LEXINGTON REGERING WIL AAN WENSEN EVACUÉS TEGEMOET KOMEN Regeling opgesteld voor gezinstoelage Badgasten op Texel vielen politie aan Levenslang voor Bach-Zelewski SCHIPHOL WAS GEREED VOOR ONTVANGST VAN EVACUÉS „S.E.R.-advies over loonvorming vooruitstrevend" LOOS ALARM BOVEN BIAK Geslaagd met de beste cijfers... Catarina Valente zingt 50 minuten voor televisie Verhitte uiteenzettingen OORVERDOVEND TUMULT OP HET JEUGDFESTIVAL VAN HELSINKI Antilliaan wordt chef diplomatieke missie ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VOORBEREIDING SOCIALE VOORZIENINGEN Koningin naar Italië vertrokken De koningin heeft gistermorgen op paleis Huis ten Bosch in Den Haag een onderhoud gehad met dr. J. H. van Itoyen, ambassadeur in de Verenigde Staten. Vervol gens is zij met de prinsessen Irene en Margriet van de vliegbasis Ypenburg met de regerings- Friendship naar liet vakantiever blijf van het koninklijk gezin in Porto Ercole in Italië vertrokken, Zoals bekend zyn prins Bernhard en de beide andere prinsessen reeds in het vakantieverblijf. De voormalige S.S.-generaal Erich von dem Bach-Zelewski is door het gerechtshof te Neurenberg tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van moord en poging daartoe, conform de eis. De thans 63-jarige veroordeelde had in 1933 als S.S.-commandant in Frankfort aan de Oder in drie gevallen bevel ge geven zes communisten dood te schieten. Twee mede-beschuldigden kregen vijf jaar, een drie jaar en twee vrijspraak. Zij waren destijds ondergeschikten van Von dem Bach-Zelewski, die in 1961 reeds tot 4V> jaar veroordeeld was om dat hij in 1934 bevel had gegeven de Oostpruisische riddergoedbezitter An ton von Hohberg und Buchwald dood te schieten ten tjjde van de actie tegen RÖhm. In overleg tussen de regering en het gouvernement op Nederlands Nieuw-Guinea worden thans alle voorbereidingen getroffen voor de noodzakelijk geachte bijzondere sociale voorzieningen ten behoeve van de ambtenaren en hun gezinnen, die binnenkort Nederlands Nieuw-Guinea verlaten, zo verneemt het A.N.P. uit bevoegde bron. Het streven is er volgens deze bron op gericht, deze regelingen zo spoedig mogelijk tot stand te brengen, opdat de betrokkenen hierover niet in onzekerheid behoeven te verkeren. Volgens dezelfde bron is de regering binnen de grenzen van het mogelijke bereid aan de meeste wensen, die op dit punt reeds naar voren zijn gebracht, tegemoet te komen. Van de zijde van het Christelijk Werk- ueniersvcrbond in Nieuw-Guinea ver neemt het A.N.P., dat de regering een gescheiden gezinstoelageregeling heeft ongesteld voor de anibtenarengezinnen, die uit Nieuw-Guinea naar Nederland 'er trekken. Dit heeft staatssecretaris mr. Bot tijdens een donderdag met vertegenwoordigers van de Nederlandse Christelijke Beamb- tenorganisatie, het Christelijk Werkne- mersverbond in Nieuw-Guinea en de A.R.K.A. gehouden bespreking meege deeld. Deze regeling, aldus de staatssecretaris, is inmiddels telegrafisch aan gouver neur Platteel toegezonden, die gemach tigd is deze regeling met ingang van 1 augustus van kracht te doen zijn. Contractpensions In de tweede plaats is er een finan ciële regeling ontworpen voor de Nieuw-Guinea-evacués, die in con tractpensions zullen worden gehuis- EERSTE TRANSPORT PER VLIEGTUIG UIT N.