HONDERDEN PARACHUTISTEN OP VIER PLAATSEN GELAND Brand in Utrecht met moeite bedwongen Behandeling kwestie- Soblen op 22 augustus Patrouilles hadden geen vuurcontact GEEN GRONDWETSHERZIENING VOOR OVERDRACHT NW.-GUINEA Pcpoea's schrijven brief aan koningin Race van Torbay naar Rotterdam Overeenstemming over repatriëring van ambtenaren Roofoverval in Amsterdams Vondelpark „MELK00RL0G" IN BLERICK VERLOOPT TOT DUSVER VREDIG WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BI] SORONG, KAIMANA, TEMINABOEAN EN MERAUKE Ex-president Eisenhower, die een va kantie in Europa doorbrengt, heeft net oude vrienden golf gespeeld op de ba nen van de Wentworth Club i» Surrey, Engeland. Op het terrein liet Ike zich rijden door Sir James Gauli, de voormalige brigade generaal toegevoegd aan de staf van generaal Eisenhoiver, toen deze opper bevelhebber was van de geallieerde strijdkrachten in Europa. WWWWVWWWWVWWWWWWVWtfWWW Nikolajew sprak met zijn moeder De moeder van de Russische ruimtevaarder majoor Adrian Ni kolajew heeft hem gisteren in een boodschap sterkte toegewenst, al dus radio Moskou. „Mijn geliefde zoon Adrian", zo zei ze. „ik ben het, die met je spreekt, je moeder. Deze dagen ben je ln; mijn hart geweest. Wees niet bezorgd om mij, mijn zoon. Je broer Iwan helpt me met al lesik vertrouw er op dat je alles zult doen wat van je wordt verwachtje zult alles vol brengen. Mijn lieve zoon, ik groet je en Pavel. Ik verlang cr naar jullie allebei te omhelzen". Over de jongste Indonesische parachutistenlandingen heeft de spe ciale A.N.P.-verslaggever gemeld, dat volgens een in Hollandra ver strekt officieel communiqué „hoogstwaarschijnlijk enkele honderden Indonesische parachutisten zijn neergelaten nabij Sorong, Kaimana, Teminaboean en Merauke". De actie werd uitgevoerd door zes Indonesische Hercules-vliegtuigen, die volgens radar waarnemingen waren opgestegen van Ceram en de Kei-eilanden. Aangezien de Nederlandse strijdkrachten om tien uur plaatselijke tijd gistermorgen nog geen contact met de parachutisten hadden gehad, moet worden aangenomen dat de landingen op enige afstand van genoemde plaatsen is geschied. Maandagavond laat werden de In donesische vliegtuigen waargeno men op de radarschermen van Ne derlandse schepen, die voor de kust van Nieuw-Guinea liggen. Onmid dellijk werden in alle grote plaat- voorzorgsmaatrègelen geno men, Overal werd luchtalarm ge geven en werd de openbare ver lichting uitgeschakeld. Vliegtuigen Van het vliegveld Mokmer op Biak ste gen Neptune-Vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht op. Kort na half twee verschenen twee Hercules-vliegtuigen boven Merauke, nadat zij in een wijde boog rond dc zuidkust van Nieuw-Gui- nea gevlogen hadden. Iets later drongen andere vliegtuigen door tot de omgeving van Sorong en vervolgens ook tot Te minaboean en Kaimana. Boven Hollandia, waar iederen zich tijdens het luchtalarm angstig af vroeg of de rondcirkelende vliegtui gen van de eigen strijdkrachten wa ren of niet, zijn geen Indonesische toestellen geweest. Geen contact Gistermorgen vroeg bleek, dat de ron kende geluiden afkomstig waren van Neptunes, die de gehele nacht boven alle grote plaatsen van Nieuw-Guinea had den gevlogen. Voorzover bekend waf hebben zij geen contact gehad met Indo nesische vliegtuigen. Aangezien de Her- Tweede Kamer begin september terug van reces (Van onze Haagse redactie) Vooraanstaande politieke kringen in Den Haag zijn van mening, dat voor de parlementaire goedkeuring van een overeenkomst met Indo nesië inzake de overdracht van Nieuw-Guinea geen grondwetsher ziening nodig is en evenmin een tweederde Kamermeerderheid. kunnen worden als een overeenkomst met „een andere mogendheid", die wel de uitdrukkelijke goedkeuring by de wet nodig zou hebben, maar