db BILT Tractor kantelt: boer Tiende Breskense visserijfeesten met saluutschoten geopend uit Nieuwerkerk gedood SNEL GOED FOTO VERSCHOORE Visserijkoningin op vlaggeschip met muziek feestelijk ingehaald ZEELAND HAD TOERISTEN TOPDAG ALMANAK AANPASSING „PRINS BERNHARD" AAN VRACHTVERKEER ST. PHILIPSLANDS HISTORIE IN EEN PLASTIEK VAN AD BRAAT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 Uw films vóór 5 uur gebracht... de volgende dag klaar. Goes - Kruiningen - Vlissingen HET WEER IN EUROPA Oslo, halt bewolkt. 17 gr. Kopenhagen, regen. IS gr. Londen, zwaar bewolkt. 19 gr. Brussel, licht bewolkt. 21 gr. Luxemburg, regenbul. Parijs, half bewolkt. 24 gr. Nice, half bewolkt. 27 gr. München, onweer. 25 gr. Gcnève, licht bewolkt. 21 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 34 gr. Inssbruck, regen. 26 gr. Rome. licht bewolkt. 34 gr. Madrid, onbewolkt, 32 gr. Mnllorrji. half bewolkt. 35 gr. VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt inet plaatselijk en kele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. weinig verandering in temperatuur Strandverwachting (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG matig strandweer met nog een sterke zuidwestelijke wind. Enkele opklaringen maar ook nog kans op een bui. In de middag 19 A 20 graden, zee water 17 graden. VOORUITZICHTENZuidwestelijke luchtstroom blijft nog vrij sterk en brengt een wisselend weertype. ZON EN MAAN. 17 augustus Zon op 5.26 onder 20.02 Maan op 21.09 onder 7.16 Het originele EAU de MÉLISSE des Carmes 'Boyer' Moe? Reisziek? Last van uw maag? Enkele druppels op wat suiker(water) werken verkwikkend en kalmerend. <3? Reeds meer dan 300 jaar met succes gebruikt. Eau des Carmes "Boyer" ontspant de zenuwen en verhoogt de weerstand bij onrust en emoties. Bij Apotheken en Drogisterijen. Bij ploegen op land „Eert paar genoeglijke dagen" SALUUTSCHOTEN, die tot ver in de omtrek te lioren waren hebben woensdagmiddag klokslag twee uur liet begin van de tiende visserij feesten to Breskens aangekondigd. Op dat ogenblik naderde de B.R.47, het vlaggeschip van de Breskense garnalenvloot met aan boord de visserijkoningin en haar beide hofdames de kade van de vissershaven. De fraaie, nieuwe kotter, waarop het hoge gezelschap zich bevond, werd voor deze feestelijke gelegenheid geconvoyeerd door de B.R. 22, aan boord waarvan het Breskense muziekgezelschap ,Uit het volk, voor het volk" voor een vrolijke muzikale omlijsting zorgde. produbt, dat ge mee uit zee brengt. Uw garnalen zijn gekend en geroemd tot ver over de grenzen. Wat over enkele ogenblikken hier wordt ver handeld, zal donderdagochtend vroeg in de vishallen van Parijs te koop worden aangeboden en gretig aftrek vinden". Met de wensen voor een prettig feest, een goéde vangst en behouden vaart, besloot de visserijkoningin haar „mai denspeech", waarna zij met een druk op een knop de mynklok in werking stelde. Terwijl de vele honderden bezoekers waaronder opvallend veel Belgen en Duitsers zich her- en derwaarts in en op de vismijn verspreidden, brachten de visserijkoningin en haar dames een kort bezoek aan de H.M. oorlogsschepen „Cerebes" en „Bulgia". In de middag uren gaf de „Pres. Wierdsma" in sa menwerking met de Breskense E.H.B.O. een demonstratie van reddingswerk. De Tyroler Alpen Bub'n presenteerden rolijke klanken op het podium naast de vismijn en op het Spuiplein. Op het Oranjeplein was een speciale avond- markt niet een standwerkersconcours. De bevolking van Breskens