PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG FORMELE ONDERHANDELINGEN MET INDONESIËRS MUZIKALE OPERATIE IN BELFORT SLUIS Besprekingen zullen twee dagen duren Argentijnse leger in verzet tegen minister MOEDER TROUWDE HAAR DOCHTER AMERIKAANSE Dislrictsstelsel CONCESSIE IN GENÈVE Uitlevering van schilderijendieven gevraagd Nazi Rockwell aangehouden DANKBARE MILJONAIR SCHENKT VERPLEEGSTERS 7000 GULDEN Vandaag... Spoedige indiening ontwerp voor ziekenfondswet Stokkenklavier voor het carillon 205e jaargang - no. 186 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F van de Velde en F B. Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 235E Zlerikzee- red tel 2425 adra. tel 20S Adjunct: W. de Paeter Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.fr per post 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. Bureaus. ..o -J 2. tel 6140 (b.gg. red. 7853, adv. 5213) Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; - i dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. (b.g.g. réd. 3508/3546,'adv. 3647/3643), Middelburg Markt 51. tel 3841 (b.g.'g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel öi40 (b.gg.'red S ft Adv. pr. 27 ct per mm Min per adv. 4,—Ingez med 3 tarief Kleine adv (max 8 regels) 25 ct per regel (min. f 1,25) ..Brieven bur Donderdag 9 aug. 1962 Putten uit putten in Aardenburg Pagina 2 IN AANWEZIGHEID VAN THANT De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen heeft gisteren in Washington in een gesprek met verslagge vers verklaard, dat de formele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nïeuw-Guinea maandag 13 augustus in New York zullen beginnen en twee dagen zullen duren. De onderhandelingen zullen worden gevoerd in liet bijzijn van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant. Bij deze besprekingen zal worden uit gegaan van het voorlopige akkoord, dat tussen Nederland en Indo nesië is bereikt. Op de vraag of dit het plan-Bunker is, antwoordde dr. Van Royen, dat het wel in dat kader past. In antwoord op een vraag over ratificatie van een Nederlands-Indo nesisch akkoord zei de Nederlandse ambassadeur aan te nemen, dat, indien een akkoord wordt getekend, de procedure die tot ratificatie moet leiden, in het Nederlandse parlement zal beginnen. Toen iemand hem vroeg hoe lang dat zou duren, antwoordde hij aan te nemen, dat de procedure ongeveer een maand zal vergen. Als streefdatum noemde hij 18 september, de dag waarop de algemene vergadering van de V.N. weer bijeenkomt. Dr. Van Royen was dinsdagavond op het vliegveld van New York aangekomen en doorgereisd naar Washington, waar, naar liy zei, nog steeds informele be sprekingen aan de gang zijn tussen de Indonesische ambassadeur te [Vloskou, Adam Malik, en de Nederlandse per manente vertegenwoordiger by de ver enigde Naties, nir, C. VV. A. Schiirmann, in aanwezigheid van de Amerikaanse oud-ambassadeur Ellsworth Bunker. Problemen In diplomatieke kringen werd gezegd, dat gisteren financiële en militaire pro blemen zyn besproken. In Washington arriveerden gistermorgen vroeg name lijk drie Indonesische officieren uit Djakarta: kolonel Joesoef (leger), ko lonel Moeljono (luchtmacht) en kolo nel Djelani (marine). Wat do financiële problemen betreft zou de Nederlandse delegatie gisteren een gedetailleerd over zicht hebben gegeven van de kosten van onderwijs en andere zaken in liet ge bied. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft dinsdagavond te zijnen huizo hoofd redacteuren ingelicht over de kwes tie Nieuw-Guinea. De vooruitzichten voor een bijlegging van het geschil nog dit jaar noemde hij „zeer goed". Soebandrio voegde hieraan toe, dat de uitvoering van „het bevel voor de bevrijding van West-Irian" moest worden voortgezet tijdens het diplo matieke overleg. Het ene. zei hy, is een aanvulling van het andere. Verborgen bedoelingen" De chef van de Indonesische marine staf, schout-brj-nacht Martadinata, heeft in een bekendmaking aan de „eenheden in de frontlijn' gezegd, dat de gewapen de macht zich dient te hoeden voor „verborgen bedoelingen" in de Neder landse mededeling, dat de Nederlanders bereid zijn over West-Nieuw-Guinea