EEN INCIDENT IN BERLIJN TIJDENS „MUUR-HERDENKING" Polities bestookten elkaar met traangas Man probeerde zijn gezin te vergassen ANGLICAANSE GEESTELIJKEN IN GHANA NA KRITIEK UITGEWEZEN Schutting van 90 meter rond Dammleis MOEILIJKHEDEN MET VAKANTIES VAN LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN When the Saints go marchin' n... Macmillan gaat nog niet weg Eerst Chinezen weg, dan onderhandelen POLITIEK BUREAU SCHEPT ORDE IN DE ALGERIJNSE CHAOS DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOPO'S VERSPREIDDEN DEMONSTRATIEVE GROEP Koninklijk paar ontvangt leden Staten-Generaal (Van onze Haagse redactie) Het ligt in de bedoeling van de koningin en de prins om binnenkort de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal uit te nodigen voor een receptie op het paleis Huis ten Bosch. Deze ontvangst, die zal worden gehouden op Prinsjesdag, de derde dinsdag in september, waarop de gewone zitting van de Staten- Generaal wordt geopend, is be doeld om de 225 kamerleden als nog in de gelegenheid te stellen persoonlijk net koninklijk paar ge luk te wensen met zijn zilveren huwelijksfeest, dat op 30 april j.l. in Amsterdam officieel werd ge vierd. Het feit, dat de beide Kamers der Staten-Generaal bij de viering eind april alleen door de voorzit ters waren vertegenwoordigd, had bij vele parlementariërs enige ont stemming gewekt. Men voelde zich min of meer gepasseerd. Het bericht over de voorgenomen uit nodiging van koningin en prins heeft dan ook in parlementaire kringen veel voldoening gegeven. Wrak van vermist vliegtuig gevonden Reddingsploegen hebben zondag bij de Dhaulagiriketen in West-Nepal het wrak gevonden van de 12 dagen geleden als vermist opgegeven DC-S van „Nepal Airlines" die met tien personen aan boord onderweg was van Kathmandu naar de hoofdstad van India, New Delhi. Van negen van de inzittenden zijn de stoffelijke overschotten geborgen. Het tweemotorige vliegtuig stortte neer op 25 kilometer van het vliegveld bij Dor- patan. Aan boord bevonden zich twee Amerikaanse diplomaten en de Nepalese ambassadeur voor India. De herdenking, dat een jaar geleden een begin werd gemaakt met de bouw in Oost-Eerlijn van de muur, die de bevolking van dit stadsdeel volledig zou afscheiden van haar stad- en landgenoten in het weste lijk deel van de stad, is gisteren in West-Berlijn kalm verlopen. Het voornaamste incident, dat zich op deze dag voordeed, was een traangasduel tussen de Oost- en Westberlijnse politie. De aanleiding daartoe was een groepje jonge Westberlijners, die in het district Kreuzberg, gelegen in de Amerikaanse sector van West-Berlijn, dicht bij de muur met een houten kruis een demonstratie hielden. De Oostduitse grenswachten, die de muur aan de andere kant be waakten, reageerden hierop met het gooien van ongeveer vijftig traangasbommen over de muur, terwijl ook een v/aterkanon in actie werd gebracht. De Westberlijnse politie liet per vrachtwagen versterkingen aanruk ken, die'met een tegenvuur van tachtig traangasgranaten antwoord den. De Oostduitse grenswachters zagen zich hierdoor genoodzaakt terug te trekken. Het groepje jongemannen was inmiddels aangegroeid tot een stoet van meer dan vijfhonderd Westberlyners, die langs de muur trokken onder het uitroepen van: „de muur moet verdwijnen", met voor aan het houten kruis, waarop de woor den: „wij beschuldigen". Ook een aantal automobilisten sloot zich bij de optocht aan, evenals omstreeks vijftig Westber lijnse politiemannen in patrouilleauto's met loeiende sirenes en op motorrijwie len. Uiteraard hield deze politiemacht een oogje op de demonstranten, doch zij greep niet in. Het plechtigste moment van de her denking waren de drie minuten stilte, die, zij het niet volkomen, in acht wer den genomen ter herdenking van de muur. De stilte werd soms verbroken door claxonerende automobilisten, die op deze wijze protest wilden laten horen. Daardoor ging voor