PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRUK DIPLOMATIEK OVERLEG NA RELLETJES IN BERLIJN Dean Rusk bespreekt situatie met Dobrinin Protest bij V.N. over duikboten Paniek door aardschok in Napels Generaal Rikye in Hollandia aangekomen SCH0UWSE RAADHUIZEN NOG OP PAPIER C.B.S. „bekeek" onze kijkgewoonten Westduitse politie I Amerikaanse ambulance verhoogt de paraatheid bij doorlaatpost Charlie Churchill (met sigaar!) verlaat ziekenhuis Vandaag... AUSTRALIË ZAL BEZITTINGEN TOT HET UITERSTE VERDEDIGEN „Westen wilde Nederland niet militair steunen" Koekslaan op schapenmarkt in Ede Over de schreef MILITAIRE COMMISSIE NOG DEZE WEEK AAN HET WERK Vergunningen nieuwbouw, uitbreiding en restauratie laten op zich wachten TWINTIG DODEN BIJ VLIEGRAMP 205e jaargang - no. 197 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Leertouwer en G Directie: F van de.Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: Vlissingen Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643); Middelburg Markt 51. tel. 3841 (b.e.g Zierlkzoe' red tel. 2425 adm. lel 2094 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.— Ingez. med. 8 x tarief, Klei: de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; Ir. per post ƒ8,25 per kw. Losse 3d. 1078/3169, adv.'2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25) „Brieven bur. i dit blad" 25 ct meer. Giro 3 15 cent. Bureaus: Terneuzen: tel. 2116; 100 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 22 aug. 1962 Pagina 3 Na de jongste relletjes bij de Berlijnse muur is druk diplomatiek overleg begonnen. Nadat de Amerikaanse, Franse en Britse ambas sadeurs in West-Berlijn gistermorgen bijeenkwamen om de gespan nen toestand te bespreken, riep de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk later op de dag de Russische ambassadeur in Washington, Dobrinin, bij zich voor een gesprek over dezelfde kwes tie. De voorzitter van de parlementaire C.D.U.-fractie, Rasner, ver klaarde gisteren in Bonn, dat bondskanselier Adenauer voornemens is afzonderlijke brieven te schrijven aan president Kennedy, presi dent de Gaulle en premier Macmillan. Voorts zou de Westduitse rege ring van plan zijn een witboek te publiceren over alle gebeurtenissen sinds de oprichting van de Berlijnse muur op 13 augustus vorig jaar. Rus onderhoud geweigerd Generaal Watson, de Amerikaanse commandant in Berlijn, heeft tweemaal geweigerd de Russische plaatsvervangende commandant, overste Tarasov, op zijn hoofd kwartier te ontvangen. Zondagavond en maandagavond meldde de overste zich op het Amerikaanse hoofdkwartier, kennelijk met de bedoe ling te protesteren tegen het bekogelen met stenen van Sowjet-autobussen. Ta rasov werd niet ontvangen, onder ver wijzing naar de uitnodiging van gene raal Watson aan de fungerende Russi sche commandant, overste Siganov, om de situatie in Eerlijn met de drie wes telijke commandanten te. komen bespre ken. Maandag zond overste Siganov deze uitnodiging terug, onder mededeling, dat hq de inhoud daarvan niet wenste te bespreken. De Russische ambassadeur in de V.S., Dobrinin, en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, 5 ...is het 100 jaar geleden, dat de J beroemde Franse componist Clau- 5 dc-Achille Debussy te St-Ger- main-en-Laye werd geboren. Dean Ruslc, hebben gisteren in een onderhoud van een kwartier „de huidige situatie in West-Beriyn" be sproken. