„Zelf beslissen over toekomstige status" PAPOEA-DEMONSTRATIE VOOR RECHT OP ZELFBESCHIKKING Wageningse atoomreactor voor landbouw begin 1963 in bedrijf Arbeidsmarkt was in 1961 bijzonder krap Vers brood voortaan om half tien T.V. OP NEDERLANDSE SCHEPEN KAN 8 SYSTEMEN ONTVANGEN A.N.W.B. heeft nu half miljoen leden JACKIE MET VAKANTIE Geen oplossing voor crisis in Argentijns leger Felle brand in de Haagse Passage ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MET SPECIALE BUSSEN NAAR HOLLANDIA De gehele ochtend is Hollandia gisteren in de ban geweest van een grootscheepse demonstratie, waaraan ruim 1500 Papoea's hebben deelgenomen. Het doel dezer demonstratie was, kracht bij te zetten aan het onder de Papoea-bevolking van. Nieuw-Guinea levende ver langen om zelf te kunnen bepalen, wat de toekomstige status van het land zal zijn. Op de kantoren van het gouvernement en in verschillende particuliere bedrijven waren vele Papoea's gistermorgen niet op hun werk ver schenen. Het gouvernement had hen in de gelegenheid gesteld een vrije dag te nemen. Op het vliegveld van Hollandia te Sentani werden de vliegtuigen gelost en geladen door Nederlandse militairen. Vele bewoners van de dorpjes in de omgeving van Hollandia waren met speciale autobussen naar de stad gekomen. Nadat grote groepen Papoea's vanaf de vroege ochtend optochten hadden gehouden door de stad, verenigden deze groepen zich in het centrum van Hollandia en had de demonstratie haar hoogtepunt voor het gebouw van de Nieuw Guinea Raad. Een der leiders van het comité „Front Nationaal Papoea", de heer D. Sarwon, kondigde daar aan, dat het de dag was, waaroj) de Papoea's aan de gehele we reld kenbaar zouden maken, dat over hun rechten niet mag worden heslist door andereu, doch slechts door de Pa poea's zelf. Onder doodse stilte luisterde de menig te daarna naar toespraken van de le den van de Nieuw Guinea Raad, Kai- siepo, Bonay en Arfan. Zy allen eisten voor de Papoea's het recht op zelfbe schikking. Spandoeken De demonstranten droegen een ontelbaar aantal spandoeken met leuzen als „Wij willen de communist Soekarno niet", maar ook met anti-Nederlandse leuzen zoals ,De Nederlandse regering is kort gezegd een leugenaar" en ook anti-Ame rikaanse leuzen als „Hoeveel dollars voor een Papoea, Yankee?". Vele Pa poea's zongen op de wijs van „Lang In het slaatsblad van vrijdag is opge nomen de wet tot wyziging van de arbeidswet 191!). Deze wijziging betreft de zg. broodbakkerijparagraaf en heeft tengevolge, dat met "'gang van 30 au gustus het verkoopuur van brood wordt vervroegd van tien uur tot half tien op de eerste vijf werkdagen van de week en tot negen uur op de zaterdag. Tevens is het met ingang van 30 augus tus mogelijk om na verkregen vergun ning in broodbakkeryen in ploegen te werken. Een dergelijke vergunning dient bij het districtshoofd van de ar beidsinspectie te worden aangevraagd. Resultaten 2e kwartaal Koninklijke Shell-groep De N.V- Kon. Ned. Petroleum Mij. en de ..Shell" delen mede. dat het nettoresul taat van de maatschappijen der Konink lijke Shellgroep (waarin hun belangen zich verhouden als 60 40) over net tweede kwartaal van 1962 ruim 48.539.000 pond sterling heeft bedragen, tegenover -14.650.000 pond sterling over de overeenkomstige periode in 1961. Over het eerste halfjaar van 1962 was het nettoresultaat 96 456.000 pond ster ling. tegenover 86.710.000 pond sterling in het eerste halfjaar van 1961. zullen ze leven" een door hen gemaakte tekst waarin werd gezegd, „dat Soe karno geen cent waard is". Totdat de demonstranten zich voor het gebouw van de Nieuw Guinea Raad hadden verzameld, had de de monstratie een enigszins rommelig aanzien. Sommige groepen werden voorafgegaan door halfnaakte en in felle kleuren beschilderde Papoea's, die wilde dansen uitvoerden. In enige stoeten reden ook „praalwa- gens'' mee. Op een daarvan nad een geblinddoekte Papoea een weegschaal in de handen, waarop stond: artikel 73 van het V.N.