en de vele honderden toeristen, op de met vlaggen versierde kade bezorgden de visserijko ningin Lydia de Looze en haar hofda mes Nelleke Vermeulen en Anneke Moelker een hartelijk welkom, toen zij op de visserskade voet aan wal zetten. Eigenlijk had men zich de feestelijke intocht iets anders voorgesteld. Het lag namelijk in de bedoeling dat de hele gepavoiseerde garnalenvloot van Breskens omstreeks twee uur de ha ven zou binnenvallen. Maar in de ochtenduren bereikte de stijve wes tenbries in de omgeving van de vis gronden windkracht 7 en dat was voor de garnalenvissers net iets te veel van het goede. „Je kon gewoon niet meer overeind blij ven staan", vertrouwde één van de vis sers ons rond het middaguur toe. De vloot liep dus voortijdig binnen en er zat niets anders op dan één en ander te im proviseren. Dat mocht de pret overigens niet het minst drukken, zodat het „vor stelijk gezelschap" toch op de vastge stelde plaats en tijd kon debarkeren. „Deze door Breskense vissers ge vangen garnalen zullen donder dagmorgen in de Parijse vishal len gretig aftrek vinden" zei vis serijkoningin Lydia de Looze geflankeerd door haar hofda mes) woensdag toen zij het zee banket proefde bij de opening van de Breskense visserijfeesten. Foto P.Z.C.J Welkom Op het erepodium naast de vismijn werd de visserijkoningin met haar gevolg ver welkomd door de heer R. van Quekel- berge, voorzitter van de stichting vis- serydagen. Daarna zette Breskens bur gemeester J. A. Eekhout het tweeledig doel van de visserijfeesten uiteen. In de eerste plaats wil de bevolking van Breskens daarmee zijn dank be tuigen voor alles wat de vissers voor het dorp hebben gedaan, aldus de burgemeester, die zei de visserij als één der grootste economische bron nen van bestaan te beschouwen. Verder noemde burgemeester Eek hout de visserijfeesten van groot be lang voor de bevordering van het toerisme. Alle vreemdelingen wenste hij een paar genoeglijke dagen toe. „Als wij verder een vergelijking maken met de feesten van tien jaar geleden, zo vervolgde de burgemeester dan vallen enkele grote verschillen op". De garna lenvloot heeft een aantal fikse veran. deringen en verbeteringen ondergaan en de vangsten zijn groter geworden. Ge lijke tred daarmee hebben de feesten gehouden, aldus burgemeester Eekhout, die het gemechaniseerde bloemencorso met levende bloemen van nu vergeleek met de papieren bloemen van de wa gentjes van tien jaar geleden. Burgemeester Eekhout verklapte en passant een paar geheimpjes, na melijk, dat voor het corso van zater dag en zondag aanstaande SOO.OQO levende bloemen zijn besteld en dat H.M. de koningin een medaille heeft beschikbaar gesteld voor de mooiste wagen uit het corso. Breskens heeft weer een jaar hard gewerkt en daar om gaan wij nu een paar dagen ge zellig feesten, zo besloot burgemees ter Eekhout. Hij verklaarde daarna de visserijfeesten voor geopend. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Breskense muziekvereniging, hees'de visserijkonin gin daarna de groenrorte vlag van Bres kens in top. .eeuwse Trappelend Inmiddels stonden in de gemeentelijke vismijn honderden belangstellenden trap pelend van ongeduld te wachten op de aankomst van de visserijkoningin. Op de plaats van de mijnmeester richtte zij zich tot de aanwezige vissers, handelaren, mijnpersoneel en belangstellenden. Zij noemde het een goede gedachte om ie der jaar de dagelijkse zorgen eens opzij te zetten en een paar dagen feest te vieren. „In uw zwaar