemeenteraad van Arnemuiden zal dinsdag 4 september a.s. des avonds half acht in vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: beëdiging raadsleden, be noeming wethouders, en aanwijzing ver tegenwoordiger in het rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam Veersemeer. VEERE RAAD KOMT BIJEEN B. en w. van Veere stellen de raad ir de eerstvolgende vergadering van dins dag 4 september voor, te besluiten het lopende krediet in rekening-courant by de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten ad 25.000. te verhogen met 35.000.en nader vast te stellen op f 60.000.—. De gemeente heeft ook nog een reke ning-courant overeenkomst lopende met de coöperatieve Boerenleenbank „Veere" te Veere tot een bedrag van 40.000. De kaspositie van de gemeente Veere is namelijk van dien aard, dat het noodza kelijk is het krediet in rekening-courant te verhogen op het maximale bedrag van 100.000.Dit is onder meer hel gevolg van kapitaalswerken, waaronder de ombouw van de Stadshaven tot Jachthaven, aldus het college van b. en w. in het voorstel. Tevens stellen b. en w. de raad voor om gelden tot een be drag van 6100. - voor aanschaffing van leermiddelen bij het openbaar lager onderwijs beschikbaar te stellen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland zal bericht worden, mits de oedkeuring van de raad, dat kan wor- en ingestemd met hun voorstel de jaarwedderegeling van de gemeente ontvangers te herzien. Tenslotte wordt -oorgesteld aan de heer K. Wouterse en bijdrage van 160.te verlenen teneinde mogelijk te maken dat het door hem bewoonde huis wordt aai sloten op het elektriciteitsnet. O, EN W.-SOUBURG Ds. P. A. BoMmeijer in militaire dienst gercf. predikant ds. P. A. Bohimeijer louburg, die reeds eerder als reserve- predikant gediend heeft, zal in het a.s. najaar voor enkele jaren in militaire dienst gaan en in verband hiermede van zijn huidige gemeente worden losge maakt. MIDDELBURG Huisvesting voor de gemeentediensten MET VOETBAL-AFTRAP IN 1953 WERD REEDS TOT DE AANLEG BESLOTEN MET een burgemecsterlljke aftrap Is zaterdagmiddag in Seharcndijke het gloednieuwe, kort geschoren sportveld '61" officieel „onder de voet gelopen", voor dc voetbalvereniging „Zwaluwen Kort daarna traden de elftallen van de gebruikers en de sportvereniging „WJ. K." tegen elkaar binnen de witte lijnen. Later op de middag konden ook de ju nioren van beide verenigingen het nieu we veld proberen en in de avonduren waren het de korfballers van „Zwalu wen" en „Stormvogels", die hun geluk beproefden op de nieuwe grasmat- Maar voordat dit allemaal zover was kregen de sportlieden en hun suppor ters nog even de geschiedenis van het nieuwe terrein aan de Elkcrzceseweg te horen. Burgemeester S. Francke van Middenschouwen moest daarbij toegeven, dat ook in Scharendijke het gevleugelde woord „ambtelijke Middelburg City: Porgy cn Bess, 20 uur, 14 Jaar. Electro: Tarzan en de meermin nen. 19.30 uur. 14 Janr. Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—22 uur. Van Bent- hem cn Jutting: ExpoTtie over Zeeland en Vlaanderen. 913 uur. Vllxslngen Alhambrn: De kanonnen van Navarone, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Tar zan en de meerminnen. 20 uur, 14 jaar. Veere De Goutsbloemc: Expositie Sdrika Góth. 10—17 uur. Goes Grand: De kanonnen van Navarone. 14 jaar. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Eén voor allen, allen voor één, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Mysterie van het museum. 20 uur, 18 J, Terneuzen Luxor: Nefertlte. koningin van de Mijl, 20 uur. 14 jaar Oostburg Ledeltheater: Laat mij op zon dag nooit alleen, 20 uur, a.l. Trouwzaal gemeentehuis: Tentoonstelling van schil derijen. plastieken en gouaches, teke ningen en gedichten Icunstenuarsgemeen- schap S 45, 14—17 uur Sus van Gent Olympintheuter: De vijand kwam 's nachts, 20 uur. 14 janr. Axel Het Centrum: Do duivelse dr. Ma- buse, 20 uur, 14 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: De wereld bij nacht, 20 uur. 18 Jaar. Urcskens Casino: (miner will lch dir gchören, 20 uur. a.t. Zierikzee Concertzaal: lm weissen Rössl, 20 uur. a.l. 