NA INCIDENTEN VERLOOR RENÈ VAN ASTEN OP DE 800 METER DE MUUR vandaag één Holle Pinkel en de Speelgoedmaker NEDERLANDSE ATLETEN VOOR BELGRADO ATLET1EKKAMP10ENSCHAPPEN ARGENTIJNSE MILITAIRE CRISIS NA BENAUWD WEEKEINDE VOORBIJ Waar koude oorlog grimmig acuut werd GARAGE 0. E. BURM, I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 rGevangen in een net van feeënkoorden .zeg jz: Rha.daarkomtdat konijn niet gauw uit l Breng Lmn jasenrrrnschoenen1.5neJjprrnnw /Leonard Lvnx?Jk ken hem.ecnN onaangenaam heerschap... naar, detOD.naximiliaan Md zal hem voorzijmjS OdToophetïh 'f xet wl\5 niet voor niet5, drt [XollePinkelopspoeo rbndromc De Nederlandse atletïekploeg, die ons land op de Europese atJetiek- kampioenschappen, die van 12 tot en met 16 september a.s. in Bel grado worden gehouden, zal ver tegenwoordigen, ziet er als volgt uit: Dames. 400 meter: Tilly van der Zwaard (Sagitta); 800 meter: Gerda Kraan (Bataven) en Janny van Eyck-Vos (G.A.C.); versprin gen: Joke Bijlevekl (Celebes): hoogspringen: Nel Zwier (Sagit- ta). Heren. 800 meter: René van As ten (AA..C.)discus en kogel: Cees Koch (Pro Patria); 10- kamp: Eef Kamerbeek (P-SV.). Aangezien er enige twijfel gere zen is over de conditie van Van Asten hebben het bestuur van de KN.A.U. en de nationaal techni sche commissie bepaald, dat de definitieve aanwijzing van Van Asten voor Belgrado zal plaats vinden, nadat is gebleken, dat zulks verantwoord is. Jeugdvoetballers van Middelburg tegen Iseghem 0-0 Zaterdagmiddag werd in de Zeeuwse hoofdstad een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tussen de jeugdelftallen (spelers tot 21 jaar) van Middelburg en het Belgische Iseghem. De wedstrijd eindigde onbeslist: 0-0. Voor de rust was het een gelijkopgaande strijd waar in de verdedigingen de aanvallers vrij wel steeds de baas bleven. De eerste serieuze kans voor Middel- ourg kwam na 35 minuten toen Casten- miller alleen voor de Belgische doel man verscheen, maar deze laatste keer de het harde schot keurig. Na de rust leek het anders te zullen worden, want de Belgen waren over wegend sterker. De uitstekend spe lende Middelburgspil Van Westen bleek echter in de meeste gevallen een onoverkomelijk struikelblok. De enkele malen dat hij zich gewon nen moest geven waren voor doelman Gabriëlse aanleiding om door tijdig uitlopen tot tweemaal toe een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. Voor het overige bleken de Belgische aanvallers door hun slordig schieten totaal ongevaarlijk. Bijna sleepte Mid delburg nog een overwinning uit het vuur, maar de door linkshalf Adriaanse ingeschoten bal ging via de lat over het Belgische doel. De Belgische A-junioren bleken de kunst van doelpunten maken heel wat beter te verstaan, want zij versloegen de Middelburg-junioren met liefst 2-7. MR. VAN BRUGGEN BEËDIGD In een bijzondere zitting van de staten van de Ned. Antillen is zaterdagmor gen de directeur van bet kabinet van de gouverneur, mr. A. P. J. van Brug gen, beëdigd als vervanger van de gou verneur, waartoe, zoals bekend, hij bij Koninklijk Besluit is benoemd- Loes Boling, de blonde Amsterdamse, was de evenknie van Cees Koch, want z|j versloeg al haar concurrenten op kogel en discus (13,94 en 44,40 meter) en haar clubgenote Nel Zwier bleef bij het hoogspringen toen de lat op 1,64 meter lag, alleen over. Willy Hulshof-van Montfoort prolon geerde haar titel bij het