-handvest. Jonge Papoea's hie ven leuzen aan, die door de anderen werden begroet met een donderend juich. Eén doel Het werd echter doodstil, toen allen zich hadden verzameld voor het ge bouw van de raad en een koortje van erpleegsters het volkslied van West- Papoea ging zingen. Naar de toespraken •an Kaisiepo, Bonay en Arfan w eveneens in alle stilte geluisterd. KORTE PREDIKATIE SLAPEN EN WAKEN Psalm .1:6: „ik legde mij neder en sliep; ik ontwaakte, cant de Here schraagt mij". Wij hebben allemaal de slaap nodig. Wij moeten slapen. Want wij worden moe. Het kind wordt moe in zijn spel en valt zomaar naast zijn teddybeer in slaap. En de grote mensen worden moe Min hun werk. De dieren liggen 's avonds, moe en uit geput. in hun stallen en holen. De bloe men sluiten zich als het avond ivordt. En van de huizen zijn de vensters toe gegaan en weldra doven de lichten. Wij moeten slapen, omdat wij het niet vol houden als/naar door te werken. En daarom brengen wij 1/3 drol van ons korte leven slapend door. Wij moeten slapen, omdat wij schepselen zijn, crea turen. Zij zijn niet als God de Vader, die altijd werkt, tot nu toe. Maar kunnen wij ook slapenEr zijn tegenwoordig heel wat mensen, die sla peloze nachten hebben. De xvachtka- mers van de doktoren en psychiaters zitten vol onrustige mensen, die vragen om een middel dat hen van de span ning en de angst zal afhelpen. In Ame rika heeft bijna iedereen een buisje ta bletjes bij zich: tranquilizerstol rust brengers. Met zo'n tabletje ben je voor korter of langer tijd geholpen. De dichter van Psalm .1 kan rustig sla pen te midden van de gevaren. Tegen standers en vijanden staan tegen 'hem op. Er is dreiging aan alle kanten. Maar ondanks de dreigingen kan hij rustig het hoofd neerleggen. Want de Here schraagt hem. God is zijn schild. God ondersteunt hem en draagt hem. Zo heeft ook Jezus geslapen in het schip, terwijl de storm woedde. Omdat Hij zich veilig wist bij God. Rustig slapen midden in het gevaar, te midden van de tooélendé baren. Dat kan Dat is mogelijk. Niet omdat wij óns in een stoïcijnse kalmte en rust boven het ru moer verheffen. Zoals Socrates in de kerker rustig geslapen had. voordat hij de gifbeker' dronk, zodat zijn vriend Criio, die hem. in zijn rel opzocht, zich daarover verwonderde. En inderdaad getuigt het van grootheid van karakter "als iemand in een gevaarvolle situatie rustig het hoofd kan neerleggen. Maar in Psalm S wordt, een andere reden ge noemd. waarom een mens rustig slapen kan. Het is niet omdat hij zo groot van moed is. Maar het is. omdat God hem vasthoudtOmdat God bij hem is. M.a, w. ik moet. eerst rusten in God en dan kan ik ook rustig inslapen. En wie goed geslapen heeft, is overdag wat waard. Hij is tegen de dag en tegen het leven bestand. En daar gaat. het om. 'lat wij met klare ogen in de nieuwe ilag staan. Een christen mag op z'n tijd ilapen, maar hij moet ook op z'n tijd wakker zijn. Ontwaak, gij die slaapt.' De gelovige staat, in het licht. Hij is uit- leslapen. Hij is op z'n qui-vive. Hij '<i)kt met open oorn de wereld in. Hij 'laat in de wereld als een schildwacht. Nieuw- en Sint-Joosland. A. VAN HAARLEM. De heer Kaisiepo verklaarde, dat alle Papoea's nog slechts één doel hebben, het handhaven van hun recht op zelf beschikking. Hij zei: „Wij hebben alles te danken aan de Nederlanders. Dat zij weggaan is niet hun schuld. Zij ver trekken met tranen in hun ogen. De ze tranen zijn oprecht en wij aanvaar den ze", aldus Kaisiepo. De heer Bonay wiens partij, de „Parna" ook aan de