Amsterdamse Bears Lou Geerse, dichterlijk buitenbeentje UIT DE BAND GESPRONGEN Klanken uit de ether PILOOT STORM n de stratosfeer CULTUURFONDSEN WILLIG ENGELSE KINDEREN ONTWIERPEN KLEURIG BEHANGSELPAPIER Waar zijn onze schepen? DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 WE ZITTEN samen in de zon. Willens-en-Wetens quiz-deel nemer Lou Geerse uit het Walcherse Serooskerke en ik. Het schaftuurtje heeft geblazen, het werk op de terreinen en in de loodsen van houthandel Alberts aan de Kleverskerkseweg in Middelburg ligt stil. We zitten op een lage stapel hout. Lou Geerse met z'n twaalfuurtje, een trommeltje brood, een flesje, melk, ik met een hoofd vol vragen. Lou Geerse, de 32-jarige boerenzoon uit Serooskerke, die zaterdagavond in genoemde VARA-televisiequiz plotseling opdook als eerste Zeeuwse deel nemer en toen een buitengewoon sympathieke, belezen en intelligente indruk maakte. T ou Geerse, die indrukwekkend 1-1 veel bleek te weten over werk en leven van de vorig jaar over leden dichter Gerrit Achterberg. Maar die en passant vertelde, dat z'n enige opleiding uit lage re school bestond, dat hij in de tuinbouw had gewerkt, dragli- nemachinist was geweest en thans het beroep van „hardhout -bestek-indeler" uitoefende. Nu zou ik niet graag willen poneren, dat met het uitoefenen van deze beroepen de deur naar de poëzie voorgoed vergrendeld is. Inte gendeel. Oók niet, omdat Lou Geerse een boerenzoon is. Dat was Gerrit Achterberg, voor de huidige generatie van moderne dichters nog altijd een „voor ganger", óók. Maar het gehele complex van elementen, de som van deze antecedenten, zijn op treden tijdens het interview met Theo Eerdmans, zijn uiter lijk, dat aan de filmacteur Anthony Perkins doet denken, stempelen Lou Geerse tot een boeiende, vooral innemende fi guur. Kom mee" heeft hy me uitgeno digd, „als de zon schijnt als vandaag, zit ik niet binnen". „U was thuis het buitenbeentje...?" begin ik voorzichtig. „Ja..." Hij lacht er eens bij. trekt een grasje uit en lacht dan weer. Dan, voorzichtig ook, „Ja, zo'n beetje wel natuurlijk". „Hoe is het gekomen, uw belang stelling voor poëzie?" val ik nu wel ...lijdens t.v.-uitzending.. erg zakelijk met de deur in huis: een losmakertje, dat ik voor dromerige naturen in de achterzak draag. „Het is een behoefte, die je je in het eerst niet bewust bent. Ik heb altijd veel gelezen, houd ontzettend van poëzie, ook van goed proza natuur lijk. Door veel te lezen begin je in zicht te krijgen in de letterkunde, je begint het steeds mooier te vinden. Misschien is het wel zo gekomen. Je begint met proza. Dan hoor je, lees je de boekbesprekingen. Vermoede lijk heeft me dat een onbereikbaar ideaal geleken. Op dat moment ben je je niet bewust, dat dit er achter zit. Dan komt het tijdstip, waarop je je eerste bundeltje koopt. Zo rond m'n twintigste jaar heb ik voor het eerst gedichten gekocht. Achterberg iets later. De naam hoorde ik wel eens. Hoorde er iets mysterieus in. Ik wist vaag, dat hij van christelijke huize was. Had wel eens iets van hem gelezen in een geïllustreerd tijd schrift. „Voorbij de laatste stad" was de eerste bundel van Gerrit Ach terberg, die ik kocht. Kwam in 1953 uit. Ik zeg '53 maar dat is niet waar. Dat is later geweest. Moet '55 zijn geweest. Dat antwoord zou ik wel durven geven". „Mag U nog wel eens goed naar in formeren. U moet nog tweemaal te rug voor U de duizend gulden kunt incasseren. Waarom hebt U zich eigenlijk opgegeven voor die quiz?" „Een beetje idealisme. En als Zeeuw ben ik chauvinist. Wel fijn, dat er nu eens een Zeeuw in dit programma zou komen. Voorts vind ik poëzie dus belangrijk in het leven. Zo'n quiz is misschien niet de aangewezen weg om de mensen iets van de schoonheid van poëzie