-GUINEA het middernachtelijk uur verwacht werd blijken. Men beschikte tot het laatste moment uitsluitend over namen en per naam een aantal vaak veel kinderen. Slechts bij benadering wist men hoeveel van die mensen naar contract-pensions zouden moeten doorgezonden en hoeveel bij familieleden onderdak zouden heb ben. De onzekerheid hierover was te groter omdat ongetwijfeld velen van de ze. vrouwen, vrouwen zouden zijn van ambtenaren, die rechtstreeks als Indi sche Nederlanders van Indonesië naar Nieuw-Guinea waren gekomen. Douane en paspoortformaliteiten zou- TWEEENDERTIG VROUWEN EN 64 KINDEREN SCHIPHOL, vrijdagavond lang zaam uiterlijk althans kwam in de loop van vrijdagavond op Schiphol het apparaat voor de ver zorging van de eerste constellation aangevoerde evacués uit Nieuw- Guinea op gang: 32 vrouwen en 64 kinderen, zondag naar Biak ge bracht nadat zij binnen enkele uren hun woonplaatsen o.a. in Me- rauke hadden moeten verlaten. Weliswaar niet een gedwongen evacuatie maar dan toch wel een evacuatie waarbij de tijd zodanig drong dat bun weinig tijd werd overgelaten. Het apparaat: mensen van binnenland se zaken, mensen van maatschappelijk werk, mensen van leger en marine, buschauffeurs, zij allen stonden klaar Een doorlichtingswagen van de gemeen te Den Haag stond eveneens klaar. Maar wat dit apparaat en zijn mensen precies te wachten stond zou pas na aankomst van do machine, die ver na den. naar was aangekondigd, zeer mier zijn, doch bijvoorbeeld met het oog op kostbare camera's was het toch wel van belang dat de verlH 1 dit zijn deze passagiers met de douane zouden hebben. Voorts er de gelegenheid geopend tot "maximaal bedrag van 100 gulden Nieuw-Guinea courant geld te wisselen in Nederlands courant. Van de in totaal 24 vrouwen met de 73 kinderen wist men zekei dat zeven ge zinnen van militairen waren en dat die ook onder de zorgen van de militaire autoriteiten zouden vaben. Van de ove rige zeventien werd verwacht dat er dertien opgevangen zouden moeten wor den door maatschappelijk werk, doch deze situatie kon zich na aankomst o.a. door de aanwezigheid van familieleden natuurlijk nog wijzigen. KORTE PREDIKATIE Te dien dage, luidt Het woord van de Here der heerscharen, zult gij elkander nodigen onder de wijnstok en onder de vijge boom. (Zach. .1 10) Wij, mensen van deze tijd, beleven het leven met meer genot dan vroegere ge neraties. We genieten van de arbeid door een steeds terugkerend, vast staand loon, van de produkten en ge makken van de wetenschap en de tech niek; we genieten ook van de vrije tijd door de beperkte arbeidstijd en de vrije zaterdag. En het gehele levensklimaat is ook zodanig veranderd, dat niemand ons er op aanziet als we ons aan deze plezierige dingen tegoed doen. Even min zou ilc U deze genoegens willen ontzeggen. God geeft ze ten bate en ten dienste van de metis. Het genieten hiervan is het begin van de vreugde en de vreugde is uiting van dankbaarheid en het enige middel om te ontdekken, dat anderen deze genoegens missen. Is nu hiermee ook de tijd van het „Te dien dage" aangebrokenf Wanneer we onze tijden van overvloed vergelijken met de tijden van grote ar moede zijn we geneigd om hiermee in te stemmen. Immers behalve de over vloed van de natuur, waarvan de uurn- stok en de vijgeboom het symbool zijn. ontvangen we ook de geweldige zege ningen van de cultuur. Inderdaad, meen ik, dat onze welvaart een voorteken is van de messiaansc heilstijd, waarvan onze tekst spreekt. Maar als we letten op een ander woord van de tekst, n.l. op het elkander no digen". hoe staat het. er dan mee? Zijn onze verhoudingen ook een voorteken van de vrede en blijdschap, die achter dit woord schuilgaan? •Tawel. we streven allerwege naar een heid. maar is dit streven niet de uiting van het vermoeden dat mist in de men seliike verhoudingen gevaren lianen die dc hele mensheid bedreinen e» die n levensvreugde zo vergalt? De oni zoenlijke tegenstellingen, die steeds weer aan het licht kamen door het een heidstreven. vervullen ons onbewust niet angst en pessimisme. Daarom