NA AARDSCHOKKEN zware onweersbuien Thant heeft plan voor hereniging van Kongo ROXY KLANKBORD Anti-Kadar-groep in Hongarije opgevoed Frankrijk voorbereid op nieuwe terreurdaden van O.A.S. overal: puur voor uw genoegen! Nederlandse Argonauten op reis Speleoloog verliest begrip van tijd DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TOBACCOS ROXY slgarette en Italia da 20 pezzl tit. 275 Zware onweersbuien hebben gisteren Zuid-Italië geteisterd, dat dinsdag door 14 aardbevingen is getroffen. De Italiaanse politie heeft verklaard te verwachten, dat de onweersbuien de moeilijkheden en chaos nog zullen vergroten. De aardbevingen hebben reeds 14 slacht offers geëist, terwijl meer dan 200 personen verwondingen hebben opge'open. Wateroverlast vergroot chaos In liet gebied ten zuidoosten van Napels, dat het meest te lijden heeft gehad van de aardbevingen, heeft men nu wateroverlast. Dui zenden personen die dinsdagavond uit hun woningen waren gevlucht bij de eerste schokken, konden niet naar huis terugkeren, aange zien tot 90 procent van de huizen onveilig zijn verklaard. Zij hokten samen onder bomen of zoch ten elders beschutting tegen de elemen ten toen de tenten die door het leger en Rode Kruis beschikbaar waren gesteld, tot barstens toe gevuld waren. De temperaturen daalden in het gehele gebied met ongeveer 20 graden Fahren heit. Te Montecalvo bij Ariana Irpina, een 80 kilometer ten zuidoosten van Na pels waren volgens de politie 90 pro cent van de huizen beschadigd. In de Rlaatsen San Arcangelo Trimonte en tolinara bedroeg het aantal bescha digde huizen respectievelijk 90 en 80 procent. Het Rode Kruis heeft om meer hulp en onderdak voor de vluchtelingen verzocht, vooral nu door het zware onweer een nachtelijk verblijf in de open lucht vrijwel onmogelijk is ge worden. Het is vooral het arme, bergachtige ge bied dat zich van Napels naar het zuid oosten tot Barï uitstrekt, dat door de aardbevingen is getroffen. De schitte rende kuststreek bij Amalfi heeft niet van de aardschokken te lijden gehad. Advertentie SEZOND GLANZEND HAAR Aanklacht tegen dierenhandelaar Vieten De dierenbescherming, afdeling Nord- rhoin-Westfalen, heeft bij de „Ober- stantsanwalt" te Düsseldorf aangifte gedaan wegens dierenmishandeling, he ling, documentenvervalsing en rechten- en belastingontduiking, gepleegd door de dierenhandelaar Vieten uit Büttgen by Neuss. Volgens de dierenbescherming, die haar klacht door getuigenverklaringen ge schraagd meent, maakt Vieten zich al sinds jaren schuldig aan het vervoer van honden en katten in onzindelijke en trekken van georganiseerde benden, die de dieren voor hem zouden kopen of stelen. De dieren zou Vieten in Duits land meermalen met gebruikmaking van valse documenten voor een zeer hoge prijs verkocht hebben. Voorts zou Vieten door foutieve opgave der Ingevoerde dieren de belasting heb ben ontdoken en een der getuigen, die voor de dierenbescherming optrad, met een pistool bedreigd hebben, zo zegt de klacht. T elefoongesprek In Ravello, waar zoals bekend Jacqueli ne Kennedy, de echtgenote van de Ame rikaanse president, vakantie houdt, is niets voorgevallen. Volgens een bericllt in de Romeinse pers werd dinsdagavond een lang telefoongesprek tussen de villa, waar de presidentsvrouw verblijf houdt, en Washington gevoerd. In Ariano Irpino, een stad met dertig duizend inwoners in de Apenijnen, zijn een twintigtal mensen gewond. Er wer den daar een twintigtal schokken ge voeld. Vesuvius Gevangenen in Napels, Avellino en Ariano Irpino werden dinsdag avond, toen de schokken zich voor deden, uit hun cellen en naar de binnenplaatsen gebracht. In Napels vreesden velen dat de Vesuvius weer begon te werken. De laatste grote aardbeving hier deed zich 32 jaar geleden voor. MR. BOT NAAR HOLLAND1A