Nederlander is verknocht aan drop BEDRIJFSTELEVISIE verovert de wereld Amerikaanse valsspelers goed uitgerust met modern materiaal Geheimen van drop zoute variant vooral aan kust gevraagd DE KLUIZENAARS AAN DE TIBER FASCISME HEEFT RIVIER GEDOOD RADIOZENDERS, ROSE BRILLEN EN VERZWAARDE DOBBELSTENEN Praten met de armspieren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 J7r is geen land ter wereld, waar het gebruik van drop in allerlei varianten meer ingeburgerd is dan bij ons vooral de zoute variant is elders nagenoeg onbekend. Menig buitenlander vindt trouwens de smaak hiervan afgrijselijk laatst sprak ik nog een Amerikaan, die na het uitspuwen van een zoute jujube zich zeer verbaasde, hoe een gezond mens deze horribel black stuff kon eten. Merkwaardig is ondertus sen de verklaring van onze fabrikanten, dat er aan de kust over het algemeen meer zoute drop gegeten wordt dan in het binnenland", aldus dr. C. Nieman, directeur van het Cidi Centraal instituut voor de dropverwerkende industriete Amsterdam. Doodstraf geëist tegen 178 Libanezen Dit unieke laboratorium, dat se dert 1955 bestaat en waarbij elf grote fabrieken zijn aangeslo ten, heeft zich ten doel gesteld om (laten we het eens toepasse lijk zeggen) .licht te brengen in de geheimen van een „donker" artikel. En met deze formule ring doelen we niet op de „tand- schone" bruine drop (waar ge woon de plantaardige zwarte kleurstof uitgelaten werd), doch op geheel andere zaken. Want drop was in vroeger jaren niet slechts letterlijk, maar ook figuurlijk een donker artikel, omdat de twee exotische grondstoffen zouthout- extract en Arabische gom min of meer op goed geluk (dus zonder controle op hygiëne en samenstel ling) gekocht nioesten worden. Overigens laat bovengenoemde beeld spraak zich ook toepassen op de me dische aspecten van drop, die de laatste tijd (nadat de Nederlandse arts Revers het hier bestaande „don ker" in 1946 doorbrak door een aan tal maagpatiënten succesvol met een dropkuur te behandelen) in een steeds duidelijker licht komen te staan. De fabricage van dropthera- peutische artikelen heeft niet slechts bij ons, doch ook in andere landen een grote vlucht genomen vooral, nadat een ander medisch aspect in het zouthoutextraet ontdekt werd. TOCH CIDI Dr. Nieman beschouwt het als een taak van het Cidi, de hele farma cologische ontwikkeling nauwkeurig te volgen. „Verschillende aspecten vragen in verband met nieuwe pre paraten steeds grotere aandacht. We moeten goed op de hoogte blijven, aangezien de fabrikant van drop- therapeutische preparaten zijn pro paganda soms zo voert, dat hierdoor de naam van onze dropartikelen ge schaad zou kunnen worden. En zo nodig dienen we ongerechtvaardigde octrooi-aanvragen te bestrijden". Maar laten we eerst alvorens over een en ander iets meer te zeggen het hoe en wat van het dropartikel nader omlijnen. De zoute smaak wordt niet verkregen door keuken- maar door salmiakzout (ammoniumchloride), zodat ook patiënten, die op zoutloos dieet, staan naar dr. Nieman ons zei deze dropsoort mogen eten. Bij de bereiding staat het ingedamp te extract van de zouthoutwortel op de eerste plaats, welk subtropisch gewas reeds in oeroude tijden als geneesmiddel voor verkoudheden in ere gehouden werd. Dit produkt komt in de vorm van zwarte platte broden of brokken (de zgn. „blok- drop" of te wel pure drop) uit het Middellandse Zeegebied, Klein-Azië, China, Rusland enz. In het labora torium worden nu de monsters van deze uit verschillende windrichtingen komende grondstof geanalyseerd, teneinde na te gaan, of hier en daar geen handvol „rommel" meegekookt werd. ARABISCHE GOM De Arabische gom, die voor de „body" van het dropartikel moet zorgen is ook een plantaardig pro dukt en wordt na inkeping van de bast van de gomboom (welks beste kwaliteit in de provincie