„STRIJD NIET IN BELANG VAN DE PAPOEABEVOLKING" Enthousiast welkom voor ruimtevaarders Regering stond voor moeilijke beslissing ROOFOVERVAL LEVERDE BUT VAN ANDERHALF MILJOEN DOLLAR OP Onrustige dag voor Vopo's Vastgebonden kinderen door ratten gebeten NEDERLANDSE JAZZMUSICI IN FINLAND GEARRESTEERD Ambtenareu mogen geen journalistiek meer bedrijven DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PROF. DE QUAY IN RADIOTOESPRAAK: Dit is de dienstplichtige marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie (ZO) afkomstig uit Til burg, die is gesneuveld in een vuurgevecht met Indonesiche in- vuurgevecht werd een luitenant gewond. V.S. zullen toch het eerst op de maan zijn James Webb, het hoofd van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft woensdag gezegd, de me ning te zijn toegedaan, dat de Verenigde Staten erin zullen slagen eerder dan de Sowjet-Unie een ruimtevaarder op de maan te brengen en naar de aarde te laten terugkeren. Webb zei dit op een persconferentie, die speciaal belegd was om vragen te beantwoorden over de jongste ruimte- vaart-prestaties van de Sowjet-ünie. Gisteravond na de uitzending over de ondertekening van het akkoord over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië heeft de minister president, prof. J. E. de Quay, de volgende verklaring voor de radio, t.v. en wereldomroep uitgesproken: „U hebt zojuist vernomen, dat het akkoord tussen de Indonesische en de Nederlandse delegaties inzake Nieuw-Guine'a is getekend. In dien de Staten-Gencraal aan dit akkoord hun goedkeuring hechten en de algemene vergadering van de Verenigde Naties hun desbetref fende resolutie hebben aangenomen, zal Nederland het bestuur over Nieuw-Guinea met ingang van 1 oktober a.s. overdragen aan een tijdelijk uitvoerend orgaan van de Verenigde Naties. Dit orgaan zal na 1 mei 1963 het bestuur overdragen aan Indonesië". ,,U zult begrijpen, dat dit voor de Nederlandse regering een moeilijke beslissing is geweest. Bij het handhaven van de band met Nieuw- Guinea stonden geen Nederlandse belangen op het spel. Het ging om de toekomst van een volk, waarvoor Nederland zich verantwoordelijk had gesteld. Wij hebbenronze roeping in Nieuw-Guinea zo verstaan, dat wij de Papoea's tot ontwikkeling zouden brengen, zodat zij zelf hun toekomstig lot zouden kunnen bepalen. In deze gang van zaken paste volkomen een moment, waarop de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea zijn eigen weg zou gaan en de staatkundige band met Nederland zou verbreken". „Het werd steeds duidelijker, dat in de stroomversnelling der tijden na de tweede wereldoorlog Neder land niet de gelegenheid zou krij gen dit program voor Nieuw-Gui nea rustig tot uitvoer te brengen. Vandaar dat de regering reeds en kele jaren bedacht is geweest op internationalisering van dit pro bleem". „Onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, mi*. Luns, heeft de Nederlandse delegatie tij de Verenigde Naties nog in 1961 getracht deze taak over te dragen aan een internationaal bestuurslichaam onder de Verenigde Naties. Dit voorstel vermocht niet de steun van de tweederde meerderheid van de algemene vergadering van de Verenigde Naties te verkrijgen. Het feit, dat wel de gewone meerderheid GROOTSTE BUIT IN GESCHIEDENIS VAN V.S. Het tweetal werd vastgebonden, waarna de oostwagen, met de als agent geklede man aan het stuur, in de richting van Boston reed. De postwagen hield driemaal stil. De bandieten gooiden zakken met geld in auto's die naast de wagen stop ten. Na 1 uur stapten