demonstratie deelnam, drong op eenheid onder de Papoea's. „Pa poea's, ontwaakt", zo riep hij uit. De Fttpoea's, zei hij verder, hebben gedu rende 12 jaar de politiek van de Neder landse regering gesteund. „Nu is de tijd gekomen, dat Nederland de politiek van de Papoea's gaat steunen". Onder gejuich van de toehoorders beëindigde hij zijn rede met de woorden „My home is my castle". GROOTWINKELBEDRIJVEN IN WAGENINGEN MOETEN SLUITEN In kort geding heeft de rechtbank te Arnhem gistermorgen uitspraak ge daan in de zaak tussen vier AVage- ningse winkeliers en de Wageningse filialen van twee grootwinkelbedrij ven (Albert Heyn N.V. en De Gruy- ter N.V.). De winkeliers hadden een kort geding aangespannen, aangezien ze naar hun mening schade leden als gevolg van het feit, dat de filiaalbedrijven niet waren gesloten in de periode waarop de zelfstandige bedrijven wegens vakantie hun deuren hadden moeten sluiten, overeenkomstig het vastgestelde vakantierooster. Dé rechtbank zei in het vonnis, dat de Wageningse gemeenteraad krach tens artikel vijf van de winkelslui tingsverordening 1951 de door b. en w. voor winkeliers ontworpen va kantieregeling heeft goedgekeurd, en dat dus ook de filiaalbedrijven zich aan het rooster hadden moeten houden. Bovendien is dit jaar de vakantierege ling besproken en zijn enquêtefor mulieren verzonden, zodat de filialen bezwaren hadden kunnen indienen tegen deze regeling. Dat deze niet zouden kunnen sluiten omdat het ge hele personeel met vakantie zou moeten gaan, achtte de rechtbank geen motivering. NIEUWE VINDING IN GEBRUIK (Van een onzer verslaggevers) Verschillende Nederlandse schepen varen momenteel met een Ne derlands televisie-apparaat aan boord, dat zo universeel is men zich maar denken kan: het is in staat acht verschillende lijnensystemen te ontvangen. Op deze manier kunnen passa giers en bemanning, mits hun schip zich dicht genoeg bij het punt van uitzending bevindt, programma's ontvangen uit alle landen van West- en Noord- Europa en bovendien van het Amerikaanse continent. De verschillen tussen de diverse syste men hebben overigens niet alleen be trekking op het aantal lijnen in het beeld. Vandaar dat het bij radio- Holland, die een groot aandeel heeft gehad in het tot stand komen van 't ontwerp, enige jaren heeft geduurd, eer men het produktiastadium had bereikt. Het toestel wordt door een Nederlandse industrie vervaardigd. Zeer gunstig Onder meer zyn zo deelt men ons mede thans op alle schepen van de Holland-Amerika-Lijn deze toe stellen geplaatst. De reacties op de ontvangstkwalitéit zjjn zeer gunstig zelfs zo, dat toen nog maar enkele schepen waren uitgerust, er een dui- delijke voorkeur bleek voor monste ren op een schip, dat met 8-systcmen t.v. was begenadigd. Het apparaat kan overigens alleen ge bruikt worden in havens en niet te ver uit de kust. Voor kleuren-t.v. Plaatsvervangend gouverneur Antillen De Nederlandse ryksvoorliclitingsdienst heeft bekendgemaakt, dat mr. A. P. J. van Bruggen is aangewezen als vervan ger van de gouverneur van de Neder landse Antillen. De heer Van Bruggen Is tlinns direc teur van het kabinet van de gouver- eur. Sinds deze week telt de Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A.N.W.B. 500.000 leden. De mijlpaal van een half miljoen leden verwachtte de bond eerst begin novem ber, maar juist in de afgelopen maan den steeg de ledenaanwas zeer sterk. In vier jaar tijd groeide deze toeristen- en verkeersorganisatie met honderddui zend leden. is het nog niet ingericht. De afme tingen van het toestel verschillen niet noemenswaard van die van een normaal universeel- of super-toestel. Er zitten alleen wat meer knopjes aan. En er hoort een antenne bij, die rondom gevoelig is. By het afstemmen kiest