Nieuwe toeristen routes op de Veluwe LEZERS SCHRIJVEN Aderen SCHOOLTASSEN jj:Z, 10biiiondervoordeli9 Sport en wedstrijden ALLEEN BIJ BIJOU EN HET P1RIPLUHUIS BIJOU /PARAPLUHUIS Experiment van A. N. W. B en Staatsbosbeheer Nieuwe wegen en paden DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prachtige schooltassen nu guldens voordeliger. Vervaardigd van le klas leder, soepel en ijzersterk, met 2 voorvakken, riem en koperen sloten 5 jaar GARANTIE nu voor de onbegrijpelijk lage prijs van KIJK EN VERGELIJK VOORDELIGER KAN NIET. LANGE DELFT 44, MIDDELBURG LANGE VORSTSTRAAT 43, GOES OORLOGSMUSEUM Als enthousiast bezoeker van Zeeland (minstens 2 keer per jaar) kwam ik op een regenachtige middag in het fraaie Middelburgse stadhuis terecht, waar ik mij ten zeerste heb geërgerd aan het óorlogs-, .museum". Een dergelijke vuilnishoop had ik in dat mooie gebouw niet verwacht. Een museum behoort tocht zeker ge ordend en overzichtelijk te zijn, maar dit verkeert vanaf de entree tot het einde in verregaande staat van ontbinding. Kan men in deze ruimte geen expositie inrichten die er representatief uitziet voor de vreemdelingen? Dan kan de V.V.V. er tenminste met een gerust hart iemand heen sturen, wat nu zeer zeker absurd is. dhoven, J. Hubregtse. EEN VERGETEN HOEK Wie op een zonnige zomerdag eens een fiets- of autotocht door een weinig be kende streek van Walcheren wil maken, kan ik een tocht door de omstreken van Nieuw- en St.-Joosland aanbevelen. Men zal getroffen worden door de schoonheid van dit landschap en de over weldigende vergezichten, die. het biedt. Van Middelburg komend, slaat men bij „De Rode Leeuw" rechts af de Oudedijk op in de richting Arnemuiden. Plotseling ziet men dit prachtige land schap voor zich liggen: rijpende koren velden, afgewisseld door de groene vlak ken der bieten- en aardappelvelden er de donkerbruine schelven op de reeds, geoogste vlasakkers met ver op de ach tergrond het donkere groen van hoog- oprijzend geboomte. In tegenstelling met andere delen van (Van een onzer verslaggevers) \I7ij schertsen wel eens graag over het feit, dat wij in een vrij land leven en toch nog zo heel weinig mogen. Zodra we de neus buiten de deur steken, leven we met regels en voorschriften en ge- en verhodsborden, legio in getal. En als we dan eindelijk vakantie houden of zo maar eens naar buiten trekken, ontmoeten we wederom tal van borden met voorschriften, zoals „Verboden toe gang", „Geen vrije wandeling", verboden dit en verboden dat. Dan zijn we opeens niet zo volg zaam meer als in ons dagelijkse doen en de erger nis bekruipt ons. Soms schrijven we een ingezon den stuk in de krant, waarin we zeggen, dat het een schandaal is, dat bepaalde gebieden door borden „potdicht" zijn gemaakt en wij wijzen er dan graag op, dat wij toch ook belasting betalen voor het in stand houden van de natuurbezittingen en dus ook recht hebben om er gebruik van te maken. Alles heeft echter een oorzaak: dus ook de ver bodsborden die wij in tal van recreatiegebieden aantreffen. Men heeft te veel onaangename erva ringen opgedaan in het verleden met het open stellen van natuurgebieden. Maar de tijden veranderenDe gejaagde rnens van deze tijd heeft niet alleen geestelijk en lichamelijk behoefte aan recreatie in de vrije natuur die dus vaak niet zo heel vrij blijkt te zijn maar er is ook méér tijd om van alle goeds en moois te genieten. De vrije zaterdag, die voor velen al op vrijdagavond begint, heeft met de ruimere financiële middelen waarover men beschikt, grotere mogelijkheden geschapen en dus ook een grotere behoefte aan recreatie. Bij dit alles komt nog, dat de mensen, meer dan ooit het geval is geweest, over gemotoriseerde vervoermiddelen beschikken, die hem in staat stellen zich over grotere afstanden te bewegen en ook datgene mee te nemen, waaraan zij menen behoefte te hebben. De in ons land aanwezige recrea tieruimte is niet overvloedig. Daarbij lopen de behoeften nogal uit een. De belangrykstc zjjn om en mas se de vreugde te ondergaan van de tijdelijke bevrijding van de dagelijkse sleur én om ver van alle rumoer bet. contact met de natuur te hervinden. De eerste, wellicht grootste behoef te, is er