ZELANDICA „Siamese tweeling" en „bekers" bij weegbree Lezers 5 iiven Een ongewenste, maar toch boeiende plant UNICEF HELPT IN ZESENTWINTIG LANDEN ZIEKTE TE BESTRIJDEN Isolering door nieuw medicijn niet meer nodig WAARNEMERS WERELDRAAD NAAR R.-K. CONCILIE SPRAAKVERWARRING IN GOES FORT DE RUYTER AFBLIJVEN MIDDELBURG GEBR. KUNST EEK ZONEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 Een onzer lezers, de heer C. J. Adriaansen te Middelburg, zond ons een plant toe, waaraan een vreemde afwijking voorkomt, met het verzoek hierover een en ander mee te delen. Hij had er enige moeite voor over. Hij groef namelijk de plant uit, plaatste die mét de kluit in een stekpotje, zodat we niet een geplet of verfomfaaid gevalletje ontvingen, maar een gaaf, fris en levend geheel. Van belang, omdat het ontspruiten van een nieuw blad aan de basis van de afwijking de experts waarschijn lijk in staat zal stellen beter de VWWAWIMMWMVWVVWVWVVWVMM Met BAREND ZWERFMANS op stap oorzaak en het wezen van de de formatie te doorgronden. Het blad van de gewone weegbree, het „wegeblad", dat men wel ge bruikte om wonden tot genezing te brengen, bestaat niet zoals ge woonlijk uit een grootvormige steel met uitgespreid bladoppervlak. De bladsteel zelf is afgerond (als de bloeistengel) en het blad heeft zich niet gespreid, maar is tot een beker- vorm uitgegroeid. Ons werd de vraag gesteld of zulk een misvorming of vervorming zeld zaam is. Het antwoord dat wij kon den geven, namelijk dat deze wijze van misvorming nooit door ons was waargenomen, betekent niet een be vestigend antwoord op de vraag. Wat wij niet zien, komt een ander, bij wijze van spreken, dagelijks tegen. We zijn bij de voorbereiding tot dit artikel dan ook ons licht gaan op steken bij professor Heimans. Uit zijn welwillend antwoord is gebleken, dat bij diverse planten bekervormen worden waargenomen, onder andere speciaal ook bij bepaalde weegbree soorten. De bekende professor Hugo de Vries vermeldt ze voor de gewone weegbree en de smalbladige weeg bree (Plantago lanceolata) en varië teiten. Hij vond de afwijking bij de gewone weegbree (Plantago major) echter in België bij La Roche (Ar dennen) en dat wijst er wel op, dat dc misvorming niet bijzonder alge meen kan zijn geweest. Immers was De Vries sterk geïnteresseerd voor het vinden van dergelijke vormen, daar hij ze zo mogelijk gebruikte om de erfelijkheid van de misvor mende factoren te kunnen vaststel len. De „aanvoer" van Nederlandse exemplaren is dus blijkbaar niet groot geweest. Het bijgaande artikel, afkomstig van het Ne derlands Comité UNI CEF in Den Haag, Mo lenstraat 15 A, postgiro 7515, vertelt iets van de strijd tegen de melaats heid, een strijd die thans op een breed front wordt gevoerd: in Afri ka, in Azië en in Zuid- Amerika. De resultaten van de actie zijn opmer kelijk. Wie er nog meer van wil weten kan bij UNICEF terecht. Dit ia een maquette van het nieuwe, enorme stadion, dat in Mexico-City ver rijst. Het biedt plaats aan 110.000 toe schouwers, terwijl buiten het gebouw een onnoemelijk groot aantal auto's een parkeerplaatsje kunnen vinden. Het gehele stadion, behalve de eigen lijke grasmat, is overdekt. Mexico hoopt hiermede een gooi te doen naar de we reldkampioenschappen voetbal in 1970; de kampioenschappen voor 1966 zijn al „uitbesteed" aan Engeland. Campagne tegen melaatsheid Melaatsheid. Het woord alleen al heeft eeuwen lang huiverin gen opgeroepen. In onze tijd be gint er iets te veranderen, want de vreselijke ziekte kan nu ef- j fectief worden bestreden. In die bestrijding speelt de hulp van UNICEF, hetkinderfonds van de Verenigde Naties, een grote rol. Melaatsheid of lepra, een ziekte die door een bacil wordt veroorzaakt en enigszins verwant is aan de tubercu lose, heeft van de oudste tijden af bestaan en de mensheid bedreigd. Zij heerste vroeger, tussen de zesde en vijftiende eeuw, ook in alle Europese landen, maar reeds eeuwen voor onze jaartelling kwam zij voor in