'a-Gravensteen: Expositie Le vend Erfdeel, 10—12. .4—17 uur. Gale rij De Breede Brug: Uitwisselingsexpo sitie schilderijen cn aquarellen. 1418 en 20—22 uur. Burgerweeshuis: Keramiek- expositie Ad Braat. 1?—17 uur. Haamstede Bioscoop Bom: La Paloma, 20 uur, a l. molens malen langzaam" van toepas sing is geweest. Want reeds op 11 december 1953 nam de toenmalige raad van Eikerzee het besluit een sportveld in Scharendijke aan te leggen. Dat gebeurde op een mo ment, dat alles in de omgeving er nog door de ramp ontredderd bij lag. Met de herbouw moest nog worden begon nen. Maar daarbij behoorde, zo rede neerde het gemeentebestuur van Eiker zee, ook een sportveld om de ontspan ning in de dorpen op een nieuwe leest te kunnen schoeien. Om hun voortvarend heid bij de aanpak van dit object zwaai de burgemeester Francke de vroede va deren van Eikerzee veel lof toe. Toch heeft de aanleg lang op zich laten wach ten. In 1957 werd aan de Nederlandse Heide Maatschappij opdracht verstrekt met de werkzaamheden to starten. Door onbekende oorzaak moest dit een jaar later worden herhaald en toen duurde het nog tot 1959 eer de eerste spa voor een sportveld in Scharendijke i.n de grond werd gestoken. KLEEDLOKAAL Medio 1961 kon het terrein worden opgeleverd. Zodoende kwam do vol tooiing van de entourage in handen van het gemeentebestuur va.n Mid denschouwen. Door bemiddeling van de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, kon een aanzienlijke bijdrage worden verkregen voor de bouw van een kleedlokaal. De financiering werd behartigd door de Stichting Zuid-West Nederland. Bij deze officiële inspeling van het ter rein sprak ook de heer J. Buteijn, hoofd het ambtgebied van de Nederlandse Heide Mij, een felicitatie uit. Hij ver telde daarbij, dat het terrein een van de eerste machinaal aangelegde objecten was. Voor de „Zwaluwen" had de heer Butijn een nieuwe bal meegebracht. Voorzitter K. van Langernad van W.I. K overhandigde zijn collega van „Zwa luwen", de heer L. v d. Berg bij deze feestelijke gelegenheid een vaantje: ter versteviging van de goede contacten tus sen de beide verenigingen. Met een „ga lant gebaar" lieten de „Zwaluwen" deze middag de eer van de overwinning aan hun gasten: hot eerste elftal van W.I.K. boekte een eindstand van 50! de ju nioren oogstten een 30 succes B. en w. van Middelburg verzoeken de raad een krediet van 10.000 gulden voor een onderzoek naar de wijze, waarop de huisvestingsmoeilijkheden van gemeente bedrijven en van gemeentewerken kun nen worden opgelost. Het college heeft daarbij tevens betrokken de huisvesting van de dienst voor maatschappelijke zorg. Het moet namelijk niet uitgesloten worden geacht, dat deze dienst de thans in gebruik zijnde vleugel van het stad huis zal moeten verlaten, omdat het ge bouw nodig zal zijn voor de secretarie. B. en w. willen het onderzoek opdragen aan het raadgevend bureau ir. B. W. Be renschot N.V. KERKNIEUWS Afscheid ds. Tj. M. Haitjema hervormde gemeente Souburg Ds. Tj. M. Haitjema heeft zondag tij dens de avonddienst na een ambtspe riode van achteneenhalf jaar afscheid genomen van de Nederlands hervormde gemeente te Souburg. De afsehiedsdienst werd gehouden in de gereformeerde kerk, die welwillend door de kerke- raad van de geref. kerk was afgestaan omdat men in het hervormd kerkge bouw bezig is met de aanleg van de nieuwe verwarmingsinstallatie. Ds. Haitjema, die een beroep naar Put ten heeft aangenomen, hield zijn predi king naar aanleiding van Matthëus 11 vers 28: „Komt allen tot Mij, die ver moeid en belast zijt, en Ik zal U rust geven". Na de prediking werd gezang 179 gezongen. In een afscheidswoord richtte de scheidende predikant zich tot de gemeente en de plaatselijke overheid, waarmee hij steeds een prettig contact heeft gehad. Ook de gereformeerde kerkeraad werd dank gebracht voor de goede en broederlijke samensprekingen die steeds plaatshadden. Vele ambts broeders uit de provincie, classis en ring alsmede kerkeraad en kerkvoogdij varen bij zijn afscheid aanwezig: Aan allen zal ik met aangename dachten terugdenken in Putten", aldus Haitjema. Tenslotte dankte hij ds. J. A. van Duyne en diens echtgenote voor de bijzonder prettige samenwer king. Ds. Van Duyne richtte zich ten slotte in een persoonlijk dankwoord tot ds. Haitjema, namens de gemeente en kerkeraad. Op verzoek van de predi kant zong de gemeente ds. Haitjema toe gezang 263 vers 1. Na gebed en zegen werd de afscheidsdienst besloten met het zingen van gezang 68 vers 10. Na afloop van de dienst namen velen nog persoonlijk van ds. en mevrouw Haitjema met een handdruk afscheid. