ONTWERP ALGEMENE BIJSTANDWET BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND OE BOEKENPLANK „Geef 'n pilsje weg" VERLENING FINANCIËLE BIJSTAND WORDT PLICHT VAN OVERHEID EERST VERBOD OP KERNPROEVEN IN DE RUIMTE EN ONDER WATER NIEUWS UIT DE KERKEN ENCYCLOPEDIE DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 In plaats van de armenwet 1912 (Van onze Haagse redactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende nieuwe regelen betreffende de verlening van bijstand door de overheid (Alge mene Bijstand wet). Dit wetsontwerp dat voorbereid is door de minis ter van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé komt, als het tot wet wordt verheven, in de plaats van de Armenwet 1912. In tegenstelling met de Armenwet van 1912, die aan de over heid slechts de bevoegdheid gaf en dan nog alleen subsidiair om even als de kerkelijke en particuliere instellingen de armenzorg te be oefenen, gaat het ontwerp Algemene Bijstandwet er van uit, dat het verlenen van bijstand een taak is van de overheid; dat de overheid hiertoe een bijstaudplicht heeft, op de uitoefening waarvan de moge lijkheid van beroep bij Ged. Staten en vervolgens bij de Kroon is gegeven en dat de bijstand uitsluitend van financiële aard is. Ook verdwijnt do beperkende bepaling van de Armenwet, dat de bijstand do kosten van hetgeen voor het levenson derhoud noodzakelijk is, niet te boven mag gaan als in de toekomst verwer ving van eigen bestaansmiddelen niet te verwachten is, zoals bij ouderdom, ziekte of blijvende handicap- De bijstand dient in elk geval te strekken tot voor ziening in de noodzakelijke kosten van bestaan. De bijstand moet ook worden verleend bij een dreigend verlies van de mogelijkheid tot zelfstandige voor ziening in het bestaan. Met de uitkerin gen op grond van de Armenwet Is thans een bedrag gemoeid van 300 a 330 mil joen gulden. Bij inwerkingtreding van de Bijstandwet zullen de uitgaven voor bijstand in het eerste jaar naar raming met 35 miljoen gulden vermeerderen. In het tweede jaar waarin de wet van kracht is, zal de uitgavenverineerde- ring op 55 miljoen gulden komen en in liet derde jaar op 65 miljoen, een be drag dat volgens de memorie van toe lichting, die mede is ondertekend door de minister van sociale zaken en volks gezondheid, als maximaal is te beschou wen- Aan do bijstand worden voorwaar den verbonden, die strekken tot inscha keling in de arbeid, tenzij zich redenen van medische, sociale of andere aard hiertegen verzetten. Bijstand Bijstand in de behoefte aan bedrijfska pitaal en aan duurzame gebruiksgoe deren kan worden verleend in de vorm van geldlening of borgtocht. Bij de beoordeling van de mate waarin een persoon of gezin beschikt over middelen, worden in elk geval bulten beschouwing gelaten: a. het voor opleiding of bedrijf be stemde vermogen, mits voldoende waar borgen bestaan dat het vermogen voor deze bestemming zal worden aange wend en de bestemming zelf, gelet op alle omstandigheden, verantwoord moet worden geacht; b- een redelijk deel van het inkomen uit arbeid van een minderjarig kind, behalve ten aanzien van aan dit kind afzonderlijk te verlenen bijstand. Bijstand aan een persoon wordt ver leend door burgemeester en wethouders van de gemeente waar hij zich bevindt. Dc bijstand wordt verleend ten laste van de gemeente, welker burgemeester en wethouders hem hebben toegekend. Het rijk geeft een vergoeding in de kosten van bijstand. Rechtszekerheid Ten aanzien van de in het wetsontwerp vastgelegde plicht van do overheid tot het verlenen van bijstand, dient de bij- standbehoevende een zo groot mogelijke rechtszekerheid te worden geboden. Dit betekent, dat iedere bijstandbehoevendc krijgt wat voor hom, in zijn geval, noodzakelijk is voor de voorziening in zijn bestaan. Do bijstand wordt afge stemd op de omstandigheden en moge lijkheden