her inner ik U aan het bovenstaande woord van God. Hoezeer ons levensgevoel, be paald wordt, door de spanning tussen de volkeren en de rassen, en hoe onze i komst ook bedreiad wordt door de derne vernietioivnsmiddeT»n toch ook over ons leven dit messiaansc woord van vrede en hlijdsnhan vitac- snroken. Non altijd is er het visioen van hef ko ninkrijk van God en dat bepaalt alle tijden. De vreugdevolle dagen ziin aan gekondigd en ons nu meer nabij dan vroeger. Wie weef dat zij reeds aangebroken zijn in Christus Jezus, die zal zich ver heugen over de welvaart en deze niet gebruiken als een verdovingsmiddel te gen de angst voor de toekomst Dp wel vaart beleeft hij als een voorteken en de spanning en onrust onder de volken zijn voor hem de, barensweeën van het koninkrijk van God. Naarmate, ze toe nemen verwacht hij het vuriger. Deze. heilstijd, nu "len aanbreken is de sleutel tot. werkelijke levensvreugde' Kerlcwerve. G. Zonneveld. De ontvangst was zodanig geregeld dat de gezinnen zich na de registratie bij hun familie konden voegen in de door de douane hiervoor vrijgegeven Europa wachtkamer van het verkeersareaal op Schiphol. De gezinnen reizen geheel voor rekening van liet rjjk: doordat enige ttfd geleden de gouverneur van Nieuw-Guinea dc be perkende bepalingen voor vervroegd vertrek heetf opgeheven, konden deze gezinnen reeds ofschoon het hier om een vrijwillige evacuatie gaat 'oor rijksrekening reizen. Bij familie „El Al" weigert Soblen naar V.S. te vervoeren Dr. Robert Soblen, die voor de Sowjet-Unie in Amerikn heeft ge spioneerd heeft Engeland nog niet verlaten, ondanks dat hein asiel is geweigerd. Soblen moest op last van het Britse ministerie van binnenlandse zaken gisteren naar Amerika vertrekken. Aan de Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al" was opdracht gegeven Soblen tc vervoeren. „E! AI" lieeft dit echter op instructie van de Is raëlische regering geweigerd. De Israëlische regering heeft later bij Engeland officieel geprotesteerd. C.N.V.: „De Sociaal Economische Raad heeft kans gezien een goed samen hangend en vooruitstrevend advies over het systeem van de loonvor ming uit te brengen. Het is één van de belangrijkste adviezen, die de raad tot nu toe heeft uitge bracht". Dit is de mening van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zoals die ken baar wordt gemaakt in het jongste nummer van het C-N.V-orgaan „De Gids". In het artikel in liet C.N.V.-blnd wordt de vraag gesteld wat de regering met het advies gaat doen. Als detekenen niet bedriegen zo stelt men in „De Gids" wil zjj de beslissing niet over laten aan liet 111 1963 opvolgende kabi net. loog zijn aan de "bestaande 60-pro- centregeling voor dc D.M.Z. (Dienst Maatschappelijke Zorg)-pensions. De itaatssecretaris zegde toe wanneer de algemene maatregel van bestuur be treffende de instelling van een bijstands korps voor Nieuw-Guinea-ambtenaren het met spoed bijeen te roepen georga niseerd overleg in Nederland heeft ge passeerd, snelle afwerking en afkondi ging van deze wet in het staatsblad te zullen bevorderen. Chartervluchten Ondanks de vertraging, die het eerste chartervliegtuig met repatrianten uit Nieuw-Guinea heeft ondervonden, zul len, naar het A.N.P. van de K.L.M. ver neemt, de extra-vluchten van Biak naar Bangkok en van Bangkok naar Amster dam, ten behoeve van repatrianten tot 20 augustus ongewijzigd worden uitge voerd. Dit houdt in, da* een super-con- stellation veertien vluchten maakt tus sen Biak en Bangkok: circa 1200 vrou wen en kinderen zullen met dit toestel in deze periode kunnen worden ver voerd. Een tweede super-constellation, die nu voor dit doel is vrijgemaakt, gaat vier vluchten van Bangkok naar Schip hol maken. Op de volgende dagen wordt dit vliegtuig in ons land verwacht: 5. 