PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT „NAJAARS STORM RICHT RAVAGE AAN T0ERISTEN-EX0DUS UIT ZEELAND DOOR WINDKRACHT NEGEN Schepen op drift in haven van Rotterdam Ben Khedda geeft de macht uit handen Van Royen en Pröpper vertrokken ss ëgiA.'igrsgxs, ixlzni sara/ ansüsrs^r^sLS srasi GEEN BELGISCH VISUM VOOR TSJOMBE AUTO BOTSTE TEGEN TREIN 3 DODEN CHAOS AAN OOSTENRIJKSE GRENS DOOR LANGZAAM-AAN-ACTIE Kind omgekomen bij brand Middelburgse Stationsbrug en veer Zijpeweer opstoppingen DUIZENDEN TENTBEWONERS VAN ZEEUWSE CAMPING VERDWENEN Vandaag... Export-artikel Filip de Pillecijn overleden 250e jaargang - no. 185 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 aug. 1962 Bij nader inzien toch geen meineed Pagina 5 Zinrilr»M. ™«i iöiöïós „3™ r„, T "uv' °»'m'oko1. iviiaaeiuurg: mar KI Dl, iel. dfi4i (D.g.g. rea. WW 31U8, aav. 2375, Zienfczee red tel 2425 adm. tel. 2094. Adv. pr. 27 ct per mm. Min per adv. ƒ4,—. Ingez. med. 9 x tarief Kleine adv (max. 8 regels) 2 ct per regel (min. 1.25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct r Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. TOERISTEN VLUCHTEN UIT TENTENKAMPEN ONTWORTELDE BOMEN HINDEREN VERKEER met name enkele grote steden en op de kampeerterreinen aan de kust veel ongerief veroorzaakt. Op vrijwel alle politiebureaus kwa men meldingen binnen van losgerukte televisieantennes, ingewaaide ruiten, loshangende zonneschermen en afgerukte boomtakken. De schade viel in vele gevallen erg mee. In de Rotterdamse haven raakten enkele schepen op drift, terwijl in Utrecht het treinverkeer tussen de stations Den Haag Holland Spoor en Rotterdam Hofplein werd gestagneerd, doordat een omgewaaide boom op de bovenleidingen neerkwam. De storm maakte gistermor gen in Nijmegen een slachtoffer. De 24-jarige Nijmegenaar Joh. Vriens werd gedood, toen een boom omwaaide en zijn auto trof. recht. In de tuinstad Osdorp viel gister avond op vele plaatsen de straatverlich ting uit. De overvloedige regen was daarvan waarschijnlijk de oorzaak. El ders in de stad weigerden de verkeers lichten en de verlichting in verkeers- zuilen. In Scheveningen werd een strandpavil joen door de storm grotendeels ver nield en waaiden krantenkiosken van de boulevard. De loodsdiensten waren langs de gehele kust gestaakt, maar fijH"Hepen toch nog r waterweg binnen. Hierbij was de Harwich-boot van de maatschappij „Zeeland", de „Prinses Beatrix", die toch nogal wat moeilijk heden had b|j het binnenlopen en vlak voor de wal assistentie van een sleep boot nodig had. Ongeveer tien schepen waarbg de „Botterdam" van de H.A.L., verlieten de Nieuwe Waterweg. Badgasten huiswaarts De badgasten hebben van de „storm- genoegens" ruimschoots hun deel ge had. Velen hebben zich door storm en regen van de Nederlandse kust laten verjagen en vooral uit de ten tenkampen langs de kust vond een ware uittocht plaats. Uit het kamp op Ockenburgh, waar on geveer zesduizend vakantiegangers lo geerden. zijn er gisteren naar schatting enige duizenden vertrokken. Gisteravond was de uittocht nog in volle gang. In het kamp op Duinrell in Wassenaar, dat door zijn ligging vlak achter de duinen en tussen de bossen meer beschut voor de vind is, was de toestand Iets gunstiger. maar toch vertrok ook daar 10 tot lo procent van de gasten. Op Texel, waar men gewoonlijk voor lan gere tijd gaat logeren heerste eveneens een grote drukte van vertrekkende gas ten. Van een algehele uittocht was daar echter geen sprake. De heer Vriens reed in zijn wagen over de Graafseweg toen een linde, die r schatting 200U kilo woog, omwoei, heer Vriens werd op slag door de lende boom