PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEE RUSSEN CIRKELEN OM DE AARDF Ruimtevaarders kunnen eikaars cabines zien GRINTRUGGEN BEDWONGEN AANVAL VAN STROOM VOOR SLOF Tank met kraakgas in Zeist geëxplodeerd Nieuwe infiltratie op Misool verijdeld ADRIAN NIKOLAJEW IN „WOSTOK 3" PAVEL POPOVITSJ IN „WOSTOK 4" WEER GESPREK VAN R0YEN- S0EBANDRI0 Bij Etna vermiste Nederlanders terecht Schilderijen terug in Nederland Russische nota's inzake Berlijn Vandaag... Maandag 13 augustus '62 De zon tegemoet Pagina 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ye'2e®n, B-den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren; W. Leertouwer en G. A. de Kolt. 0 Abonnementsprijs 62 cent per wptK. ƒ8,00 per iw.tr. per post 8,25 per Kw. Losse nummers 15 cent. 0 Bureaus: ,*™.<bj£'?\,red 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 Cb.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6141' (b.g.g. red. /853. adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; zieriüzee. -ed. tel 2426 adm. tel 2094 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv f 4.- tueez. med. 8 x tanet Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.251 ..Brieven bur. ven dit. bied" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. 205e jaargang - no. 189 De Sowjet-Unie heeft tijdens het afgelopen weekeinde een nieuwe belangrijke stap naar het onderzoek van de ruimte gedaan door de lancering van twee bemande ruimtevaartuigen. Zaterdagmorgen om half tien werd het ruimteschip „Wostok 3" met aan boord astronaut majoor Adrian Nikolajew gelanceerd. De lancering verliep volgens het Russische persbureau Tass, vlot. Gistermorgen om twee minuten over negen volgde de lancering van „Wostok 4" met aan boord Pavel Popovïtsj. Ook deze lancering verliep volgens plan. Beide ruimte schepen bevinden zich in dezelfde baan en hebben per radio contact met elkaar. De astronauten kunnen bovendien eikaars ruimteschepen zien. Volgens het persbureau Tass was de bedoeling van het brengen van twee ruimtevaarders in een baan om de aarde, het verkrijgen van gegevens over de mogelijkheid rechtstreeks contact tussen twee ruimtevaartuigen tot stand te brengen. Beide ruimtevaarders zijn in middels in goede gezondheid en ook de instrumenten van de ruimte schepen functioneren normaal. Nikolajew en Popovitsj zijn respec tievelijk de derde en vierde Russische ruimtevaarder. g Dit. zijn de portretten van m ie beide Russische cosmo- p nauten Nikolajew (1.) en §j Popovitsj in hun ruimte- f pakken tijdens een van de vele proeven, voorafgaan- if de aan de werkelijke p vlucht. Uit niet-officiële, doch betrouwba re bron in Moskou werd gister avond vernomen, dat de Sowjet- Unie thans in totaal vijf ruimte schepen wil lanceren, zulks als on derdeel van een programma op lange termijn, dat ten doel heeft een tussenstation te vestigen voor ruimtevluchten naar de maan. De beide in het weekeinde gelanceerde ruimteschepen beschreven hun baan met een snelheid van 28.000 kilometer per uur en wentelen in 88,5 minuten om de aarde. Het dichtste punt naby de aarde bedraagt 180 kilometer en verst verwij derde 254 kilometer. De ruimtevaarders zenden op dezelfde golflengte uit, name lijk 20.006 en 143.625 megaherz. Recordhouder Majoor Nikolajew wera gisteravond de meest bereisde ruimtevaarder. Toen hij om zeven uur Middeleuropese tijd naar bed ging had hij 24 omwentelingen vol tooid en 970.000 km afgelegd. Zyn col lega Popovitsj in „Wostok 4" had op dat moment 3 banen gemaakt en 300.000 km afgelegd. Het oude ruimtevaartre cord stond op naam van majoor Titow, die in totaal 17 keer om de aarde wen telde. Over het tijdstip van terugkeer naar de aarde van beide Russische ruimte vaarders tastte men gisteravond nog in het duister. De