velen een korte ra- diotoesDraak van Westberlijns burge meester Willy Brandt verloren. Burge meester Brandt zei in zijn toespraakje onder meer, dat de Westberlijners nooit iemand „achter die provocerende muur" zouden vergeten. Vrijheidsklok Vele voetgangers stonden snikkend in de straten, luisterend naar het gelui van de Westberlijnse vrijheidsklok, dat ook in verschillende andere ste- BLADEN KREGEN HUN ZIN Jeugdbeweging goddeloos genoemd De Anglicaanse bisschop van Ac cra, dr. Richard Roseveare, heeft gisteren meegedeeld dat de Gha- nese immigratie-autoriteiten zijn verblijfsvergunning hebben inge trokken. Gisteravond heeft hij Ghana verlaten na daar zes jaar lang als hoofd van Anglicaanse kerk geweest te zijn. Regeringsgezinde bladen in Ghana had den op uitwijzing van de bisschop ann- S;edrongen nadat deze kritiek had ge- cverd op wat hij noemde de „goddeloos- hoid".van Ghana's nutionule jeugdbewe ging de „Jonge Pioniers". Een synode van het diocees Accra nam, nadat het verzoek om uitzetting in de Ghanese „Times" tot uitdrukking was gebracht, een motie van vertrou wen in de zestigjarige bisschop, die van Britse afkomst is, aan. Daarin werd ook aangedrongen op onder meer correctie van het „ontbreken van enige verwijzing naar de plicht van de mens tegenover God. zfjn schepper" in de statuten van de jeugdbeweging. Eens met kritiek De hoofden van de Methodistische. Presbyteriaanse en Evangellsch-Pres- Nederlandse zeeman in Lissabon verdronken De 36-jarige kok van het Nederlandse vrachtschip „Madjoe", de heer W(jn- hold uit Scherpenzeel is gistermorgen vroeg in de Portugese hoofdstad Lissa bon van een brug in de rivier de T; gevallen en verdronken. De brandweer heeft hem uit het water tehaald en naar een ziekenhuis ge- racht, maar de pogingen door kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen resul taat. „When the saints go marchin Deze aardige foto kregen wij uit Rome, waar zij op het. 'terrein van een seminarie gemaakt was. byteriaanse kerken in Ghana hebben zich met de door de bisschop uitge brachte kritiek verenigd. Ook de aartsbisschop van West-Afri- ka, Cecil Patterson, had gisteren van de Ghanese autoriteiten mededeling gekregen, dat zijn verblijfsvergun- ning was ingetrokken, met de aan zegging het land vóór zeven uur 's avonds plaatselijke tijd te verlaten. Bisschop Roseveare en aartsbisschop Patterson zijn per vliegtuig uit Accra vertrokken, op weg naar Nigeria, waar zij een zitting van de provinciale synode in Lagos zullen bijwonen. Aartsbisschop Patterson had zondag in een preek, in de kathedraal in Accra, gezegd dat de door bisschop Roseveare geuite kritiek „gematigd en noodzake lijk" was geweest. De eerstkomende één tot twee jaar zal een schutting van totaal negentig meter lang en 2'/t meter hoog de voor- en achterkant van het konink lijk paleis op De Dam gedeeltelijk aan het oog onttrekken. Dit in ver band met de laatste fase van de res tauratiewerkzaamheden, die 2Vi jaar in beslag zullen nemen. De vooral door toeristen frequent ge fotografeerde voorgevel van het pa leis zal door vijftig meter schutting als foto-object verloren gaan. Ook de beroepsfotografen op De Dam verliezen hierdoor een goed decor voor hun kiekjes. Met het plaatsen van de schutting is men dezer dagen aan de achterkant van het gebouw begonnen. Al naar gelang de werk zaamheden dat toelaten zal de schut ting weer verdwijnen. De gehele inboedel van het paleis slaat men in verband met de restauratie in Weesp op. Het werk wordt uit gevoerd in opdracht van de rijksge bouwendienst en staat onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswljk. Enkele maanden geleden werd de eerste restauratie-fase, die drie mil joen gulden kostte, afgesloten. den van West-Duitsland door op straat aangebrachte luidsprekers hoorbaar was. In de verschillende fabrieken en werkplaatsen in West-Berlijn lag het werk gedurende deze drie minuten stil. By de