gedood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, is volgens omstanders juist op het fatale moment uit de wa gen gesprongen. Zij was ongedeerd. De omgewaaide boom was uiterlijk nog ge heel gaaf. Van binnen was hij echter vermolmd. Dat was voor de storm ge noeg om de linde te ontwortelen. De Rotterdamse brandweer heeft gis termorgen urenlang werk gehad om de schade, veroorzaakt door de storm, enigszins te verhelpen. Bovendien werd het tramverkeer gestagneerd, doordat om even over twaalven de restanten van een dak en enkele boomtakken op de tramdraden in de Scheepstimmermans laan vielen. De R.E.T. ging er op af met een takelwagen. Losgeslagen Op de Maas sloeg de zware Libert aanse tanker „Arcturus" (18.743 b.r.t.) los van de trossen, waaraan zÜ was gemeerd. In de Waalhaven gebeurde hetzelfde met de ruim 7000 b.r.t. metende vrachtschepen „Ru- mjja" (Zuid-Slavië) en „Persian Cy rus" (Perzië). Havensleepboten voor kwamen ongelukken. Ook btj de politie in Amsterdam kwa men tientallen meldingen binnen over omgevallen bomen, afgewaaide takken, loshangende dakgoten, omgewaaide t.v.. masten, klepperende ramen in huizen van vakantiegangers, wegverzakkingen e.d. Op de Oudezijds Voorburgwal kwam een boom op een geparkeerde auto te- De Belgische regering heeft aan de Katangaanse president, Tsjom- be, een inreisvisum geweigerd. Tsjombe zou vandaag uit Gene ve naar Brussel reizen, zo is uit officiële kringen vernomen. De Belgische minister van buitenlandse zaken liet door een van zijn woord voerders weten dat een bezoek van Tsjombe aan Brussel delicate pro blemen zou veroorzaken, vooral in de huidige omstandigheden. De weige ring is mede veroorzaakt doordat Katangaanse regeringsleden onlangs tijdens een privë-bezoek aa.n Brussel verklaringen van politieke aard heb ben afgelegd. Drie personen, een echtpaar uit Gorinchem en een gehuwde vrouw uit deze gemeente zijn om het le ven gekomen nadat op een niet be veiligde overweg in de Molenstraat te Vught de bestelauto, waarin zij reden, in botsing was gekomen met de sneltrein MaastrichtAm sterdam. De slachtoffers z|jn do 43-jarlge heer A. E. S. en zijn 34-jarige vrouw, die later In een ziekenhuis is overleden, en de 24-jarigê mevrouw D M. van E.-P. Twee kinderen van meviouw Van E.-P., een iongen en een meisje, werden ge wond maar hun toestand is redelijk. Do trein had ruim een half uur vertra- ging- De regering van Nieuw Zuid-Wales heeft het verbod tot verkoop van sterke drank aan Australische inboorlingen opgeheven. Vol gens een regeringswoordvoerder is hiermede de laatste hinderpaal voor een volkomen ge lijkheid tussen de inboorlingen en de blanke bevolking opgeheven. Ook in Zandvoort toonden de bad- j gasten geen neiging het veld te ruimen voor het slechte weer. De- ze badplaats zit nog vol. Wel bad men op het kampeerterrein „San- devoorde" nogal wat waterover last. Een triest beeld van een vakantie 1962 aan de Nederlandse kust. Op het kampeerterrein „Sande- voorde" in Zandvoort trol de foto graaf deze wanhopige familie, die te midden van het water haar tent trachtte op te houden. En dat met een al even sombere weersvertvachtingen ih zicht. AUTOFILES VAN 15 KILOMETER Het wegverkeer aan de grenzen van Oostenrijk met Italië met West-Duitsland is gisteren tengevolge van de langza; aan-actie van het Oostenrijkse douane- en politiepersoneel, ter ondersteuning van eisen om ho gere toelagen, volkomen in de Hot ongeveer drie jaar oude dochtertje van de familie Sieben Verstappen in Ospel (gem. Nederweert) is gistermor gen om het leven gekomen bij een brand in een oude landoouwschuur van haar vader. Het meisje was met enkele vriendjes in de schnur