PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLISSING OVER AKKOORD WORDT MAANDAG VERWACHT Glorieuze intocht van Ben Bella in Alg ïers Veerse Meerschorren gaven eerste oogst Houding van Soekarno tot dusver onzeker KIeine adv - - WEG NIEUWLAND- VLISSINGEN W0MSIW00R WIL REGERING IN BALLINGSCHAP Prinses Irene wordt morgen 23 jaar Vandaag... Kritiek AKKOORD ENGELAND-E.E.G. OVER INDIA, PAKISTAN EN CEYLON LANDBOUWER REMIJNSE ZAAIDE SCHORREN IN 205e Jaargang - no. 182 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P van de Velde en F B Vllssingen Walstraat 58-60, tel 23 Zierikzee red tel 2425 adm. tel. 2 den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 6140 Leertouwer e b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3 Adv. or. 27 ct per mm Min per adv. 4.— Ingez med. 3 x tarief 1 Abonnementsprijs 62 cent per week. 8.0( ,9. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 8 regels) 25 ct per regel (min. 1 25) per kw.fr per post 8,25 p (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) even bur van dit blad" 25 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116: ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 4 augustus 1962 Pagina 2 KAMERCOMMISSIES KOMEN DINSDAG BIJEEN (Van onze Haagse redactie) Een onvoltallig Nederlands kabinet de ministers Cals, De Pous en Zijlstra vertoeven in het buitenland is gisteren begonnen met de bespreking van het voorlopig ontwerp-akkoord tussen de Indonesi sche en Nederlandse onderhandelaars te Middleburgh. Het beraad zal a.s. maandag worden voortgezet. Dan zullen ook de ministers De Pous en Zijlstra tegenwoordig kunnen zijn. In politieke kringen is het de stellige verwachting, dat de regering maandag een conclusie zal nemen. Hoewel een (zeer kleine) minder heid in het kabinet' tot dusverre weinig sympatie voor het ontwerp akkoord schijnt le hebben getoond, is men in Den Haag van gevoelen, dat de Nederlandse regering tot goedkeuring zal komen. om zich te conformeren met het onder auspiciër van minister Soebandrio be reikte, welke pogingen tot overreding afkomstig zijn van de Amerikaanse re gering en van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In dit vei'band acht men het tijdstip tekenend, waarop Washington is ge komen met de bekendmaking dat het bereid is in de vorm van leningen en schenkingen economische hulp aan Indonesië te bieden tot een bedrag van bijna een miljard gulden. Besprekingen Intussen zullen zo vernemen wij de besprekingen nabij Washington door de Nederlandse en Indonesische dclega- Ambassadeur dr. J. H. v. Royen na aan komst bij de Treveszaal in Den Haag waar hij de ministerraad verslag zou doen van de besprekingen met Indone sië. Premier De Quay heefl de Tweede-Ka mervoorzitter verzocht a-s. dinsdag de gecombineerde commissies voor Nieuw- Guinea, buitenlandse zaken en defensie bijeen te roepen om de regering in staat te stellen deze in te lichten over de no tulen van het in Amerika gevoerde overleg en van haar visie daarop. Voor dien zal men weten ot" enkele bewinds lieden hun bezwaren tegen het ontwerp zo zwaar hebben laten wegen, dat zy eventueel hun portefeuille ter beschik king zouden stellen. De Nederlandse onderhandelaar, dr Van Royen, werd eerst gistermiddag om vier uur tot deelname "aan het kabinetsbe raad uitgenodigd. Spanning om Djakarta Vanuit Djakarta is intussen nog geen officiële mededeling gedaan, die in een bepaalde richting zou kunnen wijzen. Wel wijst men er zowel in Den Haag als in Washington op, dat op president Soekarno krachtige druk is uitgeoefend Geen akkoord België-Roeanda De Belgische regering heeft met Roeanda, het onlangs onafhanke lijk geworden voormalige man daatgebied in Midden-Afrika, geen akkoord kunnen bereiken over handhaving van de Belgische troe pen, zo heeft het Belgische minis terie van buitenlandse zaken gis teren bekendgemaakt. Het gevolg hiervan is dat de nog in Roeanda gestationeerde Belgische strijd krachten volledig zullen wórden terug getrokken. Deze