„Herhalers" zetten beste beentje voor in Frankryk MODE 1962-1963 Sterk gevoel voor veiligheid DE „OUWE HAP" IN LA COURTINE (I) 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 J Courtine, augustus. De bankbediende sjorde z'n pukkel" op de rug. De slager waste z'n sokken in de kali, die niet meer dan een greppel langs de bosrand was. De stucadoor lag in z'n tentje een brief naar huis te schrij ven. De kantoorklerk zette zich schrap achter het enorme stuurwiel van een drietons- truck, die het rijk hem tijde lijk had uitgeleend. De graanhandelaar zat ge knield bij een mortier, die tot de ondersteuningsgroep be hoorde, waarover hij het be vel voerde. 7o was 't in La Courtine, waar voor herhalingsoefeningen opgeroepen reservisten van be gin juli tot eind augustus trai nen. Het is de eerste keer dat dit gebeurt, sinds dat bosachti ge, vaak ruige oefenterrein op de hoogvlakte van Auvergnedrie maanden per jaar door het mi nisterie van defensie wordt in gehuurd. De hele vijfde divisie komt aan de beurt drie mobi lisabele gevechtsgroepen dus van in totaal zo'n tienduizend man pas daarna gaat de pa rate eerste divisie er aan de In een van de gebouwen van het stenen barakkenkamp, dat door de Fransen voor een liall miljoen gul den per jaar aan de Nederlanders wordt verpacht, houdt generaal C. H. Christan bureau. In z'n werkka mer hangen de portretten van ko ningin Juliana en president Charles de tiaulle. De ex-K.N.I.L.-officier en voormalige Korea-vrij williger ver blijft echter meestentijds te velde, waar hij vaak onaangekondigd z'n mannen bezoekt en zich tot 't klein ste detail op de hoogte laat stellen van hun verrichtingen. De generaal is tevreden hij windt er geen doekjes om. „Het was een experiment", zegt hij in zijn functie van commandant van de vijfde divisie. „Een experiment, dat nogal wat gefronste, of ver baasd opgetrokken wenkbrauwen heeft gegeven, Eerst is de 51ste ge vechtsgroep aan de beurt geweest, nu de 53ste en straks de 52ste. Alle maal mannen, die burger zijn en hier twee weken lang soldaat moeten spe len. Het heeft me verheugd hoe en thousiast iedereen is. Het is me op gevallen dat men veel, zo niet alles. ruimte laat, spreiden een improvi satievermogen tentoon, dat hartver warmend is. Dit zijn gevechtsgroe pen, waarmee ik zo het veld in kan gaan. Het zijn kerels, die, omdat ze wat ouder zijn en in gezin en maat schappij al veel bereikt hebben, een stuk verantwoordelijkheidszin aan de dag leggen, die hun heel wat plus- Sunten geeft". liet alles is natuurlijk even perfect. Maar de herhalingsoefeningen in La Courtine, dat welhaast ideale ter reinomstandigheden kent, zijn er juist om tekortkomingen te consta teren en op te vangen. Wat de generaal niet vertelde, doch waar hij niettemin trots op behoort te zijn, is het gevoel voor veiligheid, dat do „herhalers" demonstreren. We bedoelen hier niet mee de veiligheid op de weg ook op dit punt is men uitermate, attent, omdat „het pla teau van de duizend koeien", zoals het hoogland van Auvergne ook wel wordt genoemd, veel beter „het pla teau van „de tienduizend bochten" zou kunnen heten maar de veilig heid voor de militair en het militaire geheim. doch de volgende morgen kwam de aap met al zijn complexen uit de mouw. De staf van La Courtine werd name lijk door een nogal nerveuze, Franse kolonel gebeld, met de vraag, of er soms een Nederlands toestel boven Thulle had gevlogen. Duidelijk kwam uit dat de officier niets liever wilde dan dat men „oui" zei, wat na na vraag ook kon gebeuren. De reden van dat schieten en die zo goed merkbare zenuwachtigheid? Evenals Coldmbey-les-dcux-Eglisc, waar De Gaulle resideert, is Thulle voor vliegtuigen verboden gebied, omdat daar een aantal beruchte O.A.S.