Goudmijntje van afwijkingen van weegbree bij Middelburg Gabri Minneboo won zonder veel inspanning ronde van Kapelle Botsing bij Kapelle - drie gewonden Bij Sas van Gent reed Belg kanaal in En 'n bijzondere vondst van een „snuffelaar" AGENDA SPORT EN WEDSTRIJDEN JO DE BRUYN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 DU BOIS NAAR ZIJN 17e ZEGE Dat Gabri Minneboo uit Heenvliet momenteel in goede conditie ver keert en zelfs gerekend mag wor den tot de topfiguren onder de nieuwelingen van Zuidwest-Ne derland te behoreh, was zaterdag middag weer te zien in de ronde van Kapelle. Zonder al te grote in spanning draaide Minneboo zijn veertig ronden over 65 km af en schudde in de laatste sprint zijn naaste concurrenten Henk v. d. Maas uit Ouwerkerk en Theo Vlas sak uit Best in een uitgerekende demarrage van zich af. Ook Dries Kosten, die voor eigen publiek reed, vormde op het laatst geen bedreiging meer. Deze overigens zeer verdienstelijke renner be waakte de prominenten uitstekend maar vergde wat te veel van zijn krachten, door te vroeg alleen aan de haal te gaan. Toen daarna Min neboo de tegenaanval inzette gaf hij zich te vroeg gewonnen en kreeg daarbij moreel een mep, die hij in het verdere van de strijd niet te boven kwam. In een felle eindspurt wist Kosten zich tenslot te nog voor Aarts en Matthijssen als vierde te klasseren. Bij de ad- spiranten was het W. du Bois uit Zuidzande die zich als een belofte vol renner toonde. Hij werkte en kele ronden voor het einde een haast niet te overbruggen achter stand weg om tenslotte ook in de eindsprint nog voldoende krachten te bezitten om als eerste met een ruime voorsprong over de finish te gaan. De ronde voor nieuwelingen, die een spannend verloop had doordat er van meet af uitlooppogingen werden onder nomen, werd in vrij hoog tempo begon nen. Na 7 ronden was het Kees van Dorst uit Roosendaal die aan de haal ging. Twee ronden verder hadden zich ook Oele uit Oudelande, v. d. Maas uit Ouwerkerk, Dies Kosten uit Kapelle, Vlassak uit Best en Broeren uit Sprun- del bij de vluchteling gevoegd, maar het bleek nog slechts verkenning te zijn, want na tien ronden lag het hele veld weer bij elkaar. Even later waren het weer Kosten, Vlassak en Broeren die opnieuw aan de haal gingen, maar weer liep de ontvluchting op niets uit. „HASIET" !N VLISSINGEN BINNENGESLEEPT De Duitse coaster „Hastet", die in d nacht van vrijdag op zaterdag in d omgeving van de Middensteenbank i moeilijkheden raakte, is zaterdag door do sleepboot „Jean Claude Gerliug". de haven van Vlissingen binnengesleept. Het schip had een defect aan de motor. Het defect zal in Vlissingen worden hersteld. Botsing bij Rilland bij inhalen file Ter hoogte van wachtpost 20 op de rijksweg onder Rilland-Bath botste vrijdagavond omstreeks half zes de per sonenauto van G. H. uit Krabbendijke tegen die van de Vlissinger G. T. H. wilde ln zijn auto een file passeren, waarvan de laatste wagen die van de Vlissinger was. Bij het naderen van een helling komend uit de richting Bergen op Zoom deed zich de botsing tussen beide wagens voor. Er waren geen per soonlijke ongelukken, beide wagens werden beschadigd. De auto van G. H. moest worden weggesleept. Rattenbestrijding in Vlissingen Do directeur van gemeentewerken Vlis singen schrjjft ons het volgende: Het mag algemeen bekend geacht wor den dat ratten, behalve een zeer onaan genaam verschijnsel, bovendien, vooral wanneer deze in grote aantallen voor komen. een ernstig gevaar voor de volksgezondheid kunnen betekenen. Men denke bijvoorbeeld aan de ziekte van Weil. Ofschoon in Vlissingen gelukkig nog niet van een ernstige rattenplaag ge sproken kan worden, komen toch regel matig klachten van inwoners bij de reinigingsdienst binnen over de aanwe zigheid van ratten. Zo werden vorig jaar 213 klachten ingediend over hinder van 'ratten. In al deze gevallen bond de reinigingsdienst de strijd tegen dit ongedierte aan. wat geschiedde door het gebruiken van een speciaal hier voor in de handel