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buiteulandse zaken is vernomen, dat Rusk gisteren de Rus sische regering dringend verzocht heeft maatregelen te nemen om her haling te voorkomen van incidenten zoals dat van vrijdag in Berlijn, toen een jonge vluchteling uit Oost-Duits- land bij de muur werd doodgescho ten. De officiële woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft ook nog gezegd, dat Rusk tq- dens zijn onderhoud met Dobrinin het westelijke voorstel heeft herhaald aan gaande een bijeenkomst van de vier mi litaire commandanten in Berlijn met het doel de spanning in de stad te vermin deren. Verhoogde paraatheid De paraatheid van de Westberlijnse politie is verhoogd. By de doorlaat post „Charlie" aar. de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn zal een ambulance van de westelijke geal lieerden worden gestationeerd om medische hulp te verlenen aan vluch telingen uit Oost-Duitsland, die bq de muur worden neergeschoten. Blqkens een gemeensehappeiyke ver klaring zyn de drie commandanten en burgemeester Brandt van West-Berlijn het er over eens, dat geweldpleging te gen Russische voertuigen „de commu nisten in de kaart speelt en bijgevolg niet moet voorkomen". Met alle begrip voor de verontwaardiging en de woede van de Westberlqners over het optreden van de Oostduitse volkspolitie, konden de stadscommandanten en de burge meester echter niet toestaan, dat er on- ordeiyk wordt opgetreden tegen de Westberlijnse politie en tegen geallieerde militairen. In dit verband werd opgemerkt, dat het de bedoeling van de Rus sen en de Oostduitse communisten is, wantrouwen tussen de verbon denen en de Berlijners te zaaien. Verklaring in parlement In een verklaring over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea, afgelegd in het Australische huis van afge vaardigden, heeft de minister van buitenlandse zaken, sir Garfield Barwick, gezegd dat Australië zijn bezittingen tot het uiterste zal ver dedigen. Hij zei onder meer: „Wij Een van ile hoogtepunten van de jaar lijkse schapenmarkt in Ede, welke dins- dan weer onder grote belangstelling is gehouden, is het koekslaan, een traditio nele sport waarbij de deelnemers moe ten trachten een koek, welke op een stevige driepoot is gelegd, met een slag van een stevige knuppel doormidden te slaan. zullen onze vitale belangen op krachtige doch vreedzame wijze blijven bevorderen en wij zullen ten volle de integriteit van ons land en zijn gebiedsdelen handha ven. Voor deze laatste taak hebben wij bondgenoten die plechtige be loften hebben afgelegd". Sir Garfield zei verder er zeker van te zijn dat Indonesië zich hiervan reken schap geeft en dat het ook beseft dat Australië bereid is alle problemen ir een geest van voortdurende samenwer king te benaderen. Voor wat Nieuw- Guinea betreft geldt dit zowel voor periode van bestuur door de V.N., gaat aanbreken, als voor het daarop volgende tqdvak van bestuur door In donesië. Geert verwijten Als gevolg van liet Nederlands-Indo nesische akkoord krijgt Australië voor de eerste maal een gemeen schappelijke landgrens met een Azia tisch volk. Alhoewel het mogelijk is dat tal van nieuwe regelingen moe ten worden getroffen, meende sir Garfield dat het verkeerd zou zijn dit, nauwer contact met Indonesië te beginnen in enige stemming van be paalde voorgevoelens of van verwijt. pen Australië, het uitbreken had verhin derd van vqandelijkheden waarvan nie mand in het gebied, ook niet de Papoea bevolking, baat zou hebben gehad. Sir Garfield Barwick hield staande, on der groot rumoer in het huis, dat de Australische diplomatie doeltreffend was geweest doordat zij invloed had uit geoefend op Indonesiërs en Nederlan- om een oorlog te vermijden. Voorwaarde In zqn verklaring legde de minister er voortdurend de nadruk op dat Australië het akkoord toejuichte op voorwaarde dat de belangen van de Papoea's ge waarborgd zouden worden. Hq zeide dat geen westerse mogendhe den bereid waren geweest geweld te ge bruiken om te helpen de Nederlandse souvereiniteit te handhaven. Onmiddellijk na aankomstin Nieuw-Guinea van brigadegene raal Rikhye, militair adviseur van waarnemend secretaris-generaal Thant, heeft de commandant van de Nederlandse strijdkrachten ge protesteerd tegen de „ernstige schending van de wapenstilstands- overeenkonjst" door twee Indone sische onderzeeboten van het Rus sische type W-klasse. Blijkens een communiqué