Om kwart over drie is de staatssecreta ris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, gistermiddag onverwacht Schiphol over de Pool en Tokio n Biak vertrokken. In Hollandia zal hy de consequenties van het met Indonesië ge sloten akkoord gaan hespreken met gouverneur Platteel, aldus werd van de zijde van zijn ministerie officieel mede- S'deeld. p Schiphol gaf mr. Bot de pers echter geen gelegenheid hierover nog wat meer van hem te weten te komen. Hij wei gerde een onderhoud. Met het zelfde toestel vertrok ook een der drie leden van de Nieuw-Guinearaad. die nog in Nederland waren: de heer N. Tang- gahma. Het was voor hem vermoedelijk een definitief vaarwel van ons land. Hg had daarop geen ander commentaar, dan een even brede als vriendelijke glimlach. Taxichauffeur herkent verdachte Een Amsterdamse taxichauffeur heeft de 24-jarige expeditieknecht L. C. B„ die ervan wordt verdacht de 55-jarige kantoorbediende J. K. Termohlen te hebben vermoord, in de nacht van za terdag op zondag in de Jan Evertsen- straat gezien. In deze omgeving en om streeks dit tijdstip moet volgens de ge- rechtoljjk-geneeskundige dr. J. Zeklen- rust de heer Termohlen om het leven zijn gebracht. Zyn lijk werd pas een dag later gevon den, De verdachte blijft evenwei ont kennen iets met de moord te maken te hebben. De taxichauffeur meldde zich bij de politie. Hy had B. in de nacht van zaterdag op zondag in de Jan Evertsen- straat zien rondscharrelen toen hij in zijn auto passeerde. I.C.C.C. over communisme in Wereldraad van Kerken Het vijfde plenaire congres van de In ternationale raad van christelijke ker ken (I.C.C.C.) lo Amsterdam heeft op zijn slotdag een resolutie aangenomen over communistische kerken in de We reldraad van Kerken, waarin onder meer wordt opgemerkt dat het aantal kerken van Rusland en zyn satellieten binnen de alles omvattende Wereldraad 21 is. „Agenten van de communistische wereld doen hun Invloed gelden in elk deel van het werk van de Raad". Volgens de I.C.C.C. kan worden aangenomen dat overeenkomstig de communistische „time tabic" de tyd is gekomen waarop het programma van wereldcommunis me het beste bevorderd kan worden door het inbrengen van speciaal getrainde kerkelijke mensen, die z.g. de massa in de politiestaten vertegenwoordigen, in een „religieuze Verenigde Naties" met als hoofdkwartier Genève. \w «mEi ft DUIZENDEN DAKLOOS IN ITALIË Locomotief in beslag genomen Een jonge Franse speleoloog. Mi chel Siffre, die half juli zijn „in trek" natn in een diepe spelonk in het bergmassief van de Mar- guerais, in de Alpen, blijkt reeds 12 dagen fout te zijn met zijn taxering van de tijd. Siffre ging op 15 juli de spelonk binnen. H(j wilde twee maanden in het hol verblijven om na te gaan wat het effect van dit soort eenzaamheid was op de mens. Hij nam geen horloge mee, maar wel een bandopnameap paraat en diverse andere toestellen, alsmede een grote hoeveelheid voed sel. Hij hcel't een telefoonverbinding met een basiskamp in de zonnige natuur. Maar dit basiskamp treedt nimmer ln contact met hem (uitgezonderd In geval van nood). Siffre brengt wel rapport uit aan het kamp, Hij hoeft in die rapporten laten blijken van mening te zijn, dat hij 23 dagen onder de grond heeft vertoefd. In werkelijkheid is dat 35. Siffres onder zoek wordt uitgevoerd met steun van de Franse regering en een aantal we tenschappelijke instituten. HIJ STAAT ER GEKLEURD OP. Art sen in de Noordengelse stad Hudders- rield stellen alles in het werk om een man met oen blauw gelaat, rode oren en gele handen zijn normale blanke huidskleur terug te geven. John O'Too- 5 \e,op cen chemische fabriek werkt, v uii dal hy eerst niet begreep waar om hij op straat aangegaapt werd toen hu van zgn werk naar huis ging. Ik viel ,y,na l°en ik