Unieke expositie over gehandicapten in Goes Vasthoudend aannemer zonder vergunning AGENDA WALCHEREN DE HEER A. DE LANGE VERLAAT DE ZIEKENHUISVERPLEGING MIDDELBURGSE JEUGD ZETTE FEESTWEEK OPGEWEKT VOORT MARKTBERICHTEN WERKLOOSHEID IN ZEELAND DAALDE MINDER DAN ELDERS DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 MERCK TOCH HOE STERCK" TER GELEGENHEID VAN DE ZEEUWSE FRUITWEEK De Provinciale Raad van de A.V.O. in Zeeland organiseert tydens de fruitweek te Goes een unieke tentoonstelling over de gehandicapten, getiteld „Merck toch hoe sterck". Deze expositie, die een beeld geeft van de ontwikkeling van de zorg voor de gehandicapten, wordt van donderdag IS september tot en met za terdag 15 september in de Schouwburg- NIEUWE R.-K. SCHOLEN IN VLISSINGEN EN SOUBURG De rooms-katholieke parochie Souburg hoopt september volgend jaar een eigen kleuterschool te bezitten. De onlangs opgerichte Stichting voor nieuwe ka tholieke scholen in Vlissingen en omge ving, wacht alleen nog o,. de rijksgoed- keuring. Men wil september 1963 de nieuwe kleuterschool, die dan zal zijn verrezen op de hoek Middelburgsestrant- Nagelenburgsingel in Oost-Souburg en voorlopig 1 klas van 40 tot 50 leerlin gen telt, in gebruik nemen. Genoemde- stichting ijvert ook voor een rooms-katholieke school voor gewoon la ger onderwijs, die men wil bouwen op de hoek Molenweg-Ireneweg in Souburg. Als streefdatum voor deze voorlopig 3- klassige school voor omstreeks honderd leerlingen, is vastgesteld 1964 of 1965. De stichting nieuwe Katholieke scholen in Vlissingen en omgeving zal na 1 ja nuari 1963 worden omgevormd tot een Stichting katholieke schoolbesturen. Ge dacht wordt aan een tienjarenplan voor de bouw van scholen in de parochiewij- ken in Vlissingen. Kapelaan Verhaaslert naar Ossendrecht Wegens zijn benoeming tot godsdienst leraar aan de volksabaij van de O. L. Vrouwe ten Duinen te Ossendrecht zal kapelaan C. J. Verhaastert de Middel burgse parochie vaarwel zeggen. Hij zal worden opgevolgd door neomist E. van der Hemel. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om nog deze week afscheid te nemen van kapelaan Verhaastert, maar wegens ziekte moest hiervan voorlopig worden afgezien. WESTKAPELLE Fortenbou wwedstrij d Zaterdag had de V.V.V. van Westkapel- le een fortenbouwwedstrijd op het strand georganiseerd. Aangezien er een flinke golfslag stond was de wedstrijd bijzonder attractief. De secretaris van de plaatselijke V.V.V. reikte na afloop de prijzen uit. VROUWENPOLDER E.H.B.O.-examen Voor het E.H.B.O.-examen te Vrouwen polder slaagden de dames: C. Mesu- Poppe, Vrouwenpolder: G. Koole-Din- newand, Vrouwenpolder: T. C. Felius- de Kam, J. Maljaars, D. Maljaars, C. Wondergem, allen te Serooskerkc; en de heer P. Ondcrdijk te Vecre. Dokter J. W. Oosterhof uit Veere heeft de cur sus gegeven. Grotere oppervlakte voor kamphuisjes in raad De raad Vrouwenpolder zal ln haar ver gadering van a.s. vrijdagmiddag een voorstel van b. en w. tot wijziging van de kamphulsjesverordening behandelen. By de bouw vun deze kamphuisjes heeft de ervaring geleerd, dat met een opper vlakte van 33 m2 een zeer aanvaard baar en geriefHjk kampbuisje kan wor den gebouwd. Deze indeling beslaat een oppervlakte van 33 m2, terwijl volgens de raad destijds slechts een maximum oppervlakte van 32 m2 is toegestaan. Vanwege het aanvaardbare model en het geringe verschil in oppervlakte stel len b. cn w. do raad voor te besluiten zaal van „Hét Schuttershof" gehouden. De commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot zal de tentoonstelling woens dag 12 september a.s. officieel openen. Het is voor de eerste maal, dat een der gelijke tentoonstelling wordt georgani seerd, vertelde de ambtenaar buiten dienst van de A.V.O. in Zeeland, de heer J. J. Wetzelaar woensdagmorgen tijdens persconferentie van het Zeeuwse Fruitcorso in hotel „Centraal" te Goes. De overheid, particuliere instellingen en fondsen en het bedrijfsleven werken nauw samen Niet alleen wordt een in druk verkregen van de ontwikkeling van de zorg voor de gehandicapten in ons land, maar tevens zullen de bezoe kers kunnen zien, wat de verschillende koord te gaan met een aanvraag tot verhoging van subsidie ten behoeve van de Chr. Lagere Landbouwschool tc Oostkapelle en wel van 25.of 40.per jaar per leerling. Voorts wordt voorgesteld afwijzend tc beschik ken op het verzoek van het bestuur var. de Stichting Zeeuws Studiefonds inzake de toekenning van een verhoging van de subsidie van 5 op 10 cent per inwo- OOSTKAPELLE Jaarlijkse lampionoptocht Maandagavond is dc jaarlijkse lampion optocht van Oostkapelle gehouden, dit maal georganiseerd door de V.V.V. Er was een stoet van versierde wagentjes, fietsen en ccn grote groep kinderen met lampionnen. Met de muziekvereniging Crescendo voorop marcheerde de op tocht door het dorp. Er was vooral van de zijde der badgasten veel belangstel ling. Burgemeester F. G. Sprengcr reikte de pryzen uit. Er waren vier groepsprljzen vier individuele prljr :r; 2. Groep den Hollander; i. Groep buite laar; 3. Groep L. Jobsc; 4. Groep Ria Jobse. Individuele prijzen1. Tonny do Rijke; 2. Adri de Rijke; 3. Jan Coppoolse; 4. Sus Lampers. Middelburg City: De vijt gevonniBlcn. 