van de com mandant strijdkrachten, de schout-bij nacht Reeser, is de betrokken onderzee boot na door de Nederlandse marine er de Neptunes te zijn verlicht onmiddel lijk ondergedoken en heeft zich naar uit radarwaarnemingen viel op te maken in een noordwestelijke koers verwyderd. Brigadegeneraal Rikhye heeft de waar nemend secretaris-geneEaal telegrafisch van de Nederlandse klacht op de hoogte gebracht. Sir Winston Churchill, die in het ziekenhuis moest worden opgeno men nadat hij bij een val in zijn hotelkamer in Nice een dijbeen had gebroken, heeft dinsdag her steld en welgemoed het Middlesex ziekenhuis in Londen verlaten. Foto: Terwijl hij een van Zijn be roemde grote sigaren rookt, loordt hij in een draagstoel naar de auto gedragen, welke hem naar huis zal vervoeren. Twee krachtige aardbevingen, heb ben gisteravond het zuiden van Italië geteisterd en dood en vernie ling gezaaid In Napels meldde de politie vijf doden en twintig gewonden. De telefoons op politiebureaus, zie kenhuizen en brandweerkazernes stonden roodgloeiend. De aardbevingen, een om 19.12 en de tweede om 20.21 uur (onze tqd) werden in geheel Zuid-Italië, van Napels in het westen tot Bari in het oosten, gevoeld. Bij de eerste beving renden de Napoli- tanen hun huizen uit. Hier en daar brak paniek uit. Vele personen zouden de stad zqn ontvlucht. In andere gebieden zouden gebouwen zijn ingestort. De ernstigste paniek kwam in Napels voor. Een vrouw werd door een vallende steen dodelijk getroffen. Twee andere personen stierven aan een hartaanval. Zelfs ziekenhuispatiënten waren de straat op gevlucht. Later op de avond trokken vele Napoli- tanen de stad uit om op het open veld de nacht door te brengen, bevreesd voor een nieuwe aardschok. De elektrische stroom in Napels en an dere plaatsen was zwak. Alle brandweerlieden en politiemannen in de stad werden opgeroepen om de mensen gerust te stellen en indien no dig, hulp te bieden. Verwacht prinses Margaret tweede baby Het Britse blad „Daily Mirror" meldt, dat prinses Margaret, de zuster van ko ningin Elizabeth, haar tweede baby ver wacht. Een woordvoerder van het pa leis Buckingham te Londen heeft echter jezegd het bericht niet te kunnen beves tigen of tegenspreken. Volgens de „Daily Mirror" zal waar- schqnlijk binnenkort een officiële be kendmaking worden uitgegeven. Begroet door demonstranten Mag een buitenlander in het openbaar zijn mening kenbaar maken over interne kwesties van het land, waar hq als gast vertoeft? Deze vraag is weer eens actueel geworden door net optre den zondag jongstleden van de strijdbare emeritus-professor Geyl uit Utrecht tydens de Ijzerbedevaart in het Belgische Diksmuiden. Bij voorbaat reeds had deze Nederlandse historicus zich de kritiek op de hals gehaald van de Vlaamse socialisten, die niet konden begrijpen dat een geestverwant uit Noord-Nederland naar deze bedevaart was getrokken om daar te spreken. Vlaamse socialisten moeten namelijk niet veel van de Ijzerbedevaart heb ben, omdat zq die als een extreem-ka tholieke actie beschouwen, een actie welke in het verleden naar hun mening menigmaal fascistische tendenzen zou hebben vertoond. Bovendien achten zij de politieke doelstellingen van de de monstratie niet aangepast aan de huidi ge ontwikkelingen m België. Maar een onafhankelijk man als Geyl trok zich weinig van deze kritiek aan en spoedde zich onvervaard naar het spreekge stoelte. Over de achtergronden van de Ijzerbedevaart willen wij het hier niet hebben meningsverschillen daarover juist dat een Nederlander z in het openbaar uitspreekt over typi sche binnenlandse aangelegenheden? Dat laatste heeft professor Geyl zon dag heel nadrukkelijk gedaan. Hij stelde de federatieve staatsvorm voor België aan de orde en uitte zich boven dien over de in dit land zo delicate zaak van de politieke amnestie: volledige amnestie voor zuiver politieke vergrij pen had naar zqn mening al