NIEUWE „ZUIVERING" IN HONGARIJE Groot vuurwerk in Breskens: stralend besluit van Breskense visserijfeesten Rakosi en de partij Geroe uit gestoten Relletjes in Berlijn Bloemen en gejuich voor ruimtevaarders Vele doden bij overstroming in Columbia Rudi Carrell naar Nieuw-Guinea vertrokken Westduits vliegtuig beschoten BOM ONTPLOFT BIJ FRANCO'S PALEIS RUST OP NIEUW-GUINEA DOOR AFKONDIGING WAPENSTILSTAND 205e jaargang - no. 195 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 aug. 1962 Directie F van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,OU per kw.; fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643); Middelburg: Maikt 51 tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b g.g. red. 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zierikzeered. tel. 2425 adm-, tel 2094. Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zeeland blijft filmgeniek... Pagina 2 „ONWETTIGE PROCESSEN" ALS OORZAAK GENOEMD SLACHTOFFERS WERDEN GEREHABILITEERD Het centrale comité van de Hongaarse Socialistische Arbeiderspartij (communistische partij) heeft Matyas Rakosi, een voormalig partij leider, en Ernoe Geroe, voormalig minister van binnenlandse zaken, uit de partij gestoten wegens hun aandeel in de organisatie van „on wettige processen" tegen leiders van de arbeidersbeweging in de jaren van de persoonsverheerlijking. Dit meldt het Boedapester blad „Nepszabadsag", dat gisteren is aangehaald door het Sowjet-pers- bureau Tass. Het comité keurde voorts de uitstoting uit de partij goed van zeven tien voormalige medewerkers van de gerechtelijke macht, het bureau van de openbare aanklager en veiligheidsinstanties, die voor de pro cessen verantwoordelijk zijn, alsmede zes personen die nauw met Rakosi en Geroe samenwerkten. De slachtoffers van deze mensen zijn gerehabiliteerd. De besluiten zijn gegrond op de bevii dingen van een speciale commissie d het vorig jaar werd opgericht om een onderzoek in te stellen naar de politieke processen die in de jaren 1949-1953 „op valse beschuldigingen" werden gehou den, aldus het blad volgens Tass. Van Rakosi hoorde men het laatst in oktober 1958. Volgens doorgaans be trouwbare kringen was hij toen ern stig ziek in de Sowjet-Unie, als ge volg van een hartkwaal. In januari 1961 werd ih officiële kringen in Boedapest gemeld dat Geroe moge lijk uit de Sowjet-Unie, waar h\j in de voorafgaande vier jaar had ge woond, naar de Hongaarse hoofdstad zou terugkeren. In 1956 had men hem na de „contra-revolutie" verbo den naar Boedapest terug te keren. Zelf bedacht Volgens „Nepszabadsag" was bewezen dat een niet gering deel van de valse beschuldigingen door Rakosi zelf waren bedacht. Zijn schuld was te groter om dat hij ook ongegronde verdachtmakin. gen tegen leden en leiders van zuster partijen en daardoor onschatbare scha de op internationale schaal had veroor- Men vreest, dat overstromingen in de stad Florencia, in Zuid-Colum- bia, ten minste tachtig doden en' enkele honderden gewonden heb ben geëist. Volgens een Ameri-1 kaanse legermissie, die boven het getroffen gebied heeft gevlogen, staat ongeveer een kwart van de stad onder water. De overstroming werd veroorzaakt doordat de rivier De Hacha, na een wolkbreuk die vyf uur duurde, buiten z(jn oevers trad. Aangezien dit 's nachts gebeurde werden velen in hun slaap door het water verrast. Een twintigtal lijken is inmiddels geborgen, doch de Amerikanen hadden veel lijken, vaak van kleine kinderen, in het water zien drijven. De verbindingen met het getrof fen gebied zijn verbroken. Achttien mensen verdronken tijdens boottochtje By een boottochtje op liet grote, kunst matige meer van Talquin, dat ten zui den van Tallahassee, in de Ameri kaanse staat Florida, is gelegen, zyn 17 negerkinderen en een volwassene door verdrinking om het leven gekomen. Dit geschiedde, toen de boot omsloeg. Eén kind werd gered. De verdronken kinderen waren tussen de zes en tien jaar oud. Duikers en boten zijn uit de omgeving naar het meer gezonden om de lijkjes te bergen. Het noodlottige