de bandieten op het kruispunt van verkeerswegen 128 en 28 uit de postwagen. Schena cn Barrett, die in de auto achterbleven, kregen de raad te zeggen, dat zij „niets hadden gezien." De F.B.I. onderneemt grootscheepse po gingen om de bandieten op te sporen. Men veronderstelt dat zeven of acht mensen by de roofoverval betrokken zijn geweest. Postwagen werd op „briljante wijze" leeggeroofd De Federal Reserve Bank te Bos ton heeft gisteren medegedeeld, dat bij de roofoverval, die dins dagavond op een Amerikaanse postwagen is gepleegd blijkbaar 1.500.000 dollar in contanten is gestolen. Do sensationele roofoverval, die de da ders wellicht do grootste buit in con tant geld iu de geschiedenis van de Ver. Staten heeft opgeleverd, is op even briljante wyze in zyn werk ge gaan ais de overval die in 1950 op het kantoor van Brink's Inc. te Bos ton werd gepleegd. Bij «ie overval op het kantoor van Brink's werden 1.219.000 dollar ge roofd. Om 20 uur reden de bestuurder van de postwagen, Patrick Schena (36) en een bewaker, William F. Barrett (51) naar Boston met 16 zakken contant geld. Het geld, dat bij banken en postkanto ren te Cape Cod was opgehaald, werd overgebracht naar do Federal Reser ve Bank te Boston. Schena zei dat hij ongeveer 70 kilometer per uur reed toen een auto zijn rood- wit-blauwe wagen passeerde. Enkele minuten later hielden twee auto's stil aan de kant van de weg en gaf een als dat hij moest stilhouden. Hulpeloos De twee mannen in de postwagen had den 88 kaliber dienstrevolvers, maar waren niet opgewassen tegen de ma chinepistolen die op hen werden ge richt door drie andere mannen, die plotseling aan de kant van de weg waren verschenen. Voordat zjj het wisten waren zij hulpeloos. De bandieten bevalen de mannen de achterkant van de postwagen open te maken en hun wapens weg te gooien. CHARLES EN MULISCH: POGING TOT ANALYSE Rectificatie Tengevolge van onnauwkeurige correc tie is in do woensdag gepubliceerde boekbespreking „Charles en Mulisch, poging tot analyse" een bijzonder sto rende zetfout blijven staan. Er werd uiteraard niet gesproken over Charles als de „militaire auteur" van het eerder verschenen „Volg het spoor terug", maar over Charles als de militante auteur van dit werk. HERFINANCIERING DOLLARKREDIET KLM. In verband met de herfinanciering van bet Amerikaanse dollarkrediet van de K.L.M. verneemt het A.N.P. desge vraagd van de zijde van de K.L.M. het volgende: zoals bekend zyn de minis ters van waterstaat en van financiën bjj «ie wet van 2 angustus 1962 gemach tigd door de K.L.M. aan te gane lenin gen te garanderen tot een bedrag van ten hoogste 375 miljoen gulden. Van deze bevoegdheid hebben de minis ters op verzoek van de K.L.M. thans gebruik gemaakt voor een bedrag van 125 miljoen gulden. De middelen die februik gul aan de "K.L.M. zijn verstrekt door NA VIER JAAR. Vier jaar geleden stond schrijnwerker Julian Buchin in de deur van zijn winkel in Fort William (Ontario), toen de wind een biljet van 20 dollar uit zijn handen blies. Het biljet kwam op een nabijgelegen stuk grond terecht en hij vond het nooit meer terug. Terwiil hij dinsdag zijn winkeldeur open de, blies een windstoot een verfomfaaid en verregend stukje papier voor zijn voeten. Het was een biljet van 20 dollar. BON. De 63-jarige Loren Shortridge uit Orleans, al 15 jaar een gewetensvol vrederechter, reed maandag door een rood verkeerslicht. Toen hij zich reali seerde wat hy gedaan had, schreef hij een bon tegen zichzelf uit, gaf deze aan de politie en werd dinsdag beboet met 18 