9 en 12 augustus, aankomst 15.55 uur, en 20 augustus te 23.15 uur. Het aantal beschikbare stoelen in de super-constellation is 86. Onge veer 200 evacués komen er met normale lijndiensten van de K.L. M. uit Bangkok. Biak werd in de nacht van donder dag op vrijdag opgeschrikt door luchtalarm, nadat een radarpost op het scherm een stip had waar genomen die niet was thuis te brengen. De nachtrust van de bevolking werd wreed verstoord door loeiende sirenes, en een DC-8 lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Amsterdam, dat juist naderde, kreeg opdracht naar Sydney uit te wij ken. In het vliegtuig werd de verlich ting gedoofd, en de gordijntjes moesten worden gesloten. Precies 22 minuten later kwam echter het einde van het alarm. De inwoners konden weer rustig gaan slapen en de D.C.-8 kon normaal landen. Gebleken was dat de niet te definiëren stip op de radar veroorzaakt was door ditzelfde toestel Het was enigszins uit de koers geraakt waarna de radarpost, in de ver onderstelling dat het een vreemd vlieg tuig betrof, alarm had gegeven. Het was de derde keer dat te Biak 's nachts de sirenes loeiden. MR. RINNOOY KAN IN DELEGATIE DR. VAN ROYEN (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal aan de de legatie van dr. J. H. van Royen voor de volgende fase van de Ne derlands-Indonesische onderhan delingen behalve de lt.-admiraal H. H. L. Pröpper b.d. ook de plaatsvervangend-tliesaurier- generaal van liet ministerie van fi nanciën mr. A. Rinnooy Kan wor den toegevoegd. De heer Rinnooy Kan maakte ook deel uit van de Nederlandse delegatie, die met Duitsland het onlangs door de Tweede Kamer scherp bekritiseerde Nederlands-Duits verdrag tot stand heeft gebracht Lt.-admiraal Pröpper cn mr. Rinnooy Kan zullen maandag in Washington zijn als daar overeenkomstig de afspraak tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties de onderhandelingen over een wapenstilstandsakkoord en een financi eel economische overeenkomst moeten beginnen. Indonesië zal voor een bedrag van 200.000 dollar Inschrijven op de obligatielening der Verenigde Naties ter groolu- van 200 miljoen dollar. Volgens het persbureau Tass hebben Ita liaanse en Sowj et-delegattes van radio en televisie een overeenkomst gesloten voor de uitwisseling van culturele en wetenschappe lijke radio- en t.v.-programma's. Het Wereldgebeuren voor de meest verfijnde melange en voor de zuiverste tabakken. wereldmerk - from America's BEST tobaccos Catarina Valente zingt vanavond met het versterkt orkest de Sky- masters van Bep Rowold, om ne gen uur voor de t.v. vijftig minu ten of wel achttien liedjes die Ka- rel Prior kiezen mocht uit bet re pertoire van vele, vele tientallen. Er moesten een paar oude beken den bij natuurlijk, en twee Neder landse liedjes, die ze overigens (maar dat is geheim) van achter de camera opgehangen kartons af moet lezen. Verder wat van haar nieuwe genre, waarmee zc in Europa in één klap haar populariteit zal herwinnen: swing-lied jes, met zelfs een twist nummer tje erin. Catarine heeft voor dit optreden twee dagen vakantie afgestaan. Op Schiphol deelde Catarine gisteren portretten uit aan iedereen die er maar om vroeg, zelfs aan Amerikanen, die eigenlek niet wisten wie ze was. Ze schreef er niettemin op: voor m(jn goe de vriend, en dan haar handtekening eronder. Tijdens een nachtelijke oefening in de wateren van Schotland zijn een Britse torpedobootjager en een Brits fregat met elkaar in aanvaring gekomen. Beide sche pen werden aanzienlijk bescha digd, zeven marinemannen wer den gewond, van