India, Palestina en andere oostelijke landen. De ziekte is uit ons werelddeel later nagenoeg verdwenen, vermoedelijk als gevolg van de verbeterde hygiëni- Merkwaardige vondst in Middelburg KERKNIEUWS De centrale commissie van de Wereld raad van Kerken heeft met algemene stemmen een uitnodiging van het Va- ticaan aanvaard een of twee waarne mers naar het Algemeen Concilie, dat op 11 oktober in Rome begint, te zen den. Doel is. rechtstreekse inlichtingen te verkrijgen over het werk van het concilie ten aanzien van de vraagstuk ken, die met de betrekkingen tussen de kerken onderling en een christelijke eenheid in het algemeen samenhangen. De Rooms-Katholieke Kerk heeft twee waarnemers gestuurd naar de bijeen komst van de centrale commissie in Parijs. De R.-K. Kerk is, zoals bekend, geen lid van de Wereldraad- Als waarnemer wordt genoemd dr. Lukas Vischer, een afgevaardigde van de Zwitserse Gereformeerde Kerk. Een tweede waarnemer zal worden benoemd wanneer dat nodig is. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oosterzee en Echten (Fr.) A. J. Klug te Blankenham. Beroepen te Goudswaard toezegging B. A van Don- kersgoed kandidaat te Den Hulst (Ov.). Beroepen te Nieuwerkerk a.-d. IJsel J. van Wier te Putten. Aangenomen naar Hantum toezegging J. van Heerde kan didaat te Amsterdam. Aangenomen naar Appelscha als geestelijk verzorger van het sanatorium Beatrixoord N. Bergstra te Oudenhoorn (Z.-H.). Be noemd tot secretaris van de centrale voor vormingwerk vanwege de Neder lands Hervormde Kerk dr. H. Bartels predikant voor buitengewone werk zaamheden en secretaris van de her vormde jeugdraad te Amersfoort. Aangenomen naar Bennekom (vac; P. D. Steegman) J. Ewoldt te Kampen; id. naar Wichmond C. Fortgens te Berli- kum. Bedankt voor Vlaardingen (vac. P. Zijlstra) L. Kievit te Putten. GEREF. KERKEN Eeroepen te Nieuw-Vennep G. W. H. Peddemors te Heerde. Beroepen te Ga rijp H. Alting te Uithuizermeeden. Be dankt voor Holten vac. R. Siertsema H. J. Koffrie te Leimuiden. Aangenomen naar Clarkson (Ont. Can.) H. de Moor te Stratroy (Ontario, Cana da) voorheen te Enschede; id. naar Navan (Ont. Canada) J. C de Moor, kand. te Grand Rapids (U.S.A.) GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Hoek Zw.-Vlaande- ren) H. M. Ohmann te Zuidbroek. Aangenomen naar Wetsinge-Sauwert H. Mostert kand. te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden P. Blok te Dirks- land CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Elburg F. Bakker te Drie bergen. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Utrecht (vac. M. J. Heybroek) J. Happee te Stadskanaal. Zelden zijn zoveel talen tegelijk gespro ken in de statige raadzaal van het Goe- se stadhuis als tijdens de Kasporgover- broedei ngsfeesten. Jongeren -an zeven naties heeft de heer Vervest er zijn medewerkers naar Goes laten komen. Ere wie ere toekomt, want het moet gezegd, de heer Vervest en z'n mannen hebben het goed begrepen. NIET in de allereerste piaats gaat het er om, wf t zij brengen, maar, de manier waarop. Ondanks de taalmoeilijkheden begrepen de jongeren, die allen deelnamen aan deze verbroederingsgedachte elkaar en nun pleegouders opperbest. Over en weer werden vele vriendelijke woorden gewisseld, contacten werden gelegd en wie een kijkje heeft mogen nemen op het station in Goes bij het af scheid zal opperbest kunnen begrijpen dat alleen al uit hoofde van alt. deze verbroederingsgedachte zo ontzaggelijk GOED is geslaagd. Het verheugt ondergetekenden dan ook, dat de organihatie, met als iemand als de heer Vervest aan het hoofd, er tel kens zo uitstekend In slaagt zonder kunst- en vliegwerk een dergelijke week op touw te zetten. De contacten, welke op deze wijze ont staan. leveren op hoger niveau een bij drage tot een betere VERSTANDHOU DING. Wij. ondergetekenden, kunnen als pleeg ouders hierover het beste oordelen. Wij hopen dat de heer Vervest steeds meer pleegadressen zal krijgen, opdat deze verbroederingsfeesten mogen