gebracht vergif, welk vergif, nadat de rat hiervan heeft ge geten. een zodanige uitwerking heeft, dat deze als het ware volledig verteert. Alhoewel in de meeste gevallen de bestrijding met succes wordt be kroond. blijven er helaas ook onbe vredigende resultaten. In de meeste gevallen is de oorzaak hiervan ge legen in de omstandigheid, dat in woners etensresten, huisvuil, etc.. deponeren langs de openbare wegen en wateren, waaraan de ratten zich verzadigen en daarna het vergiftig de eten negeren. Vooral het voeren van eenden, waarbij veel meer eten wordt gedeponeerd dan de eenden kunnen verwerken, is een ernstig euvel, waardoor de hinder van ratten in hoge mate wordt vergroot. Een eerste vereiste voor een doelmatige bestrijding van de rat is derhalve om deze niet te voederen. Do leus voor een doelmatige bestrijding van de rat moet zijnWenst gjj van de ratten te worden verlost, neem deze dan niet bij U in de kost! Indien deze stelregel wordt toegepast, kan met nog meer succes de strfld te gen de rat worden aangebonden. Ernst Na 17 ronden was het Oele uit Oude lande die de lont in het kruitvat stak. Hij ging er alleen vandoor en men liet hem gaan. Zijn voorsprong groei de zienderogen en de prominenten gingen zich ongerust voelen. Mat thijssen uit Wouw en Aarts uit Hil- legom trokken zich ook los, gevolgd weer door een groep met Kosten, v. d. .Maas en Vlassak. Na een ronde lag het zestal bij elkaar, maar Min neboo, die zich dan weer van voren, dan weer van achter in de grote groep liet zien, voelde dat het ernst werd. Na een krachtige demarrage kwam hij van de grote groep los en zette de ach tervolging in. Na één ronde had hy al aansluiting en het wachten was nu op de volgende zet. Deze kwam met nog dertien ronden te ryden. Dies Kosten die .esterkt door de aanmoedigingen de :ans schoon zag, flitste weg. Zijn aan val werd even later door Minneboo be antwoord en het tempo bleek toen ook voor Kosten, Matthyssen en Aarts Oele had zich inmiddels al terug laten vallen op de grote groep niet bij te benen. Zo stormden met nog tien ronden voor de boeg Minneboo, Vlassak en v. d. Maas op het einddoel af, waarbij hun voorsprong op Kosten, Aarts en Mat thijssen zienderogen groeide. Dit drie tal bleef elkaar tot het laatste ogenblik bewaken. In de sprint was het tenslotte Gabri Minneboo die als eerste in een tijd van 1 uur 45 min. over de streep ging, gevolgd door H. v. d. Maas en Vlassak in resp. tweede en derde positie. TOETREDING GROEDE TOT INDUSTRIESCHAP In de donderdag 23 augustus a.s., des avonds zeven uur te houden vergade ring zal de gemeenteraad van Groede :icn moeten uitspreken over een voor stel van b. en w. om alsnog toe te tre den tot het Industrieschap Breskens, Groede, Hoofdplaat en Schoondijke. In de toelichting op dit voorstel her inneren b. en w. aan het reeds ge- "ubliceerde schrijven van 26 juli aan ie andere betrokken gemeentebesturen, waarin werd opgemerkt dat het college blijft vasthouden aan het verlangen dat de plaats, waar het industrieterrein moet komen, wordt vastgesteld in hauw overleg met deskundigen (E.T.I., Prov. Planologische Dienst, stedebouwkundi gen). In een op 1 augustus j.l. gehouden vergadering van vertegenwoordigers der vier m deze samenwerkende ge meenten, hebben b. en w. dit verlangen nader toegelicht. Het resultaat daarvan was. zoals bekend, dat besloten werd de stedebouwkundigen van de vier ge meenten uit te nodigen zulk een advies uit te brengen en dit te doen in nauw overleg met de P.P.D., het E.T.I. en dc prov. commissie voor de uitbreidings- flannen. n de raadsvergadering komen o.m voorts nog aan de orde een tweetal verzoeken tot aankoop van grond aan de uitvalsweg voor de bouw van twee bungalows. Dinsdag jaarlijks feest op „Vrederust" Op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom is dinsdag 22 augustus het jaarlijks terreinfeest voor de patiënten en personeel. Om half negen begint het feest met een rondwandeling var .Euphonia" vanaf het ontspanningslo kaal. Om 9 uur