gissingen liepen uiteen van maan- dagmidddag tot woensdagmiddag. Van Russiscl zijde werd op geen enkel bericht officieel commentaar gegeven. Gesprekken De signalen van beide ruimteschepen zijn zaterdag en gisteren in vele stations in westelijke landen opgevangen. Het Britse waarnemingsstation in Jodrell Bank ving een gesprek op tussen ruim tevaarder Popovitsj en premier Kroesj- tsjew, die met beide ruimtevaarders enige gesprekken heeft gevoerd. Ook werden gesprekken opgevangen tussen de ruimtevaarders onderling en met als derde man op aarde de eerste ruimte vaarder Joeri Gagarin. Bij hun rond vluchten om de aarde zonden beide ruimtevaarders boodschappen uit *b landen, waarover zij vlogen. Ruimtevaarder Adrian Nikolajew werd in 1929 in een dorpje in het Wolga-gebied geboren en is 32 jaar oud. Zijn vader, die in 1944 overleed, werkte op een collectieve boerderij. Nikolajew wilde aanvankelijk dokter worden, bezocht een medische school, over naar een schoo" Nadat hij had ge. werkt als houthakkkervoorman, ver vulde hij zijn militaire dienstplicht bij de Russische luchtmacht. Later werd hij op eigen verzoek naar een luchtvaartschool gezonden. Nikola jew is vrijgezel. Pavel Popovitsj werd in de Oekraine geboren en is 31 jaar oud. In 1951 nam hij dienst bij de Russische luchtmacht, Vandaag laatste formele bespreking' Vandaag zullen de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio en de Nederland se ambassadeur in de V.S. dr. J. H. van Roijen „voor het laat ste gesprek" bij elkaar komen. Soebandrio zei dit, nadat hij gisteren £Sn bespreking had gehad met do secretaris-generaal van de V.IV. Thant zal het gesprek bijwonen in zijn hoedanigheid van „chef-be middelaar". Soebandrio zei. dat het gesprek „infor meel zal zijn en dat de aanduiding „tormeclslechts zal worden gege ven aan de allerlaatste besprekingen, die, welke vooraf zullen gaan aan de ondertekening. Diplomatieke waarnemers in Den Haag menen intussen, dat de vrijdag bij de Veiligheidsraad ingediende klacht over de twee infiltraties van vorige week en de aanhoudende korzelige stemming over het geheim houden van het memorandum van Thant aan Soebandrio hun uitwerking niet heb ben „'emist. Men wijst cr verder op, dat het thans de Indonesische autoriteiten zijn, die bevreesd zijn. dat er op de valreep toch nog een kink in de kabel komt en het sluiten van een verdrag voor 17 augustus niet meer mogelijk zal zijn. Zaterdag werd bekend, dat in kringen van het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken „enige vrees heerste dat de Nederlanders te elfder ure hun standpunt zouden wijzigen". i waar tnj snei promotie maakte. Hij was de eerste leerling aan de Sowjetschool voor ruimtevaarders. Popovitsj is ge trouwd en heeft een dochtertje. Op de televisie Op de televisieschermen in vele landen zijn beelden te zien geweest van beide ruimtevaarders. Zaterdagavond werden beelden uitgezonden var majoor Nikola jew en gisteren van de tweede ruimte vaarder Popovitsj. Onder meer waren er enkele rechtstreekse opnamen uit de ruimteschepen. Aan de door de cabine zwevende voorwerpen kon men duidelijk zien, dat de ruimtevaarder in een toestand van gewichtloosheid ver keerde. De Sowjet-Unie heeft intussen aan de Verenigde Staten het verzoek gericht om geen kernproeven op grote hoogte te nemen om de vlucht van beide astronauten niet in gevaar te brengen. In cabine tijdens de vlucht Zo zagen de Russische en vele Europese televisiekijkers de derde Russische kos monaut Nikolajew in zijn cabine tij dens de vlucht. MACHINIST GEDOOD Alle ruiten in de omtrek sneuvelden Een tank met kraakgas op het emplacement van het centraal dis tributiebedrijf voor gas in Zeist is gistermiddag ontploft. De machi nist, de heer Butselaar kwam bij deze