Kordofan in de Sadan groeit) als „gestolde tranen" geplukt- De oogst gaat veel al in zakken op kamelen door de woestijn naar de inlandse markten, waarbij soms als „toegift" op een handvol zand niet gelet wordt. „En dat moeten we natuurlijk ook niet hebben", aldus onze zegsman, die ons vervolgens een met een rode papier-ster beplakte zwart brok toonde en opmerkte: „Hier heb ik b.v. een dropmonster uit Rood-China over het algemeen geldt: hoe verder weg, hoe meer we moeten oppassen. Maar ondanks de broederlijke sa menwerking van onze dropfabrieken op het terrein der grondstoffen, be schouwt men de bereidingsrecepten van menig merk als geheim. Want met blokdrop, gom en salmiak is niet het laatste woord gesproken, daar bij de ingrediënten o.a. ook riet- of bietsuiker horen, alsmede aroma tische stoffen. De zoete drop heeft elders wel een brede erkenning gevonden. De Frans man nuttigt deze in de vorm van platte schijfjes met viooltjessmaak, terwijl Amerika en Engeland grote fabrieken bezitten, die speciaal voor de jeugd draaien. In tegenstelling tot de vetera en stangen, die ook bij ons een groot jeugdartikel zijn doch in onze dropwereld op het twee de plan staan ontstaan vele zoute variaties niet door een pers-procédé, maar door gieten. KATJES GIETEN „De vormen voor knoopjes en katjes worden vooraf in een laag zetmeel gedrukt, dat sterk vocht opzuigt en het drogen bevordert. Het hele pro ces inclusief het gieten van de warme dropstroop geschiedt na tuurlijk vol-automatisch- Het komt wel eens voor, dat een tableau met zetmeel met de gegoten katjes erin, ons toegezonden wordt, omdat er bij de fabricage iets niet klopt Overigens vergat ik U nog te vertel len, dat onze Nederlandse speciali teit, de zoute drop dus, wel in de Scandinavische landen vaste voet ge kregen heeft. Wat daar niet dooi eigen produktie gedekt kan worden wordt aangevuld door import". Natuurlijk hebben we dr. Nieman ook gevraagd, wie er het eerst bij ons op de gedachte kwam, om drop zout te maken of te wel in welke tijd en hoek we deze „uitvinding" moeten zoeken. „Dit verliest zich enigszins in het duister van de histo rie. We mogen echter aannemen, dat de wieg van alle dropartikelen terug gaat naar de middeleeuwen, toen nog in Zuid-Duitsland en Engeland in later tijden verdwenen zouthout- cultures bestonden- Maar zo om streeks 1750 maakte men in het En gelse district Pontefract van het pu re extract onder toevoeging van smaakmiddelen een artikel in ruwe schijfvorm, dat de naam Pontefract- cake kreeg. Daarmede is waarschijn lijk alles begonnen. Overigens is het pure produkt thans ook nog in de handelwe kennen dit in de vorm van laurierdrop, d.w.z. stangen zout- hout-extract, die in laurierbladen verpakt worden". PUNTJES OP DE I Dr. Nieman is ook de schrijver van een korte wetenschappelijke verhan deling over „farmacologische aspec ten van drop." Zoals gezegd maak ten de vele artikelen op basis van pure drop een doordringen in deze materie voor het Cidi noodzakelijk. Sedert in wetenschappelijke kringen de woorden maagzweer, oedeem en hormoonwerkende factor gevallen zijn, moesten uit commerciële over wegingen de puntjes wel op de i ge zet worden. Het was reeds langer bekend, dat het zouthoutextraet op de zieke maag een genezende werking kon uitoefenen (en dit verklaart, waarom Napoleon, die maagpatiënt was. steeds drop bij zich droeg), maar in ons land werd na de oorlog het eerst met een wetenschappelijk onderzoek begonnen. Daarbijkwam vast te staan, dat een hoofdbestanddeel van de blokdrop, het zgn. glycyrrhizine, bij sommige patiënten tijdens een wat langer volgehouden kuur oedeem verwekte. Natuurlijk rijst in dit verband dade- Zoethoutwortel-oogst op Sicilië lijk de vraag, in hoeverre de arge loze jujubes- en salmiakpastillesge- nieter ook met oedeem bedreigd zou kunnen