aan het spelen. De vriendjes konden nog bjjtijds de schuur verlaten. Men vermoedt dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. BERLIJNSE DIERENVRIENDEN OP DE BRES VOOR 50.000 DUIVEN Een door het Westberljjnse stadsbestuur ingezette actie oni de naar schatting 50.000 dieren tellende duivenkolonie van deze stad uit te roeien, verloopt niet zo eenvoudig als men dacht. Men had besloten de vogels, die een gevaar voor de volksgezondheid zouden opleveren, door middel van in blauwzuur gedrenkt voedsel te vergiftigen. Dieren vrienden hadden hiertegen al krachtige protesten doen horen, doch de autoriteiten zetten door. Gistermorgen begon men in allo vroegte het vergiftigde voedsel op de voederplaatsen te strooien. De verwachte grote slachting onder het gevedelde volk bleef tot stomme verbazing van het gemeentepersoneel beperkt tot slechts zeven duiven en twee mussen. De dierenvrienden waren namelijk iets vroeger opgestaan en hadden op de voederplaatscn zoveel voedsel gestrooid dat de vogels met een voldaan gevoel zaten toe te kijken hoe de „vogelvangers van Berlijn" hen naar beneden trachtten tc lokken. Wanneer cr toch duiven waren dia voor het vriendelijke aanbod dreigden te bezwijken klapten de dierenvrienden met alle kracht in de handen en lieten opgeblazen papieren zakken knallen, begeleid door de claxons van auto's. Machtsverwisseling in Algerije Ben Bella is nu de verantwoordelijke figuur Premier Ben Youssef Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse rege ring heeft gisteren de laatste be voegdheden van dit bewind over gedragen aan het politieke bureau van vice-premier Achmed Ben Bel la. Vrijwel alle verantwoordelijkheid voor het op poten zetten van het onafhanke lijke Algerije rust nu op Ben Bella, die onder Ben Khedda een van de drie vices premiers was. Het politieke bureau zal Algerije wat de binnenlandse zaken betreft besturen, tot na de algemene verkiezingen van de tweede september. De voorlopige regering van Ben Khedda heeft de sym bolische rol gekregen van „vertegen woordigster van de voltooide revolutie". Als zodanig zal ze Algerije vertegen woordigen bij de staten die Algerije diplomatieke erkennen of dat nog zul len doen. Het overgangsbestuur in Rocher Noir een orgaan waarin moslims en Fransen zitten en dat op 3 juli door president de Gaulle met uit voerende macht werd bekleed heeft de technische rol gekregen var toezichthouder op Algerijes admi nistratie, financiën, en economische en sociale zaken. Maar achter a! deze diensten doemt toch Ben Bella's politieke bureau op als de organisatie waar de touwtjes samenko men. Men acht het bemoedigend dat Ben Khedda noch de ministers van het voor lopige bewind die niet in het politieke bureau z|jn opgenomen, bezwaren heb ben laten horen. Omvangrijke taken Ben Bella confereert intussen in Con- stantine met commandanten van het be vrijdingsleger. Deze zijn verdeeld ge weest in hun opinies over het politieke bureau. Het politieke bureau ziet zich gesteld tegenover omvangrijke taken. De ver kiezingen moeten worden voorbereid, de economische chaos en de chronische werkeloosheid verholpen, en de negen tig procent van het onderwijzend perso neel dat naar Frankrijk is uitgeweken, "ervangen. war gelopen evenals de dienst regeling van de Oostenrijkse spoorwegen. Voor sommige grensposten vormden zich auto-files die wel tot vijftien kilometer lengte aangroeiden. Claxonconcerten, scheldpartijen aan het adres van de douane en handge meen tussen de tot wachten gedwon gen toeristen onderling tekenden de gespannen sfeer, die aan de Itali aanse grens door de in die streek heersende hittegolf nog extra on gunstig