ontploffing, gevolgd door een felle brand in de gebouwen van het gasbedrijf om het leven. In de wijde omgeving sneuvelden hon derden ruiten van woonhuizen en win kels. De brandweren van Zeist en De Bilt, gesteund door wagens met sc.huim- blussers van de vliegbasis Soesterberg, waren uren later nog met het bestrij- van de brand bezig. Ofschoon aanvankelijk het gevaar van exploderen van een tweede tank met kraakgas niet denkbeeldig was- bleek ontruiming van de naaste omgeving la ter niet nodig. De gasdistributie moest worden ge staakt. De burgemeester van Zeist heeft aan alle inwoners van Zeist, Huis ter Heide, Bosch en Duin, Den Dolder, De Bilt, Bilthoven, Austerlitz, Driebergen- Rijsenburg en Doorn de dringende raad gegeven alle hoofdkranen van gasme ters en gastoestellen onmiddellijk af te sluiten. nAAM/VU\AAAAAA/\AA/VUUVWWVWUWVWVWVW De ontplojte tanlc vloog de lucht in en belandde op het dale van een van de gehouwen van het cen traal distributiebedrijf voor gas in Zeist. Drie andere tanks wer den ontzet en uit de stoelen ge slagen. Foto: een overzicht van de situatie. Marine ving schepen op Papoea-resolutie bij gouverneur Platteel Zes Indonesische motortorpedobo ten hebben zaterdag een vergeefse poging gedaan troepen aan land te zetten op het eiland Misool. Nadat radareeho's hadden uitge wezen dat de scheepjes met een snelheid van 40 km van de noord kust van Ceram naar het op Mi- 100I gelegen dorp Wey koersten, hebben Nederlandse strijdkrach ten het vuur geopend toen de vaar tuigen de kust van Misool tot 25 km waren genaderd. Het vuur werd door de Indonesiërs be antwoord, waarop zij var koers veran derden en naar Ceram terugkeerden. Terwijl de Indonesische scheepjes al vurend omkeerden, hebben Nederlandse militairen een felle lichtflits aan boord van een dezer scheepjes waargenomen. Het eiland Misool is gelegen in de Ce- ramzee, ongeveer halverwege tussen Ceram en de Vogelkop. In de nacht van donderdag op vrijdag jl. waren daar lan dingen uitgevoerd, waarbij ruim 100 infiltranten, eveneens met boten, erin slaagden nabij Wey aar. land te komen. Inmiddels is bekend geworden dat de infiltranten, nadat zij zich in Wey had den verschanst, verder op het eiland werden teruggedrongen door Neder landse mariniers. Aan land Toen de Nederlanders Wey naderden werden zij ontvangen door hevig vuur van automatische wapens. Niettemin lukte het de mariniers met steun van vuur uit zee, aan land De Italiaanse radio heeft gistermorgen gemeld, dat de 52-jarige heer S. Wilk uit Den Haag en zijn twee zoons, Mau rice en Isidore, die sinds vrijdagavond werden vermist tijdens een uitstapje naar de centrale krater van de Etna op Sicilië, terecht zijn. Zij werden aangetroffen in Adrano, dorpje op de zuidwestelijke helling van de vulkaan. Zij hadden de weg daarheen gevonden door vuurpijlen, die ter opsporing uit gezonden politiepatrouilles hadden af geschoten. De heer Wilk en zijn zonen hebben bij de afdaling, vanaf een hoogte van drie duizend meter, enige lichte kwetsuren en kneuzingen opgelopen. te komen, waarna zij de Indonesische militairen wisten tc dwingen de kam pong te verlaten. De voorzitter en de secretaris van het comité „Front Nationaal Papoea", dat de in Hollandia gehouden Papoea-de monstratie organiseerde, de heren D. Sarwon en J. Ajamseba zijn zaterdag ochtend door gouverneur Plateel ont vangen om hem een resolutie te over handigen. In de resolutie wordt aangedrongen op volledige garanties voor het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's by de onder handelingen in Washington. Voorts wordt gevraagd, dat tijdens het over- gangsbestuur „zo spoedig mogelijk al gemene verkiezingen zullen worden ge houden". Vandaag samen naar de aarde terug In Moskou heerste gisteravond