te laten ondergaan. Het zou fijn zijn als er meer mensen troost in vonden of plezier aan be leefden. Mocht ik die duizend gul den winnen, dan besteed ik die aan een cursus beeldhouwen, die ik wil volgen. In elk geval gebruik ik het voor zoiets. Zo'n quiz is misschien niet de aangewezen weg, zei ik. Eerst heb ik gedacht, bewijs ik er het werk van Achterberg wel een dienst mee. Sprak er met andere mensen over. Zagen er geen bezwaar in. Zelf bezit ik maar twee bundels van Achterberg. De andere zijn niet meer te krijgen. Nergens meer. Dat heb ik voorgelegd aan Ellen Blazer, re gisseuse bij de VARA. Heeft er prachtig voor gezorgd. Ik kreeg alle bundels rechtstreeks van de uitgever. Moet ze later wel terugsturen. Voor Achterbergs biografie bezocht ik on der meer de Provinciale Bibliotheek in Middelburg". „Wat boeit U zo in hel werk van Achterberg?" „Er zijn verschillende aspecten. U zult weten: dat vers is het beste, waarin vorm en inhoud één geheel vormen. Ik geloof, dat Achterberg dat heeft bereikt. De spanning. Dr. Vondeling heeft eens geschreven „Elk gedicht van Achterberg is een thriller. De spanning in het vers is weer iets anders. De code. De span ning tussen de woorden. Hij was volkomen dichter. Zonder dat had z'n leven geen zin. De evocatie van zijn gestorven geliefde heeft me vooral geboeid in zijn werk. Zijn dichter schap was groter dan z'n aardse liefde. Dat was voor hem de moge lijkheid om te zeggen wat hij te zeg gen had. En poëtisch zijn zijn verzen wondermooi. Zijn kunstenaarschap, zijn vakmanschap, zijn ontzettend groot geweest. De rijm in zijn verzen is volkomen functioneel". „Heeft iemand U gestimuleerd?" „Neen, ik heb ook nooit iets gekocht op aandringen van iemand. Zoek het zelf uit. Lees dus wel literaire kro- .schrijft gedicht op... nieken. Hans Warren onder andere. Ga ik wel eens op af. „Een winter reis" van Willem Brakman bijvoor beeld, heb ik gekocht". „Waarom nu Achterberg?" „Had het ook over Nijhoff willen doen. Maar ik weet niet. Gerrit Ach terberg is pas gestorven. Je bent met je gedachten betrokken bij het leven van die man. Bovendien betrof het hier alleen poëzie, is een mooie een heid. Uiteraard lees ik niet alleen Achterberg. Veel werken over filoso- VAN ZWIN TOT ZsPE- fie, schilderkunst, dichtkunst". „Het mooiste gedicht dat U kent?" „Is uit het Hooglied. Salomo bezat een wijngaard". „Dicht U zelf?" „Ik schrijf wel eens wat ja. Maar dat doet negentig procent van de men sen, die gedichten lezen". Hij schrijft er een voor me op. leven laat zich niet meer met U delen ben ik de zee? Gij zijt niet meer mijn strand ik zal niet meer uw hals en zachte wangen strelen je loopt mijn vingers door als was je warm los zand" Tenslotte een verzoek. „Schrijft U er wel bij, dat een vrien din, Frangina Duvekot uit Vrouwen polder met me is meegeweest naar Laren. Het was fiin, dat ze in de zaal was. Had ik een reuze steun aan". Nog meer tenslotte een indiscrete vraag. „Schrijft U verzen voor haar?" Het lachje van het begin. „Nee, een geestverwante. Platonische liefde". 2178. Over de bergen en vlakten van Granol kruiste intussen de Pio nier, als een glanzende, metalen vogel zigzag zoekend naar zijn soort genoten. Herhaaldelijk liet piloot Storm de machine laag over een bergkloof of boomgroep cirkelen, wanneer Buck of hij meenden iets beneden hen te zien liggen, dat op het wrak van een vliegtuig leek. Maar steeds weer bleek het gezichts bedrog te zijn, op een keer na. toen zij het uitgebrande wrak van een schotelmachlnc vonden, die al enkele jaren geleden verongelukt moest zijn. De zaak ging er steeds troostelozer uitzien. Zo nu en dan daalden ze by een dorp van groene mensen om te vragen of men daar ook iets E.i tenslotte kregen zy de eerste