beroep, dat U nood zaakt er iedere nacht op uit te trek ken, is dat beslist noodzakelijk", zt voegde zij er aan toe. „Met U zijn wij trots op uw mooie vloot en op het In de Breskense vismijn stelde visserij koningin Lydia de Looze (rechts) met een druk op de knop het mijnen van de garnalen bij de opening van de Bres kense visserijfeesten in werking. Foto P.Z.C (Advertentie) De socioloog drs. J. van Dongen, kape- aangesteld als kapelaan van de~paro- is met ingang van vrijdag 2-1 augustv Hand in zaagmachine De heer J. van Poortvliet te Sint-Anna- land raakte woensdag met zijn hand in een zaagmachine. Het gevolg was dat de top van zijn middelvinger moest wor den geamputeerd. Kapelaan J. ran Dongen verlaat Vlissingen Ongeruste familie vond - eerst na uren - slachtoffer Het kantelen van een traetor op een stuk bouwland in de buurt van Nieu werkerk op Schouwen-Duiveland heeft woensdagmiddag het leven gekost aan de 43-jarige landbouwer J. Flikweert uit Capelle bij Zierikzee. Tegen de avond vond men het slachtoffer, bekneld on der de trekker, waarmee hij was gaan ploegen in de watergang. Vermoedelijk is de boer daar verdronken. Het slacht offer Iaat een vrouw en drie kinderen na. Om één uur 's middags vertrok land bouwer Flikweert met zijn tractor van huis naar een perceel in de omgeving om dat te ploegen. Hij moet daarmee een uur zijn bezig geweest, toen de tractor in een bocht uit het spoor raakte, kantelde en weggleed in de wa tergang, waarin slechts enkele tiental len centimeters water stonden. Flik weert raakte bij dit ongeluk onder het gewicht van tractor niet ploeg klem. Hij was geheel alleen op het land, zodat niemand hem uii. zijn gevaarlijke positie kon bevrijden of hulp kon halen. Eerst tegen de avond *verd het ongeluk ontdekt. De vrouw van het slachtoffer werd ongerust, ging op het land kijken, maar zag er niemand. Daarop waar schuwde zij de broer van haar man. Die ging op onderzoek uit en vond het slachtoffer tegen zeven uur in de vrij brede watergang. Hoewel één van dê buren beweerde, dat hij de landbouwer omstreeks drie uur nog op het land met ploegen had bezig gezien, viel uit het werk, dat daar was verricht, op te maken, dat F. slechts één uur aan één stuk kon hebben geploegd. Daaruit werd de veronderstelling gemaakt, dat er tevoren met de tractor iets mis is geweest. Toen de tractor na verloop van enige tijd door de zoekers opzy was gehaald kwam het lichaam van de landbouwer eronder uit. Het bevond zich op dat moment geheel onder water. Later op de avond is het naar het Zweede Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee overgebracht. chie van De Goede Herder in Breda. Kapelaan Van Dongen is twee jaar in Vlissingen werkzaam geweest. Er is nog geen opvolger benoemd. Het offi ciële afscheid van de parochie o.l. Vrou we van de H. Rozenkrans en H. Jaco bus in Vlissingen is in de loop van de volgende week. De scheidende geestelijke werd in Gilze- Rijen geboren en is 32 jaar. Kapelaan Van Dongen nam in Vlissingen een be langrijke plaats in het kerkelijke en openbare leven in. Zo was hij secretaris van de Vlissingse jeugdraad en voorzit ter van de Katholieke Jeugdraad in Vlissingen. Kapelaan Van Dongen is directeur en aalmoezenier van het Don Bosco-werk en tevens aalmoezenier van de verkennersgroep „St.-Willibrordus- groep" en van de Instuif. In dit laatste werk was hij nauw verbonden bij de ge spreksgroepenorganisatie. Kapelaan Van Dongen geeft gastcolle ges in de sociologie in net groot-semi narie te Hoeven (N.B.). Hij heeft ge studeerd aan de Tilburgse economische hogeschool. De veerdiensten ook... van de r.