In oude Renesser boerderij houden 300 Duitse kinderen zeevakantie WALCHEREN AGENDA FORT DE RUYTER WERD ZELFS DOOR DUITSE KEIZER BEZOCHT „HET OOG VAN DE DUIVEL": EEN KOMEDIE VAN BERGMAN MARKTBERICHTEN REVANCHET0ERN00I VLISSINGEN 2 SEPTEMBER VOOR 7e MAAL WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 ,'t Oude Hof' uit 1765 werd ,Het Zeehuis' Nieuw dekenaat „Terneuzen" Herindeling r.-k. parochies in Zeeuwsch-Vlaanderen Bjj besluit van de bisschop van Breda zijn de rooms-katholieke parochies in Zeeuwsch-Vlaanderen met ingang van heden 15 augustus heringedeeld. Van de drie dekenaten Hulst, Honte- nisse en Aardenburg, komt Hontenisse te vervallen. In de plaats daarvan komt het nieuwe dekenaat Terneuzen, waar onder vanaf vandaag de parochies Terneuzen, Sluiskil, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Axel behoren. Met de zorg van dit nieuwe dekenaat wordt belast pastoor J. A. A. van Mechelen uit Terneuzen, die daar door dus pastoor-deken wordt. Alle parochies ten oosten van de lijn Ter- neuzen-Axel-Westdorpe, zullen gaan behoren tot het dekenaat van deken A. Koopmans uit Hulst. Het deke naat Aardenburg ondergaat geen veranderingen. .Eigenlijk bestonden er reeds lang plan nen om tot een herindeling; te komen", vertelde ons de nieuwe deken van Me chelen, die vorig jaar na het overlijden van pastoor Van Campen, van Bres- kens naar Terneuzen kwam, „de ge dachten gingen uit naar een meer logi sche indeling. De indeling van bijvoor beeld dé parochie Philippine bij het de kenaat Hulst, was dit bepaald niet. Van daar deze herziening waarbij eveneens rekening is gehouden met de aparte andert er in feite niets. Bij de nieuwe indeling zou men dus kunnen spreken van dekenaten Oost-, Midden- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen". Plannen tot uitbreiding en vormingswerk voor gezinnen ONDER het bijna twee eeuwen oude dak van een monumentale boerderij aan de voet van de duinen te Renesse en de linnen over kapping van twee grote tenten ernaast, huizen op het ogenblik ongeveer driehonderd Duitse kinderen. Op het hek voor de boer derij stond vroeger de naam ,,'t Oude Hof" Nu staat het gebouw, dat met trelrankers het jaartal 1765 op de gevel heel't, in het tele foonboek genoteerd onder „Het Zeehuis", conferentie- en recreatie oord. En een vrolijk geel bordje aan de Rampweg ervoor kondigt aan, dat er een „Fröhliclie Schar" verblijft. Begin deze maand is een tweede transport van driehonderd jongens en meisjes in grote autobussen naar Renesse getrokken. De Duitse Evangelische Kerk had voor hen een vakantie van drie we ken aan de kust gearrangeerd. En in „Het Zeehuis" stond het echtpaar Beverwijk uit Vreeswijk klaar om deze „invasie" op te. vangeh. Een kleine staf van Nederlandse jonge lui, die in de vakantie graag een zak centje bijverdienen, hielp hen daarbij. Met «le bussen waren jeugdleiders meegekomen en een dag later liep het hele bedrijf van deze kinderkolonie op rolletjes. De Duitse kinderschare, die op het ogenblik door de duinen en over hc': strand van Renesse dartelt, komt voor het merendeel uit Wcstfalen en Düsseldorf, een dichtbevolkte streek waar de schooljeugd weinig vertier heeft, In Renesse vinden de kinderen dat overvloedig. Bovendien draagt het verblijf in dit recreatieoord een geestelijk en cultureel vormend ka rakter. De jongens en meisjes wor den op een praktische manier be paald bij het evangelie. Er zjjn kin derdiensten. bijbelspelen en avond sluitingen. De leiding van de vakan tiekampen zorgt 'voor verantwoorde filmvoorstellingen en aantrekkelijke muziek- en zangavonden. Overladen is het programma mei dit alles niet: liet wordt doelmatig en goed gericht tussen de dagelijkse vakantievreug den gevoegd. De man, die achter dit werk staat, het hoofd van hot Vreeswjjkse inter naat voor schipperskinderen, de lieer E. Beverwijk, heeft al een ervaring van zeven zomerseizoenen in een der gelijke vakantieorganisatie. Toen ver tegenwoordigers van de Duitse Evan gelische Kerk hoorden van „zjjn" goed geleide recrcatiewerk voor de bewoners van het internaat, namen z|j contact met hem op om ooit voor hun kerkewerk in Nederland iets op touw te zetten. Voor gezinnen Lang heeft de heer Beverwijk toen gezocht naar een mogelijkheid. Die kwam begin dit jaar, toen de boer derij ,,'t Oude Hof" aan de Rampweg in Renesse te koop kwam. Het ge bouw staat op de lijst van de rijks dienst voor monumentenzorg: daar om bestaat er op het ogenblik con tact tussen de eigenaar en.deze in stantie. Want zoals het in de kinder- 'T/SS/NGE]V DOMBURG STRANDWANDELING Geslaagden opleidingscursus voor de tuinbouwakte Te Goes werd 22 april 1961 een oplei dingscursus voor de tuinbouwakte ge opend. De lessen werden gegeven door personeel van de rykstuinbouwvoorlich- tingsdienst en de opzichter van de plant soendienst te Goes. De leerstof omvatte: fruitteelt, groente teelt en sierteelt. De cursus werd 13 juli j.l. afgesloten, waarna het examen in Wageningen volgde. Daaraan namen ne- fen cursisten deel, van wie acht de akte chaalden. De namen der geslaagden zijn: H. W. Ellenkamp te 's-H.