SOEKARNO AANVAARDT OVEREENKOMST Overleg in Brussel tot begin oktober verdaagd Pap oea-demonstratie tegen Indonesië Russische kernproef Verzoeting Oosterschelde niet onrustbarend Reuzen- donderkoppen in vijver te Rhenen Koninklijke familie met vakantie in Italië DRIE DODEN BIJ NACHTELIJKE AUTOBOTSING ONDER EEMNES Vandaag... Dr. Drinkwaard: „zoutonderzoek voortzetten' 205e jaargang - no. 183 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A, de Kot. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,(JU per kW.; !r per post 8,25 per kW, Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllsslngen Walstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes.- Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; n/ri., adv. f 4.— Ineez. med. 3 x tarief Kleine adv (max 8 regels) 25 ct per regel (min. 155) „Brieven "bur, van dit blad" 25 -*acnaAn muj.ii..,.™ Maandag 6 augustus 1962 Chloorgas: ramen dicht in Zuilen Pagina 4 Zlerlkzee red tel 2426 adm. tel. 1 Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. SOEBANDRIO WEER NAAR WASHINGTON GESPREK OP BASIS VOORLOPIG AKKOORD President Soekarno heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat In donesië formele onderhandelingen met de Nederlanders over de toe komst van westelijk Nieuw-Guinea zal beginnen. Hij zei dit tegen verslaggevers na een vergadering van drie-en-een-half uur met de belangrijkste ministers en diensthoofden. President Soekarno zei dat hij minister Soebandrio naar Washington zou sturen voor „formele onderhandelingen op basis van de voorlo pige overeenkomst, die daar reeds is bereikt en op basis van het memorandum van secretaris-generaal Thant, gedateerd op 31 juli". Minister Soebandrio zei tegen journalisten, dat hij op 9 augustus naar de V.S. zal vertrekken. Hij wilde geen nadere mededelingen doen. In gewoonlijk betrouwbare regerings kringen in Djakarta werd gezegd, dat gehoopt wordt, dat de formele bespre kingen beëindigd zullen zijn vóór de Indonesische onafhankelijkheidsdag, 17 augustus. Gezegd werd, dat de volgende stap, die Indonesië wenst is, het zen den van Indonesische militairen naar westelyk Nieuw-Guinea onder de vlag van de Verenigde Naties. Men zei, dat verwacht werd dat dit zou geschieden vóör december. Hoop Amerikaanse functionarissen verklaar den zich zeer ingenomen met het be richt, dat Indonesië binnenkort formele onderhandelingen met Nederland zal be. ginnen over de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea. In kringen van het ministerie van bui tenlandse zaken gaf men uitdrukking aan de hoop, dat het besluit van presi dent Soekarno om minister Soebandrio weer naar de Verenigde Staten te zen den tot een spoedige regeling zal lei den. Overigens zeiden deze kringen dat het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken van de ambassade in Djakar ta nog geen officiële bevestiging van het besluit van de Indonesische presi dent heeft ontvangen. Demonstratie In Hollandia op Nieuw-Guinea heeft de Democratische Volkspartij zater dagmorgen een kleine demonstratie tegen Indonesië gehouden. Op de maat van een fluitorkest marcheer den enige tientallen Papoea's met Nederlandse en Papoea-vlaggen langs het gebouw van de Nieuw Guinea Raad en langs andere ge bouwen van het gouvernement. VERKIE7ANGEN IN ALGERIJE OP 2 SEPTEMBER Ben Bella valt Fransen aan Het Algerijnse politieke bureau heeft bekendgemaakt na bestu dering van de huidige situatie van oordeel te zijn dat de ver kiezingen voor een nationale vergadering zullen moeten wor den gehouden op 2 september aanstaande. Dit, is de vierde maal dal de verkiezin gen op verzoek van het politieke bureau worden uitgesteld. Volgens de overeenkomsten