PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGERIJNEN BOEKEN OVEREENSTEMMING Soblen moet weer terug naar de V.S. V.N.-vertegenwoordiger voor Nieuw-Guinea na goedkeuring resolutie VOLGEND JAAR BEGIN MET 0ESTERPR0EF Ben Bella's politiek bureau aanvaard DUITS SMARTEGELD OOK VOOR VERZETSSLACHTOFFERS BESTEMD Boorplatform „Triton" voor Z andvoort Amerikaan vraagt asiel in Tsjecho-Slowakije Vandaag Visserij- laboratorium in Vrouwenpolder Komkommer- klucht in Wieuwerd uit bin_ AANSLAG OP NKROEMAH MISLUKTE 205e jaargang - no. 181 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Direotle. F. van Vlisslngen. Wals ZierlkzrtP red tel 2425 odm tel Velde en F B. den Boer. Adjunct. W. de Pagter Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en G. A, de Kok. ft Abonnementsprijs 62 cent per week, f 8,uu per kw.fr per post f 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent,, ft Bureaus: 58-60 tel 2356 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51 tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169 adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213) Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; me(J 3 x tanef Kieine adv (max 8 regels) 25 ct per regel (min. f125) „Brieven bur van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vrijdag 3 augustus 1962 „Kermis- donderdag" Pagina 2 I Adv or 27 ct d i Min per adv. f 4. VERKIEZINGEN WORDEN NATIONALE RAAD ZAL DEZE MAAND GEHOUDEN I DE TOESTAND BESPREKEN ALS VERDRAG WORDT GOEDGEKEURD De linksgeoriënteerde Algerijnse leider Ben Bella heeft gisteren een duidelijke zege behaald in de Algerijnse machtsstrijd. Hij zal vandaag in Algiers aankomen om het uit zeven leden bestaan de politieke bureau te beëdigen. Het bureau, waarvan hij de oprich ting twee weken geleden had aangekondigd, staat onder zijn leiding. Op een bijeenkomst tussen Ben Bella's gezant, vice-premier Moham med Khider en de ministers van de voorlopige regering die te Tizi Oezoe een bolwerk van het „verzet" tegen Ben Bella hadden gesticht, werd het plan van de afgescheiden leider om in Algiers een politiek bureau te vestigen aangenomen. Om 12.00 uur gistermiddag kondigden de twee partijen gezamenlijk aan dat men het eens was geworden. De beslissing betekende een zege Ben Bella's woordvoerder, Ahmed Bou- voor Ben Bella omdat zijn tegenstan ders akkoord waren gegaan met: Het zeven leden tellende politieke bureau, waarin de volgelingen van Ben Bella de hoofdrol zullen spelen. De afgescheiden vice-premier kon digde twee weken geleden aan het bureau op politie I, gebied de O De beëdiging van het politieke bu reau in Algiers. Vice-premier Mo hammed Boixliaf, die zich de felste tegenstander van Ben Bella heeft getoond, zal in het bureau zitting hebben. Geen politiek asiel in Engeland Robert Soblen, die in de V.S. tob levenslang is veroordeeld omdat hij voor Rusland gespioneerd zou hebben, krijgt, geen politiek asiel in Engeland. Dit is giste ren in het Lagerhuis meege deeld door de Britse minister van binnenlandse zaken, Henry Brooke. Soblen zal naar de V.S. worden terugge stuurd. Zoals bekend vluchtte hy naar Israël. Op last van de Israëli sche regering werd lift gedeporteerd. Op weg naar New York bracht hij zich mét een mes verwondingen toe. In Londen werd hy in een ziekenhuis opgenomen. Van daaruit heeft hij alles in het werk festeld om in Engeland te kunnen lijven. Als laatste stap verzocht hy de minister van binnenlandse zaken om politiek asiel. Brooke zei, dat er geen reden bestond voor het verlenen van politiek asiel aan Soblen. Hij stond namelijk in de V.S, niet bloot aan vervolging van wege zijn politieke overtuiging of huidskleur. Soblen was een veroor deelde spion, die zich had willen ont trekken aan een straf, hem opgelegd door een rechtbank van een demo cratisch land. De proefboring van het boordplatform „Triton" voor de kust bjj Noordwyk is beëindigd. In dc nacht van woensdag op donderdag werd de „Triton" onder gunstige weersom standigheden versleept naar een nieuwe locatie ter hoogte van Zand- voort, ongeveer 24 kilometer uit dc kust. De boring ter hoogte van Noordwijk bereikte een einddiepte van ruim 2200 meter. De resultaten waren voor de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij waarin de Bataafse Petroleum