V.N.-WAARNEMERS ARRIVEREN IN NIEUW-GUINEA Katanga krijgt tien de tijd dagen Franse politie jaagt op leider van O.A.S. - terroristen Steeds meer Indonesiërs melden zich GEWONDE JONGEN LAG ZONDER HULP BLOEDEND OP STRAAT r DRIEËNEENHALF JAAR GEËIST TEGEN CHEQUEVERVALSER Poes maakte reis op spatbord mee Gedeserteerd kapitein van „het legioen" Verdacht van aanslag op de Gaulle ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VERKOOP BIER AAN PAPOEA'S IN MERAUKE VERBODEN Met een lijnvliegtuig van de K.L.M. zijn te Biak 17 militaire, waar nemers van de Verenigde Naties gearriveerd. Zij zullen onder ieiding van de Zweedse overste Olof Melin toezicht uitoefenen op het „staakt het vuren" dat bijna een week geleden is afgekondigd. De waarnemers zijn afkomstig uit India, Brazilië, Ierland, Zweden, Nigeria en Ceylon. Twee waarnemers zijn naar Djakarta geréisd. Zij zullen daar aan boord gaan van Indonesische vliegtuigen die boven Nieuw-Guinea pamfletten zullen uitwerpen om de infiltranten op de hoogte van het akkoord te brengen. Twaalf waarnemers zijn reeds naar verschillende plaatsen op Nieuw-Guinea doorgevlogen, zoals naar Sorong en naar Fak-Fak. Binnenkort gaan er twee naar Me- rauke. TWEE BESTUURSLEDEN MUZIEKCONCOURS TREDEN AF Na eerst nu bekend is geworden heb ben de voorzitter van het wereldmu ziekconcours te Kerkrade dr. ir. P. Wintgens en de secretaris de heer W. G. Bremen hun functies neergelegd. Zij stellen zich niet meer herkiesbaar doch zullen de lopende zaken van het vierde muziekconcours nog afhandelen. De heren Wintgens en Bremen hebben hun besluit genomen tijdens een beslo ten vergadering welke donderdagavond te Kerkrade werd gehouden. <9 Twee automobilisten uit Westfalen, die bij Mariënborn betrapt waren op een poging om twee Oostduitsers in de bagageruimte van hun auto naar West-Duitsland te smokkelen, zijn door de volkspoli tie vrijgelaten. Gisterochtend kwam overste Melin met vyf V.N.-militairen op het vliegveld Sen- tani bij Hollandia aan. De lange Zweedse marine-officier bracht twee Indiase ma joors mêe, een Braziliaanse majoor en een Ierse en een Zweedse kapitein. De V.N.-officieren droegen een blauwe ViN— baret en V-N.-epauletten. De Indiase majoors waren getooid met blauwe tul banden in plaats van baretten. Op het vliegveld stonden twee witte jeeps gereed, die door de Nederlandse strijdkrachten in allerijl wit gespoten waren en van de letters „V.N." voor zien. De waarnemers maakten hiervan echter geen gebruik en reden in een bus van de Koninklijke Marine naar Hollan dia. Bijna alle waarnemers komen uit Kongo of uit de strook van Gaza. Gistermorgen arriveerden te Hollandia ook twee administrateurs van de V.N., afkomstig uit Thailand. Zij zullen de hoofdadministrateur Won, die dinsdag reeds aankwam, bijstaan bij de regeling van een aantal financiële kwesties, ver band houdend met de komst van het V.N.-team. Infiltranten Overal in Nieuw-Guinea zoeken In donesische infiltranten thans contact met de Nederlandse autoriteiten. Te Merauke, waar zich dinsdag het eerste groepje bij resident Eibrink Janssen meldde, venvachtte men voor het weekeinde een veel grotere groep, Koel maar zonnig De depressie bij Schotland trekt naar Noorwegen weg, waardoor de krachtige wind verder af neemt. Hier en daar valt nog een licht buitje, maar de zonnige pe rioden worden van wat meer be tekenis. Toch blijft de tempera tuur voor augustus nog steeds en kele graden te laag. Van 1 juni af zijn slechts 14 dagen iets warmer dan normaal geweest. Na zondag kan ons met de westelijke stro ming al weer een stdringsfront bereiken zodat het na een korte verbetering toch nog wisselvallig blijft. In Nederland 1926 verkeersdoden over 1960 In Nederland