men eerst het land van het zendstation, het appa raat schakelt dan automatisch naar het bybehorende lijnensysteem. Vervolgens kan men naar believen de kanalen kiezen, die men wenst. Mevrouw Jacqueline Kennedy brengt op het ogenblik met haar zuster, H prinses Lee Radziivill, een veertiendaagse vakantie door in Ravello in Italië. Toen Jackie te Conca del Marine, bij Amalfi, ging zwemmen, wuif- de zij opgewekt naar de fotografen, die zich de kans niet lieten ontgaan j§ deze charmante verschijning in badpak te vereeuwigen. HORN NU DEFINITIEF NAAR ZUID-AMERIKA De Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bond heeft de Zuïdame- rikaanse voetbalfederatie meege deeld, dat de uitnodiging om de Nederlandse arbiter Leo Horn de tweede ontmoeting tussen Santos (Brazilië) en Penarol (Uruquay) om het Zuidamerikaanse beker- kampioenschap te laten leiden, aanvaard is. Zoals bekend werd deze ontmoe ting reeds op 3 augustus j.l- ge speeld, maar de wedstrijd werd door een dergelijk groot aantal in cidenten ontsierd, dat de bond be sloot de beide clubs voor een der de maal de eerste wedstrijd eindigde in een 21 zege voor Santos tegen elkaar te laten uitkomen. Deze derde ontmoeting zal vrijdag 17 augustus a.s. in Buenos Aires worden gespeeld. Het Wereldgebeuren Waarnemend gouverneur Antillen overleden De waarnemende gouverneur van de Nederlandse Antillen, de heer Christi- aan Winkel Ga.zn, is vrijdagmorgen vroeg ïn Willemstad overleden. De heer Winkel, die 63 jaar is geworden, was zondag opgenomen in het St.-Elisa- bethgasthuis wegens een ziekte, die zich vrij plotseling heeft geopenbaard, want hij heeft, nog de gehele reis van de prin- Irene en Margriet meegemaakt. De ziekte werd aanvankelijk niet als ernstig aangemerkt, doch dinsdag avond werd de toestand van de heer Winkel kritiek en woensdagmorgen werd in een communiqué van het kabi net van de gouverneur gesproken van „ernstige bezorgdheid" Nadat de heer Winkel sedert januari 1958 verschillende malen deze functie had vervuld, werd hij na het vertrek van gouverneur Speekenbrink op 20 mei 1961 in een plechtige bijeenkomst van de staten beëdigd tot waarnemend gou verneur, hetgeen hij tot nu toe is ge bleven. Algemeen werd verwacht, dat de heer Winkel, als eerste Antilliaan, zou worden benoemd tot gouverneur. De heer Winkel was telg van een pro testants geslacht, dat al honderddertig jaar op Curagao is gevestigd. Hij was FRANSE WELVAART Produktie stijgt snel De Franse minister van financiën, Valéry Gïscard d' Estaing, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de economische expansie in Frankrijk zich voortzet en dat uit de jongste statistieken is gebleken, dat. de gestelde doelen voor het vierde moderniseringsplan in 1962 overtroffen zullen worden. Van juni vorig'jaar tot juni 1962 is de industriële produktie met meer dan 7.5 procent toegenomen tegen met 5.5 pro cent in de voorafgaande twaalf maanden. De industrieprijzen bleven stabiel en de groothandelsprijzen dalen gestadig. Het totale indexcijfer voor de prijzen is iets gestegen door de halfjaarlijkse aanpas sing van de huren en de hogere prijzen voor voedsel. Over de maand juli, zo deelde de minis ter verder mede, had Frankrijk op zijn buitenlandse handel een voordelig saldo van 140 miljoen francs. De exportop brengst beliep 106 procent van de invoer ten bedrage van 2.37 miljard francs. De exportwaarde in de eerste zeven maan den van dit jaar was 12 procent groter dan die in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en de invoerwaarde 10 procent. Op 31 iuli beliepen de deviezenreserves 3.331.500.000 dollar. OOK IN 1962 HOOG TEKORT Werkloosheid kan nauwelijks verder dalen De arbeidsmarktbeschryving 1961 van de directie voor de arbeidsvoorziening vermeldt