werd beïnvloed. De maandag door de Oostenrijkse mi. nister van financiën gegeven richtlijn om slechts steekproeven te nemen negerend, controleerden politie en douane papieren en bagage der toe risten zo omslachtig mogelijk. Ter wijl anders wel zes auto's per mi nuut worden afgewerkt deed men nu bij sommige grensposten wel tien minuten over een auto. De industrie- en handelskamer van Lin- dau heeft de provinciale regering van Vorarlberg telegrafisch verzocht bij de bondsregering in Wenen tus senbeide te komen. Politie en douane dreigen morgen tot een volledige staking over te gaan. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft de reizigers aangeraden meer van de kleinere grensovergan gen naar Oostenrijk gebruik te ma ken om de overbelasting van de grote grensposten te verlichten. De grenspolitie van Garmisch heeft het maken van korte reizen naar Oostenrgk dringend afgeraden. D< politie probeert verder de bij Mitten- wald wachtende auto's gedeeltelijk via Leutasch te leiden. Het verkeer bij de grensovergangen naar Bre- genz is geheel vastgelopen. Boetes De douanebeambten vragen, in het ka der van hun optreden volgens voorschrift van elke automobi list op wiens wagen het nationali teitsteken ontbreekt of die niet het voorgeschreven verbandtrommeltje in de auto heeft, een boete van tien tot vijftig schillingen. Op de autoweg naar Salzburg staan de auto's, op drie rijstroken naast elk aar over een afstand van zes kilome ter vast. Ook bij de kleinere grens overgangen wordt de toestand hache lijker nadat vele vrachtauto's daar heen zijn uitgeweken. Bij de Brenner gaven Duitse toeris ten een toeterconcert van minuten lang omdat na de controle in Oos tenrijk ook de Italiaanse donane langzaam controleerde. De Italianen reageerden op deze claxon-demon stratie met boetes van duizend lire. WINDKRACHT NEGEN heeft er gisteren voor gezorgd, dat de eerste dinsdag van de „zomer"-maand augustus een „dolle dinsdag" werd voor tienduizenden toeristen, die hun tenten hadden opge slagen langs de Zeeuwse stranden. Reeds in de prille ochtend eigenlijk ai in het holst van de nacht werd het tentleven voor ontelbare vakantiegangers een letterlijk en figuurlijk onhoudbare zaak. Duizenden tenten weerstonden de vernietigende kracht van de wind (stoten van 24 meter per seconde) niet en dwarrelden als vederlichte herfstbladeren over de campings. Deze uitzonder lijke zomerstorm maakte dan ook duizenden vakantiegangers dak loos en het bijna logische gevolg was, dat Zeeland een exodus van toeristen beleefde: meer dan de helft van de (tijdelijke) bewoners van de campings ungs de Zeeuwse kusten vertrok voor tijdig naar een steviger huis-en-haard. derhieldcn. Toch voeren de twee pon ten, die op deze lijn waren ingezet, moedig en continu door, want aan de Schouwse wal groeide het aantal toeristenwagens voortdurend onrust barend. I-Ioewel er vrijwel ieder kwartier een pont liet Z|jpe overstak, liepen de wachttijden in de middag toch nog op tot anderhalf tot twee uur. Zich naar huis spoedende toeris ten en ongerust geworden vaders, die vrouwen en kinderen uit strand huisjes hadden gehaald, zorgden voor deze opmerkelijke spitsuren. Met name in de Westhoek van Schou- wen-Duïveland mocht de ontruiming van de kampeerterreinen dan ook wel enige naam hebben. De plotselinge volksverhuizing, die bijvoorbeeld op camping „Duinoord" bij de trap van Weslenschouwen te zien was, bleek ronduit imponerend: 's middags telde deze nederzetting nog 225 tenten, maar dinsdagmiddag was dit aantal fereduceerd tot een schamele 25. De ewoners van die 25 linnen onderko mens wilden het nog even aanzien, maar dachten er toch