grensovergang dicht bij de Potz- damer PJatz had de Oostduitse politie een luidsprekerauto laten aanrukken, die militaire muziek uitsclialde. Op an dere punten echter kon men Oostber- lyners waarnemen die behoedzaam met witte zakdoeken naar mensen in West- Berlijn wuifden. In beide delen van de stad zijn duizenden families nu een jaar lang van elkaar gescheiden. Treinen stil Van de onder Oostberlijns beheer staan de bovengrondse spoorweg, die ook door West-Berlijn loopt, werden op het mid daguur, het begin van de periode van drie minuten stilte, drie treinen tot staan gebracht door mensen die aan de noodrem hadden getrokken. Voor het overige bleef het treinverkeer doorgaan. In het begin van de middag verza melden zich ongeveer vierduizend Westberlijners bij „checkpoint Char lie", de voor buitenlanders bestemde grensovergang in de Friedrichstrasse, in de Amerikaanse sector. Zij lucht ten hun gemoed door het uitroepen van verwensingen aan het adres van de Oostduitse grenswachten. Ook op andere punten bij de grens hadden zich grote mensenmenigten verza meld, zonder dat het overigens tot incidenten kwam. Beroep erwijl aan de Oostberlijnse kant de grenswachten in slagorde bij machinege weerstellingen de wacht hielden, hield Westduitslands bondspresident Lübke gisteravond vanuit West-Berlijn voor de televisie een toespraak, waarin hij op de Sowjet-Unie 'n beroep deed haar hou ding tegenover het Oostduitse bewind te herzien. De bondspresident betoogde, dat de druk op de Oostduitse bevolking zo groot is geworden, dat de mensen hun leven op het spel zetten om naar het westen te ontsnappen. ,Het oostelijk blok en zyn noden zouden er veel meer mee zyn gediend, als wy naast elkaar zouden kunnen leven, in een vreedzaam verkeer, tussen beide stadsdelen", aldus de Westduitse presi dent. Ongeregeldheden bij de „muur" In de Franse sector van West-Berlijn by de grensovergang in de Bernauer- strasse is het gisteravond laat nog tot ongeregeldheden gekomen, toen een duizendtal Westberlyners stenen over de „muur" begon te gooien. Deze menigte bestond uit Westberlij ners, die 's middags hadden deelgeno men aan de demonstratie van een groepje jonge lui, die een houten kruis met de woorden „Wjj beschuldigen" hadden meegevoerd. Deze demonstratie had een traangasgevecht tussen Oost en Westberlijnse politic tot gevolg, 's Avonds groeide het aantal deelne mers gestadig aan en kwam het tot scheldpartijen. De Vopo's begonnen weer met traangas te gooien en de Westberlijnse politie beantwoordde deze geste eveneens met traangas. Later heeft de Westberlijnse politie de beto gers weten te verspreiden, maar het bleef rumoerig. Amfitheater in Verona door brand vernield Zondag is in het 2000 jaar oude Romein se amfitheater van Verona een felle brand uitgebroken die volgens de eerste schattingen voor ruim 800.000 gulden schade heeft aangericht. Het vuur ont stond een uur voor een uitvoering van Mozarts „Gemaskerd hal" zou beginnen. De houten zitbanken, het toneel en de requisieten voor twee opera's werden door de vlammen verteerd. Volgens brandweerlieden is de brand be gonnen in een hoopje dorre bladeren. Het amfitheater ligt m het hart van Verona. De vlammen laaiden op tot 30 meter hoogte. De hitte was zo groot dat grote marmerblokken lang nadat het vuur geblust was bleven nagloeien en schitterden als kristallen. De directie van het theater heeft nog niet besloten of toch zal worden gepro beerd om de drie opera-uitvoeringen die dit seizoen nog op het programma staan door te laten gaan. Het Wereldgebeuren Ook in Rotterdam Supermarkten willen niet sluiten Evenals dat in andere plaatsen het geval is, zijn in de Rotterdamse kruidenierswereld moeilijkheden gerezen bij de vaststelling van een vakantieregeling voor het perso neel. Ook in Rotterdam gaat het om de interpretatie van de ge- Volmachten voor buschauffeurs Chauffeurs van bussen en trams, die een lyndienst onderhouden, hebben