Dijkverzwaring bij Hoedekenskerke op het eind van augustus gereed Sluis en viaduct bijna klaar in Grevelingen Zierikzees bastion klimt de BILT Inhoud van gevonden flesjes nog onbekend Chefarine .4 Omvangrijk karwei vergde twee jaar ,G1DS VOOR ZEELANDVAN OUD JOURNALIST N. J. KARHOF ALMANAK Twee roeiboten met motor sleepten een defecte WilfordScharendijke binnen VLUCHTELINGENKINDEREN WEER TERUG NAAR BARAKKENKAMP „Bittere pil" voor laboratoria 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 Werk bijna voltooid Het werk aan de dijkverzwaring nabij Hoedekenskerke is bijna vol tooid. Ongeveer drie weken gele den kon men reeds beginnen met de afwerking van het dijklichaam. Draglines en de andere machines verdwenen van het terrein en er bleef slechts een vijftiental werk lieden over. Zij leggen momenteel de laatste hand aan dit omvang rijke werk, waarmee een bedrag van f .1.909.000 is gemoeid. Het ligt in de bedoeling het werk op 30 of 31 augustus a.s. op te le veren. De nieuwe verzwaarde dijk heeft een lengte van 2200 meter en loopt vanaf de gemeentehaven te Hoedekenskerke tot 300 meter voor de Biezelingse ha ven. Ds rijkswaterstaat heeft de hoogte van de dijk bepaald op 7.50 meter -}- N.A.P. Het waterschap „De Breede Wa tering van Zuid-Beveland", die de dijk verzwaring heeft opgedragen aan de C.V. Gebroeders Van 't Verlaat te Har- dïnxveld-Giesendar.i, hoogte aangehoudi X.A.P. heeft echter een ran 8 meter -j- Men verwacht namelijk, dat de kruin van de dijk in de komende 25 jaar on geveer een halve meter zal verzakken. De oude dijk had een hoogte van 5.60 meter. De voet van de nieuwe dijk heeft op de hoogte van N.A.P. een breedte van 65 meter. Onder aan de binnenzijde van de dijk loopt een weg met een berm breedte van 7% meter en een verhar ding van 3 meter breed. De weg, een beheersweg, ligt op een hoogte van 1.35 meter -f N.A.P- In I960 Met de verzwaring van de dijk werd op 21 oktober 1960 begonnen. De eerste fase bestond uit het opwerpen van een pers- kade achter de oude dyk. Op 23 januari 1961 was dit gedeelte gereed en kon men aanvangen met het opspuiten van het zand. Een winzuiger bij de Brou wersplaat produceerde per week 24.000 kubieke meter zand, dat door een pers zuiger tussen de perskade en de oude dijk werd gespoten. Op advies van het laboratorium voor grondmechanica te Delft werd het zand in drie lagen aangebracht. Door het vol gen van deze werkwijze werden opper- singpn van de ondergrond voorkomen. Op 31 juni 1961 was ook de *weede fase van het werk gereed. De vinzuiger had toen in totaal 500.000 kubieke meter zand van de Brouwers- plaat gehaald Aan de binnenzijde van de dijk was het zand opgespoten over een breedte van 40 meter tot een hoogte van 3.50 meter 4- N-A.P. Deze zandhoop werd met behulp van draglines en bull dozers opgewerkt tot het vereiste dijk- profiel. Terwijl de spuitwerkzaamheden nog aan de gang waren, was men reeds begonnen met het verbeteren en ver hogen van de glooiing. De oude glooi ing, die reikte tot 2.50 meter N.A.P. werd een meter verhoogd. De dijk werd belegd met betonnen, golf- remmende blokken, gemaakt volgens het Haringman-systeem. In totaal waren 28.800 van deze blokken nodig. Deze fase van het werk moest geschieden in het tijdvak van 15 april tot 15 oktober Dit is namelijk de tijd, waarin de rijkswaterstaat ingravingen aan de buitenzijde van de dijken toe staat. In hetzelfde tijdsbestek was ook de verdere buitenzijde van de dijk ge reedgekomen. Het zandlichaam werd aan de zeezijde bekleed met een laag klei van 80 centimeter dikte. Na 15 ok tober werd ook de landzijde van het dijklichaam bekleed. De dikte van deze