van Evian had den zij op 21 juli j l. moeten worden gehouden. Het Algerijnse bestuur in de over gangstijd heeft het voorstel van het politieke bureau van het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) ingewilligd. VERARMD. De Algerijnse vice-premier Achmcd Ben Bella heeft in een interview met het in Cairo verschijnende dagblad „Al Akhbar" gezegd, dat Frankrijk Al gerije verarmd heelt achtergelaten en alle administratieve documentatie materiaal en archieven heeft vernie tigd alvorens zich uit Algerije terug te trekken. Het interview in „Ai Akhbar" werd Ben Bella afgenomen in Oran, enkele uren voordat de vice-premier naar Algiers vertrok. Ben Bella zei dat Frankrijk het Al gerijnse nationale Inkomen had be heerd, en dat de Fransen die de markt beheersten en winkels hadden hun kapitaal overschreven naar Frankrijk toen de onafhankelijkheid in zicht kwam. Italiaanse artsen gaan weer slaken De 35.000 Italiaanse ziekenhuis artsen zullen op 1 september het werk neerleggen, zo is zondag ver klaard door de Italiaanse Federa tie van Ziekenhuisartsen (Cimo) I)c nationale raad van de Cimo besloot de staking uit te roepen om de looneisen der medici en luin verlangens inzake de secondaire arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De doktors waren verleden maand van plan geweest een nationale staking van vier dagen te houden maar nadat pre mier Amintore Fanfani had beloofd on middellijk een speciaal wetsontwerp in behandeling te nemen ging het plan niet door. De 3000 artsen te Rome, die niet met de belofte tevreden waren, legden het werk wel neer. Op 26 juli keurde de tweede kamer een noodmaatregel goed krachtens wel ke de hoofden van modiscjie staven, die voor 30 juni 1961 waren ingeschreven, na hun 65ste jaar in de gelegenheid zouden worden gesteld door te werken. De federatie verklaarde dat men door de staking in september beoogde de uit één artikel bestaande noodmaatregel te doen wijzigen. Voor het gebouw van de Nieuw Guinea Raad hield de stoet stil en speelde het fluitorkest het Papoeavolkslied, het Wil helmus en „Lang zullen ze leven". Eni ge leden van de Nieuw Guinea Raad kwamen naar buiten, waarna een hun ner, ds. Kamma, enige tijd met de leider van de Democratische Volkspartij, de heer Runtubo>, sprak. Zaterdagmorgen is in Hollandia tevens het seniorenconvent uit de Nieuw Guinea Raad door de gou verneur ontvangen. Deze had zich onlangs bereid verklaard het con vent vertrouwelijk in te lichten over de huidige politieke toestand. De bewoners van het landgoed „De Duiventoren", te Rhenen, heb ben dit weekeinde in hun vijver kikkervisjes van ongewoon gro te afmetingen ontdekt. Daar men meende dat deze afwijkingen ontstaan konden zijn door radio activiteit, stuurde nier enkele exem plaren die men gevangen had naar het Ouwehands Dierenpark. Daar werden ze onderzoekt door de bioloog de heer Radema. Deze mat de donderkopjes, die van 10 tot 12 cm lang bleken te zijn. De kop alleen mat reed.*- tussen de 4 en 5 cm. Normaal zijn de kikkervisjes veel kleiner. Donderkopjes die in het larvestadium blijven, als gevolg van een hormonensloring, bereiken slechts zeer sporadisch de grootte van de donderkopjes in de vjjver van „De Duiventoren". De heer Radema vermoedt, dat de afwijkingen een gevolg zijn van een tekort aan jodium in het water van de vjjver. De heer F. de Graaf, bioloog van Ar- tis, die ook een onderzoek wil instel len, heeft reeds telefonisch zijn me ning te kennen gegeven, dat radio activiteit waarschijnlijk niet schuldig is aan de ongebreidelde groei van de Rhenense donderkopjes. TWEEDE REPATRIANTEN CHARTER OP SCHIPHOL GEARRIVEERD On» even zes uur is gistermorgen de tweede charter met