zijn in 1960 bjj verkeers ongevallen 1926 mensen gedood en 48.358 gewond. Met dit aantal staat ons land, voor wat betreft de kleine landen, aan de top van de Europese verkeers- ongcvallenstatistiek. Zo was het doden tal in België in 1960 als gevolg van ver keersongevallen 1097. liet aantal ge wonden is daar echter in genoemd jaar omstreeks 30.000 hoger geweest (78.650). Het grootste aantal verkeersdoden voor 1960 telt West-Duitsland 14.109. Daarop volgen Frankrijk en Italië, bei de met ruim 8000 en Groot-Brittannië met bijna 7000. In West-Duitsland vie len in 1960 ook de meeste gewonden 438-221, gevolgd door Engeland (340.581), Italië met 201.285 en Frank rijk met 185.031. Deze cijfers staan in een publikatïe van dc economische V.N.-commissie voor Europa over verkeersongevallen in ons werelddeel. Hieruit blijkt verder, dat in 1960 in Ne derland in het verkeer verongelukten 530 voetgangers, 417 fietsers, 390 brom fietsers, 165 motor- en scooterrijders en 336 automobilisten. KORTE PREDIKATIE „O, God, houd U niet stil, zwijg niet en blijf niet werkeloos, o God!" Ps. 83 Z. Dit zou een noodkreet van de moderne mens kunnen zijn. Het is soms angst wekkend stil om hem heen. Het lijkt alsof er geen God bestaat. De wereld draait door, maar van God is niets te merken. Wat heeft het bidden voor zin: komt, er ooit een antwoord op? En ivaarvoor zou hij zich inspannen: kan het Iemand iets schelen wat hij doet De hemel zwijgt en er gebeurt niets. Wij mensen staan alleen op deze aarde. Er is niets dan een benauwende stilte. En in die stilte voelen wij ons bedreigd aan alle kanten. Wij zijn"-omringd door allerlei machten die ons bestaan onder mijnen en het op ons leven hebben voor zien. Hoe graag zagen wij die machten niet het zwijgen opgelegd! Hoe graag zagen wij die machten niet verdelgd! O, God, houd U niet stil, zwijg niet en blijf niet werkeloos, o God!" Maar wij hebben het roepen verleerd. Want wij weten dat er geen antwoord komt en dat er niets veranderd. Wij zijn op onszelf aangewezen. Wij zullen er zelf mee klaar moeten komen. b^öl niet. Want dat weet van het han delen Gods, en dat heeft Zijn Woord ge hoord. Het staat niet alleen, want het is het volk van God. Het leeft onder Zijn vesclierming. Zijn vijanden zijn vijan den Gods. Hun smaad is laster Gods. En daarom roept het tot God en smeekt om hulp. Z\jn Wij ,jan njet Gods volkAnt woordt Hij ons dan niet? Helpt Hij ons dan met? Het kan zijn dat wijzelf vijanden Gods zijn. aie het oordeel wachten. Omdat V'ilK 7,"e( willen horen of zien. Want God houdt zich niet stil: Hij heeft Zijn Boord gesproken. Hij is niet werke loos, maar zendt Zijn enige Zoon. Hit spreekt het oordeel uit over blindheid hardhorendheid. Maar ook maakt Hij blinden ziende en doven horende. Zo vormt Htj zich Zijn volk. Een volk dat naar Zijn woorden hoort en ervan ge tuigt. Een volk dat Zijn daden ziet'en cr uit leeft. Een volk dat Gods woorden -let °°k a'5 het niet hoort of BROUWERSHAVEN. R. OORT. terwijl ook bij Sorong, Sausapor en Kaimana rondzwervende infiltran ten hun komst hebben aangekondigd. De commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Sisir heeft contact ge had met de Indonesische luitenant Ad- maw, die met 56 patachutisten in de bossen in de omgeving van Sisir ver blijft- Deze groep heeft een verzamelge bied aangewezen gekregen bh' Kaimana. Een Indonesische militair, die een been breuk had, is in het hospitaal te Kai mana opgenomen. Acht Indonesische parachutisten, die bij Sausapor waren geland, hebben even eens een verzamelgebied toegewezen ge kregen. Vernacht wordt, dat andere bij Sausapor gelande parachutisten zich binnenkort bij hen zullen voegen. In So rong heeft de Nederlandse