speerwerpen, en jeugdrecordhoudster verspringen, Corrie Bakker, sprong met 5.81 meter naar een Nederlands kampioenschap, waarin jammer genoeg Belgrado-gan- ger Joke Bijleveld niet van de partij was. Zeeuwse prestaties Bjj het discuswerpen werd Ester Schot van Delta Sport uit Zierikzce vierde met 38.01 meter. By het hoogspringen werd Catrien Schot van Delta Sport vierde met een sprong van 1,50. Mat- tie Riemens van Marathon uit Vlissin- gen werd vierde bij het kogelstoten met Alle troepen teruggetrokken MEVROUW VREEKEN WERD NEDERLANDS KAMPIOEN Dc Vlaardingse mevrouw Vreeken heeft in Blerick de Nederlandse dames schaaktitel 1962 veroverd. Zaterdag wist zij haar laatste partij, die tegen mevrouw Roodzant, tot winst te bren gen, waardoor zij voor de tweede maal ook in 1960 was zij titelhoudstcr het kampioenschap behaalde. De uitsla gen van de partijen uit de zevende en laatste ronde waren: Mevr. Timmermej. mr. De Klcrck 0 1; mevr. Roodzantmevr. Vreeken 0 1; mevr. Van Wierlngenmevr- Spook 10; mevr. Heemskerkmej. Bruinen berg De eindstand luidt: 1. en kampioen van Nederland mevrouw Vrecken 5>/j punt; 2. mevr. Roodzant 5 punten; 3/4. mej. mr. De Klerck en mevr. Van Wielingen 4y2 punt: 5. mevr. Timmer 3% punt; 6/7. mevr. Spook en mevr. Heemskerk, beiden twee punten; 8. mej. Bruinenberg 1 punt. Op het Rode Plein in Moskou ge tuigde een menigte Moscovieten van zijn vreugde met de tivee ge slaagde lanceringen. Grote foto's van de beide kosmonauten -wer den in triomf meegedragen. Een serie incidenten leidden zon dagmiddag de 800 meter heren in tijdens de Nederlandse kampioen schappen in Amsterdam. De at leten raakten daardoor hun con- 'centratie kwijt en zo kon het ge beuren, dat de wedstrijd in een verrassing eindigde, omdat René van Asten f geheel links) gedeci deerd werd verslagen door de Zaankanter Konings (eerste) en Koppelaar. vwvwwwwwvwwwwwwvvwwvwww\ dat zijn blessure hem niet meer hinder de. Rein Knol was de beste hoogsprin ger met 1,80 meter en Henk Evers w.erd Nederlands kapipioen hinkstapspringen met 14,10 meter. Joop Kant ontnam bij landse kampioenschap. De Winter had tot dat moment de leiding met 7.19. Joop Kant sprong 10 centimeter verder. Servee Wijsen tenslotte bereikte met zijn glasfiberstok een hoogte van 4,05 meter en faalde driemaal bij 4,30 meter. Zonder tegenstand Naast de krachtsexplosies van Tilly van der Zwaard, was er b|j de dames een bijzonder goede 800 meter van Gerda Kraan, die voor het eerst weer na haar achillespeesblessure aan de start kwam. Na een niet zo snelle be- ginronde van 63,5 sec., trok z|j weg val al haar rivalen en kon de op de derde plaats lopende Ine ter Laak-Spijk die haar come-back maakte het tempo niet volgen Alleen de lichtvoetige Janny van Eyck-Vos bleef volgen en gaf Ger da niet meer dan drie meter voorsprong. De tijd van Gerda Kraan, 2.09,8 sec. zonder tegenstand gelopen en die van Janny van Eyck-Vos 2.10,9 was bijzon der goed te noemen. Was de 800 meter dus een bekeken zaak, de 80 meter horden was dat zeker niet. Ongemeen spannend was de finale, waarin Lia Hinten en Toos Mutter elk aar geen duimbreed toegaven en Lia Hinten slechts door een uiterste inspan ning zegevierde in 11,3 sec. Sema Hey- stek kwam te vallen toen zij in derde positie de voorlaatste horde raakte. De militaire crisis in Argentinië is na een vrij benauwd weekeinde achter de rug. Zaterdagavond deel