in een spiegel keek, aldus O Toole. wiens werkzaamheden bestaan in het scheppen van chemica- L'fV? eun \erhitte ketel. Hij draagt hierbij beschermende kleding en een masker. Een woordvoerder van de fa briek. waar O'Toole werkt zei: „het i UV!L vero°rzaakt zijn door che micaliën die op een of andere manier zijn bloedsomloop hebben beïnvloed en zgn gele handen zgn vermoedelijk het gevolg van stoffen die O'Toole heeft aangeraakt, hoe hy echter aan die rode oren komt is ons een raadsel Over de Griekse wateren vaart, een klei ne boot, de „Dolfijn" met de Nederland se driekleur trots in tophet is het scheepje, waarmee een groep Hilver- sumse padvinders, de „Argonauten" de tocht van Thcscus namaken. Zij zijn uit de haven van Ilerakleion vertrokken om zo zelf in de voetsjtoren te treden van de Griekse mythologische held, die Mi- notaurus in zijn labyrint versloeg. De locomotief waarmee een N.S.-mnchi- nist vorige week maandagavond in de buurt van Weert door een aantal onvei lige seinen Is gereden is door de Neder landse Spoorwegen ter beschikking ge steld van de offieier van justitie te Roermond- Zoals bekend stelt de officier een onder zoek in naar het gebeurde met de trein. 0 Het conlitleknblnot in l.aos heelt het aan knopen van diplomatieke betrekkingen mot Noord-Koren, MongolF'. Hongarije. Bulgarije en Indonesië „in principe aanvaard. Het Wereldgebeuren „DE TIJD IS GEKOMEN K.N.L.C. bezorgd over inkomens in de landbouw Van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité ontving het A.N.P. de vol- Comïté maakt zich ernstige zorgen over de recente' ontwikkeling van de inko mens in de landbouw terwijl de noodza kelijke modernisering van de bedrijven veel financiële middelen vergt, was en is in het algemeen het prysverloop van de vele niet gegarandeerde produkten ongunstig", „In het bgzonder als gevolg van de slechte markt voor pluimveehouderij- produkten gaat op vele gemengde be drijven een noodtoestand optreden. De toeneming van de leverancierskrediet e.d. is een duidelijk symptoom van de onbevredigende inkomenssituatie. Het in werking treden van de E.E.G.- marktordening heeft voor de Neder landse agrarische verdelingsproduktie nog niet de zo noodzakelijke verruiming van afzetmogelijkheden gegeven. Nog steeds bedreigt onjuiste toepassing van de „spelregels", waartegen reeds gepro testeerd werd, de Nederlandse export positie". „Het K.N.L.C. is verontrust over de groeiende achterstand van de landbouw in economisch en maatschappelgk op zicht, juist nu een concurrerende positie op de wordende Euromarkt moet wor den behouden. Het verwacht, dat de Ne derlandse overheid bereid is en dat voorzover nodig van de E.E.G.-autori- teiten toestemming wordt verkregen om de geëigende maatregelen te ne men". Thant stelde reeds op 31 juli voor om economische druk op Katanga te oefe nen. Naar aanleiding daarvan zgn de V.S. toen in overleg met Engeland en België aan het werk gegaan om een „werkagenda" op te stellen. Deze agenda lokte zowel van Britse als van Belgische zijde protest uit. Thant zei, dat een aantal regeringen hem in meerdere of mindere mate steun had toegezegd, als er sancties tegen Ka- tanga zouden worden genomen. Hij zei te hopen, dat de sancties niet nodig zouden zijn „ook al zouden zij gerecht vaardigd zijn". Thant merkte op, dat tydens overleg dat in de afgelopen dagen werd gevoerd gebleken was „dat de tijd is gekomen om resoluut te werken aan een oplos sing van het probleem van de afschei ding van Katanga". Zeer korte tijd Volgens Thant dienen de Katangaan- se autoriteiten de voorstellen in over weging te nemen en in een zeer kor te tijd met een bevestigend antwoord te komen zodat concrete maatrege len kunnen worden genomen ter uit- Dering. VJN.