garnizoens commandant eveneens maatregelen ge nomen om de bij Klamono gelande pa rachutisten op te vangen. Deze Indone siërs hebben woensdsg via het kam ponghoofd laten weten, dat zij naar So rong willen gaan. Maatregelen In verband met de aankomst van de pa ra's zijn té Merauke ?nkela maatregelen getroffen, zoals een verbod tot samen scholing en een verbod om bier aan Pa poea's te verkopen. De Papoealeider Gebze, die de Indonesische para's te lijf wilde, is inmiddels weer vrijgelaten, na dat hij twee dagen opgesloten was ge weest. Naar het A.N.P. verneemt, verwacht de resident ran Zuid-Nieuw-Guinea, mr. Ei- brink Janssen, geen moeilijkheden als grote groepen para's te Merauke zullen arriveren. De avondklok voor Indone siërs is te Merauke nog steeds van kracht, maar men.verwacht dat ze bin nenkort zal worden opgeheven. Herman Wïllemse, de bekende zwemmer uit Utrecht, die in diverse buitenlandse lange-afstandszwemwedstrijden weer successen heeft behaald, is vrijdagoch tend aangekomen op Schiphol. De foto toont Willemse, die bij het verlaten van het vliegtuig naar de afhalers wuift. IN ZIEKENHUIS OVERLEDEN Ziekenhuisportier wilde hulpdienst niet waarschuwen (Van ccn onzer redacteuren) Op last van de officier van justitie te Haarlem is momenteel een on derzoek gaande naar de doodsoor zaak van de negenjarige Denis Marijnen uit Haarlem, die woens dagavond voor de deur van het Elisabethziekenhuis zo ernstig werd aangereden, dat hij later in een Amsterdams ziekenhuis over leed. Groot gerucht is ontstaan rond liet feit, dat de portier van het Elisabethzieken huis weigerde de eerste hulpdienst van dit gasthuis tc waarschuwen omdat nie mand van het personeel het gebouw zou mogen verlaten, daar in geval van een ongeluk eerst de G.G.D. moet worden gevraagd. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft door dr. Zel- denruat sectie doen verrichten op het HJkje, dat hierna is vrijgegeven voor be grafenis. Do officier, die wel vernomen had van het ongeluk, werd door een journalist opmerkzaam gemaakt op de vreemde begeleidende omstandigheden en. is naar aanleiding daarvan tot actie overgegaan. Het onderzoek is nog niet gesloten. Uitgemaakt moet worden, of het feit, dat de .gewonde jongen op straat heeft gelegen nota bene voor de deur van een ziekenhuis in essen tiële mate heeft bijgedragen tot zijn overlijden. Zou deze vraag positief wor den beantwoord, dan kan een vervolging tegen de portier worden ingesteld. Zou dood door schuld niet komen vast te staan, dan gaat de portier wat de justitie betreft vryuit, zo deelde mr. Van der Valk Bouman ons mede. De man bevindt zich niet in voorlopige hechte nis. Hiertoe is zo vernemen wy: geen aanleiding. WEER ONGEVAL MET KRAAN IN AMSTERDAM Van een torenkraan, die naast een bouwput nabij de Sloterplas in Amster dam west staat, is gistermiddag door nog onbekende oorzaak liet bovenstuk met kraandrijvershuisje omgeklapt en pal tegeu liet circa 30 m. hoge onder stuk van de kraan hljiven hangen. De 26-jarige kraandrijver J. van Driel, die viel bleef echter in zyn veiligheids gordel hangen. Het slachtoffer werd in bewusteloze toestand door de politie uit zyn benarde positie bevrijd. Hij is met inwendige kneuzingen ter verpleging in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Men was bezig de kraan, die in rust stond en waarvan de lange arm naar be neden hing, te smeren toen het ongeluk gebeurde. Het was het tweede kraan ongeval in west deze weelc. Maandag jl. viel op een bouwwerk aan de Jan Toor- opstraat een kraan om doordat de trekstang van het contragewicht brak. Daarbij werd een 24-jarige monteur uit Breda gewond. Het Japanse leger Heelt bekendgemaakt, dat met de vorming van vijl nieuwe