worden. GEVOLGEN „We hebben hier vastgesteld, dat een regelmatige dagelijks consumptie van 200 gram van een gemiddeld dropprodukt en hier zal wel nie mand aan toekomen nog niet vol doende is om oedeem te verwekken, aangezien hierbij het veilige maxi mum van 1.5 gram glycyrrhinezuur in het spel is. Men moet drop dus reeds als een vaste hoofdmaaltijd gaan beschouwen, voordat men scha delijke gevolgen hoeft te vrezen". Inmiddels werd door andere onder zoekers de fysiologische werking van het bedoelde'zuur nader geanalyseerd en hierbij bleek, dat het inwerkt op een bepaalde hormoonfunctie, die de water- en zouthuishouding in het li chaam regelt. Zo slaagde prof. Groen er b-v. met behulp van deze ontdek king in, de ziekte van Addisson (waarbij de huid een bronskleur aan neemt) te genezen. „Het spreekt vanzelf, dat we' bij iedere zending blokdrop nauwkeurig het glycyrrhinezuur-gehalte bepalen. Ook dat behoort bij ons werk. Maar samenvattend kan ik U zeggen, dat drop niet schadelijk is en vaak goed is voor de maag. Het zou wel eens interessant zijn om na te gaan, hoe de statistische cijfers liggen ten aanzien van veler lei maagkwalen en dropconsumptie gewoonten ik doel dus op de mo gelijkheid van een aantoonbare rela tie in verband met het algemeen gedrag van de maag. Maar helaas een dergelijk wetenschappelijk onder zoek is haast ondoenlijk ~)e Libanese openbare aanklager Mallat heeft donderdagavond te Beiroet de doodstraf geëist voor 178 personen die ervan worden beschuldigd te hebben deelgeno men aan de mislukte staats greep van december jongstle den. Van deze worden 74 bij verstek berecht. Voor 20 andere beklaagden eiste Mal lat gevangenisstraffen van 10 jaar tot levenslang. In nog 17 andere gevallen achtte hij niet voldoende bewijs aan wezig. 2 Elf padvinders uit Hilversum- zijn - 1 m Athene aangekomen om in 5 Griekenland de route te volgen 3 wélke Theseus reisde naar het s I» labyrinth van Minos te Knossos op Kreta en daar de oudste be- J schaving van Europa te bestude- »i 2 ren. De moderne Argonaut-en maken de tocht naar Kreta met J 3 een zeilboot vanaf Troizina in de J w Peloponnesos. Vorig jaar volgden 3 j, zij in Griekenland de route, welke 3 A Jason aflegde op zoek naar het w Gulden Vlies. Foto: Op een receptie in het pad- 2 vinderscentrum van Athene over-t 2 handigt admiraal Zeppos (rechts) n J inter)ïationaal commissaris, een 2 amphora aan de leider van de 3 3 Nederlandse padvinders (links) 5 mrP. L. Muller. In het midden 2 de heer Alexatos, nationaal com- 3 missaris van de Griekse padvin- k li ders. Hogere salarissen voor douane in Oostenrijk Bij besprekingen tussen de Oosten rijkse regering en de vakorganisaties van de politie en de douane is donder dag in Klagenfurt een voorlopig ak koord bereikt, waarbij voor de rest van het jaar 14 miljoen schilling (ruim 2 miljoen gulden) beschikbaar wordt ge steld voor salarisverhogingen. Kanselier Gorbach had zich tot het hou den van de onderhandelingen bereid verklaard, nadat de politie gedeeltelijk in staking was gegaan en de douane een modelactie was begonnen, die voor de toeristen veel ongerief veroorzaakte. Deze acties werden woensdag gestaakt met het oog op het overleg. Zij kennen de naam van de eerste minister niet In het hart van Rome, te mid den van de geluiden en het la waai van een grote stad, leven drie mannen in afzondering. Ze kennen de naam niet van Ita- liës eerste minister, ze weten niet wat hun medemensen dra gen, zelfs niet wat voor dag het is. Ze zullen wel de enige Romei nen zijn die geen aandacht schonken aan de ruimtesatellie ten, Liz Taylor en de twist, ge woon omdat ze er nimmer over gehoord hebben. De patriarch van de groep is Dante Lupini, een kleine man van zeventig met een lange grij ze bakkebaard. De anderen zijn de 54-jarige Enrico Giuliani, en een zekere