de de opstandige generaal Frede- rico Toranzo Montero mede, dat president José Guido generaal Jor ge Conejo Saravia had benoemd tot minister van oorlog in plaats van de zaterdagmorgen afgetreden generaal Eduardo Senorans. Montero deed deze mededeling op een Generaal Saravia nu minister van oorlog persconferentie, dio hij hield nadat vijf collega's en rivalen van hem een be spreking hadden gehad met president Guido, in diens ambtswoning in de voor stad Olivos. Het kwam zaterdag in Buenos Aires bijna tot botsingen tussen troepen van dc opstandige generaal Montero en troepen, die op bevel van president Guido stellingen In dc stad hadden in genomen. De regeringsgetrouwe troe pen verlieten gisteren op bevel van de president hun stellingen. Ook een vlieg verbod naar en van Buenos Aires, dat president Guido had ingesteld, werd op geheven. Brug opgeblazen Eén incident deed zich zaterdag voor. Nabij de hoofdstad werd namelijk een belangrijke verkeersbrug opgeblazen. Hierdoor werd al het verkeer tussen Buenos Aires en het westen geblok keerd. Via deze brug liep de weg naar Lujan, waar vandaan vrijdagavond een tankcolonne was vertrokken om tegen de troepen van Montero op tc treden. De nieuwe minister van oorlog, Sara via, is gisteren door president Guido ge ïnstalleerd. Dit betekent, dat Argentinië nu zijn derde minister van oorlog heeft sedert het begin van de crisis en dat de militairen het eindelijk onderling eens zijn geworden. Jn de nacht van 12 op 13 augustus van het vorig jaar hing Walter ölbricht zijn uithangbordaan de ingang van zijn volksdemocratische republiek. Dat 40 kilometer lange en ruim twee meter hoge „uithangbord" spelde voor de vrije wereld uit: politiek en economisch bankroet" Een jaar later was het „bord" nog niet verdwenen. In tegen deel, het was versterkt, verhoogd en breder gemaakt. Het was niet alleen maar een „uithangbord"het was een ge vangenismuur en ook een grafzerk. Cujé gaf Delnoye weinig tegenstand In de nacht van 12 op 13 au gustus werd met één slag een einde gemaakt aan het drukke verkeer van Oost naai- West. Duizenden en duizenden hadden daarvoor de tocht naar het vluchtelingenopvangcentrum .Marienfelde gemaakt. De stroom kwam tot een climax toen premier Nikilu Kroesj- tsjew van de Sowjet-Unie be kend maakte, dat hij een vre desverdrag met Oost-Duisland zou tekenen. Toen begonnen de Oost-Berlïjners onraad te ver moeden en 's nachts begon de uittocht. Plotseling kwamen toen de telextoe stellen van net Oostduitse persbu reau A.D.N. in het geweer. „De westerse wereld zou trachten Oost- Duitsland leeg te zuigen en het was daarom nodig doelmatig toezicht uit te oefenen op het oost-west-verkeer". Van de tachtig verbindingen tussen de oostsector en het westen bleven er maar dertien open op 13 augustus. In de week die volgde, werden van die dertien nog zes gesloten. De ondergrondse en de bovengrondse treinen staakten bun diensten. Alles geprobeerd De bewoners van Oost-Berlijn hebben van alles geprobeerd. Ze gebruikten draadtangen om zich door de driedubbe le rollen prikkeldraad te knippen. Met auto's reden ze door de muur. Schepen trachtten langs de kanaalwachtposten te varen. Ze sprongen van tientallen me ters uit ramen, zwommen door ijzig wa ter. kropen door stinkende riolen. De stroom vluchtelingen hield aan. Vaders werden van hun gezinnen af gesneden, bruidegommen van nun bruid, arbeiders