20 uur. 14 Jaar. Electro: Geld, vrouwen en revolver». 19.30 uur, 14 Jaar. Molenwater: Folkloristische dag. 8—18 uur. Molenwa ter: Miniatuur Waleneren, 922 uur. Van Benthem en Jutting, Expositie over Zee land en Vluanderen, 10 uur. Nieuwe Kerk: Orgelconcert, i4—15 uur. Abdij: klank- cn lichtspel. 20 15. 20.40 cn 21.15 Vlissingen Alhnmbra: Fin Stern fnllt vom Himmel. 20 uur. a.l. l.uxor: Dc wet de oorlog, 20 uur, 14 Jaar Goes Grand: De ondeugende meisjes Montmartrc, 20 uur, 14 Jnnr. Bergen op Zoom Luxox: Zij sneuvelden niet tevergeefs, 20 uur. 14 jnnr. Oostburg Trouwzaal gemeentehuis: Ten toonstelling schildc-ijcn, plastieken, gouaches, tekeningen er gedichten, 14 17 uur. Zlcrlk7.ee Concertzaal: VVV-voorstclllng Zlerlkzee in kleur. 20 uur. 's-Gravcnstcen: Expositie Levend Erfdeel, 10—12 cn 14- 17 uur. Galerij Do Brcedo Brug: Uitwis- solingscxposiiie schilferden en aquarel- Ion. 10—12, 14—18 en 20—22 uur. Burger Weeshuls: Keramiekexpositle Ad Brnnt, 12—17 uur. ARNEMUIDEN SPEELT TEGEN R.C.S. SOUBURG Zaterdagmiddag om vier uur speelt de kampioen van de vierde klas K.N.V.B. van het zaterdagvoetbal Arnemuiden een vriendschappelijke wedstrijd tegen de derde klasser R.C.S. uit Souburg. De opbrengst komt ten goede aan „Sport steunt Zonneveld". landelijke instellingen op dit gebied doen en welke hulpmiddelen de industrie maakt voor de minder validen. Aan de tentoonstelling wordt een expositie ver bonden „Fotoreportage 25-jarig huwe lijksfeest koningin Juliana en prins Bernhard". Voor deze tentoonstelling zijn 2500 a 3000 uitnodigingen de deur uitgegaan. Tal van doktoren, industriëlen, gemeen tebestuurders, bestuursleden van kruis verenigingen enz. in het gehele land zul len de expositie van de A.V.O. in Goes komen bezoeken. Uiteraard is de ten toonstelling ook voor publiek toeganke lijk. De stand van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt in de Zeeuwse beschuttende werkplaatsen ge maakt. De inrichting ervan wordt zoda nig, dat de stand in zijn geheel dienst baar kan worden gemaakt aan volgende exposities van de A.V.O. VLISSINGEN Hartelijk afscheid voor kapelaan J. van Dongen Een hartelijke huldiging in de hal van de St.-Petrusschool in Vlissingen viel woensdagavond kapelaan drs. J. van Dongen ten deel bij zyn afscheid van de parochie van de o.l. Vrouwe van de H. Rozenkrans en H. Jacobus in Vlissingen. Zoals gemeld is kapelaan Van Dongen na twee jaar in Vlissingen werkzaam te zijn geweest benoemd tot kapelaan van de nieuwe parochie van De Goede Her der in Breda. Ondanks de vakantietijd waren velen bij dit afscheid aanwezig, onder hen be vond zich pater M. M. Pijnenburg uit Souburg en leden van het kerkbestuur. Kapelaan Van Dongen was 1 jaar spe ciaal belast met de nevenparochie Sou burg, was directeur van het Don Bosco- jeugdwerk, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad Vlissingen en aalmoezenier van verscheidene andere r.-k. jongeren organisaties. Al deze instellingen brach ten hem dank voor zijn werkzaamheden en de scheidende kapelaan ontving ver schillende cadeaus. De gidsen, kabouters en de verkenners van de St.-Willibror- dusgroep deden dit op hun eigen wijze met muziek, afscheidsgedichten sketchjes. Leider P. Jacquemijns van Don Bosco memoreerde het „ontzaglijk stuk werk", dat kapelaan Van Dongen heeft verzet, waardoor dc mogelijkheden tot verdere uitbouw zijn geschapen. Namens Instuif en Jongerencontact sprak mcj. M. Maes en namens de jon gens- en meisjeshobbyclubs in Souburg voerde het woord de jeugdleider B. Bal. De heer W. M. Janssen bracht dank na mens het comité katholiek Souburg, wat de heer W. Hamelinclc deed voor het Vlissingse parochiecomité en de heer J. Schroote namens het kerkbestuur. Kapelaan G. van Nistelrooij sprak na mens de collegae-kapelaans. FSastoor H. Adriaansen legde de nadruk op het „zwervend" leven van een geestelijke in dienst der kerk. Spreker verheugde zich erover, dat kapelaan Van Dongen zich in de twee jaar van zijn Vlissingse pe riode 7.o'n goede plaats had weten te verwerven. In een tot ieder persoonlijk gericht af scheidswoord bedankte kapelaan Van Dongen voor de medewerking en het medeleven, dat hij had ondervonden in Vlissingen. Samenkomst Leger des Heils In het Leger des Heilsgebouw te Vlissin gen was dezer dagen een speciale sa menkomst onder leiding van de lt.