-Arends- kerke, diroctcur van He 1.1. school al daar; J. G. v. d. Goes te Scherpenisse, leraar aan de 1.1. school aldaar: J. de Graag te Krabbcndijke, leraar aan de 1.1. school to Kruiningen; J. Groenewe- gen te 's-Heor-Arendskerke, leraar aan de 1.1. school aldaar; G. H W. A. Mey- link te Tholen. leraar aan de 1.1. school te Scherpenisse: E. J C. Rademakers te Koewacht, directeur van de 1.1. school aldaar: T. G. Sterkenburg te Zierikzee, leraar aan de 1.1. school aldaar; K. J. Versteeg te Schoondijke, leraar aan de 1.1. school aldaar. Zaterdag 18 augustus zal de wandel- sportvereniging „De Vrolijke Tippe laars" uit Vlissingen om half zeven 's avonds de tweede strand- en duin wandeling van dit jaar organiseren. k;nn,mt is bij hotel Huvers bij 'e wandelaars kunnen 5, 10 of 15 kilometer lopen. Aan de eerste strand- en duinwandeling van „De Vro lijke Tippelaars" namen ongeveer 300 wandelaars deel. Men verwacht voor de wandeling van zaterdag ongeveer 400 deelnemers. Alle deelnemers zullen, als zij hup tocht volbrengen, een herinne ring ontvangen. MIDDELBURG Wedvluchten De postduivenhoudersvereniging „Zee- landia" te Middelburg hield afgelopen zondag een wedvlucht vanuit Creil (Fr over een afstand van 261 km. De eerste tien prijzen werden behaald door; 1., 6. en 10. C. Hoek, 2. J. van Belzen, 3. en 9. D. v. d. Berg, 4- J. C. F. Jop- 5. A. Janse, 7. J. van Maaren, 8. J. van Belzen. Z OUTELANDE Strandfeest Enkele badgasten hebben dinsdagmid dag op het zuiderstrand te Zoutelande een strandfeest voor kinderen georgani seerd. 's Ochtends konden de kinderen meedoen aan een fortenbouwenwed- strijd, 's middags waren er wedstrijden in zaklopen, touwtrekken, hindernislo pen en dergelijke. Er namen aan deze strandfeesten ongeveer 300 kinderen prils. VANDAAG. Middelburg Cily: Hes oog van de duivel, 20 uur. 18 jaar. Elctro Tot de laatste vuurstoot, 19.30 uur, 14 laar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Van Benthem en Jutting expositie over Zee land en Vlaanderen, 9- -18 uur. Abdij: klank- en lichtspel, 70.15. 20.45 en 21.15 Vlissingen Alhnmbra; O Sole Mlo. 20 uur. a.l, Luxor: Staing 17, 20 uur. 14 Jaar. Vccrc De Goutsbloemiv expositie S&rika Góth, 10-17 uur. Goes Grartd: El Cid, 19,3« uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Luxor Kermis der ver liefden. 1G.30. 18.45 en 21 uur, 14 jaar. Terneuzen Luxor: Brandend zand, 20 uur. 14 Jaar. Oostburg Brigitte op mnnnenjacht, 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympia Theater: Schlager raketten, 17 en 20 uui Hulst Bioscoopgebouw: De wereld van Suzie Wong, 18 en 20.30 uur, 13 Jaar. Zierikzee Galerij „De Broedc Brug": uit wisselingsexpositie schilderijen cn ai rellen,, 14—18 en 20—22 uur. 'B-Gravcn- steen: expositie „Levend Erfdeel", 10—12 en 14—17 uur, Burger Weeshuis: kera- miek-expositie Ad Braat, 12—17 uur. kolonie dit eerste zomerseizoen reilt en zeilt, zal het niet blijven. Het echtpaar Beverwijk loopt met plan nen rond voor uitbreiding. Met wil „Het Zeehuis" niet alleen beschik baar stellen voor deze „massale" kinderkampen. Het ligt ook in de bedoeling om in voor- en najaar aan dacht te schenken aan conferenties en vormingswerk voor gezinnen. De Evangelische Kerk heeft zich daar- Sinds het begin van deze zomer is de uit 1765 daterende boerderij ,,'t Oude Hof' bij Renesse veran derd in een vakantieoord voor Duitse kinderen van de Evangeli sche Kirche. Op het ogenblik ver blijven er in het gebouw en de tenten ernaast S00 vakantiegan gers. (Foto P.Z.C.) uvwvwuvs/wuwvwiaaawwuwwwvwvwia/v voor al tot de heer Beverwijk gericht. In de overvolle Duitse industriege bieden, waar de werktijden steeds korter worden en een grote behoefte is aan recreatie en christelijke cul turele vorming, kijkt men verlangend uit naar mogelijkheden om bijvoor beeld de band tussen de kerk en de gemeenteleden te versterken. „Het Zeehuis" in Renesse is «iaarvoor een ideale gelegenheid. Dit werk van geheel ander karakter zou dan moe ten worden gecombineerd met de va kantierecreatie voor grote groepen kinderen. En aan deze opzet moet de outillage van de historische boerderij en de by gehouwen worden aangepast. De plannen van liet echtpaar Bever wijk zyn nog in voorbereiding. Maar dat er in het vroegere „Oude Hof" van Iienesse iets gaa' gebeuren, staat wel vast. Burgerlijke stand YEUSKKl' Bevallen: G. de Kocijer Luteijn, z. Ondertrouwd: L. L. A. Geleyns, 25 j. cn P. Hartoog. 