vermoedelijk oorzaak van geweest, dat men eenvoudig bezit nam van plekjes langs de wegen, bij voorkeur de parkeerplaatsen, en ooit zocht men verpozingsplaatsen in bos en hei, daar waar meer mensen ple gen te zjjn. Men kan zeggen, dat er sprake was en nog is van een zckero druk van de ontspanningzockende massa, die do steden verlaat om dc kostbare vrije dagen en uren buiten door te brengen; ook ln gezinsverband. Staande voor deze feiten kan men tweo dingen doen: de natuurgebieden blijven beschermen en de bordjes „Verboden toegang" rustig laten staan of de mensen dc wegen wijzen naar bepaalde recreatiegebieden en in die gebieden zelf na hun ont sluiting wandelingen en fietstoch ten mogelijk te maken door voor lichting cn aanwijzingen en zelfs autoroutes maken voor degenen, die alleen maar rijdend willen genieten. De zaak wordt compleet wanneer men in de ontsloten gebieden ook mogelijkheden schept voor verpozing, zitjes en spcolgelegenheden met as bakken incluis. En als het kan ook nog een parkeerterrein in de buurt. Zo brengt men de natuur in al haar facetten dichter bij de mensen, wor den prachtige gebieden werkelijk ge- meenschapsDezit. Om het misbruik van de parkeerplaatsen langs de we gen tegen te gaan, werden al speciale Duitsland heeft men ook al speciale voorzieningen getroffen op de pick nickplaatsen voor de dieren welke worden meegenomen. - wijzering en dergelijke. Het schijnt ook dat men over het algemeen nogal bevreesd is om zich in onbekende ge bieden te begeven, zonder dat men over de nodige aanwijzingen be schikt, die men als een veiligheid ziet. Bij Staatsbosbeheer leefden reeds tal van plannen om ir. bepaalde Veluw- se bezittingen de accommodatie te vergroten door 'aanlég of verbetering van bestaande fiets- en wandelpaden, door het verbeteren en zo mogelijk verbreden van voor auto's geschikte wegen en tenslotte ook door de aan leg van picknickplaatsen en par keerplaatsen, van waaruit men wan delingen van verschillende lengten kan maken. Ook bij andere instan ties leefden dergelijke plannen, on der meer bij de A.N.W.B, Er is ten slotte, voor wat de Veluwe-gebieden betreft, een samenwerking tot stand gekomen tussen alle betrokken in stanties voor een grootscheepse aan pak en men heeft reeds kunnen le zen, dat op 11 juli drie zogenaamde toeristische Veluweroutes officieel in gebruik zijn genomen- Wegwijzers Ontsluiting Ook bij bet Staatsbosbeheer is er de laatste jaren veel veranderd en zjjn vele en belangrijke initiatie ven genomen, niet alléén om bepaal de recreatiegebieden te ontsluiten en daardoor meer ruimte ter beschik king te stellen, maar ook de mensen in de gelegenheid te stellen ten volle te genieten van het natuurschoon. De houtvesterij Arnhem-Oost. en -West van het Staatsbosbeheer houdt zich naarstig met de problemen van de recreatie bezig. Het streven is er bewust op gericht om de mensen, zoveel als dat mogelijk is, te laten profiteren van de prachtige natuur gebieden op de Veluwe, die in het verleden verboden waren en, zó zij wel vrij toegankelijk waren, te wei nig accommodatie boden, zoals be- Nabij Renkum dit prachtige uitzicht op kasteel Doorwerth en de Rijn. Behalve de officiële wegwijzers van de A.N.W.B., is er, dank zij de goede zorgen van het Staatsbosbe heer in de gebieden zelf, ook een be- wyzering gekomen, namelijk bouten paaltjes met wit-geverfde koppen, welke zodanig zyn geplaatst, dat vergissing in de route dus ver dwalen vrijwel uitgesloten is, als men tenminste zijn ogen maar een klein beetje de kost wil geven. De binnenlandse toerist vindt er nu de fiets-, wandel- en autoroutes, langs welke picknick- en parkeer plaatsen zijn aangelegd die duidelijk zijn aangegeven. Bij enkele van deze rustplaatsen is zelfs een speelruimte voor de jeugd gemaakt.. Bovendien vindt men in de buurt van deze plaatsen een kastje, waarin zich een overzichtelijke kaart bevindt van de omgeving waarin men vertoeft, zo dat men gemakkelijk de weg verder kan vindén of, zo men wil, "een ge deelte van de route in de omgeving kan wandelen. Tenslotte is het op verschillende parkeerterreinen mo gelijk gemaakt via een trap op de wandelroute te komen. Alleen al voor wat betreft de