waarvoor een gewone meerderheid in beide Kamers der Staten-Gcneraal voldoende zou z(jn. Genoemde politieke kringen baseren hun mening op de historie. De grond wet van 1818 sprak van „verdragen, welke, afstand of ruiling van enig grondgebied des rijks lr. Europa of in andere werelddelen inhouden". Deze ver dragen zouden door do koning niet mo gen worden bekruchtigd dan nadat de Staten-Goneraal deze verandering had den goedgekeurd. Bij de grondwetsher ziening in 1887 werd deze redactie in Totaal 77 denominaties lid INT. RAAD CHR KERKEN IN AMSTERDAM BIJEEN Het vijfde plenaire congres van de In ternationale Raad van Christelijke Ker ken, (International Council of Chris tian Churches) is dinsdagmorgen In het Concertgebouw te Amsterdam geopend door de president van de I.C.C.C., de Amerikaan, dr. Carl Meintire. Het thema van het congres, dat tot en met maandag duurt Is: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfd, en tot in der eeuwigheid (Hebr. 13 8). In de och tendzitting sprak prof. ,1. J. van der Schuit, christelijk-gereformeerd hoog leraar te Utrecht over „Jezus Christus, de waarheid". Aan het congres nemen ruim 500 afge vaardigden uit 55 landen deel. De I.C.C. C. werd in 1948 tc Amsterdam opge richt. Sinds 1958 (het 4e plenaire con gres in Braziliösloten zich 20 nieuwe „Associotcd Bodies" en 6 consultatieve leden b(j dc I.C.C.C. aan. Er zijn 10 nieuwe constituerende leden aange vraagd, wat het totale aantal denomina ties die lid zijn van de I.C.C.C. brengt op 77. De raad huldigt onder meer dc mening dat communisme en christendom onver zoenbare tegenstanders zlln en dat het noodzakelijk is te waarschuwen tegen allerlei dwalingen die de kerk binnen dringen. Van de kerken van enige om vang in ons land zijn alleen de Chr. Gercf. Kerken bij de I C.C.C. aangeslo ten. De Gereformeerde Kerken die ten aanzien van aansluiting bi! een interna tionaal verband (I.C.C.C of Wereld raad van Kerken nog geen beslissing hebben genomen, zijn op dit congres vertegenwoordigd door twee waarne mers, prof. G. C. Berkouwer en ds. E. G. V. Teljiingen, beiden te Amsterdam. Verschillende kerken, die op grond van principiële bezwaren tot dusver gewei gerd hebben zich aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken staan volgens de de heer A- Warnaar Jzn., algemeen secretaris (Amsterdam) in zijn jaar verslag zeer dicht bij dc I.C.C.C., „maar de boze geest van de Wereldraad, mot zijn geest van relativisme cn vrijheid van interpretatie, niet op de een of andere wijze binnendringt Bij vele mensen, dio het niet zo scherp onderscheiden schijnt ten neiging te zijn om zich bij de Wereldraad aan te slui ten, aldus de heer Warnaar. „Ik denk aun mijn elcen barkon Mo rioi de Kor) zoverre veranderd, dat het toen ging om verdragen, „die wijziging van het grondgebied van de staat inhouden". De grondwet spreekt thans niet meer van verdragen, maar van overeen komsten. Er wordt echver niet meer ge sproken over wijziging van grondgebied. Omslachtige procedure Het beschouwen van het akkoord met Indonesië als een overeenkomst zou toepassing van de omslachtige procedure van een grondwetsherzie ning voorkomen. Deze tijdrovende procedure zou dan feitelijk alleen moeten gaan om Nieuw-Guinea uit artikel 1 van de grondwet te schrap pen, welke op het ogenblik luidt: „Het grondgebied var. het koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea". Politieke kringen in Den Haag geven dan ook de voorkeur aan een meer een voudiger gang van zaken. Wijziging van artikel 1 van de grondwet kan dan wor den verschoven naar net voorjaar van 1963. Het ligt namelijk dan in de be doeling de grondwet ook op enkele an dere punten te wijzigèn. Of de Staten-Generaal met de eenvou- dige procedure genoegen zuljen nemen, j zal echter afhangen van