kleilaag bedroeg 60 centimeter. In totaal werd voor het aanbrengen van de klei lagen 60.000 kubieke meter gebruikt. Uitvoerige beschrijving met vele foto's Van de hand van de oud-journalist X. J. Karhof, die zo vele jaren langs de Zeeuwse stromen heeft gewerkt, is bij de uitgeverij N.V. Nygh en Van Ditmar RotterdamDe Haag een uitvoerige en met foto's van P. H. Kuijt gefllnstreerde „Gids v Zeeland" verschenen. Het is een om vangrijke gids geworden, waarin geen enkel aspect van het veelkleu rige en boeiende gewest wordt ver geten. Niet alleen voor bezoekers van buiten, doch ook voor de Zeeu wen zelf zal het de moeite zyn de gids eens door te nemen, want Kar- nof heeft waarschijnlijk nog wel as pecten aangestipt die ook voor de bewoners van het beschreven gebied niet bekend waren. Het boekwerkje is voorzien van een aanbeveling van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot die zich verheugd toont over de uitgave in het kader van het toenemende vreemdelingenver keer. De heer Karhof begint zijn beschrij ving met te zeggen: „Zeeland is de merkwaardigste provincie van Ne derland". En wanneer men het boek je doorbladert kan men al gauw vaststellen, dat hij honderd en één dingen inderdaad de moeite waard vond om opgemerkt te worden. Vrij uitvoerig staat hij stil bij de historie van het gewest en zijn steden en dorpen, om vervolgens uitvoerig in te gaan op de talloze bezienswaar dige details. In een overzichtelijke behandeling zoals Zeeland zich nog altijd over zichtelijk laat behandelen: schier eiland na schiereiland en eiland na eiland wandelt 'de heer Karhof Leeuwse Zee-ersaring Pa, ma en de hinderen, met va kantie in Vliasingenhadden zich op de pier van het Roeiershoofd gewaagd om de zee eens lekker van dichtbij te bekijken. Mensen uit de binnenlanden hebben daar soms plotseling behoefte aan; maanden en maanden kunnen ze zonder zee, maar dan, ineens, kunnen ze het niet langer harden. Hel wil nog wel eens lukken om de kinderen geruime tijd naar al oude trant zoet te houden op de manier van het belegen kinder liedje: Vaders klomp is m'n scheepje, de tobbe is de see", maar aangezien het met zon tob be in feite toch ook maar tobben blijft, moet de echte, onvervalste zilte, grote, grote zee er op een keer toch aan te pas komen. Goed, pa, ma en de kinderen hadden zich op de pier gewaagd en daar had je dan de zee iu heel haar klassieke eindeloze deining. Net deinde die dag bovendien niet. eens zo kinderachtig, zodat er heel wat te zien en te genieten viel. .fiat is wat anders dan de tobbe", wilde mama nog zeggen, maar op dat moment sloeg er een zeetje over de houten vlonder en toen was het inderdaad heel iets anders dan de tobbe. Mama maakte een verschrikte zijsprong en hup, daar vlogen de houten slippers van haar voeten. Ze gingen vlot te water. ,JN'n schoenen", riep mama ontsteld en ja, daar dreven ze, twee vlotte, houten damesschoentjes op het wilde water van de wijde Wester- scheldemond. .Jtfoeders schoen is m'n scheepje en de Schelde is de zee", dichtte papa vrijelijk, maar mama kon barrevoets slechts weinig waardering op brengen voor papa's dichterlijke reactie met zijn lezers door de provincie en hij slaat daarbij geen dorp over. Hij begint bij Walcheren met natuurlijk Veere en Middelburg uitvoerig be schreven, trekt vervolgens via Zuid- Beveland en Noord-Beveland naai Tholen en St.