PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET GAAT AKKOORD MET VOORLOPIGE OVEREENKOMST Dr. Van Royen vandaag weer naar Amerika 0SSEHAVEN OP SCHOUWEN IS VERDWENEN Broodprijs met 1 cent omhoog Schilderijendieven vermoedelijk gepakt EEN JAAR BERLIJNSE MUUR ZORIN ZIET NIETS NIEUWS IN DE AMERIKAANSE VOORSTELLEN Vand a a g Ben Bella naar Constantine Onderhandelen SURINAME WIL TOEGOENEZEN 1 UIT NIEUW-GUINEA OPNEMEN Deze week wordt gestart mei aanleg werkhaven dam Brouwershavense Gat 205e jaargang - no. 184 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zierikzee: red tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. ƒ4,Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 7 augustus 1962 ONDERHANDELINGEN DEZE WEEK IN NEW YORK (Van onze Haagse redactie). Om kwart voor zeven las de woordvoerder van minister-president De Quay gisteravond het volgende communiqué voor: „Het kabinet heeft na uitvoerige gedachtenwisseling besloten dr. J. van Royen te machtigen tot het deelnemen aan de formele onderhandelingen onder leiding van de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties op basis van het voorlopig akkoord dat op 31 juli onder leiding van de heer Bunker werd bereikt". Dr. Van Royen vertrekt vanmiddag van Schiphol. Samen met de mededeling uit Djakarta dat president Soekarno zijn minister van buitenlandse zaken. Soebandrio, naar Amerika zal zenden voor het voeren van formele onderhandelingen, mag verwacht worden dat de slot-besprekingen tussen Van Royen en Soebandrio nog deze week zullen beginnen. Deze onderhandelingen zullen plaatsvinden in New York, dus in de directe nabijheid en onder directe verantwoordelijk heid van Thant. Het communiqué kwam na een kabinets vergadering, welke van half drie tot half zeven had geduurd en waaraan nu ook de minister van financiën, prof. Zijlstra had deelgenomen. Hy was 's ochtends teruggekeerd uit Italië waar hij met vakantie was. Dr. Van Royen was, anders dan afgelopen vrijdag, niet uitgenodigd de kabinetsvergadering by te wonen. Het communiqué, dat er op neerkomt dat het kabinet de voorlopige overeen komst Van Royen-Soebandrio heeft aan vaard, kwam niet als een verrassing. Het was in de loop van de dag bekend geworden dat de plaatsvervangend de legatieleider mr. Schürmann, de Neder landse vertegenwoordier bij de Verenig de Naties, en de plaatsvervangend lei. der van de Indonesische delegatie, de ambassadeur van Indonesië in Moskou. Malik, weer in bespreking waren en dat de technische details van het voorlo pig akkoord werden behandeld. Deskundigen Tevens werd bekend, dat zondag 4 Nederlandse deskundigen naar Wash ington waren gereisd: de heer J. A. van Beuge, chef van het directoraat generaal Nieuw-Guinea van het mi nisterie van binnenlandse zaken, de plaatsvervangend thesaurier-gene raal van het ministerie van finan ciën mr. A. Rinnooy Kan, de hoofd inspecteur van de afdeling inspectie der rijksfinanciën mr. Ch. F. H. Wei ter, en als enige nlet-ambtenaar mr. J. H. D. Graaf van den Bosch, een van de directeuren van de Nederlandse Bank. Zij traden op als adviseur van de heer Schür mann. De militaire adviseurs onder leiding van luitenant-admiraal buiten dienst H. H. L. Pröpper, vertrekken dezer dagen. Zwaar gevochten Hoewel het olficiecl heet, dat in de ka binetsvergadering van gistermiddag al leen nog vraagstukken rond de techni sche uitvoering van het voorlopig ak koord aan de orde zouden komen, moet eerder als juist worden geacht dat toch ook nog zwnnr is gevochten over de principiële zyde van het voorlopig ak koord. l)e terugkeer op korte termyn van minister Zijlstrra, de sleutelminis ter van de A.-K.