PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREEDZAME REGELING IN GEVAAR DOOR NIEUWE INFILTRATIES VAN INDONESIËRS IN SEPTEMBER EERSTE OVERSPANNING IN HARINGVLIETBRUG Bericht van agressie aan Veiligheidsraad Katanga weer bereid tot onderhandelingen INCIDENT IN ALGERIJE Vandaag... Offensief van Belgische hoeren SPAAK GEEFT VERZET TEGEN PLANNEN VAN DE GAULLE OP SOBLEN NOG IN ENGELAND Ben Bella eerbiedigt Evian" Hoogst ernstig Achterstand kan worden opgevangen in een elastischwerkprogramma 205e jaargang - no. 188 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DirectieP van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurenW. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8.00 per kw.; fr. per post 8.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg- Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzentel. 2116; .j tel. 2425. adm. tel 2094. Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez. med. S x taner. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 125) „Brieven bur. v Zaterdag 11 augustus 1962 Roel sneller dan visotter Pagina 2 dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. LANDINGEN MET BOTEN OP TWEE EILANDEN DEN HAAG VOORBEREID OP WEEKEINDE VOL GEVAREN (Van onze Haagse redactie). Dit weekeinde wordt het gevaarlijkste in de situatie rond de kwestie- Nieuw-Guinea. De besprekingen in Washington over de technische uitwerking van het voorlopig akkoord Van Royen-Soebandrio lopen goed, doch volgens waarnemers in Den Haag moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht, dat Soekarno en zijn medestanders, die anders dan de groep Soebandrio-Nasoetion een militaire oplossing van het conflict over Nieuw-Guinea najagen, zullen bevelen dat voordat maandag a.s. de formele onderhandelingen tussen Soebandrio en Van Royen zullen beginnen een grootscheepse aanval op Nieuw-Guinea wordt ingezet. Het feit dat deze week twee kleine landingen hebben plaatsgevonden wijst erop, dat het pleidooi, dat Soebandrio, na zijn terugkeer met het voorlopige akkoord, heeft gehouden om een vreedzame oplossing te verkiezen boven een militair avontuur, geen algemene instemming heeft gevonden. De eerste landing geschiedde in de nacht van dinsdag op woensdag op het eilandje Was ten westen van het schiereiland Onin. Er werden per boot veertig para's aan land gezet. In de nacht van donderdag op vrijdag landde een onbekend aantal infiltranten op het eiland Misool ten westen van Sorong. Het nieuws van beide landingen werd eerst gisteren in Hollandia bekendgemaakt. In Den Haag was aanvankelijk geen commentaar te krijgen. Kennelijk werd vermeden een geprikkelde stemming op te roepen, die de sfeer van de besprekingen in Washington zou onder mijnen. Tot grote verrassing van politiek Den Haag werd gisteravond om ongeveer half 8 door het ministerie van buitenland se zaken een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat „de regering de recente nieuwe landingen van groepen Indonesische infiltranten in Nieuw-Gui nea, to weten op het eiland Misool en het eiland Was, onder de huidige om standigheden een hoogst ernstig feit acht en dat de permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties opdracht heeft ontvan gen terstond de waarnemend secretaris generaal van deze organisatie in kennis te stellen van deze agressieve acties met verzoek de leden van de Veiligheids raad ter zaken in te lichten". Niet gebagatelliseerd Met andere woorden: de nieuwe landin gen werden gisteravond niet meer ge bagatelliseerd en met het oog op een dreigende grote invasie vóór dinsdag a.s., wanneer door de afsluiting van het voorlopig overleg voor de groep Soekar no c.s. geen militaire oplossing van het conflict meer mogelijk zal zijn. werd mr. SchÜrmann opdracht gegeven Thant on middellijk van de „kleine agressie" (de twee landingen) op de hoogte te stellen en daarmee de Veiligheidsraad in te lichten. De Franse autoriteiten hebben gis teren in Algiers bekendgemaakt, dat bij een incident met het Al gerijnse nationale bevrijdingsle ger (A.L.N.) vier leden van het vreemdelingenlegioen, onder wie een officier, zijn gesneuveld. Het incident deed zich voor bij de plaats Laghouat in Zuid-Algerije. Het Franse legerhoofdkwartier in Al giers verklaarde, dat het gebeurde „met opzet door de A.L.N. schijnt te zijn uit gelokt". Men sprak dan ook van een schending van de overeenkomsten van Evian, waarbij Algerije onafhankelijk heid verkreeg. De gemeenschappelijke bestandscommissie is van het gebeur de in kennis gesteld. De Franse ambas sade in Algiers zou een protest indienen bij het Algerijnse voorlopige uitvoeren de bewind. rvwwvwvwwwwiswwvwwv Boven het oppervlak van het woelige Haringvliet tussen Nu- mansdorp en Öoerec Stijn op het ogenblik twee pijlers gereedge komen voor de Haringvlietbrug, waarover in 1901/ ook liet ver keer van Schouwen-Duiveland in de richting Botterdam zal rijden. (Foto P.Z.C.) In verband met het tijdsverschil tus sen Europa en Amerika zouden de leden van de Veiligheidsraad nog gisteren in de loop van de dag van de mededeling van Nederland op de hoogte kunnen worden gesteld. Het is niet de eerste keer dat Neder land de Veiligheidsraad van zijn ont stemming over Indonesische infiltra ties in kennis stelt. In feite hebben deze mededelingen ook weinig effec tieve waarde, omdat ze om in ambtelijke termen te spreken „kg" kunnen worden afgedaan. „Kg" staat voor „kennisgenomen van". Onzeker Effect heef'; het alleen wanneer Neder land de Veiligheidsraad zou verzoeken bijeen te komen en de klacht te bespre ken. Zoals bekend is de meerderheid van de regering niet bereid een dergelijk be roep op de Veiligheidsraad te doen. Dat op de valreep, enkele dagen voor de afsluiting van de voorlopige bespre kingen en voor het begin van het slot- overleg, een als tussenstap geldende, op zienbarende „kennisgeving van ontstem ming" publiek wordt gemaakt, wijst er op dat ook de meerderheid van de rege ring, die anders dan de groep Luns- Visser-Klompé niet van een officiële inschakeling van de Veiligheidsraad wil de weten tot dusver, zich gaandeweg toch wel meer en meer onzeker gaat voelen over een goede afloop van het conflict rond Nieuw-Guinea, althans met diplomatieke middelen. Zware druk Diplomatieke kringen noemen het wel juist dat Soekarno onder zware druk staat van president Kennedy, die met de zevende vloot heeft gedreigd, wan neer Indonesië zich in een groot militair avontuur zou willen storten. Opvallend ook dat Soebandrio, die inmiddels op weg is naar New York, tijdens zijn kort verblijf in Djakarta en op Bali, nog kans heeft gezien een gesprek te heb ben met de Russische ambassadeur in AFGESCHEIDEN PROVINCIE ONDER DRUK Amerikaans plan voor boycot De Katangaanse waarnemende premier Evariste Kim ba, minister van buitenlandse zaken, heeft gis teren in Elisabetlistad verklaard, dat de Katangaanse regering niet zal wijken voor enige vorm van intimidatie, maar bereid is tot on derhandelen met Leopoldstad ,over regelingen die rekening hou den met onze gerechtvaardigde verlangens'". Vüf dagen geleden heeft premier Adoula van Kongo in samenwerking niet de V.N. maatregelen genomen, die geacht worden de regering in Katanga onder druk te brengen tot wederaansluiling bij de rest van het land. De sluiting van het vliegveld van Elisabethstad was by deze maatregelen. Bovendien hebben de Verenigde Staten donderdag bij de volkerenorganisatie een plan ingediend, dat beoogt economische en andere sancties tegen Katanga te treffen, ondanks tegenwerpingen van Engeland. België en Frankrgk. Het plan is bedoeld Katanga ertoe te HOND DOODT ZES HERTEN IN DRIEBERGEN In het gemeentelijk hertenkamp, nabij het station Driebergen, zijn vrijdagmor gen zes grote damherten door een hond doodgebeten. De hond, een Belgische herder, die eigendom is van een inwoner uit Zeist, kon worden opgespoord. Het hertenkamp te Driebergen bestaat in totaal ui'L 25 damherten. De eige naar van de hond zal voor de schade aansprakelijk gesteld worden. brengen zich weer bij de rest van de Kongo aan te sluiten in een federale unie. Het plan is aan de V.N. voor gelegd door Charles W. Yost, Amerika's plaatsvervangend gedelegeerde bij de volkerenorganisatie. Aan de indiening ervan gingen beraadslagingen vooraf tussen de Verenigde Staten, Engeland en België, waarbij Frankrijk door een waarnemer vertegenwoordigd wed. Engeland en België hebben ingestemd niet liet nemen van enkele minder stren ge maatregelen, aldus zegslieden, maar hebben bezwaar gemaakt tegen krach tige maatregelen