20 J. Getrouwd: M. H. Ribbens, 24 J. en L. M. Ho- vestadt, 23 j. Opening nieuw clubhuis van R.C.S. Zaterdag 18 augustus a.s. om 3 uur vindt de officiële opening plaats van het clubgebouw van R.C.S.. gelegen op het voormalige Kamp~ Vliegveld aan de Nieuwe Vlissingseweg te West-Souburg. De openingsplechtigheid zal worden verricht door waarnemend burgemees ter M. A. van de Putte van Souburg. Voor seniorenlcden en donateurs wordt deze opening om 7 uur in intieme kring voortgezet, waarna woensdag 22 augus tus, eveneens om 7 uur, een gezellige avond zal worden gegeven in het club huis voor junioren, eventueel met hun ouders. Grote deelneming bij badrit Domburg De belangstelling voor de badrit, maandag te Domburg gehouden is, was zo groot dat niet alle inschrijvers kon den deelnemen. De organisatoren, d( V.V.V. Domburg en de motor- en auto club „De Zeeuwen" uit Middelburg, moesten om redenen van praktische aard enige van de meer dan honderd inschrijvers teleurstellen. De gemiddelde snelheid over het kilometer lange parkoers was 30 kilo meter per uur. Na afloop reikten burgemeester mr. W. J. E, Grommel in van Domburg en de heer P. Brand, voorzitter van de V.V.V. Domburg in het Badpaviljoen de prijzen uit. De vierde en laatste badrit zal zaterdag 18 augustus verreden worden. De uit slag was: Nederlanders: 1. J. Maas, Domburg; 2. J, Komejan, Domburg; 3. L. Maranus, Domburg; 4. Sassen, Dor drecht; 5. J. Bosselaar, Aag te kerke; 6. mei. Jacobs, Goes. Klassement vreem delingen: 1. G. Heller, Stuttgart; 2. Schultz-Grunau, Aken; 3. Ahlgvist, Zweden. VIERDE ORlëNTERiNGSRIT MOTORCLUB „SPARTA" De Zierikzeese motorclub „Sparta" heeft de vierde oriënteringsrit voor het kampioenschap 1962 er weer opzitten. Voor een afstand van 57 kilometer door het westelijk deel van het eiland ver schenen de deelnemers aan de start. Nadat aan het eind van de middag in „Huis van Nassau" te Zierikzee de prijzen waren uitgereikt, was de klasse ring voor het eindresultaat weer iets duidelijker. Op 9 september aanstaande wordt het rittenseizoen van „Sparta" met een avond-oriëntering besloten. De uitslag van deze laatste rit luidt: 1. P. A. Boot, Zierikzee, 65 strafp., 2. H. T. Broeksz, Renesse, 79 strafp., 3. W. de Vrieze, Dreischor, 80 strafp., 4. J. Ver meulen, Nijmegen, 93 strafp., 5. A. P. Dubois, Serooskerke, 96 strafp., 6. T. Abim. Engelen (B.), 96 strafp., 7. M. van Langeraad. Dreischor, 96 strafp., 8. J. Landman, Kerkwerve, 98 strafp., 9. H. J. Doeleman, Zierikzee, 101 strafp., 10. J. v. d. Kreke, Middelburg. Ill strafp., 11. H. v. d. Hoek, Nieuwerkerk, 137 strafp., 12, C. Opree. Brouwersha ven. 141 strafp. Te ruime bocht - Zondagavond reed een Belgische perso nenauto, bestuurd door J- S. uit ITre- chem, bij het kruispunt rijksweg Axel- Kijkuit op een auto, komende uit de richting Kijkuit. De botsing ontstond doordat J. S. de bocht bij de derde ver korting te ruim nam en daardoor de hem tegemoetrijdende auto van J. W. uit Hontenisse raakte- De Belgische auto werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Gaf rijk aannemer een schadeloosstelling? Onze medewerker B. J. de Mey te Ritthem schrijft ons, in vervolg op ons ar tikel van vrijdag 10 augus tus: „Roemloos einde van Fort de Ruyter", het vol gende: Naar aanleiding van de vraag: Wie kent er vandaag nog het Fort de Ruy ter? voorkomende in het artikel van vrijdag j.l. over zijn roemloos einde, geeft schrjjver dezes de volgende her inneringen. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: F. W. Kap—van der Gaag, z.; S. L, L. L. de NooijerScliillemans, z.; C. C. F. Kosterde Jonge, z.\ S. J. W WantsTax, C. M. M. BaartmanAppelman, d.: M. C. Berting—Meulman, d.: J. de Leeuw—de Nooijer, d. Ondertrouwd: S. de Ridder, 21 j. en C. de Jong, 22 j.; J. Verpoorten. 65 j. en K. de Wijze. 67 j.; F. L. Plekcnp'ot} 24 j. en H. C. Stouthamer, 20 J. F. Tlemes, 22 j. en M. S. van Belzen. 