-Part(J, wU»t er op en ook op het feit, dat de heer Van Royen buiten de deuren van het tweede deel van het kabinetsberaad is gebleven. Bezwaren Ook de mededeling Sn het communiqué dat het besluit tot het deelnemen aan formele onderhandelingen „na uitvoerige gedachtenwisseling" werd genomen, wijst er op. dat niet alle ministers het met de voorlopige overeenkomst van ganser harte eens z(jn. Het heet dat vooral de ministers Luns, Visser en Klompé bezwaren tegen de voorlopige overeenkomst hebben, onulnt zij menen dat deze te weinig garanties inhoudt voor een zinvolle vrije keuze van de Papoea's omtrent hun status. MR. LUNS niet van ganser harte Uit de bewoordingen van het com muniqué moet inmiddels worden afgeleid, dat noch minister Luns, noch de ministers Visser en Klom pé, hun portefeuilles ter beschik king zullen stellen. De woordvoer der van prof. De Quay gaf, na enig gevraag, toe, dat het com muniqué het gemeld zou hebben wanneer enkele ministers er de brui aan gegeven zouden hebben. (Van onze Haagse redactie) De minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, heeft de bakkers toegestaan de prijs van het brood met één cent per 800 gram te verhogen. De minister heeft zijn beslissing meegedeeld tijdens een gistermorgen op het departement gehouden bespre king met de Nederlandse Bak kerij-Stichting, waarbij ook ver tegenwoordigers van de cen trale middenstandsorganisaties aanwezig waren. De prijsverhoging van het brood is toe gestaan, omdat de bloemprijs als ge volg van het inwerkingtreden van de E.E.G.-verordening is gestegen. Vanzelfsprekend geldt de thans toe gestane broodprijsverhoging niet voor die bakkers, die reeds eigener beweging, dus zonder toestemming van de minister, hun broodprijzen omhoog hadden gebracht. De heer G. Schmidt, een der directeuren van de N.V. Lubro in Utrecht, heeft er tegenover het A.N.P. zijn teleur stelling over uitgesproken, dat de minister van economische zaken slechts toestemming heeft gegeven voor een verhoging van de brood. pr(js met één cent. Zoals bekend waren de Utrechtse bak kers veertien dagen geleden al van plan, het brood 2 cent duurder te gaan verkopen. Zij besloten echter op het laatste moment, de prijsverho ging nog even uit te stellen in af wachting van de resultaten van de besprekingen tussen de minister en de Nederlandse Bakkerij-Stichting. Vliegtuig neergestort geen doden Een verkeersvliegtuig van het type Lockheed „Electra" Ts maandagavond nabij het vliegveld van Knoxville in de staat Tennessee verongelukt. Volgens berichten is geen van de 65 inzittenden om het leven gekomen cf gewond. ONTWAPEN1NGSOVERLEG GENEVE Toch „zekere verbeteringen" „Het State Department heeft ge sproken van een veelbelovende benadering, maar wij hebben het er niet in kunnen ontdek ken", aldus heeft Zorin, de lei der van de Sowjetrussische af vaardiging naar de ontwape ningsconferentie in Genève, ge zegd in antwoord op vragen van journalisten omtrent de nieuwe Amerikaanse voorstellen voor een verbod op kernwapenproe ven. De Amerikaanse afgevaardigde Dean verklaarde ter conferentie, dat de jongste Russische kernproef de nood zaak van het tot stand brengen van een veelomvattend verdrag terzake onderstreepte. Minister De Pous naar Noorwegen De Nederlandse minister van economi sche zaken, J. VV. de Pous wordt de/.e week in Oslo verwacht om de Noorse economie en andere problemen te bestu deren in verband met Noorwegens aan. vrage om het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. De minister en zijn echtgenote zullen woensdag in dc Noorse hoofdstad arri veren als gast van de Noorse regering. STRANDZESDAAGSE Bij Den Helder gingen maandag ochtend 250 wandelaars van start voor de strandzesdaagse naar Hoek van Holland. Op de foto de wandelaars op het strand van Huisduinen. De Amerikaanse afgevaardigde bracht gisteren enige „belangrijke aanvul lingen en veranderingen" op het Amerikaanse voorstel op de ontwa peningsconferentie ter sprake. Het nieuwe voorstel houdt beperking van de vervaardiging van grotere bewapeningsstukken in vanaf het eerste stadium, waarbij iedere ver meerdering in aantal en vernieti. wor(j{- verboden, aldus gingskracht i Dean. Hoofdpunten De vier hoofdpunten zijn volgens Dean: Amerika is ten volle bereid te specificeren dat de vervaardiging van nieuwe soorten wapens tij dens het eerste stadium van ont wapening zal worden verboden. Van de bij overeenkomst toege stane soorten wapens zullen slechts vervangingsexemplaren worden vervaardigd. Vervaardiging of beproeving van nieuwe prototypen zal worden verboden. Bij het van kracht worden van