zal ds. v. d. Berg het openingswoord spreken. Dan is er een ereronde in de draaimolen. Verder zijn er verschilende volksspelen als schieten, kop van Jut, draaibord, rad van avon tuur, rolbaanrlngstekcn en een boog- schietwedstrijd voor de heren. Om 1 uur krijgen alle kinderen ballonnen die om 2 uur worden opgelaten op het ontspan ningsterrein. De nele middag zijn er volksspelen voor jong en oud, tekenwedstrijden voor de kinderen en een boogschletwedstrfld om de titel van koning cf koningin. Om 7 uur'is er in het ontspanningsgebouw een kleurenfilmvoorstelling met vertoning van een film over het 25-jarig huwelijks feest van het vorstenhuis. Om 8 uur is er een dergelijke voorstelling voor per soneel en gasten. Adspiranten Bij de adspiranten duurde het tot voor enkele ronden voordat er teke ning in de strijd kwam. Du Bois uit Zuidzande, die in het begin goed meekwam had zich halverwege af laten zakken, zodat Koene en Mol uit Lewedorp samen de lakens wilden uitdelen. Maar ze hadden daarbij buiten de waard gerekend, want Du Bois wilde ook zyn graantje meepik ken. Met enkele forse pedaalslagen liet hij zijn achterwiel zien en begon aan de achtervolging. Ronde voor ronde liep hij in en met nog twee om gangen voor de boeg kreeg hij aan sluiting. Daarna ging hij nog met ruime voorsprong als eerste over de finish en boekte daarbij zijn zeven tiende overwinning van dit seizoen! De nitslagen zijn: Nieuwelingen: 1. G. Minneboo, Heen- vliet, 2. H. v. d. Maas, Ouwerkerk, 3. F. Vlassak. Best, 4. D. Kosten, Kapelle, 5. W. Aarts, Hillegom, 6. H. Matthijssen, Wouw, 7. M. v. Hage. Sassenheim, 8. W. Alphen, Made. 9. J. v. Peer. Bergen op Zoom en 10. H. v. Lierop, Hillegom. Adspiranten: 1. W. du Bols, Zuidzande, 2. H. Mol, Lewedorp, 3. R. Koene. Acht huizen, 4. A. D. Cornelïs, Fijnaart, 5. N. van Groeze, Made, 6. A. Akkermans, Vossemeer. Autobotsing in Bergen op Zoom Op de hoek President Rooseveltlaan Pastoor Jutenlaan te Bergen op Zoom botsten vrijdagmiddag een vrachtauto, bestuurd door C. G. alt Colijnsplaat en de auto van Chr. K. uit Bergen op Zoom. De aanrijding ontstond doordat G. geen voorrang verleende. Beide wagens v den beschadigd. ZUID-BEVELAND GOES R.-k. sportvereniging Robur viert 30-jarig bestaan De feestelijkheden rond het 30-jarig be staan, dat de r.-k. sportvereniging „Robur" te Goes op 1 september viert, hebben vaste vormen aangenomen. De feestelijkheden beginnen zondag 26 augustus met 's middags om hall drie op het eerste veld van het gemeentelijk sportterrein te Goes een voetbalmatch tussen het eerste elftal van „Vlissingen" en EBOH uit Dordrecht. De voormalige semi-profclub EBOH zal in de volgende competitie uitkomen in de le klas west der amateurs. Als voorwedstrijd spelen de Robur A-junioren tegen de A-junio ren van Roosendaal. Deze wedstrijd begint om 1 uur. Zaterdag 25 augustus zal Robur boven dien een toernooi organiseren op het derde veld voor B-junioren en pupillen. In totaal zullen 10 elftallen deelnemen. Het geheel begint om 10 uur 's mor gens. Zaterdag 1 september zal het bestuur onder voorzitterschap van de heer H. de Boer van 35 uur recipiëren in het Schuttershof te Goes, 's Avonds is er een feestavond waar zal optreden het cabaret- en revuegezelschap van Ad Huisman uit Breda. Het bal na zal ver zorgd worden door de Goese dans- en showband The Orpheans onder leiding van Jan Baarends. Zondagmorgen 2 september is om negen uur in de pa rochiekerk een gezongen H. Mis voor de jubilerende vereniging, 's Middags om half twee en drie uur zijn er voet balwedstrijden tussen de eerste en tweede elftallen van Robur tegen elftal len van oud-spelers. De koninklijke har monie „Euphonia" zal het muzikale deel verzorgen. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen ook de onlangs op- gerichtte neven-afdelingen van Robur, onder andere jiu-jitsu en handbal voor dames, definitief worden toegevoegd aan de vereniging als zelfstandige sec ties. RILLAND-BATH Raad Rilland komt 4 september bijeen In de raadsvergadering van Rilland- Bath dinsdagmorgen 4 september om negen uur zullen de nieuwe leden van de raad worden beëdigd en de wethou ders worden benoemd. De agenda ver meldt verder de aanbieding van de ge meentebegroting en de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf voor het dienstjaar 1961. KAPELLE Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Creil. Er waren 118 duiven inge schreven. De uitslagen zijn: 1 B. Ridder- hof; 2 en 7 J. L. de Jager; 3 J. C. Nrjsse; 4 en 5 P. Glas; 6 M. v. Oeffelen; 8 P. I. Butler; 9 C. Langenbcrg en 10 F. Jans- sens. BELGISCHE WAGEN SNEED Bij een botsing tussen een Belgische personenauto en een Nederlandse be stelwagen, zijn zondagmiddag op de rijksweg onder Kapelle drie mensen ge wond geraakt. De bestuurster van de Belgische auto, mevrouw M. J. M. uit Merksem en haar zevenjarig zoontje moesten met ernstige verwondingen in het St.-Joanna ziekenhuis te Goes wor den opgenomen. Van de inzittenden van de Nederlandse auto werd alleen het dochtertje van bestuurder G. J. S. uit Standaardbuiten licht aan het hoofd verwond. Beide auto's reden in de richting Goes. Mevrouw M. wilde de Nederlandse wa gen passeren, sneed en verloor de macht over het stuur. De wagen sloeg over de kop en kwam in de sloot te recht. Mevrouw M. en haar zevenjarig zoontje werden daarbij uit de wagen geslingerd- Een derde inzittende kon de auto, die in een wrak was veranderd, ongedeerd verlaten. Bij de ongelukkig inhaalmanoeuvre was de Belgische wagen bovendien in bot sing gekomen met de bestelauto uit Standaardbuiten, die in de berm terecht kwam en kantelde. Van de inzittenden raakte alleen het dochtertpe van de be stuurder gewond. Deze wagen werd eveneens ernstig beschadigd. Enkele passerende artsen assisteerden dokter I- J. Risseeuw uit Kapelle, die eerste hulp verleende. Zondagmiddag is een Belgische per sonenwagen het kanaal Terneuzen- Gent ingereden. Deze wagen werd bestuurd door C- nit St.-Amands- berg, die, toen hij over de rijksweg reed, ter hoogte van de boerderij Ramondt enkele auto's wilde passe ren. Doordat de laatste wagen, die hij wilde passeren iets naar links uitweek, ver loor C. de macht over het stuur. Zijn wagen begon te slingeren, kwam eerst in de linkerbern en reed vervolgens, na over de rechts van de weg staande stootrand gebuiteld te zijn, het kanaal in- Het ongeluk liep bijzonder goed af. Mej. V. uit Zelzate, die naast de be stuurder zat, werd uit de auto geslin gerd, kwam in de berm terecht en liep slechts een lichte hersenschudding op. Terwijl de auto nog drijvende was, zag de bestuurder kans de auto te verlaten via de plaats, waar normaal de voorruit zit. Met slechts natte voeten bereikte hij behouden de wal. De takelwagen heeft enige uren later de zwaar bescha digde wagen uit het kanaal gehaald en weggesleept. Kettingbotsing Drie Belgische auto's waren betrokken bij een kettingbotsing van in totaal vier wagens de vierde was een Neder- Ise die zich zondagmiddag om streeks half vijf op de rijksweg tussen Middelburg en Goes bij het café „Half- voordeed. Er ontstond alleen wat materiële schade. In Terneuzen verleende de bestuurder van een Belgische auto, F. L. D. uit St.- Niklaas, op het kruispunt Axelse brug- Herengracht geen voorrang aan een auto, bestuurd door M. J. D. uit Ter zen. Er was alleen wat materiële schade, evenals bij de aanrijding tussen een Franse personenwagen, bestuurd door B. C. C- uit Parijs en een door D- uit Terneuzen bestuurde brom fiets, die op het kruispunt Schoolweg- Grenulaan-Vlooswijklaan te Terneuzen gebeurde. De bromfietser verzuimde voorrang te verlenen. Op de rijksweg van Sluiskil naar Axel botste zondagmiddag de motorrijder P. S. M. op de achterzijde van de personen auto, bestuurd door F. G. uit Axel. Het ongeval gebeurde toen G. voorsorterend afremde om linksaf te slaan naar het Villapark. Beide voertuigen werden licht ZEEUWSCH-VLAANDEREN WATERLANDKERKJE Schieting op de liggende wip Niet minder dan 36 schutters namen deel aan een schieting op de liggende wip in het café Bron-van de Broeke te Watcrlandkerkje. De hoge vogel werd geschoten door E. Gijssels uit Eede, de eerste ztfvogcl door J. Mathijs uit Oude man (B-), aie eveneens de tweede hoge vogel op zijn naam bracht. De tweede zijvogel ging naar A. Rotsaerst. Mid delburg (B.), de meeste kleine vogels werden afgeschoten door R. Lageijne, Overslag. A. de Baere uit IJzendijke won de beker. De extra prijzen gingen naar A. Dierinks. Aardenburg (le), A. Bron. Waterlandkerkje (2e), en R. Schansema, Waterlandkerkje (3e). Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: L. v. d. BijlHa vla. z.: J. P. Sa- manSchletekaite, z,: T. M. Kostensede Vos. z,: C. C. J. Verhage—As. z. Getrouwd: C. Boot. 23 j. en A. Kramer, 21 j. Overleden: Z. F. Papeveld. 84 ongeil.; S. Sles, 83 J., weduwn. v. J van den Hamer: M. Koopman. 68 weduwn. v C. Goudzwaard: C. Karelse. 81 vr. v. I.. Koster: M. P. van Popering, 86 j., wed. v. L. van Popering. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL ^ls reactie op het artikel over dé merkwaardige afwijking bij de z.g. Grote weegbree bracht de Zeeuwse plantkundige, de heer De Visser mij een geheel andersoor tige, namelijk een, waarbij de bloei- stengel bladeren vertoont. Voor we hierop in kunnen gaan, dienen we een klein excuus te maken voor het Met BAREND ZWERFMANS op stap ontbreken van het schetsje bij het vorige praatje. Het is uitgevallen en daardoor hebben de lezers zich nauwelijks een idee kunnen vor men van de vergroeiing waarover werd gesproken. Middelburg City: De dolle generaal, 20 u.. a.l. Electro: De zondares van Assyrië, 19 30 uur, 14 Jaar, Molenwater: Minia-- tuur Walcheren, 922 uur. Van Benthem cn Jutting. expositie over Zeeland en Vinanderen. 9—18 uur. Vllsslngcn Alhnmbra. De dolle generaal, 20 uur. 0.1. Luxor: Zondige liefde. 20 u.. 14 J. Voero De Goutsbloeme; expositie Sértkn Góth. 10—17 uur. Goes Grand: Dc zondige meis)es van Montmartre. 20 uur, 14 J. Bergen op Zoom Luxor Macisle contra Maciste. 20 uur. 14 jaar. Roxy: Twee vrouwen, 20 uur. 18 Jaar. Terneuzen Luxor: •Sen meisje met sex- appeal. 20 uur. 18 1. Oosthurg Muziek-exprr-ss. 20 uur, a.l. Sns van Gent Olympla Theater: El Cld. 19.30 uur. 14 jaar. Axel Het Centrum: El Cid, 19.30 u.. 14 Hulst Bioscoopgebouw: EI Cld, 19.30 uur, 14 Jaar. Zlcrlkzec Concertzaal: G.I.-blues, 20 uur. a.l. Galerij: „De Breede Brug", ultwls- selingsexposltie schlldeiijen en aquarel len, 1418 en 2022 uur: 's-Gravensteen: Expositie „Levend Erfdeel". 1012 en 1417 uur: Burger Weeshuis: Keramiek- exposltle Ad Braat, 12—17 uur. Haamstede Bioscoop Bom. Marina, 20 u„ (iA B We komen er nu op terug, in de eer ste plaats, omdat bericht is ontvan gen van professor Heimans, dat hij van oordeel is, dat de „uiterst fraaie en volledige beker uit de aanleg van één blad moet zijn ontstaan, (dus 'n monofyle vervorming). In de twee de plaats belde de heer Adriaansen de redactie op om te melden, dat hij over meer dan één bekerblad kan be schikken. Dat lokte mij naar Middel burg. Tydens een gezamenlijk bezoek aan de vindplaats vonden we inder daad weer zo'n éénbladige beker. Zeer welkom, nu kon een vervan- fende afbeelding worden vervaar- igd, zodat de belangstellende lezers kennis kunnen nenen van het ver schijnsel. Heel bjjzonder Al voldoende redenen om opnieuw een aantal rebels aan de weeg bree te wijden. Het bleef daar niet bij. Een van de andere planten ge droeg zich al heel byzonder. In plaats van een bloeistengel had deze een brede „band" gevormd. In de wandeling heet dit ver schijnsel, dat men onder andere ook herhaaldelijk bij distels en by paardebloemen aantreft (onder de bomen bij essen)fasciatie. Het gevonden exemplaar is af gebeeld naast het bekerblad. De derde, apart afgebeelde, stengel, is het exemplaar van de heer De Visser Hierbij komt tot vlak onder de bloei- aar een lichte afplatting voor, waar door de beide onderste, niet aan de stengel behorende, bladeren tegen over elkaar komen te staan. Be kijkt men die grote bladeren, dan vindt men