PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INFORMEEL OVERLEG HEEFT TOT DUSVER VLOT VERLOOP Nog steeds raadselen rondom „memorandum" Gestolen schilderijen door „tussenpersonen" in Aken weer terecht ROEMLOOS EINDE VAN FORT DE RUYTER Ontsnapte gevangene gepakt GEEN NIEUWE INDONESISCHE EISEN Herman Hesse overleden VOPO'S NEMEN GEEN RISICO Egyptenaar gedood bij vuurgevecht in Israël VAKANTIEGANGERS VLUCHTEN VOOR BRANDEN AAN RIVIERA Duizenden uit bedreigd gebied geëvacueerd STRIPFIGUREN VOERDEN OP DE DAM EEN PANTOMIMESPEL OP ROCKWELL TERUG NAAR AMERIKA Huishoudbudget 205e jaargang - no. 187 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN - m Abonnementsprijs 62 cent per week, t 8,00 per KW.; fr per post 8,25 per kw Losse nummers 16 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraot_68-60, '.el 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 61J0 1:0,01 *w>k- Ternenwn tel aus. a de Velde en P B. den Boer. Adjunct. W de Pagter Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en G. A. Zlerikzee red tel 2426 odm. tel 2094 9 Adv. pr. 27 ct per mm Min oer adv f 4. i tarief Kleine adv D.gg.'red. 7853, adv. 5213) Oostburg: tel. 2305; Terneuzen: tel. 2116; t per regel (min. f i.25) „Brieven bur van dit olad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 10 augustus 1962 Flesjes-mysterie op Walcherse stranden Pagina 2 (Van onze Haagse redactie). De momenteel in Washington aan de gang zijnde nog steeds in formele besprekingen met Indonesië over de verschillende tech nische vraagstukken, welke de overdracht van Nieuw-Guinea op roepen, hebben volgens diplomatieke kringen in Den Haag een vlot verloop. Tijdens deze besprekingen zou Indonesië (nog) niet met nieuwe verdergaande eisen zijn gekomen. Om deze redenen beziet men de gang van zaken momenteel optimistisch. De voorhoede van de Indonesische delegatie, die maandag met dr. Van Royen in New York de formele onderhandelingen zal beginnen is inmiddels al onderweg naar de Verenigde Staten. Tot deze voorhoede van 14 man behoren de secretaris-generaal van het ministerie var. buitenlandse zaken, Soewito Koesoemowidagdo, dr. Kho Bian Tie van de Bank Indonesia en een viertal Papoea's, namelijk Silas Papare, J. A. Dimara en een tweetal Papoea's die in Nederland studeren, A. Indey en Soemisoe. Intussen is het raadsel over „het memo randum", dat waarnemend secretaris generaal Thant vorige week dinsdag, 31 juli, aan Soebandrio heeft overhan digd en dat niet bekend zou zyn bij de Nederlandse regering, groter geworden. Het heette tot dusver dat Thant in dit memorandum aan Indonesië beloofd zou hebben dat het voor 1 januari a.s. de vlag op Nieuw-Guinea zon mogen hijsen. Een funcitonarïs van de Verenigde Na ties heeft laten weten dat een kopie van het memorandum „waarin de secre taris-generaal zijn standpunten uiteen zette over de wjjze waarop het voor lopige akkoord tussen Nederland en In donesië zou kunnen worden toegepast", twee dagen later, dus donderdag 2 au gustus, is overhandigd aan mr. Schür- mann, de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties. De vertraging zou zijn ontstaan door een „onschuldig abuis" en zou geen en kele betekenis hebben. Niet bekend De woordvoerder von hot ministerie van buitenlandse zaken hield echter ook gisteravond vast aan de verkla ring. welke hij woensdagavond afleg de en waarin gezegd werd dat de Nederlandse regering het bestaan en de inhoud van het memorandum tot vandaag woensdag 8 augustus dus niet Dekend waren Hij wilde niet ingaan op de vraag of het memoran dum, nu de inhoud ook dc Nederland se regering bekend is. „onaangename verrassingen" voor Nederland bevat Het schjjnt dat de ontstemming in Den Haag over de kwestie van het memo randum