te onderhandelen Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gister avond tegenover United Press In ternationale verklaard, dat eerst gisteren aan de regering is geble- INSPECTIEPOSTEN MET RUIM DE HELFT OMLAAG De Verenigde Staten hebben gis teren op de Geneefse 17-landen- conferentie inzake het ontwa- peningsvraagstuk voorgesteld om het aantal posten voor toe zicht op de naleving van een eventueel kernmoratorium met meer dan de helft to verlagen. De Amerikaanse onderhandelaar Arthur H. Dean deelde de delegaties mede dat zijn regering gezien de verbete ring van registratiemethoden bereid was om akkoord te gaan met „onge veer 80" posten in plaats van de 180 waar zij het voordien op had gehou den. Dean zei in antwoord op een opmerking van de Indische afgevaardigde Ar thur Lall, dat wat de identificatie van explosies betrof niet zoveel voor uitgang was geboekt als dat ten aan zien van de ontdekking daarvan het geval was. Dean's mededeling vormde de eerste of ficiële aanwijzing van de strekking van wijzigingen in het Amerikaanse ontwapeningsstandpunt, waarover vorige week in de loop van gesprek ken te Washington tussen Kennedy en zijn voornaamste adviseurs was besloten. ken, dat secretaris-generaal Thant op 31 juli inderdaad een memoran dum heeft overhandigd aan mi nister Soebandrio. De woordvoer der van het ministerie verklaarde, dat de inhoud van het memoran dum waarschijnlijk in het nader overleg met Indonesië nog aan de orde zal worden gesteld. Regering niet in het geding Minister voor het leger afgetreden De Argentijnse generaal Frederico Montero, bevelhebber van het vier de legerkorps, is gisteren in op stand gekomen tegen de Argen tijnse minister voor het leger, Juan Batista Loza, en heeft zichzelf tot opperbevelhebber van het Argen tijnse leger opgeworpen. Volgens persberichten wordt de rebel lerende generaal gesteund door de gar- nizoens van Menaoza, Cordoba, Conio- doro, Rivadavia en La Plata en waar schijnlijk door de militaire academie in Buenos Aires. Het vierde legerkorps heeft zijn basis in de noordelijke provin cie Salta. Generaal Montero heeft zijn hoofdkwar tier in de stad Jujuy in het uiterste noorden gevestigd. Hij heeft aan presi dent Guido en aan generaal Loza tele grammen gezonden, waarin hij het af treden van generaal Loza eiste, waarop generaal Loza Montero heeft ontsla, gen. Maatregelen De eerste officiële bevestiging van de rebellie bestond uit een communiqué, waarin generaal Loza zegt dat maat regelen worden genomen om de tucht in het leger te herstellen. De Argentijnse opperbevelhebbers der strijdkrachten hebben in maart, na de voor de volgelingen van de verbannen president Peron succes volle verkiezingen, de macht in han den genomen. President Frondizi werd afgezet en door Jose Maria Guido vervangen. De regering ver klaarde de verkiezingen ongeldig en president Guido stuurde later het congres met onbepaald verlof tot na hét houden van nieuwe verkiezingen. Niet tegen regering Uit gewoonlijk betrouwbare regerings kringen is vernomen dat de opstand tot dusver beperkt schijnt te zijn tot het leger en niet tegen de regering gericht is. Generaal Montero en zyn medestanders zouden vyf bepaalde doelen nastreven, onder meer het gedwongen terugtrek ken van Peronistische officieren die door generaal Loza opnieuw waren a gesteld, scheiding van de functies op perbevelhebber en minister voor het le ger, reorganisatie van het leger en eisen ten aanzien van bepaalde eenheden. Afgetreden Gisteravond laat werd medegedeeld, dat generaal Juan Batista I.oza is afgetre den. De enige vrouwelijke burgemees ter in Nederland, mevrouw Smul- ders-Belien, heeft op het gemeen tehuis in Middelbeers het huwe lijk voltrokken van haar oudste dochter mejuffrouw I. Smulders met drs. Nijkamp uit Glanerbrug. De officier van justitie bij de recht bank in Haarlem heeft thans officieel de gevangenneming gevraagd van de drie Duitsers, die betrokken zouden zijn geweest by de schilderijendiefstal in Aerdenhout. De rechtbank in Haarlem heeft het verzoek van de officier toege wezen. Aan de Zwitserse regering zal nu, via de gebruikelijke diplomatieke kanalen, de