van persoon en gezin alsmede op het betoonde besef van verantwoor delijkheid voor de voorziening in het bestaan. Do bijstand dient er op gericht te zijn de betrokkene zo mogelijk in staat te stellen weer zelfstandig in zijn bestaan te voorzien. Aan de bijstand mogen geen andore voorwaarden worden verbonden dan die in de voorgestelde wet zijn genoemd (b.v. inschakeling ih het arbeidsproces). Het is uiteraard niet mogelijk, aldus de memorie van toelichting, om in de wet een objectieve norm te stellen ter om schrijving van dc inhoud van de te ver lenen bijstand- Daarvoor lopen ieders omstandigheden te ver uiteen. Waar mogelijk zal bij algemene maatregel van bestuur de minimumbedragen wor den vastgesteld voor bepaalde noodza kelijke behoeften als b.v. voeding, kle ding en verwarming- V erantwoordeliikheid Het bijstandsbeleld dient te appelle ren aan de persoonlijke verantwoor delijkheid, die leder heeft voor dc voorziening in liet bestaan van zich en zijn gezin. Voorkomen moet wor den. dat sommigen door de over- heidsplieht tot bijstand bun eigen verantwoordelijkheid minder zwaar zouden nemen en bijvoorbeeld nala ten zich uit voorzorg tegen bepaalde risico's to dekken, b.v. door verze kering. In bepaalde gevallen moet de bijstand daarom lager gesteld kun nen worden, zelfs geweigerd of la ter verhaald- Voor dc hand ligt het ook, dat hot bij- standsbclcid het totale sociale beleid, waaronder het loonbeleid, niet mag doorkruisen. Dc Kroon kan daarom op grond van art. 185 van dc gemeentewet hesluiten van burgemeester en wethou ders tot verlening van bijstand vernie tigen wegens in strijd met de wet of het algemeen belang, in dit verband wordt opgemerkt, dat rijksgroepsrege lingen een indicatie geven ten aanzien van het niveau van de bijstand. Ook bij dreigend gebrek Verschillende bepalingen strekken er toe, dat de bijstandbehocvende zijn zelfstandigheid zoveel mogelijk be waart of herwint. Daarbij gaat het in de eerste plaats om het behouden of herwinnen van financiële zelfstandig heid. Uitdrukkelijk is bepaald, dat bij stand moet worden gegeven, niet alleen bij ingetreden gebrek, maar ook bij dreigend gebrek aan middelen De bij stand moet, waar mogelijk, op het be houd of het herkrijgen van deze zelf standigheid zijn gericht. Kosten van scholing, omscholing of revalidatie, fi nanciële sanering etc. dienen dus waar nodig, in het bedrag van de bijstand te worden opgenomen. Daarnaast bevat het wetsontwerp be palingen ter bevordering van de onaf hankelijkheid van degene, die bijstand ontvangt ten opzichte van het bijstand- verlenend orgaan. Zo is binnen rede lijke grenzen vrijheid vastgelegd met betrekking tot de keuze van een in richting waarin iemand moet worden opgenomen. Zo is ook een zodanige pro cedure van aanvraag wettelijk vastge legd, dat de bijstandbehoevende zonder beduchtheid ten aanzien van zijn bij stand kan verhuizen van een gemeente naar een andere. Veel van deze voorzie ningen zijn in de praktijk der bijstands verlening door de gemeente reeds op grote schaal toegepast. Uit een oogpunt van rechtszekerheid worden deze prak tijken nu tot wet gemaakt. Eij de v< ziening in de bestaansmiddelen speelt het gezinsverband een belangrijke rol. Aan ouders en hun minderjarige kin deren- wordt de bijstand daarom ver leend als gezinsbijstand. Groepsregelingen Behalve individueel bepaalde uitkerin gen zullen ook gefixeerde uitkeringen voor bepaalde groepen worden vastge steld bij algemene maatregel van be stuur of gemeentelijke verordening. De directe uitvoering van landelijke groeps regelingen zal in handen liggen van burgemeester en wethouders onder de partementale verantwoordelijkheid van dc minister van maatschappelijk werk. Nieuwe regelingen zullen in de eerste plaats worden vastgesteld ter vervan- De minister van maatschappelijk werk, mej. M. A. M. Klompé, Treeft