uitgroeien lot een voor Goes groots evenement. Voorts hopen wij eveneens dat vooral ook de Goese middenstand zal inzien dat een dergelijk verbroederingsfeest voor hen geen „kwaarl" kan. Pleegouders L. P Zevenhuizen, Goes. H. van Oosten, Goes. J. M. Buijsrogge. Goes. F. Buijsrogge, Goe3. Ik vind het wel interessant U het vol gende te vermelden De kroniek aangaande de lijdensweg van Fort De Ruyter met aandacht gele zen. Er is echter nog iets vergeten, wat toen tertijd ook in de Vlissingse Courant voorkwam. Ik was een jongen van twaalf jaar oud en kan mezelf het meuws, welke onder de stedelijke ge beurtenissen voorkwam, nog goed her inneren. Dat was namelijk als volgt; het jacht van de Duitse keizer is hier binnengelopen. Het trotse schip heeft ligplaats gekozen in de buitenhaven. De keizerlijke vlag waait iif dc top, ten teken dat Z.K.H. zich aan boord bevindt. De andere dag stond in de „Vlissinger": Z.K.H. Wilhelm heeft gistermiddag met zijn staf een wandeling gemaakt over dc dijk naar Ritthcm. Daar aangekomen, heeft hij persoonlijk in de kleine dorpswinkel, een doosje echte Zeeuwse babbelaars gekocht. De Zeeuwse „spekjes" zullen hem wel heerlijk gesmaakt hebben. Vlissingen. Chr. C. van Marion. Vooral né de bevrijding is er heel veel gerestaureerd aan de erfenis van onze voorvaderen in onze goede stad Middel burg. Tot deze erfenis kunnen naar mijn me ning ook de grachten worden gerekend, welke dermate zijn verfraaid dat het een lust is voor het oog. Neem er de tijd eens voor meneer Iman- sc en bekijk het al wandelende en al staande op uw gemak. Ik weet zeker dat TJ het met mij eens zult zijn. Ga deze erfenis niet verkwanselen, maar houd haar in ere, door er af te blijven. Oud-Middelburger Ede (Gld.) J. Stevense. De Russische ruimtevaartuigen WostoTt III en IV met de kosmonauten Nikola- jef en Popovitsj passeerden maandag avond om twee minuten over tien Utrecht en dat was aanleiding tot grote activiteit in de sterrenwacht van de rijksuniversiteit, waar men probeerde de satellieten te fotograferen. Doordat de maan evenwel te helder scheen was de baan van de ruimteschepen niet fotografisch vast te leggen, een tegenslag voor de geleerden, die de ge hele dag in touw waren geweest, te meer daar liet aantal waarnemingen van de Wostoks nog zeer gering is. Foto: Bij de ingestelde z.g. satelliet- camera zoeken prof. C. de Jager (rechts) en zijn assistent, de heer A. J. F. den Boggende, met een nachtkijker de hemel af, klaar om bij het opdoemen van de Wostoks de camera in werking te stellen. Een van de belangwekkendste verschijnselen in de middeleeuwen is de opkomst en de macht van de steden. Nu eens staan zij aan de kant van de landsheer, dan weer verzetten zij zich fel tegen de vorst: Er is een opvatting, die de 12e eeuw ziet als een overgangsfase; een nieuwe sociale groep, de steden, manifesteert voor het eerst zijn politieke ambities. In de Verhandelingen van de Koninklijke Vlaamse Academie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten is een omvangrijke en bekroonde studie van dr. W. Prevenier verschenen: „De Leden en de Staten van Vlaanderen (1384—1405)". De Leden zijn de ste den Gent, Brugge en Ieperen en later ook ais vierde lid het Vrije van Brugge. In het midden van de veertiende eeuw worden de genoemde drie steden door de inwoners van Ieperen de „drie prin cipale pilare" van Vlaanderen genoemd. Prevenier heeft de repre sentatieve instellingen Leden en Staten nagegaan voor de rege ringsperiode van Filips de Stoute en Margareta van Male. Welbe wust, want.in deze jaren ontstaan de eigenlijke Staten van Vlaan deren, gegroeid uit de Ledenparlementen. De groep van de vier leden kan als de rechtstreekse erfgenaam beschouwd worden „van het steden-conglomeraat dat de politieke scène beheerste sedert de 12e eeuw". Er is een tendens tot uitbreiding van de volksver tegenwoordiging met andere bevolkingsgroepen. Na 1384 verschij nen de eerste Staten-vergaderingen, waardoor de Ledenparlemen