uitlevering van het Duitse trio worden gevraagd. Naar aanleiding van door de verdachten gedane mededelingen over de verblijf plaats van de schilderijen is dinsdag in Aken een huiszoeking verricht, echter zonder positief resultaat. Ook is in Aken een arrestatie verricht. Het on derzoek in deze zaak wordt door de Zwitserse, de Westduitse en door de Nederlandse politie intensief voortgezet. De leider van de Amerikaanse natio- naal-socialistische beweging, George Lincoln Rockwell, die kortgeleden naar Engeland was gekomen en tegen wie de Britse minister van binnenlandse zaken een uitwyzingsbevel had uitgevaardigd, is woensdagavond in Londen aangehou den. VOOR GEZAMENLIJK GEBRUIK Erkentelijk voor hulp aan zijn overleden dochter De verpleegsters van het stads ziekenhuis in Purmerend kregen dezer dagen de verrassing van hun leven, toen hen plotseling een gift van 7000 galden ten deel viel. De gave bleek afkomstig van een Amerikaanse miljonair, die hier mee blijk gaf van zijn erkentelijk heid voor de goede zorgen, waar mee de verpleegsters zijn dochter hadden omringd. Kort geleden meldden wij het overlijden van een 81-jarige Amerikaanse vrouw, die na een val uit het raam van een motel in Edam zwaar gewond naar het stadsziekenhuis van Purmerend werd overgebracht en daar anderhalf uuY la ter overleed. Deze Amerikaanse, die Nathalie Wins- low heette, bleek achteraf een miljo- Engelse nazi's zijn in een kamp bijeen geweest bij Cheltenhamwaar ook Lin coln Rockwell, de leider van de Ameri kaanse groep, die thans gearresteerd is, tegenwoordig was. Na een aanval van dorpsbewoners zijn de nationaal- socialisten gevlucht. Op de foto een groepje vluchtelingen in een open vrachtwagen. Het meren deel verbergt liet gezicht. nairsdochter te zrjn en haar vader, die na de dood van zijn dochter naar ons land overkwam om de overbrenging van het stoffelijk overschot naar zijn woonplaats Avon by the Sea in New Yersey te regelen, heeft met een cheque zijn erkentelijkheid getoond voor de po gingen in het ziekenhuis om zijn dochter te redden. Cheque Toen de administratie van het zieken huis vorige week de cheque ter waar de van 7000 gulden ontving, begreep men er aanvankelijk de bedoeling niet van. Naderhand bleek, dat de heer Winslow het bedrag bedoeld heeft voor de zusters van het ziekenhuis, opdat zij er iets voor kopen voor gezamenlijk gebruik of het besteden te nutte van allen. Wat er echter precies mee gaat ge beuren is nog niet precies bekend, aangezien eerst de geneesheer-di recteur, die met vakantie is, in een en ander moet worden gekend. begint een negentiendaagse conferentie over de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, dat in het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek door de Ne derlandse regering voor studenten uit bij de N.A.V.O. aangesloten landen zal worden gehouden. viert de Nederlandse letter kundige en voordrachtskunste naar Henri S. 't Sas te Breda zijn 85e verjaardag. (Van onze Haagse redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zal over ongeveer veertien dagen bij de Tweede Kamer een ontwerp indienen voor een ziekenfondswet, aldus vernemen wij uit Haagse offi ciële kringen. Dit wetsontwerp zal, als liet tot wet is verheven, in de plaats komen van liet ziekenfondsbesluit, dat nog uit de bezettingstijd dateert. ACHTER DE RUG VAN „JANTJE" ACHTER DE RUG van de legenda rische „Jantje van Sluis" gaan ca rillonbouwers binnenkort een muzi kale operatie uitvoeren. De vroede vaderen van Sluis hebben namelijk besloten tot uitbreiding van het ca rillon in de gerestaureerde Belfort toren. Het automatische speelwerk met pianoklavier zal door carillon deskundigen van de firma B. Eys- bouts uit hef Noordbrabantse Asten zodanig worden omgebouwd, dat ook de dertien tot dusver niet ge bruikte klokjes in het carillonspe! worden betrokken. Bovendien zal hef carillon worden aangesloten op een zogenaamd stokkenklavier. Dertienduizénd gulden heeft de raad van Sluis uitgetrokken om deze „operatie" te kunnen bekos tigen. Deskundigen op het gebied van klok kenspelen hebben verklaard, dat met de inschakeling van de dertien klok jes het gehele carillon in het