in Den Haag op een persconferentie toelichtin gen gegeven op het door haar voorbe reide ontwerp algemene bijstandswet dat thans bij de 'Ticeede Kamer is in gediend. Foto: Minister Klompé tijdens haar toelichting. ging van de bestaande regelingen van de navolgende groepen: Werkloze werknemers (behoudens sociale voorziening a, alsmede degenen die een uitkering ontvangen gedurende een aaneengesloten periode van twee jaar na beëindiging van hun aanspra ken krachtens de werkloosheidswet of sociale verzekering a); oorlogs slachtoffers; gerepatrieerden; Ambone zen; blinden; gehandicapten en minder validen. De uitvoering De uitvoering van de overheidsplicht tot bijstandverlening wordt opgedragen aan de gemeentelijke overheid, in casu aan burgemeester en wethouders. Het is niet wenselijk geacht de bestaande burgerlijke instellingen van weldadig heid hiermede zonder meer te belasten, ook omdat het in de toekomst tevens de uitvoering van groepsregelingen be treft, waarmede deze instellingen nim mer bemoeienis hadden. Uit het loslaten van het zogenaam de subsidiariteitsbeginsel vloeit voort, dat in het stelsel van de Al gemene Bijstandwet geen behoefte meer bestaat aan een regeling van de samenwerking tussen de kerke lijke en particuliere instellingen van weldadigheid en de overheid terzake van de financiële bijstand- De sociale raden, in de Armenwet 1912 armenraden genoemd, verdwij nen. De wachtgelden van de secre tarissen van de sociale raden worden bij de wet gewaarborgd. Wel schrijft het wetsontwerp de instel ling voor, in elke gemeente, van een adviescommissie. Deze commissie heèft een algemeen viserende functie in het gemeentelijk bijstandsbeleid en is geen zogenaai gevallencommissie- Voor de toepassing van de groepsregelingen kunnen af zonderlijke adviescommissies worden aangewezen. Bij de wet beperking verhaalrecht, die in 1961 op dit punt een wijzi ging bracht in de Armenwet, is de mogelijkheid van verhaal reeds in aanzienlijke mate beperkt. In het ontwerp Algemene Bijstandwet wordt een verdergaande beperking van het verhaalrecht voorgesteld en wel in deze zin, dat het verhaal in de betrekking tussen ouders en hun meerderjarige kinderen wordt afgeschaft. Ook verdwijnt het ver haal op de betrokkene zelf, be houdens in enige bijzondere geval len (b.v. het verstrekken van on juiste inlichtingen of het niet ver vullen van een voorwaarde). Ge handhaafd blijft de mogelijkheid van verhaal op de nalatenschap van de betrokkene. Voorts blijft verhaal mogelijk op diegenen, die bij rechterlijk vonnis tot onder houd verplicht zijn, zoals b.v. na echtscheiding of ontbinding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed. ITALIAANS VOORSTEL IN GENEVE: wapens worden verboden. Men wijst cr dan ook van deze zyde op dat het Ita liaanse voorstel geenszins als een wes terse proefballon is te beschouwen. De Britse delegatieleider, Godber, ver klaarde, dat de Sowjet-Unie poogt het door de acht neutrale landen ingediende memorandum als een wig te gebruiken, teneinde te voorkomen, dat overeen stemming wordt bereikt. De westerse en communistische staven hebben ermee ingestemd het plan, dat de acht neutralen in april j.l. hebben in gediend, als basis voor onderhandelingen te aanvaarden. Daarna praten over ondergrondse proeven De Italiaanse afvaardiging naar het Gc- neefso ontwapenlngsoverleg heeft doens- dag voorgesteld een afzonderlijk ver drag te sluiten inzake het verbieden van kernwapenproeven in de dampkring en onder water. Het vraagstuk van de on dergrondse proefnemingen zou dan in een afzonderlijk overleg moeten worden behandeld. Delegatieleider Cavaletti stelde ook voor de politieke en technische vraag stukken die samenhangen met het pro bleem van de ondergrondse kernwapen proeven op een lijst te vermelden. Wan neer hiervoor oplossingen zouden zijn