PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT N. GUINEA-AKK00RD BOVENAAN AGENDA N.-Guinea- debat op 6 september OOSTDUITSER VOLGT RUS OP IN BERLIJN Miljoenenlading van „Aydin" wordt geborgen Rumoerige betogingen op Forum van Algiers Piel Peper won een koninklijke beker ASSEMBLEE 18 SEPTEMBER BIJEEN Vandaag... ZWEEDSE JAGERS VIELEN EEN ONBEKENDE DUIKBOOT AAN VELDSLAG IN LAOS Krachtig protest van het westen NIEUWE FUNCTIONARIS ZAL WORDEN GENEGEERD Première van Taptoe-Delft in plensregen.... V.N.-begroting van ruim 86 miljoen dollar Poel-pleidooi "j BERGINGSSCHEPEN BIJ WRAK VAN TURK IN WESTERSCHELDE 205e jaargang - no. 199 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W ^eertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per weck, ƒ8,00 per kw.; Ir. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraai 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g, red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395i; Terneuzen: tel. ziie, Zienkzee: red. tel. 2425, adm. tel 2094. Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.— Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven Our. van dit blad 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 24 augustus 1962 Pagina 2 MEMORANDUM THANT AAN V.N. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Thant, heeft giste ren gevraagd om de behandeling in de 17-de algemene vergadering van de V.N. van het Nederlands-Indonesisch akkoord de hoogste prioriteit te geven. Thanf deed dit verzoek in een begeleidend memo randum dat werd gezonden aan de algemene vergadering. De algemene vergadering zal op 18 september bijeen komen. De over eenkomst tussen Nederland en In donesië werd reeds op 15 augustus getekend. De secretaris-generaal zette echter uiteen, dat het belangrijkste deel van het akkoord slechts verwezen lijkt kan worden na goedkeuring van de algemene vergadering van de afspraken. Het memo van Thant diende voor de in troductie van het akkoord van 29 pun ten en de bijbehorende brieven, proto cols en aides mémoires. Volgens diplomatieke waarnemers is het vrijwel zeker dat het verzoek van Thant zal worden ingewilligd. Het memoran- Het bestuur van Nieuw-Guinea zal door dum bevat o.m. de volgende punten: Nederland worden overgedragen aan een tijdelijk gezagsorgaan van de Ver enigde Naties (U.N.T.E.A.), dat gesteld is onder het gezag van de secretaris generaal. Untea zal onder leiding staan van een V.N.-bestuurder, die na 1 mei 1963 het bestuur zal overdragen aan In donesië. Garanties Het akkoord bevat bepaalde garan ties voor de bevolking van het ge bied, onder welke gedetailleerde is het 250 jaar geleden, aat Tholen door Fransen on- der leiding van brigadier Jac- ques Pasteur word overrom- I peld en geplunderd. Hierbij maakten de overvallers voor een waarde van naar schat- ting drieduizend gulden aan goederen buit. Eovendien leg den zij de bevolking een brand schatting op van tienduizend rijksdaalders. Zij voerden daar voor enige regenten en burgers als gijzelaars mee. In Middel- burg en enkele andere Zeeuwse steden werden toen geldinza- molingen gehouden. noooocBOOoooooooooooDOOoaxxxmmxxm (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer zal donderdag 6 september, de dag waarop zij waarschijnlijk het reces onder breekt voor de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Indone sië betreffende Nieuw-Guinea, niet in haar eigen gebouw vergaderen, maar in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Dit als gevolg van het feit. dat men met de vervanging van de met groene stof beklede banken van de Tweede Kamer door groen leder nog niet gereed is ge komen en evenmin met het leggen van een nieuwe vloerbedekking in deze kamerzaal. Omdat de ruimte in de Eerste Kamer zaal beperkter is dan in die van de Tweede Kamer, heeft men maatregelen getroffen teneinde officiële belangstel lenden in staat te stellen op enkele plaatsen in het Tweede KamergeN het debat via luidsprekers te volgen. Het publick, dat belangstelling heeft voor het debat, is echter aangewezen op de publieke tribune van de Eerste Ka mer, die minder plaatsen telt dan de tri bune aan de overzijde van het Binnen, hof. Het desbetreffende wetsontwerp