tegen Katanga, zoals een economische boycot van de Katan gaanse mijn-industrie. ...viert de Schotse dichter, jour nalist en essayist Christopher M. Grieve (schuilnaam Hugh Mc- Diarmid) te Brownsbanx (La narkshire) zijn zeventigste ver jaardag. MORGEN ...is het een jaar geleden dat in Berlqn de „muur" werd opge richt, ter gelegenheid van welke dag de president van West-Duits- land, Heinrich Liibke, gedurende een week een bezoek aan Berlijn zal brengen, terwijl deze verjaar dag op 13 augustus op alle Oost- duitse scholen moet worden ge vierd. ...wordt koningin Sirikit van Thailand 30 jaar. Djakarta, Michailow. Na dit gesprek zei Soebandrio, dat hij de „indruk" had dat de ambassadeur verheugd zou zijn over een „vreedzame" oplossing van het vraagstuk. Andere berichten zeggen dat Mi chailow verheugd zou zijn over een „spoedige" oplossing van het vraagstuk. In ieder geval gelooft men in diplomatieke kringen in Den Haag wel, dat Soebandrio de Russische ambassadeur heeft la ten weten dat de stemming in Washington ten aanzien van een militaire actie tegen Nieuw-Guinea anders is dan Soekarno wellicht meent of althans doet voorkomen. Na Frankrijk heerst nu ook in België ontevredenheid onder de boeren. De afgelopen wéken hebben reeds duizenden boeren' met hun trekkers Belgische plaatsen bezet. Op de foto een colonne trekkers met spandoeken in de buurt van Namen. EUROPESE POLITIEKE UNIE Engelse toetreding tot E.E.G. geen voorwaarde meer Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse za ken, heeft aan president de Gaulle van Frankrijk geschre ven dat hij zijn verzet tegen een Europese Politieke Unie, zoals door Frankrijk wordt nage streefd, opgeeft, zo is gister avond door het Franse ministe rie van buitenlandse zaken be vestigd. Paul Henri Spaak Het ministerie gaf commentaar op een bericht in het conservatieve Parijse blad „Le Figaro", waarin wordt ge zegd dat Spaak eveneens de voor waarde heeft laten vallen, dat En geland in de E.E.G. moet zijn voor dat de zes kunnen beginnen aan de opbouw van een politieke unie. Volgens „Le Figaro" heeft Spaak de in stelling van een uitvoerende com missie voor het politieke orgaan voor gesteld naar analogie van de com missie onder voorzitterschap van Walter Hallstein ten behoeve van de economische gemeenschap. Men neemt aan, dat de Gaulle zich te gen een dergelijke commissie zal verzetten, omdat daardoor het „bo- vennationalisme" waar hij tegen is, in een andere vorm weer zou bin nenkomen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei gisteravond op een persconferentie: „Wij erkennen dat Spaaks brief een poging is om het Franse standpunt nader te komen, maar de menings verschillen zijn nog niet geheel ver dwenen". Hij zei het niet waarschijn lijk te achten, dat er in september in Rome een vergadering over de Europese Politieke Unie zal worden gehouden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteravond verklaard, dat dr. Soblen niet aan „El Al" zal worden overgedragen wanneer de ze maatschappij niet de verzeke ring geeft, dat hij naar de Verenig de Staten zal worden vervoerd. De woordvoerder zei dat dr. So blen zich nog steeds in de gevan genis te Brixton bevindt. Het Brit se ultimatum liep vannacht om 12 uur af. Een toenemend aantal mannen en vrou wen in Londen draagt een koperen armband, die volgens sommige dragers reumatische pijnen zou wegnemen. In Zweden zullen vanaf 1 juli volgend jaar alle motorvoertuigen die een jaar of ou der zjjn worden gekeurd. Deze keuring zal elk jaar worden herhaald. WEER MILITAIR IN NIEUW-GUINEA GESNEUVELD De Iegervoorlichtïngsdienst deelt mede, dat donderdag de twintigjarige dienst plichtige korporaal G. M. Derks, tijdens een actie nabij Kaimana op Nieuw-Gui nea is gesneuveld. Zijn stoffelijk over schot is vrijdag te Kaimana ter aarde besteld. Korporaal Derks was afkomstig uit Raai ten. De speciale correspondent van het A.N.P. te Hollandia meldt, dat bij' het zelfde vuurgevecht, waarin korporaal Derks is gesneuveld, de dienstplichtig soldaat eerste klas K. van Veen en een Papoea licht werden gewond. n In een communiqué dat gisteren is uitgegeven door het voorlopig be wind in Rocher Noir, wordt mee gedeeld, dat Algerijes „sterke man" Achmed Ben Bella zich tij dens zijn bezoek van donderdag