ook al over te vertrekken. streken, opborgen in auto's of met stenen verzwaard in het gras lie ten liggen. Maar enig heil zagen de meesten toch niet meer in een verder verblijf. Enkele voorbeelden mogen dat illus treren. Zo vertrok de helft van de kampeerders van een terrein bij Oranjezon op Walcheren, dat ruim 1000 toeristen kan herbergen. Van de camping „Dennebos" (capaciteit 600 tot 700 man) vertrokken 350 vakantiegangers. En het kampeer terrein „Pannenschuur', bij Nieuw- vliet in Zeeuwsch-Vlaanderen zag een exodus van 500 man. In het al gemeen kon gesteld worden, dat van de „open" kampeerterreinen ruim 50 procent van de toeristen vertrok, ter wijl dit aantal op beschutte terreinen lager was. De vertrekkers waren meestal tentbewoners, omdat de ca ravans wel tegen de wind bestand bleken. Zeeland beschikt over een totale „kampeereapaciteit" voor 20.000 tot 25.000 toeristen. Maandag nog stond op vrywel alle ingangen van d< Zeeuwse campings het bekende bord- Troosteloos beeld (Zie dot pag. 2 kol. 3) Deze werkelijk imponerende toeris ten-uittocht was mot name op twee verkeersknooppunten in Zeeland overzichtelijk te volgen: op de Sta tionsbrug in Middelburg en b|j het veer Zljpc-Anna Jacobapolder. Op nieuw bleek de Middelburgse kanaal- brug een flessehals voor het verkeer, dat "zich moeizaam door deze engte perste. Bij t|jd en wHle waren er zo veel toeristen tegelijkertijd op het idee gekomen huiswaarts te keren, dat er fikse opstoppingen bij de brug ontstonden. Natuurlijk: de wagens met de witte nummerborden deden daarbij in aantal weer nauwelijks on der voor die met blauwe nummer platen. Ongeruste naders „Soms stond het buiswater bij de ka pitein in de stuurhui,berichtte on ze Schouwse verslaggever over de veerboten, die gisteren de dienst tus sen Zijpo en Anna Jacobapolder 011- Hct troosteloze beeld van campings met tientallen neergedrukte tenten was overigens overal in Zeeland te zien. De wat ervaren kampeerders had den het gevaar in de loop van de nacht b|j het opsteken van de wind echter al zien aankomen en hadden het afbreken van hun tenten niet overgelaten aan de wind, maar deden dit bij voorbaat zelf alDank zij snel door gegeven waarschuwingen aan bu- ren-tentbewoners bleef de scha de op vele campings dan ook enigszins beperkt, omdat talrijke vakantiegangers zelf hun tent ...is het 100 jaar geleden, dat in Nederland en wet tot stand kwam, waardoor de slavernij in Nederlands West-Indië met in gang van 1 juli 1863 werd afge schaft. Hierdoor werden circa 33.000 negerslaven vrije mensen, hoewel zij nog tien jaar onder toe zicht van de staat bleven om hen tot familieleven op te leiden. IWIAJVWVnAAAAMAAA/WUWl/IAAAIUUlAA/UVWWV De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, is gisteren vanaf Schiphol naar Amerika vertrok ken, waar hij zal deelnemen aan de formele onderhandelingen met Indonesië over Nieuw-Gni- nea. Dr. Van Royen werd ver gezeld door luitenant-admiraal buiten dienst H. H. L. Pröpper, de voormalige voorzitter van het comité verenigde chefs van sta ven en tegenwoordig speciaal adviseur van minister Visser. De Indonesische minister van buiten landse- zaken, dr. Soebandrio is gis teren van Bali, waar hij de „laatste instructies" van president Soekamo voor de formele ónderhandelingen had ontvangen, in Djakarta terug gekeerd. Dr. Soebandrio vertrekt vrijdag naar New York, waar hij zaterdag wordt verwacht. j^ant lij ft Over kunat wordt nogal graag en veel gesproken en geschreven in emo tionele zin. Muziek wordt beluis terd, schilderijen worden bekeken, to neelstukken worden zorgvuldig be schouwd en daarna wordt gepraat over de gevoelens en gedachten, die men uit de „wereld van de kunst" meekreeg. Het is heel gelukkig, dat de kunst op die wijze in het gevoels leven van vele men sen zo'n grote plaats inneemt. Maar het is daarnaast toch ook nuttig ook eens op een meer materialistische en economi sche basis te praten over kunst. Dat deed dezer dagen de heer A. J. P. G. Sandfort, directeur van de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Hij opende een kunsttentoonstelling in Laren (N.