19 j.: W. B R. Bax, 23 j. en S. W. Sehoones, 19 j. Getrouwd: E. C. de Poorter, 25 j. en R. U.'g. Raeman, 21 j.: A. C. Corstanje, 20 j. en E. L. Marteijn, 18 j.: P. M de Dreu, 26 j. en M. B. Scharpentier, 20 j.; VV, Roelse, 24 j. en N. W. J. Hofman, 24 j. Overleden: C. J. Langeraar. 71 j„ e.v. P. Drever: M, H. J. Schuurhiers, 60 j„ wedn. v. O. A. Verbanek; J. C. Mommaas, 83 j„ e.v. E. v. d. Velde. Scheepvaartberichten Gepasseerd van Antwerpen 13 augustus: Marathon naar Rotterdam Daphnis naar Hamburg Vanguard naar Rotterdam. Wie- bold-Bohmer naar Rotterdam. Bonanza naar zee. Neder-Eems naar Bremen; 14 augustus: Gre naar Londen-Gent, Steenbergen naar Duinkerken. Soestdijk naar Rotterdam. Ar tenis naar Rotterdam. Da'erdijk naar Lon den. Jagersfontein naar Amsterdam. Peper kust naar Amsterdam. Nike naar Vlaardln- gen. Nijkerk naar Rotterdam, Gepasseerd naar Antwerpen 13 augustus: Uranus van Kopenhagen. Steenwijk van Mon treal. Stanislas van Archangel. Appingedam van Lissabon. Jongkind van Belfast. Goote van Liverpool. Nederwaal van Liverpool. Oranjeborg van Amsterdam Parkhaven van Kemi. Parkhaven van Rotterdam. 14 augus tus: Meidoorn van Oporto. Hoogland van Rotterdam-Terneuzen. Netta van Bastia. Vlissingen aangekomen op 13 augustus: John-V van Antwerpen. Yrsa vail Nemours, Vlissingen vertrokken op 13 augustus: Rio naar U.S. Gulf. Stella-Po lar naar Antwer pen. Donau-S naar zee 14 augustus: John-V naar Cork. Yrsa naar Dundee. Triton i zee. voor het eerst naar Ritthem wandelde, zag hy ook de ruïne van het Fort de Ruyter. Het stond daar toen eenzaam, daar er zo goed als geen passage was. Dat was vroeger wel het geval, toen Rammeltens nog een vesting was en ge regeld soldaten vanuit Vlissingen door de Rammekenspoort er voorbij trokken. De Rammekenspoort staande aan het eind van de Palingstraat is in 1871 af gebroken. Bij het vervallen fort stond eertijds beneden de zeedijk een herberg. Op het uithangbord stond: Al is het oude fort versleten Toch ben ik het tappen niet vergeten. Dus bij het oude fort alhier Tapt men jenever, brandewijn en bier, bij A. Fruitier. De meeste bezoekers zullen wel ge noemde militairen geweest zijn, verder zeelui, die met hun zeilschepen op de ree liggende, wachtende op gunstige wind, tevens hun voorraad alcohol in sloegen. Toen de laatste bezetting van Ramme ltens in 1884 vertrok daar het kasteel als vesting was opgeheven en nog wal later minder zeilschepen op de ree kwa men, was er blijkbaar geen voldoende klandizie meer voor de herberg. In het artikel van vrydag staat onder meer, dat Nederland verweten werd met Duitsland te heulen toen plannen werden gemaakt aan «te mond der Schelde een nieuw onderaards fort van beton te bouwen. Maar niet stond ver meld, dat de Duitse keizer Wilhelm H met zijn jacht op de rede van Vlissin gen kwam. Met klein gevolg stapte hij aan wal om de plaatselijke toestand te bezichtigen. Door het voetpad, na de inundatie verdwenen, moet liij ook het naburige dorpje Ritthem bezocht heb ben. Toen men in 1914 volop bezig was met het bouwen van het fort heb ik vaak ezien, dat de heipalen in de grond wer- len gedreven. Bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog moest het werk van hogei hand gestaakt worden. Men zegt dal het rijk aan de aannemer een belang rijke som heeft gegeven als schade loosstelling. Zo heeft het onafge- Films in Zeeland Vakantiepret in de musical „O sole mio" DE BEFAAMDE Zweedse regis seur Ingmar Bergman (Maagden bron, Zevende Zegel, Wilde Aard beien) de man van de beklemmen de effecten en het suggestieve ca merawerk, heeft ook de komedie „Het oog van de duivel" op zijn naam staan en die komedie is nu te zien in „City" (Middelburg). Het is wel typisch een Bergman komedie en dat blijkt al uit het motto, dat hij voor deze film koos. Dat was namelijk het Ierse spreekwoord „De kuisheid van een AFSCHEID TWEE RAADSLEDEN IN GEMEENTERAAD KRUININGEN J. Blok dertig jaar gemeentesecretaris De gemeenteraad van Kruiningen heeft dinsdagavond afscheid genomen van de raadsleden A. Sinke (s.g.p.) en J. Witte (vrjje ly'st), die in de nieuwe raad niet terugkeren. Burgemeester A. Schipper van Kortgene bedankte beide heren voor de prettige samenwerking. De heer Sinke was I jaar raadslid en had zitting voor het gehucht Oostdyk. Dc heer witte is sinds februari 1930 lid van de Kruiningse gemeenteraad ge- weost. Hij bekleedde deze functie onder vier burgemeesters. Burgemeester Schipper memoreerde onder meer de oorlogsjaren en de ramp van 1953. Hij hoopte op de heer Sinke nog