meest in de oksel een bloemknopje. Het lykt er veel op of de kleine schutblaadjes, die onder elk knopje behoren te staan beneden de aar 'exhorbitant groot zijn ge worden, terwtfl de bloempjes (de onderste van de aar) vér uit elkaar zijn getrokken. Er zijn dan ook tus senvormen te vinden, die naar boven steeds kleiner, naar beneden gevolgd steeds groter worden. Herman Willemse verdiende weer 6000 dollar Herman Willemse, de 28-jarige Utrecht onderwijzer, heeft zijn zoveelste erwinning in internationale lange af standszwemwedstrijden geboekt. Vrij dag finishte hij als eerste in de Cana dese marathon over het Ontariomeer, nadat hij de vijftien mijl lange route in de niéuwe recordtijd het oude re cord stond sinds 1961 toen hij even eens zegevierde met 6 uur 54 min. 1 sec- reeds op zijn naam van 6 uur 38 min. had afgelegd. Willemse leidde van start tot finish; ruim een half. uur vóór zijn naaste con current, de Canadees Cliff Limsdon, be- endigde hij de race. De tijd van Lims don was 7 uur 31 min. 10 sec. John Lacousiere (Canada) en de Argentijn Alfredo Camarero leverden een fel ge vecht om de derde plaats. Voor beiden werd 7 uur 31 min. 15 sec. afgedrukt. De beste damesprestatie kwam op naam van het Canadese meisje Marty Sinn, die als vijfde eindigde. De enige Ne derlandse deelneemster, Mary Kok, werd zesde. Van het totaalbedrag aan prijzen (15.000 dollar) heeft Willemse er met zijn eerste plaats 6000 verdiend. beschadigd en de motorrijder en zijn passagier kregen lichte verwondingen. Een Duitse en een Engelse personen auto kwamen zaterdagmorgen om streeks elf uur op de rijksweg bij Ril land met elkaar in botsing, toen de be stuurder van de Duitse auto, H. K. uit Bad-Godesberg moest afremmen voor een voor hem rijdende auto. De bestuur der van de Engelse auto, de heer D. M M- uit Oxford, werd even afgeleid en botste zodoende op de voor hem rijdende auto van K. Beide auto's werden licht beschadigd en konden an enige tijd de beschadigd en konden na enige tijd de lukken. Piet van Est - na Van Looy - 2e in Herenthals Han Verburgt derde in Ronde ran Halsteren In de laatste meters van de eindsprint is Han Verburg nit Kortgene de over winning in de Ronde van Halsteren zon dagmiddag ontgaan. Vrijwel alle ronden was de Zeeuw aan de leiding, hetzij al leen of met enkele anderen en het was ontegenzeggelijk de man, die de strijd- lustïgste renner van de wedstrijd ge noemd mag worden. In de spurt werd hij echter verslagen door ae Rotter dammers Dorst en Ouwerkerk. Twee andere Zeeuwen hadden eveneens pech. In de 10e ronde moest De Kreek uit Rilland-Bath de strijd wegens een lek bandje opgeven en in dezelfde ronde kreeg de kampioen van Zeeland, C. Tol- hoek uit Yerseke, eveneens pech. Hij raakte ver achter, kreeg bijna een ron de achterstand, maar reed ineens weer mee in het peloton. De jury verzocht Tolhoek en een an dere renner, die eveneens een ronde achterstand had opgelopen, het par cours te verlaten. De einduitslag werd: 1. W- Dorst, Rot terdam; 2. J. Ouwerkerk, Rotterdam; 3- Verbugr, Kortgene; 4. Dijkers, St.-wil- librord; 5. R. Hoogerland, Kapelle-Bie- zelinge; 6. A. van IJzendoorn, Drieber gen; 7. E. Farenhout, Spijkenisse; 8.-A. Vingeling', Simonshaven; 9. J- van Tig- gelen, Roosendaal; 10. P- Verweij, Gouda. A mateurwegploeg werd samengesteld De 12 voorlopig geselecteerde wieler- amateurs voor de wereldkampioen schappen op de weg in Salo en Brescia in Italië, hebben een laatste trainings- wedstrijd gereden in Luxemburg, name lijk de grand prix Frangois Faber. Deze wedstrijd is één der zwaarste in het groothertogdom. De uitslagen groothertogdom. Na afloop van deze wedstrijd zijn de volgende 10 renners aangewezen voor de wereldkampioenschappen: H. Cornelisse, C. van Espen, A. den Hartog, G. Kars tens (militair kampioen), A. van Ke- menade, C. Snepvangers, Jan Schroe- der, C. Schuuring, C. Visser en G. Wes- seling- Eerste reserve E- Solaro. Ir Italië zal heslist worden welke vier ren ners in de ploegen-tijdrace in Brescia zullen