hoopgevende aanwijzing van een dorpshoofd, die beweerde in de nacht van de grote stormen een ruimteschip te hebben zien overvliegen in oostelijke richting. BEURSOVERZICHT. De stemming voor de leiderde cultuuraande len is maandagmiddag bepaald „willig" ge weest. De omvang van ue handel was echter niet in overeenstemming met de behaalde forse koerswinsten. Certiticaten Deli, die eind vorige week reeds zeer vast waren, stegen gisteren op f 151.00 ruim zeven gulden, ver geleken met de voorgaande slotprijs. Amster dam Rubbers acht punten hoger op 117% ter wijl H.V.A. zeven punten verbeterde tot 132. De vraag voor deze fond=er kwam hoofdza kelijk van het publiek. Vrijdag, vooral ge durende het telefonische avondverkeer. brak plotseling een koopwc =ne los voor boven genoemde cultuuraandelen Certificaten Deli liepen toen op van f 143.60 tot f 152.00. Ook H.V.A. en Amsterdam Rubner behaalden vrij dagavond forse koerswinsJen. De onderteke ning van het akkoord tusser Indonesië en Ne derland ten aanzien van Nïeuw-Guinea kan. aldus de beurs, verassingen inhouden voor de toekomst voor het Nederlandse bedrijfs leven. Het is niet uitgesloten, dat een beroep zal worden gedaan op Nederlandse experts op cultuurgebied en handelshuizen die vroeger ln Indonesië werkzaam waren, voor de tech nische en economische expansie van Indone- Dat ooit de oude verhoudingen op han- Staatslen. Ned '59 4% Ned. "60 4',4 Ned. '47 3% Ned. '91 3', Ned 48 31/4 Ned "50 3'A Ned '55 3'A Ned. "37 3 Gr. boek '46 Doll. 47 Inv cert 3 Ned. '62-64 Ned. Ind. '37 W B Len. Aandelen Amst. rubb. H V.A. A.K.U. Deli M. Hoogov. Philips Unilever Kon Olie Sch. luchtv. H.A.L K.L.M. K.N.S.M Kon. Paketv. n 1 1 u I ^^J-euiUeten fitiiimitiimitiiiiiininitnr tJeez Tlubii /Pi. 25 Zo luisterde tot zc hel geluld van zijn voetstappen niet moei hoorde en toen liep ze langzaam op het huls af. De voordeur stond wijd open en toen ze binnentrad, liep haar tante haar uit de zitkamer tegemoet. „Je hebt het zeker koud. Gipsy kind", zei ze zacht. „Kom je gauw war men. dan haal Ik wat te drinken." „Ik ben niet koud. dank U". antwoord de Gipsy, maar huur lippen trilden bij zoveel vriendelijkheid van de oudere vrouw en zij vermeed de uitgestoken hand en liep haar voorbij de zitkamer binnen. Laccy stond er met zijn rug naar dc haard naar het plafond te turen, dezelf de houding van zijn vader In een nete lige toestand. Gipsy strekte naar handen naar het vuur uit en er volgde een pijnlijke stilte, tot hij plompverloren vroeg: „Is die vent weg?" Gipsy keek naar hem op. toen ze ant woordde: ,Er zal ccn dag komen, dat je excuses moet maken over wat Je zo even hebt gezegd," ..Zo'" Hij lachte wat plinlijk. „En wie zal me daartoe dwingen?" „Je hoeft niet gedwongen te worden, je zult het vanzelf doen." Hij keek haar wat schaapachtig" aan, en herinnerde zich misschien ondanks zich zelf dc dagen, toen ze nog goede vrien den waren geweest, want er klonk Iets zachtcrs in zijn stem. toen hij even later zei: „Waarom doe je toch altijd zo dwaas, Jeanne-Marianne? Zijn er dan geen andere behoorlijke kerels in de we reld. dat je die Robillard altijd zo na loopt!" Ze zei vast: „Het is de behoorlijkste man, die ik ken misschien wel de énige behoorlijke." Toen sloeg zij plotse ling haar ogen op, uonker van drift- „Waarom ben jij hier, maar dat zal wel een stomme vraag zijn, omdat ik het wei weet: je komt spioneren, zodat je nu by de familie kunt rapporteren." lCr klonk een vermoeide bitterheid in haai stem. „Nu je hebt geboft je kunt een mooi verhaaltje opdissen. Ik hoop alleen maar, dat je een vergade ring van de ronde tafel belegt en dat in styi doet. Sein Catherine, wil je? en alle andere familieleden en dan kunnen jullie genieten, als er geen stuk meer van my