Belfort eerst goed tot zijn recht zal komen. Vóór 11 oktober 1944 de dag, waarop het enige Belfort van Neder land door oorlogsgeweld werd ver nietigd hing er in de Sluise toren slechts een eenvoudig „vierslagje". Maar toen daarna vaststond, dat het stadhuis en de toren in hun oorspron kelijke staat zouden worden her bouwd, kwam bij de echte Sluise be volking de wens op naar een fraai en passend carillon. Welft carillon In 1956 werd een carillonfonds in het leven geroepen dat in korte tijd over het aanzienlijke bedrag van 5000 kon beschikken. Een carillon moest er dus komen, daarover was men het spoedig eens. Maar welk carillon? Dat is in die jaren een hele strijd geworden. In de wereld van de bei aardiers was men bepaald niet ge porteerd voor een pianoklavier. Ster ker nog: men was er in die kringen beslist tegen en de rechtgeaarde bei aardier was niet achter het piano klavier te krijgen. Aan de andere kant werd als argu ment onder meer naar voren ge bracht, dat het stokkenklavier slechts door een beperkt aantal mensen met kennis van zaken kou worden be speeld. Hoe dan ook, er kwam een piano klavier en er werd een carillon aan geschaft van 38 klokken, waarvan er slechts 25 werden gebruikt. Later kwam men in Sluis en ook daar buiten tot de conclusie, dat het klokkenspel toch niet helemaal af Omschakeling De deskundigen op carillongebied be toogden, dat de klank van het spel belangrijk zou verbeteren als men daarin ook de dertien niet gebruikte klokjes zou betrekken. Bovendien, zo werd verder gesteld, zou door een omschakeling op een stokkenklavier het carillon m de toekomst door ech te beiaardiers kunnen worden be speeld. Bijvoorbeeld voor het geven van concerten. Verleden week heeft de raad van Sluis dus beslist, dat de ombouw doorgaat. De uitgave van het bedrag ad 13.000 achtte men ten volle ver antwoord. Het werk van de stadhuis- restauratie waaraan het rijk be langrijke financiële en morele steun heeft verleend wordt er als het ware mee voltooid. Het klankspel, zo verwacht men, wordt er belangrijk mee verbeterd en de uitbreiding van het eigenlijke carillon zal nog meer toeristen noden een kijkje te gaan nemen in de toren. ftanthj* Bij de Tweede Kamer is enkele dagen geleden een wetsontwerp ingediend, dat een nieuw openbaar lichaam in Ne derland introduceert. Het wetsontwerp afkomstig van de ministers Toxo- peus en Aartsen maakt de stichting mogelijk van supergemeentelijke of dis- trictsbesturen, die een vrij grote zeggen schap zullen hebben over de onder deze besturen ressorterende gemeentebestu ren. Als eerste object voor het realise ren van de nieuwe bestuursvorm is het gebied van de Nieuwe Waterweg ge kozen. Daar wordt uit 24 grotere en kleinere gemeenten het district Rijn mond gevormd, een naam, die blijkbaar gekozen is om de veel meer voor de hand liggende, maar wat annexionisti- sche naam „Groot-Rotterdam" te ver mijden. Alle gemeenten en gemeentera den in het Rijnmond-district blijven gewoon bestaan, maar ze worden straks in bepaalde mate geleid en geïnstrueerd door een districtsraad van 81 leden, waarvan 54 leden rechtstreeks gekozen worden door de bevolking (ruim 900.000 zielen) en 27 benoemd worden door de 24 gemeenteraden. De districtsraad zelf wordt weer geleid door een voorzit ter, die benoemd wordt door de Kroon en die als leden van het dagelijks be stuur zeven gekozen „gedeputeerden" naast zich heeft. Het gehele districtsplan is in oorsprong afkomstig van de commissie-Klaas- sen, die vier jaar geleden opdracht kreeg de moeilijkheden te bestuderen, welke zich op bestuursgebied voordeden in de Rotteidamse agglomeratie, nadat deze agglomeratie met haar Botlek- gebied en de Europoort zo sterk in en over andere gemeenten uitgespreid was geraakt, dat enerzijds kleine gemeenten beducht raakten voor hun bestaan en anderzijds voor de Rotterdammers al lerlei belemmeringen optraden bij de expansie van Nederlands machtigste haven- en industriecomplex. Er moesten beleidslijnen komen, waaraan ieder in het Nieuwe-Water- gebied zou hebben gehoorzamen op grond van het alge meen belang. De commissïe-KLaassen kwam in februari 1960 gereed met haar advies tot