wie drie ernstig Op de foto: de opengescheurde boeg van het fregat ,.Ursa". dat bij de aanvaring betrokken was. Beide schepen konden op eigen kracht naar de haven van Gree nock varen. Oostduits meisje zou worden vastgehouden Afgevaardigden bij het wereld jeugdfestival te Helsinki hebben de bijeenkomst van gisteren ge bruikt voor verhitte uiteenzettin gen over het goed en kwaad van het kolonialisme en imperialisme. Sprekers uit Nederland, Canada, Ame rika, communistisch China eu Dahomey ontlokten hun gehoor luide bijval of af keuringen. Op een gegeven moment was het tumult zo oorverdovend, dat de spreker van het ogenblik, de 26-jarige student aan de Rotterdamse economische hogeschool, Wilkers Beukers, vertwijfeld vroeg: ,als dit een democratisch forum is, waarom kan ik dan mijn rede niet af maken?" De Nederlander las een lange lijst be schuldigingen voor tegen de Russen, die in 1920 in Azië begon en eindigde met Hongarije. Afkeurend geroep overstemde de bij val toen hij besloot„wq stellen voor, dat voortaan meer aandacht wordt besteed aan het huidige Russische kolonialisme en minder aan het snel afnemende westerse kolonialisme' (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de minister van cultuur, opvoeding en volks gezondheid van de Nederlandse Antillen, mr. Debrot, worden be noemd tot chef de poste van de Nederlandse diplomatieke missie in Port of Spain. Hij is de eerste Antilliaan, die door de ze benoeming zal worden opgenomen in de diplomatieke dienst van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Bovendien is hij de eerste rijksgenoot uit de west die hoofd van een missie wordt. Suriname is in de diplomatieke dienst vertegenwoordigd in de persoon van de vroegere minister van Suriname, L. A. M Lichtveld, beter bekend als de schrij ver Albert Helman. Hij is als gevol machtigd minister verbonden aan Ha- rer Majesteits ambassade te Washing ton, dit is de in rang en functie direct onder de ambassadeur, dr. Van Royen. Het is nog niet bekend in welke rang mr. Debrot naar Port of Spain -zal wor den gezonden. Op het ogenblik is in de ze stad, de hoofdstad van het eiland Trinidad, een consulaat-generaal geves tigd. Het ressorteert rechtstreeks onder het ministerie van buitenlandse zaken. S Weekeinde iets koeler tl (Van onze weerkundige medewerker) t J De bouwvak komt dit weekeinde J weer naar huis en kan terugzien 1 op een periode van veertien da- J D gen met vrij goed zomerweer. J H Warm is het echter ook in Zee- J iand niet geworden want hoget 2 dan 22 graden kwam de tempe- J ratuur maar zelden. Een depres- J sie bij Schotland voert met een zuidwesten wind weer iets koele- 2 re lucht naar ons land met een enkele bui maar ook zonnige pe- J d rioden. Het weerbeeld blijft hier- tj door ook de komende augustus- dagen wisselvallig. Daarbij zullen 2 wij met temperaturen van ruim J 18 graden genoegen moeten ne- i 5 men. Intelligentie De Amerikaanse student Barney Frank verzocht de afgevaardigden: „laat ons niet spreken alsof er slechts twee par tijen in deze wereld zijn, waarvan de ene geheel goed is en de andere hele maal slecht". Een dergelijke houding, aldus Frank, onderschatte de intelligen tie van de afgevaardigden. De Daho- meyer Alphonse Capochichi zie hierop in rap, opgewonden Frans: „wij kunnen het standpunt dat deze Amerikaan hul digt niet accepteren. Hij vertegenwoor digt het imperialisme". Vastgehouden Het verhitte debat had plaats tijdens een discussie over „De rol van stu denten in de stryd om nationale on afhankelijkheid en de oplossing van politieke, economische en sociale pro. blenien van koloniale en onderont wikkelde landen." De Wcstduitse consul-generaal in