divisies het leger gebracht is op 13 divisies met to taal 99.000 man. Tot nu toe bestond het leger uit zes divisies en vier brigades. Het Tyroolse genootschap voor cultuur zal in Innsbruck ter gedachtenis van allo slachtoffers van de twee wereldoorlogen ccn carillon van 35 klokken in een toren van de Jolianneskirche doen aanbrengen. Belastingkantoor Woerden door brand verwoest Een felle brand heeft donderdag nacht en gistermorgen vroeg het pand waarin het kantoor van de ontvanger der rijksbelas,tingen te Woerden is ondergebracht, ver woest. Van het ernaast gelegen pand, dat voor een deel eveneens bij de belastingdienst in gebruik is en waarin voorts de gemeentelijke dienst voor sociale zaken en het bureau van de plaatselijke voed- selcommissaris zijn onderge bracht, is de bovenverdieping ge heel uitgebrand. De brandweren van Woerden, Kamerik, Zegveld en Nieuwerbrug bestreden het vuur. De alarmering werd vertraagd, doordat een der omwonenden, die gister morgen vroeg het eerste de brand ont dekte, niet over telefoon beschikt. Als mogelijke oorzaak van de brand wordt gedacht aan kortsluiting. Het gelukte een groot deel van het ar chief van de inspectie en het gehele ar chief van het ontvangkantoor der be lastingen te redden. De werkzaamheden van de belastingdienst kunnen reeds maandag worden hervat. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Tijdens de bestrijding van het vuur raakte een brandweerman bedwelmd, maar hy kon spoedig weer worden bij gebracht. i v ..iï Engelsman zat in geldnood De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam mr. W. Tonckens, heeft gistermiddag een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 31/2 jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 28-jari- ge vrachtautoverhuurder P. A. L. uit Londen, wegens valsheid in ge schrifte meermalen gepleegd. De op Malta geboren Engelsman had een gedeelte van 166 van diefstal af komstige travelercheques, ter waarde van honderd dollar per stuk, in Zwitser land, Frankrijk. Rotterdam-en Amster dam ingewisseld door een valse hand tekening te zetten. Hij legitimeerde zich daarbij met een vals bezoekerspaspoort. Alleen het tweemaal innen van de che ques in Amsterdam was ten laste ge legd. Tegen een medewerkster van L., de 23-jarlge receptioniste Jane Marga ret D. uit Londen, die eveneens door het plaatsen van een valse handteke ning cheques in Amsterdam inde en f 23.600,voor L. in bewaring hield, eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van een jaar onvoor waardelijk met aftrek van voor arrest. De vrachtautoverhuurder verklaarde de cheques voor een derde van de nominale waarde te hebben gekocht van een man, van wie hij alleen de voornaam „Leo" kende. Hij zei wel te hebben begrepen dat de cheques van diefstal afkomstig waren. L., die in Engeland twee jaar in De heer J. Kok, chauffeur bij het transportbedrijf K. Terp stra te Drachten heeft woensdag een vreemde erva ring opgedaan met een jonge poes. De heer Kok was 's ochtends heel vroeg om half vier met eéh truc met trailer naar Rotterdam ver trokken. Vlak bij Rotterdam be duidde een automobilist de heer Kok dat hij moest stoppen. „U hebt een passagier op een vreem de plaats", zei de automobilist, die vervolgens naar een natte kat wees, die op het gladde linker achterspatbord van de trailer zat. De poes bleek tot verbazing van de chauffeur zijn eigen halfwas Moorke te zijn. De poes, die pas veertien dagen by de familie Kok in Drachten thuis was, moet zich voor het vertrek op het. spatbord hebben gezet en is toen tegen wil en dank meegereden. De reis had vier uren geduurd, onderweg had de heer Kok twee maal gestopt, doch de poes moet ook toen zijn blyven zitten. Hoe het