-k. kerkelijke feestdag Maria ten Hemelopneming vry hadden en het mooie weer gebruikten om er een dagje op uit te trekken. Vooral veel Fransen en Belgen kwamen de grens over in bussen en personenauto's, die speciaal de veerboten van Zeeuwsch-Vlaanderen naar midden-Zeeland drukke uren be zorgden. Tot vijf uur kon de Breskense boot de stroom nog verwerken met 2 schepen, maar daarna werd een derde veerboot ingelegd, die tot omstreeks half negen heeft dienst gedaan. Toen was de zaak „schoon". Hele rijen auto's wachtten op de oversteek. De boten vervoerden in totaal met zijn drieën rond 200 auto's per uur. Drukker dan normaal was het ook op de andere Zeeuwse veerdiensten, waarbij in het bijzonder de boot Ter- neuzenHoedekenskerke het zwaar kreeg te verduren. Vertragingen van 20 tot 25 minuten waren niet zeld zaam. Veertig tot vijftig auto's moes ten steeds op de volgende vaart wachten wanneer de volgeladen veer boot ZierikzeeKats losmaakte van de kant. De drukste uren waren hier ook v in de namiddag. Ook het veer over het Zijpe kreeg het nodige te verwerken. Vooral in de namiddag, na vier uur. Al deze dagjesmensen bezochten de be kende bezienswaardigheden van de pro vincie, waardoor de provinciale V.V.V. op een zeer goede dag kan terugzien. Dit doet ook Miniatuur-Walcheren, dat rond 3300 bezoekers trok, weer meer dan vorig jaar op de kerkelijke feest dag. De bezoekers waren van overwe gend Franse nationaliteit. Totaal zijn er dit seizoen 151.000 bezoekers ge weest aan Miniatuur Walcheren. Woensdag was in alle opzichten een topdag. De „Prins Bernhard", zoals deze thans nog is te zien. Als de plan nen van G.S. zullen worden uit gevoerd zal deze veerboot op de lijn Kruiningen-Perkpolder door verhoging en misschien verlen ging een ander aanzien krijgen. (Foto P.Z.C.) Puzzelridders Het hoort er allemaal bi), tegen woordig, en reken er op, dat geen enkele, zich respecterende plaat selijke vereniging voor vreemde lingenverkeer zal nalaten er aan mee te doen. Allemaal schrijven ze op hun tijd een puzzel-, ster- of kaartleesrit uit. allemaal. En reken maar, dat er liefhebberij voor is. Tientallen automobilisten storten zich met liefde in het avontuur van de puzzelrit en daar rijden ze dan, door het Zeeuwse land, soms in file, soms inciden teel en maar puzzelen, kaart lezen, afremmen, terugschakelen, kaartlezen, optrekken, afremmen zoeken, speuren, rijden. Een mooie sport. Maar de man. die onlangs 's avonds om zakelijke reden van Oostkapelle naar Grijpskerke moest, kon het mooie van die sport toch niet inzien. Plotseling kreeg hieen hele stoet puzzel ridders als tegenliggers te ver werken en er was er niet één die dimde. Allemaal voerden ze vol licht, zoekend en speurend naar zijweggetjes en controleposten. Die éne tegenligger z&gen ze ge woon niet. .Op die manier werd het voor mij een puzzelrit", verklaarde hij ons. Jk had de grootste moeite om op de weg te blijvenen wie de situatie op de smalle binnen wegen van Walcheren een beetje kent. zal kunnen begrijpen dat de man geen woord te veel zei. Een mooie sport, jawel. Maar hel is toch wel de vraag of het geen zaak is om eens te overwegen in Middelburg overleden In huize Mooland in Doorwerth bij Arn hem is gisteren op 81-jarige leeftijd overleden de heer P. Doets, die van om streeks 1918 tot even na de bevrijding in 1944 directeur is geweest