Hel sinki, Heinricb Boex, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat een Oostduits meisje door haar landgenoten wordt vastgehouden om te voorkomen dat zij met naar verloofde naar het ten zal vlochten. Mister Euro pa Ik laat mij niet verom.iusi.eu uuui ue Gemeenscnappelijke Markt en door geen enkele anuere markt, ik slaap el ite nacnt uur, aldus sprak de neer Kroesjtsjew in Moskou en in die woor den kuiLKt iets van leedvermaak door. Leedvermaak, omdat tientallen minis ters, economen en politici, in Londen, Parijs, Brussel enz. wel van hun rust worden beroofd door de Gemeenschap pelijke Markt en omdat velen van hen in de laatste weken stellig geen SVz uur per nacht geslapen heboen. De Gemeenschappelijke Markt die bezig is zelfs veei meer dan een Euro pese Markt te worden verkeert in een Kritiscn stadium, dat uiterlijk vandaag, zaterdag, moet aflopen. Op die dag zal de Engelse minister Ed ward Heath, zijn besprekingen met de ministerraad van ae zes E.E.G.-landen te Brussel moeten afsluiten. Hij zal dan een volledig overzient nebben van alles wat deze E.EG.-landen op economisch gebied verlangen van Groot-Brittannië wanneer net toetreedt tot de Euro- markt en hij zai ook zo ongeveer weten welke vooraeien Groot-Brittannië zal genieten. Daarnaast zal zo ongeveer vastgesteld zijn op welke voorwaarden de meeste landen van het Britse Geme nebest met die Euromarkt kunnen sa menwerken zo ze dat wensen. Er is deze week nogal wat rumoer gemaakt rondom de besprekingen in Brussel. Het heette enige malen, dat de besprekingen waren vastgelopen om dat Engelands verlangens te ver gin gen en er werd ook beweerd, dat de Fransen niet soepel genoeg waren. Het ging vooral om de voorneursrechten, welke Canada, Australië en Nieuw-Zee- land thans voor hun agrarische produk ten genieten op de Engelse markt. Vooral Frankrijk stond er als belangrij ke graanproducent op, dat deze drie lan den geen „rotsvaste afzetgaranties" zouden krijgen in de Europese Markt, die een groeiende en variërende markt is en waarin zulke „rotsvaste garan ties" onverteerbare brokken kunnen zijn. Het was gisteren vrijdag nog niet gelukt in Brussel een soepel werkend systeem te vinden, dat aan de drie Gemenebestlanden een redelijk uit zicht opent in een levende en steeds ver anderende markt, die er in 1970 de richtdatum voor een overeenkomst met de Gemenebestlanden stellig heel an ders zal uitzien dan thans het geval is. Wel stond gisteren vast, dat noch Frankrijk, noch Duitsland bereid waren nieuwe concessies te doen voor wat be treft de zaak zelf het aflopend ka rakter van de voorrechten, welke de Gemenebestlanden thans genieten maar dat op aandrang van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak nog gezocht werd naar een iets soepeler methode. lyïen behoeft geen profeet te zijn om [VI te voorspellen, dat die methode gevonden zal worden en dat uiteindelijk Ie heer Heath naar Londen zal terugke-. ren met een duidelijk beeld van dat wat de Euromarkt aan Engeland heeft te bieden. Daarna zal Engeland toetreden tot de Euromarkt, want het kan zich eenvoudig niet de weelde veroorloven buiten deze markt te blijven en af te zakken tot een land met beperkte eco nomische mogelijkheden en met slin kend politiek gezag. Het moet toetre den tot het Verenigd Europa want het Britse Gemenebest is economisch beke ken geen levenskrachtig geheel en po litiek bekeken is het bepaald een onhar monisch samenstel. Hoe hard het ook moet klinken voor vaderlandslievende Engelsen, toch is het Gemenebest slechts een restant van de Engelse glo rie uit de negentiende eeuw en geen werkbasis meer voor nieuwe glorie in de tweede helft van de twintigste