dollar en 75 cent. Nederlands bankierssyndicaat onder lei ding van Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsclie Handelmaatschai pij N.V. zijn gebruikt om daarmede miljoen dollar, zijnde de helft van het Amerikaanse dollarkrediet per 15 au gustus af te lossen. Deze 125 miljoen lilden zijn door de K.L.M. opge*' tegen afgifte van promessen met een looptijd van 1 tot 5 jaar. De herfinan ciering van de resterende 35 miljoen dollar van het Amerikaanse krediet zal te zijner tijd haar beslag krijgen. Vier straaljagers in Australië verongelukt Bij oefening in luchtacrobatiek Zes piloten van de Australische lucht macht zijn woensdag omgekomen om dat zij met hun vier „Vampire"-straal- jagers, die in formatie vlogen, met elk aar in botsing kwamen. De vliegtuigen waren afkomstig van de luchtmachtba sis East Sale, op 80 km van Melbourne- De piloten oefenden zich in luchtacro batiek in formatie, ter voorbereiding van een in september te houden lucht- machtweek. Zij werden als de beste formatievliegers van de Australische luchtmacht beschouwd. Vermoed wordt dat de vliegtuigen de grond hebben geraakt bij het vliegen van een bepaalde figuur, en daarna zijn ontploft. Zij hebben volgens luchtmacht functionarissen deze figuur, de „barrel roll", reeds eerder gevlogen en de fi guur werd niet gevaarlijk geacht. Alle piloten hadden grote ervaring. Agent verduisterde 100 gulden De Amsterdamse recherche heeft de 26- jnrige agent van de gemeentepolitie L, O. Th. van D. in verzekerde bewaring gesteld. Hjj wordt ervan verdacht een bankbiljet van 100 gulden, dat, hein tijdens de uitoefening van zijn dienst in bewaring was gegeven, te hebben ver duisterd cn ten eigen bate te hebben aangewend. De agent heeft bekend zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. achter het Nederlandse voorstel stond, mocht wel waarde hebben als een moreel oordeel met name omdat daarmede voor ieder duidelijk kwam vast te staan, dat Nederland geen koloniale ambities had een politieke grond slag voor een verwerkelijking van de Nederlandse plannen bood het niet" Agressie „Ik wil er aan herinneren, dat de Nederlandse regering daarna ge meend heeft de weg van onderhande lingen met Indonesië te moeten gaan met gebruikmaking van de diensten van de wnd. secretaris-ge neraal der Verenigde Naties. Toen Indonesië tot daden van agressie overging, heeft Nederland zich ter verdediging van lijf en goed van zijn onderdanen op Nieuw-Guinea, als mede ter handhaving van de interna tionale rechtsorde, te weer gesteld en daartoe versterkingen naar Nieuw-Guinea gezonden". „De Nederlandse regering was zich haar verantwoordelijkheid bewust alles te vermijden wat de weg naar een vreedzame oplossing zou" kunnen ver sperren. Zij heeft daarom een krijgs macht in Nieuw-Guinea opdracht gege ven zich te beperken tot htt afweren geweld". „Met grote zelfbeheersing hebben onze militairen zich van deze uiterst moei lijke taak gekweten. Met deernis ge denk ik de jonge mannen, Nederlanders zowel als Papoea's, die bij het volbren gen van deze taak zijn gevallen". „Niettegenstaande de grote terughou dendheid aap Nederlandse zyde, spitste door voortdurende acties in woord en d van Indonesië het conflict zich toe en dreigde in een werkelijke oorlog te gaan". Geen steun „Gesteld voor deze verantwoordelijkheid en constaterende, dat Nederland daarbij niet meer op steun van bondgenoten zou kunen rekenen, heeft de regering gemeend het (op basis van de Bunker- voorstellen) gesloten akkoord te ten aanvaarden. In hel bijzonder zag