-Philipsland. Ook uit voerig staat hij stil bij wat hij „Het Schone Schouwen" noemt, waarna hij een levendige beschrijving geeft van „Zeeuwsch-Vlaanderen, Marl land van de Overkant". Tenslotte geeft de schrijver vele bijzonderhe den over de Zeeuwse natuurreserva ten en de watersportgenoegens in Zeeland. Na een blik op het facet oesters, mosselen en kreeften wordt de gids besloten met een hoofdstuk je „Reizen in Zeeland". Het is, zoals gezegd, een uitvoerige Inschrijving geworden, die voor de Zeeland-liefhebber zeker op zyn plaats zal zijn. Voor wie Zeeland zo maar eens bezoekt en uitkijkt naar wat rust en enkele bezienswaardig heden is het boekje wellicht wat té uitvoerig. De vele foto's die de „Gids voor Zeeland" rijkelijk illustreren zijn niet van een zodanig gehalte dat de-1* zo in dit verband apart besproken zouden moeten worden. Wij kunnen volstaan met te zeggen dat ze een duidelijk beeld geven van wat de schrijver in het boekje bespreekt, maar boven het niveau van prent briefkaarten komen de meeste toch niet uit. Botersmokkelauto in beslag genomen Douaneambtenaren van de Centrale Velddienstpost Axel hebben in het afge lopen weekeinde weer een flinke vangst gedaan door beslag te leggen op een partij van 2000 kg boter en bestelwa gen. Vrijdagnamiddag ontdekten zij in de omgeving van Walsoorden een berg plaats, waarin een veelgebruikte smok kelauto stond. Deze gesloten bestelwa gen stond gereed om te worden voor zien van zogenaamde kogelvrije banden. In een andere bergruimte vonden de ambtenaren ruim 80 dozen, elk gevuld met kluiten boter van 25 kg. De totale partij van 2000 kg was kennelijk gereed gpmaakt om naar België te worden ge smokkeld. De waarde van de in beslag genomen boter en aula bedraagt onge veer 7000. In verband met deze smok- keizaak werden reeds enkele arresta ties verricht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Het werk aan de dijkverzwaring bij Hoedekenskerke is bijna ge heel voltooid. Eind augustus zal het werk kunnen worden opge leverd. De icitte paaltjes staan op de kruin van de vroegere dijk. Links op de foto dg kruin van de verzwaarde dijk. (Foto P.Z.C.) Ouerige werken Van de dijkverzwaring bij Hoedekens kerke resten nu nog het gedeelte van de gemeentehaven tot aan de veerhaven en een stuk bij de Biezelingse haven. Voor beide gedeelten heeft het water schap reeds plannen ingediend. Men heeft echter nog geen goedkeuring van rijkswaterstaat ontvangen. In het kader - an de verzwaring van de dijk naar de /eerhaven, zal ook de gemeentehaven worden verbeterd. Tevens zal onder aan deze dijk een provinciale weg naar Veerhaven worden aangelegd. Tandwiel in schroefas brak tijdens de vaart Het hele Scharendijke was zondag middag uitgelopen naar het ha ventje aan het Brouwershavense Gat om te kijken naar de verrichtingen van twee kleine bootjes met buiten boordmotor, die liet rondvaartschip „Wilford" met dertig hengelaars om zichtig maar dapper naar binnen loodsten. Voor de tweede maal in veertien dagen kreeg schipper M. van Oeveren zondagmiddag op en kele kilometers uit de kust van Schouwen met moeilyltheden te kam pen. Nu was het breken van een tandwiel in de schroefas de oorzaak, dat de „Wilford" omstreeks kwart over vijf met hoornsignalen naar de wal moest seinen, dat men assisten tie nodig had. Zoals gewoonlijk veer de schipper aan het begin van de middag met hengelaars naar buiten om de sport vissers in het Brouwershavense Gat hun geluk te laten beproeven. Alles ging goed totdat een visnetje van boord gleed. Eèn van de opvarenden dook het achterna en waagde zich „voor twee dode visjes" zo ver telde men later in de vaargeul. Hoe gevaarlijk dat wel was bleek weldra, toen de overmoedige henge laar met de stroom afdreef. Schipper Van Oeveren bedacht zicli niet lang. Hij sloeg onmiddellijk de motor van de op dat moment drij vende „Wilford" aan en voer de dui ker achterna. Toen de rondvaartboot bij hem in de