eeuw. Die nieuwe werkbasis zal Engeland moeten vinden in een samengaan met de Europalanden. waarna een hechte Europese, politieke en economische macht kan worden opgebouwd, die bij de leiding van het wereldbestel kan meespreken vooral als straks de twee andere grootmachten tekort schieten. Een tekort schieten, dat zich nu al laat voorzien, omdat Noord-Amerilca altijd een te wisselvallige en te krachteloze buitenlandse politiek zal voeren, terwijl voor het communistische blok de tijd van politieke ontbinding en vervlak king begint te naderen. Twee mannen hebben bij de onderhan delingen te Brussel wel in het bijzon der de dank van hun eigen vaderland en van het Verenigde Europa verdiend. Dat zijn de vijfenveertig jarige vrijge zel Edward Heath, die voor Engeland optrad en de Belgische minister van bui tenlandse zaken Paul Henri Spaak, die de advocaat van „Europa" was. Deze Paul Henri Spaak is toch wel een heel belangrijke figuur op het gebied van Europese samenwerking. Hij was het, die in 1948 de vergadering presi deerde, waarin besloten werd tot op richting van de „Organisatie voor Euro pese economische samenwerking", en dat was de eerste economische samen bundeling in West-Europa. Later had hij als secretaris-generaal van de Navo grote invloed op de militaire samen werking en thans beijvert hij zich in bij zondere mate voor een vaste vorm van politieke samenwerking. Het ziet er he laas niet naar uit, dat de voor septem ber aangekondigde conferentie van de zes Euromarktlanden over de politieke samenwerking zal doorgaan. De Fran se visie op die samenwerking is voorals nog weinig aantrekkelijk en het schijnt ook dat üians ook de Duitse regering voor enig uitstel voelt om daardoor En geland gelegenheid te geven na toetre ding tot de E E-.G. mee te praten over deze politieke samenwerking. Maar men kan er zeker van zijn dat Paul Henri Spaak zijn activiteiten ook op dit gebied zal voortzetten en dat hij zijn erenaam „mister Europa" ook in de toekomst niet zal prijsgeven! BOMBARDEMENT MET STENEN Agenten trokken zich terug in gebouw In de nucht van donderdag op vrij dag heeft in De Koog op Texel een bende van ruim 300 jeug dige badgasten, waarbij ook Duitsers, de uit twee man be staande politie van deze plaats aangevallen. Er werd in hel dorp met allerlei projec tielen geworpen. Stenen en stokken vlogen door de lucht cn de politie mannen, die hun leven bedreigd za gen, «-aren genoodzaakt zich strate gisch terng té" trekken naar het ge bouw van de stichting „Sociaal Toe risme Texel" vanwaar zij versterking vroegen. Eer zij zich ir-. dit gebouw konden ver schansen kwamen zij echter in zulk een gevaarlijke positie te verkeren, dat er waarschuwingsschoten gelost moesten worden. De uit zeven man bestaande versterking uit Den Burg wist de agressieve jongelui te ver spreiden. waarbij herhaaldelijk van de gummistokken gebruik moest worden gemaakt. Gewonde gevlucht Een der belhamels werd gewond, maar wist in hel. duister te ontvluchten. De justitiële autoriteiten te Alkmaar zijn van dit gebeuren op de hoogte gesteld. Er was volgens de politie geen aanleiding voor dit optreden van de jongelui. Volgens inwoners van De Koog gaan de jongelui die hier veelal drie of vier weken logeren, zich op den duur vervelen. En dan gaan ze lastig worden, zo ver klaart men deze gebeurtenis. Harry Mooten naar Nieuw-Guinea De Amsterdamse accordeonist Harry Mooten zal 2'Z augustus naar Nieuw- Guinea vertrekken om daar gedurende een maand voor de Nederlandse militai ren op te treden. Hij zal behoren tot het gezelschap ar tiesten, waarin ook de „Blue Dia monds" zijn opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3