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Musselkanaal (toez.) Noordmans te Tjamswcer. Bedankt voor Garderen (toez.) A. Muilwijk te Rand wijk. Aangenomen de benoeming tot voorganger te Honselerswijk (Ver. Vrij zinnig Hervormden) A. J. Verduyn voor ganger idem te Krimpen aan de Lek. GEREF. KERKEN RAAD VROUWENPOLDER Afscheid van twee raadsleden Tijdens de raadsvergadering van Vrou wenpolder, die vrijdag gehouden is heeft burgemeester A. de Kam meege deeld, dat de directie van het Streek vervoer Walcheren heeft moeten beslui ten om de lijndienst Middelburg-Veere- Vrouwenpolder-Kamperland v.v. niet meer via Gapinge te laten gaan. Hier- oor wordt één uitzondering gemaakt en wel op donderdag, waarop een heen- en een terugreis naar en vanuit Mid delburg gemaakt wordt. De busdirectie tot dit besluit gekomen, omdat het passagiersaanbod in Gapinge weinig perspectieven bood voor een geregeld vervoer. Op aandringen van de raadsle den zullen b. en w. er bü de directie van het Streekvervoer Walcheren op aan dringen om alsnog een oplossing te vinden, zodat zeker gedurende de win ter een aantal bussen via Gapinge zal ryden. Op een verzoek van het Zeeuws Studie fonds om de subsidie te verhogen be sloot de raad voorlopig op advies van b. en w. afwijzend te beschikken. Bur gemeester De Kam verklaarde, dat Vrouwenpolder het bestaan van een der gelijk studiefonds zeker toejuicht, maar dat de financiële positie van de gemeen te een verhoging niet toestaat. De heer De Kam verklaarde, dat bij de opstel ling en behandeling van de begroting der gemeente voor 1963 alsnog getracht zal worden een bedrag uit te trekken. Bij de opzet en de vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de bebouwde kom is in aanmer king genomen, dat het wenselijk is de INed. herv. kerk van de omringen de bebouwing te ontdoen. De raad maakte thans een begin met deze ontmanteling door de aankoop van het perceel Dorpsdyk 17—19. Voorts werd de kamphuisjesverorde- nin£. 9P een enkel ondergeschikt punt gewijzigd. Bij de behandeling van de in gekomen stukken vroeg de heer W. imverse (a.r.), waarom de strandtel- lmg eind juli op zondag is gehouden en waarom er langs de kust maar éénmaal geteld is. Burgemeester De Kam ant woordde. dat de zondag de drukste strandheznekdag is. terwijl zo'n strand- telling een te kostbare geschiedenis is om ze enkele malen te herhalen. In de rondvraag verzekerde de heer De Kam op een vraag van de heer Louwerse, dat de winkels op het kampeerterrein op zondag gesloten behoren te zijn. Wedvluchten postdulvenhoudersvereniging „De Zeeuw" te Goes hield een wedvlucht van Orleans uit met 185 jonge duiven. De uitslag was: 1. 13, 15 en 16 De Wit- te-Balvers; 2 Fr. Voois; 3 L. Schmid; 4 C. J. Kuzcc; 5 en 10 P. Schrijver; 6 A. Sorber; 7 Jac. Bal; S J. ter Bruggen; L. Baert. Afscheid Na afhandeling van de agendapunten nam de raad afscheid van twee leden, de heren J. Jantje (a.r.) en P. Duvekot (g-P-v.). Nadat burgemeester De Kam er op gewezen had, dat het aanzien van de gemeente iu de afgelopen bestuurs periode aanzienlijk veranderd is door «Ie toeristische ontwikkeling, richtte hjj zich met waarderende woorden tot de heer Janse, die 12 jaar raadslid ge weest is. „U stelde zich steeds op de hoogte van de zaken in de gemeente cn KapelleWemeldinge 32 Op eigen terrein speelde Kapelle I zaterdagmiddag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Wemeldinge I. Beide elftallen moesten met enkele in vallers de strijd aanbinden. Met de rust had Wemeldinge een 12 voorsprong genomen. Na de hervatting wist We meldinge echter de weg naar het doel niet meer te vinden, terwijl Kapelle nog tweemaal roos trof. Het einde kwam dan ook met een 32 stand voor Kapelle. Op het terroin van Wemeldinge troffen de reserve-elftallen elkaar. Hier was Wemeldinge net iets sterker. Dit elftal won met 32. postduivenhoudersvereniging >rdster" te Yerseke heeft deelg heeftTdcelgeno- een wedvlucht vanuit Creil. 