is thans bij de Raad van State om advies. Wanneer dit binnen is gekomen, zal het wetsontwerp met de meeste spoed bij de Tweede Kamer worden ingediend ten einde de openbare behandeling op 6 sep tember te doen plaatshebben. Mocht het niet mogelijk zijn het debat in één dag af te handelen, dan zal ook de volgende dag, dus op vrijdag 7 september, worden vergaderd. voorzieningen voor de uitoefening van het recht op zelfbeschikking uit te voeren door Indonesië met advies en hulp van de secretaris-generaal, die hiervoor een vertegenwoordiger zal benoemen. Het zelfbeschikkings recht zal moeten zijn uitgevoerd voor het einde van 1969. Kosten In het akkoord is duidelijk bepaald dat alle kosten die door de V.N. zullen wor den gemaakt, gedragen zullen worden door de regeringen van Indonesië en Ne derland op basis van gelijkheid. Voorts zijn bij deze nota gevoegd een aantal afspraken die behoren bij het ak koord, zoals opgegeven in de nota bij dit memo. Een van deze afspraken betreft een staakt-het-vuren die is ingegaan op 18 augustus 1962. Op verzoek van de twee regeringen heeft de waarnemend secretaris-gene raal een aantal taken op zich genomen met betrekking tot deze afspraak, als buitengewone maatregelen om zo snel mogelijk de vijandigheden te doen sta ken. De kosten van deze maatregelen worden gedragen door de twee regerin gen. Prioriteit Het is te hopen dat de algemene verga dering de hoogste prioriteit zal verlenen aan deze kwestie, aangezien de hoofd zaken van het akkoord pas verwezen lijkt zullen kunnen worden als de alge' mene vergadering de secretaris heeft gemachtigd de taken op zich te nemen die in het akkoord aan hem worden op gedragen. Zoals in het akkoord is vastgelegd zullen de regeringen van Indonesië en Nederland samen een ontwerp resolutie indienen in de vergadering van de V.N. Foto onder: De aankomst van de mili taire adviseur van de secretaris-gene raal van de V.N., de Indiase brigade-ge- ,neraal Indar Rikhye (links) op het vliegveld Sentani bij Hollandia. Foto boven: Tijdens het verblijf van de gene raal op het vliegveld demonstreerde een nrnenip 'Pnnnpn'v niet in Jiet Engels ge- groevje Papoea's met ±"l,de leuzen op het vliegveld. Ben Bella kondigt socialistisch programma aan De Algerijnse leider Ahmed Ben Bella heeft gisteren ten overstaan van een menigte van wel 15.000 betogers een socialistisch pro gramma uiteengezet. Zijn rede, vanaf een balkon dat uitziet op het befaamde forum van Algiers waar de juichende' menigte stond, volgde na uren van betogingen en tegenbeto gingen van aanhangers en tegenstanders van Ben Bella's politieke bureau. „Zijt gij voor het bureau? Zijt gij voor reorganisatie van het L.A.N. (nationale bevrijdingsleger) Zfjt gij voor orde en tegen wanorde?" vroeg Ben Bella. En elke keer schreeuwde de menigte: „ja", hetgeen Ben Bella toonde dat hij op steun van het volk kon rekenen in zijn strijd tegen de machtige wilaya's. „Wij zijn niet gekomen om wonderen te doen", zei hij, „wij bevinden ons economisch in een zeer moeilijke si tuatie, als erfenis van het verleden. Wjj zijn geduldig en na enkele maan den zullen wij U successen, vooruit gang, tonen. Het politieke bureau is met U". „Wij hebben plannen beraamd voor re organisatie van het bestuur en over en kele dagen gaan wij de fabrieken ope nen", zei hij. Vele Algerijnse fabrieken en winkels zijn gesloten als gevolg van de exodus der Euroncanen waardoor duizenden Al gerijnen buiten werk kwamen. „Algerije heeft het socialistische pad Mr. Luns leidt V.N.-delegatie Het ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat do Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties, die op 18 septem ber in New York begint, onder leiding zal staan van de minister van buiten landse zaken. De Nederlandse ambassadeur in New York zal als vice-voorzitter optreden. Voorts maken van de> delegatie deel uit de leden van de Eerste Kamer, pro fessor mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. en mr. M. van der Stoel en de leden van de Tweede Kamer prof. S. Korte- weg, dr. I. N Th. Diepenhorst en mej. mr. J- C. H. H. Vink, die als vertegen woordigster optreedt van het Neder lands Vrouwencomité. De vakbeweging zal