terugtrekking is reeds gaande, aldus de bekendmaking. ties worden voortgezet op voet van het bereikte ontwerp-akkoord. Zij handelen over financiële en militaire aspecten. Zou de situatie zich zowel in Djakarta als nabij Washington bevredigend ont wikkelen, dan zal het voorlopige over leg op 13 en 14 augustus worden afge sloten met een officieel akkoord. Daar na wordt het met name voor het Neder landse parlement kort dag. Het zal dan in vier weken zijn fiat moeten geven met een tweederde meerderheid. Met de terugtrekking van de Ne derlandse troepen zou per 1 okto ber a.s. worden begonnen. Tezelf dertijd zouden de leidende Neder landse ambtenaren vervangen worden door V.N.-beambten een proces dat tegen 1 mei 1963 afgesloten zou moeten zijn. Mevr. Finkbine niet naar Zweden De Amerikaanse mevr. Sherrï Finkbine die wettige abortus wenst omdat zi~ Thalidomide heeft ingenomen, zal ir strijd met haar aanvankelijke voorne men niet naar Zweden gaan. Over haar verdere plannen is niets bekend. 9 Het Israëlische parlement heeft, tegen de zin van president Ben Zwi, diens salaris van 5200 Israëlische ponden pei Jaar, verhoogd tot 18.000 pond. President Ben Zwi verklaarde zyn huidige salaris, dat uiger is dan dat van zijn chauffeur, ruimschoots voldoende te ach ten. VREUGDESCHOTEN BIJ AANKOMST Menigte verbrak politie-kordon De Algerijnse vice-premier Ben Bella is gisteravond per vliegtuig uit Oran in Algiers aangekomen, waar hem een uitbundig welkom werd bereid. De duizenden die op het vliegveld waren samengeko men begroetten de Algerijnse lei der met luid gejuich. De gesluierde en in witte gewaden ge hulde Algerijnse vrouwen uit de kasjbah waren de straten opgestroomd, waar zij luide hun vreugde uitten. Algerynse autobezitters toeterden luid en voorma lige guerrilleros schoten hun geweren in de lucht af. Ben Bella werd op het vliegveld begroet door oud-premier Ferhat Abbas, de mi nisters Mohammed Jazid en Rabat Bi- tat van de voorlopige Algerijnse rege ring, zijn vertegenwoordiger en nauwe medewerker Mohammed Khider, de lei der van het bestuur in de overgangstijd, Abderrahryane Fares, en andere leden van dit bestuur. Ferhat Abbas verklaarde tegenover ver slaggevers: „Dit is do gelukkigste dag van mijn leven". Leve Ben Bella" Bij aankomst van de „DC-3", waar mede Ben Bella op het vliegveld van Algiers landde, werd de politieafzet- ting op de rolbaan door de geest driftige menigte verbroken. En toen de vicc-prermer voor de geopende deur van het vliegtuig verscheen, weerklonk er een donderend geroep van „jahia Ben Bella" (..lang leve Ben Bella"). Gevechten Enkele aanhangers van de vice-premier waren er zo op gesteld in diens nabij heid te komen, dat er gevechten ont stonden toen zij poogden tot hun leider Staande voor de combine keurt de heer L. D. van Damme van de firma gebr. Van Damme te Kort- gene een monster van de eerste (koolzaad)oogst op de schorren van het Veer se Meer. De teler, de landbouwer J. A. Remijnse rechtskijkt belangstellend toe. (Foto P.Z.C.) door te dringen. Politie en militairen grepen in en sleurden een aantal vech tersbazen weg. De auto, waarmede Ben Bella van het vliegveld van Maison Blanche naar Al giers reed, werd begeleid door een der tigtal marechaussees op motorrijwielen. Daarachter volgden duizenden auto's van belangstellenden die, in hun pogin gen om de stoet bij te houden, verkeers regels overtraden. Dit leidde tot talrijke aanrijdingen, zodat de door Ben Bella c.s. gevolgde weg werd gemarkeerd door vele gestrande auto's. Herman Womsiwoor, Papoea-lid van de Nieuw-Guinea Baad, heeft in Sydney gezegd, dat hij zal trachten in Australië een voorlopige regering in balling schap te vormen als zijn land aan Indonesië wordt overgedra gen. Womsiwoor kwam van Samoa, waar hij heeft deelgenomen aan de Zuid-Pacific-conferentie. „Als alle andere middelen falen", zei h(j, „zal m(jn volk een guerrilla-oor log tegen de Indonesiërs gaan voe ren. In het oerwoud kunnen de Pa poea's zich altijd