eens een beroep te mogen doen voor Oostd|jkse aangelegenheden; de heer Witte noem de h(j een uitstekend raadslid. Beide heren ontvingen van de gemeenteraad als aandenken een polshorloge. Ten slotte spraken de scheidende raadsle den een dankwoord. Burgemeester Schipper herinnerde er aan, dat liet vandaag woens dag dertig jaar geleden is, dat de heer J. Blok als gemeentesecretaris van Kruiningen weid beëdigd. prees de secretaris om zyn werk zaamheden en hy overhandigde de jubilerende secretaris een boek werk. De heer Blok toonde zich bl|i verrast met deze huldiging. Na dit feesteiyk begin ging de raad in vlot tempo door de agenda. Een deel van een perceeltje grona in Hanswecrt werd overgenomen van het waterschap De Breede Watering van Zuid-Beveland. De heer A van Daalen kan van de gemeente een perceel grond achter diens woning aan de School straat in Kruiningen vai. de gemeente kopen. Do in 1958 gebouwde houten noodschool bij de bijzondere school in de gemeente werd voor t 10.000 van het rijk overgenomen Tenslotte stelde de raad voor dit jaar de interumregeling ziektekosten voor het gemeenteperso- necl overeenkomstig do rij lts voorschrif ten vast. vrouw is de duivel een doorn in het oog". In de film van Bergman hééft de duivel een doorntje in het rog en dat is de schuld van een charmante, 20-jarige domineesdochter met trouwplannen. Sa tan ziet maar één oplossing om van zyn oogontsteking af te komen en dat is het doen verleiden van de jongedame. Gelukkig beschikt hij in de hel over een bij uitstek deskundige, een zekere Don Juan en die wordt met zyn knecht Pablo plus een toezicht houdend duivel tje naar de aarde afgevaardigd om deze missie te vervullen, 't Loopt mis met de missie, maar toch komt Satan van zijn oogontsteking af. Een beetje een bizar gegeven, n daarom is het natuurlyk ook door Berg man aangepakt. En hij weet hoe hij iets dergelijks moet aanpakken. Men kan er zich in City van overtuigen. Een vrolijke boel is het in Alhambra (Vlissingen), waar „O sole mio" draait; een kleurige musical, spelend aan de Italiaanse Rivièra en gebaseerd op het luchtige thema van twee concurrerende dansorkesten, zodat men een maximum aan muziek te horen krijgt. Lichte mu ziek uiteraard, songs en schlagers, veel schlagers. Pretentieloos vakantie-amu sement, goed voor eer enkel onbezorgd uurtje. „Stalag 17" (JLuxoi, Vlissingen) behelst het ontsnappingsdrama van enkele Amerikaanse militairen uit een Duits krijgsgevangenkamp. Ondei regie Billy Wilder kwam een spannende film tOL stand, met o.a. William Holden in een uitstekend gespeelde hoofdrol. Wil der wist voortreffelyk de kampsfeer, met de vaak byna ondrageiyke span ningen. op te roepen. Aan spanning, maar dan op heel ander niveau, is evenmin gebrek in de avontu renfilm „Tot de laatste vuurstoot" (Electro, Middelburg), waarin stoere cowboys dc revolvers vaardig laten knallen. Een vlot verfilmde historie, naar de aloude trant van veel romantiek en avontuur. Prettige ontspanning voor de liefhebbers van dit bijna klassiek te noemen genre. Grand (Goes) tenslotte vertoont thans „El Cid", de reeds uitvoerig besproken spektakelfilm met Charles Heston als de tegen de Moren vechtende Spaanse avonturier en Sofia Loren als zyn op windende tegenspeelster. Een" kleurrijk bewogen gebeuren, onder regie van An thony Mann vakkundig verfilmd. Toen hij r i 60 jaar geleden vanaf de opgroeiende jeugd van omgeving heeft zich in de doolhof van gangen vermaakt. De Duitsers hebben van het fort geen gebruik gemaakt. Blijkbaar achtten zij zich veiliger in de bunkers, die zij in de nabijheid bouwden. Deze hebben het moeten ontgelden by de vele aanvallen van de vliegmachines der geallieerden. In het genoemde artikel staat, dat tot de oude Vlissingse vestingring ook het fort Zoutman behoorde. Dit is echter nooit een fort geweest. Het was een redoute, vanwaar gemakke- lijk de rede van Vlissingen te be strijken was De redoute werd genoemd naar het fort Zoutman op het eiland Aruba. J. A. Zoutman is bekend uit de zeeslag op Doggersbank 1781. Het zogenaamde fort had een vi-y regel matige zeshoekige vorm met een vrij hoge wal en was omgeven door een gracht. Thans is de gracht een deel van de kre ken, ontstaan door de inundatie in 1944. Was reeds vroeger de schans voor een deel afgegraven, de laatste rest van de verhoging is medegebruilct voor het leg gen van de naburige nieuwe zeedijk. De nabijgelegen boerderij, door de volksmond het fort Zoutman genoemd, is door de inundatie geheel weggeslagen en niet meer ongebouwd. Toen tiidens de Franse overheersing op het eind der 18de en begin 19de eeuw alle herinneringen aan onze roemrijke geschiedenis zoveel mogelyk moesten worden uitgewist, werd het fort de Ruyter St.