van hun werk, moe ders van hun kinderen. De ontvluchtingspogingen werden met toenemende hardnekkigheid on dernomen- De Vopo's werden onver biddelijker. Grimmiger De bewaking werd grimmiger, de muur ook. Het prikkeldraad werd vervangen door paarsige betonblokken. De ramen die naar het westen keken werden dichtgemetseld. Later kwamen er schïetsleuven in. Er werden wacht torens opgericht. Volkstuinen, kerkho ven en groentetuinen werden omgehaald om de Vopo's een goed zicht te geven op mogelijke vluchtelingen. Op open stuk ken terrein strooide men zand om voet sporen van vluchtelingen te kunnen vol gen. De muur was nog -naar enkele dagen oud. toen de eerste mensen het le ven verloren bij een poging naar het westen te komen. Rudolf Urban (47) viel van de bovenste etage in de Bernauerstrasse toen de Vopo's hem naderden. Mevrouw Ida Sieckmann viel ook uit haar woning. Drie houten palen mar keren de plaats. Op 24 augustus werd een Oostberlijnse longen doodgeschoten. De Westberiynse politie heeft heel lang het eigen vuur ingehouden. Politici zei den dat men bevreesd was onbedwing bare krachten te ontketenen, politie mensen zeiden dat zij wisteD dat de meeste Vopo's met opzet mis schoten. Maar dat veranderde toen Bemd Lünser (22) op een gebouw aan de Bernauer strasse verscheen en om hulp riep. Drie Vopo's waren bezig hem in te sluiten, zij beschoten hem van een dak. De Westberlijnse politie schoot toen ook. Een Vopo werd gewond, maar een andere zag kans de vluchteling te na deren. Lünser viel op straat, hij had ge tracht in het vangzeil van de brand weer terecht te komen, maar miste. Een kruis markeert de plaats. T/'orporaal Reinhold Huhn (20), J\. hield een maand later b|j een tun- posten had gepraat met het smoesje op weg te zijn naar een bruiloft, met vrouw en gezin. Huhn geloofde het niet. Terwijl vrouw en gezin doorlie pen, de tunnel in, zocht Müller in zijn zakken naar de papieren. Er klonk een schot, Huhn viel dood neer. Mül ler kon doorwandelen naar de vrij heid. De Berlijners, zowel uit oost als west, gingen tunnels graven. Volgens sommi- §e schattingen zijn er 150 gegraven, 'ientallen ontsnapten op deze wijze en enkelen, onder wie Siegfried Nofke (23) stierven erin. Nofke was een Westber- lijns metselaar, wiens vrouw en kind in Oost-Berlijn woonden. Hij wilde hen bevrijden. De dag nadat hij werd ge dood werden vrouw en kind gearres teerd. Trage reactie Vrijwel iedereen in Oost-Berlijn had venvacht dat CIbricht een ultimatum zon krijgen: binnen zoveel tijd de muur weg. ofHet kwam niet. De enige die niet traag was, was generaal (lucht brug) Lucius D. Clay, die binnen een week zijn betrekking van 150.000 dollar vaanvel zei om als persoonlijk vertegen woordiger van president Kennedy in Berlijn domicilie te kiezen Hij vijzelde het moreel van de Westber- lijners weer een goed eind op. Hetzelfde effect had de versterking van de garni zoenen van de geallieerden ln Berlijn. Bijna hysterisch was de begroeting door de bevolking van de binnenrollende een heden. Clay wordt in Berlijn gezien als de man die zo zeker weet dat Kroesjtsjew geen oorlog om Berlijn wil. dat hij alle Oost duitse maatregelen snel en krachtdadig beantwoordde met even onverkwikke lijke tartingen. Hij ging rustig door met het opvoeren van de spanningen, wel wetend dat de Oostduitsers zouden moe ten terugkrabbelen. Zo is het steeds gegaan. En zo gaat