dat de arbeidsmarkt in 1961 werd gekenmerkt door een krapte, die groter was dan ooit tevoren. De gemid delde arbeidsreserve daalde met 14.000 en bereikte in 1961 het na-oorlogse 'mi nimum van 31.000 mannen en 4000 vrouwen. De beroepsbevolking onder ging de invloed van de na-oorlogse ge boortegolf, en bovendien werden enkele duizenden Italiaanse en Spaanse arbei ders aangetrokken, zodat een totale De Argentijnse gepensioneerde ge neraal Eduardo Senorans is giste ren benoemd tot minister van het leger, als opvolger van generaal Loza die enkele dagen geleden naar aanleiding van een opstandi ge actie van het merendeel van de legerleiders moest aftreden. De lei der van deze actie, generaal Mon- tero, heeft laten weten, dat hij de benoeming van Senorans niet aan vaardt. Generaal Montero heeft zichzelf opnieuw tot opperbevel hebber van het leger uitgeroepen. Hij vestigde zijn hoofdkwartier in Palermo, een voorstad van Buenos Aires. groei plaatsvond van 40.000 mannen en 18.000 vrouwen. In de agrarische sector verminderde de werkgelegenheid met 7500, de perso neelsbezetting in de nijverheid en in de dienstensector breidden zich met 38.500 en 39.000 uit. Van de gemiddeld nog 31.000 ingeschre ven werkloze mannen waren er 13.000 minder geschikt en 5000, voornamelijk ouderen, structuurwerkloos. De seizoen werkloosheid bedroeg in 1961 gemiddeld niet meer dan 5000, terwijl de wrijvings werkloosheid met 8000 eveneens weinig meer te betekenen heeft. Een verdere daling van de werkloosheid acht de directie van de arbeidsvoorzie ning dan ook nauwelyks mogelyk. Nog hoog Het tekort aan arbeidskrachten blijft ook in 1962 nog hoog, doch zal waar schijnlijk dat van het vorig jaar niet overtreffen. Er zullen namelijk in 1962 zowel arbeidsmarktverkrappen- de als -verruimende invloeden werk zaam zijn. De invoering van de vrije zaterdag heeft voor het grootste ge deelte reeds in 1961 plaatsgevonden, zodat de arbeidstijdverkorting in 1962 beperkt van omvang zal blijven. Nieuwe loonsverhogingen in het begin en de belastingsverlaging en de verho ging der A.O.W.- en A.W.W.-uitkering in het midden van het jaar zullen pro- duktiestimulerend wei ken. Daartegen over zullen een verwachte stijging van het prijsniveau en een verdere rationa lisatie in de bedrijven de invloed van de genoemde factoren op de arbeidsmarkt weer gedeeltelijk teniet doen. Aanwas groter Bij verschillende bedrijfstakken is een verminderde neiging tot expansie waar te nemen onder invloed van de gedaalde winstmarges, de verkrapping van de liquiditeitspositie, de reeds eerder inge voerde beperking der investeringsfacili teiten en de toenemende buitenlandse concurrentie. Verder zal de beroepsbevolkingsaanwas in 1962 ongeveer 11.000 groter zyn dan in 1961. De uitbreiding van de totale personeelsbezetting zal als gevolg van een en ander ongeveer even groot zijn als liet vorig jaar, zo verwacht de di rectie van de arbeidsvoorziening. Tien jaar Met. de Stirling Castle van de- Engelse Union Castle Lijn, het zelfde schip, waarmee Tristan da Cunha's bevolking na de vernie tigende vulkaanuitbarsting van november 1961 naar Engeland werd geëvacueerd, zijn donderdag twaalf voormalige bewoners van het eiland van Southampton naar Kaapstad vertrokken. Zes van de twaalf mannen, die hier in South ampton worden uitgewuifd door hun vrouwen en verloofdes, zullen doorreizen naar Tristan om te gaan zien of de bewoners weer naar hun eiland kunnen terug keren. De andere zes gaan wer ken op vissersboten in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Nederlandse in Frankrijk omgekomen Bij een verkeersongeval in de buurt van Laon, in Noord-Frankrijk, is vrijdag middag mevrouw J. Boshuizen uit Zand- voort om het leven gekomen. De door haar man bestuurde auto kwam In bot sing met een lorry. De heer Boshuizen liep lichte verwondingen op. In een uur tjjds werd in de nacht van donderdag op vrijdag in het Haagse Achterom, een deel van hot passage complex, een cafetaria met daar boven gelegen dubbel woonhuis, door brand verwoest. De brandweer heeft onder moeilijke omstandigheden weten te voorkomen, dat belendende percelen, het K.L.M.