ten uitgebreid worden met adel en clerus. We zien hierin een ver schuiving van de territoriale naar de stands-gewijs georganiseerde standenvertegenwoordiging. Hoewel de drie steden en het Vrije belust zijn op welbegrepen eigenbelang, is hun gezamenlijk streven er op gericht een zeker pseudo-centraal gezag, uitgaand van de onderdanen zelf, tot stand te brengen. Prevenier heeft uitvoerig de rol en de bevoegdheid der Leden en Staten nagegaan. Enkele*voorbeelden. Hoofdzorg van de ver- keerspolitiek der Leden bestond in het onderhouden en het herstel len der wegen te Jand en te water. In 1394 ging de verzanding van het Zwin een acuut probleem vormen. De zaak werd op de par lementen besproken en ter plaatse onderzocht. De oude arm van het Zwin werd opgegeven; graafwerken tussen Danime en Brugge en nieuwe dijken werden uitgevoerd en aange legd. We zien voorts de Léden overleg plegen met de magistraat en de baljuw te Sluis. Het verarmde Aardenburg kon de sluis van Slepeldamme niet meer in goede staat onderhouden. Het waren voornamelijk Brugge en het Vrije, bij tijden ook Gent, die zich in spanden om dit verkeerspunt opnieuw behoorlijk te laten func tioneren. Soms vierde het egoïsme hoogtij. De grote overstroming van 1404, die een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen trof, werd aanleiding tot bespreking op de Leden-parlementen. Op de vergade ring van 28 november 1404 deden Brugge en het Vrije een beroep op Gent en Ieperen om de zeestrook tegen nieuwe rampen te be schermen en de dijken te verstevigen. Gent en Ieperen onttrokken zich echter. De andere Leden togen toen zelf maar aan het werk, waarbij op de abdijen St.-Pieter, St.-Baafs en Affligem een beroep werd gedaan. Wij zien de Leden nog op vele andere terreinen op treden. „Concreet gezien verdedigen de Leden in hoofdzaak de ver worven en traditionele rechten der bevolking en verzetten ze zich tegen elke centraliserende maatregel vanwege de vorst". Legen eme ueiiiiauocicnue inoautgti vci„ Dit 13-jarig melaatse meisje uit de Soedan kan bij goede be handeling in een half jaar vol komen genezen. Heden overleed, zacht en kalm, in het Gasthuis te Middelburg, onze beste oud-oom, WILLEM HENDRIK BAL, antiquair te Middelburg, in de ouderdom van 82 jaar. Rotterdam, Strausslaan 30: W. H. Brouwer. H. Brouwer-Bosman. Joost Jan Snoep. Seattle: Dr. L. A. Cobb. Els Cobb-Snoep. Amsterdam; J. W. Rietkerk- M. Rietkerk-Snoep. Middelburg, 13 augustus 1962. Krommeweele 6. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 17 au gustus om 12.30 uur op de algemene begraaf plaats te Middelburg. AA/u\AAAAAAAAAAAAAAA^AK/v\AAAAAAAAAAAAA sche omstandigheden. In tal van an dere delen van de wereld heerst de lepra echter nog: vooral in Afrika en voorts onder andere in Aziatische landen als Birma, Indonesië, de Phi- lippijnen en Thailand, en ook in en kele Zuldamerikaanse landen, name lijk Argentinië en Paraguay. In de middeleeuwen kende iedere Europese stad haar leprozenhuis of -kamp, waarin de melaatsen, de le pralijders, geconcentreerd waren. De anderen meden die centra zorgvul dig uit angst voor besmetting. Op een plaats nabij zulk een leproseric, bijvoorbeeld een heuvel, werd het voedsel voor de slachtoffers neerge legd en daar 's nachts weggehaald. De melaatsen moesten zich geheel hullen in lakens, die slechts hun ogen vrijlieten, en door een bel, die ze voortdurend bij zich droegen, moes ten ze anderen voor hun nadering waarschuwen. Kwam een vreemde ling, onbewust, dicht bij hun kamp, dan werd hij gedwongen het lot van de slachtoffers te delen. De vrees voor besmetting van de anderen was groot en de kans op genezing voor de zieken nihil, zodat men in sommige Europese landen een rouwdienst hield voor wie door de ziekte werd aangetast, waarmee het slachtoffer dus wettelijk dood verklaard werd. In andere delen van de wereld werden de slachtoffers soms levend begra- Bestrijding l'as in onze eeuw begon het besef door te dringen, dat de