poesje zich vast heeft kunnen houden, is een raadsel. Het spat bord was rond en glad en bood geen enkel houvast, de poes bib berde en was doornat van de re gen en het uit plassen opspattende water. De verdere reis en op weg naar huis maakte Moorke in de cabine mee. Ze is nu weer thuis en maakt het prima. de gevangenis doorbracht wegens een diefstal, zou zich met deze zaak hebben ingelaten omdat hij in geldnood was ge komen, toen zijn zaak bergafwaarts ging. De rechtbank zal 31 augustus uitspraak doen in beide zaken. Schrootbepalingen voor zeeschepen De minister van economische zaken, drs. De Pous, heeft de maatstaven bekend gemaakt die ten departemente indertijd zijn aangelegd voor de beoordeling van de bq de sloop van een zeeschip vrijko mende hoeveelheid schroot, een artikel dat, als bekend, onder het E.G.K.S.- verdrag valt. De minister doet dit in een brief aan de Tweede Kamer, in welke brief hg vra gen van het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (p.v.d.a.) beantwoordt, die deze vragen had gesteld tijdens het de bat over het jaarlijkse rapport van de regering over de uitwerking en de toe passing van het E.E.G- en Euratom- verdrag- De minister komt in zijn antwoord, o.m. tot de conclusie, dat de kosten, verbon den aan een controlesysteem op de juiste naleving van de uitzonderingsbepalin gen t.a.v. het schrootuitvoerverbod, in geen verhouding zouden hebben gestaan tot het belang van het op de ton nauw keurig vaststellen van de hoeveelheid voor uitvoer in aanmerking komend staal- en gietyzer. Mevrouw Boesman per ballon over de Alpen Nadat eerder een Amerikaanse, Zwitser se en een Belgische bemande ballon er in geslaagd waren voor het eerst in de ;eschiedenis over de Alpen te varen, is leze prestatie donderdag geëvenaard door een Turkse, een Duitse en een Ne derlandse ballon. Aan boord van de Ne derlandse ballon „Utrecht" bevond zich mevrouw Nini Boesman en een Zwitser se passagier. De Turkse ballon werd bemand door de heer Eskenazïe en de Duitse door de heer Scheer. Johan Bontekoe is donderdag in Leipzig Europees kampioen ge worden op de JiOO meter vrije slag heren. Foto: Na de huldiging wordt Johan Bontekoe op de schouders weggedragen. Stralingsmassa's in Melkweg ontdekt Een aan de Amerikaanse luchtmacht verbonden Italiaanse geleerde heeft donderdag tydens een bijeenkomst in de Stanford universiteit verklaard dat in juni door een ïnstrumentenpakket dat op maanonderzoek gericht was twee stralingsbronnen in de ruimte zijn ont dekt. Dr. Riccardo Giacconi deelde mede dat geigertellers in een 18 juni gelanceer de verkenningsraket straling hadder geregistreerd, afkomstig van twee om vangrijke elektronen-massa's langs de as van de Melkweg. Giacconi achtte de toevallige ontdek king van zeer groot belang. „Deze stra ling is nauw betrokken by schepping en gedragingen van kosmische stralen en de samenstelling van de Melkweg van de aarde", zo zei hij, „door deze ontdek king zullen wij meer te weten kunnen komen over het heelal". „De Paardenkamp" ontvangt zijn derde bewoner Op zaterdagmiddag 15 september zal een derde paard zyn intrek nemen in het rusthuis voor paar den, „De Paardenkamp" is Soest. Het betreft hier een schimmel- merrie, een zogenaamde hit, van 23 jaar. Het dier heeft jaren.lang een melkkar getrokken en werd ten slotte voor de slacht aan een boer verkocht. Een mevrouw uit Rijs wijk is er in geslaagd de boer te bewegen haar het paard tegen dc slachtwaarde van 400 af te staan voor opneming in „De Paardenkamp". De stichting „De Paardenkamp" tracht nu met anderen de Rijs- wijkse mevrouw het door haar voorgeschoten bedrag voor aan koop en kosten te restitueren en beveelt zich hiervoor in de aan dacht van dierenvrienden aan. De twee in het rusthuis opgeno men paarden, zo wordt meege deeld, genieten van hun ongeken de rust en goede leven. V.N.