zy zich tot deze beslissing gebracht op grond van de overweging, dat bij een ge wapend conflict geen sprake meer zou kunnen zijn van welke garantie dan ook ten behoeve van het zelfbeschik kingsrecht van <J^ autochtone bevol king". „De regering is er var. overtuigd, dat zonder steun, voortzetting van de strijd nooit in het belang kan zijn van de Papoeabevolking, noch in dat van Ne derland. Bij de onderhandelingen heeft de Nederlandse delegatie er bovenal naar gestreefd de garantie van de Ver enigde Naties te verkrijgen voor de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's", aldus prof. De Quay. Voorts richtte prof. De Quay zich tot de Nederlanders, die momenteel nog op Nieuw-Guinea werken, waarbij hy be nadrukte dat onder het bestuur van de Verenigde Naties de verantwoordelijk heid voor het welzyn van de Dapoea's ook nog voor een gedeelte op Nederland blyft rusten. Hy deed een beroep op de administratieve en bestuursambtenaren op hun posten te blyven, Zieh tot de Pa poea's richtend drong prof. De Quay erop aan, de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gisteren gemeld, dat twee Vopo's, die wacht liepen op een uitkijktoren in Berlijn, door de bliksem werden getroffen en naar een hospitaal moesten wor den vervoerd. Het persbureau meldde, dat de mannen niet in levensgevaar verkeerden. Gisteren is een Vopo om het leven ge komen tydens een poging om naar het westen te ontkomen. Hy onder nam die poging tijdens een onweers bui. Twee grenswachten die hem za gen openden het vuur op hem. De vluchtende Vopo schoot echter te rug en wist hen na 15 schoten beide te verwonden. Zy werden afgevoerd met een ziekenauto. Vier grenswach ten op de begane grond echter wisten toen de vluchteling neer te schieten. Ook hebben de Oostduitsers gisteren ge meld, dat een kapitein van de volks- politie werd gedood door vuur van Westberlijnse agenten. A.D.N. meld de, dat de West berlijnse agenten zich schuldig haddeu gemaakt aan grens overschrijdingen en dat zij toen „waarschuwingsschoten" hadden be antwoord met „gericht vuur". Dit in cident had zich voorgedaan bij Setzel- bach. Twee kinderen, in het St.-Elisabethzie- kenhuis te Antwerpen, zijn, terwijl zij vastgebonden op bed lagen, door ratten ebetèn, zo bericht het Brusselse dag- dad „De Standaard". Zij waren te slapen gelegd in een zaal tje, dat wegens de vervallen staat waar in het zich bevindt, ongeschikt was verkaard als inrichting voor kinderge neeskunde. „In dat zaaltje zijn ratten. Er is 's nachts geen toezicht, en men bindt de kinderen vast", aldus het blad. Een van de twee gebeten kinderen lijdt aan een bloedziekte, waardoor de r'at- tenbeet een gevaarlijke wonde tenge volge had. Dat kind is thans opgeno men in het Stappaert Gasthuis te Ant werpen. Dinsdagochtend om kwart voor twaalf konden de Italiaanse en Franse arbeiders, die samen de 11,6 km lange tunnel door de Mont Blanc hebben geboord, elkaar na het optrekken van de stofwolk van de laatste ontplof fing eindelijk de hand drukken. Zij hadden daar in ruwe trekken 's we relds langste tunnel voltooid, die, als hij eemaal is afgewerkt de hoofd steden van beide landen een 250 km dichter bij elkaar zal brengen. Toto; Italiaanse en Franse arbeiders met vlaggen vieren hun ontmoeting in het Mont Blanc massief. Het Wereldgebeuren Experiment werkt Er is nauwelijks een staat in Latijns- Amerika aan te wijzen, waar een democratisch partijensysteem functio neert, dat een wisseling in leiding mo gelijk maakt zonder revolutie of drei ging met geweld. Voor vrijwel