bossen van het Staatsbosbeheer op de Noord-, Midden- en Zuid-Veluwe kan men spreken van een groot project, waaraan kosten noch moeiten ge spaard zijn. Ook gemeentebesturen hebben zich by de uitvoering van de plan nen aangesloten. Zo is de Italiaanse- weg onder Doorwerth opnieuw be straat met stenen welke de gemeente Renkum ter beschikking had. In deze omgeving werd ook een fietspad van ongeveer 15 kilometer aangelegd over de Oude Oosterbeekseweg, oor- spronkeiyk de verbinding tussen Utrecht en Arnhem. Deze weg was bijna geheel dichtgegroeid, maar is nü een prachtig verhard fietspad ge worden, dat waarschynlyk nog zal worden doorgetrokken naar Heelsum en Renkum. Ook dit fietspad is in een der routes opgenomen. Via de Fonteynallee kan men ook een prachtig gebied betreden, waar door men het niet onbekende punt De Prieeltjes kan bereiken, vanwaar men een boeiend en indrukwekkend Betuwe; bij helder weer kan zelfs met het blote oog Kleef en het Reichswald zien. De routes zijn zodanig, dat men op bepaalde punten kan rusten, hetzij op een der picknickplaatsen, hetzij in restaurants, welke niet zonder reden in de routes zijn opgenomen. Zq die hieraan behoefte hebben, kunnen zich in die restaurants immers van een mogeiyk welverdiend natje en droogje Het is echter beslist niet de be doeling, dat men de routes alleen maar per auto ,,doet". Zeker, ze zijn ook al rijdende zeer attrac tief, maar men zal, dunkt ons, veel moois missen, wanneer men niet eens uit de auto stapt en een wandelingetje gaat maken. Wandelen Vakmensen, die de natuurgebieden kennen als hun eigen broekzak, hebben deze routes samengesteld. Waar het maar even kan, brengt men de toerist wandelaar of fiet ser en zo mogelyk pok de automobi list naar de prachtigste gedeel ten. Bepaalde wegen, en hun aantal is nogal groot, mag men niet per auto beryden en op enkele wegen waar wél auto's worden toegelaten, is eenrichtingverkeer toegepast. )OOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOOQOOOOOa»OOOOOOqC De Nederlandse zwemploeg, welke ons land zal vertegen woordigen bij de Europese kampioenschappen in Leipzig, trainde in het zwembad „Hei delberg" in Borne, ten aan- sclwuwe van de Nederlandse pers. Op de foto: Een overzichtje tijdens het losmaken van de spieren onder leiding van trai ner Forbes Carlile. Walcheren waarvan het zich reeds door iets eigens onderscheidt heeft het natuurschoon in deze streek weinig door de oorlog geleden. Weliswaar zijn er vele boerderijen in 1944 afgebrand, maar ze zijn weer opgebouwd. Van de Oudedijk komt men bij Arnemuiden weer óp de Rijksweg en rijdt dan, in plaast van de richting Sloedam in te slaan, recht door naar de Boomdijk of Binnendijk, waar men weer een ander maar niet minder mooi aspect van dit tolderlandschap te zien krijgt. Jaar men moet deze streek zien vanaf de dijken en niet vanaf de grote ver keersweg. Nieuw, en St.-Joosland, J. K. Mesu. China beschuldigt Indiase militairen van schietpartijen Het communïstïsch-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft gemeld, dat Indiase militairen maandag in het dal van de grensrivier de Galwan vier schoten op Chinese stellingen hebben gelost. Volgens „Nieuw Chi na" is dit ter plaatse reeds driemaal eerder geschied en wel tweemaal in juli en nog een maal in augustus. Voorts zouden Indiase militairen 27 juli j.l. op een andere plaats in dit dal tweemaal op Chinese grenswach ten hebben geschoten. „De op deze wijze uitgedaagde Chinese grenswachten hebben er zich niette min van onthouden het vuur te be antwoorden", aldus het communis- tisch-Chinese persbureau. Geen fascisten op Trafalgar Square De twee neo-fascistische groepe ringen in Engeland, de zogenaam de Nationale Partij en de Uniebe weging van Sir Oswald Mosley, hebben geen toestemming gekre gen voor het houden van bijeen komsten op de Londense Trafalgar Square. De Nationale Plartij had op 19 augustus en 2 september op het plein bijeen wil len komen, waarna de Uniebeweging op 23 september een samenkomst had wil len beleggen. In een brief van het ministerie van openbare werken werd gezegd, dat „het waarschijnlijk scheen", dat de voorge nomen bijeenkomsten „ernstige onge makken voor het publiek zouden ver oorzaken". Contant betalen in Nieuw-Guinea Met ingang van dinsdag wordt door nagenoeg alle be drijven en ondernemingen in Nieuw-Guinea contante beta ling geëist voor alle dienst verlening en leveranties, zo wel aan particulieren afne mers als aan gouvernements instanties. Als reden hiervoor werd niet al leen opgegeven de onzekerheid over betaling, maar vooral over de pariteit van de Nieuw-Guinea gulden. Bedrijfsleven en banken verwachten, dat na gezagsoverne- ming in Nieuw-Guinea door de V.N. de pariteit van de N-G.