gevonden, zouden deze in dc tekst van het hiervoor genoemde afzonderlijke verdrag moeten worden opgenomen, zo dat er dan een akkoord tot stand zou zijn gekomen waarin het nemen van alle kernwapenproeven wordt verboden. Volgens diplomatieke waarnemers te Genève oefenen de vertegenwoordi gers van de acht neutrale landen die bij het Geneefse ontwapeningsoverleg zijn betrokken druk uit opdat er, by de aanhoudende impasse in de be sprekingen tussen de kernwapens be zittende mogendheden, althans een gedeeltelijk akkoord tot stand komt. Van westerse zjjdc wordt er echter oi gewezen dat de Verenigde Staten bly ven streven naar een overeenkomst waarin alle proefnemingen met kern- Alie proeven er op blif- omst, Churchill maakt het goed Sir Winston Churchill „maakt het goed" en men verwacht dat hij volgende week het Middlesex-zie- kenhuis zal verlaten, zo is gisteren verklaard door de echtgenote van de voormalige Britse premier, La dy Churchill. Zij voegde hieraan toe dat Churchill gisteren een paar stappen had gelopen. Volgens Lady Churchill zou haar echt genoot, die wegens een dybreuk in bet ziekenhuis was opgenomen, volgende week naar huis gaan. zy was niet in staat tc zeggen op welke dag dat dit ZOU GOEDERENTREIN MET RADIO-ACTIEVE STOFFEN By Coatesvllle In de Amerikaanse staat Pennsylvania zyn twee goederentreinen dinsdag met elkaar in botsing geko men. In een ervan reden drie wagons mee met oen lading licht radioactieve kernmaterialen van het regeringsbu reau voor atoomonderzoek Vyf and van het genoemde regeringsbureau, wer den gewond. De twee lokomotieven en negen rytuigen raakten uit de baan. Hoewel twee wagons met het radio actieve materiaal ontspoorden was de verpakking niet zodanig geschonden dat de gevaarlijke stof blootkwam. Afghanistan en Pakistan gaan praten President Ajoeb Khan van Pakistan heeft tc Lahore verklaard, dat waar schijnlijk in Teheran een bijeenkomst van Pakistaanse en Afghaanse functio narissen zal worden belegd om dc be trekkingen tussen beide lauden te nor maliseren. Volgens dc president is Pakistan be reid, aan Afghanistan alle doorvoerfa- clliteiten tc verlenen welke enige tijd van herst jetrekkingen te bestuderen. Deze be trekkingen werden vorig jaar verbro ken. Zoals gemeld heeft de sjah var Perzië tydens een bezoek aan Kaboel van 26 juli tot 3 augustus in het geschil bemiddeld. Franse bosbrand onder controle Ken bos- en heidebrand, die in de buurt van de Franse havenstad Marseille vele honderden hectaren grond heeft ver woest, is na een nachtelijk gevecht; door duizend brandweerlieden en helpers in gedamd. Het front van de brand strekte zich uit van Salon de Provence tot Lamberc. De seizoenwlnd, de mistral, had het vuur helpen aanwakkeren. Hef. verkeer op de gvote weg van Parijs naar de Azurenkust dat dinsdagavond was stilgelegd, kon gistermorgen wor den hervat. Kampeerders en toeristen hadden door de branden een heenkomen moeten zoeken. Hogeie salarissen voor Westduitse ambtenaren I)e Westduitse regering heeft in een gistermiddag gehouden kabinetsverga dering besloten tot een algemene sala risverhoging voor de ambtenaren. De grootte van dc verhoging werd niet be kend gemaakt. Zij zal in de vorm va» een wetsontwerp aan de hondsdag wor den voorgelegd. Het Westduitse spoorwegpersoneel heeft gisteren een modelactie ingezet, om kracht by to zetten aan zyn eisen tot een loonsverhoging van zes procent. Een regeringswoordvoerder deelde me de, dat mogeltyk een gerechteiyke ver volging tegen de deelnemers aan deze actie zal worden óverwogen. j/VWWVWWWVWVWWWWVWWVWVWWW* ZORG VOOR CAROLINE De Italiaanse politie van het dorp je Ravello heeft dinsdag een uur lang koortsachtig gezocht naar dochter Caroline van de Ameri kaanse president Kennedy, om ten slotte tot de ontdekking te komen dat het meisje met vier Italiaanse vriendinnen, begeleid door