heel deze enorme samenklontering van staten lijkt nog altijd de uitspraak van de grote vrijheidsstrijder Simon Bolivar van kracht: „Ik weet, dat de tegenwoordige republieken niet zonder zwaard te rege ren zijn, maar ik weet ook, dat het zwaard geen middel tot regeren is". Of het nu in Argentinië, Brazilië, Peru of een ander land is, met meer of min der lange tussenpozen herhaalt zich het gevaar van afglijden naar een persoon lijk bewind van een „sterke" man (in de regel een generaal) of naar een Pe- ronistische of Castro-istische dictatuur. Columbia maakt de laatste jaren op deze gang van zaken een uitzonde- voeren, maar dat tot dusver toch gun stige resultaten afwerpt. De twee lei dende partijen in het land hebben name lijk een coalitie gevormd, die een duur zame samenwerking beoogd. Het ak koord ontstond na een verbitterde bur geroorlog en een nauwelijks minder bloedige periode van dictatuur. De bur geroorlog ontstond in 1949, nadat de liberale partij een verkiezingsoverwin ning had behaald, die door de conserva tieve regering niet werd erkend. Tot 1953 heeft de strijd geduurd. Toen bracht het leger generaal Gustavo Rojas Piniila aan de macht. Hij voerde een bewind van terreur, waarbij benden, die tijdens de burgeroorlog waren ontstaan, voor hem willige werktuigen bleken om politieke tegenstanders uit de weg te DRIE MANNEN EN EEN VROUW Wegens smokkel van verdovende middelen De Finse politie heeft vier van een vijf leden tellende groep Neder landse jazz-musici gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen. De spelers hadden de „dope" verborgen tussen kranten. De politie heeft één van de vier aange houden jazz-musici (waarschijnlijk de bassist Tony van H.) verantwoordelyk gesteld voor de illegale invoer van de gevonden verdovende middelen. De an dere musici zullen uit liet land gezet worden. Een en ander kwam aan het licht door een tip van personeel van een hotel in Villmanstrand, waar de Nederlandse spelers verbleven, nadat het een enve loppe met haschisch ïn een samenge vouwen krant had gevonden. (Haschisch is de naam voor Indische hennep. Plet kan als opium gerookt worden, maar het kan ook wel gekauwd en in dranken ge daan worden). Mevrouw Bacharach, beter Iccnd als „Tante Saar", die meer dan 50 jaar bloemen ver- koopt op het Rembrandtsplein in Amsterdam, is woensdag op grootse wijze in de Aalsmeerse centrale veiling gehuldigd. Zij arriveerde aan het gebouw in de „hoestbui" van Dorus Man- ders. Een grote menigte vrolijke en enthousiaste mensen begroette het paar bij de ingang van de rate veiJinohat De pianist Ronald L. is niet 'eerd. Hy was de vijfde mai „Dutch Combo", die voor het grootste deel bestond uit leden van de vroegere combo van Pia Beek. De overige arres tanten waren de drummer Louis V., vi- brafonist Germmy M. en de zangeres mej. K. De leden van de combo waren kortgeleden in Portugal, waar zij een jaarcontract hadden, ontslagen. Saoed geeft zijn broers geen zakgeld meer Koning Saoed van Saoedi-Arabië geeft zyn broeders geen zakgeld meer omdat: zij hun slaven en concubines hebben! vrygelaten, zo is gisteren in het te Caï- ro verschijnende dagblad „P 1 Akhbar" i bericht. In het dagblad werd verklaard dat de koning het optreden van zijn broeders „waanzinnig" had genoemd en het had beschreven als „tegen de Islam". Hij dacht erover zijn broeders hun titels te ontnemen, aldus „Al Akhbar". Volgens „Al Akhbar" was prins Talal met de bevrijding der slaven begonnen. Hij kondigde aan dat hij zich aan de mo derne tijd zou aanpassen en