handhaven, tegen over wie dan ook". W< verklaarde dat verzoeken om de Papoea's van wapens te voor zien, tot dusver door de Nederlandse regering zijn afgeslagen. Hy zei te hopen dat Australië z\jn belofte om het zelfbeschikkingsrecht van alle volken van Nieuw-Guinea te zullen verdedigen, zal nakomen. ,De veiligheid van de gehele Zuid-Pa- cific hangt van ons ar", zei hij. „Niet Indonesië wenst westelijk Nieuw- Guinea, maar de Sowjet-Unie. „Ne derlands Nieuw-Guinea is rood gloeiend en iedereen is bang zich er aan te branden. Het komt me voor dat de democratische volken ons niet willen beschermen", aldus Womsi woor. Zondag hoopt prinses Irene haar 23ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan heeft de fotograaf Max Koot deze portretfoto gemaakt. Zinkend schip in Umuiden De zeesleepboot „Titan" heeft de in zinkende toestand verkerende motorlog- ger Ymuiden 81 de „Jan" gistermorgen om vier uur te Ymuiden binnengesleept- De bemanning van de „Titan" had don derdagmiddag 2 bergingspompen aan boord geplaatst. Bij aankomst te IJmui- den werd nog steeds in de lekgeslagen machinekamer gepompt. De logger heeft eerst aan de vishal te Ymuiden de vangst verkocht en is daar na voor onderzoek en reparatie opgeno men in het Heisdok. Stammenstrijd in Baliemvallei Twintig politiemannen zijn per vliegtuig naar de Baliemvallei op westelijk Nieuw- Guinea gezonden om twee oorlogvoe rende stammen van elkaar te scheiden. Een Amerikaanse missionaris, die bij de Wolo's verblijft, heeft gemeld, dat verscheidene leden van de Wolostam zijn gesneuveld in gevechten met Iloe- wa's. De onenigheid, die reeds twee maanden duurt, gaat over een stuk grond. De Iloewa's hadden getracht zich toegang te verschaffen tot een kleine vallei, die door de Wolostam wordt be woond. Beide stammen omvatten elk on geveer duizend leden. FRANSE TELSTAR-POSTZEGEL -12 JUIli FT Rt'IH Rl riYMiN m De televisieverbinding via Telstar ii voor de Franse P.T.T. aanleiding ge weest een nieuwe postzegel te gaan uit geven, waarop het contact van de con- tigenten via. Telstar tot uiting komt. De afbeelding is een tekening van het ontwerp voor deze zegel. Man verdronk zijn zoontje De 24-jarige M. S. nit het bij Eindhoven gelegen plaatsje Son, heeft in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vierjari ge zoon in de rivier de Dommel ver dronken. De man, die intussen is voorgeleid bij de officier van justitie in Den Bosch, was onder behandeling van een ze nuwarts. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse componist, diri gent en musicoloog Jan C. Broers uit Nijmegen overleed. MORGEN is het 30 jaar geleden, dat de Nederlandse naturalistische, later neo-romantlsclie toneel schrijver en essayist Israël Que- rido te Amsterdam overleed. fötmtlijH \rorige maand heeft de Federatie van V omroepverenigingen in een rapport enkele enquêtes inzake radio en t.v. on derzocht en daarbij ook de dagbladkri tiek ter sprake gebracht. Er is een bij lage aan het rapport toegevoegd met negen uittreksels uit recensies over de opera „Het verzwegen huwelijk" on langs voor de t.v. vertoond van wel ke beoordelingen er vijf lovend zijn en vier afwijzend. Conclusie in het omroep- rapport: de kritieken worden weieens op een erg persoonlijke wijze geschreven en „hebben dan ook minder waarde". Het is, menen wij, een conclusie die kant noch wal raakt. Zij is namelijk in gegeven door de veel voorkomende mis vatting dat kritiek kunstrecensies in het algemeen zou kunnen uitgaan van algemeen geldende en voor iedereen gelijke normen. De criticus behoeft nu maar deze normen te hanteren en de zaak is afgedaan, aldus deze gedachten- ging. De werkelijkheid is heel wat ge compliceerder. Gelukkig! Het zou erg triest zijn als iedereen over artistieke aangelegenheden gelijkelijk dacht. Het schrijven van een kritiek is in feite het voeren van een gesprek. Het eerste woord in deze dialoog is door anderen gesproken en komt tot de cri ticus in de vorm van een concert, een