3. 9 en 10 J. J. Phiiipse: 1 J. J. Zu(jd- weg: 5 Jac. van Stee; 6 J. van Oeveren; 7 H. E. Murre; 8 E. Vermast. Uitslag oude duiven: 1, 3. 7 en 9 E. Ver mast; 2 M. C. Lamper; 5 J. J. van Oe veren; 6 M. van den Dorpel; 8 J. A. van de Plassc; 10 Ph. C. van Os. stimuleerde waar U het nodig achtte' aldus de heer De Kam, die vervolgens tot de heer Duvekot zei, dat deze na een korte inwerkperiode daadwerkelijk mee geholpen had om het aan hem toever trouwde belang te helpen bevorderen. Als blijk van waardering overhandigde de heer De Kam de vertrekkende raads leden een boekebon. Namens de „zittenbljjvers" dankte de heer Louwerse de beide heren voor de vriendschap en de goede samenwerking, die de raad steeds van hen heeft onder vonden. In zijn afscheidswoord zei de heer Janse „geschokt te zijn door wat er in de plaatselijke a.r.-kiesvereniging gebeurd is". Deze heeft de heer Janse namelijk niet meer kandidaat gesteld, daar zij het niet geheel eens was met zijn ziens wijze. „Ik heb nooit kunnen denken, dat dit mogelijk was. Hot is een pijnlijke ervaring uit de raad te moeten stappen met de gedachte, dat. van die zijde zulke dolksteken zijn toegebracht. Het is er de oorzaak van geweest, dat ik niet lan ger lid van de a.r.-kiesvereniging kon blijven. Ik hoop, dat die vereniging tot inkeer mag komen en mag beseffen, vaandel ataa!" aldus de Tot slot dankte hij en ook de heer Du vekot de raad voor de prettige ver standhouding. ZUID-BEVELAND GOES GODSDIENSTLERAAR AAN CHR. LYCEUM GOES Tot godsdienstleraar aan het chr. ly ceum voor Zeeland te Goes werd be noemd ds. A. de Jonge hervormd predi kant te Zaandam. WEMELDINGE „Juf" ging trouwen Vrijdagmiddag trad te Wemeldinge in het huwelijk mejuffrouw A. Kosten met de heer A. Boey. De bruid die hoofd leidster aan de kleuterschool te Wemel dinge is, werd bij het verlaten van de Ned. herv. kerk, waar het huwelijk werd ingezegend, door de honderd kleuters opgewacht, die daar een erehaag vorm den. Hierna gingen de kleuters in op tocht naar het jeugdgebouw gevolgd door de auto met het bruidspaar. Daar werd het jonge paar eens speciaal voor deze dag gemaakt lied toegezongen. Hierna werden de kleuters in het ge bouw getrakteerd, waarbij namens de kleuters aan het bruidspaar enkele ge schenken werden overhandigd. Vijf blokken van acht... „Beter Wonen" kan plannen uitvoeren De woningbouw in de nieuwe wijk „Malta" van Zierikzee is het laatste halfjaar goed op gang gekomen. Ook in «le komende maanden zullen nog tientallen woningen van de grond ko men, nu „Beter Wonen" zich met een verzoek om medewerking by de bouw van veertig galerijwoningen tot het ge- meentebesrur heeft gericht. Het gaat hier om een complex, dat in „Malta" aan de De Jongestraat, moet verrijzen. Duidelijk antwoord in raad Afscheid van wethouder Lievense en H. v. Rooijen Uitvoerig is vrijdagavond in «1e gemeen teraadsvergadering te Westkapelie ge sproken over de vergoeding voor het plaatselijk wegennet, die alsnog van het waterschap wegschap Walcheren ont vangen zou moeten worden!- Deze ver goeding zou moeten worden vastgesteld overeenkomstig de richtlijnen van Pro vinciale Staten, waarna Gedeputeerde Staten hadden geadviseerd dat verreke ning verder achterwege kon blijven. De raad was echter van oordeel dat deze verrekening niet zonder meer terzijde geschoven kon worden, waarna G.S. het gemeentebestuur van Westkapelie heb ben gevraagd of nog steeds hetzelfde standpunt wordt ingenomen en zo ja, waarom verrekening gewenst wordt. Het antwoord op «lie vraag heeft de raad gisteravond duidelijk gegeven. Wethouder W. Gabriëlse vertolkte aller mening door te zeggen dat Westkapelie 30 jaar geleden ruime voorsprong had op het gebied van onderhoud van wegen en dat de ze gemeente zelfs het initiatief nam voor verbetering van het wegennet. „We moeten er nu op blijven hame ren dat de vergoeding niet zomaar terzijde kan worden geschoven". Ook verschillende andere raadsleden wa ren het met de heer Gabriëlse eens. Wethouder P. Lievense vond een en ander zelfs een „slechte beloning van de gebleken spaarzin van