zijn slaven en de leden van zijn harem zou vrij laten. Prins Talal zei voorts, dat hy de juwelen van zijn moeder zou verkopen. Het voorbeeld werd gevolgd door de an dere drie prinsen, Abdel Mohsen, Na- waf en Abdel Rahman, zo werd in „Al Akhbar" bericht. Tot dusver is uit geen andere bron bevestiging van dit kran- tebericht beschikbaar. De anderhalf jaar oud* David Sliongo uit Youngstown in de staat New York is uit een raam op de tweede verdieping van het huis van zijn ouders gevallen. Hij kwam terecht op een afdak voor de voordeur en viel ver volgens in een acht meter lager gelegen grep pel met grind. Hij liep slechts lichte kneu zingen en schaafwonden op. Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft gisteren een dienstvoorschrift uitgegeven, waarin het aan ambte naren van het gouvernement wordt verboden „journalistieke werkzaam heden te verrichten in welke vorm dan ook". Hierdoor moet een tiental ambtenaren, dat als correspondent voor Nederlandse kranten werkt de ze arbeid staker.. Enige tijd geleden werd een ambtenaar van de economische dienst, dr. P. van Doorn, die U.P.Ï.-correspondent is, uitgesloten van officiële militaire be richtgeving. Gezegd werd, dat hij een gentlementsagreernent tussen de ver tegenwoordigers van de pers in Hol- landia en schout-bij-nacht Reeser had geschonden. De afspraak, waaraan de heer Van Doorn zich niet had gehouden, luidde, dat berichten over militaire zaken voor publikatie geverifieerd zouden worden bij de militaire woordvoerder. Naar aanleiding daarvan heeft de uit Nederland overgekomen voorlich tingsadviseur gouverneur Platteel aangeraden het thans uitgevaardigde verbod in te stellen. Twintig doden bij ontploffing in Columbia Als gevolg van een ontploffing in een autobus in de provincie Boyaca, 170 kilometer van Bogota, zijn woensdag omstreeks twintig mensen gedood en verscheidene anderen zwaar gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog I vastgesteld, doeh volgens in Bogo- Iopende geruchten zou in de auotbus een bom zyn ontploft. Prinses Anne van Engeland 12 jaar Prinses Anne van Engeland heeft gisteren haar twaalfde verjaar dag gevierd. Bij die gelegenheid heeft de Londense „Daily Mir ror „op haar omgeving een be roep gedaan de prinses haar eigen weg te laten gaan en niet af te sluiten „van een niet-ko- ninklijke wereld". De „Daily Mirror" vindt, dat het zonde zou zijn om een „menselijke dynamo" als prinses Anne te verbieden „de eerste doctor van de Britse konink- lyke familie, of de eerste psychiater of sociale werkster" te laten worden. Al te beleefd Gistermorgen vroeg hebben me vrouw N. W. K. W. uit Soest en W. van B. uit Nykerkerveen het gepresteerd op de Peter van de Breemerweg in Soest zover voor eikaar uit te wijken, dat beiden in een sloot belandden. Hoewel de wagens elkaar dus niet raaiden, werd zoveel schade aangericht dat er een kraanwagen aan te pas moest bomen. De wagens moesten worden weggesleept." „IN DE RUIMTE GERIEFLIJKER" Een verbond tussen de liberalen en de conservatieven maakte in 1957 tenslotte een einde aan het bewind van de dicta tor. De liberale leider, oud-president Alberto Lleras Camargo, sloot een over eenkomst met zijn conservatieve tegen stander Laureano Gomez, waarin een samenwerking voor de tijd van 16 jaar werd vastgelegd. Alle openbare ambten zouden gelijkelijk tussen beide partijen worden verdeeld en door verkiezingen bevestigd. Het ambt van president zou om de vier jaar afwisselend door een liberaal en een conservatief worden uit geoefend. Lleras heeft als