heeft verplicht tot eerbiediging van de overeenkomsten van Evian. Ben Bella heeft tegenover het voorlo pig bewind verklaard: „De overeenkom sten van Evian blijven het handvest, die de betrekkingen regelen en zullen blijvep regelen tussen Algerije en de Franse republiek". Volgens het communiqué van het voor lopig bewind heeft Ben Bella ook nog gezegd dat zijn politieke bureau vast besloten is de akkoorden van Evian toe te passen en te doen eerbiedigen binnen het raam van de eerbied en de soeverei niteit voor en van de Algerijnse staat. ONDERZEEBOOT JAGER „UTRECHT" NA ANDERHALF JAAR WEER THUIS j§ Gistermiddag is de in januari 1961 naar Nieuw-Guinea vertrok- p ken onderzeebootjager „Utrecht" met ruim 280 bemannings- M leden onder commando van kapitein-luitenant-ter-zee J. H. The- j§ §j singh, in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. De oorlogs bodem was op 25 juni uit Nieuw-Guinea vertrokken en maakte de reis via het Panamakanaal. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, schout bij-nacht E. van der Zijll en de commandant zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, begaven zich aan boord van de „Utrecht" om de commandant en de opvarenden te verwelkomen. Op het Harsens-eiland had zich een grote menigte belangstellenden ver zameld, voor wie de matrozenkapel uit Hilversum de wachttijd bekortte met vrolijke marsmuziek. Bij het passeren van het schip werd het Wilhel mus gespeeld. Bij steiger 14, waaraan het schip afmeerde, was een groot aantal familieleden van de opvarenden ter verwelkoming aanwezig. ftatith De Nederlandse regering toont zich nogal geschokt door de nieuwe In donesische infiltraties op enkele eiland jes nabij Nieuw-Guinea. Zij heeft haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties gevraagd de heer Thant in te lich ten over deze „hoogst ernstige" feiten met het verzoek die inlichtingen ook door te geven aan de leden van de Vei ligheidsraad. Wij kunnen voor deze actie van de Nederlandse regering geen sym pathie opbrengen. Dat de feiten hoogst ernstig zijn is duidelijk, maar zij waren voorzien. Men behoefde waarlijk geen speciale kenner te zijn van het Oosterse denken om te weten, dat de heer Soe karno en zijn adviseurs ook tijdens de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië met mili taire activiteiten zou den voortgaan. Men moest juist verwach ten, dat de Indone siërs in de laatste dagen voor het sluiten van een overeen komst met Nederland, nog zouden pogen hun militaire potentiee' in de bossen van Nieuw-Guinea en op de eilanden op te voeren. Het is wel zeker, dat de Nederlandse onderhandelaars bij hun Bunker besprekingen niet de eis hebben durven stellen, dat hangende deze besprekingen de Indonesische infiltraties stopgezet moesten worden. Welnu, wat wil men dan in Den Haag? Ontstemd zijn op Soekarno, omdat hij voortgaat met iets te doen, waarvan hij met beloofd heeft, dat hij er mee zou ophouden? Of wil men nog eens duidelijk demonstreren in welke zwakke positie de Nederland se onderhandelaars zich wel bevinden? Zwijgen en rustig voortgaan met de achtervolging van de infiltranten op Nieuw-Guinea zou naar onze mening het enige juiste zijn geweestPapie ren protesten zijn immers waardeloos! Vanwaar ook dat plotselinge vertrou wen in de Veiligheidsraad, die door de Nederlandse regering zeer terecht tot nog toe geheel buiten de Nieuw-Guinea- affaire is gehouden? De Veiligheidsraad is een machteloos instituut, dat door meer dan 100 com munistische veto's werd lamgelegd. Juist isteren wees de oud-president van de 'erenigde Staten Herbert Hoover hij werd 88 jaar nog cp die machteloos heid van de gehele V.N.