-Hilaire en het fort Zoutman la Costa genoemd. De naam Ramme- kens moclit blijven. Antiektentoonstelling trok 900 bezoekers De antiektentoonstelling in de Burger zaal van het Oostburgse raadhuis heeft ruim 900 bezoekers getrokken. VEILING KRABBENDIJKE. 14 augustus. Zwarte bassen 2 165, Dubb. pr. bonen 1 63, 2 38. Bramen 1 59. Yellow Trans parant 1 75-80 93. 70-75 78. 65-70 56—62. 60-65 44. 95-60 38, 2 75-80 34, 70-75 71, 65-7C 53, 60-65 42, 55-60 33, 2 D 27. 3 grof 36—47, 3 fijn i—22, kroet 10—20, va] 13-17 Stark Earliest 1 75-80 128, 70-75 134, 65-70 125. 60-65 93. 55-60 72, 2 D 36, 3 grof 59—75, fijn 20—26. kroet 917. Perzikrode zomerappel 1 75-80 71. 70- 75 83. 65-70 77, 60-65 70, 2 D 37, 3 grof 96— 59, val 28. Beauty of Bath val 28. Yellow ver pakt 1 70-75 84. Valappelsindustrie 68. Stark Earliest verpakt 70-75 151152. 65-70 146—148, 60-65 116—122, 55-60 73—75. Early Laxton 1 117—119, 2 64—112, val 35. Ontario 5, 2 146, 3 61—80, val 65. VEILING STAVENISSE. Bintjes 1 19.40—15.72, 2 14.46—15. drielingen 6.40—7. bonken 22—22.40. Eigenheimers gew 13.80—20.90, drielingen 6.30—7.30. Aanvoer 70 ton. VEILING THOLEN. Doré. bonken 16, gewone 23.3523.85. poters Bintjes, bonken 21-22, 1 14.94. 2 14.32, poters 6. Witte Eigenheimers 1 1819, 2 12. poters 6.81. Aanvoer 38 ton VEILING ST.-ANN ALAND. Doré, gewone 23.87. Eigenheimers, gewone 19.36—21,19. Bintjes, gewor.e 14.3515.25, bon ken 21.40. Aanvoer 115 ton. Uien: middel 17.82—17.98. drielingen 19.84— 19.99, bonken 24.49. Aanv 15 ton. VISMIJN COL1JNSPLAAT. Exportgarnalen aanvoer 1986 kg. 29842-5. Schar 120 kg. Bot 89 kg. Wijting 14 kg. Schol 12 kg. Tong 329 kg. Paling 35 kg. Rog 16 kg. Ongesorteerde vis 42 kg. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Doré 22.70, bonken 14.50, Bintjes 1 15.09 15.43, 2 11.80—14.95, b.-nken 21.70—22.53, 2 .50, afw. 18.02. drielingen 8.534.61. kriel 7.30—4,62 Eigenheimers 12 9419.97, bonken 12.50, drielingen 8.37—6.87, kriel 3,72, voer 3.70. Aanvoer 5400 kisten. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3481 stuks, weekaanvoer 4815. Vette koeien en ossen 400 Gebruikvee 1093. Vette kalveren 600. Graskalveren 340. Nuch tere kalveren 446. Paarden 59. Veulens 91. Schapen of lammeren 439 Bokken of geiten Prijzen in cents per kg rtsp. le, 2e en 3e kw. Vette koeien 290—325 260—275 240—255 Vette kalveren 240—260 210—240 200—210 Slachtpaarden 263 250 210 Prijzen in guldens per stuk resp. le, 2e en 3e kwaliteit Graskalveren 370 280 200 Nuchtere kalveren 180 160 150 Schapen 110 95 85 Lammeren 100 90 75 Kalf- en melkkoeien 1200 1100 900 Vare koeien 820 720 600 Vaarzen 875 700 575 Pinken 550 475 400 Veulens 900 425 325 Vette koeien: aanvoer groter, handel zeer traag, prijzen dalende. Vette kalveren: aan voer groter, handel willig, prijzen wat stijver, enkele prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer even ruimer, hande' slepend, prijzen iets minder. Nuchtere kalveren: aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen vast. Slachtpaarden: aanvoer gewoon, handel wat levendiger, prijzen ruim prijshoudend. Scha pen en lammeren: aanvoer Iets groter, handel kalm, prijzen als vorige week. Kalf- en melk koeien: aanvoer tamelijk, handel stil, prijzen wat gedrukt. Vare koeien: aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen teruglopend. Vaarzen en pinken: aanvoer iets meer, handel zeer traag,, prijzen lager. Veulens: aanvoer flink, handel willig, prijzen wat hoger. EXAMENS Aan het instituut André M. v. Somme ren te Souburg slaagden voor machine- schrijven A v.h. Scheideggen N.V.(blind- systeem) de volgende kandidaten: A. A. Lindhout, mejuffrouw C. v. Oos- terloo, C. Overbeek uit Middelburg. Me juffrouw J. M. v. Sorgen 'en de heer Huybrechts uit Veere; mejuffrouw G. Vogel Arnemuiden; mejuffrouw E. Meyers Grijpskerkè; S. Kooie, H. D. v. Doorn, mejuffrouw C. P. Jobse, W. Ton Serooskerke; mejuffrouw P. M. Groe- nenberg en mejuffrouw Ada Janse Oost- kapelle; S. M Boeren, mevrouw Pto- voost-de Jonge, mejuffrouw Addy v. Splunder en mejuffrouw A. v. Splunder uit Oost- en West-Souburg; J. G. Bos huizen, A. Dankaert, A. Elshout, E. Euwe, G. de Jonge en J. de Keijser, mejuffrouw I. Port, mevrouw E. Storms en A. Davidse uit Vlissingen; mevrouw Blaas-Meyers, mejuffrouw Óeertse en C. Simonse Aagtekerke; mejuffrouw R. Boogaart en Verdam, de heren C. Lan- gebeke. P. van Sluis, L. Mandoeras, B. de Kleine en H de Pagter uit Domburg; J. v. Sluis Zoutelande; J. Lievens en J. Huybrechtsen Westkapelle. VERKOPING Uitslag van de openbare verkoping ge houden op 10 augustus 1962 te Waarde door notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes, van het woonhuis met tuin aan de Hoofdstraat 14 (hoek Julianastraat) te Waarde, groot 4,01 are. Koper werd de heer Th. J. Lagendyk te Waarde voor 15.600. Officiële publikatie MIDDELBURG. WIJZIGING ALGEMENE POLITIE VERORDENING (VFNTVERBOD). Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat door de raad dier ge meente in zijn vergadering van 25 juni 1962 de Algemene Politieverordening als volgt: „In artikel 40a na het onderdeel k. toe voegen de onderdelen 1 en m, luidende: I. het gedeelte Molenwater tussen de Lu therse Kerklaan en de Koepoortstraat: m. de Koepoortlaan". Deze wijziging treedt in werking op de der de dag na de datum dezer afkondiging. Middelburg, 10 augustus 19G2. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. J. Drijber. burgemeester, S. A. v. Leverink, secretaris. ZONDER XERXES EN STANDAARD Zondag 3 september organiseert „Vlis singen" voor cle zevende achtereenvol gende maal het revanchetoernoo! om het aniateurkampioenschap van Nederland zonder enige twijfel net sterkst bezette amateurvoethaltoernooi in Nederland. Ditmaal wordt eraan deelgenomen door JOS (Amsterdam), Velocitas (Gronin gen) Quick (Nijmegen) en Vlissingen zelf. Het Maastrichtse Standaard moest op grond van reeds eerder aangegane ver bintenissen verstek iaten gaan, terwyl het Rotterdamse Xerxes, flat zoals be kend landskampioen werd, door zijn overgang naar de sectie betaald voetbal reglementair moest worden uitgesloten. Voor de eerste maal in 1956 ging de fraaie wisselprys, een nabootsing in zil ver van het admiraalschip van Michiel de Ruyter, „De Zeven Provinciën" naar Hengelo. Maurits werd in 1957 winnaar van het toernooi terwijl Vlissingen het kleinood in 1958 in dc wacht sleepte. In 1959 was de eerste prys voor Gouda, waarna Vlissingen in 1960 opnieuw be slag legde op het fraaie kleinood. Xerxes bekroonde vorig jaar zijn behaalde kam pioenschap met het winnen van het vlaggeschip. Aangezien de orijs driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden om in eigendom te krijgen ziet het er wel naar uit, dat dit interessante toernooi nog vele jaren zal kunnen wor den gespeeld zonder dat men zich voor lopig over de aanschaffing van een nieuwe prijs zorgen behoeft te maken. Rina van der Hage won in Scheveningen In do tweede ronde van de Nederlandse tenniskampioenschappen op de Metsba- nen zjjn geen bijzondere prestaties te noteren. De Zeeuwse Rina van der Hage uit Domburg won in deze tweede ronde Margriet Siemers met 6-4, 3-6, 6-4. VEILING GOES. 14 augustus. Export- en Industrieveiling. Yel low Transparant 1 75-80 92, 70-75 89, 05-70 -60, 60-65 47.70—49.20, 55-60 .38.50—10.25, 2 30 87, 70-75 84, 65-70 57. 60-65 47—48, 55-60 2 D 28. kroet 16.60. Siark Earliest 1 70-75 127—132, G5-70 107—136, 60-6r 98—100. SS-60 69. 2 70-75 122, 65-70 98—115, 60-65 67—92, 55-60 56—77, kroet 9.10. Beauty of Bath 1 65- 70 82—91, 55-60 70, 2 D 21 —31. Oomskinderen- peer 1 50-55 95. 45-50 63—70, 2 D 41—44. Goud renet kroet 8 90. Div. appeis kroet 8. Zwarte bessen 1 en 2 152, 3 124. stek 60. Rode bessen i 2 68. Duitse Zure 1 en 2 68. Zure mo rellen 1 98. 2 77, 3 5.50 Dubb. pr. bonen 1 •59, 2 54. Totale aanvoeT hard fruit 4300 kisten, Verpakt fruit: Stark Earliest 1 75-80 i53, 70- 75 141—146, 65-70 130—146, 60-65 111—117. Gewone veiling: per doos: Rode bessen 1 40, 2 37—39. 3 27. Frambozen 2 46—50. 3 21—35. Bramen 1 50—58. 2 5036 Loganbessen 2 58. Per st.uk: Perziken 1 13—53. 3 11—16: per kg: Yellow Transparant prof 38—50. fijn 18— 34. val 19. Stark Earliest grof 61—83. Beauty of Bath grof 60. val 21. Oomskinderenpeer grof 6072, f(jn 943. val 15 Early Laxton 1 129—147. 2 58—100, grof 80—134, fabriek "8, gesch. 2474. Oranjepruimen 1 49, 2 38—46, rijp 54. Czarpruimen 1 129—154, 2 64— 100, grof 89. fabriek 18--52 Tollenaars 1 28— 35. 