repatrianten uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen. Aan boord van de super- constellatioii van de K.L.M. bevonden zich 39 vrouwen en 61 overwe gend jonge kinderen. In bussen werden do repatrianten naar de door het ministerie van binnenlandse zaken als opvangcentrum ingerichte kantine gereden, waar de 100 passagiers geadministreerd en doorge licht werden. Na afgehandeld te zijn, begaf het grootste deel der repatrianten zich naar hun wachtende familieleden. Een kleiner deel werd door auto's van leger en marine naar contract-pensions gebracht. Ook gistermorgen kwam een aantal (circa 40) repatrianten op Schip hol aan. Zij kwamen met de lijnmachine van de K.L.M., die via de zuidelijke route uit Tokio via onder andere Biak naar Nederland vliegt. Deze 40 personen konden echter zoals dat normaal het geval is bij de aankomst van lijntoestellen, naar de plaats hunner bestem ming reizen, nadat hun papieren door een broeder van de G.G. en G.D. waren gecontroleerd. AAAAAi\AA^\AAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/W\AAAAAAAAAAf\A/V\AAAAAAAA^AAAAAAlW\AAil BOM l'AN 40 MEGATON BIJ NOVA ZEMBLA ONTPLOFT De Sowjet-Unie heeft gisteren in de atmosfeer een kernproef ge nomen, die op een na de krach tigste was die oost en west tot nu toe hebben genomen. Het seismografisch instituut in Uppsala in Zweden, dat de ont ploffing om vijf voor half elf gistermorgen registreerde, schatte dat de kracht van de be proefde bom om en nabij de veertig megaton lag. De Russi sche kernproef is door het Ame rikaanse bureau voor kernener gie bevestigd. De Russische proef eerste in de enige tijd geleden aangekondigde nieuwe serie vond plaats in het proefge bied tussen de Barents- en Kara zeeën bü het eiland Nova Zembla. Volgens dr. Markus Baath, directeur van het seismologisch instituut in Uppsala, is de Russische proef in kracht slechts overtroffen door de proef van 57 megaton waarmee de Sowjet-Unie zijn eerste reeks proe ven op 4 november 1961 afsloot. Zoals de Russen voor gewoonte hebben, werd het bericht uit Uppsala en Washington bevestigd noch ontkend. Wel hebben ze op 24 juli een waar schuwing voor schepen uitgegeven zich tijdens militaire oefeningen tus sen 5 augustus en 20 oktober niet te bevinden in een groot gebied van de Barents- en Kara zeeën. Gezegd werd toen, dat tijdens de manoeuvres „verschillende typen nieuwe wapens" zouden worden beproefd. Geen akkoord op alle punten Engeland niet per 1 januari 1963 bij E.E.G. De ministersconferentie over toe treding van Engeland tot de E.E. G. is gistermorgen in Brussel be sloten met een monster vergade ring van bijna 24 uur, die welis waar niet een akkoord op alle pirn- ten heeft opgeleverd, doch waaruit de Britse delegatie niettemin vol doende inzicht schijnt te hebben gekregen in de regelingen die voor liet Gemenebest mogelijk zijn. De ministeriële onderhandelingen zullen begin oktober worden hervat, na de conferentie van Gemencbestpremiers september In Londen. Toen de ministers gistermorgen om 7.05 uur het gebouw van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken verlie ten, waar zij hun laatste ronde voor de vakantie zaterdagochtend om negen uur waren begonnen, bleek dat zij g algemeen akkoord hadden bereikt over het probleem van de landbouwexporten uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland naar Europa, het belangrijkste van de nog onopgeloste problemen, waarmee het gesprek een week tevoren ook reeds in een impasse was geraakt. Vorderingen Minister De Pous, die deze week de conferentie voor Nederland heeft bij gewoond, verklaarde gistermorgen evenwel dat er ten aanzien van dit punt belangrijke vorderingen zijn ge maakt. Deze