-generaals en -kolonels is in- Toen generaal Christan in het bi vak van het 56ste bataljon in fanterie (Limburgse Jagers) op be zoek kwam, werd hem de toegang geweigerd, omdat nn vergeten hau zich over het dagelijks wisselende wachtwoord te informeren. Er moest een overste aan te pas komen om de commandant van de vijfde divisie te identificeren, want de op wacht staande sergeant bleef onverbidde lijk. Met wachtwoorden, zo leert La Cour tine, kan men trouwens wonderlijke situaties beleven. Toen de combina tie „I-Ianen-Staart" aan de orde was („hanen', zegt de benaderde; „staart", de naderende), is er iets gebeurd, waar iedereen nog altijd om lacht. „Hanen", daagde een kapitein een overste uit, toen de laatste z'n tent binnentrad. „Sjoerds", ant woordde deze, z'n eigen naam bedoe lend, omdat hij de kapitein nog niet kende... Veiligheid men kan er in La Courtine in alle versies op filosofe ren. Dat kan, zolang hij leeft, ook een luitenant-vlieger-waarnemer doen, die bij de Nederlandse Groep Lichte Vliegtuigen behoort, welke tijdelijk op net vliegveld Ussel,Tha- lamy is gestationeerd. \vy deden de zer "dagen al in berichtvorm van het gebeurde verslug: Toen hjj in zgn Piper boven het vyi'tig kilometer ver der liggende Thulle vloog, loste een daar opgesteld stuk Frans luchtdoel geschut een waarschuwingsschot. De piloot merkte er overigens niets van „ik dacht dat er iets los was ge raakt", verklaarde hjj later, „en ben daarom meteen teruggevlogen" gesloten (o-m. Jouhaud, Challe en Zeiler). Naar de herkomst van het beschoten vliegtuigje had de Franse veiligheidsdienst de hele avond en nacht gespeurd, totdat iemand ken nelijk een La Courtine-hcrsenflits had gekregen. De schade-commissaris ook hij is weer present. In liet gebouw tje, op welks gevel de Fransen een marineren plaat hebben aangebracht ter nagedachtenis van de vorig jaar in La Courtine overleden majoor A. W. van Asperen, huist thans majoor J. de Geus, die alles wat de „conten- tieux hollandais" betreft, behartigt. „Het valt allemaal erg mee", ver klaart h\j, „zeker als men de oefen- schade hier met die in Nederland vergelijkt. Van grove onachtzaam heid is beslist geen sprake, 's Nachts vergist men zich wel eens, omdat dan de bordjes „Plantation" niet zijn te zien, en er onder de varens, waar men zijn bivak opslaat, miniatuur dennetjes en sparretjes kunnen staan. Alles wordt echter naar ge noegen van beide partijen geschikt. De genie voert bovendien compensa tieregelingen uit, door de aanleg, of de verbetering van een weg bijvoor beeld. Nee, de tijd is voorbij dat kwaje, Franse freules, op wier goed een kleinigheid vernield was, door een, bos bloemen en het bezoek van een paar Nederlandse officieren in lieftallige verschijningen omgetoverd werden. Ze zijn nog wel kwaad na tuurlijk, maar dat komt, omdat de Ne derlandse militairen niet snel genoeg hun opwachting bij hen maken..." Rechts een modieuze „overall" van de Italiaanse ontwerper Emilio Pucci. De bestemming van het ding is niet bekend. Het geheel wordt gecompleteerd door een mutsje met oorflap- pen Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? is nog niet zo heel veel be id van de nieuwe herfst- en itermode. Maar voorzover we hebben kunnen bekijken it U alle kanten op. Met het te avondjaponnetje van de rechtsboven stapt U opge- ct en zonnig naar een winter - >ndfeestje. De kleur is fuchsia het materiaal geborduurde it met rozen (van kant)Lijf- ïn bolero zijn van chiffon, it somberder lijkt de reusach- mof, die evenals hoedje en ag, vervaardigd is van astra- links boven. Of de mof te- is boodschappentas is ver- ldt de historie niet. ide ontwerpen zijn van Engel bodem, de laatste van Nor- n Hartnell, ontwerper voor de gelse koningin. Tenslotte dan nog een stijlvol kort avondtoilet van Victor Stie- bel uit Londen. Het materiaal is crème-caramel broderiekant met zijden banden. De rug van het lijfje is diep uitgesneden. De Engelsman Patterson ont wierp deze avondjurk van groene chiffon. Opvallend zijn de schou deromslagen en de afwerking van de rokzoom. 't Lijkt ons een meer wapperig, dan gekleed ge heel. Weinig opzienbarend is de enige Parijse creatie in dit (foto-)ge zelschap. Basta ontwierp deze mantel zonder kraag met wijd uitlopende mouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8