vertegenwoordigd zijn door dr. W. Albeda. Verder zijn in de delegatie opgenomen dr. L. A. M. Lichtveld, vertegenwoordiger van Suri name, mr. N. Debrot, vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen, alsmede een aantal ambtelijke adviseurs. Zweedse torpedobootjagers hebben donderdagavond in de omgeving van Gotland in de Oostzee dieptebommen gelanceerd tegen een niet geïdentificeerde duikboot, die zich in de Zweedse territoriale wateren bevond. Dit heeft de Zweedse staf voor de defensie meegedeeld. Toen de jagers door middel van radar en luisterap- parten de positie van de duikboot hadden vastgesteld, gaven zij het onbekende oprlogsschip bevel boven water te komen in overeenstemming met het volken recht. De duikbootkapitein gaf geen gehoor aan het bevel, waarop de jagers dieptebommen in zee lieten vallen en granaten afvuurden. De duikboot zocht met grote snelheid een goed heenkomen in internationale wateren. gekozen", vervolgde Ben Bella, „een pad dat niet onverenigbaar is met de islam. „Het politieke bureau bereidt een plan van agrarische hervormingen voor, waarbij herverdeling van het land." Op internationaal terrein, aldus Ben Bella, wil Algerije mee helpen aan de opbouw van een Verenigde Arabische Maghreb (Noordafrikaanse kuststrook) en de eenheid van de Arabische wereld mee helpen bevorderen. Mevrouw Platteel naar Nederland Van het vliegveld Sentani is donder dagochtend de echtgenote van gouver neur Platteel naar Biak gereisd. Me vrouw Platteel werd tot Biak vergezeld door haar echtgenoot, die daar staats secretaris Bot zal verwelkomen. De staatssecretaris wordt vandaag in Biak verwacht. Hij zal vandaar direct door reizen naar Hollandia. In Amerikaanse militaire kringen in Vientiane is gisteren verteld, dat in het noordwesten van Laos een grote veld slag gaande is tussen een bataljon Viet- minh-troepen en ongeveer 200 fel anti communistische krijgers van de Meo- stam, een bergvolk. De Amerikanen zeiden, dat volgens be richten uit die streken de communisten bezig waren met pogingen om de „en claves" van de Meo's op te ruimen. De ze acties waren ingezet direct nadat de V.S. waren opgehouden de krijgers van wapens en munitie te voorzien. De Oostduitse regering heeft gisteren haar eigen militaire comman dant benoemd voor Oost-Berlijn, welke post woensdag is vrijgekomen toen de Sowjet-Unie lmar militaire commandant terugtrok. Volgens het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. werd generaal- majoor Helmut Poppe in deze functie benoemd door de minister van defensie, generaal Heinz Hoff man. Poppe zal zijn hoofdkwartier hebben in de omgeving van Karls- horst, waar ook de Russische com mandant zijn hoofdkwartier had. Hoffman zei bij Boppes benoeming, dat de Oostduitse commandant de veiligheid moest waarborgen van de „hoofdstad van de Duitse Democratische republiek". De Oostduitse grenswachten in Berlijn en de andere eenheden van het nationale volksleger zijn onder zijn opperbevel ge plaatst, aldus A.D.N. Protest De westelijke grote drie Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten Zware windvlagen en een einde loze plensregen hebben de mili taire muzikanten, die aan de Taptoe-Delft deelnemen, niet klein kannen krijgen. Als het niet ge woon hard regende dan stortre gende het wel. De bezoekers aan de generale repetitie, tevens pre mière, waren donderdagavond ge pakt in vele kilometers plastic doeken en huiverden nog onder hun regenjassen. Van de vele dui zenden op de tribunes hebben en kele honderden hel laten afweten. De taptoe zelf is dit jaar een bij zonder levendig schouwspel met medewerking van de vier grote kapellen. Hét historische gedeelte van de taptoe is ditmaal gewijd aan de grondlegger van de landmacht, prins Maurits. Artillerie-officier majoor Van Funlce, reed als prins Maurits gekleed het grote plein op en nam eerbewijzen van het Staatse leger in ontvangst. Dit schouwspel werd uitgevoerd door de tamboers en trompetters in de oude Staatse uniformen van om streeks 1600. Een inspectie werd gemaakt van de op de vijand ver overde kleurige vaandels. De manschappen droegen geco- pieerde harnassen naar wapenuit rustingen uit die tijd. Op de foto de historische