Luigi, van wie men verder niets weet. De drie klui zenaars leven aan de boorden van de Tiber, in schuren die ge deeltelijk boven het water han gen. Ze zijn van de buitenwereld afgesloten door hoge muren die vijftig jaar geleden langs de oever werden gebouwd. Verrassend rapport van senaatscommissie Bezwaarde dobbelstenen... gemerkte kaarten... uiterst minuscule radiosets... zelfs rose gekleurde glazen en brillen. Ziedaar een greep in de verscheidenheid van attributen der Amerikaanse vals spelers daarbij komen nog de steekpenningen en de astrono misch hoge inzetten. Al deze, door de valsspelers in de Verenigde Staten gebruikte methoden vormen een deel van het schrikaan jagend beeld, dat oprees uit een verslag van een senaatscommissie over kansspelen en de georganiseerde misdaad. een belangrijk attribuut. De com municatie wordt als volgt tot stand gebracht: een man in het bezit van een ontvanger instal leert zich bij een bookmakerskan- toor, zijn handlanger, met het uit- zendapparaat .staat buiten het kantoor bij een telefooncel te wachten op de uitslag van een wedstrijd, die door een derde wordt bijgewoond. Er werden de commissie ingenieuse apparaten getoond die door valsspe lers worden gebruikt om de argeloze te bedriegen. Onder de attributen is een elektronisch apparaat, dat de „gambler" om zijn biceps vastmaakt, zodat hij via de spieren in staat is te „praten" met een andere persoon die zich in dezelfde kamer bevindt en met hetzelfde apparaatje is uitgerust. Er is ook de „kaart-lezer" die door de rose gekleurde brilleglazen, de voor anderen onzichtbare tekens op de achterkant der kaarten van zijn tegenspeler kan lezen. Radiozenders en -ontvangers, klein genoeg om ze onder de kle ren te dragen, vormen eveneens Wanneer het resultaat bekend is neemt tie derde man contact op met de tweede, die bij de telefooncel staat. De laatste seint de uitslag over naar de man in het bookmakers kantoor via het aan de armspieren vastgemaakte apparaat door middel van elektrische schokken, lang en kort, volgens de morse-code. Wan neer de man de uitslag weet, stapt hij op de bookmaker af en zet een bedrag in op de hem nu bekende naam van de winnaar. De man ach ter het loket, in de veronderstelling verkerende dat de andere al die tijd in de kamer heeft gezeten en dus blijkbaar niets kan weten neemt de weddenschap aan. Deze geniale uitvinding is gedaan door een televisie-monteur uit Brooklyn, Emanuel Mittleman. Mittleman verklaarde dat deze toestelletjes een bereik van 65 meter kunnen hebben. De prijs van dit instrument ligt tussen de 400 én 500 dollar. Onder de andere attributen die aan de commissie werden getoond waren ook de zogenaamde „horses". Deze dobbelstenen zijn verzwaard en kun nen alleen door een zekere combina tie het gewenste succes sorteren n.l. het opgooien van hoge getallen. Dan zijn er de zogenaamde „strippers", speelkaarten met motieven er op waaraan men de azen op vlugge wijze kan herkennen, wanneer het nodig mocht zijn. Joh Scarne, een gokexpert uit New Yersey, demonstreerde de commissie hoe men een bezwaarde dobbelsteen moet gebruiken. Volgens Scarne zijn er ruim 400.000 speelkaarten in de V.S. in circulatie. Geen wonder, want in elke stad kan men dergelijke dingen kopen, Een combinatie van de reeds ge noemde technische snufjes kan men in talr(jke speelholen vinden. Bijvoorbeeld: In een speelgelegenheid wordt aan de muur of kast het zoge naamde „peepo" bevestigd. „Peepo" straalt fluorlcerend licht uit. Het be staat geheel uit rose gekleurd glas. Achter het glas staat een persoon, die de kaarten van de mensen voor Het is niet helemaal uit eigen vrije beweging dat de mannen zo in afzon dering leven. Er is een tijd geweest dat de Romeinen van de Tiber hiel den, hij was een deel van hun leven. Vele Romeinen plachten na het werk ontsDanning