het nog, nn na een jaar. Maar Clay is ook de man, die bij zjjn vertrek zei: „De span ning is aanmerkelijk verminderd, maar een spoedige oplossing zie ik niet". De muur: scheidslijn tussen Oost en West. Burgemeester Willy Brandt en Amerika's minister van justitie, Robert Kennedy kijken Oost-Berlijn in. WEGENS INRUIL TE KOOP 1 MERCEDES BENZ 190 D, 1962 1 MERCEDES BE.NZ 190 D, 1959 1 MERCEDES BENZ 219, 1958 1 MERCEDES BENZ, 180 D, 1957 1 VOLVO, 1957 1 FORD, 1957 Al deze wagens zijn van eerste eigenaar. 's-H-H.kinderenstraat 58-64 - GOES - Tel. 01100-5254 102-JARIGE IN BERGUM Donderdag zal de weduwe Bontje Rood- van der Veen, verblijvende in het ver pleegtehuis Hillama State te Bergum 102 jaar oud worden. De mentale en lichamelijke toestand van mevrouw Rood is zodanig slecht, dat de directie van het verpleegtehuis de dag zo onge merkt mogelijk voorbij wenst te laten gaan. Mevrouw Rood werd in Bergum geboren en verbleef daar haar gehele leven. Talrijke hoogtepunten en bijzonder goede strijd, «aarbij oude kampi oenen het hoofd moesten bieden voor het aanstormend ge«,eld van de jeugd, dit alles onder de ogen van enthousiast meelevende toe schouwers, liet was kenschetsend voor de sfeer tijdens de Nederland se atletiekkampioenschappen, za terdag en zondag op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amster dam. Daarom was het zo jammer, dat door een misverstand in de K.N.A.U.-leiding, de finale van de 800 meter heren, die ongetwijfeld het sportieve hoogtepunt had moe ten worden, uitgroeide tot een inci dent dat een schaduw wierp over deze titelwedstrijden en dat de strijd op de baan beïnvloedde. Twee Nederlandse atleten, bij de da mes Tilly van der Zwaard en bij de heren Eef Kamerbeek, kunnen terug zien op een bijzonder succesvol week einde. Tilly van der Zwaard was on genaakbaar op de 400 meter dames en evenaarde in een magnifieke race haar eigen Nederlandse record <55 seconden) en vergaarde een tweede titel op de 200 meter in 24,7 sec., ter wijl Eef Kamerbeek, na zijn tien kampkampioenschap van een week geleden in Vlaa relingen met een speerworp van 65,30 meter en een snelle hordenrace in 14,5 sec. zich niet alleen kampioen mocht noemen, maar zich nu dubbel gesteund weet voor de Eurooese atletiekkampioen schappen in Belgrado. _e 800 meter is voor de Zaankanter Chris Konings, de atleet die reeds in de landenwedstrijd tegen Denemarken voor een verrassing zorgde, een zege geworden. Een zege na een nerveus be gin, waarbij Harry Jansen door twee valse starts werd uitgeschakeld, daar na weer de sintelbaan werd opgestuurd, opnieuw door de wedstrijdleider naar de kant werd gezonden, toch weer terug kwam, omdat scheidsrechter Frans Jut te meende dat ook Jansen jjn kans voor Belgrado moest hebben. Het publiek, niet begrijpend wat er ge beurde, loeide en schreeuwde, de atle ten toch al nerveus, wisten niet hoe ze het hadden. Kortom het was een ge harrewar' waarbij de ene fout op de andere werd gestapeld. De race zelf werd een farce, omdat sterk de indruk werd gewekt, dat de drie A.A.C.