-passagekantoor en een onlangs verbouwd groot modemagazijn, door bet laaiende vuur werden aangetast. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dc brand werd omstreeks halfvier ont dekt door een voorbijganger in het nauwe Achterom, welk straatje door een noge poort op dc Hofweg uit mondt. Voordat een spuit en een ladderwagen van de brandweer het nauwe straatje in konden rijden, moest eerst een oude auto met veel moeite verwijderd worden. Daarna werd het vuur aan de straat zijde en via de aangrenzende panden, een handel in aardewerk en een fietsen- bewaarplaats aangepakt. De hitte van het fel brandende perceel, dat volgens ooggetuigen in tien minuten tijds van kelder tot dak in lichterlaaie stond, was zeer groot. De bewoners van de bovenverdiepingen, onder wie een hulpbehoevende oudere wouw, konden na het eerste alarm in veiligheid ge steld worden. ninniiniimnminiiiiiiiiiimniiiiinini Op vrijdag 10 augustus 1952 werd het eerste supranationale Europese ge zagsorgaan in Luxemburg geïnstalleerd. Dat was de Kolen- en Staalgemeenschap en daarmee werd dan de eerste stap gezet op de weg naar de economische „samensmelting" van de zes landen, die thans bekend staan als Klein-Europa. De Hoge Autoriteit in Luxemburg heeft er bij dit tienjarig bestaan op gewezen, dat onder leiding van de Kolen- en Staalgemeenschap de staalproduktie toe nam van 42 miljoen ton tot 73 miljoen ton en dat men de gevolgen van de kolencrisis beter heeft kunnen opvangen dan zonder de Gemeenschap mogelijk zou zijn geweest. Men mag dus niet ontevreden zijn over de K.S.G. zoals men ook niet ontevreden mag zijn over de daarna gestichte Euro pese Economische Gemeenschap en over het (voorlopig nog kleine) zusje Eura tom. Eigenlijk is er maar één wolk aan de heldere hemel van de drie gemeen schappen en dat is een Britse wolk. Engeland heeft tien jaar geleden de boot gemist toen het niet toetrad tot de Kolen- en Staalgemeenschap. Het heeft later nog wel geprobeerd met de Euro pese Economische Gemeenschap mee te doen, maar de heer Maudling, die thans- nog als minister in het Engelse kabinet zitting heeft, kon destijds de onderhan delingen met de E.E.G.-landen niet tot een goed einde brengen. Wij weten nu sedert een week, dat ook een tweede Engelse poging om tot de E.E.G. en de andere gemeenschappen toe te treden nog niet met succes is bekroond. Beide pogingen mislukten voornamelijk omdat Engeland bepaalde voorrechten bij de import van landbouwprodukten uit drie Gemeenbestlanden (Australië, Canada en Nieuw-Zeeland) wilde hand haven... ten koste van de Europese landbouw. In het bijzonder had Frankrijk daar tegen ernstig bezwaar en het is uitge sloten, dat Engeland in dit opzicht vol ledig kan krijgen wat het vraagt. Wil er in oktober a.s. sprake zijn van hervatting der onderhandelingen met de E.E.G. dan zal de Engelse regering moe ten komen met voorstellen, die duide lijke concessies inhouden ten nadele van Canada, Australië, enz. Daarover is deze week in de Britse pers nogal uitvoerig gediscussieerd mede met het oog op de Gemenebest conferentie, die vólgende maand gehou den zal worden in Londen. De premiers van de Gemenebestlanden zullen op die conferentie ingelicht willen worden over de goede en kwade kansen welke hun landen hebben bij een moge lijk Engels toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap. Zoals de zaken thans staan, zal premier Macmillan slechts teleurstellende mede delingen kunnen doen. Hij zal moeten melden, dat men niet weet, waar Canada. Australië en N.