boottochtje was door een zondagsschool georganiseerd. TREIN MOEST STOPPEN VOOR BRAMENPLUKKER De trein Amsterdam-Rotterdam via Broukelen, die zaterdagavond tegen zes uur uit Woerden moest vertrekken kwam daar ongeveer vijf minuten te laat aan door een ongewone oorzaak. Bij Breukelen was de veertienjarige Evert de Groef, die langs de spoorbaan bramen had geplukt, plotseling de spoorbaan overgestoken, juist toen de trein naderde. Slechts door „de dodemensknop" in werking te stellen, kon de bestuurder het leven van de knaap redden. De trein stopte en de jongen werd meegenomen naar Woerden waar de politie proces verbaal opmaakte cn zorgde dat hij weer thuis kwam- Nieuwe Amerikaanse Polaris-onderzeeër te water gelaten Zaterdag is vanaf de marinewerven te Groton, in de Amerikaanse staat Con necticut, de 13e door kernenergie voort gedreven en met Polaris-raketten uit geruste Amerikaanse onderzeeboot te water gelaten. De onderzeeër kreeg de naam „Alexander Hamilton". Onmiddellijk na het te water laten van de „Alexander Hamilton" werd de kiel felegd voor de 14e overeenkomstige uikboot, die de naam „Ulvsses Grant" zal krijgen. 0 Sir Laurence Olivier is benoemd tol di recteur van het Britse nationale theater, niet de bouw waarvan binnenkort in Londen zal worden begonnen. Sir Laurence blijft nog twee Jaar directeur van het Festival Theater to Chichester. zaakt. „De kliek van Rakosi had de persoonsverheerlijking bevorderd en ge weldige schade teweeggebracht voor het volk, de partij en de zaak van het socia lisme". „Nepszabadsag" verklaart, dat Ra- kosi's verantwoordelijkheid wordt ge deeld door Geroe, „een der initiatief nemers van de politieke processen". Als minister van binnenlandse zaken had hij na 1953 processen tot eerher stel op de lange baan geschoven waardoor de goede naam van honder den onschuldige mensen voor een aantal jaren niet werd hersteld. Uit partij-organen Geroe en Rakosi zijn in de jaren vóór 1956 allebei eerste secretarissen van de communistische partij geweest. Geroe had deze functie ten tijde van de Hon- revolutie. Beiden waren sinds- Een woedende menigte van onge veer duizend Westberlïjners heeft gisteren voor de tweede achtereen volgende dag een bus van het Sow- jetleger met stenen en lege flessen bekogeld. De bus gaat regelmatig naar de Britse sector voor de af lossing van de wacht van het Rus sische ooilogsgedenkteken aldaar. Toen de bus bij de grensovergang voor buitenlanders in de Friedrichstrasse aankwam en stopte om te wachten op een escorte van de Westberlynse politie, in verband met een soortge lijk incident op zaterdagavond, brak de menigte door een politiecordon en trachtte de bus te bestormen. De Sowjet-bus reed daarop met grote snelheid weg met verscheidene hon derden schreeuwende Berlijners ach ter zich aan. De bus reed zonder dien uit de leidende partij-organen maar niet uit de party zelf gestoten. Het centrale comité, dat zich op het ko mende achtste partycongres voorbereid de, heeft voorts de 59-jarige Karoly Kiss, minister van buitenlandse zaken van 1949 tot 1952 en vervolgens vice- premier, uit het politieke bureau van de partij gestoten, omdat hij zyn verant- woordelykheid voor „de verkeerde hou ding voor 1956" het jaar van de Hongaarse opstand niet heeft willen toegeven. Hy blijft lid van het centrale comité en beiioudt zyn andere functies, aldus een mededeling van radio-Boeda- pest. „Ilt ben enorm blij dat; ik naar Nieuw-Guinea mag. Ik heb n.l. geen vakantie gehad. Rust hel) ik niet nodig maar ik moet er wel even uit". Dit zei zaterdagavond Rudi Car rell op Schiphol voor hij met drie andere kleinkunstartiesten van Schiphol naar Biak vertrok. De tournee is georganiseerd en ge financierd door dc Stichting Na tionaal Thuisfront Nieuw-Guinea en zal drie weken duren. Op 11 september wordt het gezelschap op Schiphol terug verwacht. Be halve Rudi zijn dat de cabare tières Marijke Morley en Philip pine Aeckerlin en de accordeonist Tonny Eyck. Zij hopen Rudi's tempo bij to kunnen houden: hij heeft zich voorgenomen in dié drie