-kolo- nel A. L. Gladpootjes, divisie-officier van de Zuidnederlandse divisie, Kapitein W. .T. Lentink van Vlissingen voerde het woord, alsmede mevrouw Palstra en de commandant van het Leger des Heils in Nederland, It. commissioner W. F. Pal stra uit Amsterdam, die een bezoek aan Zeeland had gebracht. Het jeugdkoor van het Vlissingse leger „The glory songsters", alsmede de zangbrigade en het muziekkorps ver leenden medewerking. De zaal was ge heel bezet. MIDDELBURG Muziekgezelschap „Hosanna" concerteert Het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes geeft in het kader van de uitwis selingsconcerten zaterdagavond een concert op het Molenwater in Middel burg. Wedvluchten De postduivenhoudersvereniging „Zee- landia" te Middelburg hield een wed vlucht met jonge duiven vanuit Orleans (Fr.) over een afstand van 418 km. De eerste tien prijzen werd behaald door: 1 L. de Voogd; 2 en 9 M. Jasperse; 3 D. v. d. Berg; 4 P. J. van Belzen; 5 en 10 J. Kuijs; 6 C. de Graaf; 7 J. van Bel zen; 8 J. C. F. Jobse. KANTONGERECHT TERNEUZEN Boer overtrad jachtwet in polder van Philippine Voor de derde achtereenvolgende maal stond dinsdagmorgen voor de Terneu- zense kantonrechter mr. H. van den Belt terecht de 61-jarige aannemer P. de R. uit Terneuzen. De man is wat men kan noemen een „vasthouder" en hij hoopt dat de aanhouder wint. Hem werd voor de derde maal ten laste ge legd een ongeoorloofde verbouwing van een in het Terneuzense saneringsplan gelegen pand, dat hij al tien jaar in eigendom heeft. Deuren werden ver nieuwd, een muur vervangen en ramen gewijzigd, alles zonder dat. de gemeente De R. schriftelijk vergunning had ver leend. De R. wilde dit pand voor zijn aan nemingsbedrijf benutten en er boven dien in gaan wonen. Het pand, de voormalige bewaarschool in de Ter neuzense Zandstraat, zal mogelijk eertijds verdwijnen, maar het sane ringsplan dateert ook al van een tiental jaren terug. Nieuw argument ..Nog een week werk en dan is de zaak klaar", zei De R. tegen de kantonrech ter. „Het is een volwaardige woning en het is zonde dat ie leeg staat". „Maar U komt er toch niet in. het is allemaal nutteloos en weggegooid geld", zei mr. Van den Belt. De R. had nu bij deze derde maal een nieuw argument, .„Ik moet uit mijn woning aan de Baandijk, omdat daar de Philipsfabriek wil uitbreiden en ik heb het pand nodig voor mijn werk. Ik moet nu elke dag heen en weer fietsen". De vasthoudendheid van de bejaarde aannemer werd „be loond". De officier van justitie, mr. T. Lebret en de kantonrechter zagen nog wel iets in het nieuwe argument, „We zullen zien hoe uw kansen lig- Voor een overtreding va moest verschijnen de 42-j wer J. D. M. B. uit Sïnt-Jansteen. Zijn omstreeks zesjarige hond liep los en snuffelde langs de grond in de polders rond Philippine op het jachtterrein, waar B. eenter niet mocht jagen. Jachtopziener C. R. uit Biervliet, 41 jaar, die als getuige ter rechtszitting aanwezig was, nad de hond naar zien toe gelokt en had tegen B. proces ver baal opgemaakt. B. was nogal agressief in zijn optreden tegen de jachtopziener geweest, verklaarde de laatste. De kond zat nu in een Terneuzens asiel. „Ik weet niet of de hond wat gezien heeft", verklaarde B. „Als U de hond terug krijgt, zult U dan herhaling voorkomen", vroeg officier van justitie mr. T. Lebret. „Ik heb de hond liefst niet terug", het nonchalante antwoord van B., ook nog verklaarde, dat het hem niet zoveel kon schelen of de hond op wild- jacht ging of niet. „Er is toch voldoen de wild daar en de boeren hebben er last van op het eigen land". De officier van justitie zag in de houding van B. de controverse van de boer, die een hoge prijs moet be- Zaterdag afscheid in Goes Levenstaak op medisch- sociaal terrein talen voor zijn Eachte grond, maar geen jaehtrecht eeft op die grond en de jager, die hoge huren betaalt voor de jaeht- gronden, waarom er dan ook veel wild moet zijn op deze gronden. In de pachtprijzen zit geen muziek en de wildstand is overmatig in de polder. De boeren redeneren dan ook: laten de honden maar gerust een paar hazen of fasanten te grazen nemen. Er wringt iets. De officier eiste 