- Zeeland een afzetgebied voor hun voe dingsmiddelen kunnen vinden als Enge land zijn import zou moeten verminde ren. Hij zal ook geen algemeen beeld kunnen geven van de lijnen waarlangs Engeland en de E-E.G. tot een overeen komst kunnen komen. Er gaan thans in Engeland stemmen op die zeggen, dat de conferentie van pre miers van de Gemenebestlanden zich moet bezighouden met de vraag of er niet een andere oplossing is. voor het geval Engeland geen kans ziet zich te doen opnemen in de E.E.G. In dat koor van „stemmen" mengde zich zelfs de „Guardian", een blad, dat sterk voor de Britse toetreding tot de Euro- markt heeft gepleit. De „Guardian" zei, dat een andere op lossing overwogen diende te worden, als er tenminste zo'n oplossing is. Dit as pect, meende het blad, is tot nu toe verwaarloosd". Intussen zijn de Britse economen het er wel over eens, dat de Britse economie niet in leven kan blijven, als er geen maatregelen genomen worden. Zij blij ven zeggen dat de meest voor de hand lig gende maatregel de Britse aansluiting by de E.E.G. is. Elke andere oplossing zou vermoedelijk slechts een lapmiddel zijn. Zo is er bijvoorbeeld gesproken over een nauwe associatie tussen de Britse ge menebestlanden en de landen van de Europese vrijhandels associatie, de Efta (waartoe o.a. de Scandinavische landen behoren). Ook is er gepraat over de noodzaak om over de gehele wereld de tariefmuren zoveel mogelyk te slechten, opdat men zo goed mogelijk opgewassen zal zijn tegen de eisen van de voortdurend én steeds sneller wisselende economische aspecten in de wereld. Maar al dat ge praat heeft weinig zin. Een samensmelting van Gemenebest- Efta is precies even onharmonisch als het Britse Gemenebest zelf onharmo nisch is. want de handel zou in het alge meen de verkeerde kant uitgaan. Steeds meer gaat de Britse export naar gebieden die niet tot het Gemenebest behoren. In 1949 ging nog ongeveer de helft van de export van de Gemenebest landen naar andere Gemenebestlanden. Nu is dat niet meer dan tweevijfde. Met de invoer in Gemenebestlanden ging het net zo. Die Gemenebesthandel is een achteruitgaand geval. Er zal dus voor Engeland niet veel an ders opzitten dan in oktober de on derhandelingen met de E.E.G.-landen te hervatten, omdat er nu eenmaal geen andere uitweg is Vermoedelijk zijn er nog al wat Engel sen. die ernstig hetreurën. dat Engeland tien jaar geleden niet direct is toege treden tot de Kolen en Staal Gemeen schap. De Britse economie zou er dan op dit oeenblik heel wat beter voorge staan hebben. Doelveredeling plant en dier door bestraling Als er geen kink in de kabel komt zal het instituut voor toe passing van atoomenergie in de landbouw (I.T.A.L.) te Wage- ningen begin 1963 beschikken over zijn reactor. Met dc bouw van deze reactor is men vorig jaar begonnen en er wordt naar gestreefd bet. atoomcentrum op 1 april 1963 in bedrijf te stellen. Dan kan het instituut, dat in januari 1957 word opgericht, met zijn eigenlijke taak ten be hoeve van de landbouw eerst roed beginne»' let onderzoek van het instituut op andhouwkundig en biologisch terrein s in de eerste plaats gericht op de eredeling van plant en dier door uiddel van bestraling. Dit werk vordt gedaan in nauwe samenwer king mét de instituten, die zich met veredeling bezighouden. Verder zal het instituut onderzoekingen verrich ten over de invloed van de bestraling van land- en tuinbouwprodukten, het bijzonder van zacht fruit. Men wil de invloed kennen van ioni serende stralen op smaak en geur landbouwprodukten. Verder strekt het onderzoek zich uit tot de opho ping