-vertegenwoordiger Gardiner zal een termijn vaststellen waarbinnen de voorsteilen aanvaard moeten zijn. Als deze termijn wordt overschreden, zal Thant alle landen van de Verenigde Naties verzoeken passende maatregelen te nemen met. het doel „te verzekeren dat hun betrekkingen met Kongo in overeenstemming zgn met de wetgeving van de Kongo* ese regering". 0 De nieuwe Sowjet-Russische ambassadeur in Havanna, Alexandre Alexeiov, is in de Cubaanse hoofdstad aangekomen Hij volgt ambassadeur Koedriatsov op, die enkele maanden geleden naar de Sowjet-Unle terug keerde. „Federation-No" Voor de calypso-zangers van Trinidad en Tobago is een drukke tijd aan gebroken. Het is gewoonte op deze Westindische eilanden, dat alle gebeur tenissen die in de belangstelling staan, zowel de grote als de kleine, vrolijke evenzeer als droevige, in het openbaar worden bezongen. De calypso's van Tri nidad zgn mede daardoor over de hele wereld beroemd geworden. Waren het aanvankelijk vooral de kleine schandaal tjes, die de volksdichters stof en inspi ratie gaven voor hun humoristische en vaak satirische liedjes, de laatste jaren is ook de politiek een bron, waaruit ruim wordt geput. Toen Engelands mi nister Maudling de afgelopen winter de eilanden bezocht voor besprekingen over de toekomst van de uiteengevallen Westindische Federatie werd hij in Tri- nidads hoofdstad Port of Spain met zo'n politieke calypso verwelkomd. „Federa- tion-No" luidde de titel van het liedje en het werd door vriendelijk grgnzende negers gezongen. Op een mild-muzikale manier werd de Britse regering aan het verstand ge bracht, dat de negerbevolking van Tri nidad niet veel heil meer zag in een Westindische federatie zonder Jamaica, dat toen juist het voorbeeld had gegeven door Londen om onafhankeiykheid te vragen. En de calypsozangers kregen hun zin. Op 31 augustus aanstaande zal Trinidad de eigen vlag hgsen en zullen nieuwe calypso's worden gewgd aan de pasver- kregen bnafhankelgkheid- Vóór Jamaica had besloten zich uit de federatie terug te trekken, was er geen vuiltje aan de blauwe lucht boven de Caraïbische Zee. Zowel de Nationale Volks Beweging van premier dr. Eric Williams, de grootste partij op Trinidad met aanhangers vooral onder de neger bevolking, als de Democratische Arbei ders Partij van dr. Rudranath Capildeo, die in de oppositie is, stonden de vor ming van een krachtige onafhankelgke federatie voor. De zetel van de nieuwe federatie zou in Port of Spain komen en Trinidad zag zich als het rijkste eiland in het gebied reeds een dominerende rol toebedeeld. Jamaica strooide echter roet in het eten en trad uit de federatie. Het gevaar dreigde toen dat Trinidad alléén de zorg zou krijgen voor de overgebleven acht arme eilandjes van het voormalige Brits-Westindische rijk en daar paste dr. Williams voor. Hij wijzigde zgn po litiek drastisch. Van een voorvechter ran de federatie werd hij een strijder voor algehele onafhankelgkheid van Trinidad, uiteraard binnen het Britse gemenebest en met eventueel de moge lijkheid, dat de minder goedbedeelde partners uit de oude federatie zich later op de een of andere manier bij Trinidad zouden kunnen aansluiten. Het was een ommezwaai, die nogal wat rumoer deed ontstaan onder de eiland bewoners. Een reeks nieuwe calypso's was er het gevolg van. Federation-No" hoorde minister Maudling zich toezingen en dr. "Williams zongen hard genoeg om de minderheid van dr. Capildeo te over stemmen. Dr. Capildeo is de leider van een bevolkingsgroep van Indiase af komst. Zoals in verscheidene andere Zuidamerikaanse landen het geval is, lopen de politieke scheidslgnen in Trini dad vrijwel gelijk met die tussen de ras- sengemeenschappen. De Indiase groep is in de minderheid (36 tegen 43 pro cent) en vreest door de creolen te wor den onderdrukt. Zij is van mening dat er in