75. subs. 15 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van niet op de jacht afgerichte hond. Ks tonrechter mr. Van den Belt wilde met de waarde (circa 40 gulden) van hond rekening houden en vorderde boete van 40.subs. 8 dagen, alsme de verbeurdverklaring van de hond. Een van de meest vooraanstaande werkers op sociaal-medisch terrein in Zeeland neemt aanstaande za terdag afscheid: namelijk de heer A. de Lange te Goes, die zijn „lioofdbaan" als administrateur Gevonden voorwerpen Bij de commissaris van gemeentepolitie te Vlissingen zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: diverse rijwielen en autopeds, legitima tiebewijsvan het Roode Kruis, linker wit schóentjé, geel kindervestje, vlagge- stok waaraan Niveavlag, 1 muntbiljet van ƒ.2.50 en een zilveren muntstuk van 2,50, diverse sleutels, boven en onder gebit, mohair das in diverse kleuren, 2 eetvorken, goudkleurige armband, gas fles merk Caror, leesbril, gladde gouden ring met inscriptie Kees Ria. Tevens maakt genoemde commissaris van politie bekend dat aan zijn bureau adressen zijn te bekomen, over de navol gende gevonden voorwerpen: grote bos gladiolen, diverse portemonnees met in houd, gouden kinderrïng, wit rijwiel- pompje, rammelaar, fototoestel en lede ren foedraal, nietmachine, groene can vas regenjas, belichtingsmeter van foto toestel, miniatuur fototoestelletje merk Mineta, communieboekje, linker grijs kinderschoentje, dameszomerhoedje, pakje inhoudende blauwe 'pyjama, zon nebril, zilveren broche, 2 blauwe zwem broekjes, 2 badhanddoeken en een groe ne badmuts, rood lederen portefeuille inhoudende een goud en een zilveren ringetje. van de Voreniging voor Zieken- liuisverpleging op Zuid- en Noord- Beveland inmiddels al heeft neer gelegd. Geheel los van de vereni ging staat de lieer De Lange nog niet, want hij blijft als secretaris deel uitmaken van het bestuur. De heer De Lange, die zijn loopbaan als journalist begon vele jaren was hij als redacteur-verslaggever verbonden aan het protestants christelijk dagblad „De Zeeuw" te Goes heeft een levens taak gevonden in het werk op medisch- sociaal terrein. In 1928 behoorde hij tot de drie oprichters van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging. Onmiddellijk werd hij benoemd tot secretaris, welke functie hij thans al ruim 34 jaar be kleed. Ruim 25 jaar was hij administra teur. Hoewel-het bereiken Van do pensioenge rechtigde leeftijd de heer De Lange het besluit heeft doen nemen zijn functie als administrateur van de vereniging neer te leggen, blijft hij in alle opzichten nog volop in het werk, dat hem zo na aan het hart ligt Want zijn werkzaamhe den als secretaris van de Provinciale Zeeuwse Veroniging het Groefie Kruis en als secretaris van „Vrederust" bezor gen hem bijna een volledige dagtaak. Daarnaast bekleedt de scheidende ad ministrateur de functies van penning meester en secretaris, hetzij apart, het zij gecombineerd van een groot aantal instellingen: de t.b.c.-bestrijding, de kankerbestrijding. rheumabestrijding, revalidatie enz En niet te vergeten: de functie van secretaris van ziekenhuis verpleging. Ringsteken in kruiwagen De prins was er wel, maar incognito.... De Middelburgse jeugd van de lagere school heeft woensdag zijn vakantie- weckfeest weer opgewekt voortgezet. Tot nu toe is het enthousiasme een van de belangrijkste kenmerken van deze vakantieweek, zowel van de jeugdige deelnemers en deelneemsters zelf, als van dc leiding, die voortreffelijk gehol pen wordt door een groep leerlingen van middelbare en andere scholen. Dc Vismarkt, het schoolplein op 't Zand en het sportterrein aan de Nadorst wa ren gisteren de „tonelen", waarop de vakantievreugde zich afspeelde. Op de Vismarkt genoten de jongens en meisjes van een poppenkastvoorstelling. Op het schoolplein hadden rond 60 jongens en meisjes de rolschaatsen ondergebonden en vooral de oudere deelnemers bleken deze „gladde" kunst behoorlijk onder de knie tc hebben. De jongens gingen dan ook met de meeste prijzen strijken. Op het sportveld was het 's middags een drukte van belang: tegen de 250 schoolkinderen waren daar bezig met de was-op-te-hangen, een vlaggetjes race. waarbij een vlag in een stoof geplant moest worden, met blokjes- rapen, en er werd zelfs de ring gesto ken. De steDs en fietsen hadden de jongelui voor het grootste deel thuisgelaten en zo werd de ring lopend gestoken of zoals de meisjes voor een geheel nieuw ringrijderselement zorgden het ge beurde in een kruiwagen. Ze hebben er bijzonder veel plezier mee gehad. Jaco Kievit, 3. Wim Mullié; 13 jarigen: 1. Max van Pelt, 2. Doortje Wonder gem, 3. Leen Tange. Tonnetjerollen: 1. Max van Pelt, 2. H. Biondina; vlaggetjesrace: 1. Christ. Jonckheer, 2. Marina Plugge, 3. Rien Drost; blokjc-srapen: 1. Martje Roe- gholt, 2. Carla v. d. Graaf; kruiwagen race: 1. duo Neve-Biondina; wasophan- gen: 1. Margot Meulenbroek. 