een verdrag moeten alle ver dragspartners hun bestaande fa ciliteiten voor wapenproduktie bekendmaken. Overeengekomen moet worden dat deze faciliteiten tijdens de looptijd van het verdrag niet worden uitge breid of gemoderniseerd. De Russische vertegenwoordiger zei dat deze voorstellen „zekere verbeteringen" ten aanzien van de conventionele bewapening inhouden, „maar deze voorstel len veranderen niets aan de wei gering de vervaardiging van atoomkopraketten stop te z ten en deze in het eerste sta dium te vernietigen". ...herdenkt de Duitse publicist dr. Hermann Rauschning, die (aan vankelijk nationaal-socialist) een felle bestrijder van Hitier werd, te Portland (Oregon, Ver. Sta ten) zijn 75e verjaardag. ...viert de Nederlandse rivier-, landschap, en stadsgezichtsschil der J. E. van de Wetering de Rooy te Den Haag zijn 85e ver- Deze maand is het een jaar gele den, dat de Oostduitse volkspoli- tie een muur langs de sectorgrens in Berlijn optrok. Op de foto de situatie van het ogenblik bij de Potsdammer Platz. Achter de muur prikkeldraadversperringen en anti-tank-ruiters. De Algerijnse vice-premier Ben Bella is gisteren per vliegtuig naar Constantine gereisd om te trachten de leiding van het tweede militair district in het gareel te krijgen, is uit betrouwbare bron vernomen. Ben Bella is door het politiek bureau belast met binnenlandse coördinatie. In zijn gezelschap was kolonel El Arab, bevelhebber van het tweede militair dis trict, die was gearresteerd maar later we^r was vrijgelaten tijdens de politieke crisis die verleden week tenminste voor lopig is afgesloten met de oprichting van het politiek bureau. Twee weken geleden braken in Con stantine gevechten uit toen men het er in het tweede militair district niet over eens kon worden of men premier Ben Khedda dan wei Ben Bella zou steu nen. Troepen uit het eerste militair dis trict, op de hand van Ben Bella, namen toen de machi in Constantine over. De regeling van de kwestie der militaire districten is een van de eerste taken voor het politiek bureau. ijn De Nederlandse regering heeft haar ambassadeur in Washington dr. J. H. van Royen gemachtigd tot het deel nemen aan formele onderhandelingen met een Indonesische delegatie op basis van het voorlopig akkoord, dat dr. Van Royen bereikte tijdens zijn besprekingen met dr. Soebrandio. Het zal dus de heer Van Royen zijn, die de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea en zijn bevol king aan Indonesië moet regelen en niet de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, de heer Luns. Dat is wel een opmerkelijk feit. Heeft minister Luns bij het voeren van zijn Nieuw-Guinea politiek zulke teleur stellende ervaringen opgedaan bijvoor beeld met de heer Thant van de Ver enigde Naties en met het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken dat hij zich persoonlijk wenst te distan- ciëren van de huidige afwikkeling? Of heeft de Nederlandse regering gehoor gegeven aan een bepaalde Indonesische wenk, waarbij de heer Luns, die zo intensief de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea heeft bestreden, tot een ongewenst onderhandelaar werd verklaard? Het zou wel interessant zijn op deze vragen een antwoord te krij gen, ook al heeft dat antwoord alleen maar binnenlandse politieke waarde. Het is op het ogenblik zover, dat ook president Soekarno heeft toege stemd in onderhandelingen op basis van het voorlopig akkoord. Wat dat precies betekent zal nog moeten blijken. Denk baar is, dat voor de Indonesiërs nu pas het échte onderhandelen gaat beginnen en dat het er thans voor hen op aan komt het onderste uit de kan te krijgen door het stellen van nieuwe eisen. Het zou dan niet gaan om het uit werken van het akkoord, maar om het uitbreiden. Vaststaat immers, dat de heer Soekarno van deze Nieuw-Guinea- zaak een grote binnenlandse politieke stunt moet maken, waarbij Nederland zoveel mogelijk gekleineerd en in een hoek gedrukt moet worden. En als men zich op zo'n standpunt stelt, kan men moeilijk stoppen met het stellen van eisen. Ook zal het Indonesisch leger, op enigerlei wijze als de grote en dat de