groep van prins Maurits. hebben gisteren gezamenlijk een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de opheffing van het Sowjet- commando in Berlijn, welke zij een unilaterale stap noemen. Zij verltlaren dat zij niet zullen toelaten dat de opheffing van het Sowjetcom- mando hun rechten in de voormalige Duitse hoofdstad zal schaden. Zij waar schuwen de Sowjet-Unie ervoor dat wanneer er stappen worden gedaan dit „het leven van Berlijn in gevaar bren gen" de gevolgen daarvan geheel voor rekening van de Sowjetregering zullen komen. De verklaring is door diplomatieke ver tegenwoordigers in Washington opge steld en is in de drie hoofdsteden tege. lijk gepubliceerd. Russen verantwoordelijk In de nota verklaren de drie bondge noten dat zij de Russische functiona rissen verantwoordelijk zullen blijven stellen voor hun verplichtingen in de Sowjetsector van Berlijn. Dit houdt in dat de geallieerden zich niet wensen in te laten met de Oost duitse generaal die de Russische commandant in Oost-Berlijn moet vervangen. De drie mogendheden verklaren dat Rusland zich niet op unilaterale wijze kan onttrekken aan zijn verantwoorde lijkheden in Berlijn..." en de Russische beweringen betreffende de beweerde souvereiniteit en onafhankelijkheid van de zogenaamde D.D.R. (Oost-Duitsland) en het niet-bestaan van de vier-mogend- heden-kommandatura missen elke grond..." Escorte Drie Russische pantserwagens zijn gis teren gedurende vier uur opgehouden bij de Amerikaanse doorlaatpost Charlie aan de sectorgrens met Oost-Berlijn. De commanderende Russische officier zou een Amerikaanse legerescorte ge weigerd hebben. De voertuigen vervoer den een aflossing van de Russische wacht bij het Russische oorlogsmonu. ment in West-Berlijn. De drie pantserwagens vertrokken ten slotte toch met een Amerikaans escorte, escorte. Zes looiers in looivat gestikt Zes looiers in de Franse plaats Dyon zün gisteren op tragische wijze om het leven gekomen bij een poging een colle ga te redden die in een looivat door de dampen bewusteloos was geraakt. De eerste man die in de bijna drie me ter diepe ton afdaalde om deze schoon te maken bezweek. Een tweede zag het en meende dat zijn collega onwel was geworden. Hij daalde eveneens in het vat af en verloor eveneens het bewust zijn. Nog zes andere arbeiders begaven zich een voor een in het vat met het zelfde gevolg. Ten slotte riepen andere arbeiders een technicus die de dampen uit het vat liep pompen waarna de acht mannen eruit gehaald konden worden. De doktoren konden twee van hen nog redden. De overigen stierven. Secretaris-generaal Thant heeft de begroting van de V.N. voor 1963 ingediend: 86.649.500 dollar, zijnde 4.504.760 dollar meer dan de toewijzingen voor 1962. Geschat wordt dat de V.N. aan „eigen' inkomen 14.823.800 dollar zullen heb ben (verkoop van postzegels en pu- blikaties, toerisme, souvenirs etc.). De leden zullen 71.825.700 dollar moe ten opbrengen, ofwel 3.743.010 dollar meer dan in het lopend jaar. De V.N. hadden eind 1961 een tekort van 111.8 miljoen dollar. De goede gang van zaken met de obligatiele ning van 200 miljoen dollar heeft de volkerenorganisatie echter wat arm. slag gegeven. Thant constateerde echter, dat de financiële positie van de V.N. zorgelijk blijft. NA 4,5 JAAR ONDERHANDELEN Enige tijd geleden is een vurig plei dooi voor De Poel gehouden. De Poel: het laaggelegen graslandcomplex ten zuidwesten van Goes, ongeveer vijf duizend hectaren groot, een voor de agrariër niet bijster aantrekkelijke streek, maar uit een oogpunt van land- schapsschoon in hoge mate attractief. Men moet wandelen of fietsen in dit unieke gebied om de eigen aard en de eigen schoon heid ervan te beseffen. De kronkelwegen geven de bezoekers de on gewone ervaring de streek ieder moment wone ervaring de streek ieder moment weer van een andere richting te kunnen bekijken, het weidelandschap en de zeer verspreide behuizingen, de heggen en de silhouetten van de dorpen. Het ene ogenblik ziet men de scherpe toren van Nisse met heri-neventorentje, even la ter wordt de aandacht gevangen door de eenvoudiger spits van 's-Heer-Abts- kerke, dan weer is het 's-Heer-Arends- kerke, dat de blik tot zich