heel blijft" Haar stem brak en zt boog hot hoofd. Lacey bewoog zich wat onrustig en grabbelde ln zijn zak naar een sigaret, en het duurde even, eer hij zei: „Hoor eens ik zal geen woord loslaten, woord van eer als je my je hand er op geeft dat dit de laatste keer is geweest, dat je die vent gezien hebt". Gipsy vertrok minachtend haar lippen. „Mijn hand ik dacht, dat ik' niet meer te vertrouwen was". „Doe niet zo mal". Hij gooide de onaan gestoken sigaret in het vuur. „Ik zal er geen woord van zeggen - geen woord als je het mi) beloofd" „lk beloof niets en je zegi maai wat je wilt. Het kan mij niets schelen". Lacey haalde zijn schouders op. „Ik snap niet. wat je bezielt", zei hij som ber. „Vroeger was je altijd zo leuk, maar nu ben je helemaal anders". Ze draaide zich driftig om. „Jij bent veranderd", viel ze uit tegen hem. „Jij bent bedorven en pedant en... en net als de rest van de familie, je bent niets anders dan een walgelijke patser!" Haar bleke wangen waren nu vuurrood en haar ogen fonkelden, toen ze doorging: „Je hoont mijnheer Robillard. maar die verdient tenminste zijn eigen brood, en dat is meer dan waartoe jy ooit in staat zult zijn, als je opeens zonder een cent in de wereld achter bleef. Hij leeft ten minste niet van het geld van zijn vader zoals jy met je rondlummelen, zonder iets anders te doen dar plezier maken hy is in ieder geval een echte man, en... en hij zou je hebben afgeranseld voor wat je zoeven gezegd hebt, als ik er niet geweest was en ik wou, dat ik hem zijn gang maar had laten gaan", voegde ze er razend bij. Lacey kleurde. „Je hoeft niet zo te schreeuwen", protesteerde hy. en toen aarzelend: „Misschien heb ik wat te veel gezegd, maar ik werd woedend toen ik je met hem zag aankomen zo zelf genoegzaam en... en..." „Zelfgenoegzaam!" Haar toon was raad selachtig. „Hij was allesbehalve met zichzelf ingenomen, dat kan ik je wel zeggen Hij kwam alleen maar mee, omdat hij bang was. dat ik in een sloot zou terechtkomen en mnn hals breken. Hij vond het afschuwelijk om mij naar huis te brengen, hij.:." Ze verborg haar gezicht in haar handen en barstte in snikken uit. Lacey keek eens naai haar en zag toen weer de andere kant uit, er kwam iets verdrietigs in zijn ogen en na een ogen blik protesteerde hij onhandig: „Toe Gipsy, huil niet zo! Toe, ik zal er geen woord van zeggen, dat beloof lk je". Hy wrong zyn vinger tussen zijn boord en zijn hals alsof hij het benauwd had. „Toe, het spyt me ontzettend, als het je zo'n verdriet doet Robillard is waarschijnlijk een geschikte kerel ik heb hem niet willen beledigen Maai Gipsy was hem voorbijgesneld, dc trap op, naar haar eigen kamer. Daar brandde een vuur en de gordijnen waren toegeschoven en alles zag er zo warm en gezellig uit, dat zc zich onbe wust wat getroost voelde. Ze legde haar hoed en mantel af en gooide ze op haar bed, aldoor huilend als 'n kind, ze schop te haar schoenen uit. die helemaal be- modderd waren en stond een ogenblik met gebalde vuisten .e luisteren, alsof ze door haar snikken heen nog de zware voetstappen van Robillard kon horen, terwijl ze in de duisternis verklonken. „Waar zou hy heengegaan zyn?" vroeg ze zich bedroefd af. waar kon hij zo laat nog een kamer vinden? En het was haar schuld als ze niet had toe gegeven aan haar wanhopige verlangen om hem te zien, zou hy nu rustig thuis zitten en niet gekwetst zijn door de be dekte beledigingen van Laccy. Ja. er was nu niets meer aan te doen. Ze wiste haar tranen af en begon zich lang zaam uit te kleden, en weldra verscheen juffrouw Oswald. „Ik heb wat sandwiches voor je, kindje I en warme koffie", zei ze opgewekt. „Ben je nu al een beetje warmer? Ik heb order gegeven, dat ze hier flink moesten stoken". Ze zette het blad op