-ultimatum overhandigd Laatste kans De leider van de civiele dienst van de V.N. in Kongo, Robert Gardi ner, is gisteren naar de Katangese hoofdstad gereisd, om de Katan- gese regering een ultimatum te overhandigen. Gardiner zei in Eli- sabethstad, dat de Katangese re gering tien dagen de tijd krijgt om akkoord te gaan met een plan van de V.N. voor de beëindiging van de afscheiding van Katanga. Een foto van gencraal-majoor Helmut Poppe. die door het Oostduitse ministe rie van defensie is benoemd tot com mandant van Oost-Berlijn. De Franse regering heeft gisteren alle politie-eenheden in het land opgedragen uit te kijken naar een gedeserteerd parachutistenkapi tein van het vreemdelingenlegioen, Jean Curutchet, die naar men aan neemt een leidende functie heeft vervuld bij de mislukte moordaan slag op president de Gaulle. Terwyl de Franse bladen scherpe kri tiek uiten op de gebrekkige veiligheids maatregelen rond de president en ver klaren dat een geslaagde aanslag waar schijnlijk burgeroorlog met zich mee gebracht zou hebben, is de politiebewa king om de Gaulles landhuis te Colom- bey-les-deux-Eglises verdubbeld. De re gering zou overwegen er by de presi dent op aan te dringen zijn plannen voor een rondreis door de streek Cham pagne dit najaar op te geven. Acht man Hoewel de Franse autoriteiten nog niet over volledige aanwyzingen be schikken, wordt aangenomen dat de 32-jarige Curutchet, die plaatsver vangend leider van de O.A.S. in Frankrijk zou zijn, een belangryk aandeel heeft gehad in de aanslag, waaraan door tenminste acht man moet zyn deelgenomen. Naar verluidt zou Curutchet hoofd zijn van de afdeling „organisatie, inlichtin gen en operaties" van de O.A.S. in Frankrijk en onder leiding staan van Pierre Sergent, eveneens gedeserteerd uit het Franse leger. Ex-kolonel Antoi- ne Argoud is hoofd van de zogenaamde nationale verzetsraad in Frankrijk, de politieke afdeling van de O.A.S. Gedeserteerd Curutchet deserteerde enige maan den geleden uit het leger, nadat hy van Algerye naar Frankrijk was te ruggezonden, daar hij ervan ver dacht werd lid van de O.A.S. te zyn. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat hy de man is ge weest, die met de valse papieren op naam van „Murat" een Renault be stelwagen huurde, die voor de over val is gebruikt. Foto's van Curutchet die aan alle perso nen zyn getoond, die „Murat" hebben gezien hebben niet tot het gewenste re sultaat geleid. De politie wordt in haar onderzoek be- moeiiykt door de aanwezigheid van meer dan 600.000 Europese vluchtelin gen uit Algerye in het land. Men gelooft dat honderden leden van de Delta commando's van de O.A.S. uit Algerye in juni en juli temidden van de honder den vluchtelingen Frankrijk hebben be reikt. Controles Te Parijs worden vooral 's avonds con troles gehouden onder de automobilis ten. Gisteren Is een functionaris van de Eolitïe naar Colombey vertrokken om iden van de Gaulles ïyfwacht te onder vragen over het incident. Omdat president Moise Tsjombe niet in dé stad was hij maakt een rondreis door zijn land had Gardiner gisteren een gesprek met Evariste Kimba, de minister van buitenlandse zaken. Naderhand verklaarde een woordvoer der van de VN. dat het plan van de V.N. was opgesteld met ihachtneminj van de voorstellen die waren ingedieni door landen tiie zeer nauw betrokken zijn bij het wel en wee van Kongo en Katanga. Hij zei ook: „in het plan is voorts rekening gehouden met de voorstel len die eerder in het jaar werden ge daan tijdens de besprekingen tussen Adoela en Tsjombe. Het is het laat ste plan. De Katangese regering heeft tien dagen de tyd gekregen om ermee akkoord te gaan". De woordvoerder legde er de nadruk op, dat de Katangese opvatting in zake de vorming van een federatie in overweging was genomen by de op stelling van het V.N.