restantjes van de Indonesische infil tranten op Nieuw-Guinea daar direct al moeten paraderen als een soort over winnaars. Het kan er zelfs inzitten, dat dc Indo nesische generaal Jani nog meer die verstrooide para's wil versterken met een aantal Indonesische compagnieën voor of op de zeventiende augustus a.s. de Indonesische onafhankelijkheids dag. Men mag niet vergeten, dat pre sident Soekarno, de extreme elementen in zijn land (voornamelijk communis ten) tevreden zal moeten stellen en niemand kan op dit ogenblik zeggen of Soekarno dat alleen denkt te bereiken door grote feestvergaderingen. parades en vervalste berichtgeving over grote diplomatieke successen. Een houding van voorzichtig afwach ten is dus voor Nederland geboden. Alles kan straks bij de definitieve be sprekingen in Washington nog wel mee vallen, maar het kan ook bitter teleur stellend zijn. Daarbij blijft dan aan Nederland altijd deze schrale troost, dat het bestuur over West Nieuw-Gui nea voor Soekarno alleen maar kan tegenvallen. Hij krijgt te maken met een bevolking, die bepaald niet op de Indonesiërs is gesteld en met een land, waaraan nog honderden miljoenen dol lars ten koste gelegd moeten worden. Die dollars kan het arme volk van Indonesië niet opbrengen. Tenslotte zal het straks als Soekarno zijn Nieuw- Guinea-stokpaardje mist nog weer moeilijker voor hem zijn dan het thans reeds is tot een werkbaar samengaan van de Indonesische politieke partijen te komen. Voor Nederland en voor de Papoea's mag dan de Nieuw-Guinea- kwestie doornig zijn, ook voor Soekarno brengt zij op de duur geen rozen! Arrestaties in Zwitserland Duitsers verdacht van diefstal in Aerdenhout De Zwitserse politie heeft zondag in Interlaken, in het kanton Bern, drie Duitsers gearresteerd, die er- Naar de correspondent van het A.N.P. te Hollandia vernam, heeft de j Surinaamse redering zich in principe bereid verklaard, de Toegoenese gemeenschap uit Nieuw Guinea, toe te laten in Suriname, mits «Ie Surinaamse staten zich daarmede kunnen verenigen. Volgende week zullen twee vertegenwoordigers dezer Toegoenezen naar Nederland reizen om de kwestie te. bespreken met de autoriteiten in Den Haag. Daarna zullen zij naar Suriname gaan om daar de mogelijkheid van een goede plaats voor een vestiging der groep te onderzoeken. De Toe goenezen zijn voornemens, in Suriname voornamelijk de landbouw te beoefenen en zijn bereid, ttjdens de vrije uren gezamenlijk de bouw van een nieuw Toegoo-dorp in Suriname ter hand tc nemen. Als de plannen doorgaan zal dit de derde keer zijn, dat deze gesloten gemeenschap zich een nieuw bestaan moet verwerven. Dc Toegoenezen een groep afstammelingen van Nederlanders, Portugezen en Indo nesiërs, had zich oudtijds gevestigd aan de noordkust van West-Java. Zij zijn in 1950 uit Indonesië uitgeweken naar Nieuw Guinea, daar zij wegens hun Nederlandse sympathieën van Indonesische zijde vijan digheden hadden tc verduren. Zij vormen thans te Hollandia een christen-gemeenschap van ongeveer 200 personen. Waterschap blaast aftocht, Deltadienst verschijnt... DE OSSEHAVEN aan de noordkust van Schouwen bestaat niet meer. Samen mot de vierhonderd meter lange boezem achter het verouderde gemaal „Den Osse" en de bijna twee kilometer metende Langedijksevaart tussen Brouwerhaven en Scharendijke is dit officieel als „zwakke plaats" te boek staande onderdeel van de zeewering rondom het eiland onder vele duizenden kubieke meters zand bedolven. Alleen nog een vers stuk dijk markeert de plaats van de Osseliaven. Verder hebben een zandzuiger, draglines en vrachtauto's iedere herinnering uitgewist en de plaats een nieuwe bestemming gegeven: de toegang tot de werkhaven van water staats Deltadienst voor de aanleg van de dam door het Brouwers havense Gat. Maandag werden de eerste voorbereidingen voor het volgende werk op deze plaats getrofcn en nog deze week zal er materiaal voor een „nieuwe Osseliaven" maar dan buitendijks worden aangevoerd. Het waterschap „Schouwen-Duive- toegekomen aan de laatste karwei- land" trekt namelijk langzaam maar tjes uit dit vry omvangrijke bestek, zeker zjji. handen terug