instelling van het openbare lichaam „Rijnmond". De beide genoem de ministers hebben thans dat advies niet alleen als leidraad genomen voor het opstellen van het thans ingediende wetsontwerp, maar zij hebben bovendien aan het nieuwe lichaam een aanmer kelijk grotere bevoegdheid toegekend, dan de commissie-Klaassen durfde aan te bevelen. De hoofdtaak van het nieuwe bestuurs lichaam zou men kunnen omschrijven als het realiseren van een grotere so ciale en economische eenheid onder de 24 gemeenten Het district Rijnmond zal daartoe zeggenschap krijgen over de aanleg van havens- en industrieter reinen en het gebruik van die terreinen, over bedrijfsvestiging, over woning bouw en alles wat daarmee samen hangt, over alle verkeersverbindingen, over natuurbescherming en bepaalde recreatievormen, kortom over de gehele ruimtelijke ordening en het belangrijkste deel van de infrastructuur. De uitbreidingsplannen van de 24 gemeenten zullen niet langer de goed keuring behoeven van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, maar wel de goedkeuring van de Rijnmondraad. rvat Rotterdam in de Rijnmondraad D een overwicht zal hebben, ligt voor de hand en dat is volkomen aanvaard baar. Ook zal de betekenis van het Rot terdamse gemeentebestuur door de in stelling van de districtsraad er niet min der om worden. Door de schaalvergro ting echter vermindert wel heel sterk de taak van de besturen der kleine ge meenten. Minister Toxopeus staat be kend als een man, die graag het Neder landse burgemeesterskorps op volle sterkte handhaaft en die daarom heel snel bezwaar heeft tegen de opheffing van kleine gemeenten. Welnu, de kleine femeenten in het Rijnmonddistrict hou- en weliswaar hun burgemeesters en hun eigen bestuur, maar de bestuurs taak wordt zo teruggedrukt, dat het burgemeestersambt in zo'n kleine Rijn- mondgemeentc onder toezicht van het districtsbestuur nauwelijks meer aan trekkelijk kan zijn. Degenen, die samen voeging van gemeenten een te ruw mid del vinden om tot betere bestuurbaar heid van een streek te komen, krijgen in het wetsontwerp-Rijnmond wel hun zin, doch ten koste van een taakver- schrompeling, welke voor bepaalde ge meenten op de duur misschien nog on prettiger is dan opheffing en samenvoe ging. Overigens kan men aan het wetsont werp een beduidende mate van stoutmoedigheid niet ontzeggen. Het luidt een experiment in, waarnaar met grote interesse gekeken zal worden. Als het slaagt, kan het districtsstelsel ook voor andere streken van Nederland van betekenis zijn. In 'n dagblad is zelfs al gesuggereerd, dat de verdeling van ge heel Nederland in districten de verouder de en soms weinig creatieve pro vinciale bestuursindelïng zou kunnen vervangen. Zonder deze al te vergaande suggestie te onderschrijven, moet wel erkend worden, dat de mogelijkheid al leen al van districtsvorming duidelijker doet beseffen hoe de gemeentegrenzen en de provinciegrenzen thans zelden meer kloppen met de grenzen van de grote leef. en werkgemeenschappen, waarin het Nederlandse volk zich anno 52 heeft gegroepeerd. Voor Zeeland heeft het districtsexpe riment Rijnmond in zoverre beteke nis, dat er in een wat verdere toekomst wellicht aan overkapping van een groep gemeenten gedacht kan worden, wan neer dat nodig zou zijn voor de bevorde ring van de industrialisatie en voor het uitbreiden van havencomplexen. De urgentie is echter, naar het schijnt, op dit ogenblik niet zo groot, dat men niet zou kunnen wachten op de eerste resul taten van het Rijnmond-experiment. Op Cuba zouden 4000 Russische soldaten zijn In een radiouitzending uit Miami Jn Florida van Cubaanse vluchtelingen is dinsdagavond gezegd dat er volgens rei zigers uit Cuba meer dan 4000 Russi sche militairen op het eiland zijn aange komen. Dr. Salvador Leu. de leider van het ra dioprogramma voor de Cubaanse vluch telingen, zei dat Fidel Castro om de sol daten heeft gevraagd omdat hij vreest dat er spoedig een volksopstand op Cu ba zal uitbreken. Castro zou overigens van plan zijn een „groot offensief" op te zetten om het communisme naar de rest van Latyns-Amerika te exporteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1