eerste presi dent een volle ambtsperiode ongestoord kunnen uitdienen en de opvolging door de conservatief Gulllermo Leon Valen cia schijnt zonder moeilykheden te ver lopen. De omstandigheden in Columbia waren betrekkelijk gunstig voor dit expe riment. Het land kende, voordat de donkere periode van ds jaren vijftig begon, een grotere mate van politieke rijpheid dan de meeste andere Zuidame- rïkaanse landen. Het kan ook in geeste lijk en cultureel opzicht bogen op een rijke traditie. Een tamelijk gedecentra liseerd bestuursstelsel heeft voorkomen, dat de ontwikkeling van dit grote land (met de oppervlakte van ongeveer heel West-Europa) zich al te sterk concen treerde op de hoofdstad Bogota. Dat neemt overigens niet weg, dat deze stad, met meer dan 1 miljoen inwoners, een belangrijke rol speelt in de staat, en dat er nog uitgestrekte gebieden zijn, waar uiterst primitieve omstandigheden heer sen. De blanke bevolking van Columbia is in omvang bescheiden: ruim 20 procent van een totaal van ongeveer 11 miljoen ingezetenen. Onder hen is nog een spe ciale groep: de Maranen, onder dwang gedoopte Spaanse joden, die zich hier in de zeventiende eeuw in vrij groot aantal hebben gevestigd. Hun afstammelingen behoren tot de aristocraten van Colum bia. In economisch opzicht verkeert het land ir. vele opzichten in een gunstiger posi tie dan de buurstaten. Het heeft een klimaat, dat door zijn verscheidenheid de verbouw van uiteenlopende landbouw- produkten mogelijk maakt al is het nog te eenzijdig op koffie en de ligging (aan wee de landengte van Panama) aan twee oceanen, de Stille en de Atlantische, opent goede vooruitzichten op uitbrei ding van de handel. Men zal de tegenwoordige situatie in Columbia overigens niet moeten idealiseren. Aan het bendewezen in het land is nog steeds niet volledig een eind gemaakt. Agrarische hervormingen zijn dringend nodig, maar moeilijk uit te voeren. Er heerst nog grote armoede naast rijkdom, hetgeen aanleiding geeft tot ontevredenheid bij tal van Columbia- nen. Het verbond tussen liberalen en conservatieven heeft geen onverdeelde instemming, ook niet in de eigen partij- kringen. In de duurzame samenwerking van de twee partijen schuilt ook een gevaar van verstarring en van mogelijk heden tot corruptie. Maar tot nu toe slaat de balans bij het Columbiaanse experiment over naar de goede kant. Er is een stabiel bewind, dat, nu het niet voortdurend in zijn bestaan wordt bedreigd, in staat is ook ontwikkelings plannen op lange termijn tot een bevre digend einde te brengen. En dat alleen al is voor een Zuidamerikaans land een factor van het hoogste belang! „Alles verliep uitstekend" In zijn eerste gesprek met de spe ciale correspondent van „Tass", dat luitenant-kolonel Pavel Popo- vitsj na zijn behouden terugkeer op aarde had, verklaarde de ruim tevaarder: „Het voornaamste re sultaat van onze vlucht is geweest, dat alles goed is verlopen, het vastgestelde programma werd uit gevoerd en wij zijn er, voor de eerste maal in de geschiedenis, in geslaagd een dubbele ruimtevaart te volbrengen. Wij zyn al die tyd met elkander in ver binding geweest. Ik kan, in het kort ge sproken, slechts herhalen: alles is uit stekend verlopen", aldus Popovitsj. En zijn collega majoor Nikolajew zei: „Ik ben er trots op, dat myn kameraad en ik deze opdracht mochten vervul len. Wy hebben alles in het werk ge steld om haar te volbrengen". De twee ruimtevaarders verklaarden dit in het huis. waarin zy na.hun landing waren ondergebracht om wat te rusten. Langs de straten, waardoor