meer geschreven dient te wor den op de rekening van het geringe enthousiasme dat „Hel Plein" het ministerie van buitenlandse zaken opbrengt voor het voorlopig akkoord dat dr. Van Royen heeft weten te be reiken, dan op onaangenaam nieuws dat in het memorandum zou staan. Nobelprijswinnaar Hermann Hesse, een van de grootste romanschrijvers er dichters die Duitsland ooit heeft voort gebracht, is gistermorgen in zjjn wo ning te Montagnola door een beroerte getroffen en overleden. Hij is 85 jaar oud geworden. Do vermaarde auteur, die door critici de „redder van 't Duitse romanticisme" werd genoemd, ontving in 1946 de Nobelprijs voor do literatuur. In dat zelfde jaar werd hem tevens de Duitse Goetheprijs toegekend. Hesse vierde vorige maand zijn 85e verjaardag in het Zwitserse bergdorp waar hij zich in 1919 vestigde. In 1923 werd hij tot Zwitsers staatsburger naturaliseerd, Naast zijn lyrische gedichten zjjn zijn best bekende werken de romans „Peter Camenzind" (1904) „Slddharta" (1922) „Der Steppenwolf' (1927) „Narziss und Goldmund" (1930) en „Das Glas8perlenspiel" (1943). Achter de hoge Scheldedijk, ten oosten van de Vlissingse Buiten haven, liggen de resten van wat eens het imposante Fort de Ruy- ter moest worden, onopvallend in het groene land. Het een halve eeuw geleden veel besproken fort wordt nu echter volgestort met bunkerpuin uit de tweede wereld oorlog. (Foto P.Z.C Geen landingsrechten Berichten, welke de laatste dagen de ronde doen en welke zeggen, dat dr. Van Royen opdracht heeft gekregen tijdens het formele overleg met In donesië voor de K.L.M. landingsrech ten te verkrygen in Djakarta, moe ten onwaarschijnlijk worden geacht. De huidige besprekingen gaan alleen over de overdracht van Nieuw-Guinea, niet over een afhandeling van al de overige problemen welke nog tussen Nederland en Indonesië bestaan, zoals bijvoorbeeld de schuld welke Indonesië aan Nederland heeft, de kwestie van de vergoeding van genationaliseerde Ne derlandse bedrijven, enz. Deze vraagstukken komen aan de orde wanneer de diplomatieke betrekkingen met Indonesië zullen zijn hersteld. Op het ogenblik gaan de besprekingen al leen over de vraag hoe lang de K.L.M. op Biak zal mogen blijven vliegen voor de evacuatie van Nederlandse onderda nen, zo wordt in welingelichte kringen in Den Haag te kennen gegeven. Eveneens wordt gesproken over de status van de Nederlandse krijgsmacht op Nieuw-Guinea, de positie van de Nederlandse bedrij ven, de verdeling der kosten van het V.N.-bestuur, enz. Soortgelijke vraagstukken die direct te maken hebben met de overdracht van Nieuw-Guinea. Onbeschadigd op politiebureau Tweede verdachte bekende eveneens De politie te Bloemendaal heeft gistermiddag van de politie te Aken bericht ontvangen dat de in Aerdenhout gestolen schilderijen terecht zijn. De schilderijen liggen op 't ogen blik op het hoofdbureau van po litie te Aken. Voorts werd mede gedeeld, dat niet is ingegaan op het voorstel van de helers voor een losgeld. Er zijn te Aken geen ver dere arrestaties in deze zaak ver richt. Een woordvoerder van de politie te Aken heeft later op een persconferentie medegedeeld, dat do schilderijen onbe schadigd zjjn. Zij zijn via „tussenperso nen" in het bezit van de Akense politie gekomen. Nadere bijzonderheden hier over zyn nog niet bekendgemaakt door de politie. Gewaarschuwd De uit Heerlen gestolen kostbare ringen zijn nog niet terecht. Enige dagen ge leden was de Akense politie er bijna in geslaagd de hand op de ringen te leggen, maar doordat de mannen, die de ringen in hun bezit hadden, waren gewaar schuwd, is dit een mislukking gewor den. De drie dieven hadden, aldus de woordvoerder van de Akense politie, de gestolen schilderijen eerst begra ven op een plek