een tafeltje. „Och, U had niet zoveel moeite hoeven te doen", zei Gipsy gesmoord. „U moet me niet zo verwennen... als ik zo... nu ik toch zo geweest ben" Haar stem haperde, toen zy cr by voegde: „Nu zult IJ mij ook wel wegzenden. N1.1 zult U wel de kant van de familie kiezen en mij wegsturen". Juffrouw Oswald lachte eens witjes. delsgebied zullen terugkeren, daarin gelooft ter beurze niet. Wel is men optimistisch r wat betreft de vooruitzichten voor die Nederlandse maatschappijen, die vroeger in Indonesië een grote rol hebben gespeeld in het bedrijfsleven aldaar. Er is nog een ander punt. aldus de beurs, dat moeilijkheden in houdt namelijk de „schadeclaim" als gevolg de sinds december 1957 door Indonesië genomen maatregelen ten opzichte van de Nederlandse eigendommen Hoe het ook zij het publiek was met kooporders in de markt, waartegenover weinig aanbod stond. De cul tuurwaarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Naast de cultuuraandelen dienen direct ver meld te worden de vele scheepvaartwaarden van maatschappijen die vroeger op Indonesië voeren. Aanvankelijk was er in de scheep- vaarthoek zo goed ais niets te doen. Het laat ste beurshalfuur bracht in deze sector leven dige handel met sterk oplopende koersen. De koerswinsten beliepen drie tot zeven punten. Over de internationale waarden valt weinig te vertellen. De handel in de hoeken van de hoofdfondsen was gering. De stemming door elkaar verdeeld. Philips en Kon. Olie wat hoger. A.K.U. en Unilever prijshoudend ter wijl Hoogovens een paar punten lager no teerden. Wallstreet sloot vrijdag prijshoudend in een stille markt. Van de Nederlandse waarden was K-L.M. er driekwart dollar lager. De Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam. 20 augustus. Londen 10.11—10.11%. New York 3.60,T—3.601 J. Montreal 3.34', 3.34'A. Parijs 735644—73.61%. Brus sel 7.24T;—7.257,... Frankfort 90.22— 90.27. Stockholm 70.06%—70.11%. Zurich 83.41% -83.46%. Kopenha gen 52.10'.»—52.15%. Milaan 58 06% —58.11%. Oslo 50.43%—50.48%. We nen 135713.98 Lissabon 12 601,— 12.62%. Verklaring: gedaan en bieden: gedaan en laten: b 1 101% 8913 95'Ab 86rt '57 10714 106?4 Mij. Ned. Niev. Goud. v Ommeren Rott. LI. Schv. Unie industrie enz. Aïb Heijn Am droogd. Berg. Jurg. Berk. Pat. Blaauwh. Bij enk. Calve Centr. Suik Fokker v Gelder Gist sp. Heineken Internat. Intervam K.N. Papier K Zout Muller Ned Dok Ned. kab Netam Njjverdal Rott. Dr. Dok Schelde N3. iecen: l laten. Scnokbet. Scholten F. Sikkens Stokvis Verga Blik Vergü Mach. V-edest. Wilton Zwanenb. Interunie Robeco Valcurop Banken A'd Bank N.H. Mij. R'd. Bank Tw. Bank OW. Amer. aand. Am Enka Am. mot. Am Tel. Anaconda Beth. St. Cit Serv. Curt. Wr. Westduiise beurzen waren gisteren gedrukt in verband met de kwestie Berlijn. Staatsfondsen vast. In de lokale afdelingen werden aandelen „Aniem" (vrijdag met een omzet van nominaal f 87.000). wederom hoger genoteerd. Ook Deli-Atjeh lag gevraagd in de markt. Preferente- en aandelen „woon- en winkelhuizen" werden onveranderd op res pectievelijk 235 cn 950 geadviseerd De grote vraag naar deze stukken begint af te nemen. A.N.P.-C.B.S. BEDRSINDICES. Intern Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen ex dividend: c ex c lm Pont Ge Elecr. Gen Mot. Ir.t Nick. riennecott Nat. Can. Rep. Steel Shell Oil Stud. Pack. Tid- Water U S Steel PR EMI EL. Alkmaar .Vdam '51 A'dam '56 I .Vdam '56 II A'dam '56 III Breda '54 Dordr. '56 Eindh. '54 Ensch. '54 D Haag '52 I Haag '52 II R'dam '52 I R'dam '52 II R'dam '57 Utrecht '52 Z.-Holl. '57 Z.-Holl. "59 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. J 0.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken gr.(Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kook- praatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne orkestmuziek (gr.). (9.35 9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Messianisme en Christendom, lezing. VARA: 10.20 Metropolc-orlcest, koor en solisten. 11.00 Klassieke muziek (gr.). 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo: lichte muziek. 12.55 Europese zwemkampioenschappen te Leipzig. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Klassieke ka mermuziek (gr.). 14,45 Saxofoonkwar tet (gr.). 15.00 Meer dan één, lezing. 1510 Voor de jeugd. 16.30 Hammondor gelspel en zangsoliste. 17.00 Tips voor vakantie en snipperdagen. 17.50 Rege ringsuitzending: Nederlands Nieuw- Guinea. door drs. C. S. I. J. Lagerberg. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Filmmuziek (gr-). 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmu ziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VA RA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-or kest en solist: amusementsmuziek. 20.35 De man van Thermopylae, hoorsDel. 22.10 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 SDort halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte grammofoonmuziek. 22.50 Piano recital: moderne muziek. 23.15 Ja^zma- gazine. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 ni. 1007 kc/s- 7.0C —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek (gr.). 7.30 Lichte grammofoonmu ziek. 7.50 Het brood des levens, medita tie. 8,00 Nieuws. 815 Radiokrant. 8.35 Vrolijke ochtendklanken Jgr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmu ziek. 10.15 Morgendienst. 10-45 Meisjes koor met orgel. 11.10 Dido and Aeneas, opera (gr.). 12.05 City Theaterorkest, met zang en orgel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjes koor en instrumentaal kwintet- 12.53 Grammofoonmuziek 01 actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble en zangsolist. 13.40 Klassieke en moderne muziek (gr.). 15.15 Vrije tijd - wel be steed! 15.30 Radio Tivoli orkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Jazzmuziek (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Kamermu ziek gr.18.00 Tienjarig bestaan Fede ratie Molukse vrouwenverenigingen. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Leger des Heilsmuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Ham- mondorgelklanker gr.20.30 Operette muziek (gr.). 21.00 (n memoriam Pascal (16621962), lezing. 21.15 Metropole orkest: Nederlandse composities. 21-35 Kanttekeningen. 21.45 Twee piano's: moderne muziek. 22.30 Nieuws en S.O. S.-berichten. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Wiener Festwochen 1962: Re quiem. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 16.00—17.00 en 17 45—18.00 Euro visie: Europese zwemkampioenschappen te Leipzig. NCRV: 17 00 Voor de kinde ren. NTS: 17.30 Internationaal jeugd journaal. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. AVRO: 20-20 Televizier. 20.30 Sportpanorama. 21.10 Bal in Bolsward: Internationaal folkloristisch dansfesti- val. 21.35 Zingen van de zee en Vliegen vangen, T.V.-humoreske. 22.1522.40 Mijn zuster Eileen, film. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 16.0018.00 Europese zwemkampioen schappen te Leipzig. 19-30 Feuilleton voor de jeugd. 20.00 Niéuws. 20.25 Het manneke. 20.30 Reportage. 21.20 Licht orkest en zangsoliste, (opgenomen pro gramma van de AVRO). 21.35 Eenakter, (opgenomen programma van de VARA). 22-25 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 16.0018.00 Europese zwemkampioen schappen in Leipzig. 19.30 De aarde en de seizoenen. 20.00 Nieuws. 20.25 Actu aliteiten. 21.20 T.V.-spel. 22.00 Zak-en- cyclopedie. 