enkele leden van de geheime dienst en een kindermeisje een rondrit had gemaakt- Caroline brengt met mevrouw Kennedy een vakantie van veer tien dagen door in Ravello. De politiechef, indachtig de on gedwongen gedragingen van de presidentsvrouwe, hoorde dat Ca roline in het dorp aan het rond kijken was en nam aan dat zij naar moeders voorbeeld op eigen houtje op stap was gegaan. Alle posten in de omgeving werden per radio gewaarschuwd. Maar Caroline wilde een autoritje ma ken en had derhalve een aantal veiligheidsagenten gerekruteerd fWVWWWWWWWVWWWVWVWVWVWVWV BOERDERIJ BIJ ONWEER AFGEBRAND In de nacht van dinsdag op woensdag boerderij van de heer Luyten te Vessem is tengevolge van blikseminslag tot de grond toe afgebrand. De moeder van de boer, die ernstig ziek te bed lag, kon op het nippertje worden gered. Vijf kalveren kwamen in de vlammen om. De boerderij was verzekerd. Demonstraties in Santé-gevangenis Aanhangers en sympathisanten van de vroegere Franse organisatie van het geheime leger in Algerye» hebben dins dagavond een uur gedemonstreerd in de Santé gevangenis in Parys, zyn opgesloten. De gevangenen zetten grote kelen op en sloegen met alles wat onder hun bereik was op de tralies van hun cellen. Het was de eerste betoging sinds de vroege re leider van de O.A.S., ex-generaal Sa- lan, in april werd gevangengezet. Vogelboek voor iedereen Ko Zweeres. L. J. Veen's Uitg. My. N.V. Amsterdam- Onder de vele vogelboeken, die reeds op de markt kwamen onderscheidt zich het bovengenoemde door de praktische in stelling van de schrijver. Behalve een uitnemend vogelkenner is de heer Zwee res secretaris van de Ver. tot bescher ming van Vogels- Hij is dus bekend en vertrouwd met datgene op het gebied van vogels, waarvoor bij de gebruikers van reeds bestaande vogelboeken her haaldelijk vragen rijzen. Hij beant woordt deze vragen op de hem eigen wyze, zodat de titel: Vogelboek voor iedereen (overigens serie-titel in de hobby-uitgaven van Veen) inderdaad toepasselijk is. Het boek heeft ook voor doorgewinterde liefhebbers nog beko ring, vooral omdat er nogal wat lite ratuuropgaven in zyn verwerkt. We wensen dit nuttige boek in vele handen. I.C.C.C. uit kritiek op Wereldraad van Kerken De president van de Internationale Raad van Cliristclyke Kerken, de Amerikaan dr. Carl Mcintire, heeft in een inleiding op het vyfde plenaire congres van de I.C.C.C. In Amsterdam kritiek geoefend op de Wereldraad van Kerken. Dr. Mcintire zei onder meer dat, om elke mogelyke bedreiging van een raad van kerken georganiseerd achter het IJzeren Gordyn weg tc nemen, de oecumenische leiders de door de Russen gecontroleer de kerken hebben toegelaten, daarby inbegrepen de Russische Orthodoxe Kerk van Moskou. De prys voor de uitschakeling van de vreselijke catastrofe van een raad van kerken in de landen achter het IJzeren Gordijn is, zo vervolgde de president van het I.C.C.C., de veel verschrikkelijker ramp van het openen van de deur voor de communisten om te opereren op de hoogste niveau's en in de onderste co mités van de Wereldraad van Kerken. De president van de I.C.C.C. deelde mede dat er thans 83 denominaties by de I.C.C.C. z.yn aangesloten. Het congres in Amsterdam nam met algemene stem men 24 kerkgroepen als lid van de I.C. C.C. aan. Neo-orthodoxie op congres van I.C.C.C. te Amsterdam Op het vijfde congres van de Interna tionale Raad van Christelijke Kerken in Amsterdam is een voordracht, getiteld: „Duisternis in plaats van licht", ge houden door Paul R. Jackson uit Chi cago (nationaal vertegenwoordiger de General Association of Regular Bap tist Churches), waarin liy onder meer zyn visie heeft, gegeven op de neo thodoxie. Neo- orthodoxie is, aldus dr. Jackson „met zijn subtiele vervanging van waar heid door dwaling een zeer doeltreffend middel om duisternis te geven in plaats van