Westka pelie" en kon dus evenmin akkoord gaan met de voorgestelde regeling. Zonder stemming ging de raad ak koord met het voorstel van b. en w. dat verrekening dient te geschieden op basis van de ingebrachte investe ringen. waarbij dan nog de inmiddels opgetreden kostenstijgingen moeten worden ingecalculeerd. Ook het agendapunt niet-ïnvoering een werkclassificatie en prestatiebelo ning voor de gemeentewerklieden lokte enige besprekingen uit. Het raadslid H. van Rooijen (p.v.d.a.) stelde dat de alge mene uitkering van drie procent voor alle werklieden in plaats van de invoe ring der werkclassificatie beslist te weinig is: „Wat is nu drie procent? Iedere baas geeft vQftien procent" argu menteerde hij. Nadat de voorzitter, bur gemeester T. H. de Meester had aange kondigd dat de gemeentewerklieden zelf de werkclassificatie niet wensen, lichtte wethouder Gabriëlse toe dat een en an der stuit op het grote bezwaar dat de voorman-gemeentewerkman zelf de pres. taties van zjjn collega's zou moeten beoordelen, hetgeen „in zo'n klein ploeg- je minder goede verstandhoudingen zou geven". Verder argumenteerde hij: „En Groot aantal grondverkopen op raadsagenda De agenda, die de raad Terneuzen tij dens haar eerstvolgende vergadering op donderdag 30 augustus des avonds om 7 uur, zal krijgen te behandelen ver meldt een groot aantal grondverkopen. Zo zullen percelen bouwgrond worden verkocht, die gelegen zyn ten noorden van de Koedijk, aan de Guido Gezelle- weg en de Vincent van Goghstraat. Voor deze bouwgrond hebben zich ver scheidene kopers aangemeld. Tevens stellen b. en w. de raad voor akkoord te gaan met de onderhandse aanbeste ding van de uitbreiding van de Meter- fabriek, die de som van f 183.017.zal gaan kosten. De raad wordt verder verzocht zyn goedkeuring te hechten aan een krediet verlening van 2500. aan de Grontmij. N.V. te De Bilt, die opdracht zal worden gegeven tot het samenstellen van een plan voor de aanleg van sportvelden en het uitbreiden van de algemene begraaf plaats te Sluiskil. Deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd in D.A.C.W.- verband. Voorts zal de raad zich moeten uit spreken over het voorstel inzake het verlenen van voorschotten aan de Woningbouwvereniging „Werkmans- belang" te Terneuzen voor verbete ring van een zestal complexen wo ningwetwoningen. In totaal zullen 157 woningwetwoningen worden ver beterd door het voornamelijk vervan gen van privaten en het uitvoeren van verschillende onderhoudswer ken. De kosten voor uitvoering van deze voorzieningen worden totaal geraamd op 673.983.82. Daarvoor zal het gemeentebestuur de benodigde, voorschotten uit 's Rijks kas aanvragen en deze kunnen aanvaarden tot het genoemde bedrag. Het raadsbe sluit tot onteigening van gronden in de Nieuw Neuzenpolder zal. zo stellen b. en w. voor. worden ingetrokken. Tenslotte vragen b. en w. aan de raad hen te machtigen gedurende de resterende maanden van het jaar 1962 zo nodig een kasgeldkrediet aan te gaan tot ten hoogste een bedrag van 900.000. alsmede een vaste geldlening van 2 miljoen bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. OOSTBURG Raad Oostburg woensdag bijeen voor uw BETONMORTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN openbare vergadering bijeenkomen. Bij de ingekomen stukken is o.m. een be sluit van G. S. waarbij goedkeuring wordt onthouden aan een vergunning tot het bouwen van 5 autoboxen aan de Hennequinstraat. Verder bevat de agen da o.m. voorstellen om max. 300 sub sidie te verlenen in het eventuele tekort van een op 9 november a.s. te Oostburg te geven symfonieconcert door de Ver eniging voor Instrumentale Muziek uit Middelburg, tot aankoop van het per ceel Achternieuwstraat 2 van de Erven J. Vergouwe voor de som van 1500 en tot Tiet verlenen van eervol ontslag per 1 november aan de dames S. A. Dhont en L. J. v. d. Have als onderwij zeres aan de o.l. school, wegens benoè- H. Vis voor een jaar van een vergun ning voor een verplaatsbare kiosk op de Markt voor de verkoop van patates- frites en consumptieijs, tot vaststelling van een partiële herziening van de be bouwingsvoorschriften behorende bij het uitbreidingsplan in onderdelen (bunga lowterrein) en tot het benoemen van de heer J. Bruggeman uit Goes tot leraar lichamelijke oefeningen aan de openbare ulo. AARDENBURG Havenstraat Aardenburg wordt gereconstrueerd Voor de reconstructie van de Haven straat in Aardenburg is door het coördi natie college voor openbare werken een subsidie toegekend van 80 procent. Met het werd, dat in D.A.C.W.