trekt.... Een uniek ^gebied, inderdaad: een pleidooi Dit pleidooi is onlangs geleverd door ir. W. Thijssen, ingenieur bij het Staatsbosbeheer, en had de vorm van een gedegen beschouwing in het Zeeuws Tijdschrift. Gedegen vooral om de vele gegevens en het uitgebreide informatie materiaal, die in het artikel waren ver werkt. Er wordt ondermeer in meege deeld, dat reeds op de bekende kaart van Christiaan Sgrooten uit 1592 dit ge bied de naam „De Poel" had en dat op de Hattingakaart uit 1748 in het Middel burgse Rijksarchief het verloop van de wegen en de ligging der dorpen vrijwel gelijk is aan die van tegenwoordig. Ook de avifauna is belangrijk, waarbij het accent valt op de weidevogels, terwijl de beplantingen landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waarde hebben. Als pleisterplaats voor ganzen is De Poel bovendien een uiterst waardevol gebied. Ir. Thijssen noemt het „één van de oudste cultuurschatten van de pro vincie Zeeland". Er zijn hier sinds 1200 geen ingrijpende veranderingen meer opgetreden, terwijl hier sprake is van een landschap, één van de weinige gro te in Nederland, waar met recht kan worden gesproken van een harmonie „tussen de op het bedrijfsdoel gerichte menselijke beïnvloeding en het natuur lijke milieu". Nogmaals: een pleidooi waard. Maar waarom een pleidooi Tegen wie of wat? De reden ervan is gelegen in het oude plan tot ruilverkaveling van dit gebied. Dit plan is weer ter hand genomen in die zin, dat de Cultuurtech nische Dienst vorig jaar voorlichting be gon te geven om de boeren van de nood zakelijkheid dezer verkaveling te over tuigen. Het is overigens nog lang niet zó ver, dat de verkaveling al in het zicht is, maar de zaak is in ieder gevaL weer zachtjes in beweging gekomen. Men kan nu het stuk van ir- Thijssen be schouwen als een aanvulling op de „ge wone" voorlichting, een aanvulling, waarin op andere waarden wordt gewe zen dan die van de bedrijfsresultaten. En dat is altijd nuttig en gewenst wan neer men er van uitgaat en wie doet dat niet? dat de mens bij brood al leen niet kan leven. Maar zal deze voor lichting gevolg of zo men wil: suc ces hebben Zij zal dan naar twee kanten gespreid moeten worden: naar die van de grondgebruikers en naar die van het rijk. De eersten immers zullen er van overtuigd moeten worden dat bij het overwegen van een ruilverkaveling ook factoren als hierboven genoemd een rol behoren te spelen, terwijl tegelijkertijd het rijk met name de minister van Onderwqs, Kunsten en Wetenschappen bereid zal moeten zijn gelden uit te trekken opdat De Poel, of althans een deel ervan, als natuurmonument kan worden behouden. Hebben wij de situatie ter plaatse goed begrepen, dan behoeft daarin niet het gehele gebied te worden betrokken, maar slechts een deel van ongeveer een kleine vierhonderd hecta ren, d.w.z. nog géén twaalfde deel! De minister moet dit stuk op zijn „aankoop plan" zetten en daarvoor de fondsen ter beschikking stellen en de eigenaars moeten op hun beurt, bereid zijn deze vierhonderd hectaren aan het rijk te verkopen. Daarna kan worden nagegaan hoe de agrarische situatie van het ge bied behoort te worden verbeterd via de inderdaad broodnodige ruilverkaveling. Wij geloven, dat deze zaak waard is om er de aandacht op te vestigen. De tijd van de rijksbegroting nadert en het is wellicht van belang, dat bij de parle mentaire behandeling van de O. K. en W.-begroting op deze zaak de aandacht van de minister wordt gevestigd. Be sef voor de waarde van natuurmonu menten is in Nederland in veel mindere mate aanwezig dan voor cultuur-histori sche als kerken, kastelen en oude hui zen. Men zal er bijvoorbeeld niet aan denken een van de oude dorpskerken in De Poel om te zetten in een overigens goed gebouwd modern bedehuis. Waar om niét eenzelfde respect opgebracht voor het historische landschap? Het Turkse vrachtschip „Aydin", dat 4Y> jaar geleden na een ver woede worsteling met de elemen ten op de rand van de Ballast- plaat in de Westersclielde bij Bath, een roemloos einde vond, is op nieuw in het nieuws. Na jaar „touwtrekken" tussen de eigena ren van de lading, rijkswaterstaat en de bergers, worden momenteel pogingen in het werk gesteld de