en onderscheiding van radio actieve elementen in grond, plant en dier. waarbij uiteraard de zogenaam de „fall-out"- en „waste"-problemen naar voren komen. Ook in Europees verband gaat het instituut een rol spelen doordat het I.T.A.L. een asso ciatie-contract heeft gesloten met de Eurotom ten behoeve van de land bouw in de Europese gemeenschap. Reactorhal De reactorhal. die de vorm heeft van een rechthoekige doos is praktisch gereed en ook de reactor is aanwezig n thans nog te zien. Dit laatste zal echter niet lang duren, want over enkele weken zal beton om de instal latie zijn gegoten. Bij de bouw van de reactor, waar van de kosten hoogstens vier miljoen gulden zullen bedragen, is praktisch alleen de Nederlandse industrie be trokken. Slechts 5 tot 6 procent van de installaties zyn afkomstig uit het buitenland. VVagcningen is als plaats van vestiging gekozen om zoveel mo gelijk faciliteiten te kunnen geven aan hen, die zich met ket weten schappelijk werk ten behoeve van de landbouw bezighouden. Het I.T.A.L. zal in de naaste toe komst nog de beschikking krijgen over een modern uitgerust laborato rium, waar de nodige uïtrustig aan wezig is om het gebruik van radio actieve isotopen op verantwoorde wy- ze te doen plaatsvinden. De AVageningse reactor heeft een vermogen van 100 kw in tegenstel ling met de reactor te Petten, die over een vermogen beschikt van 20.000 kw. De direct onder de reac tor gebouwde bestralingsruimte ivordt gebouwd als een „kiimaat- eel", waarin zowel de temperatuur tot op de graad nauwkeurig kan worden geregeld, alsook de vochtig heid en de lichtinval. Het verloop van liet onderzoek kan worden gevolgd door middelen van een gesloten tele visie-circuit. Het streven van het I.T.A.L. is er op jericht, dat de basisstudies met be trekking tot de effecten van straling on planten er toe zullen bijdragen, dat nieuwe variëteiten kunnen wor den geteeld, die een grote produkti- viteit hebben of van betere kwaliteit zijn. Het onderzoek naar de middelen waardoor straling kan worden ge bruikt om de voedselprodukten beter conserveren heeft ten doel het verlies aan voedingsmiddelen zoveel mogelijk te beperken. Het instituut zal nog worden uitge rust met een radiochemisch labora torium, met een radiobiologisch la boratorium. met kassen alsmede met zogenaamde groeikamers en met die renverblijven. „Groningen" en „Limburg" naar huis Naar wij vernemen, zullen over enkele weken Hr. Ms. onderzeebootjagers „Limburg" en „Groningen" uit de Nieuw-Guinese wateren terugkeren. Beide schepen maakten deel uit van het smaldeel A' dat met Hr. Ms. vlïegkampschip „Karei Doorman" als vlaggeschip op 15 januari j.l. uit Ne derland vertrok om in de Caralbische wateren te gaan oefenen. Het smal deel zou op 18 april j.l. weer thuis varen. Op genoemde datum keerde echter al leen Hr. Ms. „Karei Doorman" in Ne derland terug, daar de beide jagers, alsmede de onderzeeboten Hr. Ms. „Zeeleeuw" en Hr. Ms. „Dolfijn" in middels naar de Nieuw-Guinese wa teren waren gedirigeerd. De „Zee leeuw", met als commandant de lui tenant ter zee der eerste klasse G. J. van de Griendt, is onlangs afgelost door Hr. Ms. „Walrus". De onderzee boot is nu op de thuisreis en wordt op 12 september a.s. in Den Helder verwacht. Hr. Ms. onderzeeboot jager „Limburg", met als commandant de kapitein-lui tenant ter zee J. C. H. van den Bergh. aanvaardt op 29 augustus a.s. de thuisreis. Onderweg zal o.m. een niet-officieel bezoek worden gebracht aan de Canadese havenstad Victoria. Op 7 september a.s- vertrekt Hr. Ms. „Groningen" onder bevel van de ka pitein-luitenant ter zee F. E. Krui- mink uit Nieuw-Guinea. Het is nog niet bekend, wanneer de jagers in Nieuwediep worden verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3