weken veertig voorstellingen te geven, dus iedere avond twee. Daar tussen door zal het viertal zich dan nog vele luchtm ijlen moeten verplaatsen van de enr kant van het eiland naar de an dere. Rudi zelf heeft in zijn program ma mogelijkheden om de soldater zelf mee te laten doen. Die behoe ven dan slechts heel minieme rol letjes te vervullen, doch het za' de stemming ongetwijfeld ver hogen. Voor eventuele Papoea's die ziel onder zijn publiek zullen bevinden ïeeft hij speciaal een viertal goo chelkunstjes tot zijn beschikkine ■n voor Papoca-kindertjes bai 'ons. „Van mijn vader heb ik ge leerd wat jc aan kinderen in bal- lonopblaaswedstrijden een plezie' kunt beleven". Het Westduitse ministerie van lands verdediging heeft, zaterdag bekendge maakt dat een marïnevliegtuïg van het type „Seahawk", dat in het gebied van Eisenach, in Thüringen, bij vergissing enkele minuten boven Oostduits gebied had gevlogen, prompt door een com munistische jager is aangevallen en met machinegeweren beschoten. De piloot van de Seahawk slaagde er nog net in niet zijn beschadigde toe stel op Westduits gebied te landen. De gronddienst had de vlieger onmid dellijk op zijn fout gewezen. Terwijl hij bezig was deze te herstellen, viel de communistische jager aan. Het ministerie heeft een onderzoek ge last. Groots welkom in Moskou De betogingen waren bedoeld als pro test tegen het doodschieten van een jeugdige vluchteling, Peter Fechter, door Oostduitse politiemannen. Volgens ooggetuigen trachtte de be stuurder van de Russische autobus in te rijden op de menigte. De W berlijners wisten echter opzij springen, zodat niemand werd wond. Drie ruiten van het voertuig werden vernield, maar geen van de inzittenden Itep verwondingen op. Het geschreeuw en het fluiten van de betogers scheen de Russen te hin deren. Enigen van hen hielden hun oren dicht. Soustelle zou zijn gedeporteerd De Franse rechtse e.vtremistenleider Jacques Soustelle is gisteren min of meer in het geheim uit Italië g' zet en naar een niet nader aangeduid land ver trokken. Het nieuws over de deportatie werd verspreid door .'.gezaghebbende regeringskringen", maar officieel kon hiervan geen bevestiging worden gege ven. Deze kringen wilden echter niet zeggen waarheen Soustelle was vertrok ken. Dezelfde zwijgzaamheid werd in politiekringen betracht. Soustelle leider van de „Algerij Frans" beweging en vriend van de O.A.S. werd op een politiebureau te Milaan vastge houden, na in Italië te zijn aangehou den. Na zijn aanhouding belegde de politie een persconferentie waarop werd ge zegd, dat Soustelle nog steeds in Italië was. Een uur daarna ging op het mi nisterie van binnenlandse zaken het nieuws rond dat hij gedeporteerd was. Nenni buiten gevaar De doktoren hebben gisteren verklaard, Be zon heeft de Spoorwegen gisteren dat de politicus Pietro Nenni, 71 jaar, Xeel. extrat,rukte bezorgd. Vooral xr - - Zandvoort bleek in trek te zyn.. Er re- buiten gevaar is. Nenni was vorige <jen gistermorgen uit Amsterdam week donderdag in een bergbeek geval- twaalf extra-treinen die 12,380 reizi- len. Hij had daarbij ribben gebroken, Sers vervoerden. Elf extra-treinen hoofd gewond geraak. e„ ^^„'"zaïüSr"" kreeg een hartaanval. Als zijn toestand terug. blijft verbeteren, mag hij binnen een I 0ok naar en van Hoek van Holland is week het ziekenhuis verlaten. gisteren extra materieel ingelegd. Premier Kroesjtsjew herhaalt eisen inzake Berlijn Moskou heeft de twee ruimtevaar ders, Nikolajew en Popovitsj za terdag een grootse ontvangst be reid. Tienduizenden mensen waren naar liet Rode Plein getogen om de beide „helden van de Sowjet- Unie" te huldigen en een toespraak van premier Kroesjtsjew aan te horen. Oni half twaalf (Nederlandse tijd) arri veerden Nikolajow en Popovitsj op het Moskouse vliegveld, waar ze werden verwelkomd door de ruimtevaarders Ga garin en Ti tow, premier Kroesjtsjew, le den van het kabinet, familieleden van beide ruimtevaarders en honderden jui chende Moskovieten. Het vliegveld was uitbundig versierd met portretten van