in Zuid-Limburg, dicht bij de Duitse grens. In de nacht van 30 op 31 juli zijr z(j in gezel schap van helers uit Aken naar deze bergplaats gegaan, waarna de schil derijen naar Aken werden gebracht. „Te heet" De helers waren evenmin als de dieven op de hoogte van de grote waarde der schilderijen. Zij vernamen dit uit de krant en omdat zil een dergelijke buit „te heet" vonden, besloten zij de schil derijen de politie in handen te spelen. Hun „tussenpersonen" overhandigden gistermiddag ergens in een straat in Aken de schilderyen aan rechercheurs. De Akense politie zet het zoeken naar de helers voort. De 31-jarige Sigmar G., een van de Duitsers die in Zwitserland is aangehou den in verband met de schilderijendief stal in Aerdenhout, heeft thans bekend dat hij mede schuldig is aan deze dief stal. Zoals bekend had de in 1927 gebo ren Horst Fritz N„ een beroepsmisda diger, reeds eerder een bekentenis af gelegd. G. blijft ontkennen dat hij iets te maken heeft met de diefstal van ringen in Heerlen. Men gaat nu verder met het verhoor van de derde verdachte, de 41-jarige Her- bert S. In het midden de Duitser Sigman G., die door de Zwitserse politie is gearres teerd in verband met de Aerdenhoutse schilderijendiefstal. G. heeft gisteren bekend. fiantli flH De vopo's bij Huen/eld-Hersfeld in Hesse nemen blijkbaar geen enkel risico; met zes man houden zij de wacht bij één arbeider, die aan een nieuwe prikkeldraadver sperring tussen oost en west bouwt. Gisteren heeft, bij het aanbreken van de dag, een vuurgevecht plaatsgevonden tussen een Israëli sche patrouille en een groep Egyp- tenaren, die op Israëlisch gebied waren doorgedrongen. Een der Egyptenaren werd hierbij gedood. Op zijn lijk werd een bedrag van elf duizend Egyptische ponden gevonden. Waarnemers te Tel Aviv menen, dat de Egyptenaren, via'Israël, op-weg waren naar Jordanië, met de bedoeling daar een ondergrondse actie te beginnen. 0 In het noorden van de Amerikaanse staat Utah Is het gehalte van radio-actief Jodium 131 in melk na de Jongste kernproeven in de Nevada-woestijn sterk gestegen. VLAMMEN VAN 30 METER HOOG De Franse Rivièra ten oosten van Saint Tropez is in de afgelopen dagen geteisterd door een aan tal bosbranden, die tientallen voertuigen en enkele huizen ver nietigden, evenals een camping in de buurt van Antheor. Nadat het er woensdagavond naar uit zag, dat de branden waren bedwon gen, is het vuur gisteren weer aan gewakkerd. Duizenden vankatiegan- gers zyn geëvacueerd. Deze exodus .veroorzaakte een chaos op de wegen, waardoor duizenden waren gedwon gen de nacht langs de weg of op open plaatsen en stranden door te brengen. Duizenden paren jonge en vooral ook oudere ogen hebben gister middag naar de ingang van het koninklijk paleis op de Dam gekeken, nu niet om zoals anders een glimp op te vangen van koninklijke bezoekers maar om te kijken naar zeven bekende en geliefde figuren uit de krantenstrips, die op een stellage een pantomime voor de schooljeugd opvoerden. Deze opvoering vormde een onderdeel van het programma van het vakan- tïe-comite Amsterdam. Ieder dagblad was met een stripfiguur ver tegenwoordigd. Een der typen ging nogal vlot met zijn pistool om en er viel dus wel eens een schot tijdens de voorstelling. En toen bleek tot welk een enorme kolonie de Dam-duiven in de laatste tijd zijn vermenigvuldigd, want bij iedere „pang", tot hilariteit van iedereen, kwamen uit alle gaten en hoeken van het paleis de daarin genestelde duiven te voorschijn. Voor het spel had elke stripfiguur in een open rijtuig of auto een tocht van anderhalf uur door de binnenstad gemaakt. De kinderen die de figuren hadden herkend, konden dit met vermelding van plaats en tyd op een wedstrüdforniulier invullen. Er