het recht gekregen passagiers, die draag bare radio's, grammofoons of bandrecor ders laten spelen, dan wel eetwaren (zo als patates frites) of dranken consume ren, waarvan de overige passagiers hin der kunnen ondervinden, te weren. Deze regeling, die op vele plaatsen al gold, heeft thans een wettelijke status geinre gen. In Amsterdam Vrouw werd wakker en draaide kraan dicht De bijna 40-jarige Amsterdamse metselaar G. VV. de R. heeft zon dagavond getracht zijn gezin te vergassen. Voor het naar bed gaan draaide hij de guskraan in de keu ken van z.jn woning aan het Tho mas van Erpehof in Amsterdam- West open. Zijn vrouw en zes kin deren lagen toen reeds te slapen. De vrouw van de metselaur werd wak ker omdat ze "asluclil rook. Ze ging naar beneden, draaide de gaskraan dicht, zette ramen en deuren open en waarschuwde de G.G. en G.D. Deze gaf de man een injectie, waarna het gezin rustig ging slapen. De recherche van het bureau Overtoom in Amsterdam heeft de metselaar gis termorgen van zijn bed gelicht en aan gehouden onder verdenking van p*oging tot moord c.q. doodslag. Hij zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Toen de politie hem arresteerde, was mevrouw De R. rustig bezig met de was, alsof er de avond tevoren niets aan de hand was geweest Uit het summiere verhoor van De R. is gebleken, dat hij zondagavond eerst veel had gedronken. Hij was al enige tijd van plan zijn zes kinderen ide oudste is ze ven jaar) en zijn vrouw om het leven te brengen, omdat hij steeds meer gebukt ging onder een last van schulden. Het was ook zijn plan geweest zelfmoord te plegen. Nadat De R. de gaskraan had opengedraaid, was hij rustig gaan sla pen. De man werd al eens in de psychia trische inrichting in Vogelenzang ver pleegd. Stagnaties door stroomstoringen in Noord-Limburg Een storing in de stroomvoorzie ning, die zich voordeed tussen zeven uur en half elf gistermor gen en die zich herhaalde tussen half een en. kwart over zeven gisteravond, heeft veel overlast bezorgd in een deel van de ge-1 meente Tegelen en in de ge meenten Belfeld en Beesel-Reu- ver. In deze streek is een belangrijke con centratie van ijzergieterijen, metaal- warenfabrieken en kleiwarenfabrie- ken. In de loop van de middag heb ben de meeste bedrijven gisteren hun personeel naar huis gestuurd. In an dere fabrieken werd overgeschakeld op arbeid, die zonder machinerieën verricht kon worden. Het uitvallen van een nagenoeg volle dige produktiedag komt de industrie wel bijzonder ongelegen nu er deze week op woensdag niet wordt ge werkt, in verband met de r.-k. feest dag van Maria ten Hemelopneming. In de kleiwarenindustrie zal men grote moeite hebben om de moderne tun- nelovems die een grote capaciteit hebben nog tijdig in redelijke mate met vers geperste dakpannen, gas buizen en andere grof keramische produkten gevuld te krijgen. De storing werd veroorzaakt door een kabelbreuk, die gepaard ging met kortsluiting in een transforma torhuisje. meenteverordening betreffende de vakantie voor kruideniersbedrij- ven. Sedert kort heten deze bedryven offi cieel levensmiddelenbedryven. Die naamsverandering bleek nodig toen verschillende bedryven zich onttrokken aan de vakantieregeling, omdat zy be weerden geen krnideniersbedrijf in de zin van de verordening te zijn. Thans verklaren met name de super marktbedrijven zich niet verplicht de vakantieregeling, zoals die werd vast gesteld door de commissie-middenstand, op te volgen, omdat in hun bedrijven veel meer dan alleen levensmiddelen worden verkocht. De supermarkten voelen er derhalve weinig voor hun be drijven in een periode van zes weken (die loopt tot 25 augustus) een week wegens vakantie te sluiten. Zij zijn in staat hun personeel vakantie te geven zonder te sluiten. Proces Deze ontwikkeling heeft geleid tot een proces, waarbij een aantal Rot terdamse kruideniers van een firma met supermarkten (Albert Heijn) n schadevergoeding