buurt was gekomen, moest plotseling vaart worden ge minderd. De „Wilford" werd van volle kracht vooruit naar volle kracht achteruit gedirigeerd. Dat was teveel voor de schroefas. Een tandwiel begaf het: hoe schip per Van Oeveren de motor van de rondvaartboot ook liet draaien, in het schip kwam geen beweging meer. Er bleef daarom niet veel andei's over dan de altijd waakzame mannen aan de haven van Scharendijke te waar schuwen. De hoorn van de ..Wilford" klonk over het water en lichtseinen werden naar de wal gericht. Met tweemaal vijf pk Smid A. van Dongen en havenmees ter C. de Voogd met zijn beide zoons reageerden onmiddellijk. Ze weten wat er gedaan moet worden, wanneer er noodkreten over het water klin ken en houden alles op het water voor de kust van hun dorp goed in de gaten. Daarom bemanden zij on middellijk twee kleine, snelle vaar tuigen, die beide echter niet meer kracht dan vijf pk kunnen ontwikke len. De „stuurlui aan de wal" van Scha rendijke schudden het hoofd, toen de bootjes met buitenboordmotor het Brouwershavense Gat opdraaiden om de „Wilford" hulp te bieden. „Ze klaren het nooitzo werd er ge mompeld. De heren Van Dongen en De Voogd lieten zich niet ontmoedi gen. Binnen een half uur hadden zij de „Wilford" bereikt. Er werd vast gemaakt en even voor half zeven liep de ..sleep" de haven van Scharendijke binnen. Maandag is de schroefas van de „Wilford" gerepareerd. Slot van pag. 1 voor de schepen wordt de laatste hand gelegd en binnenkort verwacht men de sluisdeuren, die dit kunst werk van 181 meter lengte en 16 meter breedte aan cc westkant zul len afsluiten. SLUITSTUK: BRUG Tegen het eiml van oktober kan het sluitstuk in dit sluïswerk worden ge past: de brug, die het rydend ver keer over het scheepvaartverkeer zal moeten voeren. Een tweede aanwij zing, die belangstellenden een indruk kan geven van de verkeerstechnische mogelijkheden, die de vaste verbin ding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee in de zomer van 1964 kan bieden. Met name de sluis bouw heeft een bijzonder kostbaar on derdeel uitgemaakt van de aanleg van deze secundaire Deltadam. Er was een som var, f 3,4 miljoen mee gemoeid. Er werd 1600 ton staal in verwerkt en 15.200 m3 beton. Maar nu heeft men dan ook een scheepvaartverbinding gecreëerd, die het mogelijk maakt, dat Libértysche- pen met een breedte van meer dan 15 meter kunnen passeren. Gestaag zijn twee belangrijke kunst werken naar hun voltooiing gegroeid. Tijdens de bouw is de aanleg van de dam zover gekomen, dat nog slechts 1200 meter open water tussen de oevers van Duiveland en Flakkee resteert. Daar overheen zal zich vol gend jaar een nieuw spektakelstuk voltrekken: de afsluiting door middel van een kabelbaan. Een spectacu laire onderneming, waarvoor op het ogenblik al druk voorbereidingen worden getroffen. Zeeuwse klederdrachten in V.P.R.O.-uitzending In het radioprogramma van aanstaande woensdagavond van de V.P.R.O. zal een tweede uitzending gegeven worden van „Rijp en Groen", waarin aandacht be steed zal worden aan de veelzijdigheid en de geschiedenis der Zeeuwse kleder drachten. Het programma, waarvan de heer André Louwerse de samensteller en regisseur is, is in samenwerking met de heer J. de Bree uit Middelburg tot stand gekomen. Territoriale leiders Leger des Heils naar Goes De tei-ritoriale leiders van het Leger des Heils in Nederland, commandant en mevrouw W. F. Palstra zullen zondag a.s. een bezoek brengen aan Goes. By deze gelegenheid zullen zij de avond samenkomst van 19.45 uur leiden. MOTORVLET GEZONKEN EN WEER BOVEN WATER GEHAALD Het motorvlet van de heer J. B. te Bruinisse is vorige week op de Greve lingen gezonken, toen deze een verstop te 'pijp van de bij het Deltawerk inge schakelde asfaltmolen Dorus Heymans wilde vervoeren. De schipper werd door personeel van de asfaltmolen uit het water gehaald. Nadat een duiker een draad onder het vaartuig had gebracht kon dit door een grote kraan boven wa ter worden gehaald. Overigens waren daaraan enkele vergeefse pogingen voorafgegaan. De motor van de vlet was door het zeewater onklaar geraakt. Lening van 8 ton voor de Goese b.l.o.