2. Gerda van Rooijen, 3. Hernia v. d. Mark. Incognito Prinses Pauli Manse was er ook w vergezeld van prins Jan-Jaap Sanderse en samen reikten ze de pryzen uit. In de krant van dinsdag is de prins overigens wel ln een wul kwaad daglicht gesteld: er stond, dat hij schitterde door afwe zigheid, omdat hij het strand lyner vond dan de feestweek. Dat was echter niet waar: prins Jan-Jaap was er wel, maur incognito.... Tot slot dan de prijswinnaars: rolschaat sen: 8-9 jaar 1. Frank Wellink, 2. Rien Drost; 10-11 jaar: 1. Bob Klaasscn, 2. Mooi werk „Mooi werk", vindt de heer De Lange zyn arbeid, die hij op sociaal medisch terrein verricht. Over zijn werk bij de ziekenhuisverpleging zei hij: „Ik heb het altijd graag gedaan. Je werkt vooi medemens. Dat is juist het mooie er van". Juist voor deze vereniging heeft de heer De Lange enorm veel werk «.ver zet. Klein begonnen is de vereniging uit gegroeid tot een instelling, waarmee duizenden mensen te maken hebben. Be droegen de ontvangsten in het eerste boekjaar nauwelijks f 5000,thans be lopen zy niet minder dan f 490.000, Het bedrag, dat in de loop der jaren is uitgekeerd loopt in de miljoenen. De heer De Lange heeft deze ontwil ling van zeer naby meegemaakt en het is in belangrijke mate ook te danken aan zijn werk als administrateur-secre taris, dat de vereniging een dorg^tyke vlucht heeft genomen. Tydens de alge mene vergadering van zaterdagmiddag zal de heer De Lange hiervoor worden gehuldigd. Een hulde, die hem ruim schoots toekomt. Niet voor niets is hij vier jaar geleden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranjc-Nnssau voor zijn werk op sociaal medisch terrein. gen om toch in de bewaarschool aan de Zandstraat te komen". Mr. Le bret zal informeren bij de gemeente, aldus de kantonrechter. Het strafba re feit bleef echter bestaan, maar de zaak van de aannemer is voor onbe paalde tijd aangehouden. Jachtwet de jachtwet landbou- Snijden of niet Mr. G. Tichelman uit Terneuzen was de raadsman van de Antwerpenaar W. E., die niet aanwezig was. E. had volgens de tenlastelegging op rijksweg 18 onder Kijkuit de 23-jarige Rotterdamse mej. D. B„ bij het inhalen van haar scooter gesneden. Mej. B. was over de kop ge slagen en in de kant van de weg terecht gekomen. Mr. Tichelman voerde aan, dat mej. B. wat zenuwachtig was ge weest, en dat de Belg nog wel een me ter afstand had gehouden. Getuige L. R. E., een 47-jarige monteur uit Hulst, die vanuit de tegenovergestelde richting was komen aanrijden in een vrachtauto, verklaarde echter iets heel anders. „De Belg liet geen ruimte, hy sneed niet maar toch moest er een onge luk van komen". De scooter,de vrachtauto en de personenauto wa ren op het moment van liet ongeval naast elkaar op de weg. Mej. B., die als getuige werd gehoord, verklaar de dat de Antwerpenaar niet had ge sneden, maar haar scooter aan de zykant had geraakt. Op voorstel van de officier van justitie werd de tenlastelegging verduidelijkt met de zinsnede „niet behoorlijk naar links uitgeweken", waardoor zowel het te weinig naar links uitwijken by het inhalen als het vermeende snijden wer den genoemd. Mr. Tichelman kon zich er moeilijk mee verenigen. „Dat valt niet onder het artikel, volgens welke de fout werd gemaakt. Het is ook nergens in de wet verboden om eens te boffen, zoals mijn cliënt met de ongewijzigde tenlastelegging doet, waarin een ver zuim is te bespeuren". De kantonrech ter zal over 14 dagen in deze zaak uit spraak doen. Onze SCHOOLTASSEN zijn onverslijtbaar, daarom op alle chroomlederen tassen 10 JAAR GARANTIE. En...alle tassen uit één stuk vervaardigd, dat ziet U nergens. 4-vaks schooltas, vol chroom, de sterkste tas die er bestaat 15.90. 3-vaks rundleder 11-90. Enkele schooltas 7-90. Kinderschooltas 6.90 - 5.90 - 4.90. ROOVERS VLASMARKTS - MIDDELBURG VEILING KRABBENDIJKE augustus. Stark Earliest I 80-85 97, I 75-30 98—1.03. 70-75 92—1.10, I 85-70 81—96. I 60-65 63—73, I 55-60 52—54, H 75-80 78. II 70-75 79, H 65-70 70, H 60-65 57, II 55-60 45, IID 39, m grof 44—52, fijn 25—27. kroet 11. Perzik- rode zomerappel I 80-85 46. I 75-80 52, I 70-75 51, I 65-70 50. I 60-65 46. II 80-85 40, II 75-80 41, II 70-75 4142, II 65-70 3840, II 60-65 36, IID 39. m grof 32—34 fijn 20—27. kroet II. Yellow H 70-75 51, II 65-70 51. II 60-65 44. H 55-60 35. IID 23. Early Victoria II 70-80 38, II 60-70 34, UD 21, III grof 25. fijn 18. kroet 5. Ontario H 65 1,17. HI 26 49. stek 19 20. Washington II 87. Stark Earliest, verpakt: I 75-80 1,07, I 70-75 88—1,06. I 65-70 82—98, I 60-65 72—74, H 65-60 91, E 60-65 64—65. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 21 aug.: Holendrecht Terneuzen. Seeelipper van Antwerpen. Victor H. van Oostende. Superiority van Ant werpen. Afram River van zee. proefvaart. 22 aug.: Arch an ax van Londen. Captan Nikos van zee. Fatih van zee. Forel van rede. Vlissingen vertrokken 21 aug.: Afram River naar zee voor proefvaart. Seeelipper naar Monfalcone. Scottish Trader naar New Orle ans. Victor E naar Rotterdam. Holendrecht naar Vitoria. Superiority naar Nakskov. Fio- naar Kolding. 22 aug.: John V naar Lon den. Orione naar Puerto !a Cruz. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 21 aug.: Taurus van Amserdam. Fokke de Jong Van Frederikssund-Gent Leuvehaven van Delfzijl. Agnes van Londen. Overijsel van nen. 22 aug.: Oldambt van Stocka Zwe den. Margriet van Rotterdam. Falco van zee- Gent. Albert Willem van Londen-Gent. Zee vaart van Londen-Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 21 aug.: Maria W naar Rotterdam. Stella Polaris naar Rotterdam. Reest r.aar Londen. Valiant naar Hull van Gent. Ida Jacoba naar Ier land. Musketier naar Londen. Parthenon naar Rotterdam. Falco naar zee van Gent. Jato naar Stockholm. Elisabeth Roorda naar Rotterdam. Jason naar Rotterdam. Prins Frederik Willem naar Hamburg. 22-8: Donau naar Londen. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: M. de NooïJervan Belzen, z. G. OreelMarijs, d. J. Sluis-Kruit, d. C, M. I J. PaalmanMulder, d. D. J van Ginkel- Jager, d. P. van der Linden—Wijkliuisen, z. J. P. van Beest—Blommers. d. M. C, Luwe., ma— Winthorst, z. A. G. Maasdam—Bakker, d. J. A. Szachnowski—Lenaerts, z. M. E. Faasse—Klap, z. N. E. Duys—Gieseke, d. M. A. Kuizenga—Schoonheim, d. Ondertrouwd: G. T. Mannaart 24 j. en L. G. de Munter 21 j. M. J. Roos 24 j. en W. Huis- son 20 j. B. E Jansen 23 en J. A. Moens 19 j. J. Meulmeester 23 j en P. S. Potters 21 j. Z. C. Ie Clercq 23 j. en J. A. Marijs 21 j. A. A. K. ten Bruggencate 25 j. cn A. B. Knoop 24 j. Getrouwd: J. de Nooijer 36 j en E. G. Wa genaar 24 j. W. Kruidenier 25 j. en J. J. Sanderse 22 j. J. B. M. van Aken 24 j. en T. van Casand 26 j. P. Janse 23 j. en J. P. Geelhoed 24 j. J. J. Buijck 22 j. en T. C. W. Janse 19 j. T. J. de Loof* 27 j. en M. J. van Schagen 26 j. W. van Rijswijk 24 j. en L. E. J. Lako 24 j. Overleden: J. M. Verbrugge 74 j„ wedn. M. Nuyten. P. de Buck, 69 j., e. v. J. van de Voorde. A. den Boer 77 j„ wed. v. L. Gillesse. A. E. M. Woltering 63 j. C. Prince 74 j„ wed. v. P. J. Jansen. W Meliefste 71 j„ e. v. P. de Rurjsscher. H. J. G Verwaaijen 72 j., e. v. A. Lems. M. T. C. Moons 74 j., e J. Verrijk. J. de Ridder, 53 j., e.v. Corstanje. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 22 augustus. Fruit: Tomaten A extra 3,05, AI 3.05, All 3.10—3.40. idem B extra 3,35, BI 3.40, Bil 3,30—3.50, idem C extra 2,82, Cl 2,28. Appelen: Stark Earliest 70-75 8486. 65-70 73—93, 65-70 81, 60-65 44—73, 55-60 41—66, HI grof 49—55. Yellow Transp. 65-70 34—68. 60-65 42—62. 55-60 47—51. lil grof 31—36. Per zikappel 70-80 4969, 60-70 4257, 60-65 41 47. m grof 42—49. Druiven 2.62—2.73. Meloenen: Orange ananas 551.24. Netme- loen 45—1,14. Ogenmeloen 50—88. Kasperzik 2146. Pruimen: Ontario G41,03. Czar 80 CL d'Ouillins 61—99. Aardappelen: Eerstelingen, bonken 15.50, gro te 15,—. drielingen 9.—. Bintjes, bonken 15,30, groe 10,10, drielingen 6.20 Groenten: Bloemkool 4 per kist 4268, 6 per kist 2559, 8 per kist 10—39. Komkommers, groen 75 op 10—17, 60-75 JO—15, 50-60 10—14, wit 10—17. Postelein 26—40. Sla 10—23. An dijvie 19—28. Dubbele bonen 3042. Bospeen 10—26. Boskroten 4—9. Wasp een 10—28. Snij bonen 63—93. Savooiekool 10—16. Rode kool 10—17. Prei 19—26. Spinazie 12—16. VEILING KAPELLE 22 augustus. Bramen in doosjes per kg: I 125: 144, II 124; 130, in kratten industrie per kg I 6873. II 53. Frambozen in kratten I 158. H 118—120. Dubbele bonen I 45,20— 47,50, H 42.20—44,00, III 32. Perzikappel I 75-80 46—48, I 70-75 46—51, I 65-70 45-49. •65 43—45. H 75-80 37. II 70-75 35, H 65-70 38, H 60-63 39, HD 37—39. grof 30—31, fijn 25. Early Victoria I 70-80 53, I 60-70 35—38, II 70-80 47. H 60-70 33, grof 27, fijn 13. Yel low Transp. I 75-80 58.