de vraag hoe het akkoord met Indonesië er uit ziet. Parlementaire kringen verwachten niet, dat de Tweede Kamer rog in augustus van reces zal terugkeren om het ak koord met Indonesië goed te keuren. Er moet eerst nog heel wat op schrift worden gesteld, zodat men erop rekent, dat het wel begin september zal worden voor de Kamer bijeen zal kunnen ko men teneinde in het openbaar liaar me ning over het akkooid met Indonesië en over alles wat er om heen zit uit te spreken. Nederlander in Oostenrijk verdronken Een Nederlandse toerist is gisteren in Plan see verdronken toen hy zich te van de kimt waagde en door dc stroom werd gegrepen, aldus de Oosten rijkse politie. Het was de 29-jarige Henricus van Tyl uit Eindhoven, die met andere Neder landers zijn vakantie in Pflach, Tirol, doorbracht. cules-vliegtuigen onder normale om standigheden ongeveer 70 parachutisten kunnen vervoeren, kan volgens militaire zegslieden worden aangenomen dat in totaal ruim 400 parachutisten zijn ge land. Op de vliegvelden van Nieuw-Gui nea kwamen gistermorgen vele passagiers tevergeefs aan, daar een aantal Dakota's van de „Kroonduif "-maatschappij was gevorderd voor het vervoer van militairen naar de plaatsen, waar parachutisten zijn geland. De Vereniging van Papoea's in Neder land „Kobe Oser" heeit „in grote zor gen en geestelijke nood" een brief ge zonden aan koningin Juliana over de ontwikkeling in de kwestie-Nieuw- Guinea. Zn schrijft onder meer: „Wij zijn onderdanen van Uwe Majesteit en danken daaraan de vooruitgang welke Nieuw-Guinea als deel van net Konink rijk sedert de tweede wereldoorlog heeft mogen beleven". „WH zijn Uwe Majesteit en het Neder landse volk in dc hoogste mate dank baar voor de verdediging van de onaf hankelijkheid en het grondgebied van Westelijk Nieuw-Guinea tegenover In donesische agressie". „Met diepe bezorgdheid hebben w(j ken nis genomen van de voorlopige uitslag van de onderhandelingen, welke dr. J H. van Royen met Indonesische verte genwoordigers heeft gevoerd. Uit de bekend geworden feiten blijkt dat bh' deze onderhandelingen wordt tegemoet gekomen aan de eis van Indonesië om de heerschappij over westelijk Nieuw- Guinea toegewezen te krijgen". „Een vervreemding van een deel van het Koninkrijk en van Nederlandse onderdanen aan een andere mogendheid, zoals Indonesië of welke andere mogendheid ook, zou een totale misken ning betekenen van de grondwet en van ons recht op de hoge bescherming van Uwe Majesteit, welke ons, als Neder landse onderdanen, evenzeer als de Ne derlanders, in de grondwet is gewaar borgd. Ernstig ontzet beklagen wij ons by Uwe Majesteit over de onderhande lingen van deze diplomaat, met eerbie- J'~ verzoek dat het Uwe Majesteit zal lagen de fatale uitwerking daarvan alsnog te willen stuiten". Het Wereldgebeuren Een beeld van de Tall Ships Race van Torbay naar Rotterdam. Rechts op de foto het Italiaanse schip Amerigo Vespucci" (351/3 ton), links liet Duitse „Gorch Foch" 1989 ton). In het midden een onbekend schoener jacht. Incident aan grens met Oost-Duitsland Gisteren heeft in de omgeving van Kassei, in West-Duitsland, een vuurgevecht tussen leden van Oost- en Westduitse grenseenhe- den plaatsgevonden, waardoor een Oostduitse militair werd gewond. Het incident werd veroorzaakt doordat een Oostduitse grenswacht begon te schieten op drie Westduitse militairen, die van hun grenspost af keken naar de aanleg van versperringen op Oostduits gebiea. Duif oorzaak van kettingbotsing dek lopende i een automobilist maandagavond op de Utrechtsebrug in Amsterdam plotseling naar links uit. Het onvoorzichtige dier werd gespaard, maar tengevolge van de plotselinge uitwijkmanoeuvre botsten drie achter de auto rijdende wagens te- Twee bestuurders liepen gbotsing verwondingen De materiële schade was deze ketting! BRANDWACHT DOOR VUUR VERRAST Vrouw en twee kinderen door raam gered Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag gewoed in het café van de heer T. H. Murk aan de Jagerskade in Utrecht. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door het omvallen van een petro leumstel, waarop een pan met ge haktballen stond te pruttelen. Het vuur vond gretig voedsel in de kleine woonkamer achter het café, die tevens via een trap toegang geeft tot de bovenverdieping van het café. .r bevonden zich op dat moment de schoonmoeder van de heer Murk, me vrouw A. Schoonhoven-van den Brink, en twee kleuters van 3 en 4 jaar. De echtgenote van de heer Murk, mevrouw A. J. M. Murk-Schoonhoven, die zich in het café bevond, werd door voorbijgan gers gewaarschuwd. Zij wilde de deur van de achterkamer opendoen, maar werd weerhouden door een laaiende vuurzee. BOER SCHONK METEOROLOGEN 1 DOLLAR ALS DANK VOOR REGEN Een dankbare boer heeft de Amerikaanse meteorologische dienst te Jackson in de staat Mississippi 1 dollar geschonken uit dank voor de regen, die zijn gewassen voor uitdroging had behoed. „U doet uw best mij goed weer te bezorgen", zo deelde hij de meteorlogen in een begeleidend schryven mede. „De regen die U uiteindelijk liet komen kwam net op tijd om mijn behoud te zijn". Aangezien het volgens de bepalingen aan personeelsleden van de weer kundige dienst niet vrij staat giften aan te nemen, is de dollar door gezonden naar de schatkist. Ook de trap naar de bovenverdieping brandde. In paniek rende zij toen naar buiten, waar zij de hulp inriep van voor bijgangers. De 31-jarige koopman J. H W. Thomas bedacht zich niet en klom tegen de gevel naar boven, waar hij de ruiten insloeg en de bejaarde mevrouw Van den Brink en de twee kinderen naar buiten trok. Men liet hen langs de gevel naar beneden zakken waar hulpvaardige handen de aan het vuur ontsnapten op vingen. Inmiddels was het vuur aangewak kerd door een straffe wind en moes ten twee aangrenzende woningen worden ontruimd. Het dak van een van deze woningen vatte vlam. De nieuwe brand kon hier echter snel door de brandweer worden bedwon gen. Met zes stralen ging men de vuurzee te lijf. Brandwacht Oostveen, die van een ladder het bluswater in de vlammen joeg, werd plotseling door het vuur verrast. Vuurzee Zijn commandant zag, dat de grote rui ten van het café op barsten stonden eri schreeuwde de brandwacht toe dat hij moest vluchten. Deze waarschuwing hoorde de spuitgast echter niet. Plotse ling vielen de ruiten uit elkaar en lek ten de vlammen naar buiten. De brand wacht stond midden in de vuurzee, maar kon zich in veiligheid brengen door op het dak van een der belendende perce len te springen. Om half drie was de brandweer het vuur meester. De nablussing vorderde nog ruim een uur. De schade, die nog niet kon worden vastgesteld, is aanzienlijk. Het café en de bovenwoning brandden uit, terwijl de naastliggende percelen waterschade opliepen. VISUM VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE Spion nog steeds in de gevangenis Het Britse hof, dat de deportatie zaak tegen de Russische spion dr. Robert Soblen behandelt, heeft gisteren de behandeling verdaagd tot woensdag 22 augustus. Er wa ren aanwijzingen, dat de uiteinde lijke beslissing in de kwestie zal worden aangehouden tot na 6 sep tember, als het Hogerhuis weer bijeen is. De raadsman van Soblen, Elwyn Jones, stelde dat het verblyf van Soblen in Engeland kort en van uitzonderlyke aard is geweest, maar dat de gevolgen van het uitwyzingsbevel ernstig voor hem znllen zyn omdat hy aan leukemie „Gele rijders" presenteren zich lydt, waardoor hjj in een Amerikaanse gevangenis spoedig zal sterven. Elwyn Jones gaf een overzicht van de .ebeurtenissen sinds de aankomst van loblen in