te zoeken langs de oevers of zwemwedstrijden te houden van de ene brug naar de andere. Dat tijdperk eindigde rond de jaren der tig. De Romeinen rijden nu elke dag over de Tiberbruggen naar hun werk zonder de rivier op te merken. „Het is gedaan met de Tiber", zegt Lupini, die er 62 jaar van zijn leven aan heeft gegeven. „De sfeer van wel eer is er niet meer. Nu komen alleen nog jonge jongens met vishengels, verliefden die niet weten waar ze het anders zoeken moeten, wat schip pers. Maar de rivier is dood. Het fascisme heeft alles in de grond ge boord. Ik woonde in een andere hut. Ik werd door de fascisten ontboden en verzocht op te breken". KANDELABER Af en toe verschynen aan de boorden van de Tiber oudheidkundigen en schatzoekers. Er gaat een verhaal dat by een van de bruggen een zeven- armige kandelaar van goud ligt, die na de verwoesting van Jeruzalem naar Rome werd gebracht. De Ro meinen wierpen de kandelaber in het water om roof door de Vandalen te verhinderen. Niemand weet of dit verhaal waar is, maar naar de kan delaber wordt altyd weer gezocht. Vier jaar geleden werd in New York een organisatie opgericht die ten doel had verborgen schatten uit de Tiber te halen. De Italiaanse regering wil de er niets van horen en het plan viel in duigen. Eigen schatgravers zijn beloond met stukken marmer, bron zen geldstukken uit het oude Rome en een zak valse 500 lire-munten. De Tiber begint ver ten noorden van Rome in de Toscaanse heuvels, zig zagt grillig door het westelijk deel van Rome, passeert het Vaticaan, en gaat over in de zee b(j Ostia Antica, de haven van het antieke Rome. De Tiber wordt overspannen door twintig bruggen. De oudste is de tweeduizend jaar oude Ponte Milvio, Ponte Mollo voor de oude Romeinen. Deze brug heeft de heerscharen van Constantjjn in de slag bij Massenzio gedragen. En ten noorden ervan werd diezelfde eerste christenkeizer van Rome gedoopt. De brug wordt nog steeds intensief gebruikt. STERVEN Afgezien van het feit dat de Tiber in onze dagen weinig leven meer biedt, is zijn water nog altijd een dankbare plaats om er te sterven. Elk jaar werpen zich gemiddeld vijftig mensen van de bruggen naar beneden. Elk jaar ook verdrinken er gemiddeld veertig mensen, onder wie veel kin deren. Op het enige eiland in de Tiber, dat van St.-Bartholomeus, zijn een zie kenhuis, een klooster, een bejaarden huis, een weeshuis, een kerk en een kerkhof gevestigd. Ccsare Signorac- ci, de man die dit laatste onderhoudt, herinnert zich de droogte van 1946, toen men de Tiber zonder natte schoenen te krijgen kon overateken. Maar ook hij vindt dat de glorie van de Tiber voorbij is. De mensen zijn weggetrokken, het water is ondiep, kortom het is niet meer zoals het geweest is. hem kan zien en zijn aldus verkregen kennis met het elektronisch appa raat om zijn arm, aan z(jn handlan ger doorgeeft. Do commissie constateert dat cor ruptie by de gokkers cn bookmakers een onvermijdelijk gevolg is. Om vrjj te kunnen opereren is het noodzake lijk politieagenten, advocaten en zelfs rechters om te kopen. De totale inzetten op paardenrucen wordt geschat op tenminste 60.000.000.000 dollar per jaar. TV MEER DAN ALLEEN EEN KIJKKASTJE 'Televisie verovert de wereld. Ieder jaar weer neemt het aantal toestellen, dat een plaats vindt in de huiskamer toe. In Ne derland alleen al staan er meer dan een miljoen. Tachtig landen bezitten één of meer televisiestations, die de ether in gaan, som mige stations zelfs op zes kanalen, 's Avonds, of van 's morgens vroeg tot middernacht. Maar naast die huiskamer-televisie is er nog een andere, minder bekende, vorm van t.v.: bedrijfstelevisie. Televisie, die nooit de ether in gaat en slechts in beperkte kring wordt vertoond. Daarom ook de naam „gesloten t.v.