van de la- ere technische school te Middelburg. _>e heer Doets gaf aan de Middelburg se ambachtschool onder meer les in de vakken projectieleer en kunstgeschiede nis voor meubelen. Engels jacht in zicht van Breskense haven gestrand (Slot van pag. 1 Het is een ernstige overweging of het schip zo lange tijd uit de vaart Uan worden gehouden. Alog deze winter De heer Van Poelje meent dan ook dat dit alleen in de wintertijd zou kunnen gebeuren, wanneer het vervoersaanbod opmerkelijk minder is aan in de zomer tijd. En naar de heer Van Poelje ver klaart: „Liefst nog aanstaande winter Van de minister is *"ecds enige tijd ge leden een toezegging ontvangen om het Bureau voor Scheepsbouw te Bloemen- COMMANDANT LEGER DES HEILS NAAR MIDDELBURG De commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer W. F. Palstra, en zijn echtgenote, zullen zondag a.s. een bezoek brengen aan het Leger des Heilskorps te Middelburg. Commandant en mevrouw Palstra zullen Heiligen-' dienst leiden, die om 10 uur begint in het gebouw aan de Hoogstraat. EXAMENS Geslaagd voor het examen pedagogisch getuigschrift in 's-Gravenhage. P C. Bijl uit Vlissingen. Geslaagd voor „sterkstroom-monteur" aan de avondschool voor technisch on derwijs te Middelburg de heren: M. J. P. A. S. Falhaber te Vlissingen; J. van der Guchte to Souburg; M. J Koole te Vlissingen: S. A. Passenier te Domburg A. A. Pieters te Vlissingen. daal, onder leiding van ir. P. H. de Groot een volledig bestekklaar plan te laten opstellen. Daaraan wordt nog steeds gewerkt. Het hangt er dus onder meer van af wanneer dit plan gereed zal zijn en of de minister hel college van G S. spoedig zal machtiger het plan te la ten uitvoeren, of de „Bernhard" nog deze winter naar ti» werf kan. Lukt dat niet, dan zal met de uitvoering een jaar gewacht moeten worden, omdat het schip in zomertijd niet kan worden gemist. Het overdwars doormidden snijden van Bernhard" en hel inbouwen van rijftien meter lang segment is eer omvangrijke operatie. in dat geval moe ten de motoren tijdelijk worden verwij derd. Voorts moet het segment worden aangepast aan de betrokken salons, en andere opbouw. Dat niermee grote be dragen gemoeid zijn spieekt vanzelf. De „Prins Bernhard" is indertijd ge bouwd door de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen, zodat hét in de lijn der verwachtingen ligt dat de verbouwing ook op deze werf zou kunnen worden uitge\orrd. Wethouder C. de Putter treedt af in Axel Wethouder C. de Putter van Axel treedt 4 september a.s. wegens zijn hoge leef tijd af als zodanig. Na de raadsverga dering van 21 augustus zal de raad officieel afscheid van hem nemen tü- dens een receptie om acht uur 's avonds in het Axelse stadhuis. De heer De Putter werd kort na de be vrijding raadslid voor de A.R. Partrj. Hit werd in 1947 wethouder voor finan ciën en onderwijs. De heer De Putter neemt in Axel en daarbuiten een voor aanstaande plaats in. Tijdens de vorige periode had hij zitting in Provinciale Staten. In Axel had de heer De Putter een be langrijk aandeel in de totstandkoming van de graansilo aan de Axelse Sassing. Voorts was hij verscheidene jaren voor zitter van de Stichting van de Land bouw. De scheidende Axelse wethouder vervulde jarenlang de functie van voor zitter van de C.B.T.B. in Zeeland en hij was 25 jaar lid van het hoofdbestuur van de landelijke C.B.T.B. Oud-directeur ambachtsschool Jongetje viel voor auto en werd overreden Een bijzonder gevaarlijke manier van rijden