-H.) en hij deed dat niet met de gebruikelij ke artistieke analyses. Hij praatte over het verkopen van kunst. In het afgelopen jaar werden door Nederlandse kunstenaars meer dan 150.000 schilderijen, tekeningen, enz. naar het buitenland verkocht tot een totale waarde van meer dan 13 mil joen gulden. De heer Sandfort wees er op, dat in Nederland veel misverstand en onbe grip bestaat over het leven van de beel dende kunstenaars. Een bekende fabel is, dat zij geen droog brood verdienen, dat ze daarvoor ook geen moeite doen en dat ze veelgeziene klantjes zijn bij de diensten van Sociale Zaken. De heer Sandfort kon vertellen, dat er in Nederland 1500 beeldende kunste naars zijn en dat het vorig jaar slechts 160 van hen geldelijke bijstand nodig hadden. De belangstelling voor de kunst is groeiende, zo zei hij, onder meer bij het bedrijfsleven, dat regelmatig op drachten plaatst voor het verfraaien van kantoren en fabrieksgebouwen met kunstwerken. Zo'n nuchtere, economische beschou wing over kunst, als de heer Sand fort hield, kan niet anders dan een goede uitwerking hebben. Zij toont de kunstenaar als een mens, die zijn be staan wil rechtvaardigen door zijn pres taties. Een mens, die zelfs voor. de export werkt en die dat meestal doet in nauw verband met het toerisme. Die export namelijk van dertien miljoen gulden ging voor een bedrag van bijna 5 mil joen gulden naar Duitsland en het is wel duidelijk, dat hierbij het bezoek van Duitse toeristen een belangrijke factor is geweest. De beeldende kunstenaars helpen op die wijze mede om de goede naam van Ne derland als „cultuurland" in het bui tenland hoog te houden, waarmee een zakelijk belang van het gehele Neder landse volk wordt gediend. Het is opvallend dat juist die beelden de kunstenaars in Nederland met uiterst weinig overheidssubsidie werken. De overheid geeft in ruime ma te „steun" aan orkesten, toneelgezel schappen enz., maar zij laat de beelden de kunstenaars in grote mate hun eigen brood verdienen. Dat doen de kunste naars gelukkig vrij goed en het is stel lig de verdienste van de heer Sandfort, dat hij daarop met goed cijfermateriaal de aandacht heeft gevestigd. Hij heeft waardevol „public relations" werk gedaan ten bate van de beeldende kunstenaars, die juist in deze zomerda gen veel exposeren om hun produkt te verkopen aan belangstellenden voor wie het beschouwen van kunstvoortbrengse len een veraangenaming betekent in het dagelijks leven. De Belgische schrijver en taalgeleerde dr. Filip de Pillecijn is dinsdag op 71- iarige leeftijd in het academisch zieken- mis te Gent overleden. Hij was daar een week geleden met longontsteking opgenomen. Filip de Pillecijn was op 25 maart 1891 te Hamme geboren. Hij verwierf in 1926 de doctorsgraad in de Germaanse filo logie op een proefschrift over Hugo Verriest. Enkele van zijn werken, waarvan er vele zijn vertaald, zijn „Blauwbaard", „Mijnheer Hawarden", „Hans van Mal- medy", „Schaduwen", „De soldaat Jo- han", „De veerman en de jonkvrouw" en „Rochus". Dr. Van Royen (rechts) in gezel- 5 schap van luitenant-admiraal H. S H. L. Pröpper bij hun vertrek S van Schiphol naar Washington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1