lang moe ten worden toegestaan. Welnu, wy ge loven dat de hooggeleerde spreker daar mee over de schreef is gegaan. En in dit geval is de schreef de nog altijd zeer reële grens tussen België en Nederland! Uiteraard mag een Noord-Nederlander zich over Belgische problemen een me ning vormen, vanzelfsprekend ook aan deze mening uiting geven (door bijvoor beeld publikaties or le De Indiase brigade-generaal Indar Jiy Rikhye, die als militair advi seur van de seeretaris-generaal van de V.N., Thant, op Nieuw- Guinea besprekingen zal voeren over de uitvoering van het „staakt het vuren", is gisterochtend op het vliegveld Sentani bij Hollandia aangekomen. Tot zijn gevolg be hoorde onder meer de kapitein luitenant van de Zweedse marine Olof Melin, die de leiding op zich zal nemen van het team waarne mers van de V.N. dat nog deze week te Hollandia wordt verwacht. Zowel hq als de leden van zqn staf wa ren bq aankomst in burger gelcleed. En kele tientallen Papoea's hadden op het vliegveld een kleine demonstratie op touw gezet als protest tegen hun komst. Generaal Rikhye zei dat alles in het werk zal worden gesteld om het team van 25 V.N.-waarnemers nog voor het einde van deze week naar Nieuw-Guinea te laten komen. De V.N. zullen proberen eigen vlieg tuigen te sturen en volgens generaal Rikhye zullen daar stellig helikopters bq zqn, zodat de waarnemers in staat zullen zijn de infiltranten zelf in te lichten over de nieuwe situatie. Wanneer de Indonesische vliegtuigen met waarnemers van de V.N. aan boord boven Nieuw-Guinea zullen verschijnen om daar pamfletten uit te werpen voor de infiltranten kon de genei-aal nog niet zeggen. Het wachten is op de pamflet- JONGETJE VERDRONKEN In het Verbindingskanaal te Steenwqk is het zevenjarig zoontje van de familie Erkelens aan de Eesveenseweg, die met zqn vriendjes in een bootje speelde, te water geraakt en verdronken. President Kennedy heett het Amerikaanse congres gevraagd 2500 dollar beschikbaar te stellen voor een speciale gouden medaille voor de komiek Bob Hope De president zei, dat dit was uit erkentelijkheid voor diensten den lande en de wereldvrede bewezen, Bop Hope heeft overal ter wereld Amerikaanse militairen met zijn optreden vermaakt. ten, die in New York door de V.N. den gedrukt. Desgevraagd zei generaal Rikhye in New York nauwkeurig overleg gepleegd te hebben met Indonesische en Neder landse militaire vertegenwoordigers. Een van de plannen, die daaruit zijn voortgekomen is naar hij zei de instel ling van een uit de drie partqen be staande militaire commissie in Hollan dia. De generaal zei te hopen, dat deze commissie, die zou moeten bestaan uit drie Indonesiërs, drie Neder landse en enige VJST.-offieieren, eveneens nog deze week in Hollan dia aan het werk zou kunnen gaan. De Indonesische officieren, die van deze commissie deel uit zullen ma ken, zullen de eerste Indonesiërs zijn, die sinds lange tijd het grond gebied van Nieuw-Guinea op le le wijze betreden. Ze heet Tania Verstak, ze is 21 jaar, komt uit Australië (Sydney) en ze is Long Beach uitgeroepen tot de mooiste van 52 deelneemsters aan de internatio nale schoonheidswedstrijd. Na anderhalf jaar herindeling in praktijk DE „PIONIERS" in de raden van de vier nieuwe genieenten op Schmiwen- Duivoland zitten aan het eind van de eerste periode, na anderhalf jaar harin deling in de pralttqk, nog steeds op de stoelen van hun voorgangers in de ou de bestuurlijke constellatie op het eiland. Kordaat besloten zij in luin eerste vergadering- op 2 januari 1962 liet centrum aan te wijzen, de plaats waar het gemeentebestuur in de toekomst zou zetelen. In Westersehouwen werd dat Haamstede, de raad van Brouwershaven verhief de stadskern tot zetel, voor Middenscliouwen was liet Scharendqke en Duiveland hield het voorlopig op Oosterland om later Niemverkerk tot bestuurscentrum te bepa len. Maar toen deze beslissingen eenmaal waren gevallen