Maatschappij N.V. en de Standard Oil Company (New Jer sey) elk voor 50 procent deelnemen geen reden tot het plaatsen van een produktieplatform. mendjel, kondigde in Oran aan, dat de leider en twee andere leden van het po litieke bureau vanmorgen met een spe ciaal vliegtuig van het Algerijns-Euro- pese overgangsbewind uit de havenstad in Algiers zouden aankomen. Uit het feit dat het overgangsbewind een vliegtuig ter beschikking stelt, blijkt, dat het de overeenkomst heeft aanvaard. Concessies Aan do tegenstanders van Ben Bella zijn tijdens het overleg een tweetal concessies gedaan: de verkiezingen voor de Algerijnse grondwétgevende vergadering zullen van de maand waarschijnlijk op 27 augustus worden gehouden. Ben Bella had te kennen gegeven dat hij de verkiezin gen op een latere datum wilde doen houden en de uit 72 leden bestaande nationale raad van do Algerijnse re volutie, zal „in beginsel" een week na de verkiezingen bijeenkomen „om de toestand in ogenschouw te nemen en het vraagstuk van het politieke bureau te bestuderen". Eén partij In een verklaring, waarin Boudiaf uit legde waarom hij ermee akkoord was gegaan het politieke bureau in de on middellijke toekomst te steunen, wees hij met nadruk op net belang van de bijeenkomst van de C.N.R.A. Hij zei echter dat hij niet tot andere gedachten was gekomen voor zover het het poli tieke bureau betrof. Wat ook door de C.N.R.A. zal worden beslist, de belangrijke politieke taak om kandidatenlijsten voor de verkiezingen op te stellen, zal hel politieke bureau toevallen. Het politieke bureau zal ook het nationale bevrijdingsfront (F.L. N.) in één machtige partij omvor men. Ben Bella heeft aangekon digd dat hij tot een stelsel met één partij wil overgaan teneinde van het onafhankelijke Algerije een socialistische staat te maken. Zeven mensen vonden de dood toen deze Hillman „Husky" in Culham, Oxfordshire (Engeland) in botsing kwam met een lcolen- auto. Slechts een inzittendeeen meisje van zes jaaroverleefde het ongeluk, zij moest ernstig ge wond naar een ziekenhuis worden gebracht. De brandweer moest de slachtoffers met behulp van snijbranders uit het wrak van de auto bevrijden In Praag is officieel bekendge maakt, dat een Amerikaanse of ficier, commandant van één der Amerikaanse raketeenheden in West-Duitsland, in Tsjecho-Slowa kije asiel heeft gevraagd. De of ficier, R. S. Hareld, had dit gedaan „wegens rassendiscriminatie". Tevens word meegedeeld, dat een vrouw, die op een Amerikaanse militaire basis in de Bondsrepubliek werkte, een ver-j bltjfsvergunning voor Tsjecho-Slowakije heeft gevraagd. In het communiqué werd niet gezegd, of deze vrouw de echtgenote van de eerder genoemde of ficier is. Secretaris-generaal Thant Zelfbeschikking uitvoerig geregeld Secretaris-generaal Thant heeft gisteren tijdens een persconferen tie te New York verklaard een speciale V.N.-vertegenwoordiger te zullen aanstellen voor westelijk Nieuw-Guinea, nadat de algemene vergadering tijdens haar zitting volgende maand haar goedkeuring gehecht zal hebben aan de geza menlijke resolutie, die door Neder- an'l en Indonesië zal worden «nge- De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen tijdens zijn pers conferentie op Schiphol. diend betreffende hun akkoord over liet gebied. Thant deelde mede, dat de voorlopige afspraak die was bereikt, bevestigd moest worden door de beide regeringen en dat de beslissende onderhandelingen over een akkoord waarschijnlijk half augustus te New York zouden begin nen. „Dc huidige afspraak is, dat Nederland en Indonesië een gezamenlijke resolutie in zullen dienen. Zij hebben er in toege stemd. dat ik een speciale vertegen woordiger aanstel voor het gebied, di rect na de aanvaarding van die resolu tie". aldus de secretaris-generaal. Met het lijntoestel van de K.L.M. uit New York is gistermorgen op Schip hol aangekomen dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur te Washington en leider van de Neder landse delegatie. Aan journalisten, die hij terstond na zijn aankomst te woord stond meende de heer Van Royen weinig nieuws te kunnen vertellen, omdat dit nieuws hem door middel van persbureaus reeds was vooruit geijld. Hij bevestigde dat er een overeenstemming is bereikt op essen tiële punten. „Met name is er een uitvoerige