-school De Vereniging voor Buitengewoon La ger Onderwijs „De Koningin Wilhelmi- naschool" te Goes heeft zich tot de ge meenteraad gericht met het verzoek be middeling te willen verlenen voor het sluiten van een door de vereniging aan te gane geldlening van 800.000. Dit bedrag is bestemd voor de financiering van de stichtingskosten van de in aan bouw zynde b.l.o.-school. B. en w. van Goes zijn er in geslaagd van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag een aanbieding tot genoemd bedrag te krijgen tegen een rente van 4% procent en een koers van 100 procent. De bank is echter slechts bereid de lening aan de vereni ging te verstrekken indien de gemeente zich jegens de bank garant stelt voor tijdige betaling van rente, aflossing, kosten en eventuele boeten. Tegen het verlenen van de garantie be staat bij het college van b. en w. van Goes geen bezwaar omdat de school zal worden geëxploiteerd krach tens een gemeenschappelijke regeling met verscheidene gemeenten op Zuid en Noord-Beveland. Deze gemeenten hebben zich verbonden de exploitatie- en instandhoudingskosten van het schoolgebouw te dragen. B. en w. van Goes stellen de raad, die vanmiddag, dinsdag, om 5 uur in spoedeisende ver gadering byeenkomt, daarom voor tot het verlenen van de garantie te beslui ten. BRU-5 VOER TEGEN STEIGER Door een verkeerde manoeuvre is het mosselvaartuig BRU-5 in de haven van Bruinisse tegen de loopsteiger gevaren. De schipper gaf namelijk inplaats van volle kracht achteruit het signaal volle kracht vooruit. De steiger werd ontzet en de materiële schade was aanzienlijk. Uitvoering „Zanglust" De zangvereniging „Zanglust" van de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom zal vrijdag 31 augustus a s. in de stichtingskerk aldaar de jaarlijkse uit voering geven voor de patiënten en op- wonenden. De uitvoering staat onder leiding van de heer Michael. Een keur van zangnummers zal worden uitge voerd. Onderwijsbenoemingen te Oostburg werkzaam zijnde onder wijzeressen S. A. Dhondt en L. J. van der Have zijn benoemd als onderwijze res aan de Parkwijkschool te Haarlem. NA VIJF WEKEN ZEELAND Voor achtste maal OOK OP ANDERE STRANDEN vreemde flesjes met de nog merk waardiger inhoud van groen-oranje cap sules of dragees, die de laatste dagen eerst op de Zeeuwse stranden en later ook in andere delen van Nederland zijn aangespoeld vormen nog steeds een raadsel. De „pillen" worden wat bitter. Vanuit Zeeland heeft de farmaceutische inspecteur voor deze provincie, niej. J. E. Laanbroek een tiental van de zelfde gevonden flesjes uit West- kapelle en Zoutelande volgens de ge bruikelijke procedure in zulke gevallen opgezonden naar het rijksinstituut voor volksgezondheid, algemeen directeur J. Spaander, in Utrecht-Bilthoven, waar men maandag met het; onderzoek is begonnen. Dit rijksinstituut beschikt over de nood zakelijke outillage voor analyse van de inhoud der'flesjes, waarvan wordt ver moed, dat het een (schadelijk?) medi cament is. Over de duur van het onder zoek kan niets worden gezegd, aange zien men niet weet waar men „moet beginnen". Naar dit instituut worden dit soort zaken altijd doorgezonden, zo