—, I 70-75 62. I 65-70 60, I 60-65 43—44, I 55-60 32. H 70-75 56, II 65-70 54, II 60-65 35—36, H 55-60 27—29, HD 19. grof 37. fijn 17. Stark Earliest I 70-73 91, I 65-70 85. I 60-65 65, I 55-60 48, H 70-75 80. H 65-70 69. H 60-65 56—57, H 55-60 44, HD 35. grof 5055, fijn 33. Beauty of Bath H 55-60 36, HD 27, grof 30. fijn 17. NE. Suikerpeer H 55-65 39, HD 31, fijn 16—22. Oomskinderen- peer I 55-60 84. I 50-55 62—64, II 45-50 44,50— 48.60. HD 26—30. grof 38. fijn 13—17, val 12— 20. Verpakt fruit: Stark Earliest I 80-85 101, I 75-80 96—102, I 70-75 100—103, I 63-70 91— 95. Scarlet Pimp. I 70-75 88. I 65-70 82—83. Val- en kroetappelen doordraai. GepL kroet- appelen wit 7, idem rood 5, Pruimen: Czar extra 127—146, I 109—143, H 59—100, grof 81—105, fabriek 2443. Ontario I 107—149, II 64—92, grof 78—121, fabriek 21 —36. R. Cl. d'Ouillins I 73—105. H 50—56, grof 5872, fabriek 21—36. Mons. Hative I 159—176, II 60. grof 82—86, fabriek 36. Utility I 122, II 49—51, grof 94, iabriek 26. Early Laxton I 67, H 43. Occulanen I 27. Pruimen val 6—27, gesch. 12—55. toganbessen per d. I 3861, H 15. Rode bessen per doos I 28— 34, H 14—18; per kg: I 100. H 52-82. Kruis bessen per doos I 28, III O—ll: per kg: I 78, II 39—31. Bramen per doos I 33. Meloenen p. st. I 82135. Kasperziken AAA 45, A 36, A DE ARBEIDSMARKT IN 1961 Uitgaande pendel van 2800 personen De Arbeïdsmarktbeschrijving 1961, waaruit \vy dezer dagen reeds enige landelyke gegevens vermeldden, bevat ook interessante gegevens over de eigen provincie. Hoewel het werkloosheidscij fer in 1961 over het gehele land terug liep, bleef Zeeland, Drente, Friesland en Groningen evenwel aan de top. Deze tier provincies behoren dan ook alle tot de probleemgebieden. Toch was de da ling in die provincies verschillend. Daal de dit cijfer in het geïndustrialiseerde Drente met S.l (nl. van 8.5 tot 5.4 in Friesland, Groningen en Zee land werden dalingen gemeten van Wandelend ringsteken onder het toe ziend oog van een prinsesDe jeugd in Middelburg amuseert zich m deze jeugd-vakantieweek uitstekend. (Foto P.Z.C slechts 1.6, 1.5 en 1.5 De belangryke vorderingen, welke de industrialisatie maakte heeft wel het meest tot deze vermindering bijgedragen. Daarnaast, zo vermeldt het verslag, was met name voor Zeeland de toeneming van de uit gaande pendel van belang. Zo bleek de uitgaande pendel in 1961: 2800 te bedragen, terwijl dit aantal over 1960 2600 bedroeg. Daarentegen was er een inkomende pendel van 1500 man Hierover schrijft het verslag: „Een bij zondere plaats neemt de provincie Zee land in bij het pendelverkeer. Tussen Zeeland en België bestaat een traditio neel pendelverkeer, dat hoofdzakelijk be- trekking heeft op Belgische arbeiders, die werken in de glasindustrie, de che mische industrie, de textielindustrie en de suikerfabrieken in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De uitgaande pendel is van Zee land vooral gericht op de industrie in westelijk Noord-Brabant en het haven gebied van Rotterdam, waarbij door ver schillende arbeiders grote afstanden moeten worden afgelegd. Een voor deze provincie byzondere vorm van pendel is die van mosselvissers naar Harlingen en Den Oever voor de sedert enkele jaren bestaande mosselteelt in de Wad denzee". Pendel Wanneer van de uitgaande pendel (2800) de inkomende pendel (1500) wordt afgetrokken dan is er voor deze provincie een negatief saldo van 1300. Van de pendelaars buiten deze provincie gingen er in 1961 niet minder dan 950 naar Rotterdam, 110 naar Dordrecht, 80 naar de IJmond en 30 naar de Nieuwe Waterweg (Noord) en naar Den Haag 20. Van de acht grote werken welke in ons land in 1961 in uitvoering waren, waren er drie in deze provincie: de Del tawerken (een begin werd gemaakt met de Grevelïngendam), de verbreding vair het kanaal Gent-Terneuzen en het Sloe- plan. Hoewel by de uitvoering van vrije cul tuurtechnische werken in andere provin cies iets meer arbeidskrachten waren te werk gesteld, gaf het landelijk totaal toch een geringe vermindering van de arbeidsbezetting, doordat in Zeeland en kele herverkavelingen, voornamelijk in de voormalige rampgebieden, gereed kwamen. Van de visserij zegt het ver slag, dat de mosselteelt op de Wadden, door Zeeuwse mosselvissers zich nog steeds uitbreidt. Het jaargemiddelde van bij de aanvul lende werkgelegenheid te werk gestelden hedroeg in 1961 in Zeeland: 531, dat is 71 In het kader van de infrastruc tuur waren eind 1961 in Zeeland nog twee werken met subsidie van andere departementen als aanvullend werk in uitvoering. In 1962 zal her resultaat van de arbeids markt, naar verwacht wordt, weinig verschillend zijn van dat in 1961. Zee land schijnt niet deze ontwikkeling pa rallel te lopen. Daar was op 31 juli j.I. althans het werkloosheidcijfer geiyk als op 31 juli 1961. 