voorstelling, een boek. Dat eerste woord dwingt hem tot repliek, tot een ant woord vanuit eigen gedachtengang, een betoog vanuit eigen artistieke opvat tingen en normen, en aldus ontstaat de recensie, de kritiek. Maar men mag nooit vergeten, dat de cri ticus een eigen me ning vertolkt, d.w.z. de opvatting van slechts één man. Het is dus denkbaar, dat een collega tot geheel andere for muleringen komt. In kunstzaken is dat zelfs een normaal verschijnsel, want persoonlijke instelling en eigen artistie ke inzichten komen bij de critici even veel voor als bij de kunstenaars. Meneer A. bijvoorbeeld zal de abstracte schil ders op nobele gronden en vastomlijnde kunstzinnige inzichten verwerpen, ter wijl zijn collega B. daarentegen met een grote artistieke bewogenheid de ab stracte kunst gedegen zal verdedigen. cus tot de dialoog, wordt gedrukt en gelezen. En nu begint een nieuw pro ces, even boeiend en interessant als het eerste: derden nemen kennis van het gesprek. Zij hebben over het gehoorde, het geziene, het gelezene, een eigen me ning (naar men althans moet aanne men) en nu lezen zij de opvattingen, zo als die door een ander beroepshalve zijn geformuleerd. Wellicht zijn ze het er helemaal niet mee eens. Voortreffelijk! Want nu worden zij gedwongen zich re kenschap te geven van him eigen mo tieven en op hun beurt gaan zij een dia loog beginnen met de criticus. Soms zullen zij daarbij steun vinden bij een andere recensent, wiens opvattingen zij wél acceptabel vinden. Hoeveel inter pretaties bestaan er bijvoorbeeld niet van een Beethoven-symfonie, waarbij elke opvatting haar eigen verguizers en haar eigen supporters óók onder de critici heeft. Alweer: een gelukkig ver schijnsel. Maar betekent dat nu, dat tengevolge van deze verschillende op vattingen de waarde van de kritiek zou verminderen. Geen sprake van! Wanneer men bijvoorbeeld de door de omroepverenigingen gewraakte uitlatingen over de opera „Het verzwe gen huwelijk" nader bekijkt, dan blijken er twee richtingen: bij de een wordt be toogd, dat de vertaling van de opera goed was gelukt en de vertolking in muzikaal opzicht geslaagd, bij de ander wordt vastgesteld dat de vertaling wei nig meer met het origineel had uit te staan en dat de vertolking in een mis plaatste was getrokken. Inderdaad, twee achtergronden. De auteurs van de eerste categorie vinden het niet zo erg om b(j de t.v. wat te schipperen met een opera, die van de tweede daarente gen staan pal voor de onbezoedelde ope ra en wijzen elk geschipper af. Beide opvattingen echter hebben hun waarde en bestaansgrond en zijn een deel van de dialoog. In het onderhavige geval zijn de instemmende beoordelingen voor de organisatoren er een bewijs voor, dat hun opvattingen door anderen wor den gedeeld, terwijl de kritische opmer kingen een reden zijn om zich toch nog weer eens te verdiepen in de artistieke uitgangspunten van deze voor de t.v. vertolkte opera. Ook dit voorbeeld toont aan dat kritiek een persoonlijke zaak is: dat is haar kracht en haar zwak heid, het bepaalt haar waarde en relati veert die tegelijkertijd. Nieuwe vorderingen in Brussel De ministersconferentie in Brussel over toetreding van Engeland tot de E.E.G. heeft gisteren nieuwe vorderingen opgeleverd De zes E.E.G.-delegaties hebben met de Britten overeenstem ming bereikt ten aanzien van India, Pakistan en Ceylon, die TWINTIG HA KOOLZAAD GEOOGST MET LOEIENDE MOTOKEN zijn deze week t.wee combines over de dijk van de Soelekerkepolder op Noord-Beveland het ruige scliorregebied van het Veerse Meer binnengereden om de eerste oogst binnen te halen. Waar ruim een jaar geleden het zeewater da gelijks tweemaal de schorren en slikken overspoelde, is thans het eerste gewas geoogst. Niet minder dan 20 ha schorrenland heeft de jonge en energieke landbouwer J. A. Remijnse uit de Soelekerkepolder vorig jaar augustus ingezaaid met kool zaad. „De opbrengst is boven verwach ting", vertelde ons de gebruinde land bouwer, terwyl hij zijn blikken liet gaan