vertelde mej. Laanbroek ons maandag avond laat. Van de zijde van het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid werd mededeling gedaan van het onderzoek. Niet alleen het rijksinstituut voor de volksgezondheid houdt zich met de „bittere pil" bezig, ook het gerech telijk geneeskundig laboratorium van prof. dr. W. Froentjes in Den Haag zou de inhoud van de flesjes onderzoeken. politie op Walcheren zouden nu om streeks vijftig flesjes ingeleverd, op Schouwen-Duiveland zou de groep Brouwershaven, waartoe de badplaatsen Burgh en Haamstede behoren rond hon derd van dergelijke flesjes in ontvangst hebben genomen. Maar niet alleen de flesjes worden in geleverd. Badgasten komen nu al aan dragen met tubes en alle mogelijke flesjes, die zy op het strand hebben gevonden en die mogelijk ook de dragees of capsules bevatten. De badgasten zijn nieuwsgierig naar de inhoud van de flesjes. Over „nieuwsgierigheid bevredigen", spreekt ook de arts J. R. v. d. Borgli uit Middelburg, geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid voor Zeeland. Geen enkeï laboratorium in Zeeland is ingesteld op een dergelijk onderzoek, zo was zijn mening. Er is een streeklaboratorïnm in Zeeland, dat echter alleen op hacterologisch gebied werkzaam is. Apotheken ko men zeker niet in het geding. Het belangrijkste achtte dokter v. d. Borgh, dat de flesjes worden ingeleverd, omdat de inhoud gevaar zou kunnen opleveren voor de gezondheid. „Alles wat medicamenten is behoort niet in handen van leken, tenzij op medische indicatie". Daarom is vorige week direct na de eerste vondsten een waar schuwing en een oproep tot de bevol king uitgegaan om de gevonden flesjes direct bij de politie in te leveren. Ook elders De raadselachtige pillen zijn nu ook in, de flesjes van 5 centimeter hoog en 3 centimeter diameter aangespoeld op an dere stranden dan die van Zeeuwsch- Vlaanderen en de andere delen van Zee land. Katwijk, Wassenaar, Schevenin- gen en Zandvoort hebben zich in de rjj van vindplaatsen gevoegd. Het enige Zandvoortse flesje zou op het laborato rium van de Amsterdamse gemeente politie worden onderzocht. Bij de verschillende posten van de rijks- EXAMENS Aan liet instituut „Kuijpers-de Groot" te Souburg slaagden voor liet examen machine- sclirijven A: J. J. Lulcasse. W. J. Neervoovt te Biezelinge: A. N. Meulpolder, M. A. de Muynek. F. M. Polderman te Borssele; C. J. van Damme, J. P. Geensen te 's-Gravenpol- der; J, R. Beuving, P. Bru.vnzeel. J. A. M. Catsman. C. J. Dekker. C. M. de Dreu. J. M. M. van Dijk. P A. W. Fokke. M. J. D. van de Guehte. J. A. Hogendort. L F. S. Jansen, P. Louwerse. J. Meeuse. A. J. Munter, J. Pieterse. J. M. de Puit, D. J. Sinke, C. A. van Sparrentak, A. Sterk. K Verhulst, R. E. Vermeer allen te Goes: M F. Nagelkerke te 's-H.-Abtskerke: J. A. J. Weststrate te 's-H.- Arcndskerke: J. de Schipper te 's-H.-Hendr.- kinderen: E. S, P. den Dekker. B. W. Minder- houd. P. A. Paauwe te Hoedekenskerke: P. F. M. Kramer, J. B. van Opbergen, G. M. van Overloop: I. Smallegangs, J. van Weele, J. P H. Welleman te Kapelle: L. C. Heyboer. M. C. Sprong te Kattendijke: J \V. Hertgers. G. G. de Koning, C. M. Robers te Kloetinge: J. Boot, P. C. J. Hollestelle, P. M. N. Holle- stelle, G. P. Leendertse te Kongene; R. H. van den Berg, J. F. van Nieuwenhuyzen te Krulningen: W. C. C. Bierens, W. Kole te Nieuwdorp; J. P. Eversdijk, W. J. de Rijke te Oost- en West-Soubuitt. M. C. Sommeijer. J, Sommeijer to Ovezande; J. C. Mieras te Sehore: G. Brouwer. H. A. Doeland te Vlissingen: C. Dagevos. W M. Pik te Wemel- dinge: P. Slotema te Wissenkerke: A. A. Danker. B. Glorum. L. Zonruiter te Yérseke. Twee