regeling getroffen voor het zelfbeschikkings recht. Dit is", aldus de heer Van Royen in een overeenkomst met Indonesië over Nieuw-Guinea een punt, dat van Neder landse zijde altijd als het meest belang rijke is beschouwd. Naar onze mening geeft een regeling waarover de delega ties thans overeenstemming bereikten, waarborgen aan de Papoea-bevolking voor een zinvolle uitspraak over haar toekomst". De Indonesische minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio, heeft gis teren in Djakarta verslag uitgebracht aan president Soekarno. „Het rapport wordt momenteel zorgvuldig door de president bestudeerd", aldus Soeban drio". RIJDEND WRAK" OORZAAK VAN GROOT TUMULT OP AUTOMARKT Een rijdend wralc heeft op de Apeldoornse automarkt een ware slachting onder de ten verkoop opgestelde auto's en wat daarvoor doorgaat, aange richt en bovendien een slachtoffer gemaakt. Een adspirant-lcoper wilde een spotgoedkoop vehikel proberen, ging zitten achter het stuur, maar kreeg geen beweging in het oude beestje. Een schare kijkers was wel bereid even een duwtje te geven. Plotseling kwam het wrak op gang en goed ook: de chauffeur zag geen kans meer het voertuig tijdig tot staan te brengen. Als een voetzoeker schoot het tussen andere wagens cn kijk- en kooplustigen door, links en rechts royaal deukjes en opdoffers uitdelend. Het publiek verschool zich tussen de auto's. Een man, die juist uit zijn wagen wilde stappen, werd tegen dc grond gereden en liep een diepe hoofdwond op. De deur werd uit zijn auto gereten. Even verder, bij een botsing met een andere wagen, sneuvelde een deur van de op hol geslagen auto eveneens. Tenslotte zag de chauffeur zowaar kans langs de wirwar van gangetjes tussen de auto's en mensen door de markt te verlaten. Hij kwam terecht op het trottoir langs de markt, waar het vehikel de geest gaf. De adspirant-koper, geschrokken door het aangerichte ongeluk en de talloze wagens die hij tot kneusjes had gereden, koos het. liazepad. Men heeft hem nog niet gevondenDe auto is door de politie gesloopt overigens met toestemming van de eigenaar, die er ook geen brood meer in zag, nu er al een deur uit gereden was. Hij blijft cr echter bij, dat zoals hij de adspirant-koper naar waarheid had medegedeeld het autootje nog „door en door gezond" wasDat is dan ook wel bewezen 'VWUWVAAAAAAAAAA/WWWWVWWWWUWWWWWI/UWWIAAAArt/WWWWVAAAAAAAAAAAAAAA. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse /portret- en die- rcnschilder, etser en tekenaar Tethart Ph. Ch. Haag te Den Haag overleed. Doorlaatkoker in Veerse Gat Maximum-uitkering ruim 2500 gulden Naar wij vernemen heeft de rege ring besloten de aanbevelingen van het rapport-Drees inzake de verde ling van een Duitse schadeloosstel ling van 125 miljoen Duitse mar ken voor slachtoffers van vervol ging wegens ras, geloof of politie ke overtuiging en hun nabe staanden te aanvaarden. Dat zou inhouden, dat ook grote groe pen verzetsslachtoffers of hun nabe staanden een uitkering uit het als smartegeld bedoelde bedrag zullen krijgen. Het rapport-Drees dat door de regering aan de Tweede Kamer zal worden overgelegd tegelijk met de mem van antwoord aan de Kamer over het scherp bekritiseerde Nederlands- Duitse verdrag, beveelt aan, dal smartegeld alleen zal worden uitge keerd aan de echtgenoten of kinde ren van degenen die ten gevolge van het vervolgingsoptreden van de zetters zijn omgekomen, vens zou een smartegeld worden be taald aan degenen die wegens ras, geloof of politieke overtuiging, of wegens verzetsdaden gevangen zijn gezet. Voor iedere week die men in gevangenschap heeft doorgebracht zou met een maximum van twee jaar één procent worden uitge keerd van het bedrag dat wordt uit gekeerd aan de nabestaande van omgekomene. Aantal aanvragen De voorlopige verwachtingen zijn, dat dit laatste bedrag tussen de 2 Vi en 3 duizend gulden zal komen té "lig gen, maar dat is afhankelijk van het aantal aanvragen om schadeloosstel ling dat zal worden ingediend. Intussen is het op het ogenblik zeer de vraag, of het binnen afzienbare tijd tot een uitkering aan de betrokkenen zal komen, nu de kritiek uit de Twee de Kamer op het Nederlands-Duitse verdrag, zoals die tot uitdrukking is gekomen in het voorlopig verslag van de Kamer, bijzonder bitter is uit gevallen. Met