Nikolejew en Popovitsj. Na de officiële begroeting, waarbij de ruimtevaarders rapport over hun reis uitbachten volgd# een informele: Kroesjtsjew omhelsde beiden en de rest van het gezelschap volgde vrijwel unaniem zijn voorbeeld. Zon bracht drukte bij Spoorwegen Bloemen De rit van het vliegveld naar de stad maakten de ruimtevaarders samen met hun beider moeders in een open auto, die bijna bedolven werd onder bloemen. Kroesjtsjew volgde in een andere auto. Helikopters, die boven de route vlogen gooiden pamfletten naar beneden, waar in de astronauten werden verwelkomd. Om 1 uur arriveerde de stoet op het Rode Plein, waar tienduizenden mensen stonden te wachten. Nikolajew en Popo vitsj begeleidden Kroesjtsjew samen naar de trap van het mausoleum van Lenin. Froi Koslow stelde de astronau ten aan het publiek voor, waarna Niko lajew en Popovitsj beiden een korte toe spraak hielden. Berlijn Premier Kroesjtsjew herhaalde in een redevoering, die hy na de beide ruimtevaarders hield, - de eis, dat de strijdkrachten van de Navo-landen zich uit West-Berlijn zullen moeten terugtrekken, maar hij voegde eraan toe te kunnen instemmen met tijde lijke legering van troepen van de Verenigde Naties of andere landen in West-Berlijn. Over het akoord inzake Laos en de Ne derlandse-Indonesische overeenkomst zei Kroesjtsjew van mening te zijn, dat hiermee is aangetoond, dat slepende problemen op vreedzame wijze kunnen worden bygelegd. Na de rede van Kroesjtsjew boden kin deren de beide ruimtevaarders bloemen aan en begon een optocht van arbeiders. Tijdens een receptie in de St.- Georgezaal van het Kremlin speld de president Brezjnew Nikolajew en Popovitsj de Orden van Lenin en Gouden Ster op de borst. Nadat de ontvangst bijna 3 uur had ge duurd werden de beide ruimte vaarders door een stralende Kroesjtsjew uit de St.-Georgezaal geleid. Een kneedbom is zaterdag avond ontploft in een tuin bui ten de muur rondom generaal Franco's zomerresidentie in San Sebastian. Er zijn geen slacht offers gevallen en er is geen schade aan het paleis Ayete aangericht. In de omgeving zijn enige ruiten gebroken. Franco was niet in zijn residentie maar zijn echtgenote was er vrijdag aan gekomen. Het staatshoofd werd wel een dezer dagen verwacht. Men ge looft dat hij thans in de Golf van Biscaye aan het vissen is. In het pa leis Ayete brengt hij gewoonlijk een deel van de zomer door. In de afge lopen weken zijn in Spanje reeds verscheidene kneedbommen ontploft. De Russische ruimtevaarders Ni kolajew en Popovitsj zijn zater dag bijzonder feestelijk ingehaald in Moskou. Een beeld na de aan komst van Ruslands „Ruimte- tvjeeling" op het Vnulcovo-vlieg- veld bij Moskou. Links Nikolajew in liet midden premier Kroest- sjew, die zich over het dochtertje Natasja van Popovitsj had ont fermd en Pavel Popovitsj zélf. RUSSISCHE KUNSTMAAN De Sowjet-Unie heeft zaterdag de acht ste in een reeks onbemande „Kosmos" satellieten gelanceerd, aldus bericht Tass. De zeven eerste kosmossatellieten heb ben gegevens verzameld voor de gelijk tijdige ruimtevaart van Nikolajew en Popovitsj. Tass deelde mee, dat de instrumenten aan boord van de achtste satelliet „ont worpen zijn om het ruimteonderzoek voort te zetten in overeenstemming met het programma dat op 16 maart werd aangekondigd". De eerste onbemande Kosmossatelliet ging op 16 maart de hoogte in. Slechts een van de eerste zeven is naar de aar de teruggekeerd. GEEN MILITAIRE ACTIVITEIT MEER Jouwe hoopt nog op onafhankelijkheid Sinds het ingaan van het „staakt het vuren" op zaterdagmorgen half tien, plaatselijke tijd, heeft, naar gisteravond van de militaire woordvoerder in Hol- landia werd vernomen, geen en kele militaire activiteit tussen de Nederlandse strijdkrachten en Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea meer plaatsge had. De Nederlandse militairen hadden sinds lange tijd weer eens een weekeinde vrij en maakten daarvan gebruik om VOORAL ZONDAG OVERSTELPENDE DRUKTE Misschien kwam het omdat men inmiddels aan het tweede lustrum toe was, dat de