uitkomen "en worden 6 renners voor het individuele wereldkampioen schap op het parcours te Salo aange wezen. Schuuring werd 3e.in de wedstrijd, Den Hartog 6e, de anderen 7e ex aequo. persoonlijk kan ik een gevoel van walging nauwelijks onderdrukken, wanneer ik de ontzaglijke mismaking, die de planten door dit middel onder gaan, moet aanschouwen. Mijns in ziens gaat de mens hier te ver. Maar afgezien daarvan: op het bedoelde plekje waren bij de andere planten geen afwijkingen te vinden, die op gebruik van groeistof als bestrijding wezen. Bovendien is de weegbree ook en lang vóór het gebruik afwijkingen opleverende plant weest. Anders De, Wc ft fl r - c ''?L brede bandvorming (naast het bekerblad geschetst) verloopt heel anders. Dit lijkt veel meer op een aan elkaar vastgroeien van een aantal naast elkaar wassende bloem stengels, die tegen dat ze de top bereiken opeens neiging kr(jgen weer uit elkaar te gaan. Onder de (samengestelde) aar staan de bloem pjes in plaats van cirkelvormig (fei telijk dicht spiraalvormig) geschikt, in strepen. Bij het uit elkaar gaan nemen ze echter weer de juiste plaats in, zodat ze vroeger of latei- een normale bloeitop vertonen. Na elkaar vormen zich dus scheidingen (delingen) van twee stengeldelen, wat men bij wieren gewoon is dicho- tome deling te noemen (tweedelinr dus). Al zoekend drong zich steeds meer bij ons op, dat hier een goudmyntje aan afwijkingen was te vinden. Zo troffen we naast de éénblad-bekers ook duideliik- tweebladige aan. We konden niet alles afbeelden, het is in dit Seval voldoende te zeggen, dat e lezers zo'n tweebladige beker 5 C n jv opend niet de polsen tegen elkaar te plaatsen. Do twee bladpunten met hun nerven staan namelyk los en alleen de stelen en zykan- ten zjjn vergroeid. De meest opvallende en misschien zelfs wel unieke vervorming waarop we juist voor het scheiden stuitten, was ook de meest raadselachtige. Kon men zich van de vorige zo om en bij een voorstelling vormen van de wijze waarop ze ontstonden, de oorzaak van de laatste misvorming ontging ons ten enenmale. Van een aantal (ongeveer een derde) der bla deren was de rand fraai regelmatig gekarteld, terwijl deze in de gewone E;cvallcn even glad en gebogen ver- oopt als de nerven. Er was dus geen enkele reden om de diepe kaï-teling te verwachten, laat staan dat deze uit de vorm van de plantdelen zou z(jn te verklaren. We hopen ook de ze plant weer ter beschikking van de autoriteiten op dit gebied te stellen. Het was de meest opwindende vondst van de dag op dit merkwaar dig plekje. Beenderen p ei U 1 over de weegbree. Ons tochtje leverde nog iets anders op. Bij een opgraving in de buurt van de oude Dampoort kwamen een aantal beenderen te voorschijn. Zo vond onze zegsman daar vier frag menten van horenpitten van een runderachtig dier, dat geen gewone koe lean zijn geweest. Twee der frag menten pasten in elkaar en hadden samen een lengte van 34 cm zonder de (ontbrekende) punt. De krom ming volgend mogen we zeker 6 7 cm voor 't resterende van de lengte rekenen, zodat de horen zelf méér dan 40 cm lang moet zijn geweest. De kromming zelf doet denken aan die van de horen van een wisent. De doorsnede van de horen aan de voet moet minstens 7 cm hebben bedragen. Het zal ons benieuwen wat bestudering van deze vondst zal opleveren. Er lykt een geweldig grote slap te liggen tussen de weegbree en de vreemde horenpit. Toch is het slechts één stap, namelyk beide zyn gevon den door een snuffelaar op oudheid kundig gebied, toen hij bezig t met zijn hobby en dus behoren voor vandaag 'ook in één artikel bij elkaar! De Nederlanders Piet van Est en Huub Zilverberg hebben zich zondag te He renthals in een wedstrijd over 202 km voor profs. resp. als tweede en vijfde geklasseerd. Zij maakten beiden dezelf de tijd als de winnaar, de Belg Rik van Looy, nl. 5 uur en 17 min. Van de overige Nederlanders werd Leon Se- bregts elfde. Frans Balvert 23e en Geurt Pos 24e, allen op vier minuten. Gerben Karstens militaire wielrenner