-ers Harry Jansen, Kees Koppelaar en René van Asten, zich door combine van goede klasserin gen wilden verzekeren. Reeds na 400 meter in 54,8 sec. lagen zij naast elkaar op kop. terwijl Chris Konings volkomen ingesloten zat. René van Asten, spoorde daarna al pratend zijn ploeggenoten aan. Kees Koppelaar nam de leiding en ging na 600 meter goed door. Harry Jansen viel terug, zodat Koning vrij baan kreeg en naar de vluchtende Kop pelaar sprong, terwijl zelfs Ton Blok. de Amerikaanse-Nedcrlander Ray van Asten voorbij ging. Nog was er niets aan de hand. Van Asten demarreerde scherp, ging Blok in een rush voorbij, maar toen stokte zijn ritme en was hij tegen de spurtkwalitel ten van Chris Konings en Kees Koppelaar niet opge wassen. de incidentenrijke 800 meter finale tij dens de Nederlandse kampioenschap pen. Hoofdschuddend, met zijn handen in zijn zij, keek hij nog een beetje onge lovig naar het laatste rechte einde van de sintelbaan naar de plek waar hij verslagen werd en naar Chris Konings, die hem dat had gelapt. „Na de herrie om Harry was ik niet meer geconcentreerd en startte te laat. Dat was wel niet het ergste, maar het kostte mij toen moeite om weer bij te komen. Na 400 meter lagen Kees Kop pelaar en Harry Jansen en ik op kop, maar na 500 meter zakte Harry weg, iring Koppelaar ineens hard door en Koning kreeg de kans om weg te ko men. Toen ik aanzette ging: het nog wel, maar toen knapte er iets en had ik de macht niet om door te gaan. Ik heb te lang stil gezeten, omdat de doktoren mij hadden gezegd het rus tig aan te doen aangezien ik in Amerika al een seizoen achter de rug heb. Er is geen excuus voor mijn falen, maar ik kom terug, wacht maar af over een paar weken". Maandag begint hij met de training en voorbereiding voor Belgrado en het zou onjuist zijn om een atleet na één wedstrijd te hekelen. Een teleurstelling niet alleen voor Ray van Asten zelf, maar ook voor Harry Jansen die mentaal gebroken als zesde eindigde en voor het publiek dat vooral voor Van Asten was gekomen, om dat men zoveel van hem verwachtte. Men kan de schuld geven aan het sys teem om de nationale titelwedstrijden als selectiewedstrijden aan te grijpen, maar het feit ligt er nu eenmaal dat de troef voor Belgrado door een sterke Nederlandse jongen werd verslagen. Beschamend „Het is beschamend", dat waren de eer ste woorden van de Amerikaanse Ne derlander Ray van Asten, na afloop van Sprinttitels Lenie Boele had bij de damessprintsters geen moeite van het junioren- naar het seniorenkampioenschap over te stap pen. Bij de heren echter werden de titels verdeeld door twee clubgenoten, name lijk Hans Smit op de 100 meter in de snelste tijd van het seizoen (10,6) en Frits Boss op de 200 meter in 21,5 sec. Op de 400 meter was er de ver rassing: Louis Dekkers van Union, die oud-kampioen Fred Moerman onttroon de. in48.8 sec. Voor Moerman was het een reden om zijn vliegreis naar Edinburgh aan de nieuwe kampioen af te staan, een bijzonder sportief gebaar. Henk Snepvangers liep de 1500 me ter alleen om te winnen en deed dat met een keiharde sprint op 100 me ter voor de finish. Zijn goede tijden bewees hij in het verleden in de lan- denwedstrjjd tegen België met 3-47,3 en op de internationale militaire kampioenschappen in 3.48,3. Jan Parlevliet was niet tc kloppen op dc 400 meter horden in de snelle tijd van 53,3 sec., terwijl Fons Veldhui zen de 10 km in een alleenloop en Joep Delnoye de 5 km. na matige te genstand van de Zeeuw Hein Cujé, won. Delnoye 14.39.00 en Cujé 14.48.00. Op de technische nummers klopte de Rotterdammer Cees Koch al zijn riva len op kogel (16,22) en discus (54.96 meter). Voor hem was het belangrijkste

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6