liclit". Een neo-orthodox zo ver volgde spreker „is beschreven als iemand die ons vocabularium gebruikt maar een ander woordenboek. De woor den worden bekleed met een andere be tekenis, en de hoorders worden geleide lijk gewend aan een nieuwe theologie, die volkomen verschilt van de bijbelse waarheid". „De Wereldraad van Kerken toonde op de laatste byeenkomst in New-Delhi dit gebruik van „rubber woorden", die „ge ven of nemen", om aan elke situatie te- Door een ongelukkige technische vergis sing van onze fotoafdeling is boven staande tekening in onze krant van gisteren in spiegelbeeld afgedrukt. Zij aie bekend zijn met het Middelburgse V tl mg vandaag nogmaals, maar dan op de Abdijcomplex zullen deze vergissing fie rcer kt hebben, hetgeen ons er echte niet van kan weerhouden de tekenin goede manier te publiceren. Óp het mid den van de tekening de in aanbouw zijnde gouverneurswoning. gemoet te komen. De korte leerstellige verklaring van deze raad werd uitge breid. Aan de erkenning van de Heer Jezus Christus als God en Zaligmaker werden toegevoegd de woorden: „vol gens de schriften". Zjj voegden er ook een belijdenis by „van de enige God, Vader, Zoon en Heilige Geest". Dit klinkt alsof er een stap wordt gedaan naar een grotere mate van rechtzinnig heid. Dit is echter zeer misleidend. Bij hun oorspronkelyke geloofsverklaring dat de Heer Jezus Christus God en Za ligmaker is, werd de verklaring ge voegd, dat het er niet toe doet hoe dit geïnterpreteerd wordt, aldus dr. Jack son. "-Dan Spoorzoeken en spoorlezen Een van de meest onderhoudende on derwerpen voor natuurliefhebbers is het spoorzoeken, waarvoor vele mensen reeds van hun jeugd af geïnteresseerd zijn. In wat uitgebreider gidsen voor zwerftochten in de natuur vindt men dan ook dikwijls een aantal sporen van zoogdieren afgebeeld. Bij P. van Bel- kum Azn., Amsterdam, verscheen een uitvoerig boekje over sporenlezen, dat de liefhebbers ervan nauwkeurig in licht aan de hand van schetsen van flink formaat, waarby tevens de poten, die de indrukken achterlaten, werden getekend. Tenslotte worden nog de bij- ehorende maten gegeven en de eigen aardigheden in het gedrag van de die ren, die afwykingen in de spoorzetting veroorzaken. Voor de liefhebbers (laten we hopen dat er geen natuurvernielers onder schuilen) een boekje om van te smullen. Geschreven door K. Brandt en H. Ciserhardt LANDSCHAP VAN LAMBARENE Aan de reeks van boeken en boekjes, die er reeds over de figuur en het werk van dr. Albert Schweitzer zijn verschenen, heeft dr. Frederick Franck een nieuw boek toegevoegd: „Het landschap Lambarene". Zoals de titel al doet moeden niet alleen een beschrijving over de Duitse dokter, maar vooral over zyn werk en de omgeving. Hierbij heeft de in Holland geboren schrijver, die zyn bloeiende tandartsenpraktijk in New York een tijdlang in de steek liet om onder dr. Schweitzer te werken, zich niet begeven op de reeds platgetreden paden van verheerlyking van de oer wouddokter. Wel biedt hij de lezer een bijzonder menselijk en bovenal eerlyk en waarderend beeld over de figuur van dr Schweitzer. „Het landschap van Lam barene", dat is uitgegeven door de uit- geversmy N.V. H. P. Leopolds, is door de schryver verlucht met aardige teke ningen. Meulenboff geïllustreerde elementaire encyclopedie. De natuurwetenschap. Redactie dr. J. Bronowskl. Uitg. J. M. Meulenboff, Amsterdam. Het eerste werk van een serie delen, be stemd ora de wetenschap dichter by het publiek te brengen. Dr. C. van Rysinge bewerkte de stof die handelt over: ele menten, energie, mechanica, elektronica, geluid en sterrenwereld voor Nederland. Buitenlandse geleerden van naam als sir Julian Huxley, James Fisher en sir Gerald Barry schreven de artikelen en verzorgden het wetenschappelijk illus tratiemateriaal, terwijl de kunstenaar Hans Erni met een keur van symboli