eist als deze fa. niet de vastgestelde vakantierege ling zal toepassen. In dit proces is nog geen uitspraak gedaan. Over <3e vraag in hoeverre de super markten moeten worden gerangschikt onder de levensmiddelenzaken waarvar 9*°ekt. nog niet b" f„ 55' e Rotterdamse politie heeft in- K?' S garende do voir hem |S „i vakantierofreling toch geoplnd n>Li?an de officier van justitie hfi h» rechtbank in Rotterdam voor de verde re afwikkeling van het «Lulhsi groot belang Poes kroop weg in stofzuiger Van der Burg uit Bolsward zich dezer dagen af. Men zocht overal, maar het dier bleef onvindbaar. Wel hoorde men zachtjes miauwen en het scheen of het geluid uit de kast afkomstig was. In de kast zat echter geen poes. Pas een dag later werd het raadsel opgelost. Omdat het gemiauw aanhield, werd de kast ën alles wat erin zat nauwkeurig onderzocht. Toen kwam poes voor de dag, uit de... stofzuiger. Het dier moet erin ge kropen zijn toen de stofzak werd geleegd en door een ander ver vangen. Een volle dag heeft poes tussen stofzak en motor doorge bracht. Een beeld van de demonstraties en relletjes, die maandag bij de een jaar bestaande Berlijnse muur zijn gehouden. Jongeren houden in protest een groot zwart kruis omhoog aan de westelijke zijde van de muur in de Wil- helmsstrasse. Op de achtergrond op oostelijk gebied, rijst dreigend de wolk van een traangasgranaat omhoog. 0. M. E. LOUPART OVERLEDEN Maandagochtend is te zijnen huize op 71-jarige leeftijd te Eindhoven overleden de heer O. M. E. Loupart, in leven com missaris van de N.V. Philips gloeilam penfabriek te Eindhoven. Premier Macmillan van Engeland heeft verzekerd, dat hij er niet aan denkt ontslag te nemen als premier van Engeland. Hij zei dit in een gesprek met William Hïckey van de „Daily Express", die de premier ontmoette aan boord van de trein naar het westen, waar de staatsman zijn vakantie zal door brengen in de Moois, om er op kor hoen te jagen. Tijdens het gesprek zo vertelde Hickey had hij de premier laten blijken, dat het afgelopen jaar, met de verkiezingsnederlagen voor de conservatieven, de moeilijk lopende onderhandelingen met de E.E.G. en het ontslag van een derde van de Britse ministers, ongetwijfeld het zwaarste jaar in de politieke loop baan van Macmillan moest zyn ge- PREMIER NEHROE ren in het parlement in New Delhi medegedeeld, dat hij pas tot onderhan delingen met China ave. het grensge schil bereid zal zijn, wanneer de Chine zen zich zullen hebben teruggetrokken uit het gebied in Noord-Ladakh. Nehroe zei. dat de jongste Indische nota aan Peking verkeerd was begrepen en uitgelegd. India was bereid besprekin gen met de Chinezen te openen, die de spanning zouden verminderen, maar wilde alleen onderhandtien wanneer de status quo zou worden hersteld, zoals die voor de communistische grensschei dingen bestond. Momenteel is de toe stand langs de grens nog ernstig, aldus premier Nehroe. Communistische troe pen hebben sedert 27 juli driemaal op Indische soldaten geschoten. Volgens Nehroe was over grote afstand gescho ten en werd geen schade aangericht. VREEDZAME TAKEN VERDEELD Speciale commissie voor organisatie Het politieke bureau van vice-pre mier Achmed Ben Bella heeft gisteren nieuwe maatregelen aangekondigd om het nationale bevrijdingsfront en het 55.000 man tellende nationale bevrij dingsleger vreedzame taken toe te bedelen onder toezicht van het bureau. In het communiqué van die strekking werd gezegd dat de maatregelen wa ren genomen twee dagen na een con ferentie waarop leiders van de zes willaja's of militaire zones in Alge rije aanwezig waren. Of deze leiders het volledig met. elkaar eens waren werd niet met zoveel woorden ge zegd. Het communiqué kondigde de oprich ting aan van een nationale organisa- tiecommisie onder leiding van Rabah Bibat van het politieke bureau. Voorts werd een comité van officie ren van het nationale bevrijdingsle ger ingesteld om