de wel haast stellige overtuiging dat de astro nauten Nikolajew en Popovitsj van daag samen naar de aarde zouden te rugkeren. Een officiële bevestiging kon niet worden verkregen. Sedert zaterdagmiddag ongeveer vier uur, precies veertien dagen nadat zij uit de villa van jhr. mr. J. H. Loudon in Aerdenhout wer den gestolen, bevinden de vier zo bekend geworden schilderijen zich in het hoofdbureau van de Bloe- mendaalse gemeentepolitie in Overveen. Beschermd door handdoeken, die duidelijk van de Duitse politie afkomstig waren, werden de doe ken door hoofdinspecteur-korps chef J. Voerman en chef-recher che brigadier C- Baas uit de po- litie-auto het bureau ingedragen. Twee vermiste schilderijen zijn destijds niet juist opgegeven. Be halve het zelfportret van Rem brandt en het Venetiaans stads gezicht van Guard! bleken te zijn ontvreemd een zee- en strandge zicht van een onbekend schilder en een door Thomas de Keizer ge schilderd portret van W. J. Blaeu. Oorspronkelijk waren als vermist opgegeven een mannekop van een onbekende schilder en een werk van Hugo Robert- Rusland heeft nota's gestuurd aan de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor „de intensivering van pro vocatieve handelingen vanuit West- Berlijn tegen Oost-Duitsland, Rusland en andere communistische landen". In de nota's wordt gezegd, dat al deze provocaties verband houden met het éénjarig bestaan van de afsluiting van Oost-Berlijn. Volgens de Russische regering zouden de bezettingsautoriteiten in West-Ber- lijn in plaats van maatregelen tegen de provocaties te nemen deze juist op alle mogelijke manieren aanmoedigen. Fas cistische elementen zouden in de afge lopen dagen bommen bij de muur heb ben laten ontploffen, waarbij in een aantal gevallen slachtoffei-s zijn geval len. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Sowjetrussi- sche beschuldiging „volledig ongegrond" genoemd. Rusland wil met Amerika praten De Russische ambassadeur in Washing ton Anatoly Dobrynin, heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken verzocht voor maandag maan dag een onderhoud te arrangeren met minister Rusk ter bespreking van de kwestie Duitsland. Vandaag wordt do eerste verjaardag herdacht van de oprichting van de Ber- lynse muur door dc Oostduitsers. GEHEIMZINNIGE ELESjES NU OOK OP HOLLANDSE STRANDEN De flesjes met orunjc-groene capsules of dragees, die het eerst op de stranden van dc Zeeuwse eilanden werden aangetroffen, zjjn nu ook meer noordelyk aan de kust aangespoeld, tot dusverre echter nog niet in grote getale. In Katwijk werden er gistermorgen drie gevonden, bij de Wassenaarse politie werden er zaterdagmiddag twee ingeleverd, in Scheveningcn is cr voor zover bekend tot nog toe één gevonden en in Zandvoord eveneens één. Het in Zandvoort aangespoelde flesje, dat gisteren door een inwoner van Amsterdam werd gevonden, is ingeleverd bij de Amsterdamse politie, die de inhoud door haar eigen deskundigen zal laten onderzoeken. Het is nog steeds niet bekend, wat de flesjes nu eigenlijk bevatten. VAARGEUL KWAM TWEE KILOMETER DICHTER BIJ DE WAL ONDERZEESE OEVER VASTGELEGD ALS EEN STILLE, onzichtbare dreiging is in de laatste ander halve eeuw de tientallen meters diepe vaargeul in de Wester- schelde voor het Zuid-Sloe dichter en dichter naar de vaste wal geslopen. Iedere dag weer knaagde de schurende eb- en vloed stroming zich enkele centimeters dichter naar Walcheren en Zuid- Beveland. De centimeters werden meters en in de loop der jaren werd het stille, onzichtbare gevaar steeds groter: ieder jaar schoof de vaargeul ongeveer dertien meter dichter naar de wal. Jaar in jaar uit ging het proces door: in de afgelopen anderhalve eeuw kwam de vaargeul twee kilometer dichter bij de toch altijd kwetsbare