zullen wel veel dezelfde inzendingen zijn geweest, want men zag de kinderen voor het inleveren de formulieren van elkaar overschrijven. Aan het eind van de voorstelling werden de prijzen uitgereikt, voor het winnende meisje van de eerste prijs een pop en voor de winnende jongen een autoped. Vele buitenlanders maakten van de gelegenheid gebruik van het kleurige schouwspel filmopnamen te maken. De branden werden woensdag aange wakkerd door een harde mistral, die de vlammen tot 30 meter hoogte deed oplaaien. De brand woedde het he vigst in de buurt van de steden Le Muy en Frejus. Volgens Franse auto riteiten hebben de branden geen slachtoffers geëist. Opgeroepen In Ie Muy ontplofte als gevolg van de hitte een munitieopslagplaats. Er de den zich hierbü geen persoonlyke on gelukken voor. Eenheden van de Re publikeinse garde en het leger wer den opgeroepen om te helpen de branden te bestrijden. Woensdagmid dag bereikte het vuur de Middelland se Zee, toen waren 8000 hectare door de branden geblakerd. Doordat de wind draaide wakkerde het vuur in de omgeving van Le Muy gisteren echter weer aan. De kust plaatsen liepen gisteren geen gevaar, omdat er slechts een lichte wind stond, die bovendien landinwaarts waaide. Onder degenen, die een goed heen komen voor het vuur moesten zoeken waren onder meer ac teurs en technici, die voor Hol lywood opnamen maakten van de film „Follow the Boys" met Dany Robin en Connie Fran cis. De aangerichte schade bleek gisteren toch minder te zijn dan men had verwacht. De Amerikaanse nazileider George Lincoln Rockwell is gistermor gen met een „Heil Hitler"-saluut op Londen Airport in een vlieg tuig gestapt, dat hem op last van de Britse autoriteiten naar de Verenigde Staten terug zou brengen. Het vertrek van de 42-jarige inwoner van de staat Virginia kreeg nog een dramatisch tintje door een loos bom alarm. Rockwell werd woensdag avond in de Engelse hoofdstad ge arresteerd na een politie jacht van 48 uur. Het straalverkeersvliegtuig van Pan American, dat om 10.42 uur voor een directe vlucht naar Boston opsteeg, vervoerde naast Rockwell 38 passa giers, voor het merendeel Amerika- Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft lang geleden een „gemiddeld Nederlands gezin" uitgevonden, waar voor het een huishoudbudget opzette om na te gaan hoe de prijsbeweging in het gezinsbudget doorwerkte. Het ging om een „fictief" gezin en niet om een écht gezin met alle tegenvallers en de weinige meevallers, die zo'n echt gezin heeft. Wij kunnen ons dan ook voorstel len, dat huismoeders wel eens verbaasd zijn geweest over de becijferingen voor dat fictieve statistiekgezin, zij moeten dan maar bedenken, dat het alleen maar als een soort maat stok bedoeld is en niet als een richtlijn voor het leven van een écht gezin. Van die maatstok wordt overigens heel veel gebruik gemaakt, vooral bij debatten over loonsverhoging, over de prijsbeweging en over de waar de van de gulden. Wij ontkomen zelfs niet aan de indruk, dat er te veel ge bruik van wordt gemaakt, omdat het zo prettig is wanneer men met dat bud get een beetje kan schermen. Zo heeft dezer dagen het bestuur van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen zijn teleurstel ling geuit over het afkondigen van een prijzenbeschikking voor de melkdetail- handel. Bepaalde instanties hadden zich voor een prijsverhoging uitgesproken, maar de betrokken minister zei neen. Nu willen we geheel in het midden laten of de prijsverhoging billijk zou zijn ge weest, maar wel willen we een onjuiste verwijzing naar het huishoudbudget signaleren. Als argument voor de prijs verhoging wordt namelijk aangevoerd, dat ongeveer gelijktydig met de afkon diging van de prijzenbeschikking een aantal artikelen