Engeland, waarna hij een korte verklaring van dr. Soblen voorlas, waar in deze beweert een politiek vluchteling te zijn. Dr. Soblen zegt een visum voor een verblijf in Tsjecho-Slowakfje gekre gen te hebben, dat volgens hem Tn het bezit van zyn advocaat moet zfjn, Tot nu toe is dr. Soblen behandeld als een vreemdelibg die het land niet mocht verlaten, aldus Jones. Het mi nisterie van binnenlandse zaken be weert niet dat dr. Soblen de wetten van dit land op de een of andere ma nier heeft overtreden, zo voegde hy er aan toe. Inmiddels vertoeft dr. Soblen nog steeds in de Brixtongevangenis in Londen. Vol gens één van zijn raadsleden ljjdt hy ont zaglijke pijnen en is hij de laatste drie weken zeventien pond afgevallen. Hy zal waarschijnlijk niet in staat zijn de zit ting op 22 augustus bij te wonen, tenzij voor hem een bed in de rechtszaal wordt gezet. Jet i: an Soblen om buitenbereik van Amerikaanse justitie te blijven, in eerste weken zal worden beslist. Zyn raadslieden hebben reeds aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan, als de uitspraak van het hof voor hun cliënt ongunstig mocht uitvallen. Zo nodig zouden zy de zaak voor het Hogerhuis brengen. In Beminel is de jaarlijkse ponydag de- waren tn splinternieuwe uniformen, houden. Hoogtepunt van de dag was het wellce een getrouwe nabootsing zijn van optreden van de plaatselijke ponyclub.]de uniformen van de vermaarde „Gele waarvan de jongens en meisjes gekleed Rijders". (Van onze Haagse redactie) De regeling en de ambienarenor- ganisaties zijn het eens geworden over de voornaamste financiële voorzieningen voor ambtenaren, die uit Nieuw-Guinea repatriëren. Getracht zal worden nog vóór 1 september een desbetreffende al gemene maatregel van bestuur tot stand te brengen. subcommissie uit de centrale com- sie voor georganiseerd overleg zal deze week nog enige details nader uit werken. De bereikte overeenstemming houdt in: een non-activiteitstrnctement van het ogenblik af, dat de ambtenaar op Nieuw-Guinea geen bestemming meer heeft. Vervolgens zal aan de ambtenaar een her-inrichtingstoelage worden gegeven na terugkeer in Nederland voor de aan koop van kleren en huisraad, terwijl nog eens officieel is bevestigd, dat de over- tochtskosten van de ambtenaren en hun gezinnen voor rekening zijn van de rege ring. Het tijdstip waarop het non-activiteits- tractement zal worden betaald is af hankelijk van hetgeen Nederland en In donesië in het akkoord over de over dracht van Nieuw-Guinea zullen over eenkomen. De meeste ambtenaren zullen by het totstandkomen van een akkoord wel de voorkeur geven aan een yertrek naar Nederland. Maar het is mogelijk dat enkele ambtenaren bereid zullen zijn nog enige tijd in dienst te blijven van de Verenigde Naties of zelfs van Indonesië. Langs de gevel Twee jongens van \ijftien en zestien jaar hebben woensdagavond in het Am sterdamse Vondelpark een 18-jaxïge winkelbediende neergeslagen en van zijn portemonnee beroofd. Er zat een bedrag van ongeveer f 50 in. De daders konden spoedig worden ach terhaald. Het waren tijdelijke „logés' van het observatiehuis aan de Vossius- een tehuis voor moeilijk opvoed bare j'ongrens. De knapen zijn kinderpolitie overgeleverd. Het Spaanse staatshoofd generaal Franco (links) in gesprek met vice- —esident kapitein-generaal Augustin 'unoz Grandes in La Coruna. Dit is de eerste foto van de twee mannen samen, sinds Munoz Grandes in zijn nieuwe functie werd benoemd. Spion Heel wat Russische spionnen werden de laatste jaren betrapt in de wes- .3 landen, maar geen van hen is er in geslaagd op zo handige wijze een soort van „internationale juridische rel te ontketenen als de heer Soblen. Deze Soblen is een 61-jarig psycniater. ie tijdens de jongste wereldoorlog pionage voor Rusland bedreef in de .erenigde Staten. Men bracht tegen hem overstelpend bewijsmateriaal bn- een en er werd een gerechtelijke vervol ging ingesteld, maar anders dan in vele andere landen, kan in Amerika een rechter een spion op vrije voeten laten, wanneer hij een bepaald bedrag stort als borgstelling. Soblen stortte dat bedrag. Dus bleef hy op vrije voeten en wachtte het einde van het proces af, waarin niet minder dan levenslange gevangenisstraf tegen hem was geëist. Toen het hem duidelijk werd, dat hg veroordeeld zou worden, stapte hij op een vliegtuig van El Al, de Israëli sche luchtvaartmaatschappij om te vluchten. De borgstelling was daarmee weliswaar verloren, maar de vrijheid wellicht behouden, want EI Al zou hem naar Israël brengen, waar hij hoopte op „asiel". Nu is de jonge joodse staat met dat asielrecht tegenover buitenlandse joden tamelijk vrijgevig. Dat laat zich zeer wel verklaren, want de joodse staat is opgericht om mensen, die el ders verdreven werden of moesten vluchten een nieuw tehuis te bezorgen. Men weigert daar dus niet graag een jood die in nood verkeert. Met doctor Soblen echter zag de Israë lische regering zich voor een moeilijk dilemma geplaatst. Moest zij een tot levenslang veroc-J~'" en hem daardoo gerechte straf? De Israëlische regering heeft gepoogd deze netelige vraag te beantwoor den door Soblen, die nog niet in het be zit van de vereiste Israëlische papieren was, terug te brengen aan boord van een El Al-vliegtuig, dat de spion naar New York zou vervoeren. Zij onderschatte echter de listigheid van de heer Soblen. Voordat het vliegtuig een tussenlanding maakte te Londen, bracht Soblen zich met een tafelmes enige verwondingen toe en daarna meldde hij zich als „ernstig zieke". Te voren was al door zijn vrienden en par tijgangers het meelijwekkende bericht verspreid, dat de man reeds lang aan een ernstige ziekte zou lijden, dat hij nog maar een jaar te leven had en dat men deze zieke man het leed van een gevangenisstraf niet mocht aandoen. Wat daarvan waar is kan hier onbe sproken blijven, want dat is een zaak welke straks de Amerikaanse gevange nisautoriteiten aangaat. De bestuurder van het El Al-vliegtuig zette zijn zieke passagier op het Lon- dense vliegveld af en daar waren de Engelse immigratieambtenaren zo on verstandig de zieke naar een ziekenhuis te verwijzen. Niet alleen kwam Soblen nu prins heerlijk in een Londens ziekenhuis terecht in plaats van in een Amerikaan se gevangeniscel, maar bovendien had Engeland hem zij het enigszins klan- destien toegelaten en dat schiep nieuwe juridische kwesties. De Engelse minister van binnenlandse zaken poog de die moeilijkheden op te lossen door de luchtvaartmaatschappij El Al te ge lasten de „ongewenste vreemdeling" op te nemen in een van haar vliegtuigen, dat op weg moest zijn naar New York. De directie van El Al echter liet het afweten, want zij kwam onder politieke druk te staan. Bepaalde politieke figu ren in Israël waren het niet eens met het feit, dat aan Soblen de toegang tot Israël was geweigerd. Dus richtten ze verwijten tot de Israëlische regering en tot El Al. De luchtvaartmaatschappij liet voorlopig een vlucht Israël-Enge- land-Amerika vervallen, om niet opge knapt te zitten met de ongewenste So blen. Zy wilde hem liever niet terug brengen naar New York en ze wilde hem ook liever niet naar Israël brengen, want dat kon voor de Israëlische rege ring heel onaangenaam worden. Die regering immers moest dan via de we gen van de Israëlische rechtspraak aan Soblen de toegang ontzeggen en dat zou een politiek sensatieproces van de eer ste orde worden in Israël. Daarby zou wellicht het lot van het Israëlische ka binet op het spel staan want vrienden van Soblen zouden by het verwekken van agitatie rond het toelatingsproces gemakkelijk de steun