topdagen visserij feesten Breskens zaterdag en zon dag stralender leken dan ooit. On der een vrolijk zonnetje waren alle, inmiddels haast traditionele, programmapunten er weer: wim pelhijsen op het winnende schip, de massale exodus van de Breskense vloot naar de woelige Westerschel- de met enkele honderden belang stellenden aan boord, muziek, een kleurig bloemencorso, dansende balonnetjes van kinderen in een ballonwedstrijd aan de haven, wa tersportdemonstraties, muziek, ca baret en tenslotte zondagavond als klap op de vuurpijl een donderend vuurwerk, waarin alle feestkleu ren en geluiden van de afgelopen dagen samengebundeld nog eens tot een uitbarsting leken te komen. Nadat, in de zaterdagmorgen gehouden Zevibel-reiinie bekend was gemaakt dat de groen-rode Breskense wimpel naar de BR-20 zou gaan, waren enkele uren later velen er getuige van dat de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cnsembroot, deze aan de kade op genoemd schip in de mast Zie slot pag. 2 kol. 3) lijke drulcti visserijfeesten, zaterdag en zondag. Vooral zondag leelc het erop alsof er nog nooit tevoren zoveel volle in Bres kens op de been was geweest. Op de fo to: het bloemencorso stelt zich op voor de eerste rondgang door het dorp. (Foto P.Z.C.) onder de hete tropenzon eens heer lijk te luieren en te zwemmen, alle kerken in Hollandia werden gis termorgen gebeden opgezegd voor de toekomst van de Papoea-bevolking. Het commando der Nederlandse strijd krachten in Hollandia verkeert thans in afwachting van de komst van de Indische generaal Indar Jit Rikhye, de militaire adviseur van waarne mend secretaris-generaal Thant, die de leiding zal krijgen van het toe zicht op de naleving van het bestand. De generaal werd in de afgelopen nacht in Biak verwacht. Onderhandelaars In het afgelopen weekeinde zijn twee Nederlandse onderhandelaars uit de Verenigde Staten in ons land terug gekeerd. Zaterdagmiddag arriveerde dr. J. H. van Royen op Schiphol. In een gesprek met verslaggevers zei dr. Van Royen niet te geloven, dat president Soekarno vrijdag in zijn rede ter gelegenheid van de Indone sische onafhankelijkheidsdag over zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's zou hebben gesproken. Gister middag arriveerde mr. C. W. A. Schiirmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties op Schiphol. Ook keerde een tweetal Papoea's uit de V.S. terug. Met hetzelfde vliegtuig als dr. Van Royen arriveerde Nieo- laas Jouwe, die voor de pers ver klaarde, dat „de 3trijd van het Pa poea-volk nu pas begint". De heer Jouwe toonde zich teleurgesteld over de loop der gebeurtenissen, maar zei nog geenszins alle vertrouwen in een onafhankelijke II poea-staat te heb ben verloren. Gevraagd of hijzelf als invloedrijk Pa poea-leider pogingen zou doen om het verzet onder de Papoea's te sti muleren dar. wel aan zo loyaal moge lijke uitvoering zou meewerken ant woordde hij: „ik zou de Nieuw- Guinea Raad willen adviseren ons bij het akkoörd neer te leggen". Leidende rol De Papoea-student Frits Kirihio, die evenals mr. Schürmann gistermiddag op Schiphoi aankwam gaat Neder land voorgoed verlaten. Hij zal naar Djakarta vertrekken. Kirihio deelde mede. dat aan de Pama de eer te beurt is gevallen om mensen te zoe ken, die capabel geacht worden voor bestuursfuncties op Nieuw-Guinea. Hijzelf zal daarbij een leidende rol spelen. Op uitnodiging en op kosten van de Indonesische regering zal hij zich in de komende maanden aan dit werk wijden. Kirihio zei het te betreuren, dat zijn landgenoot Jouwe hem nog steeds een landverrader noemt, maar hij sprak tevens de hoop uit, dat Jouwe met hem zou willen samenwerken. Geslaagde proef met Amerikaanse maanraket Op het proefterrein van de Dou- glas-fabrieken bij Sacramento in de staat Californië hebben Ameri kaanse ruimtevaartdeskundigen met succes de eerste tests verricht met de tweede trap van de Satur- nus C-l raket, het projectiel dat voorbestemd is om de eerste Ame rikaanse maanreiziger voort te stuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1