kandidaten werden afgewezen. Voor het examen maehïneschrijvcn B slaagde W. Wattel te Middelburg. heer M. Adam te Vlissingen slaagde voor het diploma Engelse handelscor respondentie. De heer F. N. Brouwer te Koudekerke slaagde voor het praktijkexamen boek houden afgenomen door de vereniging van leraren voor pralctijkexamens te Den Haag. Te Breda slaagde voor het praktijk di ploma boekhouden van de vereniging van leraren voor praktijkexamens, de heer F. N. Brouwer te Koudekerke. Spectaculair ossemaal op Renesser kampeerterrein Op het kampeerterrein Juliana- hoeve" te Renesse heeft een ge zelschap industriëlen zaterdag avond een spectaculair bereid maal genuttigd. Namens de direc tie van de landelijke keurslagers heeft de heer J. Boerwinkel uit Amersfoort een achterdeel van een os boven een open houtskool vuur i» een kuil zoals men dat noemt „gebarbecued". Een ijzeren rooster werd ingesmeerd met olijfolie, de plakken vlees werden op dit rooster gelegd en daarop werd het geheel met pittige sau sen begoten. Het ossevlees was te voren klaar gemaakt door sla ger G. dc Gruyter uit Bruinisse. De industriëlen lieten zich dit ex clusief gebraden menu goed sma ken bij een fris glaasje wijn. Een volgende maal wil men op deze manier een hele os braden. Moeilijk Het analyseren van de inhoud is echter moeilijk,, omdat men alleen maar kan afgaan op de vorm en de kleur van de dragees of capsules. Waar de flesjes vandaan komen is ook nog steeds een raadsel. Er z(jn mogelijkheden te over: een vergaan schip, smokkelwaar, die bij de komst van dc notitie overboord Is gezet, enz. Voor niej. Laanbroek, de farmaceutische inspecteur voor Zeeland is met hét op zenden van enige exemplaren het werk gedaan. „Het belangrijkste is, dat de mensen ervan af blijven, de zaak moet niet aanlokkelijk worde» gemaakt". De totaalvangst wordt dan ook niet bijge houden, dat is een zaak voor de bur gemeesters en de politie. Blijven de twee vragen: waarvandaan en wat zit er in. Het beginnen bittere pillen te lijken bij C.J.V. te gast Voor 52 vluchtelingenkinderen uil het barakkenkamp Finkenwerder bij Ham burg eindigde maandag hun vijfweek- se vakantie in Zeeland. Maandagmor gen verlaok de groep, die on uitnodi ging van de C.J.V. Nederland, afdeling Zeeland een vakantietijd hij Zeeuwse pleeggezinnen in omstreeks 9 gemeen ten in geheel Zeeland lieeft meege maakt. De jongens en meisjes, in de leeftijd van 8 tot 15 jaar vertrokken met een bus naar Amersfoort, waar zij; in de Bergkerk zouden worden her enigd met de jeugd uit Finkenwerder, die in andere provincies eenzelfde va kantie hebben doorgebracht. Vanuit Amersfoort reisde men met de trein af naar Hamburg Het was voor de achtste achtereenvol gende maal, dat de C.J.V.-Zeeland deel nam aan dfcze al enige tijd door de C.J.V.-Nedcrland georganiseerde vakan tie voor vluchtelingenkinderen. Dc jeugd is afkomstig uit verschillende landen Achter het IJzeren Gordijn en van di verse kerkgenootschappen, zoals R.-K., van de Evangelische Kirchc en Grieks- Orthodox. In Zeeland waren de kinderen ondergebracht bij pleeggezinnen van verschillende kerkelijke afkomst. De sa menwerking was in het kader C.J.V. dus interkerkelijk. Hoofddoel was, dat dc vluchtelingen konden kennisma ken met normale omstandigheden in een gezin, jets, wat zij in het barakkenkamp niet beleven. Er was onder meer v hele groep een contactavond, waarop ook de pleegouders aanwezig waren. Landelijk gezien is het getal 52 voor de provincie Zeeland /.eer goed te noemen, aldus de organisator van het geheel, de heer H. Eversdijk uit Hcin- kenszand. Dit jaar konden door een groot aanbod van pleeggezinnen méér