in de voedingsmiddelen sector, tengevolge van de ontwikkeling van de E.E.G., in prijs zijn verhoogd, welke verhogingen naar de mening van. het verbond belangrijk ingrijpender zijn ten aanzien van het huishoudbudget dan de door de melkdetailhandel toegepaste verhoging op de melkprodukten, die voor het huishoudbudget op 4 tot 6 ct. per week neerkomt. Hier wordt een gevaarlijke rekenarij toegepast, waarvoor de betrokken mi nister naar onze mening niet ge voelig mag zijn. Immers ieder bedrijf kan met dat huishoudbudget jongleren en uitrekenen op hoe weinig een prijs verhoging neerkomt, wanneer die ver hoging wordt omgeslagen over het gezin en over het gezinsverbruik. Het kan nooit een argument voor een prijs verhoging zijn, dat deze verhoging op het budget zo bescheiden is, want die verhoging mag alleen toegestaan wor den, wanneer ze noodzakelijk is op grond van bedryfsuitkomsten en staat in geen relatie tot het gezinsbudget! Het zijn overigens niet alleen de melk- detaillisten, die zich aan een ver keerd gebruik van het huishoudbudget schuldig maken. Vorige week troffen we er ook nog zo'n voorbeeld aan in het blad van een Spoorwegpersoneels organisatie. Zoals men weet dreigen de Nederlandsche Spoorwegen een verlies gevend bedrijf te worden. In verband daarmee hebben de betrokken ministers goedgevonden, dat de goederenvervoer- tarieven met niet minder dan 40 pet. worden verhoogd. In het blad van de reeds genoemde personeelsorganisatie wordt echter betoogd, dat men ook het spoorkaartje in prijs had moeten verho gen. Dat kaartje drukt namelijk niet zo zwaar op het huishoudbudget. Prij zen voor aardappelen, groenten, fruit en huishuren drukken veel zwaarder op dat budget. Ziedaar precies dezelfde (onjuiste) argu mentatie bg deze organisatie van spoor wegpersoneel als bij de melkhandela ren! Ook hier mag het niet gaan om het geringe percentage, dat zo'n prijs verhoging uitmaakt op het huishoud budget, want als de minister van eco nomische zaken alle gevraagde „kleine" verhogingen op grond van haar klein heid zou toestaan, dan zou dat alles byeen toch nog een lawine van prijs verhogingen worden. Het gaat er om, dat de Spoorwegen een inzicht moeten geven in de kostprijs van het reizigers- vervoer en op grond van die kostprijs moeten ze met de minister praten! Dat is naar onze mening de voornaamste maatstaf, welke gehanteerd moet wor den bij het toezicht op de prijzen. Het huishoudboekje zal er in de meeste ge vallen buiten moeten blijven. Bij bunkerafbraak zuidpunt van Walcheren Internationaal twistpunt, na halve eeuw vergeten puinstortplaats De bunkeropruiming aan de zuid punt van Walcheren voorspel tot dijkverzwaring betekent na een halve eeuw het roemloze en stille einde van het veelbesproken Fort de Ruyter. De plannen voor dit „moderne fort met geschuts koepel" brachten in 1910 in bin nen- en buitenland de pennen in beweging. Militaire deskundigen toonden de volslagen overbodig heid aan, Frankrijk en Engeland dreigden in te grijpen bij de „be dreiging van de neutraliteit van België en verweten Nederland met Duitsland te heulen. Waarna Duitsland op zijn beurt de fort plannen toejuichte en interventie liet doorschemeren wanneer Frankrijk en Engeland hun be moeienis zouden uitbreiden. De internationale pers wierp zich op deze „Scheldevergrendeling" intussen werd op basis van politiek opportunisme en zachte Walcherse grond de fundering gelegd voor een militair „lapmiddeltje" van 6 miljoen gulden. Het kostbare en imposante bouwwerk spitste de aloude Scheldekwestie weer eens toe, maar werd nooit voltooid. En de onoverdekte eerste verdieping dui zenden kubieke meters beton, een dool hof van gangen, deuren en onduidelijke ruimtes is zowel verzakt als in het