het ambte lijk apparaat discriminatie wordt toege past. Deze tegenstellingen vertroebelen wel enigszins de sfeer op het tropen- eiland en niet iedereen is dan ook opti mistisch over de politieke toekomst van het gebied. Men heeft dr. Williams zelfs al vergeleken met president Nkroemah van Ghana. De vergelijking is afkom stig uit zakenkringen. De zakenlieden van Indiase origine vrezen een totalitair gezag, waarbg vooral zij het zouden moeten ontgelden. Voor één ding hoeft men echter niet bang te- zijn. Williams zal geen tweede Castro worden. Hij is een overtuigd anti-communist. Zijn rei zen om financiële hulp voor de nieuwe staat hadden tot nu toe uitsluitend het westen als doel. West-Duitsland was een van de eerste landen die werden bezocht. Hulp is ook gezocht en gevonden in c Verenigde Staten en ook Canada zal Trinidad niet in de steek laten. Evenals op Jamaica heeft Canada op Trinidad en trouwens ook op de andere Westindische eilanden, grote be langen. Er zijn zelfs reeds suggesties gedaan om van de overige acht eiland jes een Canadese provincie te maken. Wanneer men de wereldkaart bekgkt lijkt dat een wat vreemd voorstel, maar voor de noodleidende staatjes zou het economisch nog niet zo'n gekke oplos sing zijn. Ook is het idee geopperd om de Verenigde Naties voorlopig met het financiële beleid te belasten. Uit al deze overwegingen valt te concluderen, dat Engeland door de onafhankelgkheid van Jamaica en Trinidad in een moeilgke positie is gekomen met betrekking tot de overgebleven gebieden. Enerzgds wil Londen zgn overzeese bezittingen zo spoedig mogelijk kwijt, anderzijds kan Engeland zgn verplichtingen niet van zich afschuiven. Voorlopig wordt met voortvarendheid gewerkt aan de economische ontwikke ling van het gehele gebied. Er worden nieuwe industrieën gesticht, hotels wor den gebouwd en men zoekt samenwer king met de andere landen in het Ca raïbische gebied, o.a. met de Nederland se Antillen. Maar lang zal het waar schijnlijk nog duren vöor ook op deze eilanden eenzelfde welvaartspeil is be reikt als op Trinidad. waar de grootste olieraffinaderij die het Gemenebest kent aan talrijke arbeiders werk verschaft. 'En waar verder in de landbouw en de industrie meer wordt verdiend dan op welk ander eiland uit de voormalige federatie ook. MINISTER MAUDLING ....Calypso welkom.... DERTIENJARIG MEISJE DOOR TREIN GEDOOD Op een niet beveiligde overweg in Hee- ze is gistermiddag omstreeks kwart over vijf een bromfiets gegrepen door een trein. De 13-jarlge Joke Kox uit Voerendaal werd hierbij gedood. Zij zat achter op de bromfiets. De bestuurder van de brommer, de 36- jarige F. van Rozendaal uit Heeze werd licht gewond. De overweg is gelegen in het baanvak Eindhoven-Roermond. BLUE DIAMONDS Naar Nieuw-Guinea dag het zangduo de Blue Diamonds van Schiphol naar Biak vertrokken. De vier anderen zijn de conferencier Willy Vervoort, diéns vrouw, de ca- barettière Tonny Boucher, dè accor deonspeler Harry Mooten en de zan geres Anita Berry. Zij allen worden uitgezonden door de commissie wel zijnszorg van de Nederlandse strijd krachten. De tournee zal precies een maand duren. Het feit. dat Blue Diamonds op het ogenblik in militaii-e dienst zgn (zy volgen in Ede een opleiding tot ser geant-radio-telegrafist) bracht on verwacht, nog een kleine verwikke ling in de reis. Het gezelschap zou deze maken in een K.L.M.