nummer één De Leidse notariszoon Gerben Karstens is zaterdag op het heuvelachtige terrein van het artillerie-schietkamp van de le gerplaats Oldenbroek militair wieler- wegkampioen van Nederland gewor den. Karstens toonde zich duidelijk ster ker dan zyn concurrenten, van wie Rudi Liebregts op de tweede plaats beslag legde met een grote achterstand op de winnaar. De uitslag was: 1. Gerben Karstens (Leiden) 125 km in 3.06.04; 2. Rudi Liebregts (Vlaardingen); 3. Aa Drop (Vlaardingen)4. T. Barten (Zeven bergen); 5. M. Kloosterman (Leiden); •art Zoet (Sassenheim; 7- A. Pelli- i (Raamsdonkveer)8. J. Bastin (Voerendaal)9. Martien van Ginneken (Het Schijf) en 10. C. Brugel (Zeven bergen). Geen inreis-visa voor Oostduitse wielrenners De Oostduitse wielerploeg, met onder meer tweevoudig oud-wercldkampiocn op de weg Gustav Adolf Schur in haar gelederen, zal niet kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen 1962, die volgende week in Italië beginnen. De Oostduitse wielerbond heeft zater dag uit Rome bericht ontvangen, dat de aangevraagde inreis-visa zijn gewei gerd. F erj enoor d-junïoren wonnen Rat Verlegh-toernooi De jeugdploeg van Feijenoord is win naar geworden van het internationale Rat Verlegh-toernooi, dat zondag op het NAC-terreïn in Breda voor 2000 toe schouwers is gehouden. In de finale versloegen de Rotterdammers Ajax met 1—0. In de strijd om de derde plaats won Sparta van het Belgische Beerschot. De ontmoeting was in een 0—0 gelijk spel geëindigd. Maar Sparta bleek de sterkste toen er strafschoppen geno men moesten worden. De uitslagen waren: FeijenoordNAC 31, SpartaAnderlecht 10, Beer schotFeijenoord 00, AjaxSparta 10, NACBeerschot 11, Anderlecht Ajax 01. Om de derde plaats: BeerschotSparta 00 (na strafschop pen gewonnen door Sparta). Finale: FeijenoordAjax 10. 9 Een 88-jarige man is op een boerderij bij Nottingham in Engeland door een troep koei en vertrapt. Hij overleed aan de gevolgen. De koeien vielen de hond van de oude man aan. Toen deze tussenbeide kwam, kwam hij te vallen. Ook de hond kwam om het leven. 9 De tragische dood van de Amerikaanse filmster Marilyn Monroe heeft er toe geleid dat in de Midden-Amerikaanse staat Pana ma minstens zestig kinderen de Marilyn hebben gekregen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 17-3: Warkworth van Swansea, Jan Herman van Kingslynn. Vlissingen vertrokken lï-3: St. John naar Jacksonville, Warkwortn naar Huil, Alster- damm naar Antwerpen, Jan Herman naar Teigmouth. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 17-8: Gazelle van Londen, Ida Jacoba van Stettin, Canada van Par voor Gent, Akkrumdijk van Rotterdam, Raket van Norwich, Zonnekerk van Cadiz, Alhena van Buenos Aires, Stella Prima van Bremen, 18-8: Wiïiem Cornelis van Rotterdam. Njord van Rotterdam. Bloem gracht van Rotterdam, Holcndrecht van New port News voor Terneuzen. Vlissingen vertrokken 17-8: Zephyr naar Newport Mon van Terneuzen, Zaankerk naar Marseille, Maaslloyd naar Rotterdam, Rijs- bergen naar Oslo. 18-8: Uranus naar Kopen hagen. Zevenbergen naar Southampton, Goote naar Manchester van Gent. Groeistof.-' Laten we ter voorkoming van mis verstand de gedachte afsnijden, die ook by ons onmiddellijk is op gekomen: heeft hier iemand groei stofbesproeiing toegepast? Wij me nen dit met klem te moeten afwijzen. Heel de omgeving weerspreekt deze (overigens voor de hand liggende) gedachte. De behandeling van on kruid met bestrijdingsmiddelen, waarbij groeistof het werkzame deel vormt is nl. het „softenon"-middel voor de planten. Het brengt de ge hele organische groei in de war en Uit voorraad leverbaar ALEXANDRIJNSE KLAVER (snelgroeiend) voor groenvoer en bemesting LUZERNEKLAVER DU PUITS LUZERNEKLAVER F. D. 100 RAAPZAAD ORIGINELE GE LR IA MEETJESLANDER ronde - WAASLAXDER lange ECHT BELGISCH RAS KNOLVOETRESISTENT ITALIAANS en WESTERWOLS RAAIGRAS WIKKEN" voor groenbemesting CONCURRERENDE PRIJZEN. ZAADHANDEL TELEF. 01140-2295

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7