van het Een plan, waarbij in overleg niet werkterrein rondom deze scherpe rijkswaterstaat tegelijk een toegang knik in de zeewering, nu aannemer tot de aan te leggen nieuwe Delta- Iiuyper en Molhoek te Sleeuwijk is werkhaven werd ontworpen. Onge veer op het punt waar het kanaaltje van de Oude Osseliaven in het Brou wershavense Gat uitmondde, projec teerde men een brede oprit naar de rechtgetrokken zeedijk. Daarop zal rijkswaterstaat ccn afrit naar het aan te leggen terrein van de werk haven aansluiten. De afsluiting van het kleine haven, tje bij Den Osse en het dempen van de Langedijksevaart en -boezem raakt op zijn eind. Het werk kon ruim volgens schema worden uitge voerd en de opleveringsdatum van 1 oktober aanstaande behoeft niet te worden overschreden. De zandvlakte op de voormalige spuiboezem en de vaart, parallel aan de asfaltweg op de verhoogde binnenberm van de zeedijk, wordt op het ogenblik afge dekt met een kleibekleding. In sep tember zal hier gras worden inge zaaid en dan heeft het waterschap niet alleen de zeewering een stevige steun in de rug bezorgd, maar ook een oppervlakte van meer dan 5 hec tare weiland aangewonnen. SLINGER WEG Bovendien zal ook het verkeer met de nieuwe situatiè bijzonder zijn ge diend. Het haventje en de oude sluis met 'gemaal bjj Den Osse hadden de asfaltweg tussen Brouwershaven en Scharendijke tot een gevaarlijke slinger gebogen. Automobilisten ston den er plotseling voor een onover zichtelijke en nauwe passage, die zich tussen de dam rond het havenka naal en het inmiddels werkloos ge worden gemaal wrong. Nu deze bei- beide obstakels zijn verdwenen is voor de weggebruikers ruim baan ge maakt. De weg zal binnenkort bij Den Osse alleen nog maar een flau we bocht maken. De wegverharding op deze nieuwe schakel in de verbinding tussen de duinstreek en het noorden van het eiland is al voor een belangrijk deel gereed. Er moeten alleen nog slijt lagen en afdeklagen worden aange bracht dat gebeurt mogelijk in het laatst van de volgende week en daarna kan de weg weer voor het verkeer worden opengesteld. Het be stek „Den Osse" in de zwakke plaatsen-serie van het waterschap „Schouwen-Duiveland" was vry om vangrijk. Begin dit jaar werd het werk aan besteed. Het aannemingsbedrijf Kuy- per en Molhoek voerde kort daarop het eerste materiaal aan. Toen kon worden begonnen met het uitbagge- (Zie slot pag. 2 kot. 6) van worden verdacht de schilde rijendiefstal in Aerdenhout te heb ben gepleegd. De namen van de gearresteerden zijn niet bekend gemaakt, maar hun leeftijd wordt opgegeven als 41, 35 en 31 jaar. Bij de diefstal werd, zoals gemeld, onder meer een zelfportret van Rembrandt gestolen. De Duitsers *Un. later overgebracht naar Beru, waar zy gisteren zijn ondervraagd door een viertal Nederlandse politie ambtenaren. Er was van de drie Duitsers een signa lement verspreid en met behulp hiervan kwam de kantonale politie van Bern, naar zij meedeelde, de mannen op het spoor. Een van hen wordt volgens de politie ook verdacht van de diefstal van juwelen. Ook in Heerlen Volgens de politie te Heerlen is het mogelijk, dat er verband bestaat tussen de schilderijendiefstal in Aerdenhout en een diefstal in Heerlen. Daar hebben tot dusver onbekenden in de nacht van 8 op 9 juli ingebro ken in de juwelierszaak van de edel smid N. Huisman in de Geleenstraat. Er werden, nadat een etalageruit was ingeslagen, 58 ringen met een gezamenlijke waarde van 40.000 ontvreemd. Enige dagen geleden heeft de Duitse politie twee ringen in beslag genomen, die te koop werden aangeboden. Zij wa ren van de Heerlense inbraak afkom stig. Het is mogelijk dat de drie Duit sers, die in Zwitserland zijn aan gehouden, ook bij de juwelendief- stal in Heerlen zijn betrokken, al dus de politie te Heerlen. De directie van het Britse persbureau Reuter is van plan in liet pand van waaruit de stichter van de onderneming. Paul Julius Reuter, in 1850 met postduiven de eerste in ternationale nieuwsvoorziening begon, een gedenksteen aan te brengen. Het huis. dat thans als café is ingericht, staat in Aken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1