-plan. Op de vraag wat voor maatregelen de V.N. zouden nemen als Katanga na tien dagen niet of negatief gereageerd zou hebben zei de woordvoerder dat hierover reeds het een en ander was gezegd door de secretaris-generaal zelf. Hy doelde hiermee op waarschuwingen van Thant aan Katanga, dat er wel eens economi sche sancties zouden kunnen worden genomen. Hy zei voorts dat de V.N. niet van plan waren om over het huidige plan nog dis cussies te voeren met de Katangese re gering. Een Katangees woordvoerder zei, dat de regering het plan zou bestuderen en bin nen tien dagen antwoord zou geven. Zeventien doden door aardbeving Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die Zuid-ltalië dinsdag teis terde, is gisteren tot 17 gestegen. In het bergachtige gebied van Bcnevento en Ariano Irpino, waar de meeste scha de werd aangericht, kamperen nog dui zenden daklozen in het open veld. In sommige kleine steden en dorpen is tot 90 procent van alle huizen onbewoon baar. Regen en nachtelijke kou vergro ten de moeilijkheden van de daklozen. Het Wereldgebeuren Sport en verbroedering Tot de taal waarvan wij mensen ons in de omgang plegen te bedienen beho ren een aantal uitdrukkingen, die zo zijn ingeburgerd dat we geneigd zijn ze te pas en te onpas te spuien. Een van de mooiste is in dit verband wel de bewering dat „sport verbroedert". Een nobele kreet waar nog vrij veel mensen achter staan of meenden te staan, want zo nu eD dan gebeuren er dingen, dié twijfel zaaien. Zoals byvoor- beeld in Djakarta, waar gistermiddag om precies drie uur de Aziatische spelen zijn geopend. Het was volgens de ver slaggevers, die er met hun neus bovenop zaten een boeiende plechtigheid met de vlaggen en de deelnemers van zeventien verschillende naties. De vlaggen wap perden fier van de vlaggemasten en de sportlieden stapten fier de arena bin nen. Een prachtige geleenheid om te verbroederen. President Soekarno sprak breed glimlachend de vriendelijkste woorden, die hij waarschijnlijk vinden kon en bovendien liet men drieduizend duiven los. Bemoedigender kon het al niet en het „sport verbroedert" zou ve len van de aanwezigen wellicht in ge dachte zyn gekomen ware daar niet bo ven het spiksplinternieuwe stadion de schaduw van grote problemen, die, ont staan tydens de langdurige voorberei dingen, zelfs op deze blijde openingsdag nog niet waren opgelost. Was immers alles goed geweest, dan zouden er niet zeventien, maar ne gentien vlaggen hebben gewapperd en zouden er negentien nationale ploegen in het strijdperk zijn gestapt. Twee in schrijvers hadden echter verstek moeten laten gaan: nationalistisch China en Is raël. De deelnemers van deze landen hadden geen inreisvisa en geen deelne merskaarten ontvangen. Misschien een menselijke vergissing van de organisatie zullen de optimisten van het „sport ver broedert" nog even hebben gedacht. Er valt in Indonesië nog zo veel te regelen, allicht dat men dan iets over het hoofd ziet. Helaas, er bleek boze opzet in het spel. Indonesië had niet de sportiviteit kunnen opbrengen om de politiek even opzij te schuiven terwille van de duizen den jongeren, die vier jaar lang op dit evenement hadden gewacht. Zo is er nu een rel ontstaan, die de wereld nog wel even zal bezighouden. Verscheidene deelnemende landen hebben het Indo nesië ernstig kwalijk genomen, dat communistische en antisemitische ge voelens ook in de Indonesische sport een woordje meespreken. Pille reacties zijn het gevolg geweest. De