vergeetboek geraakt. Wie kent er van daag nog het Fort de Ruyter? Toch ligt het er nog. zelf» vlak b(j Vlissingen. Zwaartorsendo vrachtwagens storten er dagelijks nieuwe ladingen bunkerpuin overheen. Van het middengedeelte is niets meer te zien en de Polder Wal cheren die de veertig bunkers ten oos ten van de Vlissingse Buitenhaven laat opruimen beschouwt het wonderiyke sa menstel van muren en gangen alleen maar als een voor de hand liggende puinstortplaats. Meer is het Fort de Ruyter dan ook nooit geweest. Met de bunkeropruiming wordt haast gemaakt. Men is al over de helft: langzaam aan verdwijnt het fort. Bovendien is becijferd dat de teen van de verzwaarde Scheldedijk dwars door het oude bouwwerk zal lopen. Als die dijk er ligt zal waar- schy'niyk het allerlaatste woord over het eens zo geruchtmakende fort wel gesproken zijn. ZES MILJOEN Het oude fort De Ruyter schakel in de Vlissingse vestingring Fort de Nolle, Linkerreduit, Middenreduit, Rechterre- duit en de forten Zoutman en Ramme- kens stierf al een net zo onopvallen de dood ten gevolge van de vestingwet 1874. Maar toen in 1910 de voorstellen voor een fonds kustverdediging in de Tweede Kamer kwamen, waarbij inbe grepen zes miljoen gulden voor een nieuw Fort De Ruyter op dezelfde plaats als het oude) bij Vlissingen, brandde in het binnenland de strijd los, waarbij politici en militairen om beur ten kolen op het vuur wierpen. België deed er nog een schepje bovenop, want zag een en ander alleen als een nieuwe Nederlandse handige poging om de Schelde voor Antwerpen af te grendelen. In het jaar 1911 verschynt onder meer een vlugschrift van gepensioneerd luite nant-generaal W. G. F. Sny'ders: „Geen verdedigingswerken aan de Westerschel- de". Hy geeft er niet alleen het advies de scherpe courantenartikelen in de „In- dépendance Beige", de „Temps", de „Ti mes" en de „Morning Post" kalm naast zich neer te leggen, maar bovendien grondig toegelicht de goede raad het fort niet te bouwen. Hy vertolkt veler mening wanneer hy de plannen niet (Zie slot pag. 2 kol. 5) Een van de gedetineerden, die woensdag uit de strafgevangenis in Leeuwarden zijn ontsnapt, de 36-jarige E. J. V. is gisteravond omstreeks half negen door de poli tie van Enschede aangehouden. De ander, de 3I-jarige W. v. d. W., is nog voortvluchtig. De beide ontvluchten «-aren woensdag in Enschede gesignaleerd. Gistermorgen werd hnn gevangeniskleding in het Volkspark in deze stad gevonden. In de buurt, van het Volkspark was in de afgelopen nacht ook ingebroken, in het huis van een tandarts, die met vakantie Uit een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat de mannen in verschei dene winkels nieuwe kleding hebben ge kocht. Bij de haven werd gisteravond V. op 18 mei 1926 geboren te Honte- nisse, aangetroffen. Hij bekende schul dig te zijn aan de inbraak bij de tand arts. Hy heeft daar 's nachts geslapen. Over de verblijfplaats van zijn makker, v. de W., wist of kon V. niets zeggen. Hij vertelde de politie, dat zij woensdag middag uiteen zijn gegaan. Hy wist niet, waar v. d. W. heenging, zo verklaarde hy. Bij het verhoor van V. is gebleken, dat hij uit het huis van de tandarts een hor loge heeft gestolen. V. werd aangehou den op aanwijzing van een meisje, dat hem aan de kant van de weg had zien zitten. De man, die zeer vermoeid was, rustte hier uit, alvorens te beginnen aan zyn tocht naar Hengelo, waar hij van plan was heen te gaan. 0 Volgens hei Bulgaarse persbureau B.T.A. werken Bulgaarse architecten en ingenieurs plannen uit voor de bouw van een grote badplaats aan de Ghanese kust bij Accra. Het ligt in de bedoeling dp gehele kuststrook bij Accra tot recreatie-oord in te richten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1