heeft gisteren het leven gekost aan het 10-jarige jongetje Jan Herman Saman uit het Belgische Stekene. Langs de Axelse Kanaalitade liet hy zich, ko mende van het zwembad, door zyn oudere broer en zusje die op een brom fiets reden voortduwen terwyl hij zelf op de fiets was. Op een gegeven mo ment raakten de sturen van de brom fiets en de fiets in eikaar waardoor het jongetje op de weg viel, juist voor de wielen van de Belgische personenauto van A. M. B. C. uit Belzele. Deze kon niet meer remmen en reed het jongetje op slag dood. Het ongeval gebeurde 's middags om streeks half vier. De arts C. A. Schilt- man kon slechts opdracht geven het zwaar verminkte stoffelijk overschot naar het St.-Elisabethziekenhuis te Sluiskil te laten overbrengen. Het jon getje woonde wegens familieomstandig heden bij zijn grootmoeder in Stekene. (Advertentie) Woensdag tegen het middaguur is aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust naby Nieuwe Sluis (gem. Breskens) een En gels jacht gestrand. Het motorjacht, ge naamd „Santa Rosa" is afkomstig uit Tewkesbury. Met de haven van Bres kens in zicht geraakte het jacht zonder brandstof. Het dreef door de vrij harde westenwind tussen de paalhoofden even ten zuidwesten van het haventje van Nieuwe Sluis. Door het opkomende wa ter werd het tweeschroefsmotorjacht steeds hoger op het strand gestuwd, waar het tenslotte even beneden de hoogwaterlijn bleef rftten. De vijf opvarenden konden zonder veel moeite het droge strand bereiken. In de kajuit van het jacht werd nogal wat schade aangericht door de overslaande golven. De Breskense reddingsboot „President Wierdsma". die ter assisten tie was uitgevaren, moest onverrichter- zake terugkeren, omdat het jacht van uit zee niet bereikbaar was. In de afge lopen nacht zou getracht worden een lijn naar het jacht over te brengen Bij opkomend water zou men trachten het iaeh* trim Itt I rplrlrpn IN de trappenhal van het nieuwe raadhuis in Sint-Philipsland is sinds enige tijd de geschiedenis van het dorp gesymboliseerd in een plastiek van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat, In opdracht van de architect van het moderne raadhuis, de heer A. J. Argelo, heeft deze tekenleraar aan het Professor Zeemanlyceum een kunstwerk ontworpen, waarin de trits van overstromingen in dit dorp aan de Krabbekreek op drie niveaus van horizontale vlakken zijn weergegeven. Rondom kan men een aantal decoraties vinden, waarin symbolen van de tijd zijn verwerkt. Op de onderste „étage" van het kunstwerk een voor historische pijlspits, op de middelste de karakteristieken van vuur, water en licht in een kandelaar, een waterput en een open vuur. Bovenop deze drie elementen in een gloeilamp, een kraan en een oliehaard: de moderne tijd. DE vorm van het plastiek heeft Ad Braat in aanraking gebracht met de waterkant. Sint-Philipsland is een havendorp dat komt erin tot uiting. De Zierikzeese kunstenaar noemt het plastiek voor Fliplands nieu we raadhuis een van de aardigste opdrachten, die hem tot nu toe zijn ver strekt. In Zeeland staan verder op zyn naam het tegeltableau voor het gebouw van Nederlandse Algemene Keuringsdienst in Goes, het jodenmonument in Zierikzee en de kleuter-klauter op het H. J. Doelemanplein in zyn woon plaats. Het plastiek in Sint-Philipsland heeft in de trappenhal van het raadhuis, vlak voor een groot venster een zodanige plaats, dat men het van alle kanten kan bekijken. (FOTO P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2