2 23—26, grof 21—27, fabriek 8—22. rijp 47. Rode. bessen 2 68. Kruisbessen 1 7080, 2 64. EIERNOTERING GOES. 14 augustus. Bericht van handelaren. Kippe- eieren 8 cent. Kleine eieren 5 cent. eende eieren 7 cent. BEURSBERICHT GOES. 7 augustus. VLAS. Voor v;as worden prijzen betaald van f 1500f 2100 per ha, levering op auto De prijs van ongei epeld vlas. uit de schelf geleverd, bedraagt 1624 cent per kg, levering op auto. Voor oestp partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Voor gere peld vlas geldt een notering van 2229 cent per kg hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter, f 150 per ton. Weidehooi. idem. t 119-f 130 per ton. Dijkhooi. idem, f 105—f 110 per ton. Veldbeemd, andere beemdsoorten en raai- grassen f 43f 57.50 por ton. Roodzwenk f 40f 45 per ton. Gerstestro, voor directe le vering f 42.50—f 47.50 per ton. Tarwestro, id., f 40—f 45 per ton. Erwtenstro, id„ f 72.50— f 80 per ton. EIEREN. De eierprijs bedraagt f 1.15—f 1.30 per kg. VEILING KAPELLE. 14 augustus. Frambozen ln kratten 1 187 207, 2 187. Rode bessen extra 109, 1 100—108, 2 72, Zwarte bessen 2 164. 3 71. Zure morel len ontst. 1 92, 2 88. 3 5. Dubb bonen 1 59.30 63.10. 2 52.3052.70. Yeilow Transparant 1 75-80 89. 70-75 80—88, 69-70 58-^60. 60-65 47— 49. 1 55-60 38—41, 2 75-80 37 70-75 80—83. 2 65-70 54—55. 60-65 46. 55-60 37—38. 2 d 27. grof 43—44, fijn 25. kroet 1" Stark Earliest 2 70-75 120, 65-70 124, 60-65 100. 95-60 71, 2 d 50, grof 81—96, fijn 39. kroet 20 Beauty of Bath 2 60-65 67, 55-60 52. 2 d 29 Oomskinderenpeer 1 50-55 94, 2 45-50 80—82, 2 d 49—53, fijn 33-^- 36. val .13, kroet 18. Appelen val 18.20—22.50. val. kroet 8.7016.20. Perzikappe! val. kroet 11.20. Verpakt fruit: Stark Earliest 1 80-85 158, 75-80 169—168, 70-79 173—174. 65-70 159—168, 60-65 117. Pruimen: Early Laxton extra 144, 1 115152, 2 61—109. grof 77—108, fabriek 24—38. Czar 1 149—189, 2 90—103. grof 112—127, fabriek 34. Ontario 1 134—156, 2 73. grof 83—107. fa briek 41. Oranjepruimen 1 4:347, 2 29—33, grof 39—48. Tollenaars 1 29 -42, 2 23. Occula- nen 1 1116. Pruimen gesr-h. 1036, val 6 32. Bramen p. d. 1 62—71, 2 43—53. Logan bessen p. d. 2 53. Rode bessen p, d. 3410, 2 20—27 Kruisbessen p k. 1 68, 2 25—42. Klerken p kg. 1 189. Perziken p. kg. D 2 66, p. st. D 2 7.50. Harm van Dalfzen weer bij amateurs Harm van Dalfzen, die vorig; seizoen uitkwam voor de eerste divisieclub Veendam, heeft besloten terug te keren naar de rijen der amateurs. Hij gaat de kleuren verdedigen van de 3e klasser K.H.C. (Kampen). Van Dalfzen is mid- voor geweest van het Nederlands za terdagmiddagelftal, toen hij lid was van de sportclub Genemuiden. JUTTA HUMS RECORD 200 METER NIET ERKEND De tijd van 23,3 seconden, waarmee Jut te Heine maandag de 200-meterrace in Malmo won, zal hoogstwaarschijnlijk niet voor erkenning als Europees record m aanmerking komen. Toen de Duitse atlete liep, had zij het voordeel van een rugwind van meer dan twee meter per VERVANGER VOOR LARSEN IN MEESTERTOERNOOI In Amsterdam is dinsdag de eerste ron de gespeeld van het internationale niees- tertoemooi. Op het laatste moment had den de organisators in de persoon van de Belgische meester Dunkelbluni een vervanger gevonden voor de Deen Lar- sen, zodat toch nog met een even aantal deelnemers kon worden begonnen. De interessantste partij van de eerste ronde was die tussen de Westduitser Kienmger en de Israëliër Czerniali, die werd afgebroken met een klein plus voor zwart. Van den Berg had tegen grootmeester Donncr na een gesloten Spanjaard groot overwicht, doch ging iets overhaast te werk, zodat hy met een puntendeling genoegen moest nemen. De jongste deelnemer, de 15-jarige Am sterdammer Robbie Hartoch, kwam met nadeel uit de opening tegen de West duitser Rellstab. Hij hield het tot de tydcontrole vol, maar de afgebroken stelling is vrywel gewonnen voor de Duitser. Kick Langeweg verloor van de Zuid- afrikaan Heidenfeld, na de gehele partij beter te hebben gestaan. Een misgreep, juist op de veertigste zet, kostte hem de party. De uitslagen van de partijen voor de eerste ronde van het internationale meestertoernooi in Amsterdam luiden: Van den Berg (Ned.)-Donner (Ned.) A-Vst Dunkelblum (Belg.)-Tan (Indone sië) Vs-U; Rellstab W.-Dld.)-Hartog (Ned.) afgebr.; Kieninger (W.-Dld.)- Czerniak (Israël) afgebroken; Lange weg (Ned.)-Heidenfeld (Z.-Afrika) 0-1: Hennberke (Ned.)-Kool (Ned.) Nagekomen advertentie. Heden overleed, na een kortstondig lijden, in de ouderdom van 87 jaar, de heer MARINUS VERLARE, weduwnaar van Jannetje Kole. Fam. Verlare Fam. Kole. Goes, 14 aug. 1962. Huize Randwijck. Heernisseweg 190. Begrafenis vrijdag 17 augustus te Kloetinge. Vertrek sterfhuis om 2 Notaris Van Dissel, ex.-test.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9