mening bleek later op de dag ook de Britse delegatieleider, minister Heath, toegedaan, toen hij voor een groep journalisten zijn me- Het Britse trio tijdens de verga deringen van de Euromarlct in Brussel: v.l.n.r. sir Pierson Dixon, de Britse ambassadeur bij de E.E.G.; mr. Edward Heath, lei der van de delegatie en mr. E. Boll, onderminister van landbouw. ning over de nachtzitting samenvat te. Na de vakantie zullen echter nog op lossingen voor een gehele reeks moeilijke vraagstukken moeten worden gevonden, waaronder de zogenaamde nulrechten (invoer zonder douanerechten), die En geland voor bepaalde belangrijke grond stoffen als lood, zink en aluminium vraagt, de verwerkte levensmiddelen (bijv. vleesconserven uit Australië en Canadese zalm in blik) en institutionele kwesties. Voorts moeten de problemen van de Britse tuinbouw nog aan de orde komen. Niet haalbaar Minister De Pous waagde zich der halve liever niet aan voorspellin gen over het verdere verloop van de onderhandelingen. In conferen tiekringen merkte men overigens wel op dat Britse toetreding per 1 januari 1963 niet haalbaar is. De dood op de weg Auto tegen boom man en vrouw gedood Drie mensen werden gedood drie zwaar gewond bij een botsing die in de nacht van vrijdag op za terdag plaatsvond op de rijksweg Amsterdam-Hoevelaken, bij het begin van het viaduct naar Hoeve laken onder de gemeente Eemnes. de botsing waren twee Volkswagens betrokken, die beiden vernield werden. De ene auto was afkomstig uit Nord- horn (Duitsland), de andere kwam uit Amersfoort. De Duitse wagen was op veg naar de hoofdstad, de andere wa len kwam uit die richting. De botsing lad plaats op de rijbaan van de Duitse auto. Gedood werden de bestuurder van de Duitse auto, de 20-jarige B. Sclio- inaker uit Nordhorn, een vrouwelijke inzittende van de Duitse auto, de 28- jarige mej. A. E. Albachten uit Nord- horo en een passagier van de Neder landse wagen, mevr. W. Schreuder-v. d. Bosch. Zwaar gewond werden de bestuurder van de Nederlandse wagen, de 24-jarige ongehuwde H. Lorier uit Amersfoort en twee inzittenden van de Duitse auto, H. W. Stenneken en B. H. Züwerink, beiden 19 jaar en afkomstig uit Nord horn. In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto met vier inzittenden op de provinciale weg Venray-Wans- sum, ter hoogte van Pascalis, tegen een langs de weg staande boom gereden. Een twintigjarige Engelse militair, ge- is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse landschapschil der, etser, lithograaf en tekenaar C. Apostool te Amsterdam werd geboren; is het 25 jaar geleden, dat de Vlaamse folklorist en dialectisch dichter Jules Frére te Tongeren overleed. De koninklijke familie vertoeft momenteel met vakantie in Italië. De foto geeft een leuk moment iveer tijdens een klauterpartij op de rotsblokken voor de villa in Porto Ercole. V.l.n.r.: Prinses Marijke, prinses Irene, H.M. de Koningin, prinses Margriet. Z.K.H. de Prins en prinses Beatrix. AAAAAAAAAAOAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ Pokkengeval aan boord van jager „Rotterdam" Een der opvarenden van de onder zeebootjager „Rotterdam" die op weg van Nederland naar Nieuw- Guinea in de haven van Willem stad op Curagao ligt, is opgeno men in een ziekenhuis. Het ver moeden bestaat dat hij lijdende is aan pokken of waterpokken. De dienst van volksgezondheid maakt er geen bezwaar tegen, dat de „Rotter dam" dinsdag, volgens het vaarplan, de reis vervolgt CIJFERS WIJZEN UIT: Zeeuwse vissers hebben op de jaar vergadering van „Zevibel" in Vlis- singen hun verontrusting uitge sproken over de verzoeting van de Oosterschelde. Zij hebben er te vens op gewezen, dat als gevolg hiervan het sterftepercentage on der do oesters belangrijk kan stij gen. Er werd zelfs naar voren ge bracht, dat de oesterciütuur op de ze wijze als een „kaarsvlam" zou uitgaan. Is er inderdaad sprake van een zoetwaterprobleem in de Ooster schelde? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan de visserijbio- loog, dr. A. C. Drinkwaard van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek te Wemeldinge. Vol gens dr. Drinkwaard is er be paald geen reden tot verontrus ting. Wel verdient het aanbeve ling, dat het onderzoek naar de verzoeting, in casu het opnemen van het zoutgehalte, wordt voortgezet, is deze visserijbio- loog van oordeel. Het zoutgehalte van de Oosterschelde is overigens altijd aan schommelingen onderhevig. In de winter komt men in de regel tot een vrij laag gehalte, ter wijl daarentegen in het voorjaar en in de zomer vaak énkele promillen zout méér worden gemeten. „Het is inder daad juist, dat het zoutgehalte momen teel iets beneden normaal ligt. Ik zou niet graag stellen, dat dit zonder meer een gevolg is van de uitvoering van de Deltawerken, verklaarde ons dr. Drink waard. Tal van andere factoren spelen een rol". Zo heeft het zoutgehalte nog lang niet het bijzonder lage peil van 1958 bereikt. Toen was er vrijwel nog geen sprake van invloed van de Deltawerken. In 1958 werd in maart diverse malen een ge halte van 15 promille opgetekend, het geen ongeveer 50 is van normaal. In dat jaar zjjn ook waarschuwingen van het laboratorium in Wemeldinge uitge gaan aan de oesterkwekers om langs de dijken niet te zaaien. Via Zijpe Het zoete water dringt de Ooster schelde binnen via het Zijpe. In de regel zyn het kleine hoeveelheden, die nauwelijks opvallen. Op een bijzonder gunstig punt wordt al vele jaren lang het zoutgehalte opgemeten, namelijk bij Zierikzee. Nu verschillende Zuid- hollaiidse zeearmen al gedeeltelijk zijn afgesloten, dringt meer zoet- oppervlaktewater van de rivieren via het Zjjpe, Mastgat en Keten de Oosterschelde binnen, beweren thans de vissers. Dat bewijzen trouwens ook de cijfers. Maar deze cijfers geven volgens dr. Drinkwaard geen enkele reden tot on gerustheid. Wel moet de ontwikkeling nauwlettend worden gevolgd. De cijfers van het zoutgehalte over de maand juni (Zie slot pag. 2 kol. 4) 'legerd op de vliegbasis Laerbrouch (D.), is op weg naar net ziekenhuis in Ven- ray aan de opgelopen verwondingen overleden. Zijn vrouw werd zeer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Een derde inzittende, eveneens een Engelse militair, werd ook naar het ziekenhuis overgebracht. Ook hij liep ernstige kwetsuren op. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed zijn vrouw, die tevens tot de inzit tenden van de personenauto behoor de. Verdronken Een vijftienjarig meisje, dat achterop een bromfiets zat, werd gedood, de be stuurder van de bromfiets zeer ernstig gewond en drie Duitsers ernstig gewond bij een verkeersongeval, dat zaterdag middag omstreeks vijf uur plaatshad op de weg Dieren-Apeldoorn. Het onge luk gebeurde bij de Hallsebrug over het Apeldoorns-Dierense kanaal. De bromfietser met het meisje op de duo, die van de Haliseweg kwam, zou, aldus ooggetuigen, geen voorrang ver leend hebben aan drie Duitsers uit Bor- ken (twee mannen en een vrouw), die in een personenauto uit de richting Die ren kwamen. Bij de botsing kwamen allen in het kanaal terecht. Set Neder landse meisje verdronk- Koningin Elizabeth van Engeland heeft A000 padvinders uit de gehele wereld uitgenodigd voor een internationaal kamp van een week in Windsor. Op de foto Gerard Wolferens uit Utrecht met de ka7npeerspulleti in het Windsor Great Park.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1