kwamen de proble men eigenjjk pas. Nergens bleek het raadhuis van de oude gemeenten ge schikt om de nieuwe bestuuriyke apparaten te huisvesten. Er werd naar tydelqke oplossingen gezocht. Men vond ze inderdaad. Er kwamen ook plannen op tafel: voor nieuwbouw, uitbreidingen en restau ratie. Secretarieën moesten worden gesplitst en over verschillende ge bouwen worden verdeeld. Raadsver gaderingen worden soms In primitie ve zaaltjes gehouden, waar nauwe- lyks alle vroede vaderen rondom de tal'el kunnen zitten, waar kalk van do zolders valt en waar na enkele maanden een van de raadsleden be langstellend informeerde of zijn zetel nu inderdaad uit een keukenstoel moest blqvcn bestaan..... Anderhalf jaar zijn intussen verstre ken. De nieuwe huisvesting voor de res- pectieveiy'ke burgemeesters en wet houders, raadsleden, secretarieamb tenaren en het technisch personeel staat nog steeds op papier. In de af gelopen weken hebben raadsleden af scheid genomen, omdat zij met in gang van 1 september niet meer in net gemeentebestuur zullen terugke ren. van een representatief bestuurs centrum zullen zq functioneel geen weet meer hebben. Wat zqn nu de vooruitzichten voor ingedeelde gemeenten Westerschou- de definitieve raadhuizen van de her wen, Brouwershaven, Duiveland en Middenschouwen WESTERSCHOUWEN In de Schouws® Westhoek is het raadhuis aan de Ring van Haamste de veel te bekrompen en totaal ver ouderd. De gemeenteambtenaren zitten er ongeveer „bq elkaar op schoot". De kamer van burgemees ter Jhr. R. J. H, Q. Röell is erg som ber en klein. In de oude raadzaal van de muren in grote plakkaten van de mure nin grote plakkaten naar beneden. Er was dus maar een oplossing; nieuwbouw. B. en w. hebben naarstig gezocht naar een geschikte plaats voor het nieuwe gemeentehuis. Ten slotte kwamen zij tot de conclusie, dat de centrale ligging van het huidige ge bouw daarvoor alleen maar in aan merking kon komen. Drie links en rechts van het oude Haamsteedse raadhuis staande panden zullen waarschynlijk worden afgebroken. Een voorlopige schetstekening van de architect wordt op het ogenblik uitgewerkt. De nieuwe huisvesting voor het gemeentelijke apparaat krijgt dan een aantrekkeiyke front breedte. Het personeel kan in een deugdeiyke outillage werken en de financiële afdeling van de secretarie kan dan ook van Renesse naar Haamstede verhuizen. Op de plaats, waar achter deze plannen de datum moet worden ingevuld, zet men voor lopig nog een groot vraagteken. Om te beginnen is er de bouwstop en wanneer men eenmaal aan de huidi ge panden in Haamstede zal gaan breken moet ook nog naar een tqde- lqk onderkomen voor het personeel worden gezocht. MIDDENSCHOUWEN Een modern complex staat ook op papier voor de gemeente Midden- schouwen. Architect L. Beye uit Vee- re heeft het in opdracht van het ge meentebestuur ontworpen. Een ob ject, compact van interieur en met een eigentijds® vormgeving. Het zal verrijzen in Scharendqke, in het uit breidingsplan aan de Kerkstraat. De raad en het gemeentepersoneel kij ken er reikhalzend naar uit, want de huidige behuizing is op zijn zachtst uitgedrukt povertjes. Ook in Middenschouwen zijn de amb tenaren over twee panden verdeeld. De afdeling algemene zaken huist in het oude gemeentehuis van Eikerzee burgemeester S. Francke heeft voet 1 in de groene barak aan de de zeedijk te Scharendiike, :oor 1961 de gemeente Dui- vendijke haar noodsccretarie had. De bouwvergunning voor de nieuwe zetel van Middenschouwen laat even wel al bijna een jaar op zich wach- (Zie slot pag. 2 kol. 4) land of j lezingen in Neder- besloten Vlaamse kring), fjahtlijn maar hij gaat dunkt haar in het openbaar tijdens een toch al omstreden demon stratie in het bewus te land zelf. Wq zou den het vermoedelijk in ons land evenmin appreciëren, wanneer tijdens een con gres van een politieke groepering een Belgische professor een nogal duidelij ke, persoonlijke