samen te werken met Hadj Ben Alia, lid van het po litieke bureau voor militaire vraag stukken. De tekst van het communiqué werd voorgelezen door dc zegsman var het politieke bnreau, Achmed Bou- mendjel. In de loop van de twee werkverga deringen op 11 en 12 augustus, aldus deze tekst, „heeft het politieke bu reau zich, binnen het raam van om schakeling van F.L.N, en A.L.N., be ziggehouden met de politieke, econo mische, militaire en sanitaire toe stand in Algerije, met deelneming van de leiders der zes willaja's. Concrete maatregelen „Na beëindiging van de conferentie heeft het politieke bureau concrete maatregelen genomen die het ter kennis van alle gezagsdragers heeft gebracht". In liet communiqué stond, dat het poli tieke bureau de betrekkingen had geregeld die moeten heersen tussen het leger, de partij en de staatsin stellingen, en politie en justitie, en dat voorts een kieslijst was samen gesteld. „Bitats nationale organisatiecommissie moet do grondslag leggen voor een nationale partij-organisatie", aldus het communiqué. Het politieke bureau heeft voorts een nationaal budget voor het leger ingesteld. Na vijf jaar Op de geheimzinnige wijze, welke de Russen eigen is, zijn zaterdag twee Russische ruimteschepen gelanceerd. Een dag tevoren was nog niets bekend over deze lancering, maar wel was de Russische propagandamachine volkomen in gereedheid gebracht, zodat direct na het afvuren van de draagraket een mas sa nieuws werd verspreid via de radio, televisie, persagentschappen, foto nieuwsbureaus, dagbladen enz. De levensbeschrijvingen van de beide kosmonauten lagen blijkbaar tevoren bij alle Russische publiciteitsinstanties ge reed en nauwelijks cirkelde majoor Ni- kolajew in zyn neuskegel om de aard korst of de bewoners van die aardkorst wisten dat hij een zoon was uit een arm boerengezin, dat hij als bosarbeider zijn loopbaan begon, op vijftienjarige leef tijd wees werd en pas de aandacht op zich vestigde toen hij in het leger was opgeleid tot jagerpiloot en testvlieger. De levensloop van de tweede kosmonaut, luitenant Popowitsj, is al even interes sant of weinig interessant maar beiden vliegen dan nu om de aarde en volgens deskundigen moeten zij ten eer ste bewijzen, dat het mogelijk is dagen lang volkomen fit te blijven in een ruim teschip en ten tweede moeten ze gege vens verzamelen over de contactmoge- lijkheden tussen ruimteschepen. Dat laatste is vooral van belang, wan- men straks vluchten naar dé maan wil maken. Dan moet een groot ruimte schip zich naar de maan begeven en van dat ruimteschip wordt een kleiner „vaartuig" gelanceerd, dat op het maan oppervlak daalt, daarna weer opstijgt en vervolgens contact moet maken met het grote ruimteschip voor de terugreis naar de aarde. Dit is uiteraard nog toekomstmuziek, maar in de Verenigde Staten rekent men er toch mee, dat over tien jaar een vlucht naar de maand tot de mogelijk heden zal behoren. Om tot de vlucht van Nikolajew en Popowitsj terug te keren: de Russen overstromen de wereld thans met. pro paganda, waarbij het hoofdmotief is, dat zij momenteel veruit „aan de kop" lig gen in de wedloop om de heerschapnij over het heelal. President Kennedy sein de gelukwensen naar Moskou, maar ook al ziin deze gelukwensen volkomen ver diend, toch dringt zich direct het on aangename gevoel op, dat de Russen met hun geheimzinnigheid veel willen verbergen voor de westerse wereld en dus dat zij die wereld bedreigen. Het Engelse blad „Daily Telegraph" uitte de vrees, dat de Russische ruimte schepen. wanneer ze straks beter be stuurbaar worden, als super-spion of super-bombardementswerktuig gebruikt kunnen worden. De New York Times betoogde, dat de Amerikanen nu alles moeten doen om hun achterstand in de ruimterace in te Ionen. „Wij zijn niet onherstelbaar achterge raakt, maar we zijn meer achtergeraakt dan we dachten, en dat vermindert niet alleen ons aanzien als technisch meest vooraanstaande