-gul- den met de Nederlandse gulden zal worden opgeheven. VRAGEN OVER SLUITING MIJN „BEATRIX" De heer Jos Maenen, lid van de Tweede Kamer (k.v.p.) heeft de ministers van economische zaken en van volkshuis vesting en bouwnijverheid schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het beëindigen van de exploratiewerkzaam heden aan de staatsmyn „Beatrix". Gevraagd wordt onder meer of de ar beidskrachten, die thans op de „Bea trix" zijn te werk gesteld, naar de be staande mijnen in Zuid-Limburg moeten pendelen, dan wel of aan hen in of al thans meer naby de mijnzetels huisves ting wordt verschaft. „Zijn de ministers niet van gevoelen, dat het alleszins aan beveling verdient om ten behoeve van de mijnwerkers het woningcontingent extra te verhogen, zodat ln de behoefte aan huisvesting van de arbeidskrachten in het mijnbedrijf op korte termijn kan worden voorzien", aldus de heer Jos Maenen. Israël leidt Angolezen op Enige jongeren uit Angola krygen een opleiding in het Israëlische jeugdbatal- jon en binnenkort worden er nog meer verwacht, zo hebben gewoonlijk be trouwbare kringen in Tel Aviv beves tigd. Een Israëlische functionaris zei, dat Is raël „iedere Afrikaanse nationalistische beweging die naar onafhankelykheid streeft" wil helpen. Leiders van natio nalisten in Portugees Guinee zouden eveneens Israëlische hulp- hebben ge vraagd. Ned. Antillen-Cuba 2-1 Tijdens de Midden-Amerikaanse en Ca- raïbische Spelen, die momenteel in Kingston worden gehouden versloeg het voetbalelftal van de Nederlandse An tillen met 21 het team van Cuba. Deze stand was reeds bij de rust be reikt. Oost-Duitse ploeg voor wereldkampioenschappen De Oostduitse ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennnen die in Italië worden gehouden, is als volgt samengesteld: wegamateurs: Klaus Ampler, Gustav Schur, Berhard Eck stein, Gunther Hoffmann, Karl Heinz Kazmierzak en Manfred Weissleder. Voor de ploegentijdrit starten Lothar Appier, Hans Scheibner, Manfred Brünning en Kurt Muller. VIJFDE TOERNOOI VOOR LAGERE ELFTALLEN Voor de vijfde maal wordt zondag 26 augustus het „lagere élftallentoernooi" gehouden. De organisatie ervan is bij toerbeurt in handen van Middelburg, MOC, TSC en Vlissingen. Ditmaal zijn de Scheldestedelingen weer aan de beurt. Deelnemendfe elftallen zijn de tweede, derde en vierde elftallen van Middelburg, MOC, TSC en Vlissingen. De wedstryden, die op drie velden op Baskenburg worden gespeeld, beginnen 's morgens om half elf en duren tot on geveer 6 uur. Indonesië wil deelnemen aan wereldkampioenschappen Indonesië heeft zijn kandidatuur ge steld voor de organisatie van de eind ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in 1970. Na Chili (1962) en Engeland (1966) me nen de Indonesiërs, dat een Aziatische kandidatuur een goede kans maakt om te worden geaccepteerd. Dressuurkampioenschappen Te Rotterdam wordt van 23 tot 'en met 26 augustus het officieuze Europese en van 29 augustus tot en met 2 septem ber, het officieuze wereldkampioenschap dressuur gehouden. De sterkste dres suurruiters van de wereld zullen op de ze kampioenschappen uitkomen. ZEELANDIA EN R.C.S. OEFENEN Zondag 19 augustus a.s- speelt het Middelburgse „Zeelandia" op het Na dorstterrein een vriendschappelijke oefenwedstrijd tegen de sterke tweede lclasser Rood Wit (W). Deze wedstrijd begint om half drie. Ook de reserve van beide ploegen komen tegen elkaar uit. In Souburg wordt, eveneens zondag middag om half drie, een oefenwedstrijd gespeeld tussen RCS en de Rotterdam se tweede klasser HION. Ook hier me ten de reserves eikaars krachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9