mening zou verkondi gen over in ons land sterk omstreden zaken, bijvoorbeeld over de Nieuw-Gui- nea-politiek van het kabinet-De Quay. In België heeft men het óók zo begre pen: de kritiek achteraf bleek even on- vriendelqk als die bij voorbaat. Zo schreef de (socialistische) „Volksgazet" uit Antwerpen: „Wij voelen ons sterk genoeg om onze eigen Vlaamse zaak te verdedigen zonder Hollandse professo ren". En het conservatieve katholieke blad „Libre Belgique" stelde vast, dat professor Geyl party had gekozen in i problemen, „waarmee een vreemdeling niets heeft te maken". Professor Geyl is in letterlijke en in figuurlqke zin over de schreef ge gaan. Maar na dit met enige nadruk te hebben vastgesteld, moet toch wel op enkele verzachtende omstandigheden worden gewezen. Niet vergeten mag na- melqk, dat de Utrechtse historicus zich al meer dan vijftig jaar intensief bezig houdt met de Vlamingen en hun zaak. Hq is een van de weinigen in Noord- Nederland, die de strijd van de Vlamin gen heeft meegemaakt en meegestre den. Dat heeft hem gevormd en heeft zijn geschiedbeschouwing beïnvloed. Weliswaar is Geyl staatkundig gezien (noord) Nederlander, cultureel voelt hij zich Groot-Nederlander, d.w.z. lid van de culturele gemeenschap der Noorde- lqke en Zuidelijke Nederlanden samen. Én daardoor is de zaak der Vlamingen voor hem een Nederlandse aangelegen heid! Zonder twijfel zal professor Geyl zelf over zijn optreden van zondag van mening zijn, dat hij zonder bezwaar de Vlamingen in Vlaanderen in het open baar kon toespreken over intern-Belgi sche problemen: het ging hier immers naar zijn overtuiging om facetten van de Groot-Nederlandse zaak! Aldus beschouwd echter heeft de kri tiek, die nu vooral van socialisti sche zijde in België op professor Geyl wordt geuit, iets tragisch. Zij bewqst namelijk dat na zovele jaren van strijd in woord en geschrift deGroot-Neder landse gedachte, die in Geyl zulk een eminent en vurig verdediger vond en die vooral in Vlaanderen met instem ming werd begroet in het verleden, in feite (nog) geen realiteit van alledag is. Men ziet het: niet zodra geeft een Noord-Nederlander in het openbaar zqn mening over intern-Belgische kwesties of zijri Vlaamse geestverwanten breken de staf over hem. Professor Geyl had dat echter kunnen verwachten: nog in 1960 moest hij in een geschrift vast stellen, dat de twee afzonderlijke sta ten overigens zonder boos opzet, maar als automatisch gevolg van hun centra listische inrichting een seheidingma- lcende werking blijven uitoefenen. In derdaad, dót is de realiteit: twee staten! De burgers van België en Nederland, hoe zeer zij met elkaar willen optrekken ter bereiking van gemeenschappelijke idealen, kunnen helaas aan die realiteit niet voorbijgaan. Professor Geyl heeft het gepoogd. Hij meende de staatkundi ge grens te moéten negeren en ging uit om als Noord-Nederlander te prediken onder de Zuid-Nederlanders. Zijn Vlaamse geestverwanten hebben hem nu op de staatkundige grens gewezen... Een viermotorig Braziliaans DC-8 straalvliegtuig met 101 personen aan boord is maandagavond bij het opstijgen van het vliegveld Galeao bij Rio de Janeiro bran dend in de Guanabara-baai gestort waardoor twintig mensen om het leven zijn gekomen. Het toestel van de maatschappq Pa- nair do Brasil was op weg naar Lon den en Parijs. Onder do passagiers be vonden zich Sowjet-afgevaardigden die hadden deelgenomen aan een medisch congTes in Rio. Eén Rus bevindt zich onder de doden, alsmede een kleinkind van de Braziliaanse ambassadeur in Genève, prof. dr, Josue de Castro, en een stewardes. De ambassadeur en zijn echtgenote konden ongedeerd uit het water worden gehaald. Het toestel bleef lang genoeg drijven om de meeste in zittenden in de gelegenheid te stellen op de vleugels te klimmen. Vandaar werden zij door boten en reddingsvaar tuigen gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1