de mogelijkheid, dat de Kamer geen genoegen zal nemen met een aantal vaagheden in het verdrag en dat zij evenmin de hoogte van de schade loosstelling zal willen goedkeuren, moet volgens verscheidene kamerle den ernstig rekening-worden gehou den. Belgische gemeente leefde op kruitvat Het Belgische plaatsje Ploeg- steert, nabij leperen, heeft de af gelopen 44 jaar op een waar kruitvat gestaan, zo meldt het Vlaamse blad „Het Laatste Nieuws". Bij grondwerkzaamheden heeft men nl. ontdekt dat er onder het dorp een opslagplaats met zeker twintig ton artilleriegranaten be vindt die de Duitsers daar in 1918 hebben achtergelaten. Dwars over de opslagplaats, waarvan de volle omvang nog niet bekend is, is in de loop der jaren een weg aangelegd en er vlak bij zijn huizen en een school gebouwd. De Belgische mijnop- ruimingsdienst heeft reeds tien ton van het gevaarlijke materieel geborgen. Zilversmid wilde brand stichten in kerk De rijkspolitie te Schoonhoven heeft gistermorgen vroeg de 24- jarige zilversmid L. van T. van zijn bed gelicht, verdacht van brandstichting. De man heeft bekend en is in arrest gesteld. In de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half twee werd ontdekt dat een van de deuren van de r.-k. kerk te Schoonhoven in brand stond. Het bleek, dat een bus benzine en ander brandbaar materiaal tegen de deur waren geplaast en aangestoken. Met een blusapparaat werd het vuur bedwongen. Er was een flink gat in de deur gebrand. ER KOMT TEKENING In de aanleg van het proef bassin voor de schelpdierencultuur, vlak achter de dijk door het Veersc Gat aan de Noordbevelandse kant. Volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van een enkele meters brede en dito hoge koker aan deze in april '61 met doorlaatcaissons afgesloten delta-dam tussen Kamperland en Vrouwenpolder. De koker dient voor de inlaat van zeewa ter door een damwand. Drie verschillende, in de Schotmans plaat aan te leggen bassins, zul len via deze weg eenmaal per week worden ververst. Het rijksinstituut voor visseryon- derzoek in Zeeland, dat nauw is betrokken bij de uitvoering van de oesterproef, zal zich in de buurt van dit nieuwe werkterrein vestigen. Het is dc bedoeling dat de werkzaamheden van dit insti tuut worden gesplitst. De kunst matige kweek zal worden bestu deerd in het laboratorium in We- raeldinge, zoals dat ook op het ogenblik gebeurt. Voor de afde ling, die zich bezighoudt met de fokkery, zal bij Vrouwenpolder, tegenover de plaats waar hot oesterbassin wordt gebouwd, een geheel nieuw laboratorium wor den gebouwd, Met deze mededelingen kon dr. A. C. Drinkwaard, bioloog aan het in stituut, donderdagmiddag in Zierik- zee de uit alle delen van de provincie samengestroomde leden van „Zevi- bel" de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen verrassen. Hij deed dat in de loop van de vertoning van een dia-serie over Zeelands havens, vroeger en nu. Uit voerig stond dr. Drinkwaard met woord en beeld stil bij het verdrijven van de Zeeuwse vissers buiten de deltadammen, die tot op dit moment zijn gereedgekomen. Over de vorde ringen met betrekking tot de uitvoe ring van de „oesterproef", waarvoor de regering reeds een jaar geleder de nodige gelden beschikbaar stelde kon de bioloog uit Wemcldinge no' enkele interessante bijzonderheden vertellen. Voorjaar 1965 Aan de hand van een serie tekenin gen liet hij zien hoe de proef zal wor den ingericht. Er zullen verschillende plateaus worden gebouwd, er komen 3 bassins respectievelijk voor de bezinking, het kweken en voor het eindresultaat en een zgn. verwa- tergoot. Als alles volgens de plannen ver loopt, zullen in liet voorjaar van 1965 de eerste oesters in de proef- percelen bij de dam door het Veerse Gat kunnen worden uitgezaaid. Dr. Drinkwaard lichtte zijn gehoor van vissers en autoriteiten over de altijd nog hoopgevende ontwikkeling in. De goede verstaanders konden mer ken, dat het nu ernsl wordt met de onderzoekingen naar de kunstmatige toekomst van hun cultures. Temeer spraken deze informaties aan in deze kring van „ZevibeF'-leden, verenigd aan een feestelijke reünie in „Concordia" te Zierikzee. tijdens de visserijdag 1962. omdat in deze zelfde bijeenkomst nog een hartig woordje werd gesproken over de uit latingen van gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen, zaterdag j.l. op het (Zie slot pag. 2 kot. 5) ftantli ■tin In het vak vergrijsde journalisten kun nen met weemoed in hun stem ver tellen over de komkommertijd van vroe ger, de zomermaanden waarin niets be langrijks gebeurde en waarin de krant toch vol moest komen. Onder dergelijke omstandigheden ontstonden de befaam de komkommerverhalen, waarin met name het monster van Loch Ness een grote rol speelde- Telkenjare dook die zeeslang of wat het dan ook mocht zijn in de dagbladen op als een on vermijdelijk verschijnsel van de kom kommertijd. Maar dc kranten tegen woordig hebben altijd wel voldoende nieuws en slechts zeiden treft men in de kolommen het befaamde monster aan. Is de komkommertijd verdwenen Nee, helemaal verdwenen niet, wel an ders geworden. We hebben het deze week in de Nederlandse dagbladwereld kunnen vaststellen: kolommen zijn er gewijd aan de mummies van Wieuwerd en aan de aanval, die ineneer Johannes Bron uit Ede op hen heeft willen doen. Wanneer men het goed beschouwt was net een potsierlijke aangelegenheid: tien tallen journalisten, fotografen, radio- en nen- en buitenland waren naar een Fries dorp er de verrichtingen gade te slaan van een man, die wat duister stond te praten over kosmische stralen en die met ge heimzinnige kastjes wilde manipuleren. Er moest eengemeentebestuur aan te pas komen, een kerkvoogdij en er dien den zelfs rijkspolitiemannen de wacht te betrekken bij de deuren van de kerk in Wieuwerd. Potsierlijk, een ander woord is inderdaad moeilijk te vinden. Men weet waarom het ging: meneer Bron, die zichzelf „naturopaat" noemt, betoogde dat de merkwaardige mummificering in een grafkelder van de kerk te Wieuwerd het gevolg zou zijn van „kosmische stralen". Zijn wonder bare kastjes konden echter .de werking van de stralen opheffen en op dat mo ment zouden de mummies tot ontbinding overgaan. Daartoe uitgedaagd door het weekblad „De Spiegel" wilde Bron deze week met zijn „stralenkastje" de onfeil baarheid van zijn theorieën aantonen. De kerkvoogdij echter verleende geen toestemming tot het experiment en ook van andere zijde verkreeg de „naturo paat" geen medewerking. Het feest kon dus geen doorgang vindenaan één kant bijzonder jammer, omdat daardoor de kans werd gemist dc bewuste heer in zijn hemd te zetten. Het gedruis rond Wieuwerd is nu weer verstomd. De „Friese Koe rier" heeft woensdag een soort balans van de klucht opgemaakt: tot de win naars behoorde de concierge, mevrouw Poppema, die in enkele uren tientallen boekjes over kerk, kelder en mummies verkocht, en verder de caféhouder Van der Wal, die meer koppen koffie en gla zen bier verkocht dan anders in een geheel jaar. De verliezers waren de jour nalisten: zij liepen om het hardst om vooral maar geen woord van de naturo paat te missen, ze reden hem achterna van Wieuwerd naar Mantgum, van Mantgum naar Wieuwerd. En waarmee kwamen ze thuis Met een verhaal over de drukte Met niets meer... Men ziet: de komkommertijd is nog altijd aanwezig, al hebben het mon ster van Loch Ness en andere zeeslan gen het veld moeten ruimen. Dit jaar dus tegen de kosmische stralen van me neer Bron. Overigens hebben ze wel iets gemeen: tot dusver is noch van het monster noch van de stralen het be staan overtuigend aangetoond. En dat is eigenlijk het enige wat er over de komkommerklucht van Wieuwerd valt te In een dorp in het noorden van Ghana is woensdagavond een bom geworpen naar de auto van presi dent Kwarae Nkroemah. De presi dent werd niet gedeerd, maar vol gens een officiële mededeling zijn 2 omstanders om het leven geko men en werden 55 mensen gewond, van wie velen ernstig. De aanslag werd gepleegd toen de 52. jarige president in het dorp Koelongoe- goe uit zijn a.uto stapte om een grote groep schoolkinderen en anderen te be groeten. Hij kwam uit Opper Volta, waar hij een bespreking heeft gehad met president Maurice Jameogo. De omgeving werd door de politie afge zet en 25 mensen zijn voor een verhoor aangehouden. Na het gebeurde werd de president voor een medisch onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. De politie deed een dringend beroep op artsen uit steden in de nabijheid voor de gewonden in Koeloengoegoe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1