miljoenenlading van de Aydin jen 7715 brt. metend Libertyschip uit de jongste wereldoorlog te bergen. Schip en lading zijn thans eigendom geworden van W. A. van der Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, dat dezer dagen met hulp van de Belgi sche bergingsmaatschappij „Union de Remorquage et de Sauvetagc" te Antwerpen een begin heeft gemaakt met het in veiligheid brengen van de lading. Een karwei, dat geruime tijd zal vergen. „Twee jaar hebben we er voor uitgetrokken", vertelde ons de uitvoerder van Van der Tak. de Dordtenaar M. Sperling, die al tien tallen jaren in het bergingsvak zit. De kostbare lading van de „Aydin" heeft een waarde van enkele miljoenen guldens. Weliswaar is gedurende de pe riode tussen de aanvaring van de „Ay din" op 11 februari 1958 en het zinken van het schip tien dagen later twee ton zilver en 14 ton lood geborgen, maar nog altijd bevinden zien circa 8-000 ton goéderen aan boord. Daaronder zijn 2800 ton olie circa 15000 vaten een paar honderd ton lood, enkele tien tallen tonnen aluminium, spoorrails, „Haarspeldbocht" in de beruchte „haardspeldbocht" van 't Nauw ran Bath in aanvaring met het Franse vracht-passagiersschip „Charles Tellier". Zwaar beschadigd werd de Turk op de rand van de Ballastplaat gezet. Op dat ogenblik begon de tien da gen durende hopeloze strijd van het schip tegen de elementen. Zand en stroom ondermijnden de „Ay din", die precies tien dagen na de aan varing in de diepten van de Wester- schelde dook. Alleen het bovenschip bleef boven water. Na 4H jaar is dit nog steeds zichtbaar, waaruit valt te concluderen, dat het schip vrijwel niet dieper is gezonken. De „Aydin" kwam vooral in het nieuws door de standvas tige houding van kapitein Ziya Tansev, die als een tweede Kurt Carlsson tot het laatste ogenblik op rijn post bleef. Lang nadat de ruim 40" koppen tellende be manning het schip had verlaten, stond Tansev nog op de brug. Lange tijd is onderhandeld over eventuele berging van het wrak. Het feit, dat de lading enkele miljoenen gul dens vertegenwoordigde en de berger van schip en lading een bedrag van en kele miljoenen op de bank zou moeten storten, is er de belangrijkste oorzaak van, dat het wrak 4% jaar ongemoeid is gelaten. Eindelijk is het er toch van gekomen. Van der Tak heeft het con tract „gekregen". Onmiddellijk is daar na de bedrijvigheid in het Nauw van Bath begonnen. Sedert enkele dagen keren twee bergingsvaartuigen, de ffel" van Van der Tak en de „Sal vor XI" van de „Union" het wrak van de „Aydin". Op de kentering van het tij duiken twee duikers naar het inwen dige van het Turkse schip. Zij zijn de belangrijkste figuren in dit moeizame bergingskarwei. De duikers bevestigen een stalen klem aan de vaten, waarna zij het sein „trekken maar" naar boven geven. Op deze wijze zijn al meer dan 350 vaten ruwe olie geborgen. Gistermid dag hebben adspirant-kopers mon sters van de olie genomen teneinde de kwaliteit te kunnen vaststellen in de laboratoria. (Zie slot pag. 2 kol. 3) OOSTBERLIJNSE POLITIEAGENT GEDOOD Een Oostduitse politieman is gis teren door Oostduitse grenswach ten doodgeschoten toen hij tracht te naar het westen te vluchten, al dus de Westberlijnse politie. De 19-jarige vluchteling werd neerge schoten toen hij zich reeds drie tot vgf meter op Westberlijns gebied bevond. Hij werd met drie vuur3alvo's uit machi nepistolen getroffen. Westberlijnse brandweerlieden namen hem op en brachten hem naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, maar bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Burgemeester Willy Brandt heeft zich met spoed begeven" naar de plaats waar het incident voorviel dichtbij de grensovergang Bornholm in de Franse sector. Prompte bediening Bij het oversteken van een drukke winkelstraat in Manchester, is de 51-jarige Ralph Hubbard gisteren door een open sportauto aangere den. Door de schok uit zijn even wicht gebracht vloog Hubbard de lucht in en belandde in de zit plaats naast de bestuurder van de sportwagen. Deze gaf nog eens extra gas en leverde zjjn slachtoffer af bij het Manchester Memorial Ziekenhuis, waar Hubbard het nu redelijk goed maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1