krijgen van al die Israëli's, die hun land zoveel mogelijk willen zien als de grote vrijplaats voor vluchtende joden. In vele Engelse kranten wordt de kwestie Soblen thans druk besproken en men is wel enigermate verbolgen over het feit, dat het zo moeilijk is een soion, die tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, uit te leveren aan het land, waar hy zijn gerechte straf moet ondergaan. Het bleek nodig te zyn een deportatiebevel tegen Soblen te verkrijgen en daar moest het Engel se hooggerechtshof aan te pas komen. Het was wel sneu voor de leden van het hof dat ze daarvoor hun vakantie moes ten onderbreken. Prettig was het alleen maar voor de advocaten, die door de communistische vrienden van Soblen betaald worden om hem by te staan in zijn -iuridische strijd tegen de deporta tie. Ze zullen er aardig aan verdienen! Uit dit verhaal blijkt tenslotte, dat een handige Sowietspion in westerse landen nog heel wat voordeel kan trekken uit de daar bestaande rechtsbescherming We zyn wel benieuwd hoe deze Soblen- affaire aflooot als straks de zaak, die gisteren verdaagd werd na de va kantie opnieuw voor het Engelse hof komt. Strijd om Koning Klant Alleen \inderen roeren de trom Een half jaar nadat de melkfa briek Sint Anthonius te Blerick overging in handen van de zuivel fabriek Sint Martinus te Venlo, is nu in Blerick een felle strijd ont brand om de gunst van Koning Klant met als inzet een wekelijkse leverantie van 35.000 tot 40.000 liter melk en melkprodukten. Dit. offensief, door de melkh.richting Sint Martinus maandag ingezet, begon nadat diverse onderhandelingen met de Blerickse meikhandelaren om tot over eenstemming te geraken, hadden ge faald. Op 28 januari van dit jaar nam de melk inrichting Sint Martinus te Venlo de in Blerick bestaande zuivelfabriek Sint Anthonius over met de klantenkring, die van deze fabriek haar melk betrok via een 17-tal zelfstandige melkhande laren. Met deze gang van zaken namen deze Blerickse melkhandelaren geen ge noegen, omdat zy als afnemers buiten deze verkoop waren gehouden. Zij sloten zich aan in de bond van verenigde meik handelaren Blerick, V. M. B., en sloten een contract met de zuivelfabriek Sint Cunera te Rykevoort, ongeveer 35 km verwy'derd van Blerick. Nadat diverse pogingen om tot een voor beide partijen bevredigende op lossing te geraken, hadden gefaald, heeft Sint Martinus besloten om nu zelf de verkoop van melk en verdere zuivel- en bijprodukten ter hand te gaan nemen. Vorige week heeft de Coöperatieve Zui- velvereniging Noord-Limburg, waarbij 1300 leden zijn aangesloten, in het plaatselijk dagblad per advertentie aan gekondigd met deze verkoop van de di verse produkten van de melkinrichting Sint Martinus in Blerick te beginnen, waarmee dan maandag een aanvang is genomen. 's Morgens trokken drie melkwagens van de Venlose zuivelfabriek naar Ble rick om daar met de verkoop van melk en zuivelprodükten te beginnen. De di rectie van deze fabriek noemde het re sultaat van de eerste dag bevredigend en gistermorgen was de omzet weer gro ter. De Blerickse melkhandelaren daar entegen zeggen dat de Venlose venters in Blerick in hun wyk geen voet aan de grond zullen krijgen. De Venlose fa briek hoopt geleidelijk het vc-loren ter rein te kunnen terugwinnen Enig prijs verschil is er in de ''oor beide partijen aangeboden produkten niet. De strijd om de gunst van de klant is tot dusver re vreedzaam verlopen I l/u dat hier en daar hinder werd ondervonden van joelende kinderen. De Blerickse melkhundclaren namelijk geven bij de verkoop va. 1 'produkten zegeltjes, waarvoor van tyd tot tija reis jes voor de jeugd worden geo.-m .ïiseerd, die zeer in de smaak vallen n waar voor grote bela jgstelling b«t at.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5