gedwongen isolatie meestal onnodig is, dat de 7.iekte kan worden teruggedrongen door verbetering van de hygiënische omstandigheden en de levensstan daard. In 1943 ontdekten medici van een Amerikaans lepracentrum haast by toeval, dat een geneesmiddel, DDS, eigenlyk bedoeld tegen de tu berculose, een effectief bestrijdings middel van de melaatsheid zou kun nen zijn. Sindsdien wordt het op grote schaal toegepast en met succes! Het aantal bekende ziektegevallen stijgt nog steeds. Dat lijkt in tegen spraak met het voorgaande, maar ls het niet. Nu de bestrijding succes blijkt te hebben, willen velen zich la ten behandelen, die vroeger angst vallig verzwegen dat ze aan lepra leden. Op het ogenblik zijn er in de wereld, volgens schattingen van de Wereldgezondheidsorganisatie, nog twaalf miljoen tot zestien miljoen melaatsen, waaronder vele kinderen en jonge vrouwen. De noodzaak van isolering is groten deels vervallen, omdat behandeling met DDS ertoe bijdraagt, het be smettingsgevaar weg te nemen. Het probleem is nu vooral, hoe men alle lijders aan lepra kan ontdekken en helpen bij de grote campagnes tegen dc ziekte. De medicijnen Kunnen in tabletvorm worden ingenomen of door injecties worden toegediend. Dc behandeling moet lang worden voort gezet en een van de moeilijkheden die men bij de bestrijding van de ziekte ondervindt, is dat dc patiënten vaak geneigd zijn zich aan verdere behan deling te onttrekken als ze menen dat zé genezen zijn voor het in feite zover is. Sinds 1953 verstrekt UNICEF hulp in landen, waar men bereid is op grote schaal campagnes tegen de le pra te voeren, welke campagnes na tuurlijk op de moderne behandelings methoden gebaseerd zijn. Op net ogenblik ontvangen 26 landen, voor het grootste deel in Afrika, zulke hulp. In de meeste gevallen geschiedt de behandeling door mobiele een heden. Werkwijze Hoe men werkt? Dr. Benjamin Hop per, werkzaam by de leprabestrijding in het noorden van Nigeria in welk land een half miljoen mensen aan lepra lijdt! vertelde het vol gende over zijn werkzaamheden aan een journalist die hem bezocht: „Als ik in een dorp arriveer, spreek ik eerst met liet stamhoofd en toon hem mijn papieren van de autoriteiten, 's Avonds stel ik een projector op en de dag „kliniek zal houden", om hen te onderzoeken en vast te stellen wie pillen nodig heeft. De volgende dag komen er dan vijf tig. honderd of misschien tweehon derd mensen. De meesten van hen lijden aan lepra en ze weten het zelf wel. Ik blijf dan nog enige dagen in het dorp en krijg elke dag meer pa tiënten". Het is duidelijk dat de be handeling daarna moet worden voort gezet. Op het ogenblik is het nog niet mo gelijk met zekerheid te zeggen of de campagnes in de afzienbare toe komst de ziekte geheel zullen kunnen vertoon voor de bevolking filmstrips over een jochie, dat melaats was en genezen werd. Na de voorstelling vertel ik de mensen dat ik de volgen- Mobiel medisch team van UNICEF bezoekt een dorp in de Soedan om de inwoners te gen lepra te behandelen. uitroeien. Men zal nog veel moeten leren, onder andere over het percen tage genezingen en de gemiddelde duur van de noodzakelijke behande ling. De campagnes hebben echter hulp gebracht aan vele slachtoffers van de melaatsheid en ze hebben de besmetting teruggedrongen. De werkzaamheden van UNICEF op dit terrein zijn, sinds ze acht jaar gele den begonnen, steeds uitgebreid. Alleen al voor de leprabestrijding heeft UNICEF, dat zovele projecten onder handen heeft bij zijn niet af latende zorg voor moeder en kind, circa acht miljoen gulden uitgegeven. Voor dat bedrag was het mogelijk meer dan 900.000 slachtoffers te be handelen, van wie nu reeds 100.000 volkomen genezen zijn. Men heeft steeds meer ervaringen opgedaan, die voor de bestrijding van de ziekte van betekenis zijn en men leidt steeds toenemende aantallen mensen op in die strijd tegen deze ziekte en voor de gezondheid in hot algemeen. De gelden voor de campagne tegen de melaatsheid én voor