natie, maar het ver zwakt ook onze invloed op de mede mens. Gelukkig beïnvloedt het Russi sche succes op dit ogenblik nog niet bet militaire machtsevenwicht of de veilig heid van de vrije wereld", aldus de New York Times. Wat hebben de Russen en de Ameri kanen tot nog toe bereikt? De Sowjet-Unie luidde het ruimtetijd- perk op 4 oktober 1957 in met de lance ring van 's wereld eerste kunstmatige satelliet, de Spoetnik I. Amerika schoot zijn eerste kunstmaan pas 31 januari 1958 de ruimte in en deze was belangrijk kleiner dan die van de Russen. De Sowjet-Unie had hiermede een voorsprong van drie maanden en 27 dagen. De eerste mens die in een ruimteschip een baan rond de aarde beschreef was een Rus, majoor Gagarin. Hij deed dit in de „Wostok I" op 12 april 1961. John Glenns vlucht kwam 10 maanden en acht dagen later, op 20 februari 1962. De Rus majoor Gherman Titow was de eerste mens, die langei dan een etmaal in de ruimte verbleef. Op 6 augustus 1961 werd hij in de „Wostok H" gelan ceerd. Hij draaide 17 keer rond de aard bol in 25 uur en 18 minuten. Volgens het schema van Amerika's project Mercury zal door de Amerika nen een soortgelijke vlucht pas eind dit jaar of begin 1963 worden uitgevoerd. Hierin zijn de Russen dus reeds ruim een jaar voor. Men verwacht dat de twee Russische kosmonauten die zaterdag en zon dag met de Wostok m en IV in hanen rond de aarde zijn gebracht, drie dagen in het heelal zullen doorbrengen, vol gens sommige berichten zelfs een hele week. De Verenigde Staten zullen dit pas kun nen evenaren als zij hun zogenaamde „Gemini"-capsule voor twee ruimtevaar ders gereed hebben. Volgens schema zal de lancering hiervan pas in 1964 ge schieden. De Sowjet-geleerden zijn hun Ameri kaanse collega's wat dit betreft dus reeds ruim anderhalf jaar voor. Het ziet er naar uit dat de achterstand van de Verenigde Staten over het geheel genomen steeds groter wordt. Functionarissen van het Amerikaanse bureau voor ruimteonderzoekingen heb ben erop gewezen dat het allemaal ligt aan hun aandrijfraketten. waarvan de kracht in verhouding tot die van de Rus sische gering is. Volgens deze zegslieden zullen de Ver enigde Staten hun achterstand snel kun nen inlopen wanneer de Satumus-aan- drijfraket gereed is. Dit zal wellicht nog twee jaar duren. Het merendeel van de functionarissen die met het Amerikaanse ruimtepro- gromma te maken hebben is van mening dat, hoewel Rusland zeker de meest spectaculaire ruimteschoten voor zijn rekening genomen heeft; de Verenigde Staten op verscheidene belangrijke tech nische punten toch al verder zijn dan de Sowjet-Unie. Zij houden er niettemin rekening mee dat Rusland niet op zijn lauweren rust en mogelijk reeds werkt aan nog grotere en krachtigere raketten. Amerika concentreert zich nu volledig op de maan. Blijkens een ruw schema zullen drie Amerikaanse ruimtemannen tussen 1967 en 1970 een poging doen op de maan te landen. De meest recente Russische ruimtesuc cessen doen echter de vraag rijzen of de eerste Amerikaanse maanreizieers niet een grote kans lopen, dat de deur van hun capsule bij aankomst op de maan door een Russische collega zal worden geopend...! Geen akkoord over Formosa en in het Britse zondagsblad „The Ob server" gepubliceerd bericht over een geheim akkoord dat de familie van Tsjiang Kai-Sjek met Peking omtrent de toekomst 'an Formosa gesloten zouden hebben, is gisteren door de nationalistisch-Chinese rege ring met beslistheid tegengesprokèn. Een woordvoerder van deze regering te Taipeh zei, dat het gerucht kenne lijk de wereld was ingezonden om een wig tussen de Verenigde Staten en de Chinese nationalisten te drij ven, Er was geen woord van waar. Volgens het gewraakte hericht kwam het akkoord neer op een wapenstil stand in de Straat van Formosa en garantie voor de regering van Tsjiang Kai-Sjek en zyn novolgers voor minstens tien jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5