de twee ruimtevaarders van het vliegveld van de landingsplaats Karaganda naar het huis moesten rijden, stonden de men sen ry'en dik. Zy juichten geestdriftig: „Hoera. Leve de ruimtehelden". Gezond Nikolajew en Popovitsj zagen er zeer gezond en opgewekt mt. Zij maakten grapjes, lachten en beantwoordden vrijwillig alle vragen. Het was warm in de kamer van het huis, waarin zij de vragenstellers te woord stonden. Popovitsj merkte op: „Op mijn woord, het was in de ruimte veel geriefelijker". En Nikolajew viel hem bij: „Ja, daai waren minder mensen en er was ook minder la waai". Inwoners van Karaganda, die hun waar dering voor de ruimtevaarders wilden uiten, zorgden ervoor dat beiden weldra een reusachtige watermeloen aan het eten waren. Enige tijd later hadden de ruimtevaar ders een telefonisch onderhoud met premier en partyleider Nikita Kroesj- tsjew. Majoor Nikolajew meldde Kroesjtsjew dat de ruimtevaart met succes was vol bracht, dat hij zich uitstekend gevoelde en gereed was om elke andere opdracht te vervullen, die hem door partij en regering zou worden verleend. Kroesjtsjew wenste Nikolajew geluk, waarop deze, gelukkig glimlachend, antwoordde: „Ik dank u zeer, Nikita Sergevitsj. Tot ziens in Moskou". Daarop gaf hy de hoorn over aan lui tenant-kolonel Popovitsj. die eveneens getuigde van zijn bereidwilligheid om elke opdracht van partij en regering te vervullen. Keur voor gebied van de Deltadijk niet goedgekeurd De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep van het hoogheemraadschap Delfland te Delft tegen liet besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid.HoIIand, waarbij goedkeuring is onthouden aan haar besluit, houdende vaststelling van de keur voor het gebied van de Delta- dijk van het Hoogheemraadschap. Deze keur was vastgesteld om te voorkomen dat belemmeringen voor de verwezen lijking van het met veel moeite ontwor pen tracé zouden ontstaan. De Kroon heeft echter Gedeputeerde Staten niet kunnen volgen in hun argu mentatie, die op bestaande wettelijke bepalingen gebaseerd was, maar over wogen, dat tegen deze keur verschillen de ernstige bedenkingen bestaan, voor- namelqk verband houdende met het in grijpende karakter der keur, waarbij op enkele punten de ingrijpende beper king van de eigendom is overschreden. Het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten hèeft de Kroon zij het op an dere dan de daarin vermelde gronden gehandhaafd. opooaxramxxraxmOTaMOTOoaxxxxiaxxmBoaxx^^ ZEILENDE SCHOOLSCHEPEN" IN ROTTERDAM GEOPEND „Zeilende schoolschepen" is de titel, waaronder in het maritiem mnseum „Prins Hendrik" in Rotterdam gisteren een tentoonstelling van foto's, prenten, modellen en boekwerken opende, met het doel een bydrage te leveren aan de belangstelling voor zeilende zeeschepen, gewekt door de vierde internationale zee-zeilwedstrijden, die Rotterdam als eindpunt heeft. Dat zeezeilen nog altyd beschouwt wordt als een belangrijk onderdeel van de opleiding van zeekadetten bewijst wel het feit dat bijna alle zeevarende naties nog opleidingsschepen hebben. Enkele hiervan zijn zelfs nog van recente datum en dus speciaal voor dit doel gebouwd. Ook toont de expositie dat het varen met dit soort schepen niet zonder risico is. Verscheidene beschrijvingen eindigen met de mededeling dat het schip tijdens een storm verging en er maar weinigen van de opvarenden gered konden worden. De tentoonstelling blijft Lot eind september open. wxxxmmxxxHoocoowoooooooooooooooo^^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3