-toestel, dat om 13 uur naar Biak zou ver trekken, maar het was de K.L.M. die zich herinnerde dat soldaten niet via de zuidelgke Aziatische route mogen reizen, doch alleen via de Pool en Tokio. Het toestel van 13 uur volgt echter de zuidelijke route. Wel hadden de le- ger-autoriteiten de twee zangers op dracht gegeven in burger te reizen (zoals alle soldaten die naar Nieuw- Guinea gingen), maar men nam ten slotte het zekere voor het onzekere en wachtte het vertrek af van het twee uur later via de Pool naar Biak vliegende tweede lijntoestel van de K.LÜM. Opnieuw arrestaties Leider probeerde Chinese steun te krijgen Verscheidene vooraanstaande Hon gaarse functionarissen zijn ont slagen en velen van hen gearres teerd wegens het smeden van een „komplot" tegen de Hongaar Ja nos Kadar, premier en leider van de communistische partij. Dit werd gisteren van betrouwbare di plomatieke zijde in Wenen vernomen. Bg het komplot zouden dertig tot vyftig ambtenaren, onder wie vele hoge func tionarissen van het ministerie van bin nenlandse zaken en defensie, zijn betrok ken. De voornaamste leider in de sagien- rering zou An tal Bartos, een onder minister van binnenlandse zaken zijn. Verder werd als lid van de „antï-Kadar"- ep genoemd de voormalige minister' landbouw, Imre Doegei, die eerder dit jaar uit het centrale comité van de partij werd gestoten en daarna zgn parlementszetel moest opgeven. Steun Volgens diplomatieke kringen had Doe gei getracht voor zijn tegen Kadar ge richte beweging communïstisch-Chinese steun te verkrijgen. In een aan de Chi nese ambassade in Boedapest gericht memorandum zou Doegei ue Hongaarse premier van „revisionisme" en „titoïs- me" hebben beschuldigd. Jongstleden zondag werd officieel be kendgemaakt dat Rakosi en 22 andere functionarissen uit de communistische party waren gestoten. Voorts werd nog gemeld, dat Lajos Toth, chef van de generale staf, Ka- roly Dapsi, een onderminister van de fensie ên verscheidene generaals en hoofden van departementen bg de samenzwering betrokken zouden zgn. Ook werd de naam genoemd van de vroegere minister van buitenlandse za ken, Karoly Kiss, die met de groep zou hebben gesympathiseerd. Kiss werd be gin van deze maand uit het politieke bureau van de Hongaarse communisti sche party verwijderd. Sancties als Katanga niet meedoet Thant, de secretaris-generaal van de V.N. heeft in New York geze; dat er een programma van acht punten is opgesteld voor de een wording van Kongo. Hij zei voorts, dat sancties worden genomen te gen de koper- en kobalthandel van Katanga als deze afgescheiden staat niet meedoet met het plan. Bosbranden wellicht met opzet gesticht Het Franse kabinet is gisteren on der leiding van president de Gaulle bijeengekomen om maatregelen te bespreken in verband met een op leving van misdaden die naar men vreest de voorhoede zijn van een nieuw O A.S.-offensief in Frank- rijk. Dc minister van justitie, Jean Foyer, heeft dinsdag een aantal decreten opge steld, betreffende het bezit van illegale wapens, snelle berechting van gewapen de bandieten en andere maatregelen, die een einde moeten maken aan de toe nemende overvallen en berovingen. Vooral in het zuiden van Frankrijk zijn deze de laatste tyd aanzienlijk in om vang toegenomen. Foyer heeft verklaard dat 80 procent van deze misdaden door vluchtelingen uit Algerije waren ge pleegd. Hij zei, dat de regering „zeer zware" straffen zou eisen in dergelijke gevallen. Volgens functionarissen bestaat er ook reden om aan te nemen dat vele van de bosbranden aan de Rïvièra te wyten zijn aan opzet. De regering acht de huidige golf van misdaad het werk van O.A.S.-leden die in juni en juli tezamen met de overige Europese Algerijnen Frank rijk zijn binnengekomen. In Franse regeringskringen raakt men er hoe langer hoe meer van overtuigd, dat de O.A.S., omgevormd tot de zoge naamde nationale raad van het verzet (N.C.R.) onder leiding van oud-premier Bidault, een nieuw offensief voorbereidt, dat de uiteindelijke omverwerping van het regime de Gaulle ten doel heeft. Behalve bij Bidault zou de leiding berusten bij ex-kolonel Argoud en Jacques Soustelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3