kinderen dan vorig jaar naar Zeeland worden gehaald. In 1961 tel de de groep 30 kinderen. ")er zal een eerste --leiders in Amsterdam plaats vinden om de plannen voor 1963 te be spreken. De heer Eversdijk hoopt vol gend voorjaar het barakkenkamp Fin kenwerder in Hamburg te bezoeken en na te gaan welke kinderen voor een vakantie in Zeeland in aanmerking ko men. -IR IS AL iets te zien van iict stads- hastion tussen de Zuidhavenpoort-iii- de-steigers en de Witte Brug, dat binnen afzienbare tijd de entree van Zierikzee nog aantrekkelijker zal maken. Het Üelftse aannemersbe drijf I). Huurman jr N.V. is bij de restauratiewerkzaamheden nu ook toegekomen aan het herstel van de oude stadsmuur. De blootgekomen restanten daarvan hebben zoals wij begin van dit jaar reeds meldden de architect van liet object, ir. J. dc Wilde te Breda geïnspireerd tot het ontwerpen van een getrouwe kopie van de verdedigingswerken, die dc oude veste sedert 1540 of daaromtrent eeuwenlang tegen vy- gend jaar twintig meter van de oude stadswallen terug. Een wallenpartij. compleet met arkeltorentje, dat niet alleen het mooiste panorama van Zie rikzee nog meer historisch cachei zal geven, maar tegelijk voor toeris ten en oudheidminnaars een grott attractie zal worden. Het is namelijl de bedoeling dat de ongeveer 2,f brede stadsmuur een overdekte wan- dclgalcrij zal dragen met een open uitzicht naar het centrum gericht en een borstwering met kantelen en moordgaten naar de Duivelandse kant. LANGZAAM, maar in gestaag tem po groeit op het ogenblik de bastion muur van witte natuursteen uit het wutcr van dc Oude Haven omhoog. Statige zwanen schuiven erlangs. Telkens wanneer dc stcigcrplanken rondom het historische hastion-in- aanbouw enkele mcU-rs omhoog kun nen worden gebracht wordt het een voudiger om het ontwerp van de te kcnlng in steen terug te vinden. Di in de zon blikkerende muur steek! dn het ogenblik al een flink stuk bo ven de bestrating van de kade uit Binnenkort zal men de eerste con touren van dc tudorbogen in en de to rentjes aan weerskanten van het toe komstige bastion al kunnen outdek- >VVVVW\<VVVWVVVVWVWVV\fWWVWWVVVVW\ (Advertentie) 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is„synergismus'\ Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! summum Togen pijn en grlop. Geschikt voor oen gevoelige maag, want die wordt beschormd door het bestanddeel Chefarox. 10 tabletten 0.80, 40 tabletten f 1.50, 100 Ubtetten f 3.5P HET WEER IN EUROPA Helsinki, onbewolkt. 17 gr. Stockholm, onbewolkt. 19 gr. Oslo, onbewolkt, 18 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 18 gr. Londen, zwaar bewolkt, 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 22 gr. Luxemburg, half bewolkt, 29 gr. Parijs, onbewolkt, 27 gr. Nice, onbewolkt, 26 gr. MUnchen. onbewolkt. 31 gr. Genève, onbewolkt. 33 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 23 gr. Innsbruck, licht bewolkt. 32 gr. Rome. onbewolkt. 34 gr. Madrid, licht bewolkt, 36 gr. Mnlloren, onbewolkt. 31 gr. ken (Foto P.Z.C i VERWACHT. NOORDOOSTELIJKE WIND Plaatselijk overdrijvende wolkenvelden met in het zuidoosten van het land kans op enkele verspreide onweersbuien. Overwegend matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Strandverwachting HOGEDRUKGEBIED trekt naar de Noordzee en brengt droog zonnig strandweer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Temperatuur ln de middag 20 tot 22 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: goed strandweer met Iets hogere temperatuur. ZON EN MAAN. 15 augustus Zon op 5.22 onder 20.06 Maan op 20.07 onder 4.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2