sche grafieken in zwart en in kleur het verband legt tussen wetenschap en toe passing in het leven. Dit eerste werk in de serie achten wij bijzonder geslaagd. Ondanks de zeer moeiiyke materie hebben de schrijvers een grote eenvoud in de behandeling weten te leggen, terwijl de bepaald kwistige illustratie nagenoeg iedere kloof tussen het geschreven woord en de daardoor opgeroepen gedachte weet te overbruggen. Na rustige lezing van de met veel zorg opgestelde uiteenzet tingen zal ook de eenvoudige lezer de indruk krijgen inderdaad enig begrip te hebben gekregen van de grondbeginse len, die aan de studie van de natuur wetenschappen de grote vlucht hebben gegeven, waarvan de eindresultaten zo ontzaglyk ver buiten het bereik van „de gewone man" liggen. Wy zien in de uit gave van dit boek het bewijs, dat het zeer onverstandig zou zijn voor de leer gierigen onder de boekenliefhebbers in deze tijd volkomen over te schakelen op wat pocketboeken (hoe goed ook) ons te bieden hebben. Sparen voor het aanschaffen van .deze uitgave betaalt zich zelf, zoals ieder die dit boek inziet met een oogopslag zal kunnen beamen. Blik in medische wereld van Amerikaans auteur Katholieke arbeidersjeugd uit Zeeland: Tienduizend pilsjes nodig voor uitzending van jeugd naar missielanden Onder hef genof van een pilsje heb ben kajoiters en kajotsters leden van de Kath. Arbeiders Jeugd van Walcheren en Zuid-Beveland, verenigd in het district Vlissingen, een grootse actie uitgedacht, de actie „Geef 'n pilsje weg". De waarde van dat pilsje, dat U elke dag, elk week of misschien elke maand drinkt, zeggen ze, krijgt nog meer waarde, als U het omzet in een bijdrage voor onze actie. En waar gaan die pilsjes dan naar toe? Ze gaan naar eeu jonge monteur uit Gouda, do 23-jarige Wil Veriney, die half oktober met 3 Nederlandse vrienden vertrekt naar de onafhan kelijke republiek Haute Volta in Afrika. Zy gaan daar werkeu by de houw van enkele scholen en interna ten, twee jaar lang en voor niets. Voor niets? Niet voor een salaris althans, zo stellen zich in dienst van (le Wereldkerk. Aan de ene kant staan dc jonge men sen die zich in dienst stellen voor de kerk, aan de andere kant de K.A.J.- bevveging die het geld voor reis- en verblijfkosten van de „bouwers" bij eenbrengt. Minstens tienduizend pilsjes zullen er nodig zyn om de minimale kosten van 4500,bijeen te brengen. De Zeeuwse katholieke jongeren zyn echter optimistisch gestemd. Want nog vóór hnn actie op 9 september offcieel van start gaat, weten zij hun eerste honderd contracten reeds ruimschoot door eigen leden gete kend. Naar eigen keus kan ieder een weke- lykse, veertiendaagse, maandelijkse of kwartaalbijdrage van 45 cent, de waarde van een pilsje, geven. Graag hadden de Zeeuwse kajotters een streekgenoot uitgezonden. Maar by gebrek daaraan, hebben ze spontaan de 23-jarige Wil Vermey geadop teerd. Het is niet de eerste keer dat Ne derlandse jongeren uitgezonden worden om in onderontwikkelde gebieden te gaan helpen. Tydens de Europese conferentie van de K.A.J. in 1953 in Hilver sum werd het idee geboren kajot ters uit te zenden naar de missie landen. In 1956 vertrok het eerste Rap- tim-chartervliegtuig met aan boord drie jonge bouwers bestemd voor Tanganyika in Oost-Afrika, waaronder een Zeeuw, Jo Maas uit Terneuzen. In 1958 ging het eerste meisje, Nel de Wildt uit Uitgeest, om als ■'gezingsverzorg- ster in Kongo te gaan helpen, Sedertdien hebben reeds 60 Ne derlandse jongens en 5 meisjes hun beste krachten aan Afrika en Azië gegeven. Er was nóg een Zeeuws by, namelijk Jan Raas uit 's-Heerenhoek. De bedoeling is duidelijk: de jongens en meisjes, zowel zy die uitgestuurd worden als zij die thuisblijven, leren christelijke solidariteit en verant- woordelykheidszin. Aan de andere kant leren de Afrikanen of Aziaten met wie de jongens en meisjes