wal Dank zij een even simpele, als ingenieuze vin ding van rijkswaterstaat is vorig jaar echter deze dreigende op mars van de stroming een halt toegeroepen. In het afgelopen jaar kwam de stroming geen meter verder naar de vaste wal En dat is dan te danken aan drie onderzeese „grintruggen", waar mee rijkswaterstaat de onderzeese (voor)oever vastlegde! Het systeem is in feite zo simpel, dat hot een wonder mag heten, dat niemand al tientallen jaren eerder op het Idee is gekomen. Op de plaat sen, waar de stroming- aanvalt en zich steeds verder naai- de vaste wal schuurt, worden namelijk onder water op grote afstand van elkaar enkele honderden meters lange rug gen van grof grint op de onderzeese vooroever gelegd. In dit geval wa ren ruggen van drie meter hoog en dertig meter breed voldoende. Deze onderzeese grintdijk staat loodrecht op de vaste wal. Dankzy die grintdijk verliest de knagende stroming plotseling al zyn verraderlijke kracht, want de stro ming „botst" tegen het drie meter hoog opgetaste grint en wordt daar door als het ware van de bodem getildPas veie honderden me ters verder raakt de stroming de bo dem dan weer, maar wordt dan weer opgetild, omdat die stoming verder op wéér een grintrug moet passeren. En door dil simpele systeem schuurt de stroming niet langer over het zand. Geslaagd experiment Nu ongeveer een jaar geleden kwam deze onderzeese oeververdediging gereed. „Het is een unicum in Ne- derland, want het wordt hier voor de eerste maal toegepast", zo vertelde ir. A. Nijóam van het arrondisse- ment Goes van rijkswaterstaat ons, „en daarom beschouwen we het rnin of meer als een experiment". Op de vraag of dit experiment al dan niet zal slagen, is overigens nu nog geen definitief antwoord te geven. „Dat kunnen we pas I over vijf tien jaar doen", voor spelde ingenieur Nijdam, „maar wèl kan ik zeggen, dat in het af gelopen jaar het oprukken van de stroming naar de vaste wal volledig is afgeremd". Helemaal verbazingwekkend is het niet. „De oeververdediging is im mers eeuwenlang in Nederland een praktijkvak geweest", lichtte de heer Nijdam toe, „en pas in de laatste decennia wordt er op grote schaal research werk verricht". Zo werd het systeem van de onderzeese overver- dediging langzaam maar zeker ont- Zie slot pag. 2 kol. 2) is het 200 jaar geleden, dat Anna Josèphe Théroigne (de Mé- ricourt) een slagvaardige en wel bespraakte vrouw, die bekend staat als „la belle Liègoise", te Marcourt in Luxemburg werd ge boren. Anne Josèphe verbleef bij het uitbreken van de Franse re volutie te Parijs en zweepte in 1792 zwaar gewapend met heftige redevoeringen de volksmenigten op. Een jaar later verloor zij haar populariteit, werd gegeseld en verviel tot waanzin. SOBLEN WORDT GEDEPORTEERD Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdagavond een de portatiebevel uitgevaardigd tegen dc spion dr. Soblen. Het ligt in de bedoeling van de minister van binnenlandse zaken opdracht te geven dr. Soblen aan boord te bren gen van een vliegtuig dat uit Enge land vertrekt met de Verenigde Sta ten tot bestemming, zo werd be kendgemaakt. Er werd niet onthuld welk vliegtuig of luchtvaartmaat schappij was gekozen. Eerder had het ministerie opdracht ge geven aan de Israëlische luchtvaart maatschappij „El Al" om Soblen naar New York te brengen, maar de Israëlische regering wilde de „EI Al" daartoe geen toestemming ge ven. Een der raadslieden van dr. Soblen verklaarde, dat onmiddellijk maat regelen zullen worden genomen om de geldigheid van het uitwijzingsbe vel te bestrijden. De regering van Israël is tevreden over het Brits besluit de Sowjet-spion dr. Soblen te deporteren naar de Ver enigde Staten, zo is uit officiële bron vernome"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1