-circuit". Ze neemt vooral de laatste jaren een steeds wijdere vlucht. TECHNICI ZIEN LEGIO KANSEN Dedrijfstelevisie werd geboren elf jaar geleden. Na lange tijd van experimenteren werd er toen voor het eerst officieel gebruik van gemaakt: Bij het vergaan van de Britse duikboot „Affray" in het Kanaal. Bij een oefening was het schip on der water gegaan en niet meer boven gekomen. Het moest ergens op de zeebodem liggen. Maar waar? Reddingsacties bleven zonder resul taat omdat de plaats van de ramp niet kon worden gelokaliseerd. Tot men op het idee kwam voor het op sporen van de onderzeeër gebruik te maken van televisie. Aan een kabel werd een camera onder water gela ten. En men vond het gezonken vaar tuig, negentig meter onder het wa teroppervlak. I)rie jaar later werd onderwater-te levisie nogmaals met succes toege past: met behulp van de camera kon den wrakstukken van het bij Elba neergestorte Britse Coniet-vliegtui;' worden opgehaald. Breder werkterrein Bij deze twee gebeurtenissen was duidelijk aan het licht gekomen, dat er voor televisie een breder werkterrein lag dan de huiskamer alleen. Er kwam sindsdien een groot aantal toepassingsmogelijkheden naar voren. Mogelijkheden, die vooral iei Amerika al op grote schaal worden gebruikt, maar uic ook in ons land steeds meer in de praktijk worden gebracht. Efficiency en kostenbesparing. Dat is het doel van televisie in bedrijf In vele warenhuizen en zelfbedie ningszaken aan de andere kant van de oceaan staan en hangen camera's om diefstallen, die voor het bedrijf betekenen, tegen te gaan. Vele ban- elk jaar opnieuw grote verliesposten ken volgen hetzelfde systeem. Het nut ervan is meermalen bewezen: in verscheidene gevallen konden win keldieven en overvallers vrijwel di rect na hun slag worden gegrepen. Overigens gebruikt het Amerikaanse bankwezen de t.v. ook op andere wij ze. Bij uitbetalingen bijvoorbeeld. Dan betekent het een belangrijke tijdbesparing. Immers, wordt aan het loket een cheque aangeboden, dan dient de bankemployé na te gaan of het betreffende rckeningsaldo toerei kend is. In sommige gevallen zal hij tevens de handtekening willen veri fiëren door deze met de authentieke te vergelijken. Hjj moet dan naar de kas en naa: de archicfkamer, waar de handteke ningen worden bewaard. Dat alles kost tyd- Nu is er in vele gevallen een t.v.-boekhouding enerzijds en die loketten anderzyds. B(j de loketten staan monitors en by archief en boekhouding Operatie Met t.v. kunnen de toekomstige artsen de operatie nu uit de col legezaal volgen. Daar staat een scherm van grote afmetingen opge steld. waarop de studenten alle ver richtingen van de chirurg op de voet kunnen volgen zonder dat z(j storen. Er zijn zelfs installaties, die beelden in kleuren weergeven. Philips heeft onlangs voor de medische faculteit van de universiteit van Aix-Marseille een dergelijke apparatuur geconstru eerd. Hetzelfde systeem werd toegepast op een internationale kunstveiling. De toeloop op deze veiling was zo groot, dat er twee zalen nodig waren. In de veilingzaal werd een camera opge steld, die beelden bracht naar de ont vangers In de nevenzaal, In deze nevenzaal stonden weer ca mera's, die verbonden waicn met monitors in de veilingzaal. Alle aan wezigen konden zo de veiling volgen en er actief aan deelnemen. Indrukwekkend •inds t.v. voor het eerst in de huis- O kamer kwam, heeft zij een in drukwekkende ontwikkeling te zien gegeven. Een ontwikkeling, die nog steeds voortduurt en die nog steeds nieuwe mogelijkheden schept. Méér mogelijkheden dan het bieden van verstrooiing en ontspanning alleen. T.v. heeft niet slechts genoegen genomen met een hoekje in de huiskamer. Zij is volop bezig zich ook in de grote wereld daarbuiten een plaats voor zich op te eisen. Daarvan een beeld te geven zou een televisiepro gramma op zich kunnen wor den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8