-verband zal worden uitgevoerd, moet vóór 1 januari a.s. een aanvang zijn gemaakt. Jeugdhengelwedstrijd De hengelaarsvereniging „Aardenburg" heeft een jeugdhengelwedstrijd georga niseerd in het viswater aan de Stiers kreek waaraan 24 kinderen in de leef tijd van S tot en met 14 jaar deelnamen. De le prijs werd behaald door J. Focke met 70 gram vis; 2 H. Verstraete 50 gr.; -3 R. de Vreeze, 45 gr.; 4 E, de Croock, 15 gr. en 5 R. Dukelo, 10 gr. SCHOONDIJKE Benoeming De heer C. P. Okke, eerste klas brieven besteller to Borssele, is benoemd tot kantoorhouder van het postkantoor te Schoondijke. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: M. T. de Meyer—Fieret. z. M. E. Damde Bruijn, z. K. E J. DonzeVegter. d. M. J. Wolfertvan Drie!, z. M_ Buijze van der Gouwe. z. I. de WildeHallegraeff, d. N. A. Westerbekede Kraker, z. C. J. de JongeNeeteson. d A. J. de Ridder van Alten, d. Getrouwd: J. Knape. 24 j. en J. M. Rouw. 22 j, P. P. Kindt 26 j. en M. A. van der Poel 26 J. Overleden: A. Oppeneer 77 j., wedn. v. C. A. Faas. H. van de Vijver, 6 j. E. E. Poot. 60 J. e. v. J. Henneken. D. van Wjjck, 72 j. 't is zo buitengewoon ingewikkeld dat het niet uit te voeren is". De raad ging akkoord met het voorstel de werkclas sificatie niet in te voeren. Met de rege ling inzake aansluiting onrendabele per celen ging de raad akkoord, evenals met het voorstel optie te verlenen op een perceel bouwgrond aan A. Provoost, ge legen aan de Molenwal. AFSCHEID Daarna trok de raad nog geruime tjjd uit voor het afscheid van de beide heren die niet in de nieuwe raadssamenstelling zullen terugkeren, namelijk wethouder P. Lievense (die tegen de verwachting in in plaats van fractiegenoot P. K. van Rooijen (c.h.u.) niet meer zal terug keren) «:n het P.v.d.A.-raadslid H. van Rooijen. Burgemeester De Meester merkte op dat het afscheid een droeve kant heeft om dat hij twee raadsleden zag vertrekken die hij sinds zijn komst heeft meege maakt. Van de heer Lievense memo reerde hij de sterke banden die waren ont staan tijdens de vele b. en w.-vergaderin- gen, waarin de heer Lievense voor vele anekdotes zorgde en zodoende bijdroeg tot de algemene goede sfeer. Van de heer Van Rooijen moest hij zeggen dat deze niet alleen in de raad, maar vooral er buiten in de gemeente de problemen altijd heeft opgezocht. Nadat wethouder Gabriëlse namens de raad de beide he ren voor de goede samenwerking had bedankt, dankten op hun beurt de schei dende heren Lievense en Van Rooijen, die beiden 13 jaar in de raad zitting hebben gehad, voor de samenwerking de goede verstandhouding. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: W. de Jongeden Boer, Overleden: A D. Constandse. 35 j.. T. E. L. Beun. MIDDELBURG. Bevallen: A. Joossede Bruijn, z. W. E Moerings—Krikke, d. C. M. Mooibroek— Kurpershoek, z. P. N. den Hamerde Kam, d. G. K. Boone—Kwak, z. K. C. Wisse Davidse, z. A. KoetjeTouw, d. P. Adriaan se—Poppe, d. J. J. Daniëlse—Boogaard, d. J. A. Koelmans—Zeegers, z. H. C. Kleijn- v. d. Ham, d. Ondertrouwd: C, Polderdijk 24 j. en A. It C. Walhout 21 j. M. A. H. van Merrienboer 22 j. en M. B. Delmotte 19 j. J. Walraven 23 j. en B. Jobse 39 j. Getrouwd: F. J. van Leeuwen 67 j. er de Kok 56 j. I. Meliefste 25 j. en A J. Weeland 21 j. Overleden: C. Klap 75 j„ e. v. P. Kodde. P. Kampman 73 j.. e. v. J. Passenier. Naujoks 40 j.. e. v. M. Mnth. M. Polderman 72 j.. e. v. P. Beekman. J. de Jong. 71 j„ wedn. v. A Schouwenburg. NOORD-ZEELAND RAAD ST.-PHILIPSLAND: RAADSLEDEN GUILJAM EN VERWIJS NAMEN AFSCHEID In de gemeenteraadsvergadering van St.