24, 14. Aardappelen, bonken 13—15, I II14, H 9'/2 11, drielingen 6—7, afwijkend 7—10. Groenten: Kropsla 21. Bloemkool 11—39. Kussa 3—11. Snijbonen 111. Komkommers 11—16. Savooiekool 18. Rode kool 17. Kroten per kg 1316, per bos S\A 12. Pronkbonen 35. Knolselderij 12. Bosselderij 6. Uien 15. To maten AB 70—77, C 55—64, CC 46—56. VEILING V.V.Z.B- GOES 22 augustus. Export- en industrieveiling. Yel low Transp. KL. I 70-75 59, 65-70 49. 60-65 45, 55-60 32—33, KL. II 70-75 49. 65-70 44, 60- 65 36, 95-60 29, IID 21. Perzikrode zomerappel KL. I 75-80 47, 70-75 51—52, 65-70 47—49, 60- 65 46. KL. H 70-75 42, 05-70 39. 60-65 41, HD 39. Stark Earliest KL. I 75-80 98. 70-75 107, 65-70 81, 60-65 64—68, 55-60 52—53, KL. n 73- 80 81, 70-75 85, 65-70 61, 60-65 52, 55-60 45, IID 37. Early Victoria KL. I 70-80 47, 60-70 39—40, KL. n 70-80 47, 60-70 37. Beauty of Bath KL. I 70-75 71. 65-70 65, 60-65 31. 55-60 38, IID 2733. Oomskinderenpeer KL, I 55-60 81. 50-55 64, KL. II 45-50 49—50, HD 34. Div. appelen, kroet 56,50. Dubbele prinsessenbo- nen I 52, U 43,80—47,10, III 35,30. Prelude I 38, H 31. Totale aanvoer hard fruit 2400 kisten. Gewone veiling. Yellow Transp. grof 36—37. fijn 1330. Stark Earliest grof 38—66, fijn 30—36. Beauty of Bath grof 33. fijn 26. Per zikrode zomerappel grof 34—39. fijn 16—22. Early Victoria grof 26—31 Oomskinderen peer grof 4049. fijn 17—29. rijp 44—50. Czar- pruimen I 90—124, II 40 -83, grof 80—103, fabriek 8—45. Ontario I 93—124. H 33—78, grof 60—98, fabriek 1766, gesch. 2045. Washington I 80100, U 43. grof 33—78, fa briek 15—51. Tollenaars 1 14—22, H 2—12, fa briek 6. Mons. Hative H 119. fabriek 36. El- dense Blauwe I 54. H 25 Belle de Louvain II 51. fabriek 63. Zure Morellen H 84—100. Kruisbessen II 4151. Druiven I 250—260. Rode bessen I 81—102. II 8183. Per doos: Rode bessen I 3640. H 18. UI 25. Frambozen n 53. Bramen I 3034, n 7628. Loganbessen H 45—47. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 4045, AH 17—30, BI 21, Bn 17—24. afwijkend 11— 18. Kropsla n 13—26. Kussa I 6—9. H 2. Kom kommers A 1320, B 10tl. Meloenen 70— 146. Per bos: Wortelen I 12—20. H 15—17. Kroten 43. Selderij 3- S Uien 17. Per kg: Tomaten A 59—73. B 62- -72. C 50—58. Uien 17—19. Augurken A 76—97. B 43—73. C 18— 44. E 5—8. Dubbele prinsessenbonen I 4047, H 30—46. Pronkbonen I SO—66. II 33—64. Stoksnijbonen II 81—84. IH 57. Spitskool I 28. Kroten 7—9. Rabarber I 514. Andijvie I 27 32. Postelein 36—39. Waspeen IS—21. Rode kool 18. Groene savooiekool 7—16. Bintjes, bonken 1214. grote 1012. drielingen 6. Vr. aardappelen, bonken 1516. grote 13. drie lingen 8—9. VEILING TERNEUZEN Sla 3,80—13.60. Bloemkool A 51—56, AH 38— 55. B 31. BH 20—35. Clf 11—15. afwijkend 1124. Groene komkommers 1012. Witte komkommers 11. Meloen 611,12. Selderij 2 6. Peen 21. Kroten 1519. Meerlanders I 17. Bintjes, bonken 18. I 13—'7. II 3- Eigenhei mers I 14. Andijvie 7—38. Stoksnijbonen 61 63. Prinsessenbonen I 45. II 3040. Saxa 40. Sabo 3040. Kroten 16. Rode kool 7—27. Sa vooiekool 721. Waspeen 1625. Prei All 5195. Rabarber II 16—19. Tomaten A 60 71, AH 56—66, B 68-68. Bil 60, C 47—53, CH 42—44. CC 29—40. Uien :1—17. Per doos: Rode bessen n 3336. Bramen I 43. II 30—41. Pruimen: Cxar 97—1,23. H 77— 78. Paarse pruimen III 2J. Washington I 1,10, n 69. grof 1,00. Witte druiven 3,20. Blauwe druiven I 2.49. II 1.80, Ontario I 1,08—1.11, TI 94. grof 1.39. III 39. Appelen: Stark Earliest I 7$ 96—1.15, 70 99—1,18, 65 75—1.16, 60 60— 79. 55 47—54. II 75 75—1.00. 65 57—92. 60 49— 70. 55 59—49. IID 24. Ill grof 46—56. IH fijn 1929. Perzikrode zomerappel I 79 50. 70 50. 65 46. 60 44. II 75 41. 70 4 1 65 40. 60 40. IID 12 24. III grof 29—34. Ill fijn 16. Yellow Tr. IID 14. IH grof 27—32. III fijn 11. Oomskin derenpeer I 57 78. 50 65. II 45 45, HD 26—27, III grof 32—46. III fijn 12—13. Kriekperen III grof 45. ni fijn 15—25 VISMIJN COLIJNSP1AAT 1345 kg exportgarnalen ..50—2.85. 173 kg bot. 12 kg schol. 5 kg kabeljauw. 18 kg wij ting. 604 kg tong. 84 kg paling. 73 kg rog. 3 kg visiever. 5 kg herder. 21 kg krab. 61 kg ongesorteerde vis. VEILING SINT-MAARTENSDIJK 22 augustus. Doré 24.1S—24,46, bonken 10.—. Eigenheimers 11,91—16,83, bonken 9,50. drie lingen 7.21. Bintjes I t4.6l—14,71, H 11,51— 14.40. bonken I 19.53—19.70, II 16,57—11,50, drielingen 6,17, voer 3,66. Aanvoer 110 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5