alle andere werkzaamheden van het Kinderfonds worden verkregen door bijdragen van regeringen, organisaties en particu lieren. Cambodjaanse en Thailandse troepen slaags Thailand heeft in een communiqué lie- kendgemaakt, dat op 11 en 12 augustus een treffen heeft plaatsgehad tussen Thailandse grenspolitie en Cambodjaan se militairen in een gebied 24 kilometer ten oosten van de tempel van Preah Vihear, die kortgeleden liet onderwerp van een geding tussen beide landen voor het internationale gerechtshof in Den Haag heeft uitgemaakt. Volgens het communiaué, waarin Cam bodja van „directe daden van agressie" wordt beschuldigd, hadden de Cambod jaanse militairen het eerst geschoten. Het eerste gevecht, waarin enkele Thai landse politiemannen werden gewond, dliurdc tien minuten, waarna de Cam- bodjanen zich terugtrokken. Het twee de treffen duurde veertig minuten. Elektro- en Radiotechnisch Bureau Lange Delft 68 - Middelburg - Tel. 2471 vraagt: MONTEUR 2e MONTEUR. 5-daagse werkweek. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Provinciale Zeeuwse Courant: het meest gelezen dagblad In Zeeland Behoort U reeds tot de meer dan 3 1000 abonnees van de P. Z. C. Koop de Siwa Grandluxe om de he le gezinswas snel en op de eenvoudig ste manier schoon te krijgen. Zonder gesleep, zonder nat te boel... en zuinigl Siwa wast. spoelt, pompt en droogt! Twee wijzen Hiermee is al duidelyk geworden, dat een goed begrip van wat er gebeurt als zo'n blad de bekervorm aan neemt, niet gemakkelijk wordt ver kregen. Er komt nog bij, dat de misvorming op twee wijzen kan plaatsvinden. De aanleg van twee bladeren kan samengroeien, een volledige „Sia mese tweeling" dus, maar ook kan de aanleg van één blad een bekervorm opleveren. Ze worden wetenschappelijk dan ook aange duid als diphylle en monophylle bekers en de vraag is nu met welke vorm we te doen hebben in de vondst van de heer Adriaansen aan de Veerseweg te Middelburg. Het geringe aantal nerven scheen duidelijk te wijzen op de monophylle (éénbladige) vorm. De bekende „geul" in de bladsteel zou zich dan niet geopend hebben en deze geslo tenheid zou zich hebben voortgezet in de bladschijf. Bijna iedere lezer zal die „geul", dat „gootje" in de bladsteel kennen: als jongens trokken we aan de „pezen", die uit de breukplaats van de steel steken; daarmee konden we het blad zelf doen ineenrimpelen, zoals dat gaat met een geldzakje, dat wordt dichtgetrokken. Een nieuw blaadje Toen de plant een paar dagen binnen stond, scheurde echter de steel van de beker aan de onderzijde en krom de zich daaruit een nieuw blaadje naar buiten. Als dit een (in het hart van de plant) opgesloten bladknop is geweest, is er weer veel voor te zeggen, dat de beker toch uit twee bladeren moet zijn ontstaan, dus di- phyl is gevormd. We hebben dus de stoute schoenen maar (opnieuw) aangetrokken en de plant doorgezonden naar professor Heimans met het verzoek zo moge lijk uit het voorkomen van de mis vorming af te leiden, wat hier het geval is geweest. We horen er dan wel van. De weegbree-soorten en vooral de genoemde, hebben wel eens meer last van afwijkingen, maar dan in de bloeistengels. In plaats van één bloeiaar kunnen daaraan ver takkingen voorkomen, soms kan de top een kluwen van dergelijke bloeiaren dragen. Dit verschijnsel is bepaald minder zeldzaam en ook door ons persoonlijk meerma len gevonden. Het is wel aardig op te merken, dat dr- Brouwer in de laatste „Weer of geen weer"-uitzending de weegbree soorten onder de loep nam om als naar gewoonte te constateren, dat ook deze (vaak als onkruid optreden de en dan ongewenste) planten beho ren onder die welke altijd weer „boei en". Wij zouden er nu aan kunnen toevoegen: ook om de vreemde af wijkingen, die ze zo nu en dan ver tonen en waarvan de heer Adriaan sen er één voor nader onderzoek heeft afgestaan. Ongétwijfeld zal het exemplaar worden bewaard en zo ook in de toekomst van nut kunnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6