afgevaardigden van Japan en de Philippijnen hebben de hele nacht van donderdag op vrijdag vergaderd en druk gedebatteerd over terugtrekking om voorlopig te besluiten in ieder geval nog aan de opening deel te nemen. Ook de ploeg van Zuid-Vietnam heeft met te rugtrekking gedreigd en een woordvoer der van Hong Kong noemde de Indone sische maatregelen zeer onsportief. Hoe de kwestie zich verder ook mag ontwik kelen, niemand zal kunnen ontkennen, dat een rel als deze de verbroedering via de sport niet bepaald bevordert. Naar de achtergronden kan men slechts gissen. Wellicht is het niet meer dan een gril van Soekarno. Misschien heb ben degenen gelijk, die ovex-al de Russen en het internationale communisme ach ter verborgen zien. De Russen hebben altijd veel belangstelling gehad voor de sport, ook uit politiek oogpunt. Het sta dion in Djakarta, dat nu zo in het mid delpunt van de belangstelling staat is door Russen gebouwd voor een bedrag van zeventienmiljoen dollar. Honderd duizend mensen vinden er een plaatsje in en onder de tribunes liggen de werk plaatsen van de talrijke Russische tech nici, die Indonesië op alle mogelijke ge bieden helpen. Het communisme dienen via de sport is geen gedachte van de laatste ja ren. In Rusland zelf heeft de commu nistische partij op dezelfde manier vat gekregen op de jeugd en in de satelliet staten in Europa is hetzelfde systeem gevolgd. Een prachtig voorbeeld is Oost- Duitsland, waar partijleider Walter U1- bricht niet alleen bekend staat als „held van de arbeid", maar evenzeer als „held van de sport". Ulbricht stamt uit een socialistisch gezin. Hij kwam met het communisme in contact via de jeugdor ganisaties, waarvan hij deel uitmaakte. Wie de jeugd heeft, bezit de toekomst. Na zyn opleiding in Moskou is hy de organisatie in eigen land ter hand gaan nemen. „Jedermann an jedem Ort, eïnmal in der Woche Sport" is zyn leus geworden: „Iedereen op Iedere plaats, eenmaal in de week sport". Hy geeft zelf het voor beeld door jaarlyks in de week van de sport een beetje aan gymnastiek te doen. Het moet ontroerend" zyn om te zien hoe de vergrijsde politicus dan temidden van de jeugd tien diepe kniebuigingen demonstreert. Dat het by dit alles niet om de lichaamsoefening of de gezondheid gaat blijkt duidelijk uit de woorden, die generaal Mielke onlangs heeft gespro ken bij de voorbereidingen van het sportfestijn in Leipzig, de geboortestad van Walter Ulbricht en wellicht daar om Oostduitslands eerste „sportstad", namelijk, dat de sport „bij ons in de Duitse Democratische Republiek geen privé-affaire is, maar een politieke be zigheid". Inderdaad is het moeilijk om in Oost-Duitsland zuiver voor het ge noegen aan atletiek of voetballen te doen. Na een rondje op de sintelbaan kan men er zeker van zijn, dat er aan het eind een politieke functionaris staat te wachten, die op virtuoze wijze de prestaties van de spieren in verhand weet te brengen met de prestaties van het communisme. Het communisme moet op alle fronten zegevieren, ook op dat van de sport. Alle vooraanstaande sportbeoefenaren in de D.D.R. zijn daarom leden van mi litaire organisaties. „Iedere sportman een vredésstrijder" meent Waiter Ul bricht en daarom maakt hij ieder jaar opnieuw weer zijn tien diepe kniebuigin gen: „Sportman zijn betekent voor de verdediging van zijn vaderland vechten". Maar hoe moet het dan met de verbroe dering WALTER ULBRICHT ..Tien diepe kniebuigingen... Vier officieren van de Amerikaanse lucht macht zijn om het leven gekomen bij het neerstorten van een eenmotfrig koerier-vlieg tuig bij Bernkastel in de Rijnpalts. Motor storing schijnt de oorzaak van het ongeluk te zijn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3