over de enorme lap koolzaad. „Ik oogst 60 van normaal, in totaal ongeveer 30 ton. Lang geen gek liegin", meende (leze Noordbevelandse boer. Hoewel er geen vlaggen gehesen wer den, is het binnenhalen van de eerste oogst in het Veerse Meer niettemin een historisch gebeuren. Wat een aantal jaren onmogelijk leek, is nu werkelijk heid geworden. De heer Remijnse kan er zich op voorstaan de eerste land bouwer te zijn, die buiten de veilige gor del van dijken langs het meer produk- ten heeft geoogst. Overigens is hij niet de enige, die de schorgronden dienst baar heeft gemaakt aan de cultuur: ook de domeinen en een enkele andere par ticulier hebben ingezaaid, maar op dit t(jdstip nog niet geoogst. Records Er werden overigens meer records geslagen, want er was ook een eer ste koperDe firma gebrs. L. D. en C. W. van Damme uit Kortgene heeft beslag gelegd op de party kool zaad. „Prima kwaliteit", prees de heer L. D. van Damme, terwyl zyn handen het witte monsterzakje streel den. Landbouwer Remynse is een man, die weet, wat hy wil. Vorig jaar, na de af grendeling van het Veerse Gat, ging hij naar de rentmeester van het ambacht Soelekerlce en Oud-Camper, de heer B. E. A. Heyse te Middelburg, die hem toestemming gaf een strook schor van 20 ha van de totaal 80 ha schorren van het ambacht in te zaaien. Het eerste, dat de heer Remijnse te doen stond, was het ruige, golvende schorren- land, vol grillige kreken en kreekjes, te egaliseren. Na een bewerking met de schijfeg en de gewaardeerde hulp van een bulldozer, die de kleinste .Treken dichtgooide, waren de 20 ha „bouwrijp". Meevaller „In het begin had ik er veel moed op, maar mijn optimisme kreeg een geduch te knauw naarmate de winter vorder de. Op een gegeven moment dacht ik: „daar komt niks meer van terecht". Als ik zie wat we nu oogsten, kan ik stellen, dat het me honderd procent is meegevallen. De opbrengst is boven ver wachting". was het commentaar van de landbouwer Remijnse. Terecht is hij er trots op de eerste te zijn, die in het Veerse Meer heeft geoogst. Hij zit trou wens bepaald niet stil: „Ik ben al be gonnen met het graven van kavelsloten en greppels voor de ontwatering. Vol gend jaar wil ik een heel eind op weg zyn. Het ligt in mijn bedoeling dan gerst të zaaien", vertelde hij- Remijnse is van mening, dat de schor ren „beste grond" zyn. De onder grond vindt hij goed en een kiellaag (Zie slot pag. 2 kol. 6) geen associatie doch speciale re gelingen wensten. De produkten uit deze drie landen kun nen namelijk vrij in Engeland wor den ingevoerd en aan deze preferen tie zal Engeland geleidelyk een einde moeten maken door stapsgewijze in voering van het E.E.G.-buitentarïef. (20 procent bij intrede, 20 procent na anderhalf jaar, 30 procent, na nog eens ander half jaar en de resterende 30 procent als ook de overige E.E.G.- landen voor de laatste maal hun na tionale tarieven aan het gemeen schappelijke tarief aanpassen, dat wil zeggen eind 1967). Dc E.E.G.-luriden hebben echter be loofd, dat de vergrote gemeenschap voor het einde van 1966 algemene handelsakkoorden met India, Paki stan en Ceylon zal sluiten, waarin tariefkwesties, quota's en andere kwesties zullen worden geregeld. Die akkoorden zullen ook voorzien in ontwikkelingshulp. Noodmaatregelen Mocht de export van de drie landen voor die tyd echter als gevolg van de wer king van het EJE.G.-tarief achteruit gaan, dan zullen maatregelen wor den genomen. Anderzijds hebben de zes E.E.G.-landen zich noodmaatre gelen voorbehouden voor het geval textielprodukten uit India, Pakistan en Ceylon via de Britse markt de markt van de E.E.G. zouden versto ren. Voor thee, een belangrijk exportprodukt van India en Ceylon, is men een z.g. nul-tarief voor de gehele gemeen schap overeengekomen. Van deze maatregel zullen ook andere landen, bijvoorbeeld Indonesië, profiteren. Voor jute, vooral voor Pakistan van be lang, zal in de herfst nog een rege ling worden gezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1