22.30 Nieuws. Jongens stalen 30 tot 40 bromfietsen Dc Amsterdamse politie heeft in het af gelopen weekeinde acht jongelui uit Xoord, in de leeftyd van 16 tot en met 19 jaar gearresteerd, onder ver denking van het stelen van naar schatting 30 tot 40 bromfietsen, kele van de jongens hebben hun aan- deel in de diefstallen toegegeven. Zij zijn bekenden van de politie. Een uunner is reeds een keer veroordeeld. De reeks arrestaties begon zaterdag ochtend, toen een agent één der kna pen aanhield, die in het bezit was van een anderhalf jaar geleden in Purmerend gestolen bromfiets, knapen, die nu eens met die, dan weer met een ander op stap gingen, namen de bromfietsen weg, reden er mee en zetten ze ergens aan de kant 1 van de weg neer. Ook zijn er brom- I fietsen in net water gegooid en aan (Wordt vervolgd.)! anuere jongelui verkocht. fAdvertentie 't Vuur zit weer tot in de keel. Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Et- kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. 0 Vier gewapende bandieten hebben in Bos- ton (Mass.) dinsdag een postwagen overval len en hieruit twee miljoen dollar aan bank gelden geroofd. De twee postbeambten wer den met touwen gebonden en achter in de wagen gelegd. 9 De Deense minister van buitenlandse za ken, Jens Otto Krag, zal begin september een bezoek aan Bonn brengen voor besprekingen met zijn Westduitse ambtgenoot, dr. Schro der. Volgens minister Krag zal o.a. besproken worden over de uitvoer van Deense land- bouwprodukten naar de bondsrepubliek. (Van een correspondente Behang naar eigen ontwerp verfraait de kamer van twee Engelse meisjes, een luxe die zich anders hoogstens de „reuzen" in de binnenhuisarchitectuur kunnen permitteren. De beide meisjes hebben dit behang verdiend als ivinnaressen in een wedstrijd voor een ontwerp voor kinderkamerbehang. Lachende zonnen, kinderen en bloemen in lichte, heldere kleuren geel, oranje, groen en blauw tegen een witte achtergrond bezorgden de zesjarige Penelope Davis een prijs van bijna vijfhonderd giüden, een waarderende brief en het kos teloos behangen van haar kamertje met het behang naar haar eigen ontwerp. Eenzelfde prijs verwierf de tienjarige Katherine Hughes voor haar gracieus- levendig ontwerp van touiojespringende meisjes in rood en blauio tegen een heldere achtergond. Zij kreeg hiermee de eerste prijs in de groep tien- en elf jarigen. Catherines touwtjespringsters zullen een uitstekend behang opleveren was de mening van professor Roger Nicholson van de Koninklijke Kunstacademie te Londen, die naast andere bekende grafici en deskundigen als jurylid te beslissen had over de inzendingen van de jeugdige deelnemers aan de behangselontwerp- wedstrijd. ,Het is een bijna volmaakt behangselontwerp en de moeilijk weer te geven figuurtjes van de touwtjespringende meisjes zijn Katherine bewonderens waardig goed gelukt". Penelopes ontwerp kentekende professor Nicholson als „een onvervalste, oorspronkelijke kindertekening van dingen, die het kind in teresseren". De werkstukken van beide meisjes waren zo opvallend, dut zij werden geexpo- seerd in het Londense Design Center, een bijzondere eer, omdat in dit centrum voor moderne vormgeving slechts de allerbeste voorbeelden van goedgevormde en doelmatige ontworpen gebruiksvoorwerpen en accessoires voor de woningin richting worden toegelaten. Voor de behangselfabrikanten heeft deze kinder- xcedstrijd geheel nieuwe mogelijkheden geopend. Tot nu toe had nog niemand er aan gedacht, kinderkamerbehang door kinderen zelf te laten ontwerpen wat, zo zegt men nu, toch eigenlijk veel juister is. HOOG EN LAAG WATER 22 augustus Vlissingen Terneuzèn Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur inete 6.43 1.92 nap uur metei 19.01 1.89 19.29 2.05 nap uur meter 13.04 1.68 13.48 1.43 14.01 1.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3