-Philipsland, die donderdag werd ge houden, hebben de heren A. Guiljam (c.h.u.) en J. Verwijs Dz. (g.b.) afscheid van de raad genomen. De voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, herinner de in zijn toespraak eraan, dat de heer Gniljam in 1945 zitting nam in de nood- gemeenteraad en van 1946 tot 1953 en van 1958 tot heden, deel van de raad had uitgemaakt. De heer Venvys was raadslid vanaf 1947, bovendien was hij wethouder in het jaar 1957-'58. De wet houder P. Mol en het raadslid W. J Beurkens (c.h.u.) spraken een afscheids woord. In de vergadering kwam voorts aan de orde een subsidieverzoek van de Stich ting Zeeuws Studiefonds. Besloten werd tol een tegemoetkoming van 5 cent per inwoner. Aanvankelijk beschikte men afwijzend op het verzoek om subsidie van het Asthmafonds uit Utrecht, doch de heer J. Verwijs (g.b.) schetste het belang van deze stichting en deed de raad besluiten tot een gift van 12,50 per jaar. Het bestuur van de christelijke lagere school vroeg voorzieningen tot een bedrag van 7100,-, maar in ver band met de financiële positie van de gemeente ging het bestuur akkoord te wachten tot 1963. De districtsopzichter stelde voor om het verzoek van het schoolpersoneel om een terrein aan de Zuiddijk tot speelweide te bestemmen, af te wijzen omdat ge bruik kan worden gemaakt van het speelterrein aan de Tramput. Alle raads leden gingen hiermee akkoord. Op voor stel van de burgemeester, krijgt het brandweerpersoneel bij het deelnemen aan wedstrijden 5,- voor consumpties. De heer D. J. Hage krijgt toestemming zijn woonwagen te plaatsen tegen een huur van 25 cent per m2. De leden van adviescommissie woonruimtewet werden met algemene stemmen opnieuw benoemd. De volgende raadsvergadering zal ge houden worden op 4 september. SINT-PHILIPSLAND Benoemd als predikant In de vacature voor predikant van de Nederlands hervormde kerk te St.-Phi lipsland is voorzien door kandidaat B. A. van Donkersgoed uit Den Hulst (O.). De vacature liep vanaf 30 juli 1961. SINT-ANNALAND Schietwedstrijd De schietvereniging van St.-Annaland houdt zaterdag 1 september een kring wedstrijd. waaraan alle verenigingen uit de streek kunnen meedoen. De wed strijd duurt van 10-7 uur. De galeryhuizen omvatten tweederde deel van het contingent dat Zierik zee voor 1962 heeft toegewezen ge kregen onder meer op grond van zijn industriekern-faciliteiten. Bin nenkort hoopt men ook een beslissing te kunnen nemen over de bouw van het restant - 19 woningen - van dit contingent. In vergelijking met «le realisering van de aan Zierikzee toegewezen contingenten woningen over 1960 en 1961 heeft de woning bouwvereniging „Beter Wonen" dit maal vrij tijdig de bouw „rond" ge kregen. Het heeft namelijk nog al wat moeite gekost om de in die jaren toegewezen 29 premiewoningen en 46 woningwetwo ningen tegen de zogenaamde curve- prijs aanbesteed te krijgen. Tenslotte lukte dit door toepassing van het zoge naamde Smit li-type: bouw volgens een prefabricated systeem. Achter de Schuurbeque Boeyestraat wordt op het ogenblik in een voortvarend tempo ge bouwd: eind dit jaar zullen «iaar drie nieuwe straten gereedkomen. De wo ningwetwoningen tussen Scheepstim- merdijk en Caustraat staan al voor een groot deel onder de kap en kunnen ko mend najaar nog worden betrokken. Het totale contingent 1962 omvatte voor Zierikzee 10 premiewoningen en 59 woningwetwoningen. Het is de bedoeling dat hiervan 26 eengezinswoningen van hetzelfde type Smit-n verrijzen. Dan komen er dus nu veertig galerijwonin gen in vijf blokken van acht. Bij elkaar dus 66 woningen, zoals het bestuur van „Beter Wonen" op de laatste algemene vergadering aankondigde. VOORSCHOTTEN Men had namelijk de verwachting, dat een extra contingent van Smit-II woningen tot een totaal van 66 in gunstige overweging zou worden ge nomen, gezien de praktische uitvoe ring van het systeem. B. en w. van Zierikzee geven de raad voor de op 4 september a.s. te houden vergade ring in overweging de gevraagde medewerking aan „Beter Wonen" te verlenen. Dit in de vorm van voorschotten uit de gemeentekas ter verkrijging van de be nodigde bouwgrond, voorschotten voor de financiëring van de bouw, gelijke voorschotten aan te vragen uit *s rijks kas en aan te vragen, te aanvaarden en uit te keren aan de vereniging een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort van de veertig galerij woningen. „Pluimpof'-grond in prijs verdubbeld De „Pluimpot"-grond, «lïe de gemeente Sint-Maartensdijk