-organisatie en hg nodigde de vrije landen uit om naast de Verenigde Naties een aparte organi satie van vrije landen te stichten, die bereid zouden zijn de wapens op te ne men om de vrede te verdedigen. Dat laatste is misschien e?u wat al te een voudige gedachte van deze 88-jarige, maar een ding ziet hij beter dan de Ne derlandse regering: de waardeloosheid van de Verenigde Naties als het er om gaat ergens ter wereld en bijvoor beeld rond Nieuw-Guinea de vrede te bewaren! HIMALAYA-EXPEDITIE '62 Ter gelegenheid van de Neder landse Himalaya-expeditie 1962 beginnen wij vandaag op pagina 10 een serie artikelen over deze expeditie. Het Nederlands geolo- gisch-alpinistisch team, dat deze barre tocht zal maken, staat on der leiding van prof. dr. C. G. Egeler, hoogleraar in de geologie aan de Universiteit van Amster dam. Het expeditiegebied is gele gen tussen de beide achtduizend nieter hoge toppen, de Daulagiri en de Annapurna. Het team, dat tien man sterk is, zal ook de z.g. gebergtewoestijn passeren, be rucht om zijn kou, droogte en on berekenbare stormen. illllllUlllllillllllllllUllUlllilllllll iiiiiiiiiimiiiiiinuiiiiüiiuiiiiimiuumiuiiiiumiiiiiiuiiul Twee pijlers in woelig water gereed... BEGIN VOLGENDE MAAND zal van Kinderdijk uit een spec taculair transport over het Hollandsch Diep in de richting van Nu- niausdorp afzakken: de eerste 106 meter lange, stalen overspan ning voor de Haringvlietbrug tussen Flakkee en de „vaste" wal van de Hoeksehe Waard. Twee lichtgrijze pijlers, ieder met een lengte van meer dan twintig meter, staan al enige tijd kant en klaar te wachten op het moment, dat de uiteinden van dit eerste brugdeel op hun plaats worden gezet. Wanneer het dan op 12 september de voorlopig vastgestelde datum zover is, zal deze brugverbinding ongetwijfeld duidelijker gaan spreken tot de ver beelding van de bewoners van Goeree-Overflakkee en ook van Schouwen-Duiveland, die na het gereedkomen van de weg over de Grevelingendam in 1964 op weg naar Rotterdam liier hun tolgeld zullen betalen. Wanneer In 1965 tussen Noord-Beve- lnnd en Schouwen de Oosterschelde- brtlg kan worden opengesteld, zal de Haringvlietbrug een schakel wor den in de nieuwe noord-zuid verbin ding tussen Midden-Zeeland en de Randstad Holland. Nog enkele jaren later komt uit oostelijke richting het wegverkeer op de Haringvlietbrug toerijden. Dan is namelijk de Volke- rakdam tussen het vaste land van Noord-Brabant bij Willemstad en een groot verkeersplein op het punt waar het Haringvliet, het Hollandsch Diep en het Volkerak samenkomen, gereed. Dan ligt de Haringvlietbrug onge veer in het midden van de grote Be- neluxweg Antwerpen-Bergen op Zoom-Rotterdam. De massieve pij- lerblokken blikkeren in de zon over 'het ongedurig deinende water van het Haringvliet. Een motorvlet met technisch hoofdambtenaar A. Been van rijkswaterstaat aan boord, dar telt voor een inspectietocht tussen de bouwputten heen en weer. Kra nen omringen de kelder-pijler, waar op de basculebrug voor het scheep vaartverkeer komt te rusten. Rook wolken kringelen omhoog. Vracht schepen passeren wat ongeïnteres seerd het werkterrein van een pre- cisickarwei, dat de N.V. Brugverbin ding er onder directie van rijkswa terstaat voor zich laat opknappen. In de tot nu toe nog zo zeldzame zomerzon ziet de bruggenbouw bij Numansdorp er uit als een ma quette. GEZICHTSBEDROG Maar dat beeld is gedurende een groot deel van drog. Het met Deltadammen en deze 1200 van het jaar gezichtsbe- driestromengebied, dat Arrestatiebevel tegen Bidault (Zie slot pag. 2 kol. 6) De Parijse politie heeft medegedeeld, dat tegen oud-premier Bidault een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd. Enige tijd geleden was gemeld, dat Bi dault de leiding op zich zou hebben ge ien van een nationale verzetsraad in Frankryk. De Franse nationale vergadering heeft juli de parlementaire onschendbaar heid van Bidault opgeheven. Depressies actief (Van onze weerkundige medewerker). De afgelopen week zijn wij er met het zomerweer op achteruit ge gaan. Dit als gevolg van een ver hoogde depressie-activiteit. Van de 72 zomerdagen (dit vanaf 1 juni j.l.) zijn er zestig kouder dan normaal gebleven, zodat er van echt zomerweer nog maar nauwe lijks sprake is geweest. Deze week zijn een aantal depressies de Noordzee overgestoken en hebben ook bij ons het weer een onbesten dig karakter gegeven. Ook het komende weekeinde is onstuimig, omdat een nieuwe en actieve de pressie, die vrijdagavond Ierland bereikte vandaag boven de Noord zee zal aankomen. Er valt enige regen en de wind neemt weer tot hard of stormachtig toe. Zondag zijn wellicht de fronten gepas seerd en komen er weer opklarin gen naderbij, maar er blijft vrij veel wind en de temperaturen blij ven beneden de 20 graden, zodat het voor augustus geen fraai weekeinde wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1