se menwerken, Europeanen kennen die onder, met en voor hen werken godsdienstig zyn. Voor een uitvoerige, boeiende en hier en daar zeer realistische blik in de me dische wereld van een groot Ameri kaans ziekenhuis, heeft de Amerikaanse auteur Richard Frede gezorgd met zyn Iyvige roman „Dokters zonder masker", onlangs uitgegeven door A. W. Sijthof te Leiden. Richard Frede, 28 jaar oud, ver bleef geruime tijd in het grote zieken huis MacDowell Coloney te Peterbo rough New Hampshire, waar hij niet alleen zijn stof voor het meeslepende re laas opdeed maar bovendien zyn waar nemingen op schrift stelde. Scherp en indringend tekent de schrij ver een groep jonge artsen in hun ver antwoordelijk beroep. Jonge mannen met ambities en hunkering naar menselijke warmte. Hij leeft in zijn woorden sterk met hen mee, wanneer hij begrip toont voor hun moeilijkheden en successen. De hoofdrolspelers zijn dag en nacht met hun taak verwant en leggen de basis voor hun latere leven, slagend of mislukkend. Uitvoerig en boeiend, zonder uit de weg te gaan voor schokkende feiten en ge beurtenissen brengt Frede de lezer in de rijkgeschakeerde, ernstige en intri gerende wereld die hy van nabij zo juist heeft leren kennen. Het is een sterk gedetailleerd geschre ven boek, dat niet nalaat de spanningen uit die medische wereld op de lezer over te brengen. WIJ HUILDEN MET DE WOLVEN IN ALASKA. Uitg. Ploegsma, Amsterdam, geeft ~p natuurgebied juweeltjes uit van popu- lair-wetenschappelyke aard. Ditmaal een boek over wolven en kariboes (ren dieren), met by vermelde appreciatie van de beroemde dierpsycholoog Kon rad Lorenz. Wat zouden wij daaraan moeten toevoegen? Lorenz is de man, die een begin heeft gemaakt met expe rimenten, waarby hy beproefde zich ge heel in het leven van het dier te ver plaatsen (bijv. ganzen). Chrisler en z'n vrouw volgen hem na by het bestuderen van de zoveel gevaariyker wolven, die gedeeltelijk leven van jacht op kariboes. Zo en passant maken zij en de lezers dus ook kennis met het leven van deze rendieren, vooral interessant, omdat zy het grootste zoogdier vertegenwoordi gen, dat zich in het hoge noorden op het land van Alaska weet te handhaven. Een boek van hoge kwaliteit en uitste kend vertaald door mevr. drs. J. M. Baerends-van Roon. „ZONDARES" is de allesbehalve aan trekkelijke titel van het boek, dat een van de hoofdpersonen uit het gerucht makende proces-Jaccoud, de Zwitserse Linda Baud, heeft geschreven. In haar boek belicht zy de moordzaak, die ge ruime tijd voorpaginanieuws voor de wereldpers is geweest, van een geheel andere kant. Het boek is uitgegeven door Ad. M. C. Stok en de Forum Boe kerij te Den Haag. MISDAAD EN SPANNING zyn de in grediënten, die in het Zwarte Beertje „Voetstappen in de nacht" de lezer en kele uren geboeid zullen houden. Dit pocketboekje is geschreven door de vooral in Amerika bekende schrijfster van detectives, Dolores Hitchens. Nagekomen advertenties. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, plotse ling, onze lieve moe der, behuwd- en groot moeder, CATHARINA A. L. KUIJPER, weduwe van P. van den Berge, op de leeftijd van 68 jaar. B. Bravenboer- van den Berge. H. Bravenboer. En kleinkinderen. Middelburg, 15 augustus 1962- Koepoortlaan 58- De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 18 augustus a.s- Vertrek van het sterf huis te 11.30 uur v.m. Gelegenheid tot condo leren, donderdag 16 augustus a.s. van 2 4.30 uur n.m. Heden overleed onze innig geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JACOB POTTER in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam. M. Potter Jz. Hansweert, 15 aug-ustus 1962, Weelstraat 5. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 18 augustus, des namiddags om 1 uur op de algemene begraafplaats te Krui- ningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7