van staatsbosbeheer wil kopen zes hectare kost uit eindelijk het duhbele van wat deze rijksinstantie heeft bedongen. De prijs van 750,per hectare blijkt thans geen goedkeuring te krijgen, om welke reden een taxatie is verricht door de centrale commissie voor de onteige ningsvergoedingen te Rotterdam. Deze stelt de waarde van de grond op 15 cent per vierkante meter. Tegen deze prijs wil staatsbosbeheer wel verkopen, zo schrijven b. en w. van Sint-Maartensdijk in hun voorstel aan de raad, die aanstaande dinsdagavond om half acht in het verenigingsgebouw vergadert. Daarbij worden dan de vol gende voorwaarden bedongen: de be lastingen komen met ingang van 1 januari 1962 ten laste van de gemeente. In de Pluimpotdijk zal door de gemeen te een duiker worden geplaatst en in de geul in de Pluimpot zal een dam worden gelegd om het water in het in 1957 afgesloten gebied, dat aan staats bosbeheer behoort, op een hoger peil te houden. Aangezien op geen andere wijze overeenstemming mogelijk is ge bleken stellen b. en w. voor overeen komstig deze voorwaarden tot aankoop van de grond over te gaan. Op de agenda voor de raadsvergade ring staat verder een voorstel tot het vaststellen van een gemeentevlag voor Sint-Maartensdijk. Thans wordt een vlag gebruikt, waarop het gemeente wapen voorkomt, maar deze is geheel versleten, niet fraai van samenstelling en ook niet officieel vastgesteld. Daarom hebben b. en w- de hoge raad van adel een ontwerp voor een vlag aangeboden, dat het fiat kan krijgen. Het is een eenvoudige drie kleur met de kleuren van het wapen van de Smalstad: groen, wit (zilver) en geel (goud). Om geen verwarring met andere vlaggen te krijgen is de witte middenbaan schuin gemaakt van beneden naar boven. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 24 augustus. Sla 11.40—16 70. Bloemkool A "175. A 2 35—62. B 45. B 2 25—41. C 2 23. afw. 11—35. Groene Komkommers 10—11. Witte komkommers 10. Meloenen 72—114. Selderij 46. Peen 1925. Dcré 1 1618. 1 16. Meerlanders 15. Bintjes bon- —18. 1 1114. Eigenheimers 1 16. Andijvie 2837. Kassnij bonen 81. Stoksnij- bonen 1 84—86. 2 76—79. Pr bonen 1 46. 2 40—42. 3 30. Sabo 30—30. Rode kool 25—26, Sav. kool 1517. Waspcen A 2 1920. Prei A 2 52—60, Rabarber 2 21. Tomaten A 55 57, A 2 46—59, B 54—56, B 53—54, C 37—44. C 2 42, CC 30. Uien 10—12. Frambozen 2 Bramen 1 33—37, 2 2426. Pruimen: Czar 1 96—108, 2 80—81. Washington 1 116, grof 89—100, 3 16—75. R. von Sch. 1 108—118. Ontario 1 103—110, grof 96—105, -71. Blauwe druiven 1 250—254, 2 199. Appelen: Perzik zomerappelen 1 75 43, 2 70 45, 65 42—43. 60 36—41, 2 D 17—22. 3 grof 25—31. 3 fijn 17—18 Stark Earliest 1 10 84—93, 65 79—83, 60 63—71. 2 55 47—31, 75 74—77, 70 66—73. 65 65—67, 60 56—57. 55 46. 2 D 17—25. 3 grof 44—47. 3 fijn 22—23. Yellow 2 70 54. 65 51. 60 44. 55 38. 2 D 16— 17. 3 grof 29—31. 3 fijn 19 Early Victoria 2 41—43. 60 35. 2 D 19. 3 grof 21. 3 fijn 12. Oomskinderenpeer 1 50 58. 2 45 63. 2 D 24. 3 grof 49, 3 fijn3440. Pr. de Trevoux 1 50 67—69. 55 56—66. 50 58. 2 D 30. 3 grof 49. fijn 28—30. VEILING ZUID-UOLL. EILANDEN. 24 augustus. Bintjes groot 12—14. Eigenhei ds groot 12—17. poters 7—8. Andijvie 23 Sla 1 1631. 2 1516 Spinazie 2 3233. Bloemkool 1 A 6 st oer bak 5774. 8 st. per bak 32—48. 10 st, p. oak 21. Dubb, bonen 1 47—58. 2 3048, Snijbonen 82—118. Pronk- bonen 57—73, Stambonon 32—34. Rabarber 10. Spitskool 24. Kroten 9—12. Komkommers 70-80 18—23, 60-70 15—19. 50-60 11—14, 40-50 10—12. Selderij 8—13. Peterselie 2—9. Uien 1115. Groene kool 16—17 Rode kool 13—16. Gele kool 13—16. Ananasmeloenen 63134. Oogmeloenen 54—116. Netmeloenen 58—86. Prei 50—58. Kussa's 7—11. Yellow Transp. 1 A 60—77. 1 B 4261, 1 C 30—44. 2 A 60—68. 2 B 40—54. Perzikr. zo merappelen 1 A 63—72, 1 B 43—64. 1 C 44—56. 2 A 53—98, 2 B 3?53. 2 C 42IS. Beauty of Bath 2 A 80. 2 R 67. 2 C 41. Ooms kinderen 1 A 69—86, 1 B 50—70. Stark Early t A 98—138, 1 B 79—S3. 2 A 87—109, 2 B Early 1 A 41 1 B 36 Ontario' 110— 150. Czarpruim 120—140. Reine Claude 70 130. Frankenthalers 210—240. Golden Cham pion 330-350. Tomaten A extra 305—310. 300—305. B extra 305. B 1 300, C 1 280, CC 170.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7